DE ZEEOW IWEEPE BLAD KUNING LEOPOLD VAM BELGL IN ONS LAND. Uit de Provincie HET KIND VAN TREFUSA de hooge gast zeer hartelijk ontvangen. de taptoe op den dam. HET NIEUWE RAADHUIS TE SOEBURG. MIDDELBURG. Nggiï." VAN DINSDAG 22 NOV. 1938, Nr 45. Met een hartelijkheid als wel zelden een buitenlandschen bezoJker ten deel zal vallen heeft gisteren de bevolking van de hoofdstad den Koning der Belgen, Leo pold III, begroet. R„eds langs voor de vorstelijke gast aan het Paleis zou arriveeren, waren duizenden en duizenden op den Dam sa mengestroomd. De Dam was reeds te ruim 2 uur een ware menschenzee. Bij zijn komst aan het Paleis werd de Koning, die ook reeds tijdens den rit van het station naar den Dam met groote hartelijkheid was toegejuicht, door een geweldig gejuich begroet, een gejuich dat zoo mogelijk nog sterker werd toen de Koningin en haar Koninklijke gast op het balkon wenschenen. Ondanks de ijzige koude en een druile rige regen stonden oolk gisteravond op den Lam voor het Paleis, waaruit ontel bare lichten straalden, duizenden, men- schen. Zij luisterden in aandachtige stilte naar de schallende tonen der muziek, welke vijf militaire muziekcorpsen speel den voor Koning Leopold en de andere hooge Belgische gasten van onze Konink lijke Familie, die met de a'llerhoogsten in den lande aan den galamaaltijd hadden deelgenomen in de beroemde burgerzaal van het Paleis. Om tien uur precies klonken de plech tige tonen van de Brabangonne over het plein, dat tjokvol stond. Achter de ramen van het Paleis ter hoogte van het balcon stond Koning Leopold, alsmede de Ko ningin, Prinses Juliana en Prins Bern- hard met de andere gasten. Men kon ze heel flauw onderscheiden. Ook zij' luister den naar het Belgische volkslied, dat wier infanterie-muziékkorpsen ten gehoore brachten. De ramen kwamen -op een kier tje open te staan. Maar daarbij bleef het; naar buiten kwamen de vorstelijke per sonen niet. Dat was voor de tienduizen den achter de afzettingen een groote te leurstelling, maar iedereen begreep, dat het bij deze weersomstandigheden niet anders mogelijk was. De taptoe, verzorgd door de Konink lijke Militaire Kapel, de kapel van de Koninklijke Marine en de muziekkorpsen van het eerste, vijfde en zesde regiment infanterie, waar nog bij kwamen twintig tamboers en pijpers, twaalf tamboers met diepe trommen, twaalf klaroenblazers en veertien trompetters, bestond voor een groot gedeelte uit pittige marschen en en kele meer plechtige liederen, als b.v. 't klassieke „Wilt heden nu treden". Werd zij geopend met de Brabangonne, ook aan het slot van de taptoe klonk het Belgische volkslied, gevolgd door het Wilhelmus. Het duizendkoppige publiek, dat bij den aanvang van de taptoe had gehoopt Koo ning Leopold al was het maar voor een oogenblik op het balcon te zien ver schijnen, welke hoop echter niet in ver vulling is gegaan bleef aan het einde - van de taptoe hartelijk en langdurig jui chen. Men riep zelfs luidkeels „Wij willen koning Leopold zien", maar ook deze energieke pogingen hadden geen succes. Na de taptoe trokken de vorstelijke per sonen en de andere hooge gasten, die in het Paleis logeeren, zich in hun apparte menten terug. De Burgemeester der gemeente Oost- en West-Soeburg, de heer A. H. C. Stemerding, had Maandag morgen een persconferentie belegd, waarbij hij, geassisteerd door den gemeente-secretaris, den heer Ga- briëlse, uitvoerige inlichtingen gaf over den bouw van het nieuwe raadhuis. Het tegenwoordige gemeentehuis op het Oranjeplein dateert van 1857. De bouwkosten