SANOSTO L Uit de Provincie MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. Waarde. Als groote bijzonderheid zij gemeld, dat dezer dagen bij den slager WALCHEREN. De ontwikkeling van de luchtvaart. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws En moeder zegt niet „neen", als ze 'n lekker lepeltje Sanostol vragen! Want Sanostol is noodig voor hen in den zomer, doch onontbeerlijk in het zon-arme getij! Een natuurlijk, zuiver levertraan product, maar nog verrijkt en smakelijk gemaakt 'met het sap van door de zon gerijpte sinaasappelen! En neem het zelf ookl Daarom brengen wij, behalve de gewone flacon a f. 1.40, dit jaar de „familieverpakking", die 2% X zooveel bevat en slechts f. 2.75 kost. „Hel lékkere levertraan-product BROCADES-STHEEMAN 8. PHARMACIA eerste tien maanden en de raming over 1938 is thans nog f 750.000. Het staat dus wel vast dat de raming zal worden overschreden. Muziek ten bate der vacantieschool. Als Zaterdag de inzameling plaats heeft van de enveloppes voor het jubi leumfonds van de Middelburgsohe va cantieschool, zal de muziekvereeniging „Crescendo" om half drie van, het repe titielokaal, het schaftlokaal van den houthandel v.h. Alberts, afmarcheeren voor het maken van een muzikale wan deling door vele straten der stad, terwijl meermalen halt zal worden gehouden voor het ten gehoore brengen van enkele nummers. Feestavond Chr. Jongemannen Vereen. Gisteravond gaf de Ghr. Jongemannen Vereeniging Hom. il16 a haar jaarlijk- schen feestavond in de geheel gevulde zaal van het Schuttershof. De voorzitter van de commissie van bijstand, de heer G. Berghuijs, stelde in zijn openingswoord de vraag of er in de huidige tijdsomstandigheden nog wel aanleiding is voor feesten. Feitelijk zou men daarop volmondig „neen" moeten antwoorden. Het is echter noodig, dat jongere krachten worden gesterkt voor den moeilijken strijd om het bestaan. Daaraan doet ook de G.J.M.V. veel werk, in haar 'verschillende afdeelingen met ongeveer 120 leden. Dank brengt spr. aan de velen, die de vereeniging ook nu weer steunden, o.a. door den gehouden bazaar, die een batig saldo van ongeveer f 1000 opbracht. Spr. herinnerde er aan, dat de vereeniging thans 65 jaar be staat. Hierna gaf het Tamboers- en Pijlpers- korps „Juliana" onder leiding van den heer Iz. de Lange, een uitvoering van een drietal nummers. Het achttal jongelui dat verschillen de kampliederen ten beste gaf, oogstte veel succes. Opgevoerd werd verder de drieacter „Materialisme",een stuk, dat in het teeken van den ernst van het leven stond. De dames en heeren hebben het op verdienstelijke wijize vertolkt. Aa.n het slot heeft de heer Berghuijs allen hartelijk dank gebracht voor het gebodene, waarna Ds G. F. Nol te den goed geslaagden feestavond met dank zegging sloot. De mist belemmert het scheepvaart verkeer. De dichte mist die het scheepvaart- en luchtverkeer moeilijkheden in den weg legt, heeft ook te V1 i s s i n g en groote stagnatie veroorzaakt. Het vliegverkeer was gestaakt. De mailboot „Oranje Nas sau" is met ruim een uur vertraging in de haven gekomen; de mailtrein op Zuid- D'aitsclUand is in verband hierme zonder aansluiting op tijd vertrokken. Die op Noord-Duitschland is te 19 u. 28 vertrok ken in plaats van om 17 u. 39. De veerdienst op Terneuzen heeft niet gevaren; die op Broskens is Dinsdag te half vijf gestaakt. Velen werden hierdoor gedupeerd. Ook gisteren lag de scheepvaart ten gevolge var: don ruist vrijwel geheel stil. (VI. G.) 0<igsfdankdi£ns<f. Do Ned. LArv. gemeente alhier heeft het vorig 'jaar voor het eerst een oogst- danKdienst gehouden, met het verblij dend resultaat, dat aan zieken, ouden van dagen, gebrekkigen en eenzamen een „Groet van de .Kerk" kon werden ge- br&'ühc. buiiaamdö uit Mjamea of fruit. Deze