Onderwijs. Uitvoering Landarbeiderswet. Gemengd Nieuws Rechtszaken Radioprogramma. punten beteekent. Alleen dhr J. Bun schoten te Zonnemaire slaagde er in de overwinning te behalen, terwijl de heeren J. M. Kloet, I. A. Catsman, M. v. d. Klooster, J. Prosiman, De Wilde en Priem, allen te Brouwershaven en C Smalheer te Zonnemaire het tot remise brachten. Het was een mooie avond. Te Zieriksee werd in het „Huis van Nassau" de strijd aangebonden tegen 14 deelnemers. De heer v. Dixhoorn speelde in een snel tempo, met het resultaat, dat reeds na 2 uur spelens alle partijen beslecht waren. De uitslag luidde hier: 8 gewonnen, 4 remise en 2 verloren. Do heeren R. de Waal en R. Brandenburg wisten hun partij te winnen, terwijl de heeren I. Hage, J. Dogger, L. J, Schults en L. J. Roggeband remise maakten. De simultaanspeler behaalde alzooo ruim 70 pet der te behalen punten met een ge middelden speeltijd van 8V2 minuut per partij, 't welk in Brouwershaven circa 10 minuten bedroeg. Zaterdagmiddag had onder leiding van den beer J. A. van Dixhoorn te Zie riksee een bespreking plaats met de be sturen der damclubs Zieriksee, Brou wershaven en Nieurwerkerk, alwaar de mogelijkheden tot aansluiting bij den Zeeuwschen Dambond nader onder oogen werden gezien. Na uit/voeige be spreking verklaarden de afgevaardigden der betrokken vereenigingen zich in principe vóór aansluiting bij den Zeeuw- scthen Dambond, met dien verstande, dat dezer dagen in de betrokken vereenigin gen een en ander zal worden bekrach tigd. Bruinisse. Vrijdagavond werd de jaarvergadering gehouden van den Ring Zieriksee en Omstreken" van de Jon- gel. Vereen, op G.G. in de Geref. Kerk. De voorz., K. B. bij de Vaate van Nieu- werkerk, sprak een openingswoord over „De jongeling en zijn idealen" en „Pau- lus en zijn idealen". Hlet ringbezoek in de afgeloopen cam pagne vertoonde eenige inzinking. De penningmeester sloot zijn rekening af met een batig slot van ruim f 5. Twee referaten werden geleverd, n.l. „De centrale plaats der Heilige Schrift in bet Vereenigingsleven", door C. Vosse van Scharendijke en „Loterij en specu latie" door M. J. bij de Vaate van Nieu- werkerk. Dhr W. v. d. Berg van Bruinisse gaf in zijn slotwoord een beeld van de J.V. voorheen en thans, om tenslotte te be sluiten iruet bet Schriftwoord: „Gij zij't Mijne getuigen". VERLAGING LEERLINGENSCH AAL VOOR DE LAGERE SCHOLEN. Vergadering te Middelburg:. Zaterdagmiddag had in de groote zaal van St. Joris te Middelburg, uitgaande van 't plaatselijk comité Middelburg van de Samenwerkende Onderwijzers-organi saties, een openbare vergadering plaats als propaganda voor verlaging der leerlingenschaal. Uit alle deelen van Zeeland waren be langstellenden naar de hoofdstad geko men. De voorzitter der vergadering, de heer W. Spinnaay, hoofdbestuurslid van het N.O.G., wonende te Middelburg, sprak in zijn openingswoord zijn groote voldoe ning'uit over de groote opkomst. In het bijzonder heette spr. welkom de heer Oudendijk, wethouder van Mid delburg, en de heeren Edelman en Rorije, wethouders van Vlissingen, alsmede ver schillende raadsleden en leden van schoolbesturen, ouderoommissies enz. Spr. zeide, dat het wellicht een tikje ver velend wordt, weer naar dit onderwerp te moeten luisteren, vooral omdat men nog niet veel verder is dan verleden jaar. Men kan van de regeering geen initiatief in deze verwachten. Spr. hoopt dat