WERKZAME NIEREN Bakkerij VAN MELLE, Tel. 114 Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. De Eerste Kamer over de Tariefsmachtigingswet. ZORG VOOR Buitenland. De strijd in Spanje. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. f - VRIJDAG 18 NOV. 1938 53e JAARGANG - No. 42 HEERLIJK HOLLANDSCH AMANDEL SPECULAAS Zeg,vrouw Zit er no&Speculaas ir* de trommel? Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.80 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vllsslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Volgens sommigen uit constitutioneel oogpunt bedenkelijk. Vele leden gaan met de regeling accoord. Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over het wetsont werp tot wijziging van de Tariefmachti gingswet. Verschillende leden, die van oordeel waren, dat het amendement De Geer, het zij in een initiatief-voorstel had moeten zijn belichaamd, hetzij nader in de afdee- lingen had moeten worden onderzocht, gaven als hun meening te kennen, dat de thans gevolgde procedure niet in overeen stemming is met de Grondwet. Zij waren van oordeel, dat dit voor de Eerste Kamer voldoenden grond oplevert om het wetsontwerp zonder bespreking van deszelfs inhoud af te wijzen. Deze leden achtten de gevolgde gedrags lijn in strijd met een juiste verhou ding tussohen regeering en parlement, doordat in casu de Tweede Kamer zich heeft geplaatst op den zetel der regeering en deze zich de leiding uit handen heeft laten nemen. Wat betreft de nadeelen, verbonden aan een eventueele verwerping van het wets voorstel door de Eerste Kamer, meenden zij, dat daarvan ten hoogste eenig tijds- verlies het gevolg zou zijn. Sommige andere leden achtten even eens termen aanwezig om critiek op den gevolgden gang van zaken te oefenen. Zij zagen in het amendement-De Geer een toepassing van het recht v a ,n amendement voor een doel, waar voor dit niet is berekend. Sommige leden waren van oordeel, dat de behandeling van dit wetsontwerp in de Tweede Kamer onbevredigend is ge weest en dat de Regeering zelve had moe ten komen met een voorstel, als hetwelk thans de heer De Geer bij amendement heeft ingediend. Schennis van de Grondwet achtten zij evenwel niet aanwezig. Weder andere leden betwistten, dat de Regeering de Tweede Kamer zou hebben overrompeld. Eenige leden Verklaarden, niet zoo zeer bezwaar te hebben tegen een mo gelijke verandering van onze handelspo litiek in de richting van bescherming, als wel tegen de wijze, waarop de Re geering dit doel hoopt te berekien. Sommige andere leden, hoewel in de tegenwoordige omstandigheden volstrekt niet afwijzend, staande tegenover eenige verhooging van de invoerrechten, hadden nochtans' eveneens bezwaar tegen het ver- leenen, aan de regeering, van zoo ver strekkende volmacht. Andere leden waren van oordeel, dat, als de regeering komt met een tariefswij ziging, het noodzakelijk is, dat zij door onmiddellijke invoering van het nieuwe tarief overmatigen invoer weerhoudt. Eenige leden betoogden, dat de strek king van het wetsontwerp, zooals het daar thans ligt, wordt gekenschetst als een wijziging van de handels- po litiek over de geheele 1 ij n, in tegenstelling 'met de tot dusver re genomen incidentieele beschermende maatregelen. Deze leden duchtten, dat dit het alge- meene economische genezingsproces, bij hetwelk ook ons land in hooge mate is betrokken, zal tegenwerken, alsook han delspolitieke onderhandelingen met het buitenland zeer zal bemoeilijken. Tegen zoodanige verandering van onze tariefspolitiek hadden zij ernstige beden kingen. Hoewel deze leden ook in de laatste ja ren de politiek van de regeering, wat de invoerbelemmeringen betreft meestal had den gesteund op gronden van opportu- nistischen aard of