DE ZEEDW tweede blad Memorie van Antwoord Buitenlandsche zaken. „Maginot"-linie voor Nederland gewenscht? HET KIND VAN TREFUSA Uit de Provincie l^cpala' FEUILLETON Stukken voor de Piovinciale Staten van Zeeland. MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. TOLEN EN ST. FILIPSLAND. NOORD-BEVELAND. VAN MAANDAG 14 NOV. 1938, Nr 38. Redding uit den chaos alleen te verwach ten van een zich buigen voor Gods Woord. Nederland en de Volkenbond. Het stelsel van collectieve veiligheid. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begrooting van Buitenlandsche Zaten is het volgende ontleend: Met instemming heeft de Regeering kennis genomen van de meening van hen, die van oordeel zijn, dat redding uit den hedendaagschen chaos alleen te verwachten is van de Christelijke begin selen of, gelijk op een andere plaats wordt gezegd, van een zich buigen voor de Goddelijke wet, ons in de Heilige Schrift geopenbaard. Naast voorbeelden van geloofsvervolging, als voor kort in onzen tijd niet meer mogelijk werd geacht, van een zedelijke verwildering, die twij fel doet rijzen aan het voortbestaan van onze beschaving, valt in de wereld een geestelijke herleving te bespeuren, waar in het gloren van een betere toekomst wellicht mag worden gezien. Het streven naar geestelijke herbewa pening is hiervan een uiting en de wensch, dat dit streven moge doordrin gen in alle landen, zonder uitzondering, wordt gedeeld; het verdient al den steun, dien ons land in staat is te geven. Hetzelfde geldt van het standpunt ten opzichte van den Volkenbond in het al gemeen. De Regeering deelt de meening van hen, die de Volkenbondsgedachte in overeenstemming achten met de christe lijke beginselen. Het wegvallen van een centraal punt voor internationale samenwerking zou een ramp voor de wereld beteékenen, die ons land mede moet trachten te voor komen. In zooverre als het lidmaatschap ook thans nog de zelfstandigheidspolitiek be- invloedt, moet dit worden aanvaard; met de mogelijkheid van een terugkeer, in betere tijden, naar een stelsel van collec tieve zekerheid moet steeds rekening wor den gehouden. Lid van den Volkenbond zijnde blijft Nederland buiten de tegen stellingen, die Europa verdeeld houden en kan het te eer medewerken, die tegen stellingen te overbruggen. De Minister deelt de zienswijze dat, teneinde tot een deugdelijke en duurzame internationale samenwerking te geraken, de Volkenbond weder tot nieuw leven .moet worden gebracht. Een efficiënt stel sel van collectieve veiligheid kan echter niet verkregen worden op de smalle basis, waarop, door den loop der omstandig heden de huidige Volkenbond! is komen te staan. Aan een universeel herstel van da Volkenbondsgedachte, en een wezen lijke organisatie van den vrede zal Ne derland zeker van ganscher harte mede werken. Volgens luit.-gen. jhr W. Röell niet. Daartoe uitgenoodigd door het „Alg. Wbl. voor Christendom en Cultuur", heeft de vorige commandant van het veld leger, Z.Exc. de luit.-gen. Jhr W. Röell, in een uitvoerige beschouwing zijn in zicht geuit omtrent de wenschelijkheid of noodzakelijkheid, ook aan de Neder- landsche grenzen iets als de Fransche Maginot- en de Duitsche Siegfried-linie in te richten. De deskundige schrijver beantwoordt de hem gestelde vraag met een catego risch neen, met de reserve evenwel, dat „andere dekkings- en afweermaatrege- lon... zeker noodig zijn". Tal van argumenten dienen zijn be toog, om te komen tot zijn conclusies, door S. K. HOCKING. 