het uit de volksvertegenwoordiging zal komen. De werkloosheid. Over de werkloosheid als gevolg van de te hooge leerlingenschaal sprak de heer A. P. Jungcurt, secretaris van de Unie van Chr. Onderwijzers, uit Den Haag. Spr. zeide, dat het hier om een belang rijke zaak gaat. Men heeft tot nu toe geen direct succes met zijn actie gehad, maar wel is er groote belangstelling ook buiten de onderwijzerskringen voor de kwestie gewekt. Er zijn op het oogenblik adhaesiehetuigingen van 300 gemeenten, van 1300 besturen van bijzondere scho len en van bonderden ouderco>mimissies. Het adres van de hoogleeraren bewijst dat men daar ook de zaak begrijpt. De jeugdwerkloosheid heeft nergens zulk een omvang ais bij bet onderwijs. Van 1931 tot 1937 is bet aantal onder wijzeressen en onderwijzers met ongeveer 7000 verminderd, terwijl bet aantal leer lingen constant is gebleven. Het aantal per klasse is dus zeer toegenomen en 1234 pet., der klassen tellen meer dan 50 leerlingen. Dit alles zou nog erger zijn als men geen ruimte liet voor het instituut van kweekelingen met acte. De inspecteurs zeggen, dat die de engelen der school zijn. Zijl zelve 'zullen eerder zeggen, dat zij de mannen zijn, die de klappen krij gen. Het zijn geen kweekelingen, die in opleiding zijn, doch mensoben met volle dige bevoegdheid. Je 1700 kweekelingen met acte betalen olijk samen 5 millioen belasting aan 'r, p;*k en dit klopt niet met de Ghris- v moraal, dat bet arbeidsloon Diet &g worden gekort. Spr. wijst er op, dat er voor 4 plaatsen bij bet Chr .Onderwijs Achterstand In betalingen niet verontrustend. Ten aanzien van de uitvoering der Landarbeiderswet merkt de Minister van Financiën in de M. v. A. Begrooting Fi nanciën op: De moeilijkbeden, welke zich in ver schillende gemeenten ten aanzien van de betaling van renten en annuïteiten voor doen, hebtben den minister doen besluiten een afzonderlijk onderzoek in te stellen naar den in de betaling ontstanen ach terstand. Het resultaat van deze enquête is betrekkelijk meegevallen. De teruggang in de betalingen is niet bepaald belang rijk gebleken, en het bedrag, dat de land arbeiders in hun betalingen ten achter zijn, is voor de gemeentefinanciën niet verontrustend. Hiertegenover staat, dat de moeilijkheden zich over 't gebeele land voordoen en dat de uitvoering der wet daarvan belemmering ondervindt. Op grond van de resultaten van het onderzoek is de Regeering tot de overtui ging gekomen, dat het gewenscht is de ernstige moeilijkheden te ondervangen. Het ligt niet in de bedoeling opnieuw over te gaan tot verlaging van de rente der uit 's rijks kas verstrekte voorschot ten. De tegenwoordige rentevoet van 3 pet is voor deze voorschotten zeker niet te hoog. Een verdere verlaging van de rente zou trouwens ondoeltreffend werken. Een maatregel is in voorbereiding, welke de gelegenheid biedt daar hulp te verlee- nen, waar aan een dergelijken steun het meest behoefte bestaat. in den Wieringermeerpolder niet minder dan 1900 sollicitanten waren. Daarbij! komt nu, dat de regeering de opleidingsmachine maar laat doordraai en en bijl de 7000 ledig loopende onder wijzers er ieder jaar weer 2000 bijkomen. Dit is altijd dwaas geweest, maar nu in het bijzonder. De regeering heeft de mo- reele plicht iets te doen voor hen, die ziji zonder noodzaak heeft laten opleiden. Spr. meent, dat 4300 zelfstandig voor de klasse staande kweekelingen