poging is nu herhaald: Konden het vorig jaar 230 personen met een dankoffer verblijd worden, thans bedroeg dit aantal niet minder dan 430, een stij ging dus van bijna 100 pet. Niet alleen voor hen die tot de Ned. Herv. Kerk behooren, maar eveneens voor hen, die tot geen enkel kerkverband behooren, zijn deze gaven bestemd, ook voor patiënten in de ziekenhuizen, alle oudjes in het gasthuis enz. In het koor der Groote of St. Jacobs- kerk, waar de oogs't-dankdienst plaats vond, waren de bloemen, planten en bak jes met fruit, bestaande uit appels, pe ren, sinaasappelen, bananen en druiven, op met wit papier bekleede planken op gesteld. Een talrijke schare woonde dezen dankdienst bij. Na den dienst werden de 430 dank- giften door 90 jongens en meisjes uit de Herv. Jeugdbeweging bij de hiervoor in aanmerking komenden thuisbezorgd. Eindcursus voor vestigingseischen voor den Middenstand. Gisteravond werd alhier een bijeen komst gehouden van bet bestuur van den Cbr. Middenstandsbond met de geslaag de cursisten van bovenstaanden cursus. Die voorzitter, dhr P. I. Hamming, heette allen welkom en feliciteerde de cursisten met bun behaald succes. Aan dezen cursus hebben 28 dames en heeren deelgenomen, wat de verwachting van bet bestuur beeft overtroffen. Spr. deelde mede dat van de 27 candi dates die aan bet examen deelnamen, er 22 zijn geslaagd. Een der cursisten bracht dank aan de leeraren, de heeren Sinke en Meerholtz, voor de zorgen aan hen besteed en aan het bestuur van den Cbr. Middenstands bond voor het genomen initiatief. Aan den beer W. L. Kalkman is op zijn daartoe gedaan verzoek met ingang van 1 Jan. 1939 eervol ontslag verleend als hulpkeurmeester aan den keurings dienst van vee en vleesch alhier. Binnen zeer korten tijd gaat dhr J. G. Krijger op de Beestenmarkt alhier zijn bedrijf uitbreiden met een Schouw burgzaal, plaats biedende aan 900 bezoe kers. Alles wordt zoodanig gebouwd, dat de gebeele tooneel-inricbting met kleed kamers in zeer korten tijd kan worden weggenomen waardoor de oppervlakte voor andere doeleinden kan worden ge bezigd. Dammen. Uitslag damwedstrijd Kruiningen 2 te gen Goes 2. M. v. Nieuwenhuize-J. Mange 02; J. v. d. Parel-De Jlonge 20; W. Blok-P. Bliek 20; J. Meier-H. Steinmeijer 20; J. Koster-A.. Eversdijk 02; J. de Bel- A. Romijnse 02; M. de Back-P. Romijn 02; A, v. d. Berge-M. de Jonge 1d; Penneweerd-J. Behage 20; M. Goeree- W. Schipper 20. Uitslag li9. K lectin ge. Woensdagavond werd in de Ned. Herv. kerk alhier een wijdingsure gehouden, uitgaande van de Ringen van Ghr. Meisjes- en Jongelingsvereenigingen uit Westelijk Zuid-Beveland. De avond stond onder leiding van Mevr. Boersma-Smit van Kloetinge, die ook de liturgie leidde. Dhr K. L. W. van der Maden van 's-H. Hendrikskinderen, hoofdbestuurslid van het Ned. Jong. Verbond, sprak over: „Ik en wij". Daarna sprak Mej. E. H. v. d. Schoor van Rotterdam, vice-pres. van het Ver bond van Ghr. Meisjesvereen. over: „Wij en de wereld". 'De vele jonge menscben (bet kerkge bouw was geheel gevuld) hadden een goe den avond. B. een varken is geslacht dat twee milten bezat. Serooskerke (W.) Gemeenteraad Woensdag vergaderde de Raad. Afwezig met kennisgeving dhr A. Melis, zonder kennisgeving weth. Wondergem en dhr W. Jobse. De voorzitter feliciteert dhr Goedbloed met zijn 60sten jaardag. Een voorstel van B. en W. om evenals vorige jaren f 1 brandstoffentoeslag te verleenen aan die werkloozen, welke vol gens de ministerieele missive daarvoor in aanmerking komen, wordt aangeno men. Idem een voorstel van B. en W. om bet kleine Molenperkpad aan het open baar verkeer te onttrekken. Over een voorstel van B. en W. om het bouwland, dat thans nog niet bestemd wordt voor begraafplaats, onderhands te verpachten aan den vorigen verpachter, staken