92.) _o_ Hij wandelde de straat over en beklom een omnibus. Het was geen prettige ge dachte, een uitgeworpene te zullen wor den. Bovendien, waarom zou hij niet kunnen slagen, zooals zooveel anderen? En toch, waren er niet betere menschen dan hij' mislukt? Hij vergat zijn sombere gedachten bij hetgeen hij van den top van den omnibus zag. Er was iets opwekkends in het ge zicht van zooveel menschen. Het leven en de drukte en de beweging deed zijn pol sen sneller kloppen, en de wind bracht kleur op zijn wangen. „Voor een man die het in het leven meeloopt, is er geen betere stad dan Lon den; maar voor den man wien het tegen loopt, is het een bodemlooze put." Hij stapte af bij de Bank en na veel gevaar geloopen te hebben zijn armen en beenen te breken kwam hij voor de stoep van Mansion House. Hier hield hij weer dat het maken van een Maginot-linie te onzent: le. een miskenning zou zijn van de moderne, inleidende strategie in haar wel is waar brutale, maar anderzijds be perkte uitingen; 2e. veel te veel troepen en dus een ondoelmatig gebruik daarvan zou vor deren. In de plaats van zulk een defensie systeem prefereert de heer Röell, wat hij aanduidt met den (zeker origineelen) term: „een betonguerilla" in de in aan merking komende grensgebieden. In den breede zet hij voorts zijn denk beelden dienaangaande uiteen. Gen. Röell uit in zijn artikel interes sante opmerkingen b.v. over het „lucht- gevaar" en de afweermiddelen daartegen; maar zijn artikel besluit in mineur: „Zoo ziet men dat, hoe dankbaar men den huldigen bewindsman van Defensie ook zijn moet, en hoeveel er al in korten tijd begonnen is voor leger en vloot, dit alles in zijn uitwerking jaren eischt, welke in de al sinds een vijftal jaren aperte oorlogsdreiging grootendeels ver loren gingen." Restauratie Abdijteren te Middelburg. Ged. Staten wijzen er op, dat de in 1934 uitgetrokken geiden voor de restauratie van den Abdijtoren te Middelburg ad f 37.000, waaraan de Provincie ten hoog ste f 3350 bij zou dragen, bij verre na niet toereikend zijn. Weer is f37.000 uitge trokken. In overleg met de Rijkscommis>- sie voor Monumentenzorg is voor elk der jaren 1938 en 1939 een werkplan met be grooting opgesteld. Het rijk zal nog weer f 13.690 bijdragen, benevens f 2143 in de kosten van aanleg der hrandbluschinstal- latie, het Rijk zal met de in 1936 bepaal de bijdrage van f 16.650 dan in totaal 41 pet. der restauratiekosten betalen. Ged. Staten vinden aanleiding voor te stellen de in 1935 verleende provinciale bijdrage van f 3350 te verhoogen met 5 pet van f 37.000 of f 1850 en het maximum te brengen op f 5200. Restauratie Ned. Herv. kerk te Haamstede. Ged. Staten stellen voor de bijdrage in de kosten van herstel van het kerkgebouw der. Ned. Herv. gemeente te Haamstede te verhoogen van f 3000 op f 3325,58, daar de kosten, die geraamd waren op f 30.000, tot f 36.511,58 zijn gestegen. Subsidie autobusdienst Aksel-Hulst. In 1936 werd door de Prov. Staten aan P. Scheele te Sluiskil ten behoeve van den autobusdienst Aksel-Hulst, gedurende ten hoogste vijf jaren subsidie uit de Prov. kas toegezegd. Hij heeft ontvangen in 1935 f 99,16; 1936 f 96 en 1937 f 92. Over 1938 ontving hij maar f29,33, omdat hij den dienst op 1 Mei stopzette. Direct heeft toen de N. V. Zeeuwsch- Vlaamsohe Tramweg-Mij. op het verlaten traject een nieuwen dienst geopend, en zij vroeg aan haar verder het subsidie te willen toekennen. Ged. Staten stellen voor hieraan te vol doen. Wijziging Reglement Calamlteuxe polders of waterschappen. Ged. Staten stellen enkele wijzigingen voor in het reglement voor de calamiteuze polders en waterschappen, o.a. in verband met een nader te vermelden voorstel om de bepalingen betreffende rechtspositie van de ambtenaren in dienst der water- keeringen, welke nog in het reglement voor de calamiteuze polders en water schappen staan vermeld, op te nemen, voor zooveel noodig gewijzigd en aange vuld, in het Polderambtenarenreglement Zeeland 1931. Polder- en Waterschapspersoneel in de provincie Zeeland. Ged. Staten hebben eenigen tijd gele den