Wat onze Regeering deed voor de Joodsche vluchtelingen. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. De berooving der Joden in Dnitschland. De strijd in China. ZATERDAG 19 NOV. 1938 53e JAARGANG - No. 43 DREIGENDE GEVAREN. Een verklaring van Minister Goseling. Er is geen tegenstelling tusschen de verklaring van Minister Coiijn en de genomen maatregelen. Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Elke tijd heeft zijn eigenaardige geva ren en bezwaren. Dit geldt ook voor den politieken strijd. De tijd ligt nog niet zoo ver achter ons, dat de partijen rechts en links scherp tegenover elkaar stonden. D'e grenzen waren duidelijk aangegeven. Het was een strijd tusscken geloof en ongeloof. Open baring en rede. Tegenover de propaganda van de revolutiebeginselen werd gesteld de prediking van het Evangelie. Tegen over de souvereiniteit van den mensoh, werd gesteld de volstrekte Souvereiniteit Gods, die zich in Zijn Woord heeft ge openbaard. Principieel is hierin weinig verande ring gekomen. Wel draagt de strijd me nigmaal een minder scherp karakter. Dit is een gevolg van het feit dat in vrijzinnigen kring meer waardeering is gekomen voor de beteekenis van den godsdienst ook voor het maatschappelijke en staatkundige leven. Men geeft wel niet toe, dat Gods Woord hier het beslissende woord heeft te spreken en dat de Bijbel regel en richt snoer heeft te zijn ook voor het open bare leven, maar men wil dan toch wel erkennen, dat er van den godsdienst in het algemeen een goede invloed kan uit gaan voor de staatkunde. Wij kunnen hiervan dankbaar nota ne men, mits we tegelijkertijd het oog ge opend houden voor de eigenaardige geva ren die zich hierbij voordoen. D'e kans is toch niet gering, dat men teveel op den klank afgaat en als Chris telijk accepteert wat volstrekt niet als Christelijk in den Bijbelschen zin van het woord is bedoeld en kan worden aan vaard. Meer dan vroeger is het in onzen tijd noodzakelijk, wel te onderscheiden. Vooral ook, omdat er onder hen die tot de belijders gerekend worden, een sterke strooming is, die roept om geeste lijke en moreele herbewapening, maar die daarbij niet wenscht vast te houden de hand aan het Woord des Heeren. Er is in onze dagen een groote groep van menschen, waaronder oprechte Chris tusbelijders, die met kracht aandringen op vernieuwing en bekeering, maar bij wie de mensch en het menschelijk wil len en kunnen, meer in het middelpunt staat, dan het Woord en de Wet des Heeren. Van Christelijke staatkunde en van Christelijke sociale actie, zooals wij die in ons laud keennen is van die zijde niet veel te verwachten. Daarvoor is deze beweging, die niet van scherp aange geven lijnen houdt te algemeen en daardoor is ze ook innerlijk te zwak. Lijnrecht hiertegenover staan anderen, die allen nadruk gelegd willen zien op God en het goddelijke. Het vertrouwen in de mogelijkheden van den mensch, ook van den vromen mensch, is bij hen fundamenteel geschokt, vooral na de crisis van het humanisme na den grooten wereldoorlog. Men spreekt hier bij voorkeur van den oneindigen afstand, van God en den mensch. God is de totaal-Andere, de Ver borgene. Men erkent wel, dat de Bijbel Gods Woord is, maar niet in dien zin, dat dit Woord regel en richtsnoer zou kunnen zijn voor ons leven. De Heilige Schrift toch is als Zelfopenbaring Gods niet duidelijk en klaar, maar veeleer ver duistering en verhulling van het Woord Gods. Volgens deze leer, is een staatkunde gebouwd op den grondslag van Gods Woord, de grootste dwaasheid. Het is niet anders dan de hoogmoed van den godsdienstigen mensch, die den afstand tusschen