DE ZEEUW TWEEDE BLAD GEZONDHEID NIET De Tweede Kamer. HET KIND VAN TREFUSA WAAG UW Uit de Provincit. MIDDELBURG. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN VAN VRIJDAG 25 NOV. 1938, Nr 48. BEGROOTING BUITENLANDSCHE ZAKEN. NEDERLAND EN DE VOLKENBOND. De Tweede Kamer heeft gisteren de be handeling van de begrooting van Buiten- landsche Zaiken voortgezet. De heer B-ongaerts (R.K.) bespreekt het standpunt van de Regeering inzake de niet-inmenging. Hij acht het noodig, dat Nederland zijn standpunt duidelijk uiteenzet, zoodat de buurstaten weten wat zij aan ons hebben. Z.i. zal het op portunistische zich losmaken van de sanctie-verplichtingen moeten worden vervangen door het tijdelijk opschorten van de sanctie-verplichtingen voor alle leden van den Volkenbond. De heer van der Goes van Na- ter s (S.D.) betreurt het in Septembef door de Oslo-staten ingenomen stand- punt. Vaste beslotenheid om het r e c h t s- standpunt te handhaven zou niet tot een oorlog hebben geleid. De heer Sm ©enk (A.R.) verheugl zich over het bezoek van den Koning der Belgen en over de erkenning door de Regeering van het Christendom als basis der buitenlandsche politiek. De Re geering is teleurgesteld dat geloofsver volgingen nog mogelijk zijn. Over de ge loofsvervolgingen behoeft men zich echter niet zoo te verbazen, daar onze bescha ving ten deele niet op Gods wet is ge baseerd. Er zijn echter -ook regeneree- rende krachten. Sp'r. verheugt zich over de geestelijke herbewapening, mits daarbij de wapenrusting Gods wordt aangedaan en geen Christendom zonder den schriftuurlijken Christus wor de gewenscht. Want wie de vruchten wil, moet -ook de-n bo-o-m willen. Het mislukken van den Volkenbond is niet alleen de schuld van de d'ic-tatuur- staten. De Volkenbond heeft met name door de schuld dier groote mogendheden gefaald. Fascisme en nationaal-so-cialisme zijn producten van een valsche wijsbegeerte. Doch de machtsontplooiing ervan is door de na-o-o-rlogsche politiek mogelijk ge worden. Spr. 'is dankbaar voor het behoud van -den vrede in Euro-pa, al begrijpt hij; dat vo-o-r de Westersehe mogendheden niet alleen idealistische -overwegingen hebbe-n gegolden. Dien mogendheden treft echter niet zulk een verwijt, als de so ciaal-democraten thans do-en voorkomen. Spr. bestrijdt de meening, -dat men het in September o-p een oorlog bad moeten laten aankomen. Met de erotiek -op de houding der Oslo-staten, kan sp-r. niet instemmen. Toe passing van artikel 16 van het Vo-lken- bo-ndspact was in -de gegeven omstan digheden niet te eischen. De Osl-o-staten hebben den vrede meer gediend' dan ge schaad. Alle krachten moeten worden ingespan nen vo-o-r de herleving van de Volken bondsgedachte. Op universaliteit moet worden aangedrongen. De leden van den bond zullen echter onvoorwaardelijk recht boven macht moeten stellen. Spr. dringt aan op spoedige oplossing van het Jodenvraagstuk. Ons lan-d kan de vluchtelingen niet -opnemen. Moge de minister er in slagen een in ternational© oplossing te bevorderen. De heer J o e k e s- CV. D.) verheugt zich eveneens over het bezoek van den Koning der Belgen. Nauwe samenwerking bestaat o-o-k met de Scandinavische landen. Deze zal mo-e- 'en worden voortgezet evenals ook de in- 'ernationale samenwerking in den Vol kenbond. De Volkenbond is in de jongste conflicten onmachtig gebleken. Intusscben blijft hij zijn bestaansrecht behouden. In FEÜILLETON door S. K. HOCKING. 