DE ZEEUW TWEEDE BLAD Nederland en de Joodsche vluchtelingen. HET KIND VAN TREFUSA Uit de Provincie Een Dultsche industrie verplaatst zich. FEUILLETON GOES. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. VAN DONDERDAG 17 NOV. 1938, Nr 41. NEDERLAND LAAT SLECHTS BEPERKT AANTAL VLUCHTELINGEN TOE. De Regeeringspersdienst meldt: Ten on rechte blijkt hier en daar in het buiten land de meening te hebben postgevat, dat Nederland zijn grenzen voor Joodsche vluchtelingen zou hebben opengesteld. Uiteraard is dit niet het geval. Zooals reeds werd bekend gemaakt zal slechts een zeer beperkt aantal vluch telingen in Nederland kunnen worden toe gelaten. Voor eiken persoon en voor elk geval afzonderlijk is een speciale beslis sing van den minister van Justitie noo- dig. Elke binnenkomst zonder voorafge gane vergunning moet dan ook worden ge weigerd. Mogelijk mede als gevolg van de verspreiding van geruchten in hei buitenland als zouden Joodsche vluch telingen op groote schaal bier worden toe gelaten, wordt thans zoodanige druk op onze grens uitgeoefend, dat het noodig is gebleken, de grensbewaking opnieuw te versterken. Afgekeurd moet worden het gedrag van Nederlanders, die per auto of trein Jood sche kinderen naar Nederland pogen over te brengen. Een dergelijke ongeordende aanvoer van vluchtelingen kan uiteraard niet worden geduld. Alleen een geordende toevoer is toelaat baar en dan nog in zeer beperkte mate. OOK IN ONS LAND NIEUWE BEDRIJVEN. De Duitsche confectie-industrie, die voor het overgroote deel in Joodsche han den lag, heeft zich verplaatst. Tal van Joodsche confoctioneurs uit Berlijn heb* ben hun bedrijf naar het buitenland over gebracht. Duitschlands uitvoer van confectie is dan ook leelijk achteruitgeloopen, voor een deel stellig tengevolge van de protec tionistische maatregelen der andere lan den, maar in hoofdzaak wel in verband met de anti-semiotische actie. Ook in ons land hebben zich een aantal nieuwe be drijven gevestigd, terwijl oude bedrijven zich hebben kunnen uitbreiden. Vooral het artikel „mantels, complets en mantelpakken" schijnt hier in den laat- sten tijd veel gemaakt te worden, De in voer gedurende de negen eerste maanden van '38 was slechts 124 ton groot tegen 205 ton in dezelfde periode van '37. De in voer uit Duitschland daalde in die pe riode zelfs van 183 op 91 ton. In Enge land, waar zich ook geimmigreerde con- fectioneurs gevestigd hebben, steeg hij van 10 op 16 ton. Maar ook onze eigen export breidde zich sterk uit. „Ons Maandbericht", orgaan van de Vereeni- g'ing der confectiefabrikanten, schrijft daarover: „Wanneer wij de cijfers van den export voor kleeding beschouwen, zooals deze in het Octobernummer van de Maanstatis- tiek van den in-, uit- en doorvoer zijn gegeven, springt onmiddellijk een belang rijke stijging van den uitvoer van boven- kleeding voor vrouwen en meisjes in het oog. Deze toch bedroeg over de eerste 9 taaanden van 1938 f 1.097.000 tegenover door S. K. HOCKING. 