God en den mensch meent te kunnen overbruggen. Van Christelijke politiek en van Chris telijke sociale actie, van organisatie op Christelijken grondslag van werklieden en boeren en tuinders en middenstan ders wil men dan ook niets weten. Omtrent deze dingen, zoo heet het, heeft God Zijn wil niet geopenbaard en de eenige Christelijke levenshouding is, dat we ons hart openstellen voor het Woord Gods en dat we in iedere con crete situatie vragen, dat God Zijn wil aan ons openbaart. Misschien zijn er lezers, die het niet noodig achten tegen deze bewegingen te waarschuwen, omdat er zoowel bij de Anti-revolutionaire partij als bij de Chr.- Hist. Unie meelevende leden zijn, die tot de hier geschetste richtingen behoo- ren. Maar zij, die zoo spreken, onderschat ten toch de gevaren, die hier dreigen. Wie zijn oor te luisteren legt, zal ook in sterk meelevende kringen stemmen Bij de behandeling van de begrooting van Justitie is gisteren door verschillen de leden de houding van de Regeering tjn opzichte van de Joodsche vluchtelingen ter sprake gebracht. Aan het antwoord van Minister Gose ling ontlaonen wij1: Öe formeele kant van deze zaak is de nieuwe wettel Ij ke regeling. Be uitlevering kan moeilijk in de Vreem delingenwet worden geregeld. Wat de maatregelen van 10 November betreft, merkt spr. op, dat het toch maar gelukkig is geweest, dat de regeering tij dig begonnen is met de regeling van de registratie en het toezicht op de vreem delingen. D'an hadden wij nu voor veel grootere moeilijkheden gestaan. (De overdracht van de beoordeeling der toelating van vroemdelingen naar een aparte instantie zou spr. nooit afmaken van zijn verantwoordelijkheid. D'e over dracht zou vertraging brengen. Wat het brandende probleem der laat ste dagen aangaat, sluit spr. zich aan bij de mededeelingen van Dr Coiijn. Er mag geen mogelijkheid zijn voor het oordeel, dat er controverse is tusschen hetgeen Dr Oolijn na overleg in den ministerraad me degedeeld heeft en de uitvoering door den minister van Justitie. De menschen, die onder den druk van direct levensgevaar zich aan de grens ge meld hebben, zijn toegelaten. Dit en niet anders Is de bedoeling geweest van den Ministerraad. Het zou zeer onverantwoord zijn leder toe te laten, die vreest dat er lets z a I gebeuren. De kinderen^ die wer kelijk tegen de grens waren aangedrongen zijn toegelaten. Doch niet de 20 Poolsche kinderen, die gisteren per trein te Zevenaar aankwa men. Het kindercomité heeft erkend, dat het deze kinderen niet zou hebben kunnen opnemen. De gang van zaken is thans, dat op het departement dagelijks ongeveer 300 ge vallen op eeni lijst worden gezet en den zelfden dag behandeld. Spr. vraagt waar deering voor het werk der ambtenaren. Met inachtneming van deze waarbor gen zal ruimheid worden betracht. Met beklemming is het kabinet ver vuld. Vast staat, dat wij de oplossing niet kunnen volbrengen. Vast staat ook, dat wij een plicht hebben tot hulp. Deze hulp kan niet anders geschieden dan georganiseerd. De Kamer stelle nu lie ver niet al te veel vragen meer. De di rectieven kunnen van dag tot dag ver anderen. Met dn comlti's Is overeen stemming bereikt. Deze zullen nu da den moeten stellen. De consequenties daarvan zijn loodzwaar van verant woordelijkheid. Moge er dan tusschen regeering en Staten-Generaal geen con troverse zijn maar zooveel mogelijk vertrouwen. Spr. eindigt met een be roep van vertrouwen op God. Na Vrijdag zijn geen uitwijzingen meer gelast, behalve dan de gevallen van men schen, die met auto's clandestien waren gebaald. Indien men dit toeliet, betee- kende dat een