de stemmen. Dhr Goedbloed bepleit publieke ver pachting. Ook andere inwoners dienen in de gelegenheid gesteld te worden. De voorzitter wijst op de nieuwe Pacht wet. Vóór het voorstel van B. en W. zijn weth. Allaart en dhr Kluijfhout, tegen dhr Goedbloed en Melis. Z. h. st. wordt aangenomen evenals vo rige jaren steuntoeslag bij de werkver schaffing te doen gelden. Hierna zegt de voorzitter, dat voor de luchtbescherming in deze gemeente ver schillende voorwerpen moeten worden aangeschaft. Hij schat het bedrag, daar voor noodig globaal op f250300. Hij vraagt voor het jaar 1938 een crediet van f 150 en ho-opt een ongeveer gelijk crediet hiervoor aan te vragen in 1939. Het cre diet ro>r 1938 wosdt h. et. verleend. PARMENTIER TERUG VAN ZIJN STUDIEREIS. Viermotorige toestellen hebben de toekomst. Parmentier, de bekende K.L.M.-piloot, die destijds in de beroemde Melbourne- race met zijn eerste Douglas-vliegtuig de „Uiver" zooveel succes had en een Dou- glas-kenner bij uitnemendheid geacht mag worden, heeft, in opdracht van de K.L.M. een speciale studiereis naar Amerika ge maakt om de bijna voltooide D.G. 4 in de fabrieken te Santa Monica aan een gron dig onderzoek te onderwerpen. Na een verblijf van vier weken in Amerika is de heer Parmentier met de „Nieuw Amster dam" te Rotterdam teruggekeerd. 1 Ik heb vier belangrijke fabrieken be zocht, verklaarde hij. In de eerste plaats de Douglas-f abrieken maar ook de Wright de Boeying en de Lockheed. In de Dou- glas-fabrieken te Santa Monica heb ik enkele proefvluchten gemaakt met de D. j G. 4. Er wordt nog steeds aan dit toestel gewerkt en verbeterd. Het bevindt zich eigenlijk nog maar in het eerste stadium. Dat dit toestel een heel ander landingsge stel heeft, met drie wielen men heeft een z.g. neuswiel er aan toegevoegd lijkt mij een groote verbetering voor het veilig starten en landen. Ik verwacht, dat het nog wel twee jaar zal duren eer dit toestel in de serie-productie komt. Voor onze Indië-lijn achtte de heer Par mentier dit type bijzonder geschikt. Mijn persoonlijke meening is, zoo zeide de heer Parmentier, dat men in de toe komst, vooral voor lange-afstand-vluchten uitsluitend op het groote viermotorige toe stel aangewezen zal zijn. Een groot toe stel met vier motoren kan veel meer bie den aan veiligheid en comfort dan het kleine vliegtuig. Mijn vaste overtuiging is, dat straks 'het viermotorige toestel de aan gewezen machine zal zijn. Dhr Goedbloed vraagt B. en W., waar dezer dagen de jaarlijksche schouw der voetpaden zal plaats hebben, vooral aan dacht te schenken aan de holligging van sommige paden. Bij regen zijn enkele niet te begaan. De voorzitter zegt dit toe. Voorts vraagt dhr Goedbloed of het ook mogelijk is schuilloopgraven als werko'b- ject door de werkloozen te laten graven. De voorzitter acht-schuilloopgraven voor het platteland niet noodig. Kortgene, Mej. E.de S. had Woens dag het ongeluk, toen ze werkzaam was bij den heer v. M., caféhouder alhier, van een trap te vallen. Zij heeft vermoedelijk één harer armen gebroken. Dr Gelder man heeft de eerste hulp verleend. Later werd ze naar één der ziekenhuizen te Goes vervoerd, doch kon denzelfden avond daaruit terugkeeren. Auto te water te Sas van Gent. Gisteravond omstreeks 10 uur is te Sas van Gent de 'heer Driesen tengevolge van den mist met zijn auto in het ka naal gereden. De heer Driesen slaagde erin den kant te bereiken. D'e auto bevindt zich in het kanaal. De heer DL was op weg naar Terneuzen alwaar hij in een hotel logeerde. Doodelijk ongeluk. Terneuzen. De laaghangende mist, die het uitzicht sterk belemmerde, is oorzaak geworden van een verkeersongeluk met doodelijken afloop. De 60-jarige vrouw, mejuffrouw de Putterde Zeeuw, had zich naar de stopplaats „Het