95.) _0_ „Je moet me niet zoo boos aankijken," zei ze, een ondeugenden blik op hem werpend. „De menschen zullen denken dat wij gekibbeld hebben." „Het kan mij- niet schelen wat de men schen denken," antwoordde hij met een glimlach. „Zoolang wij elkaar maar be grijpen." „Werkelijk niet?" „Geen oogenblik. Zullen we nu hier vandaan gaan?" „Wanneer je dat wensoht." „Ja, ik zou graag weer op de Embank ment zijn. Daar is het rustig." De tijd ging als een droom voorbij', toen zij: langzaam arm in arm langs de groote rivier liepen. Zij hadden elkaar zooveel te vertellen. Edwards geleden teleurstellingen be rekenden niets meer en Dorothea vergat baar zorgen. Zij1 had nu een anderen vriend behalve vader Theems. Edward was bij' baar haar geliefde en haai ridder. Zij' zou altijd een schuilplaats vinden in zijn armen. Met hem aan baar Z1ide kon zij de wereld tarten. f 534.000 in betzelfde tijdvak van 1937. De belangrijkheid van Berlijn als cen trum voor de damesconfectie is sterk ver minderd. Waai been zich deze handel in de toekomst zal verplaatsen is voorals nog niet te zeggen; de stijging van onzen export is echter een aanwijzing, dat ook ons land mededinger op dit gebied is. BETERE VERDEELING VAN BESCHIKBAREN ARBEID. Verscheidene Kamerleden achten redelijke beperking van vrouwenarbeid noodzakelijk. Blijkens het voorloopig verslag op de R.ijksbegrooting hoofdstuk Sociale Za ken, gaven vele leden opnieuw uiting aaD hun overtuiging, dat alle maatregelen, welke tot een betere verdeeling van den beschikbaren arbeid kunnen leiden en daardoor er toe kunnen bijdragen om de werkloosheid te verminderen of althans het kwaad, dat de werkloosheid thans aanricht, te beperken, genomen moeten worden. Van verschillende zijden verzocht men den minister van zijn plannen op dit gebied een volledige uiteenzetting te willen geven. Onder de middelen tot verdeeling van den beschikbaren arbeid over een groo- ter aantal personen staat naar de mee ning van vele leden de verkorting van den arbeidsduur voorop. Ver scheidene leden waren van oordeel, dat, welk standpunt men ten opzichte van den vrouwenarbeid in het algemeen ook moge innemen, de ernstige werkloosheid onder de mannelijke arbeiders het thans noodzakelijk maakt naar een redelijkn beperking van den vrouwenar beid te streven. Vele leden waren van oordeel, dat da leeftijd, waarop jeugdige personen be- drijfsarbeid mogen verrichten, verhoogd dient te worden. Ook zal vervroegd ont slag voor oudere arbeiders naar het oor deel van verscheidene leden in bet be lang van een betere verdeeling vein den arbeid niet achterwege mogen blijven. "Wederom drongen verscheidene leden onder verwijzing naar bet voorbeeld van een aantal andere landen, op een wette lijke regeling van de vacantie aan. Bevolking. Ingekomen: A. N. Westdijk en echtg., 'koopman, van Kloetinge, Waterstraat 1; G. de Lange, winkelbediende, van B. op Zoom, M. Smalleg. buurt 45; E. Joosse, kleermaker, van B. op Zoom, Couwerve- straat 53; E. Schaap, huishoudster, van St. Oedenrode, Zuidvlietstr. 37; W. Hil- Natuurlij'k zouden zijl altijd arm bliji- ven; daar waren zij op voorbereid. Maar de liefde zou de armoe verzachten en bet leven zou beter zijn wanneer zij naast elkander streden. Al moesten zij ook hun leven in een hut slijten, wat zou dat dan nog? Zij zouden samen zijn en daarin zouden zij1 God dienen en daarin bun geluk vinden. Zoo droomden zij!. En het deed hun weldadig aan; het gaf hen moed en hoop; bet nam het bittere van de teleur stellingen weg en plaatste een regenboog in de wolken. „O, Edwardl" zei Dorothee, hem ern stig aanziende, „ik geloof dat ik Londen nooit weer eenzaam zal vinden." „Ik hoop bet, lieveling." „We zullen altijd onzen vrijen Zon dag in