101) _o— HOOFDSTUK XIII. Het geheim bekend. Nadat -de tafel was opgeruimd, sloot Ahram de deur. Daarna nam hij een si gaar uit zijn koker, stak die aan en zat eenige minuten zwijgend te da-mpen. Ned sloeg hem aandachtig gade en wachtte tot hij iets zou zeggen. „Ik had gehoopt, Ned, dat i:k nooit ge dwongen zou worden, je dat te vertellen," begon Ahram. „Maar er is niets aan te doen. Ik -kan het je beter nu, dan later vertellen. Het is heel vernederend en waaisehijnlijk zul je er mij om verach ten," en hij keek even naar Ned. Maar deze zweeg hij kon nog niet antwoor den. Hij wist niet wat er zou komen. „Het was -een verschrikkelijke verzoe king- God behoede je er -voor, dat jij ooit de geschiedenis van Tsjecho Slowakije is gebleken, dat bewapening de kleine staten niet redt. Spr. vraagt, of Nederlandsche Joden schade hebben geleden bij bet zoogenaam de volksoptreden tegen de Joden in Duitscbland? Zoo ja, zijn er dan stappen gedaan om schadevergoeding, en, waar daar aanlei ding voor is, genoegdoening te verkrijgen? Heeft de regeering ook aandacht voor de positie der Nederlandsche Joden in Italië? De heer B i e r e m a (Lib.) meent, dat ons land over de ontwikkeling van den internationalen toestand -diep teleurge steld moet zijn. Spr. bestrijdt hen, die ter wille van den vrede -den oorlog willen, zooals Prof. Bonger en de sociaal-democraten, ook in het buitenland, meenen te moeten doen. Over de zelfstandigheidspolitiek der regeering verheugt spr. zich. Er is geen grond voor het verwijt, dat Nederland de collectieve veiligheid zou hebben on dermijnd door artikel 16 facultatief te verklaren. De gang van zaken in de vol kenbondsvergadering liet niet toe dat Ne derland een andere houding aannam, dan het gedaan heeft. De heer Van Karne-beek ■heeft onze zelfstandigheidspolitiek zeer goed ge-teekend. Het Koninklijke woord: niemand s volgeling en nie mand s belager is eveneens een juiste kenschetsing, Pe Jo-odsche vluchtelingen kunnen slechts door internationale samenwerking woorden geholpen. Hoe staat het daarmee op dit o ogenblik? De regeering heeft blijk gegeven van een z-ekere onaandoenlijkheid. Die indruk is althans gewekt. Moge die indruk worden weggenomen. De heer Rost van Tonningen (N. S-, B.) dringt er op -aan, dat Neder land den Volkenhond zal verlaten en terug keeren tot de echte zelfstandigheidspoli tiek. Anders stuurt de regeering op oorlog aan. Het bezoek van den Belgischen Ko ning zou een goede aanleiding geweest zijn om te zamen met België van -den Volkenbond ontslag van de sanctie-ver plichtingen te eischen. Een militair ac- co-o-rd met België verwerpt spr. De heer Rutgers van Roze n- burg (C.H.) merkt o-p, dat de Volken bond in de hoofdzaken gefaald -heeft. Een Volkenhond met een bindend pact is ofwel machteloos zijn pact te handhaven, ofwel ontketent een wereldoorlog. Een Volken bond met een consultatief karakter ver dient de voorkeur. Het binden aan de sancties zal van den aanvallenden staten bij voorbaat tegen maatregelen uitlokken. Waren wij in 1914 aan sancties gebonden geweest, dan zo-u Duitschland het plan Schlieffen hebben ■gevolgd. D© verklaring van September juicht hij t-oe. Sp-r. verwacht met andere leden heil van -de doorwerking van de christelijke beginselen en van geestelijke herbewapening. Dankbaar memoreert spr. de moedige daad van De Valera, die zijn voorzitterschap van de Volkenbondsvergadering aanvaardde met een gebed. "Wie zal ontkennen dat bet be- houd van -den vrede een gebedsverho-o- ring was? Naar een dnurzamen vrede leidt slechts de weg van den Bijbel. De Volkenbond moge een rookende vlaswiek zijn, doch wij mogen hem niet uitdooven. 