Zwaantje" hegeven met enkele passagiers voor de tram, die om 7.02 uur uit Terneuzen naar Zaamslag vertrekt. Het betreft hier echter een stopplaats op verzoek, geen vaste halte, zoodat men den bestuurder van de tram moet waar schuwen als er passagiers zijn. Dit laatste heeft de vrouw willen doen; ze is daartoe op de trambaan geloopen om den bestuur der van den naderenden dieselwagen op merkzaam te maken op de aanwezigheid van reizigers bij de stopplaats. Tengevol ge van de mist die over den weg hing, heeft de bestuurder de vrouw echter niet opgemerkt, tengevolge waarvan zij werd aangereden. Zij is naar het ziekenhuis alhier overgebracht, waar zij spoedig na aankomst is 'overleden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te IJmuiden, L. Lagerwey te Tuil en 'tWaal. Te Uithuizen, P. J. Ros- cam Abbing, cand. te Valburg. Te Baten burg, W. Oorthuys, cand. te Hengelo. Ghr. Geref. Kerk. Beroepen te Ede, L. S. den Boer te Arnhem. Besloten werd, een dag vast te stellen, om met de kerkelijke hoogleeraren in een gemeenschappelijke vergadering overleg te plegen, wat er inzake de re organisatie thans moet worden gedaan. Kruiningen. Bij de Woensdag gehou den verkiezing voor vier leden van het kiescollege der Ned, Herv. Gem. werden herkozen W. de Back met 50 stemmen en Q. Klap met 47 stemmen, terwijl in de plaats van J. G. P. Jansen Verplanke en J. F. Geluk, welke bedankt hadden, werden gekozen G. van Iwaarden met 45 stemmen en Joh. Glerum met 38 stem men. Domburg. Bij de Woensdagmiddag ge houden stemming erd gekozen tot nota- bel der Ned. Herv. Kerk inplaats van dhr J. Coomans, die als zoodanig had bedankt, dhr Chr. Minderhoud Jzn., ter wijl herkozen werd dhr Jac. van Rotten. Ds J. Plomp te Port Said geopereerd. Ds J. Plomp, v.h. predi kant bij de Geref. Kerk te G r ij p s - kerke, beroepen te Soerabaja, die zich onlangs met zijin gezin naar Indië heeft ingescheept, is naar gemeld wordt, op 8 November te Port Said opgenomen in het Engelsche ziekenhuis aldaar voor het ondergaan van een Minde darmoperatie. Waar de toestand van Ds Plomp zich gunstig laat aanzien mag gehoopt, dat hij over drie weken het ziekenhuis her steld zal kunnen verlaten. Mevrouw is inmiddels met de kinderen doorgereisd. Reorganisatie Neder 1. Herv. Kerk. In het Synode-gebouw der Ned. Herv. Kerk te 's Gravenhage is gisteren aangevangen de vergadering der Alg. Synodale Commissie. In behandeling kwam de opdracht be treffende de zaak der reorganisatie. Deze opdracht luidt: „De zaak der reorganisa tie over te brengen bij de Alg. Synodale Commissie, ten einde zij in overleg met de gezamenlijke kerkelijke hoogleeraren beraadslagen wat te doen zij, om de in de oonsideratiën der kerk over het ontwerp- 1938 tot uiting gebrachte inzichten en wenschen het beste tot haar recht te doen komen". Chr. School voor Zwakzinnige kinderen op Walcheren. De opening van de Chr. School voor Buitengewoon Lager Onderwijs te Mid delburg zal op Zaterdag 26 Nov. in de Goncert- en Gehoorzaal te Middelburg plaats hebben. Tevens zal dan 't hoofd der school, de heer R. Nonnekes worden ge ïnstalleerd. Het ligt in het voornemen het onderwijs te doen aanvangen op 1 Dec. a.s. in het gebouw Singelstraat No. 9. Middelburg, Examen Midden standsdiploma. Gisteren is het exa men met 40 candidaten. voor het diplo ma B voortgezet. Den eersten dag zijn voor dit diploma niet 10 doch slechts 4 candidaten afgewezen. Den tweeden dag was het resultaat niet zoo gunstig, daar er 17 zonder diplo- der diploma heen moesten gaan. Er zijn helaas nog verschillende per sonen, die zonder eenige voorbereiding van beteekenis het er maar eens op wagen. Dat er zelfs één was, die meen de, dat een diploma ook wel te „koopen" was, viel al bijzonder op. De namen der 23 candidaten, die wel een diploma