Gemengd Nieuws. Telegrammen. HjjHm Laatste Berichten. Marktberichten Finantiëele Berichten. Burgerlijke Stand. HET BEZOEK VAN KONING LEOPOLD VAN BELGIË AAN ONS LAND. gereed is, zi«t de preekstoel er dan ook keurig uit. Ook de centrale verwarming voldeed goed, terwijl db nieuwe verlichting bij den avonddienst volkomen tot haar recht kwam. Beroepbaar. Door het Prov. kerkbestuur van Noord-Holland is tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer W. de Mooy, cand. aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Afscheid Ds Bremmer. Zondagavond nam ds D. Bremmer, pre dikant bij de Geref. Kerk te Middel burg, die het beroep naar Rijissen aan nam, in de stampvolle Noorderkerk af scheid van de gemeente. Z.Eerw. had tot tekst gekozen Matth. 5 1416 en be handelde de bevoorrechte positie, de duurzame roeping en het heilig levens doel van Christus' gemeente. Volgens zijn wensch werden ge entoespraken gehou den. De gemeente zong den scheidenden leeraar op verzoek van Ds Oussoren Ps. 121 4 toe. Na afloop van den dienst namen velen met een handdruk afscheid van Ds en mevr. Bremmer. Installatie hulppredi ker. Gisteravond had in de godsdienst oefening der Evang. Luth. gemeente te Vlissingen een bijzondere plechtigheid plaats, daar de heer Fafié zich in dezen dienst als hulpprediker aan de gemeente te Middelburg—Vlissingen verbond. De heer Fufié zal echter voornamelijk in dienst der gemeente te Vlissingen gesteld worden. D s G. F. N o 11 e had voor dezen dienst als tekst Hand 18 11: „En hij bleef aldaar, één jaar en zes maanden en verkondigde het Woord Gods". Spr. be handelde achtereenvolgens den duur en den inhoud van Paulus werk in Gorinthe en sprak tenslotte den wensen uit, dat ook den arbeid van den heer Fafié in de gemeente met zegen zal worden be kroond. De heer Fafié voerde hierna het woord en zei met vreugde het werk in deze ge meente aan te vangen om de blijde bood schap van het Evangelie te brengen. Als tekst voor zijn korte overdenking koos spr. Rom. 10 17. Spr. dankte den kerkeraad voor het in hem gestelde vertrouwen |en vroeg de gemeente om haar steun en trouw. Hij dankte ds Nolte voor de vriendelijke wijze waarop hij1 hem tot zijln dienstwerk had ingeleid. Smokkelauto in beslag genomen. Donderdag j.l. trachtte een vrachtauto, geladen met bietenkoppen, nabij het Veld zicht te IJzendij'ke, de Belgische grens te overschrijden. Door de Belgische douanebeambten, die de auto aan een nader onderzoek on derwierpen, werden onder d!e bietenkop pen zakken met pootaardappelen aan getroffen, die men frauduleus wilde in voeren. De auto en de lading, die toebehoorden i aan y. de B. te Bres'kens, werden in beslag genomen, doch de chauffeur te gen wien men proces-verbaal wilde op maken, nam de vlucht naar Nederlandsch grondgebied. PHILIPS REIZENDE DEMONSTRATIE ZAAL. Zooals Zaterdag in ons blad is aan gekondigd, bezoekt Philips'- reizende de monstratiezaal vandaag, morgen en Woensdag Middelburg. In deze demonstratiezaal kan iedereen thans zonder eenige kosten of verplich tingen kennis maken met de nieuwe we gen, die voor de verlichting, dank zij de electrische lichtbronnen, zijn opengesteld. D'e bezoeker van dezen interessanten de monstratiewagen wordt reeds uit de verte door een vroolijken marsch uit de luid sprekers verwelkomd. Als we ons in het interieur bevinden, worden we reeds dadelijk getroffen door het prettige licht, dat hier diffuus en zonder dat eenige lichtbron waarneembaar is, van de licht- geschilderde kap naar beneden straalt. Ter weerzij van het interieur staan allerlei maquettes, kleine nabootsingen van de kamers van een woonhuis, op gesteld. Het lijkt wel kinderspeelgoed. Dié huiskamer is net echt! Het moderne landhuisstof voor de ramen, een thee tafeltje met kopjes en schoteltjes, schil derijtjes aan den wand, een