De Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting VBSSq Dagblad voor de Provincie Zeeland MISTI HOESTWEERI EERSTE BLAD. WOENSDAG 16 NOV. 1938 53e JAARGANG - No. 40 Een verklaring van Minister Colijn over de toelating van ioodsche vluchtelirgen. De Regeering heeft contact gezocht met Brussel, Londen, Parijs, Kopenhagen en Bern. Buitenland. De gruwelijke Joden vervolging in Duitsehland. Het Prinselijk Echtpaar naar Polen Belangrijkste Nieuws. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij ,Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De Tweede Kamer heeft gisteren de algemeene beschouwingen over de Staats begrooting voortgezet, Hierbij werd te vens gehandeld over bet vraagstuk van de toelating van Joodsche vluchtelingen. De heer B i e r e m a (Lib.) draagt bet plan-Westboff een warm hart toe en hij hoopt dat het uitgevoerd zal kunnen wor den. De 11 millioen tegemoetkoming aan de groote gezinnen ziet spr. niet als een integreerend deel van de belastingplan nen. Hij1 vertrouwt da,t de regeering iets zal 'doen voor uitbreiding van .ouder domszorg. Spr. toont zich erkentelijk dat de Be geering bet anti-semitisme wil bestrijl- den; fel protest tegen wat over de gren zen gebeurt is, zal men van spr. niet hoo- ren. Hij kan volstaan met bet uiten van zijn diepe droefheid dat een groot volk met voortreffelijke eigenschappen tot zooiets kan vervallen. De heer .Schouten (A.R.) heeft met genoegen gehoord dat de Kamer zal kun nen beslissen over uitgaaf van gelden voor de plannen, gebaseerd op het pro ject Westhoff. Een andere regeling dan de huidige inza'ke de Werkfondswerken acht spr. wensohelijk. Inzake de leerlingenschaal deelt Spr. 't standpunt van de regeering. De 11 millioen ter verlichting van de lasten der groote gezinnen Ikan ook voor iets anders worden besteed, mits de som maar dient voor verlichting van lasten. Maar uitbreiding v an ouder domszorg is iets anders, n.l. een nieuwe uitgaaf. Dat is in strijd met het plan. der Regeering. De gebeurtenissen in een naburig land, woordoor een groep burgers wordt getroffen, wordt door spr. volstrekt veroordeeld; zij vervullen hem met diepe smart. De Regeering late de vreemdelingen op wat ruilmer schaal toe in ons land. Door internationale samen werking worde zoo spoedig mogelijk een regeling getroffen opdat de Joden Duitsehland kunnen verlaten. Acht de regeering dit mogelijik? De heer Kersten (S.G.P.) betwist dat de grondslag van dit kabinet werke lijk ohristelijik is, Spr. meent, dat de re geering hem hier onvoldoende heeft ge antwoord. Htijl wil geen afschaffing van de vrijheid van 'Godsdienst in den zin van de vrijheid van consciëntie, maar wel van de vrijheid van openbare be weging. Nogmaals bepleit spr. de intrekking van de koninklijke besluiten van 1816 en 1853. De Minister van Algemee ne Z a k e n, de heer G o 1 ij' n, ziet in de opmerkingen geen aanleiding tot een breed antwoord. De regeering heeft inderdaad het ini tiatief genomen tot een zwakkere inter pretatie van art. 16 van het Volken bondspact. Dit neemt niet weg, dat de collectieve veiligheid ons in den steek heeft gelaten. Tegenover den heer de Marchant et d'Ansembourg zegt spr., dat er z.i. geen terrein is, waarop de godsdienstige over tuiging niet van invloed is op de staat kundige meening. De he.er Kersten ziet de grenzen niet tusschen de macht der overheid en de wet Gods, die een veel ruimer gebied be strijkt. Spr. is niet bereid tot intrekking van de Kon. besluiten van 1816 en 1852. Indien dit zou neerkomen op een invoe ring met geweld van de Dordtsche Kerk orde, verwerpt spr. dit en al het andere kan de Hervormde Kerk thans in vol komen vrijheid invoeren. Over de gods dienstvrijheid wil spr. niet debatteeren. De minister zegt, dat er geen gelden beschikbaar zijn voor verlaging van de leerlingenschaal. Deze