daarvan be droegen f 12.000. Het werd toen geroemd om zijn voortreffelijk in gerichte gemeentekamer en archief ruimte. Het omvatte slechts een gedeelte van de nu gebruikte ver trekken. Door den groei der ge meente in deze periode-van 900 tot 5500 inwoners en de steeds uitbrei dende gemeente-administratie, zijn Inmiddels de vroegere onderwijzers woning en een lokaal van de aan grenzende openbare school er bij getrokken. Nieuwbouw is nu noodzakelijk geworden en allerminst luxe. De ontvanger werkt in een voor- malige keuken. De kamer van den secretaris wordt ook voor allerlei andere doeleinden gebruikt. De werkloozenzorg moet zich behelpen in een schoollokaal. Raadszittingen en huwelijksplechtigheden worden in het secretarie-vertrek gehouden, dat dan eerst zoo goed mogelijk ontruimd wordt. Het archief sluimert rustig ln een oude bestede. Reeds bijna 20 jaar werd naar een oplossing gezocht. Bij raadsbesluit van 16 Juni 1922 werd in principe tot den bouw van een nieuw gemeentehuis be sloten. In 1930 werd in de Kanaalstraat, het nieuwe centrum der gemeente, een geschikt terrein gekocht van 2000 M2, f0 per M2. Inmiddels was de crisis In getreden die stagnatie bracht, maar die tevens de noodzakelijkheid tot bouw door de uitbreiding der werkzaamheden steeds dringender maakte. Ged. Staten verklaarden zich in 1936 bereid tot den bouw mede te werken. Dus wendde de gemeente zich tot het Werkfonds. Na overweging van plannen om het oude raadhuis te restaureeren en door verbou wing van de openbare school uit te brei den, wat echter niet wel uitvoerbaar bleek, werd tot het huidige plan beslo ten en verleende het Werkfonds een lee- ning van f46.200 k 2% Op 26 November 1937 werd de heer J. Naaktgeboren te West-Soeburg tot ar chitect benoemd, Zijn ontwerp werd goedgekeurd. Bij den opzet is rekening gehouden met een natuurlijken groei der gemeente. Dit is wel noodig. Er worden nog steeds veel arbeiderswoningen ge bouwd zonder overheidssteun. In 1930 werden 48 bouwaanvragen toegestaan, tegen 49 in '37 en 67 in '38, terwijl dit jaar drie nieuwe straten in gebruik ge nomen werden en de Bermweg en de Brugstraat steeds meer bebouwd geraken. Ook zijn er plannen tot het stichten van een tweede Ned. Herv. Kerk in West- Soeburg. Een R.-K. kerk is in aanbouw. Door de gunstige ligging tusschen twee steden kan verdere groei verwacht worden. Het raadhuis is daarom berekend op een gemeente van 10.000 inwoners. Op 14 October 1938 kon de bouw wor den aanbesteed. De aannemer J. M. Goede- mondt te Vlissingen was met ongeveer f40.000 de laagste. Men is nu reeds bezig met het afpalen van den omtrek van het gebouw en het grondwerk. Zooals uit de afbeelding blijkt, is het gebouw zeer goed geslaagd. Het sluit met vermijding van het hypermoderne zeer goed aan bij de omgeving. Door den vooruitspringenden middenbouw, geac centueerd door het torentje, en de achter- uitgebouwde vleugels, zal het een repre sentatief karakter dragen. De frontbreedte wordt =fc 30 M. en de hoogte tot de toren spits =fc 20 M. Het gebouw komt 20 M. achter de rooilijn, juist tegenover de Braamstraat, zoodat men over een be hoorlijke ruimte beschikt voor défilé's, enz. Het pleintje tusschen de straat en den gevel zal als toegangsweg dienen en verder als plantsoen worden aange legd. Het gebouw wordt 75 c.M. uit den grond gebouwd van rooden baksteen en gedekt met zwart-verglaasde pannen. Vanaf het bordes komt men in de hall l met het trappenhuis. Links en rechts bevinden zich de kamers van den burge- meester en den secretaris. In