met het oog op de ab normale tijdsomstandigheden, hadden zij er vooralsnog ernstig bezwaar tegen, der regeering de groote bevoegdheden te ver- leenen, die van de volksvertegenwoordi ging bij dit onderwerp worden gevraagd. Vele leden verklaarden zich met de strekking van de ontworpen regeling vol komen te kunnen vereenigen. Eenigen hunner achtten een matige bescherming, uitsluitend ter be vordering van den afzet op eigen markt, zeer gewenscht> Zij spraken de hoop uit, dat het nieuwe tarief zich niet zou beper ken tot de industrieele producten, doch dat ook de landbouw" er van zou profi teered MIEMAND verdraagt verstopping der Inge- wanden, maar traag funotlonneerende nieren, die ernetlge gevolgen kunnen hebben, worden dikwijle verwaarlooed, Rugpijn, ven* etoorde slaap, duizeligheid, rheumatlek, leohlas ot eplt zijn de er vaak uit voortkomende gevol gen. Dezt verschijnselen waarschuwen u, dat de werking eer nieren verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door een dluretleoh middel. Stel uw gezondheid niet In de waag3ohaal, maar laat Foeter'* Rugpijn Nieren Pillen u nieuwe kraoht en vitaliteit «even. Foster's Pillen bevatten geen gevaar- Jke beetanddeelen en hebben In Holland ruim 80 Jaren ongeëvenaard suoooe behaald. JOODSCHE VLUCHTELINGEN VIA NEDERLAND NAAR KOLONISATIEGEBIEDEN? Over eenige dagen zal te Londen de commissie voor hulpverleening aan vluch telingen bijeenkomen om de plannen te onderzoeken die de Britsche Regeering voor de kolonisatie van vluchtelingen zal opstellen. Het wordt te Londen mogelijk geacht, dat de grootste stroom van vluchtelingen door Nederland zal moeten worden ge leid. In antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag heeft Chamberlain mede gedeeld, dat de mogelijkheid van vesti ging van Duitsehe Joodsche vluchtelin gen in de koloniën in studie is genomen. Chamberlain hoopt in het begin van de volgende week een verklaring hierover te kunnen afleggen. Het is nog niet bekend, welke gebieden als mogelijke plaatsen voor de vestiging der Joodsche vluchtelingen in het bijzon der in overweging zijn genomen. REGEERINGSVERKLARING IN HET TSJECHO SLOWAAKSCHE PARLEMENT. Het nieuwe Tsjecho Slowaaksche parle ment is Donderdagmiddag voor het eerst bijeengekomen. De minister-president, generaal Syrovy, nam het woord voor het voorlezen der regeeringsverklaring. Wij willen aldus' de premier in vrede met al onze buren leven. Dat geldt in de eerste plaats voor onzen grootsten buur, Duitschland. Met erkentelijkheid herinneren wij ons alle uitingen van sym pathie en in het bijzonder de bewijzen van vriendschap, getoond door Roemenië en Zuid-Slavië. Wij zullen er naar streven, dat nationaliteitsvraagstukken geen oor zaken van wrijving in Midden-Europa meer zullen zijn. Vervolgens vroeg hij het parlement, de regeering volmachten te verleenen. Syrovy kondigde nog aan, dat de Ka mer de volgende week zal worden bijeen geroepen voor de verkiezing van een pre sident der republiek. DE BRITSCHE LUCHTVERDEDIGING. In de zitting van het Engelsche Lager huis heeft minister Inskip verklaard: Wat de leemten in de verdediging be treft; het defensiepro'gramma is progres sief en niemand kan verwacht hebben, dat het in September 1938 voltooid zou zijn geweest. Sedert de crisis van twee maanden ge leden is onmiddellijk in versneld tempo gewerkt. Wij kunnen in Canada vliegtuigen bou wen, die in toenemende hoeveelheid naar Engeland kunnen komen, waarvoor wij in geval van nood zeer dankbaar zullen zijn. Het is dwaasheid te onderstellen, dat zelfs bijt de mobilisatie van de vloot met haar doelmatige organisatie niet eenige dingen aan het licht zijn gekomen, die de aandacht vragen. Onmiddellijk na de crisis is besloten, dat niet alleen de productie