Koning Leopold van België te 'sfiravenhage. Nederlandsch-Belgisch Overleg De nazi-terreur in Duitschland. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Lijkverbranding. DONDERDAG 24 NOV. 1938 53e JAARGANG - No. 47 Gelijkheid van gezindheid nopens vraagstukken van int. organisatie, handel en verkeer. Internationale problemen besproken. Nederlandsch-Belgische eensgezindheid. Buitenland. schoolkleurtje?! Belangrijkste Nieuws. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij ,Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingebonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Gaiamaaltijd aan het gebouw der Belgische Legatie. Koningin Wilhelmina en haar gast de Belgische Koning hebben gistermiddag de hoofdstad verlaten. Te kwart over vier arriveerden de vor stelijke personen aan het paleis Noord einde, waar zich ondanks het ruwe weer een groote menschenmenigte had opge steld, die een hartelijk gejuich deed hoo- ren. Kort daarop verliet Koning Leopold in een gesloten auto- het paleis voor een bezoek aan het Belgische legatiegebouw, waar zich vele genoodigden bevonden, die aan den Koning werden voorgesteld. Tegen zes uur keerde de Koning weer naar het paleis Noordeinde terug. Later in den avond vertrokken de Vorstelijke personen naar de Belgische Legatie, waar door Koning Leopold aan H.M. de Koningin een gala-maaltijd werd aangeboden. Omstreeks 7 uur begon de belangstel ling voor het Paleis te groeien, en al sioedig stond er weer een vrij dichte haag van menscben. Even later kwamen de leden van het gevolg van Z.M. den Koning, die op de Belgische Legatie hadden vertoefd, zoo mede de leden van het gevolg van H. M. de Koningin, die mede zouden aanzitten aan den maaltijd, bij1 het Paleis aan. Precies op tijd reod de Hofauto voor den Koning van België voor. Voor de ramen van de eerste etage van het Paleis kon men Z.M. den Ko ning naar buiten zien komen gekleed in de uniform van luitenant-generaal en ge tooid met het lint van het Grootkruis der Orde van den Nederlandschsn Leeuw. On der luid gejubel stapte Z.M. in zijn auto en reed in snelle vaart weg. Een kwartier later reed de auto voor H. M. de Koningin voor. Ook deze werd geflankeerd door twee leden van het eska dron huzaren-motorrijders, H. M. was gekleed in een wit herme lijnen mantel en bontcape en droeg een diadeem op bet hoofd en een witten struisveeren waaier. Prins Bernhard droeg 't groot tenue der blauwe huzaren. H. K. H. Prinses Juliana droeg ook een wit hermelijnen mantel met daaronder een wit avondtoilet. Onder luid gejuich van de wachtenden, stapten de drie Vor stelijke personen in de voor Hen gereed staande auto, allen getooid met het lint van het Grootkruis van de Leopoldsorde. Het gevolg stapte in vier auto's, en be gaf zich mede naar de Belgische Legatie. Aan den gala-maaltijd in het gebouw der Belgische Legatie hebben 64 perso nen deelgenomen. Tot de genoodigden be hoorden o.a. de minister-president Dr H. Golijn, de minister van Buitenlandsche Zaken, Mr J. A. N. Patijn, de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer enz. Na afloop van den maaltijd had nog een soirée plaats. Het was één schittering van uniformen, van goud, van ambtsgewaden, van rid derorden, als men maar zelden bijeen ziet. Vele gasten waren vergezeld van hun dames, wier elegante avondtoiletten den schoonen aanblik, dat het gezelschap in de smaakvolle zalen van het gezant schapsgebouw bood, nog verhoogde. Terwijl de gasten de salons reeds vul den, werd in een der salons de koffie gese'rveerd. Omstreeks kwart voor tien kwam Prins Bernhard uit de eetzaal in de hall. Z.K.H. onderhield zich met verscheidene personen en bewoog zich geruimen tijd onder de gasten. Even na tienen gingen de deuren open en traden Koningin Wilhelmina met aan Haar rechterzijde Koning Leopold bin nen. Terwijl de aanwezigen zich in twee dichte rijen opstelden, schreden de vor stelijke personen, minzaam naar beide kanten groetend, door de ineenloopende zalen. De Koningin en Koning Leopold, bij wie zich ook Prinses Juliana en Prins Bernhard