DE ZEEDW PUÜtOIL ïumWit, gmwest en TWEEDE BLAD Weerzinwekkend HET KIND VAN TREFUSA Geen wijziging van de Leerlingenschaai. Verhooging van de Monopolieheffingen op granen. Uit de Provincie. MIDDELBURG. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. VAN MAANDAG 21 NOV. 1938, Nr 44. In het weekblad der N. S. B. staat een plaat, die veel van wat van die zijde tot nu toe is gepresteerd, overtreft. Aan de eeSè zijde van den grenspaal zien wij een „Nederlandsche arbeider", die zegt: „Heusch, we kunnen geen vreemdelingen gebruiken; we hebben niet eens werk voor onze eigen menschen". Aan de andere zijde staan drie Joden, ge teek end op de bekende manier van „Der Stürmer", waarvan er één ant woordt: „Maar man, je denkt toch ze ker niet, dat wij naar Nederland komen om te werken?" Het gemeene van deze prent zit hier in, aldus „De Nederlander", dat gesug gereerd wordt ©enerzijds, dat hier opge nomen Joden actief aan het economisch leven zouden gaan deelnemen, daarmee de werkloosheid vergrootende, ander zijds, dat zij zonder zelf te wetken toch de baten van den arbeid van anderen zullen opstrijken. De teekenaar weet natuurlijk even goed als elk ander, dat de vluchtelingen voor het beestachtige optreden der nati-onaal- socialifltan in Duitschland hier noch di rect, noch indirect .aan het economisch leven zullen deelnemen, daar zij: in kam pen en tehuizen zullen worden onderge bracht. Maar toch moet den lezer worden wijs gemaakt, dat het voldoen aan de eischen der Christelijke naastenliefde een bena deeling van ons economisch leven be- teekent. Liever gelogen en de Joden overgele verd aan hun nationaal-socialistische beu len boven een artikel van den leider der N. S. B. in hetzelfde blad lezen we: Sluit onze grenzen dan de waarheid gesproken en barmhartigheid gedaan. Aldus het „Nederlandsche" nationaal- soeialisme, dat nog slapjes volhoudt, toch heusch niet anti-semietisch te zijn. UIT DE MARKT NEMEN VAN VAR KENS. SPECIAAL IN HET BACON- GEWICHT. Het A.N.P. meldt van bevoegde zdjde de 'volgende anededeelingen te hebben gekregen: In weerwil van de verschillende regee- ringsmaatregelen heeft de roggeprijs nog niet het peil bereikt, hetwelk de regee ring in uitzicht had gesteld. Ook de in gevoerde dehaturatieregeling heeft niet den gewenschten prijs opgeleverd. De prijis voor gerst is slechts toereikt, door dat de Nederlandsche akkerbouwcentrale een belangrijke hoeveelheid uit de markt heeft genomen, terwijl ook de prijs van haver nog te wenschen overlaat. De minister van o econo mische zaken heeft daar om besloten, met ingang van 20 November de hef fing op granen, met uit zondering van die op gerst, dus op rogge, haver, mais en tarwe en de derivaten van deze, met f0,50, of voor zoover de derivaten be treft, met een overeenkom stig bedrag te verboogen. De zeer lage prijzen, waarvoor voertarwe wordt aangeboden, doen het gevaar, dat dit graan, als voedergraan gebruikt, een optrekken van de prijzen der overige granen zal beletten, toenemen. j.ls bezwaar van deze beslissing moet worden erkend, dat de prijs van mais in afwijking van dien van de andere gra nen betrekkelijk weinig is gedaald. Het FEUILLETON - door S. K. HOCKING. 98) „O, Edwardl" riep zij uit toen zij' de enveloppe openbrak. „Kijk eens een chéque van twee guineas l O; Ed wardl" „Uitmuntend. En laat nu eens zien wat de redacteur heeft te zeggen." Zij liet haar oogen snel over het pa- Pier dwalen en keek hem even verbaasd aan. „0, Edwardl Wat beteekent dat?" „Het beteekent waarschijnlijk dat je een goudadertje hebt ontdekt." ,De redacteur zal blij zijn als hij nog meer bijdragen kan verwachten van de zelfde pen", zei zij, en haar oogen dwaal den weg over het groote park. „Het lijkt te vreemd om waar te zijn, en toch wan neer ik mijn brood kon verdienen zon der naar het atelier terug te keeren.." „Acht je het mogelijk?" „Ik weet het niet. Ik zou in ieder