'Spr. vraagt of bij de groote mogend heden meer toeschietelijkheid bestaat om vluchtelingen op te nemen. Aan onaan doenlijkheid van de regeering gelooft spr. niet. De vergadering wordt daarna tot des avonds 8 uur geschorst. Schoolverordening Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. De o-p 30 Maart j.l. vastgestelde school geld-verordening voor de Avondschool vo-or N. O. is terugontvangen van God. Staten met verwijzing naar do-or de Mi nisters van Binnenlandsche Zaken en van Onderwijs, K. en W. geuite wen- schen. Deze herziening betreft in de eerste plaats het tarief, dat de Ministers geheel gelijk wenschen te zien met dat, onlangs vastgesteld door Vlissingen. Practisch komt dit neer o-p een verhooging voor de school te Middelburg, gesteld op f26.60, door den minister van Onderwijs, K en W. thans voorgesteld op f35. Krach tens 'de N. 0. wet mag het schoolgeld niet meer bedragen -dan het gemiddeld bedrag van de kosten -der school pei leerling. De Minister nu deelde mede, dat dit bedrag voor 1935 moet worden gesteld op ongeveer f43, zoodat hel maximum-schoolgeld zonder bezwaar op f35 zou kunnen worden .gesteld. Met deze opmerking van den Minister zjjn R. e-n W. het niet eens, aangezien hel gemiddeld bedrag der ko-sten per leer ling o-ver 1935 aan d-e hand van de goed gekeurde schoo-lrekeni-ng naar -de bere kening van B. en W. f40.73 bedroeg, terwijl dit o-ver 1936 en 1937 resp. f 31.93 en f32.39 werd. Dit bezwaar werd aan Ge-d. Staten ter kennis gebracht, -doch nader is bericht ontvangen, dat de Mi nister niet bereid is, van zijn eisch af te wijken. Waar -.overigens slechts zeer enkele aangeslagenen een schoolgeld hoo- ge-r dan f26.60 verschuldigd zullen zijn, meenen B. en W. zich niet verder te mo-e-ten verzetten tqgen dezen eisch, waarbij zij èr v-o-orts nog op wijzen, dat vo-o-r het schooljaar 1936'37 het maxi mum -ook op f35 was bepaald. D-e rege ling wordt -dan zoo, dat bij een gemengde hoofdsom van f 2 het schoolgel-d f 1.80 bedraagt, f4-i f 2.70; f6 - f 3.60; f8 f4.50; f10 f5.40; f 12 f6.50; f 14 f7.60; f 16 f8.70; f 18 f9.80; f20 f 11; en verder vo-or elk bedrag van 2 meer, f 1.20 meer school geld to-t h-et maximum van f 35 is bereikt. Officieele opening van het nieuwe Gasthuis. De -officieel© opening van het Gast huis in zijn nieuwe vorm is bepaald op Donderdag 8 December. Tegen dien dag zijn velen ui-tgenoodigd tot een sa menkomst in de daarvoor beschikbaar jeuu uaures rao- luezue^g eppqsoS De „Nieuw Amsterdam" is voor het eerst in het dok van Wilton Feyenoord te Schiedam opgenomen, om een grooten schoonmaak te ondergaan. Het zeekasteel op het droge. in zoo'n verzoeking komt! Ik moest er mij dadelijk aan onttrokken hebben, maar ik deed het niet, ik -deed het niet. God weet dat ik er voor gestraft ben." „Maar wat hebt u dan gedaan?" vroeg Ned met een trilling in -zijn stem. „Ja, dat is juist het vreemde," ant woordde Ahram. „Ik deed eigenlijk niets. Toen het kritieke oogenblik naderde kon ik het niet doen. Tien jaar lang had ik plannen