voegden, begaven zich naar een der salons, waar buffetten waren aan gericht. Daar werden tal van personen ontboden om aan den Koning te wor den voorgesteld. Om ruim kwart voor elven vertrok de Koningin met de Prinses en den Prins. Onder de tonen van het Wilhelmus, dat het orkest, dat op de galerij rond de hall was opgesteld, ten gehoore bracht, verliet de Koningin, begeleid door Koning Leo pold, het gezantschapsgebouw. De Koning1 ging1 tot aan de auto dor Koningin en bleef toen voor het bordes van het gezantschap staan, totdat Hare Majesteit en Prinses Juliana met Prins Bernhard vertrokken waren. Daarna keerde Zijne Majesteit in het gezantschap terug. Nog tal van personen werden vervol gens aan den Koning voorgesteld. Het was reeds bijna twaalf uur toen de Koning, die zich met verschillende Nederlandsche autoriteiten lang had onderhouden, in het paleis terugkeerde. Plannen voor den bouw van een tweede crematorium? Aan de Westelijke grens van de ge meente Arnhem ligt het landgoed de Sehrikberg, ruim 40 ha groot, bestaande uit opgaand hout en heide. Het wordt be grensd door den' Arnhemscben weg. Nadat reeds geruimen tijd was over wogen, welke bestemming aan dit terrein zou kunnen worden gegeven, is thans de mogelijkheid onder oogen gezien om er een tweede Nederlandsch crematorium op te richten. Daartoe is echter volgens art. 14 van de wet op de begraafplaatsen noo- dig de goedkeuring van B>. en W. D'e combinatie heeft zich reeds tot B. en W. gewend, doch dezen zouden hebben me degedeeld, dat ziji niet bereid zijn voor den bouw van een crematorium hun me dewerking te verleenen. Thans heeft de combinatie een adres over deze aangelegenheid tot den ge meenteraad gericht. Indien B. en W. blijven weigeren den aanleg te vergunnen, dan zal de combi natie tegen die weigering bij Ged. Staten bezwaren indienen. De regeermgspexsdienst meldt: Woensdag hebben ten paleize te Amsterdam aan het noenmaal van Hunne Majesteiten mede aangezeten de voorzitter van den Nederlandschen Raad van ministers, de Nedeirlandsche en Belgische ministers van Buitenlandsche Za ken en de wederzijdsche gezanten. Aldus was de gelegenheid bij uitstek geschikt voor de bespreking van een aantal internationale problemen, waarbij: zoowel Ne derland als België geïnteresseerd is. Gemeld wordt, dat in den loop der besprekingen bleek van volledig begrip voor elkanders standpunt, en, in ruime mate, van overeenstemmend inzicht, terwijl 'gelijkheid van gezindheid werd vastgesteld wat betreft vraagstukken van inter nationale organisatie, handel en verkeer. Open brief van een Dultsch predikant aan Goebbels. Amy Sayle, een lid van den Lomden- schen graafschapsraad, heeft het volgen de ingezonden stuk toegezonden aan den „Manchester Guardian": „Ik heb zoo juist het volgende ongo- teekende schrijven ontvangen van een Duitsohen predikant, dien ik eenige jaren geleden heb ontmoet. Ik kan in staan voor de echtheid ervan, doch kan des schrijvers naam niet onthullen. Hij noemlt het „een open brief van een Duitsehi staatsburger aan dr Goebbels, rijksminister". De brief is gedateerd 15 November. „Vandaag, aldus het schrijven, verkee- ren wij Duitschers in de pijnlijke nood zaak, de gastvrijheid te verzoeken van de kolommen van buitenlandsche nieuws bladen, omdat wij in ons eigen land volkomen gemuilband zijn. Liefde voor ons land is bet, die ons er toe brengt, ons vaderland te wil len zuiveren van bet verwijt, dat het Duitsche volk werkelijk de weerzinwek kende en barbaarsohe methoden steunt, welke thans gebezigd worden bij de ver volging van Joden, methoden welke te recht de verontwaardiging van de gehee- le beschaafde wereld hebben gewekt. Zij hebben evenzeer de verontwaardiging ge wekt van de meerderheid van het Duit sche volk, dat met gevoelens van schaam te en afschuw verplicht is getuige te zijn, zoowel van de maatregelen, welke thans tegen de Joodsche kerkgebouwen en za ken worden genomen als van de nieuwe staatsdecreten, welke in een „wettelijken vorm" ons bezwaren met een nieuwen last van nationale schuld. Giji, dr 