geval nog wel een tweede artikel kunnen schrij ven „Dan zou ik dat doen", zei hij snel. „En twee guineas zijn niet te versmaden. resultaat van den geheelen maatregel zou t evenwel onvoldoende zijn, indien ook niet de heffing op mais werd verhoogd. Tegelijkertijd heeft de Minister beslo ten, naast den steun aan den prijs van het rundvee door het uit de markt nemen van bepaalde categorieën rundvee, ook over te gaan tot het uit de markt nemen van varkens, speciaal varkens in het bacongewicht. Gehoopt wordt, dat aan de daling van de varkensprijizen op deze wijze een voldoende rem zal worden aan gelegd en dat het mogelijk zal. blijken een verdere prijsverlaging der baconvarkens te voorkomen. Aan de Nederlandsche veehouderijcen trale is dan ook opgedragen, met ingang van de volgende week met deze afneming tegen de prijzen, zooals die de vorige week bekend zijn gemaakt, een aanvang te maken. Benoeming havenmeester vliegveld. Met ingang van 1 December a.s. wordt de heer A. de Visser, assistent-haven meester op het vliegveld Vlissingen tot havenmeester op het vliegveld Haam stede benoemd. De te rooien boomen. Zooals wij! Zaterdag reeds meldden, is bij den Raad een voorstel ingediend tot rooiing van niet minder dan 197 boomen op verschillende plaatsen in de stad. Zioo zullen aan den Noordsingel 43 boomen verdwijnen, waarvan 24 tus- schen de Noordbrug en den Noordweg; in de Nadorst zullen 20 boomen sneu velen tusschen den Noordsingel en het sportterrein, op het Noordbolwerk 19; op de Heerengracht 15 tusschen de Noord straat en de Chr. Kweekschool; 15 aan het Smidsbolwerk, 13 aan de Loskade; 8 aan het •Seisbolwerk; 8 op den Nieuw- landsohen weg; 7 op de Rotterdamsche kade en Punt; 6 aan de Maisbaai; 4 op den Veersdhen Singel; 3 in den tuin van het ziekenhuis; 3 in Klein Vlaanderen; 3 aan het Veersohe Bolwerk, enz. Ontslag en benoeming. Het dagelijkaoh bestuur van den Pol der Walcheren heeft aan den bode-con- cierge den heer M. J. Toutourg, wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd met ingang van 1 Januari 1939 eervol ontslag verleend uit de betrekking onder dankbetuiging voor de bewezen goede diensten en in zijn plaats tot bode-con- cierge met ingang van genoemden datum benoemd den heer G, J. Priester te Mid delburg. Georganiseerd overleg. De Commissie voor Georganiseerd Overleg in de nieuwe samenstelling, ver gaderde voor het eerst op 14 dezer. Nadat enkele wijzigingen van de sa larisverordening en van het Ambtenaren- regelement waren behandeld, waarover overeenstemming werd bereikt, kwam het ontwerp-Arbeidsovereenkomstenbe- sluit aan de orde, waarop een drietal or ganisaties amendementen hadden inge diend. Hoewel deze vergadering tot na mid dernacht duurde, werd in de bespreking slechts op enkele punten overeenstem ming bereikt. Het meerendeel wenschte de raadsdelegatie niet over te nemen. Eenige voorstellen, waarover princi pieel overeenstemming was, zal de wet houder nog nader riet het college van B. en W. overwegen. Inzameling voor de vacantieschool. Zaterdag stond Middelburg in het tee- >ken van de Vacantieschool. Het muziek gezelschap Crescendo herinnerde er aan, en tal van collectrices en collectanten kwamen aan de huizen der ingezetenen voor het in ontvangst nemen der enve- loppes met geld. Op 't Zand, Nieuwe Vlissingsche weg en omgeving zou men heden bij gunstig weer de enveloppes gaan ophalen. Reeds f 515,35 is bijeen. Dit zeker mooie bedrag is een bewijs, dat het werk van de M.V.S. zeer op prijs wordt gesteld. Het Jubileum-comité 1939 M.V.S. is hoogst erkentelijk voor dit resultaat. Wat is een naam? De Garnizoenscommandant vestigt er de aandacht van B. en W. op, dat de straat, welke toegang geeft tot den in gang van de Bomvrij© Kazerne, den naam draagt van „Gevangenhuisstraat". Het komt den commandant gewenscht voor den naam van die straat te veran deren. Vooral voor de vele