gemaakt en steeds een doel voor oogen gehad, maar het laatste oogenblik ontbrak mij den moed." „Dus u hebt eigenlijk niets gedaan?" „Maar ik wilde het doen, en ik geloof, dat God daar rekening -mee houdt. Ja, ik wilde het -doen, dat kan ik niet -ontken nen. De wil was er tot he-t laatste oogen blik. Maar ik heb het niet ten uitvoer ge bracht." „Dan zie ik niet in, waarover u be rouw zoudt hebben," antwoordde Ned. „Ja, mijn jongen! Het schijnt, of men geen kwaad kan bedenken, of er vloeit kwaad uit voort. Maar luister, dan zal ik je de geheele geschiedenis vertellen." Een half uur lang was Abram aan het woord en Ned zweeg al dien tijd. Abram trachtte in geen enkel opzicht zijn gedrag te verdedigen. Wat er nu ook van zijn houding mocht word-en gezegd, hij- wist, dat hij in zijn hart -gezondigd had. Voör den hemel was hij schuldig en hij voel de, dat de 'hemel hem gestraft had. Ned gaf een zucht van verlichting toen zijn vader geëindigd had. D'aarna stond hij1 op, ging naar hem toe en kuste hem op het voorhoofd. „Je veracht mij dus niet, Ned?" vroeg Ahram met een gebroken stem. „U verachten, vader? God zou mij ver achten als ik 'het deed! U hebt u uit een moeilijke positie bevrijd op een wijze zoo als ik nooit had kunnen doen." „Die tien jaar mijn jongen zijn een donkere bladzij in mijn 'levensgeschiede nis. Ik vrees, dat ik nooit uit hun scha duw -zal kunnen komen." „O, zeker wel. Eddie kan gemakkelijk gevonden worden. De wereld is niet zoo groot. Als het onrecht gestraft wordt, waarom zou het recht dan niet beloond worden?" „Ik weet niet, Ned, maar het is veel gemakkelijker iets in de war te brengen, dan het weer uiteen te 'halen." „In ieder geval is het duidelijk genoeg wat ons te doen staat," antwoordde Ned met een stralend gezicht. „Nu ik aan twee leden van de familie bekend ben, kan ik mij zelf ook wel toonen aan den ouden -baas zei-f, en het zien van mijn gelaat zal hem wel overtuigen wiens zoon ik ben." j „Ja, ik geloof niet dat hij nog zal twij felen wanneer hij je ziet. Maar wie zou dat van Daan gedacht hebben! Hij moet zijn kaarten goed hebben uitgespeeld." „Maar waarom hebben Eddie en Peter Trefusa de zaak dan niet onderzocht? Ik heb nog nooit van zoo'n dwaasheid ge hoord." „Och, Ned, het motief tot het bedrog was .aanwezig en mijn geheele gedrag kon slechts tot één conclusie leiden. Bo vendien heeft Ed-die niets van 'n Trefusa en naar mr Carve mij vertelde, had Daan een heel pak geteekende documen ten. Neen, het verbaast mij niet, dat Pe ter Trefusa in de-meening verkeerde be drogen te zijn. Het zou moeilijk voor hem zijn -geweest, onder die omstandig heden iets anders te gelooven. Daan was slim genoeg om dat te begrijpen en hij heeft er zijn voordeel mee gedaan." ,,-Het is toch een vreemde historie," antwoordde Ned. „Maar hoe is het nu met Heide-Hoek? -Gaat u' dat den ouden Trefusa betwisten?" „Hij zal de kans van een proces wel het gemoderniseerde gebouw te gaan om het in oogenschouw te nemen. St. Nicolaas bezoekt Middelburg. Zaterdag zal de Goede Sint met zijn zwarten knecht onze stad met een be zoek vereeren. Na het gebruik van de lunch in de Vergenoegng zal hij ongeveer half twee van de Markt vertrekken en dan de volgende route maken: Markt, Vlasmarkt, Kromme Weele, Seisdam, L. Viele, Markt, L. en K. Noordstraat, Noord poortstraat, Klein