Dagblad voor de Provincie Zeeland Het bezoek van Koning Leopold van België. Nationaal-Socialistisclre obstructie. Buitenland. De strijd in China. Binnenland. De Tweede Kamer. WOENSDAG 23 NOV. 1938 53e JAARGANG - No. 46 De lichtbehandeling van Leprozen. duitsche joden naar voormalig duitsch oost-afrika? Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij ,Luctor et Emergo" ter exploitatie van net blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs (2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeüngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Een ingewikkelde Indische kwestie. Het oordeel van de Tweede Kamer. De middagvergadering van de Tweede Kamer was gisteren geheel gewijd aan een lastige en ingewikkelde kwestie, in hoofdzaak van persoonlijken aard. Eenige jaren geleden werd, met goed keuring van den Dienst der Volksgezond heid, dank zij milden steun van wijlen dr Bosscha, de mogelijkheid geopend in de onder het beheer van het Leger des Heils staande Gouvemements Leprozerie te Plantoengan proeven te nemen met de licht-teraphie van dr Mulder. Van het begin af deden zich hierbij allerlei strubbelingen voor. De Dienst der Volksgezondheid ver leende weinig medewerking, wat o.m. bleek uit de benoeming van dr Sitalana als D.V.G.-arts, een lastig man inaar het schijnt, die ook in andere plaatsen reeds allerlei 'conflicten had en die vol gens den heer Duymaer van Twist voor straf naar Plantoengan werd overge plaatst. En daarbiji kwam dat dr Mulder ook ver van gemakkelijk sohijint te zijn, Er deden zich telkens weer moeilijkhe den voor, tot tenslotte dr Mulder er toe overging de lichtbehandeling stop te zet ten. Daarop werd in April '30 de geheele lichtinstallatie door een ambtenaar van den D.V.G. gedemonteerd. Minister Welter staat met het Indische gouvernement op het standpunt, dat al heeft dr Mulder voor de leprozenbehan- deling zekere verdiensten en al heeft hij weten te bereiken dat thans op vrij groote schaal bestraling wordt toegepast met dezen geneesheer niet valt samen te wer ken. De Kamer-commlissie echter oordeelde, dat dr Mulder recht heeft o-p eerherstel en dat hem gelegenheid moet worden ge geven zijn proef gedurende ten minste drie jaar te herhalen. Lang en breed is over deze kwestie ge sproken. Vooral ook omdat hier het lot van de ongelukkige leprozen in het ge ding is. Vandaag zal over de conclusies worden gestemd. Waarschijnlijk zullen ze na de besliste verklaring van Minister Weiter, dat hij niet verantwoord acht aan de In dische regeering te vragen zich met dr Mulder in verbinding te stellen wor den afgewezen. Bij de heden gehouden stemming wer den de conclusies van de meerderheid der commissie verworpen met 72 tegen 12 stemmen. De conclusies van de minderheid om den Minister dank te zeggen voor de ver strekte inlichtingen werden z. h. st. aan genomen. Mussert volgt communistische methode. Op last van zijn leider, Ir Mussert, heeft gisteren de heer Van Vessem in de Eerste Kamer gedemonstreerd dat de na- tionaal-socialistein niet afkeerig zijn van communistische manieren. De heer Van Vessem was door den voorzitter van de Eerste Kamer niet naar zijn genoegen behandeld en daarom paste hij het middel van obstructie toe. Zooals de communisten dat meermalen in de Tweede Kamer deden, vroeg hij bij een aantal „hamerstukken" telkens hoof delijke stemming. Een dwaze en tevens ergerlijke ver tooning. Te hopen is dat de kiezers hij de a.s. Statenverkiezingen er toe zullen mee werken dat dergelijke „bolsjewisten" die de Volksvertegenwoordiging tot een aan fluiting maken, niet opnieuw naar de Eerste Kamer worden afgevaardigd. Verscheidene Duitsche bladen leveren commentaar op de Lagerhuisverklaring van Chamberlain over het Joodsche vraagstuk. De „Berliner Lokalanzeiger" verklaart: Het Britsche wereldrijk omvat een kaart van de geheele aardoppervlakte, maar het heeft geen ruimte voor de Joodsche vluchtelingen. Het plan om juist in Duitsch-Oost-Afrika (Tanganyika) eeni- gen dezer Joodsche kolonisten te plaat sen, is voorloopig ook maar een plan en het resultaat van een enquête bij de gou verneurs. Men zal moeten afwachten, in hoeverre