dienstplichti gen, die in deze kazerne zijn of zullen worden ondergebracht heeft de thans geldende naam een zeer onaangenamen klank. Verzocht wordt te willen bevorderen, dat de naam „Gevangenhuisstraat" wordt veranderd in een naam, die meer aan geeft den aard van het gebouw waartoe de straat toegang geeft, bijtv. „Kazerne straat". Er bestaat bijl B. en W. geenerlei be zwaar aan het verlangen van den Garni zoenscommandant tegemoet te komen. Joodsche vluchtelingen. Zondagmiddag kwam alhier op de haven het Duitsche stoomschip „Gerol- stein" tot het inschepen van een aantal Joodsche vluchtelingen uit Duitschland, op hun doorreis naar de Vereen. Staten. Bij velen zal het verwondering wek ken, dat deze uit Duitschland verdreve nen toch gebruik maken van Duitsche schepen. De oorzaak hiervan is, dat deze schepen eigendom zijn van een Joodsche reeder, A. Bernsteijn. D'e Joden worden hier aan boord goed behandeld. Deze reeder heeft enkele jaren gele den verschillende schepen der vroegere Red Star Line overgenomen, o.a. de „Pensland" en de „Westerland". De heer Bernsteijn zit thans reeds en kele jaren in een concentratiekamp op gesloten. lerseke. De visschersvereeniging Ier- seke alhier hoopt haar 40-jarig bestaan den 3den December a.s. te berdenken. Dé vereeniging die een 70tal leden telt heeft destijds veel nut gesticht doer de verwateringsplaatsen onder den wal te pachten en te distribueeren onder haar leden. Den 3en December zal de jaarver gadering een feestelijk karakter dragen. Den leden zal een maaltijd worden aan geboden. Baarland. Gemeenteraad. Zater- dagmiduag kwam de gemeenteraad in spuedeiscnende vergadering bijeen. De voorz. dankt, ook namens zijn vrouw, voor ue hartelijke ontvangst bjj hun in trede in de gemeente, vervolgens vraagt de voorz. of er ook bezwaren bestaan om aisnog op de agenda te plaatsen, benoe ming van een zen ambtenaar van den burg. stand. Hij stelt tevens voor ook een den te benoemen, daar de heer Er- merins bedankt heeft als ambtenaar van den burg. stand. Benoemd wordt als 2e burgem. Vogelaar, en als Be J. de Rijk. Vervolgens stelt de voorz. aan de orde, bespreking bouw ïaadhuis annex ambts woning: a. de aanwijzing van een archi tect, b. aankoop grond, c. aangaan van een geldleening. .ue voorz. zegt, dat het dringend noo- dig is dat er een goede secretarie komt. Eveneens een ambtswoning, daar hij zich tijdelijk te Kwadendamme moet vestigen. V oor de benoeming van een architect ves tigt weth. de Vriend de aandacht op den heer Van Maris te Goes. Mevr. Steketee had gaarne dat dit werd overgelaten aan den burgemeester, daar deze in het huis moet wonen en in de secretarie moet werken. De voorz. zegt hiervoor niet aanspra kelijk te willen zijn, daar hiji hier nog geen menschen kent. Met alg. stemmen wordt benoemd de heer Van Maris te Goes. Hierna gaat de raad in geneime zit ting voor de bespreking van aankoop grond, en het sluiten van een geldleening. Na heropening deelt de voorz. mede dat behoudens goedkeuring van Gedep, Sta ten besloten is over te gaan tot aankoop van grond voor bouwterrein ad f 2 per vierk. Meter. Vervolgens dat getracht zal worden een geldleening te sluiten groot maximaal f2'>.000, rentende ten hoogste 3V2 pet. Hierna sluiting. Wolfaarisdijk. Vrijdag vierde de Chr. Meisjesvereeniging „Bid en "Werk" al hier, onder groote belangstelling haar 37ste jaarfeest. De vergadering werd door de presidente met liturgie geopend, waar na zij een welkomstwoord sprak, daarbij in 't bijzonder zich richtend tot de sec retaresse van het Verbond, mej. Vellen- ga. De secretaresse en penningm.esse brachten verslag uit over het afgeloopen Verklaring van den Minister van O., K. en W. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake de begrooting van O., K. en W., zegt Minister Slote- maker de Bruïne het te betreuren, dat het hem niet mogelijk is een voorstel te doen tot verlaging van de huidige leerlingenschaai. Zooals de Regeering reeds eerder heeft opgemerkt, moet het in het huidig stadium onvermijdelijk worden geacht, dat van den wensch tot herziening van de leerlingenschaai wordt afgezien. Het doet den Minister ernstig leed, dat een zoo groot aantal aktebezitters niet in de gelegenheid is een benoeming tot onderwijzer te verkrijgen. Andermaal wil hij gaarne erkennen, dat deze aktebezit ters door hun werkzaamheid in de school in vele gevallen het onderwijs zeer ten goede zijn gekomen. Deze waardeering verhindert echter den Minister niet, op te merken, dat een zóó groot aantal aktebezitters, als thans bij het lager onderwijs aanwezig is, uit onderwijskundig oogpunt niet noodzake lijk kan worden geacht. Hun aantal is thans bijna 2% maal zoo groot als het aantal onderwijzers, dat meer noodig zou zijn bij de invoering van de leerlingen- schaal 1923. Waar er overbevolkte klas sen zijn, is dit meermalen toe te schrij ven aan een minder juiste distributie van de leerlingen over de aanwezige leerkrachten. Zijn er werkelijk moeilijke gevallen, dan heeft de Minister zich be reid getoond, door toepassing van arti kel 56, 2e lid, der L.O.-wet 1920 een extra leerkracht toe te staan. Dat de onderwijzers het slachtoffer van den huldigen toestand zijn geworden, kan de Minister niet toegeven. Van een on rustbarende toeneming van het aantal ziekteverloven is hem niet gebleken. Wel is het percentage afkeuringen van de onderwijzers grooter dan dat van andere groepen; doch men zie hierbij niet over het hoofd, dat de samenstelling van de eerste groep, o.m. wat de verhouding mannen en vrouwen betreft, geheel an ders dan bij die andere groepen is. Ereule Francis van Starkenborgh, de generaal van Ned.-Indië, arriveerde de „Wielewaal" oudste dochter van den gouverneur- vorige week met het Indië-vliegtuig op Schiphol. vereemgingsjaar. Aan de presidente werden bloemen aangeboden, eveneens aan de vice-presi- dente, die reeds 30 jaar zitting heeft in het bestuur. Vervolgens kwam mej. Vel- lenga aan het woord, die aan de hand van het Bonds-insigne het doel van het Verbond uiteenzette. Het verdere deel van den avond werd gevuld met zangnummers, samenspraken en tableau, die alle getuigden van dege lijke voorbereiding en van de toewijding der leden. Ds Van Dijk sloot deze goed geslaagde feestavond. Koudekerks, Loop der bevolking. Gevestigd: N. I. Mesker, meubelmaker, E 238, van 'Middelburg; K. J. de Koeijer, zonder beroep, E 267, van Serooskerke (W.); H. A. Schaibeler, B 463, van Bata via; W. van Sluijs, dienstbode, G 72, van Zoutelande; L. Fritz, varensgezel, A 161, van Vlissingen; J. G. Machielse, vracht rijder, B 218, van Middelburg; Vertrokken: A. Peters, ontvanger regi stratie en domeinen, E 193 naar Ooststel lingwerf; P. H. Steutel, schilder, A 161a, naar Middelburg; M. Heijboer, dienst bode, G 46, naar Amsterdam; W. Tinber gen, zeeman, E 390, naar Middelburg; J. Geertse, zonder beroep, C 4, naar Groede; J. G. Pleijite, zonder beroep, E 35, naar Borssele; J. Kaljouw, veldarbeider, C 72, naar O. en W. Souburg; A. J. Dekker, dienstbode, C 72, naar Oost- en West- Soeburg. (V. G.) Terneuzen. Als eerste spreker voor hel Comité voor Chr. Winterlezingen alhier „Het is een beschikking van God", zei ze langzaam. „Want ik kan werkelijk niet langer blijven waar ik nu ben". De rest van dien middag wandelden zij langs 'de rustige paden, en babbelden zoo als alle minnende paartjes babbelen, en maakten allerlei grootsche plannen, en waren gelukkig. Dorothee schreef dus nog een tweede artikel, had een gesprek met den redac teur en kreeg opdracht om nog meer ar tikelen te schrijven. Dit noopte haar haar betrekking op te geven, wat zij trouwens zonder spijt deed, al was het ook blijkbaar niet naar den zin van haar patroon. Edward had intusschen Mr Walden zeer voldaan, en met een vast salaris van twee pond in de week