den rech tervleugel komen de secretarie, de bode kamer, de kamer van den gemeente-op zichter en de wachtruimten. De linker vleugel bevat een kamer van den ge meente-ontvanger, die van sociale zaken en de politiekamer met 2 cellen. Op de verdieping komt de raadszaal in 't mid den, met rechts de trouwkamer en die van B. en W. De linkerverdieping is bestemd voor concierge-woning. Aan de achterzijde komen een fietsenbergplaats en een garage voor de nieuw aan te schaffen brandspuit De aanbouwsels bij den toren voor de Ned. Herv, Kerk, die nu in gebruik zijn als brandspuithuisje, arrestantencel enz., kunnen dan verwij derd worden. Alles wordt modern, doch sober uitge voerd. Steeds heeft de gedachte voorge zeten, het onderhoud tot een minimum te beperken. De raadszaal, de burgemees ters- en secretariskamer krijgen eiken parketvloeren, wat op den duur het voor- deeligst is, en de andere vertrekken teak houten, ongespijkerde strookenvloeren. De raadszaal wordt tevens voorzien van eiken wandbetimmering en een balcon aan de voorzijde. De publieke tribune krijgt een afzonderlijken opgang. In de hall en het trappenhuis komt een tegellambriseering. Voor alle materialen wordt zooveel mogelijk Nederlandsch fabrikaat ge bezigd. In den kelder komen drie archief kamertjes, de centrale verwarmingsinstal latie en een ruimte voor de telefoon-in stallatie. De ontvanger beschikt in den linker vleugel over een brand- en inbraakvrije kluis. De Inventaris is in de leening van het Werkfonds niet begrepen. Behalve en kele modeme kantoormeubelen, zal deze nieuw aangeschaft worden. Hierin moet door een nieuwe leening worden voor zien. De bouw van het nieuwe raadhuis vormt een belangrijk object voor werkver ruiming. De arbeiders worden alleen vla de Arbeidsbeurs aangenomen. In het be gin van het volgend jaar kan de eerste steenlegging worden verwacht, terwijl het raadhuis ongeveer September 1939 in ge bruik zal worden genomen. Het oude raadhuis wordt dan gebruikt voor uitbreiding van de openbare school en eventueel voor gymnastieklokaal. ne- Uit de S. D. A. P. In de plaats van den heer L. Onder- dijk te Middelburg, die 30 jaar deze func- FEUILLETO N door S. K. HGGKING. 99) „Natuurlijk, u zult het bedrog wel wil len voortzetten. Het heeft uw vaderlijk hart bedroefd, uw zoon niet in het bezit van Pendormic te vinden. Dat is ongetwij feld een harde slag voor u. Het was een handige zet, maar niet handig genoeg. Ik zou wel eens willen weten of u niet bang bent wegens bedrog in arrest te wordon genomen". Tf>: beoordeelt mij naar u zelf", zeide Abram ernstig. „Maar ik verzeker u, dat ik in dit opzicht niets vrees". ,D'an bent u een doortrapte schurk", zei Peter, die zijn zelfbeheersching weer te rugkreeg. „Maar hebt u den anderen jon gen meegebracht?" >,Mijn zoon is in het Koningswapen". „Uw zoon? Uw.uw. »U deed beter uw eigen ongelijk in te zien. "Wat ik vertel is de waarheid". >>Je bent een leugenaar!" riep Peter, opnieuw verbleekend. „Gelooft u mij niet?" vroeg Abram, met zijn elleboog op den schoorsteenmantel tie heeft bekleed maar die zich nu niet meer herkiesbaar stelde is tot voorzitter van het Gewest Zeeland der S.D.A.P. gekozen de heer P. N. Kruithof te Bres- kens. Tot secretaris en penningmeester werden gekozen de heeren A. Rorije te Vlissingen en L. G. Janssen te Oost-Soe- burg. Het overige bestuur bestaat thans uit de heeren A. C. de Pauw te Neuzen, J. C. de Bruine te Haamstede, A. J. op den Brouw te St. Maartensdijk, Ph. Paul te Middelburg, G. Hoek te Bruinisse en P. Grugq