Vlaanderen, Seisstraat, Heerengracht, Molenwater, Koepoort, N-o-ordshigel, Mei-doo-rnlaan, Rozenstraat, Emmastraat, Julianastraat, Jacob Cats- straat, Veersche singel, Molenstraat, Ne- d-erstraat, Rottend. Kade, Brakstraat, K. en L. Singelstraat, Koepoortstraat, Zuid- singel, B-ree, Wagenaarstraat, Balans, Ab dij, K-oorkerkhof, Nieuwe Kerkstraat, L Delft, Segeerstraat, Koningsbrug, Stati onsstraat, Blauwendijk, T-eerpakhuizen- straat, Stadsschuur, Nieuwe Haven, alle kaden, Nieuwe Brug, Ro-tterd. kade, Dam N. Z., Dam, Korte en L. Delft naar firma Diesch op de Lange Burg. Hier blijft de Sint tot ongeveer half zes en keert dan langs Lange en Korte Burg, Balans, Wagenaarstraat, Hofplein, Noordstraat en Markt terug naar de Vergenoeging. De Bazaar voor het Roode Kruis. De bazaar voor het Roode Kruis is Donderdagmiddag door den burgemeester, den beer M. Fernho-ut, geopend. De burgemeester meende, dat ieder zeker belangstelling voor het werk van het Rood© Kruis en dus ooik voor dat van de transportcolonnes heeft. Het streven is voorkomen en lenigen van menschennood en juist in deze dagen bemerkt men hoe hard dit noodig zal zijn. Spr. wees meer uitvoerig >op het mooie vredeswerk van het Ro-o-de Kruis, en het belangrijke aan deel, dat -de transportcolonnes daarbij hebben. De bazaar dient vo-ornamelijk om gelden bijeen te brengen voor het ontvangen van de jaarvergadering van den B-o-n-d van leden van Transpo-rtco- lo-nnes en damesafdeelingen, en tevens vo-o-r het herdenken van het 25-jarig be staan van de Mi-ddelburgsche transport- colonne in het voorjaar van 1939. De heer J. C. Lude'kuse, sergeant-ma joor van de transportcolonne, kon no-g me-dedeele-n, dat voor de genoemde al- geimeene vergadering een groot bezoek kan worden verwacht. Nam-ens de -dames- afdeelin-g werd aan mevrouw Beelaerts van BloklandBesier een bouquet aan geboden. Een hachelijk avontuur in de Wielingen. Tijdens' het zware stormweer dat Woensdag langs onze kust woedde, heeft een drietal opvarenden van de alhier ge- stationneerde Nederlandsche loodsboot no. 8 eenige benauwde oogenblikken be leefd. Omstreeks vier uür des middags moest in de buurt van de zwarte ton no. j 1 in de Wielingen het Engelsche stoom schip „Canben" bemand worden. Daar toe werd een jol uitgezet waarin naast de zeeloods J. Roedema, de loodskweeke- ling le klasse J. Stroo en de arbeidscon- tractant-kweekeling W. Oliemans plaats ALS DE NIEREN niet behoorlijk werken, kun- nen verschijnselen optreden alt rugpijn, •pit, etljve en pijnlijke gewrlohten, verstoordt nachtruit en verlle» van kracht, En wei, doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt var de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedflltre' rende organen. Laat het zoo ver niet komen: voorkomen Ie beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het dluretlsch middel bij uitnemendheid. Zorg, dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en leven gevend blijft. namen. Toen men langszij van het schip was gekomen, is de jol door de ruwe zee omgeslagen, waardoor de drie inzittenden te water geraakten. Van de „Canben" was reeds de touwladder uitgezet waar na ook direct nog eenige lijnen werden uitgeworpen. Hieraan wisten de loods Roedema en de kweekeling Stroo zich vast te klampen, zoodat zij behouden aan boord van het schip konden komen, De derde drenkeling, Oliemans, kon een tweede van boord van de „Canben" uit