vaasje bloe men op de tafel en in de zitkamer een miniatuur vleugeltje, een radiotoestel, een aquarium, een open haardvuur en zoowaar een bibliotheek van net echte boeken, elk niet grooter dan een post zegel. Dit grappige miniatuurhuis wordt echter geheel iets anders dan speelgoed, zoodra de deskundige als het ware, piano gaat spelen met de lange reeksen van schakelaars, die onder elke maquette zijn aangebracht en werkelijke lichtbronnen in de kamers ontsteken. Op deze wijze is men er uitstekend in geslaagd om allerlei verlichtingsmoge lijkheden in de begrensde wagenruimte voor te tooveren. Men vindt er toepassin gen van gordijnverlichting, die den in druk geeft van zonlicht, dat door de ramen in de kamer valt en de „dagsfeer" in het woonvertrek dus uitstekend sugge reert. Er zijn tientallen voorbeelden van directe en indirecte verlichting en hun combinaties. Een typisch voorbeeld van indirecte verlichting is bijv. te vinden op de etage van het trappenhuis, waar de lichtbron in een niet geheel tot het plafond reikende pilaar is aangebracht. Er zijn ook zeer practische vondsten. We denken hier bijv. aan de kasten op de slaapkamer, waarin het miniatuur lin nengoed netjes ligt opgestapeld. In den regel tast men in zoo'n kast steeds in het halfduister. Een druk op de schake laar en de kast is van binnenuit goed verlicht. In moderne bouwwerken wordt een dergelijke kastverlichting door de deurbeweging automatisch bediend. Over al is zooiets gemakkelijk aan te bren gen. Practisch is ook de spiegelverlich ting op de badkamer en den corridor. Doch behalve deze en vele andere toe passingen worden met deze maquettes ook tal van decoratieve mogelijkheden gedemonstreerd. Het licht wordt hierbij gebruikt om het interieur te verfraaien en een vroolijk aanzien te geven. Spre kend is het bijv. bij de aquarium verlich ting en het doorschijnen van porceleinen of glazen beeldjes. Van de grappige kin derkamer (waar we boven de bank een reproductie van de versiering van Prin ses Beatrix' kamer ontdekten) is o.a. de nachtverlichting, waarbij alleen de vloer verlicht wordt, zeer interessant. Hierdoor is vermeden, dat de slapende kinderen door het ontsteken van de hoofdverlich ting gewekt worden. ment, waarbij men zelf bepalen kan, hoe veel licht onze oogen voor een bepaalde werkzaamheid noodig hebben. De ge gevens van de optoseoop kan men zelf controleeren met den kleinen Weston- meter. Hiermede kan men de verlich tingssterkte meten. Ook de meeste instal lateurs beschikken tegenwoordig over een dergelijke „lichtthermometer" en verrich ten lichtmetingen gratis voor iedereen, AMSTERDAM. Hartelijk begroet door eenige honderden belangstellenden, die zich reeds vanmorgen op den feestelijk versierden Dam hadden opgesteld is H. M. de Koningin omstreeks 11 uur per auto in de hoofdstad aangekomen. De Koningin begaf zich onmiddellijk in het paleis. Enkele leden van het ge volg zaten in een volgende hofauto. H.K.H. Prinses Juliana wordt van middag op het paleis verwacht. BRUSSEL, Koning Leopold is van morgen naar Amsterdam vertrokken met den trein die om j.1 u. 38 het station bij kasteel Laeken heeft verlaten. D'e mi nister-president, Minister van Buiten- landsche Zaken Spaak, was met de hof- dignitarissen aan het Zuid-station in den trein gestapt. ROOSENDAAL. Op het perron te Roo sendaal stonden meer dan 2000 school kinderen, alle met vlaggetjes in de Bel gische en Nederlandsche kleuren. Ook vertegenwoordigers van plaatselijke ver- eenigingen met hun vaandels, hadden hier een plaats gevonden. Het officiëele karakter bleek al bij 'sKonings komst aan het grensstation, waar een aanzienlijk gezelschap ter ver welkoming aanwezig was. Precies om 1 uur stoomde de trein het station binnen. De Belgische gezant, baron Herry, was de eerste, die Z.M. begroette en uit dui zenden