met acte 4300 aanklachten tegen de regeering zijn. De organisaties zijn nog niet aan het einde van hun latijn en zoo noodig ko men zij1 volgend jaar weer terug en zullen dan een volksbeweging voor de kwestie ontketenen. (In het verslag van de rede van dezen vrijgestelde van een Christelijke onder wijzersorganisatie schrapten wij ver schillende o.i. ongepaste persoonlijke verwijten aan het aidres van den Minister van Onderwijs, K. en W.) De paedagogische zijde. Na de pauze was het woord aan den heer J. P. W. van der Sluys, voorzitter van den Bond van Nederl. Onderwijzers. Spr. stelt niet veel belang m de cijifers van een begrooting, want dat is toch maar een kunst van cijfers groepeeren. Ondanks alles verklaarde de president der Nederlandsche bank, dat Nederland toch een rijk land is. Waar een wil is, is een weg. Als men een klasse van 60 leerlingen heeft is het aantal leesbeurten voor ieder de helft van het getal als het een klasse van 30 is. Het is bij1 60 leerlingen niet mogelijk na te gaan of allen wel mede- lezen en de les volgen. Dit kan wel bij 30. Als spr. het werken van de Leidsohe flesoh in een klasse behandelt, weet hij dit zoo te doen, dat de gebeele klasse er in meeleeft, doch bij een klasse van 60 leerlingen kan hij dit nimmer berei ken. Men moet in een groote klasse an ders optreden en dan is men geen „fijine meester" meer. Spr. weet niet wie de schuld is van de crisis, maar zeker zijin de kinderen het niet. Men moet begrijpen, dat men de kinderen niet alleen moet leeren, doch ook opvoeden en vooral hen ook arbeids vreugde geven. In een normale klasse kan men de zwakke leerlingen helpen, maar niet in een klasse van 50 tot 60. Men kan zich niet met de kinderen afzonderlijk be moeien. De Minister van onderwijs moet aan zijn collega van financiën maar eens vragen uit te rekenen, wat de leerlingen die onnoodig blijven zitten aan de ge meenschap kosten. Dat is wellicht de helft van hetgeen noodig zou zijn om aan te stellen de krachten, 'die men noodig zou moeten aanstellen. Spr. toonde met cijfers aan, dat vele onderwijzers worden afgekeurd wegens physieke ongeschiktheid, maar zij staan tot dan toch maar voor een klasse van 60 kinderen. Ook komen er door de groo te klassen veel meer zieke onderwijzers en daarvan zijin de 'kinderen weer het slachtoffer. Een school moet bet 'huisgezin als voorbeeld nemen, maar zij wordt nu al meer en meer een kazerne. De rijksin specteurs denken er even zoo over als de organisaties. Ook de leden van de volks vertegenwoordiging deuken er zoo over en dan moeten toch de millioenen te vin den zijin. Men heeft mooie wegen aangelegd, de Zuiderzee ten deele droog gelegd, om 'er weer aan vele landgenooten een bestaan te geven; de productie der Limburgsche mijnen is verdubbeld en spr. wij'st er daarom op dat er in de jeugd nog veel grootere schatten schuilen, die men tot de grootst mogelijke productie moet op voeren. Hierna stelde de voorzitter de volgen de motie voor: De vergadering, belegd door de Sa menwerkende Onderwijzers-Organisaties op Zaterdag 12 November te Middelburg; Gehoord de uiteenzettingen der ver schillende sprekers; Gelet op het feit, dat geheel het on derwijs verbetering der tegenwoordige leerlingenschaal hoogst noodzakelijk acht Wijzende op de instemming met dit streven betuigd door honderden Gemeen te- en Schoolbesturen, Oudercommissies, Hoogleeraren, Rectoren van