verwierven zijn: mevr. A. TuijnmanSohier pn mej. R. Siebesma, beiden ,t© Vlissingen en de heeren: D. Droogers, F. T. M. Gerritsen, F. M. Ha genaar, J. H. J. Plouvier, allen Goes; J. F. Heeren, R. W. Moeli'ker, A. Prins, allen Middelburg; C. Herman, H. de Ko ning, W. P. Marijs, J. Meyer, J. Moens, M. Peereboom, C. J. Somers, allen Vlis singen; A. F. H. Francke, Soeburg, J. Karman, Kolijnsplaat; A. A. Contant, L. Maas, beide Heinkenszand, D. J. Remjjn, Hansweerd, B. Verburg, St. Laurens, A. Helmstrijd, Kruiningen. Het .totaal resultaat van de examens is jdat van de 79 candidaten er 26 of ruim 30 pot. zijn afgewezen. Voor de A candidaten is het 5 van de 25, dus 20 pot.; voor de B candidaten 21 van de 54 dus 39 pt. Te Terneuzen slaagden voor het middenstandsdiploma B: mej. G. An- theunis, Aksel en de heeren W. Boutens, Goes, M. J. Augusteijn, J. K .Pouwer, beide Kortgene, L. P. van Halst, W. Heuseveldt, beiden Wissenkerke; A. van Damme, M. J. van Haarten, G. P. Osse- waarde, P. J. de Regt, J. K. Steketee, allen Wolf aartsdijk; J. G. Harthoorn, A. Sanderse, beiden 's H. Arendskerke; J. de Jonge, D. G. Krijger, J. Poolman, J. Poortvliet, allen Ierseke; B. G. v. d. Maa- le, P. Schouwenaar, beiden te Wemel- dinge; E. de Back, J. de Bruyne, H. M. P. Colsen, J. Dey, J. A. A. van Duijlsse, G. Hangoor, L. Hangoor allen Terneu zen; A. M. P. Buijsse, G. G. Kemseke, heiden te Hulst; H. de Keijzer, Aksel; J. W. Kuijff, W. J. Knijff, P. Koopman, allen te Zaamslag; J. Bal, Hontenisse; D. de Guytenaar, Vogelwaarde; J. van 't Hoff, Hoek. Vier candidaten werden afgewezen. Eén was niet opgekomen. Bijl het gisteren gehouden examen voor heil Speciaal-diploma zijn geslaagd Ide heeren: J. A. Lijbaaxt te Biervliet, P. M. van Meenen te Aksel, J. J. Molegraaf en J. K. Molegraaf, beiden te Terneuzen, E.- B. de Mul te Filippine, P. Oele en A. Risseeuw, beiden te Zaamslag, Gh. H. A. Rottier te St. Jansteen, M. E. Tem merman te Waterlandkerkje, P. J. Vis ser te Kadzand en J. de Zeeuw te Ter neuzen. Voor het volledig examen slaagden gisteren de heeren: :H. J. Bak te Wissenkerke, F. A. Ghristiaansen te OostMnrg, M A. M. Fer- mont te Sas van Gent, A. P. de Feijter te Hoek, J. M. van Helsland te Hulst, A. M. Th. van Jole te Hontenisse en I. J. van Kampen te Oostburg. Ellendige tooneelen aan de grens. Eén medewerker van „Het Volk" is gisterochtend in de Zuid-Limburgsche grensstreek op onderzoek uitgeweest naar aanleiding van geruchten, dat er Duitsche Joden met geweld waren teruggedreven. Hij schrijft o.m.: De opperwachtmeester te Vaals er kende, dat tegen groepen Joden met de gummiknuppels is opgetreden. Groepen vertwijfelde Joden, meerendeels vrouwen en kinderen, waren reeds op Neder- landsch gebied gokomen en „hoe hard het ook voor ons is," zoo verklaarde dit politiehoofd, „wij moesten ze terugstu ren. Toen de bijna waanzinnig geworden menschen weigerden, zijn wij genood zaakt geweest, hardhandig op te treden". Hij voegde er aan toe, dat met de knup pels alleen gedreigd is. Het is hartverscheurend te zien en te hooren, hoe de arme, opgejaagde Joden in wanhoopskreten uitbarsten als ze aan de grens worden tegengehouden. De men- I sohen smeeken op de knieën, werpen zich ter aarde, ja zelfs bidden zij, dat men hen toch zal arresteeren. Liever wen schen ze doodgeschoten te worden dan teruggejaagd. In een boschje bij Vaals waren twee bejaarde Joodsche vrouwen met een kind tot over de grens kunnen komen. De mi litairen moesten hen terugdrijven. De vrouwen smeekten haar liever dood te schieten. Te de Locht kwam een Joodsche arts met zijn vrouw en kind aan. Het onver biddelijke parool was: „Terug". De vrouw stortte zich met haar kind in een greppel en begon hartverscheurend te jammeren. Een oude Jood, zwaar gewond aan arm en