gOODEfftlt TABAK' K .Dokter Hartje ad"HlMphardtj<? De kosten voor de Joodsche vluchtelingen. BET SPELLINGVRAAGSTUK. De pijnverdrijver bij uitnemendheid Binnenland. Uit de Provincie Voor GER0-ZILVER ItlDtAAtA Kerknieuws. Ook helpen „Mijnhardtjes" wonder goed en snel bij: Kiespijn, Spit, Rheumatiek, Maandbezwaren, Zenuwpijnen, Griep, Gevaiie koude. 1 „Mijnhardtje" S ct 12 „Mijnhardtjes" 50 ct. menigte van duizenden juichte de gasten toe. De koning en de prins begaven zich per auto naar hun hotel. KONINGIN MAUD VAN NOORWEGEN OVERLEDEN. In een Londensch ziekenhuis, waar zij op 16 November j.l. een operatie had ondergaan, is in den nacht van Zaterdag op Zondag koningin Maud van Noor wegen overleden. Koningin Maud was in 1869 geboren. Zij was een dochter van koning Eduard VII en was in 1896 in het huwelijk ge treden met prins Karei van Denemar ken, die in 1905 koning van Noorwegen werd onder den naam Haakon VII. DS NIEMöLLER VOLHARDT. De „Rott." meldt, dat ds Niemöller blijft vasthouden aan zijn weigering, om afstand te doen van zijn kerkelijke rech ten als geestelijk voorganger. Kortelings mochten zijn bejaarde ouders uit Biele feld hem bezoeken en ook zijn oudste dochter genoot voor de eerste maal se dert zijn gevangenschap dit voorrecht. Voorts werd aan een bevrienden ambts broeder vergunning verleend, aan ds Nie möller het Heilig Avondmaal te bedie nen. Korte Berichten. Een hevige storm woedt boven de Britsche eilanden en heeft in alle stre ken aanzienlijke schade aangericht. Op verschillende plaatsen langs de kust heb ben schepen in gevaar verkeerd. Drie Joden zijn er in geslaagd met belangrijke geldsbedragen uit Duitsch- land te ontsnappen. Zij zijn te Malmedy aangekomen met vier millioen rijksmark bij zich. De Nederlandsche regeering heeft een bankgarantie van f 1.000.000 ontvangen. Het Comité voor bijzondere Joodsche belangen deelt het volgende mede: D'ank zij' de bijna ongekende offer vaardigheid van Nederlanders van alle gezindten en richtingen, heeft het Co mité voor bijzondere Joodsche belangen Vrijdag 18 November aan de Nederland sche regeering een bankgarantie kunnen doen toekomen van een millioen gulden, als eerste storting voor de kosten van de huisvesting en het onderhoud van vluch telingen, die in Nederland zullen worden opgenomen. Daar deze kosten en die, welke ver band houden met emigratie en verdere hulp zonder twijfel veel grooter zullen zijn, zal do actie voor de geldinzameling met verdubbelde kracht worden voort gezet. DE „GELDERLAND" TE CURACAO AANGEKOMEN. De O. 12 en O. 15 aanvaarden reis naar Nederland. Hr. Ma. kruiser „Gelderland", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. B. M. van Straelen, is op 18 Novem ber te Curasao aangekomen. De groep onderzeebooten bestaande uit Hr. Ms. O. 12 en O. 15, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse G. B. M. van Enkel, is op 18 November van Cura- (jao naar Nederland vertrokken. VERPLICHTE ARBITRAGE LAND- EN TUINBOUW. De minister van oeconomischo zaken heeft aan do iandarbeidersbonden mede gedeeld, dat het in zijn voornemen ligt on aan do "werkgevers in de landbouw-, tuinbouw- er eierteeltbadriiven, aan wien dit jaar arbitrage inzake loonen en ar beidsvoorwaarden werd opgelegd, ook voor het volgend jaar arbitrage verplich tend vooi te schrijven, indien op i April 1989 of desgeveaschl op een vroeger tijdstip gaan overeenstemming zal zijn MEOEDEELINGEN VAN MINISTER SLOTEMAKER DE BRUINE. De Regeering zal inzake het woordbeeld de nieuwe schrijfwijze toepassen. Met betrekking tot de schrijfwijze der Nederlandsche taal heeft Minister Slote- maker de