Gymnasia en Lycea, Directeuren van Hoogere Bur gerscholen en andere leidende personen en organisaties; In aanmerking nemende, dat duizen den jongo krachten biervoor beschikbaar zijn, doch thans in een positie verkee- ren, die strijdt met ieder begrip van so ciale rechtvaardigheid; Diep teleurgesteld dat van Regeerings- wege geen maatregelen zijn genomen tot effectieve bestrijding van het kwaad der groote klassen en de jeugdwerkloosheid onder de onderwijzers; Doet een dringend beroep op Regee- ring en Volksvertegenwoordiging om met ingang van 1 Januari 1939 de leerlingen schaal te verbeteren; En besluit deze motie ter kennis te brengen van den Raad van Ministers, de leden van de Eerste en Tweede Ka mer der Staten-Generaal en de Pers. Door opstaan verklaarden zich alle aanwezigen voor de motie. Zware brand in meubelfa briek. Het houtbewerkingsbedrijf en de fabriek van winkel-installaties en kerkmeubelen der firma Wagemans te Roggel bij Roermond is door onbekende oorzaak door het vuur grootendeels ver nield. De werklieden waren Zaterdag tegen eenen vertrokken zonder dat iemand iets had waargenomen. Omstreeks half acht is door het uitslaan van vlammen in de afdeeling voor bewerkte meubelen het vuur ontdekt. Over een oppervlakte van meer dan 400 vierkante meter ontstond een onhoudbare vuurzee, welke gevaar opleverde voor de aangrenzende wonin gen. Massa's water hebben de spuiten op het laaiende gebouw geworpen. De beitsinrichting en de afwerkingsaf- deelingen gingen geheel in vlammen op. Door flink nat houden konden de aan grenzende woningen gespaard blijven. Veel machinerieën werden door het vuur aangetast. D'e schade wordt geschat óp ongeveer 20.000 a 30.000 gulden. Onder auto geraakt en op slag gedood. Te Rotterdam is de 15- jarige T., die zich op zijn fiets liet mee trekken door een auto van de firma de wed. J. van Nelle, komen te vallen. Hij schoof daarbij juist onder den wagen, zoodat hij de wielen over het lichaam kreeg. D'e jongen moet op slag zijn ge dood. Arbeider gedood. Vrijdagoch tend is de 34-jarige grondwerker H., werkzaam bij bet graafwerk voor den tunnel van de AVRO-studio te Hilver sum door het instorten van een deel van dein wand ernstig gewond. Hij kreeg een verbrijzeld been en inwendige kneuzin gen en is naar de r.Jk. ziekenverpleging aldaar vervoerd, waar hij des middags i,s overleden. De onbewaakte overweg. Twee dooden. Zaterdagavond1 is een auto, waarin gezeten waren de heer Cre- mex, directeur van de Zuivelfabriek te Veenwouden en zijn echtgenoote, op een onbewaakten overweg bij Veenwouden door een losse locomotief aangereden en meegesleurd. De twee inzittenden wer den zeer ernstig gewond. Tijdens het ver voer naar het Diaconessenhuis te Leeu warden is mevrouw Cremer overleden. Haar echtgenoot bezweek even later in het ziekenhuis. Auto tegen boerenwagen gebotst. Twee geestelijken ern stig gewond. Op den rijksstraatweg 's Hetrtogenbosch-Grave is Zaterdagmiddag onder Schayck een ernstig verkeersonge luk gebeurd. Omstreeks half vier passeer de daar een auto, waarin twee geeste lijken zaten, een boerenwagen. Hoewel deze geheel rechts van den weg reed, botste de auto er in volle vaart tegen op. De auto sloeg over den kop en kwam in een droge sloot terecht. De geeste lijken werden eruit geslingerd en bleven hevig bloedend op den weg liggen. Ook de voerman, van II. uit Schayck, werd tegen den weg geworpen