van luchtaf weergeschut uitgebreid zou worden, maar ook de capaciteit der geschutfabrieken. D'e regeering beschikte niet over alle geschut, dat zij' wenschte, doch de voorraden ne men letterlijk van dag tot dag toe.. Engeland beschikt thans over eein moedige en doel matige verdediging, die, hoewel zij onvolmaakt is, voldoende is om eiken aan valler van antwoord tedie- n e n. Lijfstraffen in Engeland worden afgeschaft. Een wetsontwerp tot hervorming van het strafrecht is gepubliceerd. De lijf straffen worden daarin afgeschaft, be halve voor zekere ernstige vergrijpen ir, de gevangenis. Regeeringstroepen trekken terug aan de Ebro. Officieel wordt toegegeven, dat de re- geeringsstrijdkrachten op den linker* oever van de Ebro zijn teruggetrokken. Zij leden geen verliezen en verloren geen oorlogstuig. Zij nemen op het oogen- blik dezelfde posities op den linkeroever in als op den 25sten Juli j.l., toen zij het offensief aan de Ebro openden. JODEN ZOUDEN DUITSCHLAND NIET MOGEN VERLATEN. Eerst moet het milliard betaald zijn. Volgens inliohtingen uit goede bron heb ben de Duitsehe belastingautoriteiten op dracht ontvangen, aleer de boete van een milliard ten volle zal zijn voldaan, aan Duitsehe Joden geen certificaten meer te verstrekken, dat alle belastingen be taald zijn. Zooals men weet zijn deze certificaten noodig om machtiging te kunnen krijgen Duitschland te verlaten. EEN ITALIAANSCH KARDINAAL VEROORDEELT DE RASSENLEER. Kardinaal Schuster, de aartsbisschop van Milaan, heeft in een preek in de ka thedraal de rassenleer veroordeeld. Deze ketterij is in het buitenland ont staan en is bijna overal merkbaar. Deze ketterij brengt de natuurlijke rechten van de Roomsch-Katholieke kerk in ge vaar en materialiseert in het menschelijk bloed de geestelijke waarde van het in dividu, natie en vaderland. Het ontkent elke andere geestelijke waarde van de menschheid en is een internatio naal gevaar, dat zeker niet geringer is dan het bolsjewisme. Korte Berichten. Koningin Farida van Egypte heeft gisteren het leven geschonken aan een dochter. Dit is het eerste kind van het jeugdige vorstelijke paar. IS HET GEZAG VAN FRANCO FEITELIJK ERKEND? Vragen aan de Regeering. In het eindverslag in de Tweede Ka mer over de begrooting van Buitenland- sche Zaken lezen wij: Met betrekking tot de aanstelling van een agent bij het bewind van Franco, waaromtrent in het voorloopige verslag verschillende vragen werden gesteld, deelt de Regeering in de Memorie van Ant woord mede, dat naar haar meening het landsbelang niet gediend zou zijn met na dere uiteenzettingen omtrent hetgeen des tijds harerzijds omtrent de strekking van de desbetreffende overeenkomst in de pers is bekend gemaakt. D'e commissie van rapporteurs vestigt er de aandacht op, dat deze mededeeling ten gevolge heeft, dat nu ook niet is beantwoord de implicite ge stelde vraag, of het gezag van Franco thans al dan niet feitelijk erkend is. Evenmin wordt in de genoemde Me morie een antwoord aangetroffen op de vraag, hoe de regeering oordeelt over het feit van de publicatie in de pers van Franco's niet officdeelen vertegenwoordi ger te VGravenhage. Zeer zal de commissie het op prijs stel len, indien de Regeering op de bovenbe doelde vragen vooralsnog een antwoord zal willen geven. INDISCHE INVOERRECHTEN OP FAMILIEZENDINGEN. Vrij van rechten, als ze van geringe waarde zijn. Herhaaldelijk is den laatsten tijd het Indisch invoerrecht op postpakketten ter sprake gekomen, waarbij erover geklaagd werd, dat in het bijzonder voor familie geschenken van geringe waarde een on evenredig hoog bedrag aan rechten werd geheven. Aan deze klacht nu is door de Indi sche douane grootendeels tegemoetgeko men. Bepaald is namelijk, dat familie