bet vooruitzicht hebben." „Ik kan het mij ternauwernood voor stellen," zei hij, haar in de oogen kij kend. „Ik zal dien predikant, die zoo goed luistervinkje speelde, mijn beele le ven goed doen." „De dingen zijn wel vreemd veran derd," zei ze zacht. „In mijn leven is tot nu toe altijd het onverwachte gebeurd". „Je hebt veel teleurstellingen gehad, Edward." „En schadeloosstellingen. Ik zou niets hebben gewonnen als ik Pendormic niet 1 verloren had." „Het is een armzalige ruil." lenius en gezin, oontr. Arb. insp. van Amsterdam, Leliestr. 60; H. J. M. Hee- ren en echtg., winkelier, van Middelburg, L. Vorststr. 80; H. A. Verstraeten en echtg., kantoorbediende van Vlissingen, Zaagmolenstr. 15; G. P. Koolwijk, ge leidster, van Egmond a. Zee, Westwal 30 c; A. van Hekken, dienstbode, van Middelburg, Oosthavendijfc 14; J, Kense, bakkeiskn., van Terneuzen, St. Adriaan- str. 15; Th. J. C. Prumel geb. Pel, zonder beroep, van Utrecht, Kamperfoelie- str. 16. Vertrokken: D, P. Meulbroek geb. Weezepoel, zonder beroep, van M, Smal leg, buurt 47 naar Arendskerke; P, M, F. Nieuwenhuijse geb, v, d, Peiji, zonder be roep, van Spiegelstr. 11 naar Amster dam; M. den Boer, huishoudster, van M, Smalleg.buurt 18 naar Hoedekenskerke; D. Labruyère, winkelbediende, van M. Smalleg.buurt 45 naar B. op Zoom; J. de Pan, kellner, van M. Smalleg.buurt 13 naar Leiden; M. E. A. Simons, zonder beroep, van J. v. Beyerenstr, 14 naar 's Hertogenbosch; M. Telders geb. Fran sen v. d. Putte, zonder beroep, van Kloet, weg 7 naar Laren; W. G. Baars, kamer meisje, van Piccardtstr. 38 naar Won- delgem (België); N. v. Zweeden, dienst bode, van Gr. Kade 42 naar Borssele. Kloetinge. In tegenwoordigheid van de geheele Burgerwacht werd gisteravond door burgemeester Zandee aan K. L. Kra mer alhier bet brevet van Koningschut- ter voor bet jaar 1938 uitgereikt. Als eerste extra prijs, behaald in de personeele wedstrijd van den Ned. Bond van Vrijwillige Burgerwachten te Sittard werd heim een tijdscbriftenbak overhan digd. De burgemeester complimenteerde den heer Kramer met dit heugelijk feit en sprak de hoop uit, dat hij den titel van Koningschutter van dit gewest meerdere jaren mag behouden. Vervolgens voerde bet woord de beer J. Q. G. Lenshoek, commandant van de Burgerwacht, welke memoreerde, dat de heer Kramer vanaf de oprichting, thans 19 jaar geleden, lid van de Burgerwacht is geweest en in die jaren menig succes heeft behaald. Het laatste succes mag als de kroon op zijn werk mogen be schouwd. Kapelie. Onder voorzitterschap van dhr M. Bom kwam de Werkliedenvereen. welke meer dan 300 leden telt, in open bare vergadering bijeen. Herkozen werden de aftredende be stuursleden de beeren P. Glas, Jn. de Jager Bz. en Jan Veerhoek. Als afgevaardigde voor de vereen. Wijk verpleging werd benoemd dhr M. Bom, die echter verklaarde niet meer in aan merking te willen komen. Hierna werd dhr D. Landman gekozen verklaard. „Niet van mijn standpunt. Jij bent duizend Pendormics waard." „O, dat zeg je nu." „Ik zal dat altijd zeggen," antwoordde bij met vuur. „En jij' zult mijn eenige eerzucht zijn, om mij zelf waardig te maken voor jou. 01 ik zal je een thuis scheppen waar je trots op zult zijn!" „We zullen er samen voor werken." „Als antwoord boog hij zich voorover en kuste haar. Niemand was in de buurt, en bij kon de verleiding niet weer