kwes tie is er een van kabinetspolitiek. Wat de ouderdomszorg betreft, deze zaak eischt een zeer uitvoerig on derzoek, dat wel tot het volgend jaar zal duren. Deze zaak kan echter slechts be zien worden in verband met het werk der commissie, welke de fondsenkwestie bestudeert. De koopkrachttheorie acht spr. nog steeds gevaarlijk. Nog steeds huldigt spr. de aanpassingstheorie. Toen het kostenpeil der Nederlandsche pro ductie hooger lag dan het buitenland, heeft spr, geijverd voor gelijkmaking van dit peil aan dat van het buitenland. Na September 1936 is het kostenpeil gelijk aan dat der omringende landen. Thans moet een politiek worden gevoerd van openbare werken, maar niet zonder fi- nancieele remmen. HET DUITSCHE VLUCHTELINGEN VRAAGSTUK. Spr. komt thans tot het droevige drama, dat zich in den jongsten tijd in onze omgeving heeft afgespeeld. Verschillende leden hebben gevraagd om ruimere toelatingsmogelijkheden in ons land.Van het eerste oogenblik af aan is de regeering op dit punt actief ge weest en zijn de onder onmiddellijken druk staande Joden over de grens ge laten. Het onderzoek naar aanvragen is versterkt en vermeid. Kindergroepen, die zich aan de grens bevonden, zijn toe gelaten. Wat moet nu verder gebeuren? Onze berichten zijn dat het buitenland zijn grenzen potdicht houdt. In België wor den volgens officieele berichten de re geering heeft expres iemand naar Brus sel gezonden geen maatregelen geno men om Joden toe te laten. Als Neder land zijn grenzen openstelde, zouden alle vluchtelingen door dat ééne gat Ne derland binnenkomen. Hoeveel zullen het zijn? Er kunnen wei 100.000 Joden in dat geval worden verwacht. Een der gelijk aantal kan de regeering niet toe laten. Hoeveel dan wel? Er moet een grens worden gesteld. Wat moet er ge beuren als er b.v. 10.000 zijn toegelaten? De Nederlandsche regeering heeft con tact gevraagd met Kopenhagen, Lon den, Brussel, Parijs en Bern. Er is nog geen antwoord. Vandaag is nog per tele gram om spoed gemaand. De regeering heeft dus het hare ge daan en zal het hare doen. Er zullen twee barakkampen komen, waar eenige duizenden kunnen worden onderge bracht. Deze kampen zijn thans reeds in voorbereiding bij de betrokken departe menten. De regeering kan echter niet on gelimiteerd toelaten. In dezen tijd is geen enkel volk vrij van anti-semitisme. In dien men ongelimiteerd een stroom van Duitsche Joden zou toelaten, zou de stemming van ons volk tegen de Joden ten ongunste kenteren. Ten slotte zegt spr., dat hij de politieke zijde van dit debat kan kenschetsen door een naarstig zoeken naar een scheur in het kabinet tusschen de katholieke en andere ministers. D'e belastingvoorstellen van minister de Wilde zijn in het Kabi net als een geheel ingediend, inbegrepen de tegemoetkoming aan de groote gezin nen. Over dit punt is in den ministerraad geen woord gewisseld. Ten onrechte stelt men 'tvoor, alsof de katholieke ministers op dit punt een overwinning hebben be haald. D'e Minister van Financiën, de heer De Wilde, merkt op, dat de tegemoetkoming van f 11 millioen aan de groote gezinnen gedeeltelijk uit de schatkist, gedeeltelijk uit het landbouw crisisfonds een onderdeel vormt der belastingplannen. Dit bedrag is afkom stig van de opbrengst der indirecte be lastingen, welke sterk op de groote ge zinnen drukken. Onder geen conditie kan spr. ermee accoord gaan, dat deze tegemoetkomingen worden aangewend voor geheel heterogene doeleinden. De toelating van vreemdelingen. De heer Albarda (S.D.) heeft met genoegen de voornemens der regeering ge hoord, doch is nog niet geheel tevreden Hij' hoopt, dat de regeering de regeerin- g'en van andere landen tot een tegemoet komende houding zal kunnen brengen. D'e Nederlandsche regeering moet daar toe haar uiterste best doen. De heer De Marchant et d'An sembourg (N.S.B.) zegt, dat