zendingen van onbeduidende waarde vrij van rechten worden toegelaten. Dit beteekent dat in het algemeen geen in voerrecht zal worden geheven van de niet voor den handel bestemde en door den handel verzonden weinig kostbare zen dingen, waarvan kan worden aangenomen dat de vriendelijke gedachten, die daarbij worden uitgedrukt de hoofdzaak, doch de waarde daarentegen bijzaak is. Gaat het om werkelijk kostbare ge schenken, dan zal invoerrecht verschul digd zijn. DE BOTERHEFFING. Het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op boter, is behoudens tusschentijdsche wijziging voor de week van 17 tot 24 November vastgesteld op 70 cent per kg. LEEFTIJDSGRENS VOOR STATEN LEDEN. In de vergadering van de R.K. Staten- kieskring „Leiden" werd medegedeeld, dat de Prov. Centrale als haar oordeel heeft uitgesproken, dat het ongewenscht moet worden geacht: lo. Het Tweede-Kamerlidmaatschap te vereenigen met het lidmaatschap van Provinciale Staten; 2o. Een candidatuur van de Provinciale Staten te aanvaarden of te stellen, wan neer de candidaat den leeftijd van 05 jaar reeds 'heeft bereikt. HET ONDERZOEK VAN VEEVOEDERSTOFFEN. Op de vragen van het Eerste Kamerlid Ridder van Rappard betref fende verplaatsing van het rijkslandbouw proefstation voor veevoederonderzoek te Wageningen naar Maastricht, heeft de minister van Economische zaken o.m. het volgende geanwoord: Het ligt in het voornemen het rijksland bouwproefstation te Maastricht, hetwelk thans uitsluitend bestemd is voor het con- tróle-onderzoek van meststoffen, met in gang van 1 Mei 1939 ook te belasten met het contróle-onderzoek van veevoederstof- fen. Door deze concentratie wordt een ef ficiënter werkmethode verkregen. De ondervinding, met de ligging van het rijkslandbouwproefstation voor mest stoffen-onderzoek te Maastricht opgedaan, geeft den minister geen aanleiding van de uitvoering van dit voornemen de bedoelde opgesomde bezwaren te vreezen. Het tarief hangt in geenen deele samen met de plaats, waar het proefstation is gevestigd. Een herziening van de tarieven zoowel voor veevoeder- als voor meststof- onderzoek, ligt wel in het voornemen. Hoe de tarieven zullen worden is thans nog niet te zeggen. Bij de vaststelling van een eventueel ge wijzigd tarief zal met de belangen van den landbouw rekening worden gehouden. TWEEDE KAMER. BEGROOTING VAN FINANCIEN AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft zich gisteren avond bezig gehouden met de begrooting van Financien. Een breed© rij sprekers voerde daarbij het woord. O.m. werd gevraagd opheffing van het bankgeheim, handhaving van den accijns op hier en gedistilleerd (zulks uit een oog punt van drankbestrijding), verlaging van bedrijfslasten, betere toepassing van de landarbeiderswet enz. D'e Minister van Financi- e n, de heer D e "W" i 1 d e, verklaarde be grepen te hebben dat er over de belasting voorstellen nog veel zal worden gespro ken, voot ze in het Staatsblad verschijnen. Opheffing van het bank- g e h e i m stuit op allerlei bezwaren, die door alle voorgangers van spr. sterk zijn gevoeld. Spr. wil hierover het advies van den Economischen raad inwinnen. Het vrijstellen van één dienstbode van belasting heeft in derdaad tot doel, de werkgelegenheid te vermeerderen, Vrijstelling van inkomstenbelasting tot f 1400 heeft nogal bezwaren, doch spr. houdt het denkbeeld in overweging. Het doel van de belasting is niet het drankgebruik te bestrijden. De accijns moet los daarvan bezien worden, en deze is te hoog en brengt daardoor te weinig op. Buitendien is er een geweldige smokkel handel, die uit moreel oogpunt moet ver oordeeld worden. Spr. hoopte dat als be doelde voorstellen komen, de heeren Ter Laan en Sïmeehk er uit moreele overwe gingen vóór