en met lichte verwondingen opgenomen. De beide geestelijken werden naar het Groote ziékengasthuis in den Bosch over gebracht. Hun toestand was zorgwek kend. Radiotoestel gestolen. Tij dens de afwezigheid van de bewoners, de gebrs V., is Woensdag j.l. op klaar lichten dag uit hun woning te Amstel veen een nieuw radio-toestel, ter waar de van f210 gestolen. In verband biermede zijn in hun wo ningen te Amsterdam gearresteerd de gebr. B. en naar het politiebureau te Amstelveen gebracht. Roodvonk in het kamp Waalsdorp. In het barakkenkamp van het kamp Waalsdorp is bij het regiment grenadiers roodvonk uitgebroken. De ge vallen zijn niet van ernstigen aard. Een late geboorte-aangifte. Te Zuidbroek is dezer dagen een geboor te-aangifte gedaan van een jongen man van23 jaar. De vader had bjj de ge boorte van zijn kind verzuimd aangifte te doen bij den. burgerlijken stand. Dit verzuim kwam. aan het licht, toen de jongeman, die inmiddels 23 jaar was ge worden, in het huwelijk wilde treden, waarbij bij een geboorte-acte moest over leggen. Deze acte kon echter niet eerder worden afgegeven, vóór er aangifte van de geboorte was gedaan en zoo deed zich het merkwaardig geval voor dat een „kind" van 23 jaar werd aangegeven. 1 Brand bij Misset te Doe- t i n c h e m. Zondagmorgen is brand uitgebroken in de gebouwen van de uit geversmaatschappij G. Misset te Doetin- chem. Dank zij het actieve optreden der brandweer slaagde men er in, de hevige vuurzee te beperken tot de magazijnaf- deeling en het teekenleslokaal. D'e admi- nistratie-afdeeling 'kreeg groote water schade. Na ongeveer twee uur was men den brand welke vermoedelijk is ontstaan door kortsluiting, volledig meester. Verzekering dekt de aanzienlijke scha de. Het bedrijf zal normalen voortgang kunnen vinden. Vandalen in een gezond heidskolonie. Met het oog op de beëindiging van het seizoen is Donderdag j.l. het personeel van de Israëlitische ge- zondheidskolonie, wier gebouwen bij het Liesbosch onder Etten gelegen zijn, ver trokken. Al spoedig bleek, dat onge- wenschte gasten zich toegang hadden verschaft tot de gebouwen en er een ware verwoesting hadden aangericht. Kisten en kasten waren opengebroken en de inhoud daarvan over den grond verspreid. Vaste waschtafels waren stuk geslagen, deuren en tusschenwanden in getrapt, de vernielzucht ging zelfs zoo ver, dat de closets van hun voetstukken werden afgeslagen en verbrijzeld. D'e looden pijpen van de waterleiding zijn afgerukt en meegenomen. In totaal is voor een waarde van ca. f 700 vernield. D'e marechaussee uit Etten heeft direct een onderzoek ingesteld. De gestolen goe deren werden achterhaald, verborgen on der bladeren in het Liesbosch, terwijl de daders, een zekere van R, en een zekere M. uit Princenhage, te Etten zijn inge sloten. De eerstgenoemde is geen onbo- kende der politie. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter ta Middelburg heeft veroordeeld wegens: Overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet en (of) het Motor- en Rijwielregle ment, en andere verkeerswetten oif ver ordeningen: P. J. te Vlissingen: f3 b. of 3 d.h.; A. A. J. M. te ICruiningen: f10 b. s. 5 dJi.; P. S. te Kruiningen: f7.50 b. 8. 