staan. Toen bij1 haar een oogenblik later ver liet voor de deur van het modemagazijn, waarin zij werkte, voelde hij1 zich of bij zweefde. De donkere, mistige stad scheen schitterend te zijn geworden. Hij baande zich een weg door de menigte met een licht hart en een vluggen tred. Een nieuwe hoop was in hem ontwaakt een nieuwe moed was in zijn hart ge boren. „Ik heb tot nu toe slechts half gepro beerd," zei hij in zich zelf. „Ik begin nu in ernst." HOOFDSTUK XI. Het g e t ij; verkeert. Den volgenden dag trok Edward de beste kleeren aan die hij had en begaf zich naar een stille staat in Bloomsbury. Hij voelde zich lang zoo hoopvol niet als Het ziekenfonds vergaderde onder voorzitterschap van dhr Jn. de Jager Bz. Be voorz. kon> wijzen op den geregelden goeden gang der vereeniging. Herkozen werden de aftredende be stuursleden de beeren M. Bom, Jn, de Jager Bz. en P. Glas. Dhr Bom meende te moeten bedanken. De uitgebrachte stemmen noopten hem daartoe. In deze vacature werd gekozen dhr Jan Sinke. Als afgevaardigde voor de vereen. Wijkverpleging werd benoemd dhr Jn. de Jager Bz, Het bestuursvoorstel inzake de heffing contributies ook voor de wintermaanden werd aangenomen. Met bet oog op de financiën stelde het bestuur voor tot afschaffing tegemoet koming in begrafeniskosten bij overlijden der leden. Aangenomen werd een voorstel A. Dom misse tot directe uitkeering en indien zulks noodig mocht blijken, tot onder linge bijbetaling. Besloten werd tot directe uitkeering aan de nagelaten betrekkingen van twee der overleden leden. Hierna sluiting. Krabbendijke. Gemeenteraad. Gistermiddag .vergaderde de Raad. Afwe zig ,met kennisgeving de heer W. P. Ge braad. De begroeting van het B. Armbestuur wordt .vastgesteld met een bedrag in ont vang ,en uitgaaf van f 2300.92. Daarna volgt .behandeling gemeente-begrooting. De voorzitter merkt op, dat de gemeentelijke financiën hem reden tot bezorgdheid geven. De daling van de inkomsten geeft nog de grootste aanleiding tot deze bezorgd heid, idaar de inkomsten vergeleken met verleden jaar vrij stabiel zijn gebleven. De opbrengst der leges ter secretarie hebben wij met f 100 moeten verlagen. De opbrengst van de haven werd ook f 50 lager .getaxeerd. Nog steeds wil bet ge bruik .der haven niet toenemen, waar aan ook het vrachtautoverkeer wel niet vreemd .zal zijn. Bovendien zijn de los plaatsen ,aan het Zuid-Bevelandsche ka naal concurrenten, daar op deze los plaatsen geen gelden verschuldigd zijn. De bevoegde instanties zijn gewezen op deze concurrentie, welke de gemeentelijke haven wordt aangedaan, maar dit heeft geen verandering in den toestand mogen brengen, De opbrengst van de personeele belas ting heeft de laatste jaren steeds -de ten- denz .vertoond om terug te loopen. B. en W. hebben de raming dan ook met f250 verminderd. Een veel ernstiger verschijnsel i,s, dat de .uitgaven steeds stijgen. Deze styging wordt .veroorzaakt door factoren, welke geheel buiten de gemeente liggen, zoo- dat .zuinigheid in eigen huis niet helpt. Spr. jioemt o.a.Kosten van destructie van vee en vleesch f 135. Bijdrage aan de H. ,B. Scholen. Deze post bedroeg in '36 f483, ,en nu moet voor 1939 een bedrag van f 1400 geraamd worden. Het Burg. Armbestuur vroeg in 1936 f 1350 subsidie en thans f2000. Het z.g. kwartje van Minister Romme zal de gemeente in 1939 vermoedelijk ruim f 100 