kelen klonk een Lang leve de Koning 1 Baron Herry stelde de aanwezige auto riteiten aan den Koning voor, en 7 minu ten later stapte Z.M. in den gereedstaan- den salonwagen van H. M. de Koningin. AMSTERDAM. Aan het station te Rotterdam heeft Z. K. H. Prins Bern- hard Koning Leopoold begroet en even eens in het salonrijituig plaats genomen. Precies om 3 uur arriveerde de Ko ning der Belgen te Amsterdam. Op het moment dat de trein aan het it t Een maquette van geheel anderen aard stelt een winkelpui voor. Het is wat men noemt een ouderwetsche zaak. Een paar naakte of door een ballonnetje omgeven gloeilampen, bengelen in de uitstalkast. Het geëtaleerde is slecht zichtbaar, om dat de menschen op straat door de lam pen verblind worden. Bovendien valt een groote hoeveelheid licht op straat, in plaats van op de uitgestalde goederen. Nu wordt er echter door deskundige hand ingegrepen en in minder dan geen tijd is de zelfde maquette in een mo derne zaak veranderd. De lampen zijn geheel weggewerkt en de etalage baadt in een attractief licht. De uitgestalde goe deren laten zich van hun beste zijde zien, noodigen als het ware tot koopen uit. We gaan nu een trapje op naar een hooger gedeelte in den wagen, doch niet voor aleer we de speciale trapverlichting, die hier is aangebracht, hebben bewon derd. Wat we nu te zien krijgen is met het oog op onze kinderen zeer belang rijk, n.l. een schoolmaquette. Deze de monstreert op duidelijke wijze onder welke omstandigheden de kinderen over het algemeen overdag op school werken. Het normale schoollokaal heeft n.l. slechts aan één kant ramen. Het gevolg hiervan is, dat de kinderen, welke niet aan den raamkant zitten, bij te weinig licht moe ten werken en zich veel meer moeten inspannen. De maquette geeft aan op welke wijze dit euvel is te ondervangen en wel door toepassing van electrisch licht aan één zijde van het lokaal. Tenslotte onderwerpen we ons nog aan de proef met de optoseoop, een instru- WELKOMSTLIED, ter gelegenheid van het bezoek aan Am sterdam, door Zijne Majesteit Koning Leopold III, 2122 November 1938. Bij feestgeklank en eerbetoning Groet Neêrland U, beminde Koning, Bij Uwe komst in Amsterdam. Langs gracht en ulein, op alle wegen, Schalt 'twellekom U vroolijk tegen Gij Vorst, Gij.Telg, van Albert's Stam! Opnieuw snoert Gij de hechte banden Van België en de Nederlanden Tot heil van beider Volksbestaan. Waar goede buren samenwonen, Elkander eer en trouw betoonen Daar zal de vrede bloeien gaan. 'Wijl milden zegen gaat ontspruiten, De welvaartsbronnen zich ontsluiten En stille ruste heerscht alom. Gegroet, gezegend, Vredeskoning, U biên wij hulde, plaats en woning Van ganscher harte wellekom! Zoo blijve Noord en Zuid verbonden, Hun recht, hun vrijheid ongeschonden Bewaakt, beschermd door God den Heer', Den Volkeren tot roem en eerl HUBRECHT DEN ENGELSMAN. Middelburg. Centraal Station stilstond en de eere- wacht werd gepresenteerd, liep H. M. de Koningin op den Koning toe om Hem hartelijk te begroeten, waarna H. M. de aanwezige hooge persoonlijkheden aan den Koning voorstelde. Tijdens den korten tocht naar het Paleis, gedurende welke den Koning naast de Koningin was gezeten, werd hij door duizenden hartelijk toegejuicht. Een incident. Toen H. M. de Koningin hedenmiddag op den heenweg naar het Centraal Sta tion reed, heeft zich een klein incident voorgedaan. Een vrouw uit het publiek drong naar voren op den rijweg en liep zwaaiend met een brief, dien zij aan de Koningin wilde geven in de richting van de auto. Onmiddellijk snelden militairen en po litie toe, die haar vastgrepen. Zij wierp den brief in de richting van de auto van de Koningin. Het epistel werd door een agent op geraapt. De vrouw, die in overspannen toestand verkeerde, werd naar een politie-bureau overgebracht Zij vertelde aan de