5 d.h.; J. O. te Arnemuiden: f3 b. of 3 d.h.; L. D. te St. Laurens: 2 m. f2 b. of 2 d.h. voor iedere boete; J. R. te Serooskerke: f0.50 b. of 1 d.h.; J. B. te Vlissingen: f2 b. of 2 d.h.; A. J. W. de R., te Middelburg: f2.50 b. of 2 d'.h.; P. H. te Hoedefcenskerke: f0.50 b. of 1 d.h.; H. W. te Hoedekenskerke: f3 b. en f0.50 b. of 1 d.h. voor iedere boete; P. M. v. W. te Goes: f 1 b. of 1 week tuchtsch.; G. K. te Koudekerks: f3 b. en f0.50 b. of 1 d.h. voor iedere boete; L. L. te Middelburg: f2 b. of 2 d.h.; M. J. de B. te Wissenkerke: f2 b. of 2 d.h. Een trekdier op den openbaren weg onbeheerd laten staan: A. J. M. te Dom burg: f2.50 b. of 2 d.h. Overtreding Loterijwet: A. M. v. d. W. te O. en W. Socburg: f3 b. of 3 d.h., met verbeurdverklaring van de in beslag genomen stukken en doos. Overtreding Arbeidswet: U. F. A., te Middelburg: 12 maal fO.60 of 1 d.h. voor iedere boete. Als schipper een vaartuig doen varen door een Rij'kskanaal zonder dat het vaartuig van de voorgeschreven verlich ting voorzien is: A. J. J. v. d. P. te Ierseke: f4 b. of 2 d.h.; J. v. d. B„ te Ierseke: f2 b. of 2 d.h. Handelen in strijd met het Reglement op de wegen en voetpaden: J. B. v. d. W. te Heinkenszand: f3 b. of 3 d.h. Van een in beweging zijnde tramtrein springen: A. v. d. W. te O. en W. Soe- burg: 15 b. of 5 d.h. Overtreding ventverbod: T. P. te Lei den: fl b. of 1 d.h.; J. P. te Leiden: f2 b. of 2 d.h.; A. L. te Bergen op Zoom: f3 b. of 2 d.h. In de haven van Kortgene de schroef van een schip in beweging stellen anders dan. om aan of van den wal te komen: G. V. te Sliedrecht gedomiciliëerd: f5 b. of 5 d.h. Dinsdag 15 Nov. 1938. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. KRO-Uitz, 4.00—5.10 HIRO. 8.009.15 Gram. Om 8.15 Ber. 10.00 Gram. 11.30 Relig. causerie. 12.00 Ber. 12.15 KRO-Melod. en solist. 1.00 Gram. 1.20 Verv. conc. 2.003.00 Voor de vrouw 3.05 Modecursus. 4.00 Ber., gram. 405 Causerie „Oorlog of vrede". 5.10 KHO-orkest. 5.45 Gelukw. 6.05 Vervolg concert. 7.00 Ber. 7.15 Causerie „De ontwikkeling der Kath. arbeidersbew. in Ned." 7.35 Sportpr. 8.00 Ber. ANP; meded. 8.15 KRO-Symphonie-orkest en solist. 9.009.20 Interview. 10.05 Gram 10.10 Bela Kiss en zijn Hongaarsch or kest. 10.30 Ber. ANP. 10.40 KRO-Boys, solist en gram. 11.3012.00 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. AVRO-Uitz. 8.00 Gram. Om ca. 8.15 Ber 10.00 Morgenw 10.15 Gew. muz. (gram.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Huish. wenken. 11.30 Ver volg conc. 12.15 Ber., hierna: D'e Twil- light Serenaders. 1.00 Omroeporkest. 2.00 AVRO-Amusementsorkest (opn.). 2.45 Knipcursus. 3.45 Disco-Variété. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest en gTam. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Viool met piano. 7.30 Eng. les. 8.00 Ber. ANP. Radiojournaal. Meded. 8.30 D'e Bonte Dinsdagavondtr. 10.00 Radiotooneel. 10.20 Bridge-les. 11.00 Ber. ANP., Schaakn. 11201200 Cause rie „Twintig jaar dansmuziek en nog wat" TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 15 Nov.: Meest matige Z.-W. tot W. wind, zwaar tot half bewolkt, later wellicht weer toenemende bewolking, weinig of geen regen, iets kouder. Na 15 Nov. 1938 wordt bet nachtvorst- bericht niet meer uitgezonden. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van Zaterdagmorgen 10 u.: 766. Licht op voor fietsers: Dinsdag 4 u. 45 min. De Jodenvervolging in Duitschland. Op den achtergrond de Synagoge in de Fasanenstrasza te Berlijn, welke tijdens de anti-Joodsche demonstraties in brand werd gestoken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6