hoofd, die uitgeput de grens bereikte, moest terug. Zoodra deze ongelukkigen enkele schreden in Duitsche richting doen. worden zij door de Gestapo gear resteerd. In den 'Gelderschen Achterhoek zijn clandestien Joodsche vluchtelingen in ons land binnengekomen. Op groote schaal is dit niet geschied, tengevolge van de maatregelen, die zoowel aan de Hollandsche als aan de Duitsche grens zijin genomen. Als wij' het aantal Joden dat gedurende de laatste dagen in den Gelderschen Achterhoek ons land zijm •binnengekomen, op 100 schatten, geloo- ven wij niet ver bezijden de waarheid te zijn. De algemeene indruk is, dat men in Duitschland de Joden belet, uit te wij ken. Wijl hoorden de voorbeelden van Jo den, die op de vlucht naar Holland wa ren, maar voor zij de grens bereikten, in Duitschland weiden gegrepen en gear resteerd. Bovendien heeft men immers in vele plaatsen alle Joden tusschen achttien en zestig jaar opgesloten. Elders verzekerde men, dat Joden in Duitschland uit bussen en treinen naar Holland zijin gehaald, of op de wegen na bij de grens, in Duitschland zijn gevan gen genomen. In verschillende plaatsen werd ons medegedeeld, dat ook Hollandsche Jo den in Duitschland niet meer toegelaten worden. De meeste Joden, die in den Achter hoek ons land binnenkomen, komen niet per trein en ook niet langs den grooten weg. Zij weten, dat zijl dan groote kans loopen in Duitschland nog gepakt en in Nederland teruggestuurd te worden. In den nacht trekken de ongelukkigen door de bosschen of de weilanden naar do grens. Zij' waden door slooten en moeras sen, wonden zich aan prikkeldraad en duiken steeds angstig weg, als zij eenig gerucht hooren. Doodelijk vermoeid en uitgehongerd, vaak zonder eenige b? gage, komen zij1 Nederland binnen. Dik wijls zijn zij tot aan het middel bemod- derd van de slooten, die zij hebben door waad. In de buurt van Düsseldorf en Essen schijnen nog veel Joden rond te zwerven door de bosschen. Wij hoorden enkele staaltjes van mis handelingen, die wij op verzoek van de betrokkenen niet vermelden, in het be lang van de nabestaanden, die in Duitschland achterbleven. Wij hoorden ook van hulp, tijdens de vlucht door Duitschers verleend. Niet-Joden, zelfs aangeslotenen bijl de nazi-partij', boden de vervolgde Joden onderdak aan en ga ven hun voedsel, hoewel dat verboden is. Men mag hun zelfs geen glas water .geven, zoo vertelden de vluchtelingen. Het is wel beestachtig. Een witte Kerstmis? In En geland is het even abnormaal warm weer als in Nederland. Alle records voor No vember zijn reeds lang achter den rug. Het is minstens 140 jaar geleden, dat men zulke hooge temperaturen in deze maand kan aanwijzen. Van verschillende kan ten komen berichten binnen over rijpe aardbeien en frambozen. In de stadstui nen van Londensche voorsteden bloeien sneeuwklokjes en sleutelbloemen broeder lijk naast chrysanten en andere herfst bloemen. De weiden worden weer groen en de groentekweekers zijn in hun nop jes, want de wintergroente heeft niets geen last van vorst. Pessimisten verwijzen echter naar den winter van 1927, toen de temperatuur in Londen in November ook tot 65 graden steeg, maar het weer plotseling omsloeg en de rest van het jaar bittere koude heerschte. Het is dan ook heelemaal niet uitgesloten, zoo meent men in Londen, dat we ondanks het mooie herfstweer een witte Kerstmis zullen hebben. Doodelijk ongeluk. Op den grooten verkeersweg BredaGorinchem, onder Dussen heeft een ernstige auto botsing plaats gehad, zeer waarschijnlijk ten gevolge van de mist. Een luxe wagen, afkomstig uit Werken dam, botste tegen een zwaren vracht wagen van de firma L. W. van Loenen, uit Amersfoort. Met een hevigen slag reden beiden op elkaar in. De zware

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2