te Goes. Door afgevaardigden uit Zuid-Beveland werd ter algemeene vergadering de klacht geuit, dat op de groslijst voor de Prov. Staten te weinig aandacht was ge schonken aan hun district. GOEDKOOPE TREINEN UIT ZEELAND Zeeuwsch-Vlaanderen zal thans ook ervan profiteeren. Zooals bekend ia, loopen van uit Zee land naar Rotterdam, Den Haag en Am sterdam 14-daagsche goedkoope treinen, i Door het ontbreken van aansluiting der Prov. booten kunnen de reizigers uit Zeeuwsch-Vlaanderen echter van deze treinen geen gebruik maken. Thans zul len ze evenwel, geholpen worden. D'e N. S. zullen hen n.l. in de gelegenheid stellen, I ingaande 30 dezer, op de dagen dat bo vengenoemde treinen rijden, van Vlissin gen, Hoedekenskerke of Kruiningen af, tegen den prijs van de goedkoope treinen, te reizen met de gewone treinen, heen. met I tr. 215 en terug met de treinen 1089/415 of 1121/417/224, Natuurlijk alleen naar Rotterdam, D'en Haag en Amsterdam en terug. Stand der werkloosheid. De stand der werkloosheid in het dis trict der Districts-Arbeidsbeurs te Mid delburg was per 31 Oct. als volgt; (De leunend en hem koel aankijkend. „Jou gelooven? Een man die handelt en liegt als jij mag niet geloofd worden". „Wat wilt u dan doen?" vroeg Abram. „Ik ben van plan mijn kleinzoon van u af te nemenl O, je hebt je gewroken, dat geef ik toe! Ik heb je zoon opgevoed alsof hij een Trefusa was. Wanneer ik maar de kracht er toe had zou ik je dooden". „D'aar twijfel ik niet aan", zei Abram koel. „Menschen van uw soort zijn niet kieskeurig in hetgeen ze doen. En wan neer u mijn zoon Ned tot u wilt nemen om hem tot erfgenaam van Pendormic te maken, dan zal hij daar misschien niets tegen hebben. Wanneer u als een dwaas u wilt aanstellen en u zelf wilt bedriegen 'dan imioet u dat ook zelf weten. Dat is mijn zaak niet. Ik heb dertig jaar geweten dat u een schurk was, maar dat u zoo'n dom me dwaas was, is meer dan ik wist". „Jij1 jij' Abram Fowey durft durft op die wijze tot mij spreken!" schreeuwde Peter. „Durven?" vroeg Abram minachtend. „Ik zou wel eens willen weten, wie u bent dat ik voor u zou beven! Ik ben voor nie mand bang en er is niemand op de we reld dien ik zoo haat als u. En als ik ge probeerd heb u te bedriegen, omdat u mij bedrogen hebt, zou dat niet meer geweest zijn dan u verdient. Maar ik zeg u nog maals, dat de jongen dien ik u gezonden cijfers tusschen haakjes geven den stand per 30 Sept. aan.); Middelburg 776 (746), Vlissingen 4-84 (497), Aagtekerke O, Arnemuiden 111 (99), Baarland 4 (6), Biggekerke O, B'or- sele 0, Brouwershaven 3 '(1), Bruinisse 50 '(20), Burgh 0, Kolijnsplaat O, Dom burg 54 (28), Driewegen 0, Drieschor O, Duivemdijke O, Elkersee O, Eilemeet 0, Ellewoudsdijk O '(zJI Goes 161 (81), 's-Gravenpolder 3 (3), Grijpskerike 1 (1), Haamstede 1'2 (0), 's-H. Abtskerke 1 (1), 's-H. Arendskerke 6 (1), 's-Heerenhoek 14 (13), Heinkenszand 4 (1), Hoedekens kerke 9 (6), Ierseke 62 (97), Kapelle 6 'Cl)» Kats 1 (O), Kattendijkè 0, Kerkwerve O, Kloetinge 4 (2), Kortgene O, Koude kerk© 32 '(16), Kralbbendijke 3 (0); Krui ningen 49 (12), Meliskerke O, Nieuw er- kerk 1 '(0), Nieuwland 3 (1), Nisse O (1), Noordgouwe 1 (O), Noordwelle O, 'Ooster- lan'd O, O'ostkapelle 15 (6), Oudelamde 6 (7), Ouwerkerk 8 (8), Ovezande 12 '(3), Renesse 0, Rilland-Bath O (1), Rittem 2 (1), Schore 2 '(1), Serooskerke (W.) 10 (5), Serooskerke <S.) O, St. Laurens 4 (4), Soeburg '(O. en W.) 100 (97), Vere 1 (7), Vrouwenpolder 1 (1), Waarde 3 (2), Wemeldinge 18 <15), Westkapelle 82 (85), Wissenkerke 4 (O), Wolfaartsdijk 2 (l), Zieriksee 97 '(66), Zonnemaire 0, Zoutelande 2 (11. Totaal stonden 'per 31 October 1938 2224 personen als werkzoekenden inge schreven <30 Sept. 1937). De luchtbescherming. Gisteravond werd de eerste van een reeks van vier cursusavonden, uitgaande van de Vereen, voor luchtbescherming voor Middelburg en omgeving geopend door den algemeenen leider, den heer H. Bierman, die zijn vreugde er over uit heb, uw eigen kleinzoon is". Peter zat op zijn stoel te hijgen. De bru taliteit van dezen man was overbluffend. Dat hij loog, daarover bestond geen twij fel. Het was een onderdeel van zijn sluw en lang volgehouden bedrog en hij' was blijkbaar van plan het tot het einde door te zetten. „Je bent een koele schurk", zei Peter eindelijk, met een geweldige inspanning om zich kalm te houden. „Een heel koele schurk ook maar je zult mij niet te pakken krijgen. Ik ben een te oude vos om mij. zoo te laten vangen. Je hebt bui ten den waard gerekend. Je denkt, om dat je dien Carve om den tuin hebt ge leid, dat je met mij hetzelfde spelletje spe len kunt. Maar ik ben zoo groen r.iet" en hij lachte hard en cynisch. „Dus., u bent bereid, nu u uw eigen kleinzoon hebt weggezonden, om mijn zoon Ned in zijn plaats aan te nemen?" vroeg Abram spottend. „De andere jongen moet hier komen", zei Peter koppig. „Ik weet, dat je zult lie gen en dat je zult zeggen, dat het jou zoon is, maar ik zal spoedig in staat zijn zijn identiteit vast te stellen". „Daar twijfel ik niet aan", zei Peter met een toornige flikkering in zijn oogen. „Ik bedoel, dat Ned niet_veel kans heeft als de zaak onderzocht wordt. U moest hem liever zonder onderzoek nemen". sprak, dat velen van buiten Middelburg aanwezig waren. Jhr mr E. W. F. Wttewaal va.n Stoetwegen gaf daarna een uiteenzetting van het doel van de luchtbescherming in het algemeen, waarna hij1 over de inrich ting van schuilkelders en andere schuilplaatsen verschillende wenken en toelichtingen verstrekte met net doel, dat zij, die zich er voor willen spannen pro pagandisten te worden, deze wenken ver der kunnen uitdragen. Overneming onderhoudsplicht Nadorstweg Volgens den legger van wegen en voet paden berust de onderhoudsplicht van den Nadorstweg bij de Gemeente èn de aanpalende landgebruikers, terwijl, voor zoover laatstgenoemden betreft, hun on derhoudsplicht, krachtens het bepaalde bij art. 59 van het reglement op de we gen en voetpaden in Zeeland, omvat het vóór 1 October van elk jaar aanvoeren van de noodige bouwstoffen voor behoor lijk onderhoud van grind- en steenslag wegen. De aangehaalde verplichting komt ten opzichte tan verschillende buitenwegen der gemeente geregeld in toepassing, doch is voor dea Nadorstweg van ge ringe beteekenis geworden sinds de gemeente ter plaatse, in verband met de verhuring van volkstuintjes, aanleg van het sportterrein en totstandkoming van het militair oefeningsterrein, de eerste belanghebbende bij het onderhoud werd. Die beteekenis is geheel verdwenen, nu een groot deel van den weg, met het oog op de toegenomen bebouwing, van een kunstbedekking werd voorzien. 