Bruïne, naar hij in de M. v. A. aan de Tweede Kamer inzake de begroo ting van O., K. en W. mededeelt, sinds zijn optreden immer deze overtuiging gevolgd: a. bij de bekende spellingregels sinds 1934 moet onderscheiden worden tusschen het woordbeeld eenerzijds, de quaestie i van geslacht en voornaamwoord ander zijds; b. er is aanleiding zich neer te leggen bij het woordbeeld, zooals dit in 1934 is omschreven; c. medewerking in de richting, dat onze taal op den duur „geslachtloos" wor den zal, is op meer dan één grond van den Minister niet te verwachten. De Regeering heeft met betrekking tot het woordbeeld besloten, de nieuwe schrijfwijze in de van haar uitgaande stukken te gaan toepassen, nadat zij om trent eenige ter zake bestaande onzeker heden zal hebben beslist aan de hand van een advies, daaromtrent aan haar uitgebracht door de commissie-Fockema Andreae. Bij de installatie der commissie heeft de Minister haar verzocht op zeer kor ten termijn met name omtrent de vol gende punten advies uit te brengen. Zal het aanvaardbaar zijn, dat in de aard rijkskundige namen een ander woord beeld wordt gehandhaafd dan overigens in de stukken gelden zal? Kan aanvaard worden, dat bijv. Nederlandsch-Indië soms met s, soms met sch wordt ge schreven? Het gewenschte advies kan in deze maand worden tegemoet gezien. In zake geslacht en voornaamwoord handhaaft de Regeering de schrijfwijze De Vries en Te Winkel. Indien op den duur op dit gebied wijziging wenschelijk mocht blijken, zal deze niet worden over wogen dan eveneens in nauw contact met België. bereikt omtrent de arbeidsvoorwaarden voor het seizoen 1939'40. Het betreft hier vele duizenden werkgevers in een 90-tal districten, gemeenten en dorpen. LANDARBEIDERS EN WERKLOOZEN- ZORG. De hoofdbesturen van de moderne, christelijke en r.-katholieke bonden heb ben aan de besturen van de gemeenten, waar afdeelingen van hun organisaties zijn gevestigd, verzocht, de volgende maatregelen te willen bevorderen: le De tewerkstelling in de werkver schaffing ook in de trekkingsperiode te willen bestendigen, in elk geval zoo lang de weersgesteldheid voortzetting mogelijk maakt. 2e Plaatsing in de werkverschaffing of het brengen, respectievelijk houden, onder de steunregeling van die leden, die 5 jaar achtereen de volle werkloozenkas- uitkeering hebben genoten en dit jaar niet voor uitkeering in aanmerking ko men, evenals die leden, die economisch niet in staat waren, sinds de voorgaande trekkingsperiode vier weken in het vrije bedrijf te werken. 3e. Aan de leden van de bonden, die uit de werkloozenkas trekken, op die uit- "keermgen een zoodanigen bijslag te ver strekken, dat hun kasuitkeering en bijslag tezamen minstens gelijk is aan het be drag, waarop ze recht hebben, indien zij! uitkeering ontvangen krachtens de steun regeling 4e. Op de werkloozenuitkeering een wekelijksche brandstoffentoeslag te ver strekken, zooals ook het geval is met de te werk gestelden in de werkverschaffing en aan de werkloozen, vallende onder de steunregeling. OPHEFFING VAN POLDERS IN WESTEL. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Commissie van deskundigen benoemd. Naar aanleiding van hun voorstel aan de Prov. Staten tot opheffing van eenige polders en waterschappen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen en tot oprichting van een waterschap „Heemraadschap" ge- heeten en genaamd ,,'t Vrije van Sluis", hebben Ged. Staten een Commissie van deskundigen benoemd, die tot taak zal hebben de vraag onder het oog te zien of de beoogde vereeniging van polders in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen ge' wenscht is, en zoo ja, of die vereeniging behoort te geschieden op de wijze, als door hun College is voorgesteld. In deze Commissie zijn benoemd tot leden: Mr P. Dieleman, Lid van Ged. Staten van Zeeland, tevens voorzitter; Mr P. J. van Bortel, Raadsheer in het Gerechtshof 's-Hertogenbosch te 's-Hertogenbosch; Jhr Ir J. L. Boreel, Ingenieur van den Polder Walcheren te Middelburg: Ir A. G. Verhoeven, Di recteur van het Technisch Bureau der Domeinen aan het Departement van Fi nanciën te 's-Gravenhage; H. van Ma- z ij k, Lid der Staten van Zeeland te Sluis; A. H. de M i 11 i a n o, Lid der Staten van Zeeland te Waterlandkerkje; P. A. G. van Dijk, Ontvanger-Griffier van het Waterschap Schouwen te Zie- rikzee, tevens secretaris. Goesche schipper op de Lek overboord geslagen en verdronken. Vanmorgen te 7 uur is te Kuilenburg door tot nu toe onbekende oorzaak de 44-jarige B. F a a s s e, afkomstig uit Goes, wonende op het schip de „Onder neming" op de Lek overboord geslagen ene verdronken. De man laat een vrouw en een kind na. Door den sterken stroom heeft men het lijk nog niet kunnen vin den. Noorsch stoomschip met averij bij Westkapelle. Het Noorsche stoomschip „Gimle", waarschijnlijk op weg naar Dordrecht, en oorspronkelijk komende van Odda, moest met een defecte stuurinrichting ankeren ter hoogte van de zandbank Calloo nabij Westkapelle. De sleep boot „Max" is van Vlissingen er heen vertrokken. Deze heeft het schip naar de reede van Vlissingen gebracht, waar het voor anker is gegaan. Later is het naar de werf van „De Schelde" gehaald om daar te worden hersteld. MIDDELBURG. Politienieuws. De politie maakte proces-verbaal op tegen een vrouw, die verdacht wordt van diefstal van geld uit een winkel lade. Ook kregen een proces-verbaal een ze kére S., verdacht van het misdrijf be doeld in art. 250 his W1. v. S., en een andere ingezetene wegens het mis drijf bedoeld in art. 251bis W. v. S. Leelijke val. De 25-jarige dienstbode T. W. uit Arne- muiden, werkzaam in de woning van den heer v. d. H., op den hoek L. Viele Beenhouwerssingel, is, toen zij op een stoel stond om de ramen te zemen, door dat de poot van den stoel brak, door de glazen deur van de eerste verdieping op straat gevallen. Ze is met een hersen schudding naar het Gasthuis vervoerd. Huwelijksfeesten. Gisteren herdacht 't echtpaar J. Joosse- Anderiesse aan den Veerschen weg zijn 60-jarige echtvereeniging, terwijl van daag het echtpaar St. de Jongev. Wes ten in de Jacob Catsstraat zijn gouden bruiloft vierde. In beide gevallen gaven de buurtbewoners door het uitsteken van vlaggen, enz. blijk van medeleven. GOES. Aardstralen. Vrijdagavond heeft de wiohelroedeloo- per de heer Mieremet uit Zeist een inte ressante lezing gehouden over de z.g. aardstralen, die volgens hem op men- schen, die de werking daarvan onder gaan, een fatalen invloed kunnen hebben. Rheumatische aandoeningen kunnen er het gevolg van zijn, evenals kanker. Behalve de mensch heeft, volgens spr., ook het vee last van de aardstralen. naar Witkam's Geschenkenhuis. Goes. Lees de groote advententie in deze courant en ga de complete collectie Gero- Zilver bekijken in 't Geschenkenhuis. ZUID-BEVELAND 's Gravenpolder. Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde de gemeente raad. Afwezig met kennisgeving de heer Vermue. Van Ged. Staten is bericht in gekomen tot goedkeuring der plannen voor het dempen der sloot en het ver- leenen van een subsidie van f 375. De Raad van State bericht, dat op 23 November behandeld zal worden het geschil of de gelden van het B.A. gemeentegelden zijn, ja dan neen. Toegestaan wordt een bedrag van ƒ20 voor verwarming en verlichting van een schoollokaal tot het geven van land- en tuinbouwonderwijs. Het verzoek om een garantie te verleenen gedurende 15 jaren van f 39 voor het aansluiten aan het electrisch net van de woning van L. Hoekman, wordt met het oog op de ge volgen voor anderen, afgewezen. (Voor de heeren De Klerk en Riemens; de an- deren tegen.) Besloten wordt den steun aan de kleine boeren ook hier toe te passen. De behandeling der begrooting had een vlot verloop. De voorzitter merkt op, dat de verhooging van 55 tot 75 opcenten op de inkomstenbelasting niet noodig zal zijn. Hij heeft nadere gegevens van den inspecteur ontvangen. Besloten wordt aan de vrijwilligers van de Brandweer 25 ct. per oefening uit te keeren. Weth. Verhulst vraagt of het niet ge- wenscht is, dat de volontair benoemd wordt tot controleur der steunverleening. Hij is bekend met de steunverleening en ontvangt dan nog een bedragje voor zijn werkzaamheden op de secretarie. De voorzitter onderschrijft dit. Ook dhr de Klerk zegt, dat de werkzaamheden niet meer door één man gedaan kunnen worden. De voorzitter zou willen wachten met het aanstellen van een controleur. Straks zullen wij het toch moeten van het Rijk. Spr. zou den volontair f 50 gratificatie willen verleenen. Alzoo besloten. Daarop wordt de begrooting aangeno men tot een bedrag van f30.620,47, met een post onvoorzien groot f 362,21. Het bedrag per leerling van de openbare school wordt op f 11,40 gesteld. Daarna sluiting. Wolfaartsdijk. Gemeenteraad. Vrijdag vergaderde de raad. Een verzoek van de gymnastiekvereeniging „U'di" om subsidie werd in handen gesteld' van B. en W. om advies. Aan de Z. L. M. werd voor een cursus in landbouw- en huis houdkunde gratis een verlicht en ver warmd schoollokaal van de openbare school te Oud-Sabbinge beschikbaar ge steld. De gemeentelijke tuingronden wer den bij inschrijving gegund aan de tegen woordige pachters. Bij het vaststellen van de gemeentebe- grooting 1939 ontspon zich een discussie tusschen B. en W. en de commissie tot nazien van deze begrooting. De heer Lindenbergh vond het geen tijd voor belastingverhooging. Bovendien be treft de voorgestelde verhooging de per soneele belasting en deze belasting kan niet worden beschouwd als een belasting naar draagkracht. Te meer achtte spr. deze verhooging vooralsnog riiet nood zakelijk, daar de gemeente nog over een tamelijk ruime reserve (f6000) beschikt. De voorzitter antwoordt, dat men niet mag beginnen met de verhooging der gemeentefondsbelasting vooraleer het ma ximum der opcenten op de personeele belasting is bereikt. Ook de heer van Wel achtte belastingverhooging voorals nog niet noodzakelijk. Ook de heer D. P. Goetheer kon zich met belastingver hooging niet vereenigen daar het hem niet wenschelijk voorkwam in dezen tijd nieuwe reserves te kweeken, waarop de voorzitter antwoordde, dat het niet de bedoeling is nieuwe reserves te kweeken, doch de reserves op peil te houden. Spr. waarschuwde de leden, dat wanneer de raad de begrooting eventueel niet zou goedkeuren, de werkloosheidsvoorziening in de knel zou kunnen komen. De heer van der Vliet vroeg of wan neer de begrooting eventueel niet vol gens het concept van B. en W. werd vastgesteld de werkloozen hiervan te lij den zouden kunnen hebben. Waarop de voorzitter antwoordde, dat met zekerheid niets valt te zeggen, maar dat dan ge roeid zal moeten worden met de riemen die er zijn. Voor het voorstel van B. en W. stem- Hr. Ms. „Sumatra" op de reede van Casablanca, de bekende Noord-Afrikaansche havenstad, waar het bezoek van den Nederlandschen oorlogsbodem veel belangstelling trok. 6, 10. 