bevoordeeling van de meer gegoeden. Tot zoover de onmiddellijke noodhulp. Er zijn in Duitschland vele honderd duizenden Joden. Het contact met het buitenland heeft niet veel uitzicht ge opend op resultaat. Men mag zich niet achter het buitenland verschuilen. Men moet echter in aanmerking nemen, dat op 16 November in Duitschland de mare werd verspreid, dat Nederland zijn gren zen openstelde. Dit zeu bedenkelijke ge volgen hebben gehad. Daarom moest daartegen worden opgetreden door een regeeringscommuniqué. Wat aan de grens geschied is, was on vermijdelijk. Intusschen is er met voortvarendheid voortgewerkt. Gisteren te zes uur is een afsluitende conferentie gehouden met het Joodsche comité voor kinderen. Deze stemmen volledig met de regeering overeen. De bedoe ling is dat in kampen zullen worden ondergebracht de menschen van middelbaren 1 e e f t ij d. De voorbereiding en leiding van die kampen berust bij den minister van binnenland- sche zaken. Eh dan de kinderen. Er is over ge sproken met de comité's in volkomen me debegrip. Laat men echter begrijpen, wel ke verantwoordelijkheden aan de opne ming van die kinderen vastzitten, ten op zichte van gezondheid, ouderlijke macht en zedelijkheid. Daarom moeten de kin deren vooreerst niet in gezinnen, maar in huizen worden opgenomen. Dan zal ook aan de toekomst worden gedacht. De oor log was tijdelijk, maar nu weet men niet wat de toekomst zal zijn. beluisteren, die betwijfelen of goed be schouwd wel van Christelijke politiek en Christelijke organisatie kan worden ge sproken. Zij doen nog wel mee, en zij geven soms zelfs nog wel leiding, maar tegelijkertijd toonen zij aanhangers te zijn van beginselen, die in hun door werking de dood zijn voor al onze actie op politiek en sociaal gebied. Daarom past hier een woord van waar schuwing om niet zonder meer mee te gaan en na te praten wat misschien een schoonen schijn heeft. En daarnaast een opwekking om te onderzoeken de Schriften en studie te maken van de beginselen, die zijn naar het Woord van God. Berlijn's einddoel is: het land uil alle Joden KUNSTWERKEN WORDEN HUN AFGENOMEN. Uit de huizen van verscheidene Duit- sche Joden te München zijn gisteren kost bare Schilderijen, collecties Chineesch por selein en antieke meubelen weggehaald en overgebracht naar het nationale museum om er „veilig te worden opgeborgen". Dit geschiedde volgens de instructies van den gouwleider Wagner, die onlangs heeft verklaard, dat hij er voor zou zor gen, dat de kostbare aan de Joden toebe- hoorende voorwerpen voor „het Duitsche volk" zouden worden behouden. Op vragen van de eigenaars, of zij' eeni ge schadevergoeding zouden krijgen werd geen antwoord gegeven. Het „Hdbld" meldt: De Duitsche pers zet haar anti-semie- tische propaganda in versterkte mate voort. Vele bladen, met name de Berlijn- sche „Angriff", gaan steeds meer op Streichers beruchte weekblad „Der Stür- mer" gelijken. Zelfs groote Joodsche persoonlijkheden die zich indertijd een eereplaats in de Duitsche geschiedenis wisten te veroveren als Albert Ballin, de beroemde .schepper der Hamburg-Amerika-lijn, die den dood zocht uit vertwijfeling over Duitschlands ineenstorting in 1918, moeten het thans ontgelden en worden als doodgewone be driegers beschreven. Men heeft ons van bevoegde zijde er niet over in twijfel gelaten, dat Duitschland thans een snelle en radicale oplos sing van de geheele Jood sche kwestie wenscht en nog vóór Kerstmis alle maatregelen zal hebben getroffen, die tot deze op lossing moeten leiden. Het Duitsche rijk staat op het stand punt, dat een samenleving van Duitschers en Joden niet