gehangen ladder grijpen, doch hij was dermate uitgeput, dat hij niet meer naar boven kon klimmen. Hij bleef er daar om op zitten totdat een andere jol van de loodsboot, die ijlings was uitgezet, naderbij was gekomen. Deze heeft Olie mans toen aan boord kunnen nemen. Al len hebben gelukkig voor zoover bekend, geen letsel bekomen en kwamen met den schrik en een nat pak vrij. De „Canben" is doorgevaren naar de reede van Vlissingen, waar bij het aan boord nemen van den rivierloods de beide mannen zijn afgehaald, terwijl de loods boot ook naar Vlissingen is gekomen met den derden drenkeling en voor het in nemen van een nieuwe jol. Omtrent de omgeslagen jol kan nog worden gemeld, dat deze na het ongeval nog in aanraking geweest is met de schroef van de „Canben" en later nabij Zoutelande is aangedreven, vanwaar ze door den afhaalmotor naar de haven alhier is gebracht. (VI. C.) Hansweerf. Tijdens stormweer Woens dagnamiddag kwamen de geladen sche pen Theophile Gouthier en Rheinfahrt 89 met elkaar in aanvaring. D'e Theophile Gouthier bekwam een groot gat en moest bier eerst repareeren alvorens de reis- te kunnen voortzetten. Het motorschip Succes o-p weg naar Rotterdam heeft gistermorgen de Scho- rebrug aangevaren waardoor deze ernstig beschadigd werd, en het verkeer met zware auto's en autobussen niet meer over de brug kan plaats hebben. Het schip heeft op bet kanaal vastgemaakt in afwachting van een regeling der schade. lerseke. Naar wij vernemen is de heer A. Duinkerke, die Maandag te Leu ven overleed, niet aan hartverlamming, maar aan bloedvergiftiging gestorven. D. lag ziek aan boord van zijn te Leuven liggend vaartuig en werd in emstigen toestand naar een ziekenhuis vervoerd. Geneeskundige hulp heeft niet meer mo gen baten. Het vaartuig YE 38 (niet YE 15), schipper H. van Stee (niet J. Steketee), kwam Woensdag tengevolge van den storm en den sterken ebbestroom in aan raking met de Thoolsche brug, waardoor de mast over boord viel. Beide mast kokers werden vernield. Donderdagmiddag had de heer A. Wisse van Waarde het ongeluk bij het afrijden van den Zanddijk, met zijn auto te slippen en in den watergang te rijden. Een takelwagen uit Goes haalde den wagen op het droge. Kcudekerke. Dinsdagavond -kwam de afd. G.B.T.B. in vergadering bijeen. Aan genomen werd de nieuwe contributierege ling in verband met het Bondsorgaan. Verder werd gesproken over de noodzake lijkheid en wenschelijkheid van Christe lijk landbouwonderwijs. Door den heer G. Beukelman, landb-ouwonderwijzer te Meliskerke, werd een lezing gehouden niet willen loopen." antwoordde Abram. „En wanneer hij het doet, zal hq zich voor de gevolgen moeten wachten. Hij bedenkt niet, dat al zij'n schurkerijen na al die jaren op zijn eigen hoofd terug komen." „Het is een gekke wereld," zei Ned glimlachend. „Het is vreemd, hoe ten langen leste 't recht toch weer zegeviert," zei Abram ernstig. „En het is nog vreemder, hoe de zonden altijd weer aan iemand bezocht worden." „En wanneer denkt u te beginnen?" vroeg Ned. „Vanavond." „U wilt dus geen tijd verloren laten gaan?" „Neen. Mr. Carve en ik zijn van plan vanavond na zonsondergang naar Pen- dormic Hall te gaan." „Waarom na zonsondergang?" „Mr Carve kan niet eerder, en we zijn dan zeker hem thuis te vinden." „En als hij nu eens den strijd aan bindt?" (Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5