werkelijk Joden in Duitsche koloniale gebieden gebracht worden, die Engeland of een andere mogendheid uit de buit van Versailles tot zich heeft ge nomen, niet als eigendom maar als een mandaat, waaraan in dit verband na drukkelijk moet worden herinnerd. De „Times" meldt uit Dar-es-Salaam, dat daar het idee van kolonisatie van Joodsche vluchtelingen in Tanganijika gunstig is opgenomen. Vooraanstaande personen voorspellen een algemeens ver betering van den toestand des lands, naar mate meer gebiedsdeelen zullen worden ontwikkeld. In het zuidelijke heuvelgebied, in de vruchtbare Kilombero-vallei in het Wes ten, is veel grond voor bebouwing door kleine boeren, zooals dit in Palestina reeds door de Joden geschiedt, geschikt. De Engelschen in Tanganjika zijn over het plan te spreken, omdat zij er een nieuwe aanwijzing in zien, dat dit land Britseh bezit zal blijven. Ambassadeur te Londen niet teruggeroepen, In gezaghebbende Duitsche kringen te Londen wordt meegedeeld, dat het be richt als zou de Duitsche ambassadeur von Dirksen naar Duitschland worden teruggeroepen om overleg te plegen, on gegrond is. Op het oogenblik is er geen aanleiding om den ambassadeur persoonlijk verslag te laten uitbrengen. Omtrent de afwezigheid uit Berlijn van den Britschen ambassadeur, sir Neville Henderson, wordt in Berlijnsche politieke kringen medegedeeld, dat de ambassa deur drie weken geleden naar Engeland is teruggekeerd om een operatie te onder gaan. SCHUSCHNIGG THANS EEN GEBROKEN MAN? Volgens de „Daily Herald" zou de te verwachten invrijheidsstelling van Schuschnigg en het afzien van een pro ces tegen hem niet zoozeer te danken zijn aan een interventie van Mussolini, gelijk gemeld is, als wel aan het feit, dat Dr Schuschnigg ernstig ziek is. De oud-bondskanselier heeft niet alleen physiek geleden onder zijn gevangen schap en de veelvuldige ondervragingen, maar is tevens het slachtoffer geworden van een bijna volledige geestelijke in eenstorting, aldus het blad. De oud-kanselier loopt op krukken, wanneer hij zijn kleine kamer verlaat. Hij is vele ponden in gewicht afgevallen, ondanks de verzekering van Buerckel, die zeide: „hij leeft, hij eet, hij drinkt". Zijn psychische toestand is even slecht. De meeste dagen brengt hij in de grootste stilte door, practisch onbeweeglijk zit tende en voor zich uitstarende. Men vreest, dat hij evenals von Osietsky, den winnaar van den Nobelprijs voor den vrede, slechts in vrijheid gesteld zal wor den om te sterven. Barbaarsohe toestanden toch! IN DUITSCHLAND GEEN GEBREK AAN LEVENSMIDDELEN. De Duitsche minister van voedselvoor ziening en landbouw Darré, deelde een redacteur van den „Völkischer Beobach- ter" mede, dat de voedselvoorziening van Duitschland de regeering geen werkelijke zorgen imteer haart. Onze levensmiddelen- voorraden zijn thans zoo groot, aldus Darré, dat wij! nu, als zich in de komende jaren geen catastrofen met den oogst voordoen, van een waarborging voor vele jaren van onze voedselvoorziening kun nen spreken. Dit jaar kunnen wij naast een record- oogst aan graan, ook op een uitstekenden hakvruchtenoogst en een meer dan mid- delmatigen hooioogst wijzen. Daarmede werd een, voldoende voedervoorziening van onzen veestapel verzekerd en zoo werden de voorwaarden geschapen om de productie van varkensvleesch en boter te doen stijgen. Wij hebben dus de zeker heid, dat de tegenwoordige schaarschte aan boter en varkensvleesch een overwe gend seizoenkarakter heeft. We zullen hopen, dat de Duitsche huisvrouwen binnenkort ook zoo optimis tisch kunnen zijln. Eenige vrees blijkt er echter wel, want het is meer voorgeko- mlen, dat de autoriteiten de situatie op het gebied der voedselvoorziening gunsti ger voorstelden dan ze in werkelijkheid was. Chineezen blijven in het offensief. Volgens- mededeeüngen der Chineesche militaire autoriteiten zijn de vijandelijk heden in Zuid- en Midden-China voor de Chineesche strijdkrachten gunstig verloopen. Zij zijn op tal van plaatsen in den aanval en wel met aanzienlijk succes. In Midden-China hebben de Japanners zich moeten terugtrekken tot Nan Tsing Kang, vier kilometer van Jo Tsjau. Langs den weg van Hankau