langer is te dragen. Daar om zijn de maatregelen van het oogenblik als een soort overgangstijd bedoeld. Einddoel is, dat alle Jo den 'Duitschland verlaten. Daarmede is dus inderdaad het Jood sche vraagstuk internationaal geworden. Het Duitsche rijk zal bereid zijn aan de besprekingen deel te nemen, zoodra de anti-Duitsche campagnes ophouden!! Dan is ook te verwachten dat Duitschland zijn deel aan de kosten dezer Joodsche kolonisatie zal dragen, en wel op ruime schaal, terwijl het dan ook bereid zal zijn H'. M. de Koningin bracht Donderdag een bezoek aan het paleis te Amsterdam, om de voorbereidingen in oogenschouw te nemen voor het aanstaand bezoek van Koning Leopold. te overwegen aan emigranten een redelijk bedrag mede over de grens te geven. Aldus in groote trekken de D'uitsohe opvatting van de kwestie, die aan het blad van bevoegde zijde werd gegeven. WAARHEEN MET DE JODEN? President Roosevelt heeft in een pers conferentie medegedeeld, dat hij uit over wegingen van mensohelijkheid heeft voorgesteld, dat de verblijfsvergunningen voor 12.000 tot 15.000 vluchtelingen uit Duitschland en Oostenrijk met zes maanr- den verlengd worden. Deze menschen zouden anders aan het einde van dit jaar naar Duitschland moeten terugkeeren. De president heeft te kennen gegeven, dat het wreed en onmenschelijk zou zijn hen terug te drijlven naar Duitschland, waar zij misschien het slachtoffer van mishandeling, concentratiekampen of an dere vervolging zouden worden. Roosevelt deelde verder echter mede, dat de re geering op het oogenblik niet van plan is de im migratie ten behoeve van Duitsche vluchtelingen te w ij z i g e n. In een een rede te Rhyl in Noord- Wales heeft de Engelsohe minister Si mon medegedeeld, dat de regeering zich telegrafisch in verbinding heeft gesteld met de gouverneurs van een aantal ko loniën, waar wellicht een mogelijkheid voor kolonisatie bestaat in verband met het vraagstuk der Duitsche vluchtelin gen. „W ij hopen" aldus vervolgde minister Simon „in het begin der volgende week in het lagerhuis eenmededeeling over den toestand te kun nen doen. Wij bestudeeren de mo gelijkheden en in samenwerking met an deren zullen wijl ons uiterste best doen." Minister Simon zeide verder, dat de regeering het lot der Duitsche vluchtelin gen als een zaak van de grootste urgen tie beschouwt De Belgische minister Spaak heeft gis teren den Nederlandschen gezant ontvan gen en met hem een onderhoud gehad over het vraagstuk van de hulpverleening aan Joodsche vluchtelingen uit Duitsch land. Minister Spaak heeft er den gezant op gewezen, wat België op dit punt reeds heeft gedaan. De regeering had onderdak verleend aan ongeveer 1500 vluchtelingen op twee plaatsen en wel te Merxplas en te Marneffe. Wanneer andere landen van meening waren, dat er alsnog ter aan vulling iets dient te geschieden, zou Bel gië de mogelijkheid om zich hierbij1 aan te sluiten welwillend in overweging ne men. KONING LEOPOLD VOLLEDIG HERSTELD. Koning Leopold van België, die gedu rende ongeveer een week een aanval van griep heeft gehad, is thans volledig her steld. De vorst heeft zijn gewone bezigheden hervat. HET VERTREK VAN DEN DUITSCHEN GEZANT UIT NEW-YORK. De plotselinge terugroeping van den Duitsche gezant Dieckhoff heeft de vraag doen rijzen, wat hiertoe de dringende aanleiding mag zijn. In dit licht bezien krijgt het antwoord, dat aan de pers na mens het ministerie van propaganda werd gegeven op de vraag, hoelang Dieckhoff in Berlijn zal blijven, een rui mere beteekenis. Het antwoord luidde na melijk „Hoe lang zal Wilson w e g b 1 ij v e n." In New-York heeft de terugroeping