aan de organisaties van personeel in publielken dienst voorstellen doen toe komen tot wijziging van het Polderamb- teixarenreglement in de provincie Zee- stil en trachtte de beteekenis te begrijpen van het golvende leven voor hem. Maar de aanblik stemde hem nu niet vroolijk meer. De vrees, niet te zullen slagen, be- heerschte hem. Hij was maar een enkel persoon verlaten en verzwolgen door de menigte. Als hij zich op de straat wierp en de hoeven van de paarden over hem liet rijden, wat zou dat kunnen schelen? Wie zou zich daarover druk maken? Er zou even een pauze in 't voorbij1 rijden zijn, en dan zou de levensrivier voortstroo- men, en hij' vergeten zijn. Verscheidene weken zwierf Edward te vergeefs door de straten van Londen. Nie mand verlangde inniger eerlijk zijn brood te verdienen dan hij', maar niemand voel de zich misschien ook hulpeloozer. Hij solliciteerde naar wel honderd betrekkin gen niet dat hij eenige hoop had aan genomen te worden, maar het hielp hem den tijd te korten. Eens woonde hij een ongeluk bij, en daar hij; niets anders te doen had zond hij er een bericht van aan een avondblad, en kreeg vijf shillings. Dien geheelen dag was hij vol vreugde. Hij dacht dat hij op den breeden weg der fortuin was gekomen, en was verkwistend genoeg om zich eens te goed te doen aan een maal schapenvleesch. De volgende twee weken keek hij scherp land, waarin o.m. een voorstel was op genomen betreffende een uitkeering aan personeel in dienst van de polders, die op een zoodanigen hoogen leeftijd zijn gekomen, dat de werkzaamheden door hen niet meer naar behaoren kunnen worden verricht. Over deze zaak vond een bespreking van het college van Ged. Staten met de vertegenwoordigers der vakorganisaties plaats op 4 November j.l. In deze confe rentie is uiteengezet, dat met betrekking tot het polderpersoneel in de provincie Zeeland nog altjjid het euvel bestaat, dat werklieden, die arbeid van blijvenden aard verrichten, steeds op arbeidsover eenkomst naar burgerlijk recht worden te werk gesteld en nimmer een vaste aanstelling ontvangen en dus niet onder de Pensioenwet worden gebracht. Met erkenning kennis nemende van het voorstel van Ged. Staten om voor de oude polderarbeid'ers iets te doen, hebben de vertegenwoordigers van ge noemde organisaties er bij het college op aangedrongen, een zoodanige regeling te scheppen en moreelen invloed op de polderbesturen uit te oefenen, dat het personeel in dienst van de polder, dat b 1 ij v e n d noodig is, een vaste aan stelling ontvangt. Voorts werden nog andere wenschen kenbaar gemaakt ten aanzien van de door Ged. Staten voorgestelde regeling, die naar het oordeel van de organisaties hoogstens als een overgangsmaatregel moet worden beschouwd. Ged. Staten hebben nadere overweging toegezegd. Prov. Stoombootdienst. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben benoemd tot stuurman bij den Pro vincialen Stoombootdienst op de Wes- terschelde: R. Leunis en J. Beije, beiden thans dekknecht-stuurman-af losser; tot dekknecht-stuurman-aflosser J. H. Ha- melinck, thans dekkneeht-stoker en A. L van Dijk, dekknecht, allen te Vlissingen Vereeniging Kindervoeding. Aan het 49ste jaarverslag van de Ver eeniging Kindervoeding, ontleenen wij, dat in den vorigen winter eten werd ver strekt aan 197 kinderen uit 76 gezinnen. Het grootst aantal porties werd verstrekt op 7 December 1937 n.l. 194 en het kleinste aantal, -33, op 16 Maart 1938 In 19361937 zijn uitgegeven 105 maaltijden met 15.195 porties en in 1937—1938 resp. 105 en 16.917. Kleeding werd verstrekt voor rekening o der gemeente aan 232 kinderen uit 119" gezinnen tot een bedrag van f 1094.75. De rekening 19361937 aanwijzend een totaal van f 2.528.88Vs, sloot met een nadeelig saldo van f 170.95 Yt. Subsldieering