'Op grond van bovenstaande stellen B. en W. dan ook voor het onderhoud van den Nadorstweg geheel voor rekening der gemeente te nemen, met opheffing va.a den gedeeltelijken onderhoudsplicht Peter zweeg weer. Abram Fowey was óf een volmaakt acteur en een groote schurk, óf hij was een eerlijk man, die aan een groote verleiding weerstand had geboden, die geweigerd had zich te wre ken, toen de gelegenheid hem aangeboden werd. Neen, meer nog, die den kleinzoon van zijn ergsten vijand welbewust had verzorgd en opgevoed. „Neen", dacht Peter. „Dat is onmoge lijk. Er bestaat niemand, die dat zou doen. Ik zelf ook niet. Hij heeft zijn rol al zoo veel jaren gespeeld, dat zij in zijn doen en laten is gegroeid". „Fowey", zei bij eindelijk. „Je speelt je rol heel goed, maar het heeft geen nut. Ik geef toe, dat je glad bent. Dat compli mentje wil ik je niet onthouden. Ik geef toe, dat de verleiding groot was. Maar je spel is verloren. Het was een stoute daad met den jongen naar Engeland te gaan, en hier te komen, om" te trachten mij te overbluffen maar je zult zien, dat het niets helpt. Je moet liever ronduit beken nen; dan is de zaak afgedaan". Abram zweeg eenige oogenblikkeu, maar zijn gelaat verried niets van de ge dachten, die hem beheerschten. Peter sloeg hem oplettend gade, en bereidde zich voor op een volledige bekentenis. Abram richtte eindelijk glimlachend zijn blik weer op Peter. „Waar woont uw notaris?" vroeg hij. der aanpalende landgebruikers. B. en W. vinden geen termen om de betrokkenen te verplichten tot een afkoopbare jaar- lijksche uitkeering (waarvoor art. 20 sub 3 der Woningwet de mogelijkheid opent) nu hun onderhoudsplicht practisch elke beteekenis miste. Gemeentebedrijven in 1937. Verschenen is het verslag van het ge meentelijk gas-, water- en electrisch be drijf over 1937. Het gasbedrijf leverde een win-st op van f 11.507,29/4, bij een raming van f 4846,56. In verband met de onderhandeling met de N.V. ZE'GAM over een levering engros aan Middelburg beperkte zich het onder houd aan de fabrieksgebouwen en toe stellen tot het allernoodzakelijkste. De totale productie bedroeg 1.823.380 kub. M. tegen 1.832.510 kub. M. in 1936. De Duinwaterleiding gaf een winst van f27.364,86, bij 'n raming van f4.671.46V2 verlies. Rekening houdende met het aan Vlis singen, Domburg en Vrouwenpolder gele verde water, resp. 155.662, 29.401 en 2229 kub. M., bedraagt het watergebruik voor het Middelburgsche distributiege- bied 612.675 kub. M. tegen 588.620 over 1936. Het verbruik per aansluiting was 117.48 kub. M. tegen 115.51 kub. M. in 1936. Op 31 Dec. 1937 waren aangesloten 5003 perceelen: volgens abonnementsta rief en 212 perceelen met metertarief, in totaal 5215, waarvan 4534 in Middel burg, 405 in Koudekerke, 196 in St. Lau rens, 75 in Serooskerke, 2 in Vrouwen polder en 3 in Oostkapelle. Het electriciteitsbedrijf bracht een winst van f67.164.6514, bij een raming van f 60.657,26Ve. Aangekocht werden 2.489.800 kWh te- „I'k ben tegenwoordig mijn eigen nota ris," antwoordde Peter. „Whittle is dood en Garve heb ik ontslagen, omdat hij zich door jou heeft laten beetnemen." „Maar Garve meent toch zeker niet dat ik hem heb beetgehad?" „Woont hij in St. Aubyn?" „Neen, hij woont in Penzugla. Maar waarom zou je naar hem toe gaan? Je deed beter mij nu alles te bekennen en aan de zaak een einde te maken." Abram wierp op 'hem een minachten den blik en bleef zwijgen. Peter werd weer boos. D'eze man was hem ten slotte de baas. Bovendien deed diens kalmte en zelfbeheersching twijfel in zijn ziel ontstaan. „Je wilt dus niet bekennen?" vroeg Peter na een pauze. „Ik heb genoeg bekend," antwoordde Abram. „U kunt nu eens nadenken als u wilt, over hetgeen ik u gezegd heb. Goeden a' ond." En regelrecht liep hij naar de deur en ging de gang in. Peter keëk hem verbluft na. Toen trok hij heftig aan de bel en hoorde een van de dienstboden in de gang komen en de voordeur openen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5