voelde hij, dat hij de wereld onder de knie had en dat al zijn zorgen onder hem lagen. Zoo gingen de zaken haar gang, tot Ed ward Dorothee ongeveer half April ver raste met het denkbeeld te trouwen. „Ik vind het erg eenzaam", zei hij. „Bo vendien betalen wij huur voor twee ka mers, terwijl één voldoende zou zijn. En dan, als wij samen woonden zou ik je met het werk kunnen helpen, en in ieder opzicht zouden wij gelukkiger zijn". „We moesten liever wachten tot wij een klein huisje konden huren", zei ze met een blos. „Dat zie ik niet in", antwoordde hij.. Een week later gaf Dorothee haar toe stemming. Zij gevoelde zich niet behaag lijk op haar kamer, en goede kamers voor lagen prijs schenen niet te krijgen te zijn. Bovendien voelde zij soms bij haar jour- nalistieken arbeid, dat zij den steun van een echtgenoot noodig had. In al de onbezorgde hoop van de jeugd stelden zij' den dag. vast. Zij hadden geen oudere menschen die hen konden raden of leiden. Verstandige menschen zouden het een dwaas besluit genoemd hebben, maar zij' vonden het het beste wat zij konden nemen. Zij meenden zooals bijna alle jon gelui, dat twee menschen even goedkoop kunnen leven als één, inplaats van hun uitgaven te vermeerderen, zouden zij1 die vermindëren, zeiden zij. En er was nie mand die hen beter kon inlichten. Zoo werd de dag vastgesteld. Maar ze wisten niet, dat er omstandigheden rijp ten, die bestemd waren hun heele toe komst te wijzigen. HOOFDSTUK XII. Ontmoetingen. St Aubyn was intusschen als getroffen door een aardbeving. Abram had de po ging om zijn naam 'n paar dagen geheim te houden, overboord gegooid. Na hetgeen David Treloggas hem verteld had, was het noodig de waarheid te zeggen, en bij' was, zooals wij gezien hebben, uitgegaan om Peter Trefusa op te zoeken. Zoodra Peter hoorde, dat er iemand uit Australië in de bibliotheek op hem wachtte, strompelde hij in een opgewon den toestand de trap af. Abram stond op uit zijn stoel toen hij binnenkwam en keek hem strak aan. De dertig jaren schenen Peter weinig veran derd te hebben. Hij zag er ouder uit, ze ker, maar zijn gelaat was even hard en koud en onwelwillend. „U komt uit Australië, hoor ik?" begon Peter met een krakende stem. „Ja". „U komt zeker naar aanleiding van het door mij ingesteld onderzoek?" „Neen; ik kom uit mijzelf". „Zoo? En wat wilt u dan?" „Ik wou u spreken". „Wie bent u?" „Ik ben Abram Fowey." „Wat?.En Peter liet zich in den dichtstbijzijnden stoel zinken, alsof hij door een kogel getroffen was. „Ik ben eenvoudig wat ik gezegd heb", zei Abram koel. ,En durft u mij onder de oogen te ko men?" „Ik durf iedereen onder de oogen te komen". „Dan zeg ik, dat u een doortrapte schurk bent, nog erger dan ze u hebben afgeschilderd, en dat was erg genoeg". „Mogelijk. Maar wie in een glazen huis zit, moet niet met steenen werpen naar het huis van een ander." „Ik verzoek u uw beleedigingen voor u te houden, anders laat ik u het huis uit gooien". „Makkelijker gezegd dan gedaan", ant woordde Abram somber. „U hebt mij eens uit mijn eigen huis verdreven, en mij en mijn vader ontstolen, wat wij eerlijk be taald hadden. Maar ik ben nu ouder en laat mij niet zoo gemakkelijk meer gooi en". „En is u bier gekomen om mij dat te zeggen!" riep Peter, plotseling uit zijn stoel oprijzend en bevende van woede over al zijn leden. „Het is maar een gedeelte", antwoord de Abram koel. „Ik heb u verschillende dingen te zeggen". „Kunt u mij. zeggen waar mijn klein zoon is?" vroeg Peter. „Dat is het eenige waar ik iets van wil hooren. U hebt mij pp het dak geschoven uw - eigen eigen...." en hij liet zich weer in zijn stoel zinken. Hij kon de noodige woor den niet vinden. „Ik heb u uw eigen kleinzoon gezonden" zeide Abram langzaam en met nadruk. „En ik heb vanavond gehoord dat u hem de wereld in hebt gestuurd." Peter lachte spottend. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5