Muziekkorpsen en Rijwiel pad Walcheren. Bjj de vaststelling van het ontwerp der gemeente-begrooting 1939 waren bij B. en W. nog een aantal punten in overweging waarover zjj toen hun standpunt nog niet definitief konden bepalen. Het eerste betrof de subsidiëering van de Vereeniging tot instandhouding van het Middelb. Muziekkorps. Tot en met 1932 beliep het gemeentelijk sub sidie f4000. De steeds stijgende werk loosheidsuitgaven waren aanleiding, in de verwachting, dat, mede daardoor de financiöele zelfstandigheid van de ge meente veilig zou kunnen gesteld worden, telken jare opnieuw het subsidie te ver minderen, in 1933 tot f 3000, in 1934 tot f1000 en het, te beginnen met 1935, geheel uit de begrooting te doen ver dwijnen. Gehandhaafd bleef alleen nog, gelijk vanouds, het kosteloos gebruik van een lokaal in de vroegere Openb. School aan de Lange Delft voor repetities en van de Molenwater-muziektent voor con certen. Ondanks het wegvallen van het ge meentelijk subsidie heeft het corps zich, zij het dat een minder aantal openbare concerten werden gegeven tot heden staande weten te houden. Zulks was o.m. mogelijk door ver sterking van middelen als gevolg van de werkzaamheden van het z.g.n. „Mimuco"- comité, door organisatie van veteranen- voetbalwedstrijden, wier opbrengst aan he;t corps toevloeide, en dergelijke. Desalniettemin is de financiëele posi tie van het bjjna 125 jaren oude corps dermate wankel, dat het bestuur zich genoopt heeft gevoeld, zich met een schrij- uit naar ongelukken. Maar het lukte hem niet best. Er gebeurden ongelukken ge noeg in Londen, maar zij gebeurden niet op zijn weg. De menschen wilden zich blijkbaar niet laten overrijden als hij' er bij was. Met Kerstmis bezocht hij enkele malen een kerk. E'-n het deed hem goed. Het heerlijk Kerstevangelie hield hem gevan gen. En het gaf hem weer het besef van den grooten rijkdom, die bij bezat, al was het toen hij thuis kwam, erg koud en be zat hiji geen brandstof. Zijn kamer was zoo goedkoop, als hij ze maar had kunnen vinden; dit zegt vol doende. Maar hij' was nu eenmaal wat kieskeurig uitgevallen en hij vroeg zich af hoe iemand aan zoo iets kon wennen. In het einde van Januari was zijn klein kapitaaltje bijna opgeteerd, en hij dacht er ernstig over na een stuk of wat klee- reü te beleenen. Zijn garderobe was voor een jongmensch heel goed voorzien en hoe armoedig zijn woning er ook uitzag,, op straat zag hij er nog steeds uit als een heer. Hij was magerder en bleeker dan in Gornwales maar dat deed geen nadeel aan zijn uiterlijk. Gelukkig was Februari zeer zacht en bijna een lentemaand. In de parken kon men zich met eenige verbeeldingskracht ven tot B. en W. te wenden met het y verzoek op de gemeente-begrooting '39 alsnog een subsidie uit te trekken. Uit de toelichting stippen B. en W. aan, dat aan het einde van 1937 een tekort van f668 was ontstaan en dat geen vooruit zicht bestaat op een verkleining van dat tekort, zoodat een opheffing van het corps onvermijdelijk voor de deur staat. B. en W. hebben dan ook besloten, voor te stellen, alsnog door toekenning van een subsidie in den hoog gestegen nood te voorzien. Zij achten het bekend, dat naast het Middelburgsch Muziekkorps een drietal andere plaatselijke vereenigin- gen, te weten „Crescendo", „Oefening na den Arbeid" en „Excelsior" mede door openbare concerten, zij het niet in dien omvang als het M. M., de bevol king genot verschaffen. Het komt B. en W. dan ook voor, dat, al kan in zekeren zin van „historische rechten" van het M. M. gesproken worden, en al zijn ze niet ongenegen, die te erkennen, de bil lijkheid toch ook meebrengt, dat een nu nieuw in het leven te roepen subsidie regeling toch ook rekening houdt met het bestaan der 3 andere genoemde con- certeerende