het Jo denvraagstuk zich niet tot Duitsehland beperkt. Ook in Nederland is het anti semitisme groeiende. Na 1914 is er een voortdurende immigratie van Joden uit het Oosten geweest. Deze immigratie is ongewenscht. Spr. wenscht beperking van de Joodsche immigratie. De heer Deckers (R.K.) merkt op, dat het onderhavige vraagstuk niet ge makkelijk is. Er zijn omstandigheden, waarin men niet te lang moet redenee ren, maar daden moet stellen. Spr. hoopt ook, dat de buitenlandsche regeeringen zoover mogelijk zullen gaan. De heer J o e k e s (V.D.) merkt op, dat de openbare meening in nagenoeg alle landen ten sterkste geschokt is door de gebeurtenissen in Duitsehland. De omstandigheden zijn van dien aard, dat het Nederlandsche volk zal be grijpen, als thans op ruime schaal Joden worden toegelaten. Dit zal dan ook geen voedsel geven aan het anti-semitisme. Het gaat bovendien Om tijdelijk onder dak. De heer Rutgers van Rozen burg (G.H.) herinnert aan de tooneelen welke zich aan de grens hij Zevenaar hebben afgespeeld. Hij meent, dat ons land in vertrouwen op God barmhartig heid moet bewijzen. De heer Bierema (Lib.) zegt, dat er gevaren voor anti-semitisme zijn, alleen wanneer men de vluchtelingen toelaat te midden van ons volk. Dit gevaar bestaat niet als wij' hen in vluchtelingenkampen onderbrengen. Ons volk zal de offers zeker gaarne brengen. Minister Colijn weer aan het woord. De Minister van Algemeene Zaken de heer C o 1 ij n, corrigeert de opvatting, alsof de Nederlandsche re geering bezig was de andere regeeringen te bewegen, iets te gaan doen. Alleen is de gezanten opgedragen te informeeren, hoe de regeerigen staan tegenover het denkbeeld van een overleg over de acute positie van 'het vluchtelingenprobleem. De regeering zal intusschen zelf moe ten uitmaken hoever zij kan gaan. Getal len kan spr. niet noemen. De omstan digheden kunnen van uur tot uur ver anderen. D'aarom moet alles van de om standigheden afhangen. De regeering is trouwens de eenige, die alles beoordee- len kan. Het gaat niet om de offers. Nie mand vraagt in deze omstandigheden om het geld. De vraag is, waar men de vluchtelingen gaat huisvesten. Waar de kampen zullen komen, zal vanavond of morgenochtend worden be slist. Er zijn velen, die gezegd hebben, in te legrammen en brieven: Let in ieder ge val niet op de gevolgen. Dat is al te ge makkelijk. Indien her-immigratie onmo gelijk blijkt na toelating van b.v. 50.000 menschen, zitten wij met die menschen voor altijd. Men zal bij dit vraagstuk ook hebben te rekenen met de belangen, lagere en 'hoogere, van het eigen volk. D'e algemeene beraadslagingen worden gesloten. Om hoest ts voor komen-en te ver helpen niet» beier dan ÊTE'HELPEN GOED HOESTBOHBONS^ ZE SMAKEN GOElj Waarheen met de Joden? Noch het initiatief van de Vereenigde Staten, noch dat van Nederland, overleg te plegen met Engeland, Frankrijk, De nemarken, België en Zwitserland, heeft in diplomatieke kringen veel optimisme gewekt, aldus Un. Press, daar het reeds lang gekend is, dat geen der landen eigenlijk meer plaats kan bieden aan een ©enigszins belangrijk quantum Joodsche vluchtelingen. De nauwe samenwerking, die er thans tusschen Engeland en de Vereen. Staten bestaat, heeft echter in Joodsche kringen toch eenige hoop gewekt. Engeland heeft geantwoord, dat het gaarne bereid is, voorloopig onderdak te verleenen aan Joodsche vluchtelingen, indien andere landen later permanent onderdak kunnen geven. Amerika moet daarop gezegd hebben, dat de Vereenigde Staten aan de immi gratiequota gebonden zijn, die voor Duitsehland reeds vol zijn tot Juli 1939 en heeft het denkbeeld geopperd, dat er in dun bevolkte streken van het Britsche Empire misschien wei wat ruimte te vin den zou zijn. Van E'ngelsche zijde antwoordde men, dat er toch al wat meer vluchtelingen zijn toegelaten dan officieel