van Dieckhoff de volledige aandacht en ver dringt in gesprekken en in de pers alle andere onderwerpen in binnen- on bui tenland. Een der meest vooraanstaande perso nen, atorney general Cumming, wiens po litieke invloed belangrijk is, heeft zich over de Jodenvervolging als volgt uitge laten: „Het ie een walgelijk schouwspel even onbe schaafd als de wreedheden tweeduizend jaar geleden, toen christenen voor de wil de beesten werden gewor- p e n," De stemming in New-York is zoo, dat de autoriteiten al vast voor 24 uur een bewaking aan het laadingshoofd der Dhltsohe sohepen hebben geplaatst. Vijftig agenten doen reeds surveillancedienst, vooral gedurende de uren van vier uur 's middags tot middernacht, de uren, waar in de meeste afvaarten plaats 'hebben. PRESIDENT LEBRUN 21 MAART 1939 NAAR LONDEN. Het officieole bezoek, dat do president dor Fransche republiek en mevrouw Lebrun het volgend jaar aan Engeland zullen brengen is vastgesteld op Dins dag 21 Maart: het zal duren tot Vrijdag 24 Maart. Chlneesche troepen bij Kanton door Japansche vloot onder vuur genomen. De Japansche oorlogsschepen zijn In de rivierdelta tusschen Kanton en Sam Sjoei in de laatste dagen er toe overge gaan, om de Ghineesche troepen, die in middels zijln versterkt, onder vuur te ne- imen. Een bombardement ging aan een nieur wen aanval der Japansche vloot vooraf. De Japansche troepen hebben van de borlogs- en transportschepen aanzien lijke versterkingen gekregen. Tegelijkertijd met den Japanscben aanval biji Kanton is een nieuw offensief op Sian, in N.-W. China, geopend. Daar (komen nog steeds groote boeveelheden oorlogsmateriaal uit Rusland China bin nen. Sinds gisteravond woedt er in Kanton een groote brand, welke gesticht is door leden van Chineesche guerilla-benden. STEUNREGELING VOOR KLEINE ZELFSTANDIGEN. In de afdeelingen van de Tweede Kal mer, vestigde men opnieuw de aandacht op de treurige omstandigheden, waar onder de crisisslachtoffers uit de groep der z.g. kleine zelfstandigen verkeeren. Men achtte bet onbillijk, deze personen langer als armlastigen te behandelen. D'aarom vroeg men, of de minister er toe wil medewerken, dat zijn ambtgenoot van Sociale Zaken voor deze groep een steunregeling treft. Men meende, dat hiervoor te meer reden is, nu voor de kleine boeren en tuinders een regeling is getroffen, waarvoor uit het werkloos- heidssubsidiefond3 wordt geput. GROOTE AANKOOPEN VAN BUITEN- LANDSCHE VLIEGTUIGEN. Voor de Nederlandsche luchtmacht. Naar gemeld wordt, voert de Neder landsche regeering onderhandelingen met verschillende buitenlandsche vliegtuigfa brieken, om ten behoeve van de Neder landsche luchtmacht een groot aantal jacht- en jacht-bombardementsvliegtui gen aan te koopen. De regeering is blijk baar van oordeel, dat de Nederlandsche industrie niet hij machte is, in de drin gende behoefte aan een snelle uitbreiding van het luchtwapen te voorzien, zoodat tot het aanschaffen van buitenlandsche ontwerpen en de mogelijkheid tot licence- bou in Nederland, besloten is. Er zijn besprekingen gaande o.a. met de Duitsche Heinkel fabriek, de Britsche Hawker fabriek en de Amerikaansche vliegtuigfabrieken van De Seversky en Vultee. Ook zou nog met een Italiaan- sche fabriek worden onderhandeld. MIDDELBURG. De tentoonstelling in de Provinciale Bibliotheek. Ter eere van het bezoek van den Belgi schen koning aan ons land heeft de Prov. Bibliotheek een tentoonstelling ingericht van boeken en plaatwerken over België. Deze expositie herinnert aan de nauwe i verwantschap tusschen Nederland en België.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1