naar I Tsjang zijn de Chineezen eveneens met succes opgerukt. Zij hebben daar Tsjoa Tsjih heroverd en de Japanners terug gedreven tot Jin Tsjang. Het Japansche offensief in de provincie iHoenan is volkomen tot stilstand gebracht. Ook uit Noord-China worden hevige gevechten gemeld. De spoorweg van Sjansi is hier het voornaamste objectief. De Japanners pogen uit alle macht de lijn te behouden, daar zij haar volstrekt noodig hebben voor de verdediging tegen de in het Noorden staande Chineesche strijdkrachten. MAATREGELEN TEGEN DE JODEN IN SLOWAKIJE. Volgens de „Prazsky List" is de regee ring van Slowakije voornemens, een aan tal maatregelen te nemen ter bescher ming van de binnenlandsche markt tegen de Joden. Joden zullen alleen nog maar aan Joden mogen verikoopen. Groote lan derijen in Joodsche handen zullen stel selmatig worden onteigend tegen een ze kere vergoeding. Verder zal het aan Joden verboden zijn, actief deel te nemen aan de journa listiek, kunsten en wetenschappen. Alle Joodsche immigranten zullen uit gewezen worden. In de Slowaaksche scholen zal een nu merus olausus worden ingevoerd en in de klasen zullen de Joden gescheiden zit ten van de overige leerlingen. EEN AARDVERSCHUIVING. Groot aantal menschen bedolven. Tengevolge van een aardverschuiving in de bergen van het eiland Santa Lucia (Britseh gebied, een der eilanden boven den wind) zijn honderden personen be dolven. Reddingscolonnes hadden nauwelijks 45 lijken geborgen en 60 gewonden ver zorgd, die bet slachtoffer waren gewor den van de eerste aardstorting, toen een tweede verschuiving allen bedolf, dooden zoowel als gewonden en vele redders. Vijftig boerenarbeiders bevonden zich in een buis, dat afgleed in de rivier. Slechts weinigen konden zich redden. De ramp heeft zich voorgedaan, na drie weken van aanhoudenden regen. Men gelooft, dat bij deze aardverschui vingen 150 personen den dood hebben ge vonden. CRISIS IN HONGARIJE. Zeven en vijftig, afgevaardigden veriaten de regeeringspartij. Zeven en vijftig conservatieve afge vaardigden, o.a. de kamervoorzitter Ju lius Kornis, zijn uit de regeeringspartij getreden. Tot dusver bezette de regeeringspartij 170 van de 245 zetels in bet huis van af gevaardigden. Een kabinetscrisis wordt verwacht. Deze afscheiding van ongeveer zestig afgevaardigden van de regeeringspartij, waardoor de meerderheid dier partij in feite teniet gedaan wordt en een kabi netscrisis verwacht wordt, beeft voor- een belangrijk deel tot oorzaak de ver scherping van bet anti-semi- t i s m e. Korte Berichten. Ten gevolge van droogte wordt het eiland Ceylon met hongersnood bedreigd. Het vee sterft bij honderden, en de rijst velden liggen braak. Men vreest het uit breken van epidemieën. Goring heeft als gevolmachtigde voor het vierjarenplan den kolonel Schell tot algemeen gevolmachtigde voor het automobilisme in Duitschland benoemd. Hij wordt in waarheid een automobiel dictator, daar alles wat met de produc tie van automobielen te maken heeft onder hem zal ressorteeren. DE DUITSCHE VLUCHTELINGEN. De eisch van een bankgarantie. Het Tweede Kamerlid Donker heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Is het waar, dat de regeering alleen bereid is een beperkt getal Dhitscbe vluchtelingen toe te laten, wanneer door particuliere bijdragen de kosten tevoren zijn gedekt en dat dientengevolge van het Protestantsche hulpcomité, dat in de eer ste plaats tot taak heeft den steun aan „niet-arische" Christenen, door de regee ring een bankgarantie van f 150.000 ge vraagd wordt? 2. Is de minister niet van oordeel, dat de toelating van deze Düitsche vluchte lingen onnoodig geremd wordt door den eisch van bet tevoren gestort z-ijn van een bankgarantie tot een zoo hoog bedrag, te meer waar de inzamelingsactie van ge meld comité in vollen gang is en reeds giften en toezeggingen tot een bedrag van meer dan f 30.000 zijn ingekomen? VERRUIMING VAN ECHT- SCHEI Dl NGSMOGELIJKH El D. D'e Vereeniging tot Verruiming van E'chtscheidingsmogelijkheid beeft een adres aan den minister van Justitie doen toekomen. Geconstateerd wordt, dat de bestaande echtscheidingswetgeving en re geling der scheiding van tafel