wordt gezegd en het moederland is dan ook vrijwel „verzadigd". In Noord-Rhodesia, Kenya en mis schien in Tanganyika kunnen nog wat gezinnen worden opgenomen, maar die mogelijkheden zijn beperkt. Australië neemt wel vluchtelingen op, doch Zuid- Afrika en Canada weigeren. Voor de Europeesche landen is even eens het verzadigingspunt bereikt en Z. Amerika 'kan slechts landbouwers opne men. De meeste vluchtelingen komen uit de stad. Havas verneemt uit Warschau, dat daar het gerucht loopt, dat Prinses Ju liana gisteravond of vanochtend te Iwno bij Poznau (het vroegere Posen) zou aankomen, waar zij' een bezoek zou bren gen aan het landgoed van graaf Miel- zynsky. D'e Poolsche graaf is een intieme vriend van Prins Bernhard, die eveneens daar op bezoek zou komen. President Roosevelt uit zijn onverholen afkeer over het Duitsche optreden. De algemeene verontwaardiging in de Vereenigde Staten heeft haar duidelijkste uitdrukking gevonden in de woorden van president Roosevelt, die in onverholen afkeer het Duitsche optreden heeft ge gispt. „Om uit de eerste hand een beeld te k r ij g e m van den toestand in Duisch- land, heb ik onzen ambas sadeur gevraagd, naar Was hington te 'kome n," aldus Roo sevelt. „He t nieuws van de laat ste dagen heeft de publie ke opinie tot het diepst geschokt. Waar dergel ij ke beriohten ook vandaan gekomen waren, zij zouden steeds dezelfde uitwer king hebben op het Ame- rikaansche volk. Ikzelf kon nauwelijks gelooven, dat dergelijke dingen voor konden komen in de twin tigste eeu w." Op de vraag, of hij een formeel pre test heeft ingediend, antwoordde Roo sevelt, „nog niet". Hij wilde zich er niet over uitlaten, of een dergelijk protest als nog zou worden verzonden. De terugroeping van Wilson en de Duitsche perscommentaren op de hou ding der Vereenigde Staten zijn het voor naamste onderwerp, ook in de dagbla den. De geheele publieke opinie is in een sfeer van voortdurende en koortsachtige opwinding. Massavergaderingen worden belegd, men organiseert boycotts en on dersteuningsfondsen, als protest tegen het optreden der Duitsche regeering en om de ongelukkigen die er het slacht offer van zdjhi, te hulp te komen. Senator King heeft in Washington aan de pers meegedeeld, dat hijl voornemens is, een voorstel in te dienen tot een reso lutie, waarin het optreden van Duitseh land wordt veroordeeld als in strijd met het internationale recht. „Indien Duitsehland zijn houding niet verandert, sta ik verbreking van de diplo matieke betrekkingen voor." Boycottmaatregelen overwogen. In sommige Amerikaansche kringen bestudeert men op het oogenblik de mo gelijkheid tot verscherping van de boy cott van Duitsche goederen, die thans op krachtdadige wij'ze wordt toegepast. De burgemeester van New York heeft ver klaard maatregelen te bestudeeren, ten einde zoo noodig den aankoop van Duit sche producten te kunnen verbieden. 'Groote hoeveelheden petitionnementen en brieven worden op het Witte Hnis en ook op het ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen. In sommige wordt ver breking der diplomatieke betrekkingen met Duitsehland verlangd, andere vra gen zelfs nog radicaler maatregelen. Joden graven tunnels* onder de Fransch-Duitsche grens. Uit Metz woTdt gemeld: De Joden, die uit Duitsehland trachten te vluchten, hebben in den nacht onder de Fransch-Duitsche grens tunnels ge graven, waarvan er enkele bijna 50 me ter lang zijn. Sedert den moord op von Rath hebben vele honderden Joden ge poogd Frankrijk binnen te komen, doch de Fransche grensposten zijn zoo ver sterkt, dat de Joden tot allerlei slinksche methoden hnn toevlucht moeten nemen. Aan de Fransohe Saar-grens zijn reeds 500 vluchtelingen teruggewezen, terwijl ongeveer 150 zijn binnengelaten. Hoeveel erin geslaagd zijin, door de tunnels bin nen te komen, is niet bekend. Dit nummer