zullen stemmen (vroolijkheid) Als een bewijs, dat verlaging soms ver meerdering van inkomsten beteekent voor het Rijk, noemde spr. het tarief van tele foongesprekken met Indië, dat van f33 tot f 15 is verlaagd, terwijl de opbrenst meer dan verdubbeld is. Voor verbetering van wo ningtoestanden moet de woning wet dienen, niet de landarbeiderswet. D'e belastingen in Duitschland zijn veel honger dan bij' ons; de heer d'Ansembourg is niet gelukkig met zijn voorbeeld ge weest. Van de thee wordt inderdaad een hooge belasting geheven. De verlaging, welke aangekondigd is, zal vrij belangrijk zijn. Het verschaffen van kwitanties voor rijwielplaatjes acht spr. te om slachtig. Bij de Afd. IV ontwikkelde de heer S t u m p e 1 (R. K.) bezwaren tegen het Rijksinkoopbureauwaardoor de midden stand wordt uitgeschakeld. De m i n i s t e r wenscht den midden- Binnenland. De Tweede Kamer over de begrootingen van Justitie en Financiën. De Eerste Kamer over de tariefmachti gingswet. Buitenland. De Duitsehe gezant te New-York naar Berlijn ontboden. Regeeringstroepen in Spanje trekken te rug over de E'lbro. 14 ot* per ons. stand zeker niet uit te schakelen, doch bij inkoopen heeft men ook wel droevige erva ringen opgedaan. Naar aanleiding van gemaakte opmer kingen bij Afd. V, verklaarde Minister De Wilde het er mede eens te zijn, dat personeelszaken in de Kamer slecht tot hun recht komen. De promotie bij de belastingen is niet zoo slecht, en krijgen de plannen der Regee ring voortgang, dan is er nog verder pers pectief. Spr. zal overwegen, de classifi catie te brengen in het overleg, dat over het algemeen persoonlijke belangen be treft. De titulatuur in het belastingwezen be hoeft herziening. Spr. zal zoo mogolijk deze verbeteren. Spr. is niet voornemens het verlichte ontvangers-examen te herstellen. Bij art. 8 (e ere diensten) vraagt de heer Zandt (S. G. P.) herstel van het onrecht, de Hervormde Kerk aange daan door de Kon. Besluiten van 7 Jan. 1816 en 23 Maart 1852. De kerk is niet meer vrij, doch gebonden door deze be sluiten. Het onrecht vraagt dringend her stel. Minister de [Wilde zegt, dat opheffing der Kon. besluiten niets afdoet aan de vrijheid der kerk.Deze is vrij om zich te organiseeren. Waarom zal de Re geering iets doen, dat niet in den geest is van de meerderheid van deze Kamer? Bij afd. 10 bespreekt de beer Stum- p e 1 (R. K.) de nieuwe ere d iet regeling voor den midden stand. Spr. is erkentelijk voor de wij ziging, doch het oordeel over de crediet- verleening worde aan de bank overgela ten. De garantie kan ruimer worden ge steld. De middenstand wordt toch al stief moederlijk behandeld. Minister de Wilde zegt, dat het crisiskarakter nu van de credietrege- ling afgaat. Men vergete inmiddels niet, dat het hier gaat om rijksgeld. De garantie moet gehandhaafd blijven. De 'begroeting wordt z. Lst. aange nomen. KERK EN JODENVERVOLGING. De Algem. Synodale Commissie heeft in het officiëele weekblad der Ned. Herv. kerk de volgende publicatie doen op nemen: „De Algemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. kerk, diep onder den indruk van het bittere lijden dat d'oor de Joden-vervolgingen over vele onzer medemenschen is gébracht, acht het op den weg der fceik te liggen, om in deze omstandigheden de Christelijke barmhar tigheid te betrachten, en noodigt .alle kerkeraden uit, om, onder dringende aan beveling, een bijzondere collecte te hou den voor de slachtoffers dezer vervol ging, opdat hun lijden moge 'kunnen wor den verzacht". Den gemeenten wordt verzocht, de opbrengst dezer collecte zoo spoedig mogelijk .in te zenden aan den quaestor-generaal van de Algemeene Sy node der Ned. Herv. Kerk te Amsterdam.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1