en bed in- Bezoek aan het Rijksmuseum. Gala concert in het Concertgebouw. Gistermiddag na terugkomst uit Amers foort, hebben H. M. de Konngin en Haar hooge gast, Koning Leopold, een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum te Amsterdam. Duizenden hadden zich, in weerwil van den staag neervallenden regen opgesteld voor den Oostelijken hoofdingang van het Museum, waar de hofauto's bijna een half uur na het vastgestelde tijdstip, voorreden. Een hartelijk en langdurig gejuich begroette het Vorstelijk gezel schap. Tijdens den rongang door het museum hebben minister Spaak en de Belgische gezant bij ons Hof zich bij het gevolg aangesloten. De Hooge bezoekers onderhielden zich met vele autoriteiten. De heer Schmidt Degener en minister Slotemaker de Bruïne deden H. M. de Koningin en Ko- hing Leopold uitgeleide, waarna naar het Paleis werd teruggekeerd. Gisteravond werd door het gemeente bestuur van Amsterdam in het Concert gebouw een gala-concert aangeboden. De zaal bood een schitterenden, aan blik. De dragers van het hoogste gezag in den lande zag men hier bijeen, de ver tegenwoordigers van de bij het Neder- landsche Hof geaccrediteerde mogend heden, de eerste figuren uit de leidende kringen van ons nationale leven, zoowel op het gebied van staatkunde, weten schap, handel en kunst, een schare van vooraanstaande persoonlijkheden, zooals men die slechts zeer zelden bijeen kan zien. De aanblik van dit gezelschap was een weinig gekend schouwspel: de keur van ambtscostuums, rijk met goud en zilver bestikt, de glinstering van ordeteekenen, waarvan het decoratieve effect nog aan zienlijk werd verhoogd door den rijkdom van tooi bij de dames, die voor dezen avond weelderig toilet hadden gemaakt. Het programma, dat onder leiding van Mengelberg werd uitgevoerd, bevatte: de Ouverture Cyrano de Bergerac van Johan Wagenaar, de Variations sympho- niques voèir piano en orkest van César Franck, met Willem Andriessen als solist, en de vijfde symphonie van Beethoven. De Koning en de Koningin gaven na elk nummer het sein tot applaus. Te kwart voor elven was het concert afgeloopen. Zooals in het voornemen lag, is op den terugrit naar het Paleis de illuminatie der grachten door Koning Leopold en Hare Majesteit in oogenschouw genomen. Na terugkeer ten Paleize zijn Koning Leopold en Koningin Wilhelmina, blijk baar' gehoor gevend aan de dringende kreten uit het publiek: „Wij willen Leo pold zien, wij willen Koning Leopold zien", op het balcon verschenen. Toen barstte een gejubel los zoo luid en krach tig, dat de beide Vorstelijke personen er ongetwijfeld door getroffen werden. Al thans zij bleven eenigen tijd op het bal con verwijlen, terwijl Koning Leopold telkens weer de ontzaglijke menschen- menigte groette. druischen tegen de primaire rechten van den menscb. Voor steun aan dit adres zal er een petitionnement in ihet land worden gehou den. NEDERLAND EN FRANCO'S BEWIND In een nota naar aanleiding van bet Voorl. Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Buitenlandsche Zaken zegt de minister: Dat generaal Franco in bet grootste deel van Spanje gezag uitoefent, is een feit, dat niemand kan loochenen. De vraag betreffende erkenning van zijn bewind in volkenrechtelijken zin, het zij de facto, hetzdji de jure, is daarnaast een quaestie op zich zelf. Het feit van de in het verslag bedoelde publicatie in de pers van den niet-offi- cieelen vertegenwoordiger van generaal Franco te 's Gravenhage beeft destijds aanleiding tgegeven tot een gedachten- wisseling, waarop bet den Minister, die baar als een afgedane zaak beschouwt, niet wenschelijk voorkomt terug te ko men. Burgemeesters. Bijl Kon. besluit is met ingang van 15 December 1938 benoemd tot burgemees- ter der gemeente Ede de heer L. R. M i d- d e 1 b e r g, met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Zoetermeer. De beer Müddelberg, die vroeger secre taris der Staatsspoorwegen in Indie was, ïs 57 jaar oud en behoort tot de A.R. partij. BEHANDELING VAN DE DEFENSIE- BEGROOTING. De Tweede Kamer is gisteravond be gonnen met de behandeling van de De fensiebegroting. De heer d'Ansembourg (N.S.B.) gelooft niet in de