vereenigingen. Mitsdien stellen B. en W. voor, op de geuieentebegrooting 1939 een bedrag van f720 te ramen, met de bedoeling het te bestemmen voor een subsidiëering van openbare concerten met f45 per concert en dien verstande, dat 10 daarvan zullen worden gegeven door het Middelburgsch Muziekkorps en 6 door de drie andere vereenigingen, dus door elk twee. Het is niet te ontkennen, dat de ver eeniging „Rijwielpad Walcheren" buiten gewoon veel nuttig werk beeft verricht en met den aanleg en het onderhouden van rijwielpaden op Walcheren talrijke ingezetenen van Middelburg aan zich ver plicht 'heeft. Nu/het bestuur dier vereeniging om toekenning van een jaarlijksch subsidie beeft verzocht, meenen B. en W. dat er alleszins redenen aanwezig zijn, om van de waardeering voor haar arbeid in tast baren vorm blijk te geven, te eerder, waar verschillende Walchersche gemeen ten reeds vele jaren een subsidie ver- strékken, o.a. Vlissingen, dat in ongeveer gelijke financiëele omstandigheden ver keert als Middelburg. Het is voorts be kend, dat de bijdragen van contribuanten reeds niet meer toereikend zijn om de, in de laatste jaren sterk toegenomen on derhoudskosten te bestrijden. B. en W. stellen daarom voor te beginnen met 1939 f 150 subsidie toe te kennen. Met volledige erkenning van het nut tige werk der gewestelijke landstormcom- missie „Zeeland" achten B. en W. het toch niet van voldoend plaatselijk belang om een bijdrage te rechtvaar digen. Hierbij moet in aanmerking wor den genomen, dat de Bijz. Vrijw. landu storm toch veeleer Rijks- dan Gemeente zaak is. Nog een voorstel in verband met de begrooting doen B. en W. en wel om te voldoen aan het verzoek van den Armen raad om de jaarwedde van den armbe zoeker te verhoogen van f 950 op f 1200, temeer waar B. en W. gebleken is, dat de betrekking meer dan een halve dag taak beteekent en thans den vollen dag opeischt. lerseke. Benoemd tot electricien aan het nieuwe gemaal aan den Kanaaldijk (Postbrug) dhr Arn. Snoep alhier. De verzending van mosselen is ver leden week goed geweest. Ruim 7000 ton zijn naar binnen- en buitenland gegaan. Ook Engeland gaat weer afnemen. Da meeste daarvan worden uit Bruinisse ver zonden, daar certificaten voor Engeland een eisch zijn en lerseke die voor het ge maal in werking treedt, moeilijk kan af leveren. Serooskerke (W.). Donderdagavond j.l. vergaderde alhier de Anti-Rev. Pro- pagandaclub Dr A. Kuyper. De voor zitter, de heer J. de Wolf hield een cau serie over den parlementairen arbeid van 1897 tot 1913, waarop een leerzame be spreking volgde. Toien. Zondagvoormiddag is aan den dijk van de Eendracht nabij de gemeente T'olen aangespoeld het lijk van een onge- buiten wanen. Het gras en de boomen brachten hem den geur van de weiden en de heide in herinnering en het rumoer van de stad om het park, klonk als het geruisch van de zee. „Ik zal naar de provincie gaan, nu ik daartoe nog gelegenheid heb", zei hij in zich zelf. „Misschien kan ik in een of an dere kleine stad of dorp iets te doen vin den. Londen heeft mij' blijkbaar niet noo dig." En hij ging naar zijn kamer terug en begon zijn boeltje bijeen te pakken. Te midden van bet pakken hield hij1 ech ter besluiteloos op. „Er ligt iets aantrekkelijks in Londen", mompelde hij. „Zelfs voor een mislukt man. Ik zal in ieder geval nog één dag blijven." En zijn hoed opzettend dwaalde hij de Fleet Street in. Eén oogenblik liet hij zich door de menigte heen en weer du wen, en sloeg daarna af langs de rustige Temple church en kwam eindelijk op de Embankment terecht. Het is toch ergerlijk dat in zoo'n groote stad waar zooveel gedaan wordt, niets door mij gedaan kan worden. Is het mijn schuld of is het de inrichting der maat schappij?" Met zijn handen in den zak sloeg hij de groote rivier