bestaat uit 2 bladen- Binnenland. Minister Colijn over de Joodsche vluch telingen. De tweede Kamer over de onteigening van hotel De Abdij te Middelburg. De verlenging van de doodehandsbelas- ting met een jaar aangenomen. Buitenland. De Jodenvervolging in Duitsehland. Kabinetscrisis in Hongarije, Ellende, vrees en wanhoop. De Times meldt uit Miunchen: De toestand van de Joden is er nog al tijd een van ellende, vrees en wanhoop. Velen van hen houden zich schuil om zich aan arrestatie te onttrekken. De politie heeft huiszoeking verricht bij „Ariërs", die ervan werden verdacht humaan genoeg te zijn om Joden on derdak te verleenen. Men kan zich den toestand voorstellen van de Joodsche vrouwen, die geen bericht krijgen over haar echtgenooten of mannelijke fami lieleden, en die geen voedsel kunnen koo- pen. De Mjiinchensche winkeliers zijn ge dwongen door de nationaal-socialisten biljetten met „geen toegang voor Joden" te koopen a 5 pfenning per stuk. Het grootste deel van de bevolking van Mün- chen koestert niet dan medelijden voor de slachtoffers van den pogrom. Maan dagmorgen gingen Joodsche vrouwen hier de deuren langs, smeekend om wat melk voor hun kinderen. In vele geval len zijln de telefoons van de Joden afge sneden en hun radiotoestellen weggeno men. Honderden Joden stonden in queues buiten de Engelsche en Amerikaansche consulaten, in de hoop verlof te krijgen die landen binnen te mogen, een hoop, welke vrijwel zonder uitzondering ver geefs oh was. Wat er vernield is. Volgens een lage en niet-officieele schatting zijn aan pakhuisvoorraden ver loren gegaan 35 millioen; door vernieling van huizen (villa's, wee'keindoptrekjes, Scholen, synagogen); 3035 millioen; schade aan flats, pensions, sanatoria, hotels (b.v. is de inboedel van het Kant hotel in de Kantstrasse in gruzelementen geslagen): 45 millioen, en ten slotte door de vernielingen iin detail- en engros-za- ken, alsmede fabrieken: 65 millioen. Dit alles moet binnen den kortst mogelijken tijld voor eigen rekening worden goed gemaakt, zoodat op deze wijize het liqui de kapitaal der Joden met ongeveer 175 millioen wordt verminderd. De daders van deze schandelijke ver nielingen loopen op vrije voeten. Wie er gearresteerd zijin? De onschuldige slaohtoffersl Het is werkelijk ongehoordl Meer dan 20.000 Duitsche Joden in concentratiekampen. 20.000 Duitsche Joden bevinden zich op het oogenblik in concentratiekampen, meldt het Hlbld. Alleen reeds de wetenschap, dat deze menschen in vele gevallen gezinnen heb ben, met welke elke verbinding ontbreekt, is een ondragelijke kwelling. De gearresteerden zijn afkomstig uit alle 'klassen der Joodsche bevolking. Er izdjln mdllionmairs en behoeftigen onder hen, zakenmensohen, renteniers, mannen die vroeger een vrij beroep hebben uitge oefend. Zij laten vtouw en kinderen ach ter zonder middel van bestaan, want alle bankrekeningen van Joden zijin geblok keerd. De groote meerderheid is opgesloten om redenen, die niet worden en waar schijnlijk niet kunnen worden medege deeld. Vermoedelijk alleen omdat zij Jo den zijn. Wat moet er met deze 20.000 en meer, want nog steeds gaat men met deze ar restaties voort, nu geschieden? Het Hhld. heeft den indruk gekregen, dat men het in regeeringskringen zelf nog niet weet. Reeds is met het innen van het mil liard mark boete begonnen. De vermogende mensehen zullen waar schijnlijk 10 pet. voor de algemeene boete moeten afstaan, hierbij natuurlijk niet ge rokend de enorme schade, welke zijl moeten herstellen aan vensters, enz., die op 9 en 10 November zijn vernield. Maar dit geldelijk ver lies is voor velen niet 't zwaarste. Veel erger is, dat zijl voortaan in Duitseh land, willen zij niet bo vendien nog 90 a 93 pet. van hun bezit achterlaten, als pari a's zullen moeten leven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1