13 CT. PER HALF ONS den de heeren Van Oeveren, Boot, Lui kenaar en Van der Vliet, tegen Linden bergh, van Wel en Goetheer. De be grooting 1939 van het B. Armbestuur werd onveranderd vastgesteld. Het voor stel van B. en W. om het aantal opcen ten op de personeele belasting te ver- hoogen tot 150 werd aangenomen met 4 tegen 3 st. (Voor van Oeveren, Boot, Luikenaar en van der Vliet, tegen Lin denbergh, van Wel en Goetheer). Een voorstel tot uitbreiding der leges- verordening werd na eenige besprekii n aangenomen, waarbij de heer Linden bergh opmerkte, dat men thans bijna niet meer op de gemeente-secretarie zal kun nen komen zonder dat het de portemon- naie kost. Ook de heer Goetheer toonde zich geen voorstander. De voorzitter zei, dat reeds eenige malen door Ged. Staten een wenk was gegeven tot uitbreiding van legesverordeningen, daar tot nog toe in deze gemeente bijna alles vrij was van leges. Het voorstel werd tenslotte met alg. stemmen aangenomen. Als lid van het B. A. werd met 5 van de 7 st. herbenoemd dhr M. Klooster man. 2 stemmen waren uitgebracht op A. de Blaeij. Op voorstel van B. en W. werd be sloten de onderwijzerswoning te Oud- Sabbinge opnieuw voor een jaar te ver huren aan den heer L. J. Heijboer, hoofd der school aldaar. Op voorstel van den heer Lindenberel) ging de vergadering over in geheim zitting ter bespreking van het vraagstuk van den achterstand bij de bezitters v de plaatsjes van de vereen. Eigen Erf. Korfbal. Goes. Zaterdag speelden alhier het Zuid-Bevelandsch A-twaalftal een korf balwedstrijd tegen het Walcheren 4- twaalftal. Het Zuid-Bevelandsch A- twaalftal verloor den strijd met 43 Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Groot-Ammers, A. Baren- drecht, cand. te Delft. Aangenomen naar Wapserveen, G. Scheper, cand. te Exloo. Bedankt voor Blija, G. Scheper, cand. te Exloo. Heinkenszand. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Gemeente zijn herbenoemd de heeren M. Paauwe en Jac. Hannewijk en tot diaken de heeren J. Tramper en M. Mallekoote. Baarland. Gekozen tot ouderling der Geref. Kerk dhr A. W. Buteijn en tot diaken dhr Jan Louisse Johsz. Grijpskerke. Bij de Donderdagavond gehouden herstemming voor een notabel in de Ned. Herv. Kerk tusschen de hee ren A. Koene en P. Huisman, is gekozen de heer P. Huisman met 27 stemmen. De heer A. Koene verwierf 26 stemmen. Bruinisse. Bij de gehouden stemming voor zes gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. Kerk werden de aftre dende leden de heeren H. J. P. Beaufort, Jan Otte Cz., J. G. de Rijke herkozen, terwijl in enkele vacatures gekozen werd L. Jumelet Hzn. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren L. Stoel, M. Jumeletvan Ree, S. A. Ju melet en H. Bal Pz. Kortgene. Het kerkgebouw der Nel Herv. gemeente is Zondag weer in ge bruik genomen. Sinds eenigen lijd wer den de kerkdiensten in het gymnastiek lokaal der O.L.. School gehouden, omdat er in de kerk werkzaamheden verricht werden ten behoeve van den aanleg van een centrale verwarming en vernieuwing van het electrisch licht. Dit alles is nu gereed gekomen. Ook de preekstoel is gerestaureerd. Deze preekstoel is waarschijnlijk bij den bouw van de kerk in 11680 op zijn plaats gezet. De schilders, welke den preekstoel ge restaureerd hebben, hebben met hun bei den niet minder dan 4 weken daaraan gearbeid. Er zaten niet minder dan zeven lagen verf op. Toen alles er af was, bleek de stoel van zeer fraai eikenhout te zijn, dat sierlijk gebeeldhouwd was. Nu allee

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2