gade, die snel naar zee Eden veer 30-jarig manspersoon. Het was ge kleed in een blauw pak en bruine schoe nen. Het gelaat was erg geschonden, ter wijl ontbinding reeds was ingetreden. Daar het lijk op den Brabantschen oever lag, is het per brancard naar het lijken huisje te Halsteren vervoerd. De identi teit is tot heden niet bekend. Kolijnsplaat. Donderdagavond hield het Harmonie-gezelschap „Wilhelmina" een algemeene vergadering. Voorzitter de directeur J. Maas te Kortgene. Deze deel de mee, dat hij door het bestuurslid, den heer J. M. Snoep, was verrast, met een door hem zelf vervaardigden voor zittershamer. Uit het jaarverslag bleek, dat het gezelschap bestaat uit 34 wer kende leden en '2 leerlingen. De reke ning van den penninm. gaf als ontvang sten f 659, uitgaven f 503. In verband met het goed slot werd besloten, de res- teerende 7 rentelooze aandeelen af te lossen. Een der aanwezigen schonk het aandeel aan de kas, waarvoor hem dank werd gebracht. Herkozen werden als be stuursleden de beeren J. Maas, J. de Looff en L. Kempe. Besloten werd in 1939 een festival te organiseeren. De voorzitter bracht verslag uit van de vergadering van den Bond1 van Har monie- en Fanfare-gezelschappen in Zee land. De stemming, daar gehouden over het te houden concours is voor Colijnjs- plaat zeer ongunstig geweest. Spr.'s oor deel is, dat er voor „Wilhelmina" geen kans bestaat, ooiteen concours te krijgen. De vereenigingen o-p Zuid-Beveland en Walcheren zullen de reis naar Noord- Beveland steeds bezwaarlik vinden. Ver schillende aanwezigen drongen er op aan, te trachten, wijziging in de regeling te brengen. Aan het einde der vergadering sprak de voorzitter waardeerende wóórden tot den heer J. Huisson, eere-voorzitter, die de gemeente gaat verlaten. Vanaf de op richting heeft deze zijn krachten aan de vereeniging gewijd. Hij is 26 jaar voor zitter en weikend lid geweest. Als blijk van waardeering werd hem een foto van de vereeniging aangeboden. De heer Huis son dankte voor deze verrassing en be loofde, dat in zijn nieuwe woonplaats Middelburg de vereeniging nog steeds op zijn belangstelling zal 'kunnen rekenen. SCHOUWEN-DUIVELAND. Dammen. Simultaan-séances. Door den heer J. A. van Dixhoorn te Zaamslag werden j.l. Donderdag en Vrij dag een tweetal simultaan-séances gege ven en wel te Brouwershaven en Zieriksee. In de geboorteplaats van Vader Cats bonden 17 deelnemers den strijd tegen den heer Van Dixhoorn aan. Na drie uur spelens boekte de heer v. Dixhoorn het volgende fraaie resul taat: 9 gewonnen, 7 remise en 1 verlo ren, hetgeen circa 75 pet. der te behalen stroomde. De zon daalde achter de pak huizen aan de overzij. In de verte zag hij de spitsen van Westminster als goud blinken. Beneden hem op de trap die naar een van de pieren leidde, stond een vrouw, onbeweeglijk als een standbeeld, onafge broken naar den stroom te staren. Naar baar gestalte te oordeelen was zij nog jong. Zij was heel eenvoudig maar netjes in het zwart gekleed. Eenige minuten sloeg hij haar gade en ging daarna verder. Maar onwillekeurig keek hij nog eens naar haar om. Haar onbeweeglijkheid was werkelijk bijzonder. „Wat staart zij aandachtig naar het water te zien", zeide hij in zich zelf. Even daarna wendde zij haar hoofd iets ter zijde en onder de schaduw van haar breedgeranden hoed kreeg hij even haar gelaat te zien. Het was alleen maar een gedeelte, de kin en de mond, dat hem echter aan Dorothee deed denken. Hij had gedurende de maanden, dat hij in Londen was, zijn best gedaan haar te vergeten. Hij wist dat er niets goeds uit kon voortkomen, wanneer hij over die hulpelooze liefde bleef broeien. Misschien was zij al getrouwd, en had zij bijna ver geten, dat hij ooit bestaan had. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5