kosten. Daar deze gemeente gerangschikt is in de derde gevarenklasse voor d'e luchtbe scherming, komen de daaraan bestede gelden geheel ten laste van de gemeente lijke begrooting. Dit vraagt bij een zuinig beheer f200 per jaar. Wees de grooting 1938 een batig saldo van vorige dienstjaren aan van f5000, dan blykt dit voor 1939 reeds vermin derd tot f3676.77. Om de begrooting sluitend te maken is dan ook het batig saldo van den dienst 1937 reeds met f200 verminderd' moeten worden, zoodat voor den dienst 1940 maar met een begin-saldo van on geveer f1150 aangevangen zal 'kunnen worden. B. en W. zijn van oordeel, dat het batig saldo van den dienst 1938 wel zeer klein zal zijn. Er bestaat zelfs een groote kans, dat op een nadeelig saldo zal moeten worden gerekend. Er zijn ook enkele gunstiger factoren, In de eerste plaats de zeer geslaagde conversie van de geldleeningen. Vervol gens is het rentepercentage, hetgeen dool het rijk vergoed wordt voor de werkloo- den vorigen avond, de kille morgen was niet geschikt om zijln geest op te wekken en de tocht dien hij' had ondernomen had gewoonlijk niet veel succes. Toch voelde hij dat hij nooit iets zou winnen zonder moeite, en hij was besloten, zoo wel terwille van Dorothee als van zich zelf, nooit op te geven zoolang er nog leven in hem was. Aan de bel van een goed onderhouden huis trekkend, wachtte hij' met kloppend hart tot er werd opengedaan. „Waar schijnlijk zal ik een standje krijgen voor mijn brutaliteit," dacht hij, „want in de advertentie stond duidelijk dat men zich schriftelijk moet aanmelden. Maar wie niet waagt, die niet wint. Daar komt iemand." „Is mr Walden thuis?" vroeg hij1 aan de meid die open deed. „Jawel mijnheer, maar hij is aan 't werk." „Ik zou hem graag- persoonlijk spre ken, als dat mogelijk is." „Hij1 wil u misschien ontvangen. Mag ik uw kaartje?" zei de meid glimlachend. Edward aarzelde even. Al zijn kaartjes d-oegen den naam Edward Trefusa en het woord Pendormic in den linkerbe nedenhoek. Maar sedert hij in Londen was had hij' den naam Trefusa afgelegd, maar had den naam Fowey om verschil lende reden ook nog niet aangenomen, i Zijn hospita noemde hem altijd mr Ed wards en hij had haar in dien waan ge zenzorg, gestegen tot 50.5 pot, terwijl dit voordien slechts 38.9 pet. bedroeg. B. en W. steunen gaarne bet streven van de regeering om zooveel mogelijk werk- loozen in werkverschaffing te plaatsen. Daar de gemeente zelf weinig objecten heeft, zullen deze van derden moeten komen. B. en W. verleenen echter zeel gaarne medewerking aan particulieren, Brachten de schoolgelden in 1936 nog ongeveer f520 op, thans kan een bedrag van f 1100 geraamd worden. Ingevolge de regeling met het gemeentelijk gasbedrijf te Goes is voor 1939 f760 minder uit te keeren dan in dit jaar, Het Bluitend ma ken van de begrooting heeft dit jaar meer inspanning gekost dan verleden jaar. Eén post van deze begrooting dreigt echter alles ontydig in de war te stu ren. Dit is de ontvangst van de Vereeni ging tot bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders. Mocht geen regeeringshulp komen, dan zullen wij helaas moeten oonstateeren, dat de helpende hand te laat aan Krab bendijke gereikt is. De heer Haverhoek merkt op, dat dit de laatste begrooting is, welke door den zittenden raad zal worden behandeld. Drie jaar geleden beeft spr. gewezen