Koningin een brief te hebben willen overhandigen, met een verzoek om gratie, voor haar moeder, die in de gevangenis zit. De Koninklijke stoet vervolgde zonder vertraging den tocht naar het station. Burgemeesters. Biji Kon. Besluit van (18 Nov. is aan W. v. L i e r e op zijn verzoek met ingang van 17 Jan. 1939 eervol ontslag verleend als burgemeester van 'sHeer Abts- kerke. Bij Kon. Besluit van 18 November is met ingang van 23 December opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeente St. Filipsland H. P. Kleppe, secretaris dier gemeente. Vreemdelingenverkeer. De Prov. Vereeniging voor V.V.V. heeft bericht ontvangen, dat de nieuw opge richte vereeniging voor V.V.V. te Sluis met 1 Jan 1939 zal aansluiten ibij de Prov. Vereeniging. Rotterdam, 21 Nov. '38. Veemarkt. Aanvoer: 777 koeien en ossen, 185 vette kalveren, 1164 schapen en lammeren, 729 varkens, 17 nuchtere kalveren, 4 biggen, 2 hokken. Prijlzen: koeien tot 72, tot 59, 3848; ossen tot 68, tot 58, 3848; vette kal veren tot 1,25, tot 1,15, 8090; schapen 45, 36, 30; lammeren 50, 45, 42; varkens 52, 50, 48; schapen per stuk f 23, f 20, f 17; lammeren per stuk f 17, f 14, f '12;. Koeien en ossen aanvoer groot, handel kalm, prijizen als vorige week Dinsdag; een prima koe tot f 0,75; een prima os tot f 0,70. Vette kalveren aanvoer gelijk aan vorige week, handel matig, prijshou dend; een prima kalf tot f 1,35. Schapen en lammeren aanvoer ruim, handel lui, prijzen van beste lammeren iets hooger, overigens onveranderd. Varkens aanvoer korter, handel stroef, prijizen als vorige week; eenige partijen f schap en werden voor export verkocht. Z a d e n. Lijnzaad wit bloei zaai 8,50 9,50, karwijzaad 1818,50, blauw maanzaad 2023, geel mosterd 1315, koolzaad 910 gld. Vlas. 3000 Groningsch 65—73, 14100 blauw 70—75, 9750 geel 68—75, 1172 dauw root 55---60 ct. Ofschoon de handel kalm blijft is er toch voldoende vraag, zoodat al het ge produceerde vlas verkocht werd. De prij zen blijven onveranderd, alhoewel de meeste vraag is voor de beste soorten, die dan ook een hoogeren prijls konden bedingen. Aardappelen: Brielsche eigenhei mers 1,502, kleine il,101,40, blauwe eigenh. 1,601,70, Zeeuwsche eigenh. 1.401,60, Zeeuwsche bonte en blauwe 2,252,50, kleine id. 1,501,60, bint'jes 1,401,75 gld. p. H.L. Zandaardapp. 3,5 4, kleine id. 2,53 ct. p. kg. Aanvoer tamelijk, handel kalm. Graanmarkt: Rogge 7,507,70, haver 5,756,50, gerst chevallier 7,40 7,75, wintergerst 7,257,50, kleine groe ne erwten 910, schokkers 1011,25, bruine boonen 2326,50 gld. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel C. N.V. te Goes vorige koers heden H. V. A. 473% 479Vs Ned. Ind. Handelsbank 130 130 Philips 229% 230 Unilever 145% 144Vs A. K. U. 42 40V2 Amsterd. Rubber 230 229 Kon. Olie 327% 326% Deli Mij. 284 283 Scheepvaart Unie 118 II9V2 Kon. Boot 124 124% 3 pet. Nederland 1938 101% 101% 3 pet. Nederland 1937 993/s 993/a U. S. Steel 49% 49% Anaconda 261/ie 25% Bethlehem Steel 54 54 Cities Service 6 6 Intern. Nickel 40 40% Shell Union liVs llVia Kennecott 33 33 Radio 6% 65/s Car Foundry 22% 22% Tidewater lOVs 10% Midcont. Oil 11% IIV2 General Motors 38 3716/ia Am. Enka 271/* 27% Am. Water Works 10 10 Republic Steel 18 1715/ie Continental Oil 217/s 21V2 Da beurs was hopeloos stil an de koersverschillen warein zeer gering. H VA's en. de overige suikeraandeelen wa ren een paar procenten hooger, wegens een afdoening van ruim 20.000 ton door de Nivas. Van alle Rubberaandeelen was om 2 uur slechts van Amsterdam Rubber een koers tot stand gekomen, die 2 pot. lager was. Ook voor de Amerikanen bestond niet I de minste animo. Het koersniveau was I een fractie lager dan Zaterdag, doch kon zich goed handhaven, j De Beleggingsafdeeling was odk on- i veranderd. De buitenlandsche staatsfondL j sen liggen wat zwaar in de markt wegens