'Goebbels, verzekert, dat het ge- heele Duitsche volk achter deze maatre gelen staat en dat giji slechts den volkswil ten uitvoer legt. Dat is een ver schrikkelijke onwaarheid _e^_e_einii^_e^ie_e_d^>g^^g>iva^^et Duitsche volk. Waar men ook ging, overal hoorde men slechts uitingen van leedwezen en verontwaar diging over deze maatre gelen. Het is slechts een betrekkelijk kleine clique, bestaande uit lieden, die gij tot fanatici hebt gemaakt, ten deele men scben die afhankelijk zijln van uw kunst, die u toejuichen. Indien inderdaad, zoo als giji zegt, het geheele Duitsche volk achter uzou staan, waarom onderdrukt gijl dan iedere vrije me fi ning suiting? Waarom mag de pers slechts publico e- r e n w a t g ijl voorschrijft? Waarom wordt iedereen, die een woord van oritiek durft uiten, óf naar de gevangenis óf naar een concentratiekamp over- gebraoht? Waarom vervalsoht gij! zeer openlijk de verkiezingsuitslagen? Is dat de wijze, waarop gij „den volkswil ten uitvoer brengt?" Neen, ziehier de waarheid: G ijl hebt de macht gegrepen door leugen en bedrog, en .ten slotte door een beroep te doen opi de laagste instinc ten van den mensch. Het is leugenachtigheid, welke gij! ten toon spreidt in uw verklaring, dat de uitspattingen, het in brand steken van synagoges en het vernielen van winkel zaken, niet werden „georganiseerd". Welke Duitscher lacht niet bij deze voor stelling van zaken? Waarom keek de politie dan overal werk loos toe en arresteerde zij slechts Joden en niet de brandstichters, de vernie lers en plunderaars? Waar om hebben de brandweercorpsen slechts andere gebouwen voor brand behoed en hebben zij nergens geprobeerd, de syna goges te behouden? Gijl, dr Goebbels, kunt in staat zijh door deze metboden nog wat langer te regee- ren, want het volk is hulpeloos, doch re- Heeft Uw kind een Dat ts gelukkig heele- maal weg te krijgen met de zuivere levertraan Jecovitol.Lef op het merk Jecovitol, want op het gehalte aar» vitaminen kamt het aan) Binnenland. Vertrek van Koning Leopold. De Tweede Kamer over de Defensie- begrooting. Buitenland. De boete van de Duitsche Joden. Chamberlain en Halifax naar Parijs. Stakingen in Noord-Frankrijk. 1-Iet Hongaarsche en het Poolsche kabi net vragen ontslag. De Duitsche ambassadeur uit New-York vertrokken. kent er op, dat een dag gerechtigheid zal geschieden, want „God laat zich niet be spotten". BOETE VAN EEN MILLIARD MOET IN 4 TERMIJNEN DOOR DE DUIT SCHE JODEN WORDEN VOLDAAN. Buitenlandsche Joden er van vrijgesteld. Het Reichsgesetzb 1 att" publiceert oen door don Duitschon rijksminister van fi nanciën onderteefcende uitvoeringsveror- dening inzake de aan <de Joden 'Opge legde boete. Volgens deze verordening wordt d'e cijns van één milliard mark als heffing van het vermogen van de Joden die Duitsch onderdaan zijn en van de Joden die statenloos zijn, geïnd. Verplicht tot de heffing bij' te dragen, is iedere Jood die volgens die verorde ning inzake de aanmelding van "het ver mogen van Joden van 26 April 1938 zijn geheele binnen- en buitenlandsche vermogen moest aanmelden en schatten. Joden, die buitenlandsch onderdaan zijn, vallen niet onder de verplichting .tot betaling aan de heffing. De heffing wordt niet toegepast, wan neer de totale waarde van het vermogen n.a aftrek van de verplichtingen een be drag van 5000 RM. niet te boven gaat. De heffing bedraagt in totaal 20 pet. van het vermogen 'en moet in 4 termijr nan worden betaald. Betalingen op grond van verzekerings- aanspra'ken van Joden, die Dultsch on derdaan zijn en van Statenlooza Joden (verordening tot herstel van het straat beeld bij Joodsche zaken van 12 No- Z.M. Koning Leopold te midden der autoriteiten tijdens zijn bezoek aan de Belgische Legatie te Den Haag. Geheel links minister Spaak. Rechts van den vorst de Belgische gezant, baron Herry. De laatste reis van Koningin Maud van Noorwegen. Op een door paarden getrokken affuit werd het stoffelijk overschot der vorstin door de Londensche straten naar het Victoria Station gebracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1