op de groote beteekenis van een rechtschen raad, maar ook op de groote verplich tingen, die dit meebrengt. In deze tijden is regeeren een moei lijke taak, maar van zeer groote betee kenis. Alle krachten en getrouwheid wordt dan gevergd, om bet gestelde doel te be reiken. M.i. hebben B. en W. en den raad hieraan voldaan in den afgeloopen tijd. De werkloosheid is voor 1939 de grootste zorg. Wanneer we zien, wat er gedaan is, dan is toch wel gebleken, dat ook een reebtsebe raad zooveel sociaal gevoel beeft om te geven wat mogelijk was. Waren er niet zulke strenge eischen en controle, dan was er nog meer te doen. Men kan protesteeren, maar het helpt niets. (Slot volgt.) Hansweert, Tijdens den dikken mist in de afgeloopen dagen hadden weer ver schillende scheepsongevallen plaats op de Schelde. Zoo kwamen „Telegraaf 17" en „Waasland" met elkaar in aanvaring waarbij beide schepen belangrijke schade bekwamen. De „Paul" werd aangevaren door een zeeboot en bekwam lekkage. Met pompen houdt men het schip droog. Eveneens werd de „Clasina" aangevaren. Met flinke schade is het schip naar Ant werpen doorgevaren. Op de Oosterscbelde is een motortankschip omboog gevaren. Tijdens den dikken mist van de laatste dagen heeft de veerboot Hansweert- Walsoorden den dienst geregeld uitge voerd. Geen dienst werd gemist. Zulks is wel een eervolle vermelding waard. BURGEMEESTERSINSTALLATIE TE VROUWENPOLDER. (Slot.) Precies 12 uur arriveerde de nieuw benoemde Burgemeester, gezeten in een open landauer, aan de grens der gemeen te op den Gapingschen straatweg, alwaar behalve een eerewacht van plm. 48 rui ters een talryk publiek den Burgemeester opwachtte. i 1 1 i f i Nadat de Commandant van de eere wacht, de heer C. Langobeeke, den bur gemeester had welkom geheeten, bood hij' hem 'het uitgeleide van de eerewacht aan, welk geleide de Burgemeester gaar ne aanvaardde. De stoet zette zich nu in beweging in de richting van het dorp Gapinge. Hier werd de Burgemeester on- OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN veboaiiA. laten. Hiji haalde een kaartje uit zijn zak. Het maakt toch geen verschil, dacht hij', en met een „als je blieft!" reikte hij het kaartje aan de meid over. Zijl kwam eenige oogenblikken later weer terug. „Of meneer maar binnen wou komen," en zwijgend volgde hij haar naar een groot vertrek, achter in het huis. Hij' had juist den tijd op te merken dat al de muren bedekt waren met boe kenkasten, toen zijn aandacht getrokken werd door den eigenaar van deze bi bliotheek. Hij zat aan een schrijftafel in het mid den van de kamer, maar hij stond dade lijk op en groette beleefd. Het was iemand van meer dan middelbaren leef tijd met een kaal hoofd, glad geschoren lippen en kin en bakkebaardjes zooals ze veertig jaar geleden mode waren. Zijn voorhoofd was hoog, zijn oogen waren zacht en van lichte kleur, zijln lippen vol en zijn kin ingetrokken. De eerste in druk dien bij maakte was eerder dat hij filantroop was dan een filosoof. Maar eerste indrukken zijn vaak verkeerd. Mr Walden was en is een van de diepste denkers van deze eeuw. (Wordt vervolgd.) Na de ramp van de „Ijsvogel". T'oen bet dag' werd, kon men eerst een-goed denkbeeld krijgen van de ontzaglijke verwoesting, welke was aangericht, toen de groote machine ter aarde stortte.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5