j den onbevredigenden politieken toestand!. Wisselkoersen. Amsterdam, 21 Nov., 2.30 u. i Berlijn 73.6573.80. j Londen 8.648.65. I Parijs 4.844.85. Brussel 31.06—31.11. I New-York 1.831/»—4.84%. die er belang in stelt, te weten hoe de verlichting thuis is. In het achtergedeelte van den wagen, bevindt zich nog een etalage, waarin verschillende lampsoorten en verlich- tingssterkten worden gedemonstreerd. Het wageninterieur wordt des avonds na het beëindigen der demonstraties in een filmcabine veranderd. Aan de ach terzijde bevindt zich dan een projectie doek, waarop interessante en leerrijke films van buiten-af voor het publiek te zien zijn. Deze demonstratie is hedenmorgen door den wethouder der bedrijven, den heer Boasson, in tegenwoordigheid van den burgemeester, weth. Onderdijk, het Raadslid Sulkers, den directeur der bedrijven met zijn assistent en vertegen woordigers der afdeeling Middelburg van de vereeniging van werkgevers in het electriciteitsbedrijf met een korte toe spraak geopend. De heer Roeters van Lennep, di recteur der bedrijven, hield daarna een rede en wees er o.a. op, dat de winke liers door het nieuwe vastrechttarief tegen een gering bedrag per jaar kun nen medewerken, dat het 's avonds na sluitingstijd in de stad niet zoo donker meer is. De heer Van 't Westeinde heeft namens genoemde vereeniging dank ge bracht voor de vermindering der tarie ven en voor de medewerking der be drijven. De heer Zaal. chef-propagandist der Philipsfabrieken, deelde mede, dat deze fabrieken in groote plaatsen een vast demonstratiegebouw hebben. In kleinere plaatsen doet men bet op deze manier. Men kan nu advies krijgen over de meest gewenschte verlichting. Ook is er ge legenheid om door middel van een spe ciaal toestel de lichtsterkte te meten. Ook is men bereid dat te doen bij de burgerij. De heer Van D u ij n, assistent bij de Philips-fabrieken, heeft een toelichting gegeven op het gedemonstreerde. Ten slotte wees de heer Zaal op de mogelijkheid om te laten uitmaken welke lichtsterkte voor iederen persoon onder bepaalde omstandigheden gewenscht is. Een ander toestel geeft aan, hoeveel stroom men nu te Middelburg voor een gering bedrag kan verbruiken. Inplaats van 6 cent uit te geven voor een sigaar, kan men voor dit bedrag 13 uur een lichtje laten branden. S0EBURG. Ondertrouwd: J. C. Grootjans, 22 j. jm. en J. W. Boone, 19 j. jd. Overleden: J. Janse, 73 j., echtgen. F. J. Moerman. Bevallen: W. C. Wissekerke geb. van Tiggele z.; E. D. Arendse geb. Van de Putte d.; L. W. de Visser geb. Sturm d. (Nbld.) WISSEKERKE. Geboren: 12, Sara Grietje d. v. Iman Jacobus van der Moere en Catharina Jasperina de Mol. Gehuwd: 9, D'ingenus Dirk Verburg 22 j. jm. en Cornelia Jacoba Dieleman, 26 j. jd.; 16, Adriaan Leendert Leendertse 32 j. jm. en Cornelia Jacoba Provoost, 27 j. jd. (N.-B.) KATS. Overleden: 16, "Willem Priester, 68 j., echtgenoot van Sandrina de Regt. Getrouwd: 17, Izaak Eikenhout, 25 j. jm. en Jannetje Flipse 26 j. jd. (N.-B.) Over de maand October. ST. MAARTENSDIJK. Geboren: Wil lem Hubertus, z. v. P. P.'Frank© en E. W. Zuideweg; Cornelis, z. v. G. M. Ba zen en A. D. Westdorp; Abraham Adri aan, z. v. J. J. Polderman en M. E. den Engelsman; Jacomina Dingena d. v. J. M. van Gorsel en J. van D'oezelaar; Mar rus Anthonie z. v. P. M. Opree en A. J. van Nieuwkerk; Adrianus Dirk, z. v. D. Gakeer en J. E. van Dalen; Adriaantje Isabella d. v. J. J. Paauwe en H. A. Pol derman. Ondertrouwd: J. Koole, 27 j. jm. en I. Rijnberg, 28 j. jd. Overleden: C. Carol, 74 j., ongehuwd. Getrouwd: K. van Dalen, 46 j. en J. H. van der Est 29 j. jd.; A. Aaldijk 24 j. jm. en B. E. Westerweel 19 j. jd.P. M Voshol 26 j. jm. en J. M. de Korte 26 j. jd.; C. P. Janse 29 j. jm. en M. N. op den Brouw 24 j. jd (T. C)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3