bekeering der S.D.A.P. en begrijpt niet, dat de regeering de krijgslist der Marxisten niet beeft door zien. Men zal zien, dat de goede geest in leger en vloot nu weder bedorven zal worden. Uitvoerig betoogt epr., dat wij ons moeten voorbereiden op een totalen oor log. In September is gebleken, dat de be volkingsbescherming vrijwel nog niet voorbereid is. Spr. had geconstateerd, dat niet overal aan onze grenzen de wegen op de juiste wijze versperd werden in September. Lim burg kan zeer wel verdedigd worden, doch dan moet er bij Valkenburg een sterk fort komen. Tenslotte doet spr. een goed woord voor oud-gepensionneerden van voor 1918 en daarmede gelijkstaande groepen. De beer Duymaer van Twist (A.-R.) brengt hulde aan de weermacht voor haar houding in de spannende del gen. Welke les kunnen wij uit de ge beurtenissen van eind September trek ken. Wij waren evenmin iklaar als En geland en Frankrijk. Aan bet gebrek aan parate strijdkrach ten was de weifelende houding van En geland en Frankrijk toe te schrijven. Toch stuurden de sociaal-democraten op een wereldoorlog aan, waarin Nederland ook betrokken zou zijn. Vrede kan alleen bewaard blijven door krachtig© bewape ning. Ook Nederland moet dit begrijpen, nu ©r van collectieve veiligheid niets meer te verwachten is. Allen moeten weten, dat Nederland zelf standig wil blijven en geen duimbreed grond wenscht af te staan. Het moet nu uit zijn met defaitistisch gepraat. D'e doelstelling van onze weer macht vraagt een geheel afzonderlijke voorziening, van primaire beteekenis. In het allernoodzakelijkste moet thans on verwijld worden voorzien. Spr. meent, dat niet steeds de uiterste soberheid wordt betracht. Zoo zijn de op- leidingskosten voor officieren te boog. De post bureelhuren f32.000 is even eens voor vereenvoudiging vatbaar. De regeering wil voor Indië 3 moderne kruisers beschikbaar hebben, doch ma rinedeskundigen achten voor de verdedi ging vier machtskernen noodig. Onze machtsmiddelen in de Indische wateren moeten belangrijk sterker zijn. Waarom, zoo vraagt spr., liggen de grenstroepen veelal zoo ver het land in? Spr. bepleit in dit verband het opwerpen van betonnen versterkingen bij de gren zen. De heer A1 b a r d a (S.-D.) betoogt, dat internationale ontwapening het ideaal moet blijven, doch dat voorshands het onderhouden van een weermacht geboden blijft, wil een land niet spoedig onder den voet geloopen worden. Wij moeten echter niet in den blinde maar geld uit geven voor leger en vloot. Verleden jaar was het totaal benoodig- de bedrag op 169% millioen bepaald. Dit jaar is het totaal alweer aanzienlijk ge stegen; 4 jaar eerder dan normaal krij gen wij nu een aanvraag voor een ven vangenden kruiser, voor de Java. Ver leden jaar hebben de soc.-dem. bezwaar gemaakt tegen de vervroegde vervanging van de Sumatra, thans doen zij hetzelfde ten aanzien van de Java. Spr. zou er zich mee kunnen vereenigen, als men een redelijke veiligheid er mee bereikte. Dat is echter allerminst het geval. Voor Indië zouden dan zeker 50 A 60 kruisers noodig zijn. Spr. dringt daarom aan op aanschaffing van klein materiaal en versterking van de luchtmacht. De heer T i 1 a n u s (C.H.) gewaagt van de rustige, waardige en toegewijde ma nier waarop de gemobiliseerde soldaten zich in September naar de grenzen en mobilisatieplaatsen begaven. Spr. is dankbaar, dat de Nederlandsche regeering niet kortzichtig is geweest, en brengt hulde aan den minister en zijn adviseurs van land- en zeemacht voor hetgeen in de laatste 1% jaar is verricht. Tegen deze begrooting heeft spr. geen bedenking. Hoewel hij zich neerlegt bij de samenvoeging van leger en marine, heeft hij zich afgevraagd: is Defensie niet te zwaar voor één man in dezen tijd van opbouw en reconstructie? Spr. dringt aan op uitbreiding van het aantal geestelijke verzorgers. Vooral de orthodox hervormde richting vertoont een te kort. Voorts dienen er meer miü- taire tehuizen te komen. De regeering houde vast aan de oude zelfstandigheidspolitiek en trede niet in de suggestie van den heer Albarda om samenwerking met andere staten te zoeken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1