Barbaarsche maatregelen tegen de loden in Duitschland. ^jecovvtS- Dagblad voor de Provincie Zeeland Onze verhonding met België. EERSTE BLAD. De strijd in China. MAANDAG 14 NOV. 1938 53c JAARGANG - No. 38 Buitenland. De Nationale Jeugdstorm. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Onderwijs Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij ,,Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon II Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Herziening der verdragen van 1839 in nabije toekomst weinig waarschijnlijk. Verklaring van Minister Patijn. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het Departement van Buitenlandsche Za ken, lezen wij o.a. het volgende: Moet de beslissing door het Permanente Hof van Internationale Justitie gegeven inzake het geschil over het Maaswater een factor van beteekenis worden geacht om het welslagen van onderhandelingen omtrent de herziening der verdragen van 1839 te vergemakkelijken, anderzijds zijn er omstandigheden welke de uitvoerbaar heid dier herziening in de nabije toe- komst helaas weinig waarschijnlijk doen schijnen. De moeilijkheid om ten aanzien van het Rijnvervoer tot overeenstemming te geraken, is van die omstandigheden ongetwijfeld de voornaamste. Dit neemt niet weg, dat de Re geering te allen tijde bereid en verlangend is, al datgene te doen wat zou kunnen bij dra gen om vraagstukken, die nog tusschen Nederland en Bel gië hangende zijn, te regelen. Wat de rechtspositie der doorgaan de vaart op de Schelde betreft, acht de Regeering een schikking, mocht België deze wenschen, geenszins uitge sloten. In het afgeloopen zittingsjaar zijn geen onderhandelingen over concrete punten gevoerd. Men zou zich over en weer gelukkig prijzen, indien een grond slag voor besprekingen zou kunnen wor den gevonden. Wat de Maas en de Schelde betreft zij opgemerkt, dat deze internationale rivieren zijn volgens de desbetreffende bepalingen der Slotacte van Weenen; het statuut van elk harer is in een aan tal Nederlandsch-Belgische verdragen omschreven. De Minister geeft uiting aan de bij- zondore voldoening waarmede hij, even als de zeer vele leden wier gevoelens ten deze in het Voorloopig Verslag wer den vertolkt, het officiëel bezoek tege moet ziet, dat Z.M. de Koning der Bel gen eerstdaags aan H. M. de Koningin hoopt te brengen. De betrekkingen tot België ademen een geest van oprech te wederzijdsche waardeering; daarom, en niet minder wegens den hier te lande alom gevoelden eerbied en sym pathie voor den persoon van den hoogen bezoeker, zal Zijn komst in geheel Ne derland met groote ingenomenheid wor den begroet. Afschuw en verontwaardiging in het buitenland. De Duitsche Nazi's gaan maar voort ie Joden te kwellen en te onderdrukken. Nadat eerst het grauw en gepeupel vo rige week ongehinderd heeft verwoest en in brand gestoken alles wat het maar als eigendom van de Joden vinden kon (.wie hunner zal er eenige straf voor ont vangen?) heeft thans de Duitsche regee ring gesproken. Van een ontstellende willekeur en wreedheid zijn haar maatregelen tegen de Joden. Van 1 Januari 1939 af mogen zijl geen winkel, bestelhuis, filiaal of agentschap meer houden en zelfs is het hun verbo den, zelfstandig een handwerk uit te oefenen. Joden mogen geen bedrijfslei der zijn en hebben zij een niet-leidende, doch vooraanstaande positie, dan kan de arbeidsovereenkomst met een termijn van zes weken opgezegd worden. Niet alleen moeten de Joden de aan hun zaken aangerichte schade zelf dra gen, maar ziji moeten ook eventueele ver goedingen der verzekeringsmaatschap pijen aan het rijlk afstaan. Grover kan het wel niet. Daarenboven moeten de Duitsche Jo den gezamenlijk nog een boete van een milliard mark betalen. Dat alles voor den moord op den legatieseCTetaris von Rath. De Joden worden dus practisdh van hun laatste restjes economische en cultu reels rechten beroofd. De aan de Joden opgelegde „boete" van 1 milliard mark zal geheven worden in den vorm van een speciale belasting op het Joodsche bezit. De bruto-waarde van dit bezit bedraagt 810 milliard mark. De heffing zal dientengevolge on geveer tien procent bedragen. Daar de Joodsche gemeen schap in Duitschland on geveer 600.000 zielen telt, beteek ent het opleggen van een boete van een mil liard nark, dat de Joden per hoofd bijna 1700 mark zullen hebben te betalen. Daarbiji zijn vrouwen, kin deren, invaliden en ouden van dagen meegerekend. Angst en ontzetting onder de Joodsche bevolking. Een ware angst en ontzetting heeft Duitschland, na de gebeurtenissen der laatste dagen aangegrepen. Hun arres tatie vreezende, zijn duizenden Joden uit hun woningen te Berlijn gevlucht en daar zij niet durven terugikeeren, zwer ven zij van plaats tot plaats, bezoeken zij vrienden en bedelen om onderdak. Zelfs wordt gezegd, dat zij in de bosschen rondom Berlijn verblijf houden. Berichten van het platteland toonen. aan, dat de maatregelen tegen de Joden in vele kleine centra nog veel erger zijn geweest dan te Berlijn en in de groote steden. Te Frankfurt a. d. Main worden alle mannelijke Joden tusschen 18 en 60 jaar die Duitsche onderdanen zijn, door de politie opgespoord en naar een concen tratiekamp gezonden. Men meent te weten, dat de Joden zelf hun huisvestings- en onderhoudskosten zullen moeten betalen, en dat de Jood sche gemeenschap zal hebben te betalen voor hen, die geen middelen hebben, zoo dat de gearresteerde Joden niet ten laste van de Duitsche belastingbetalers zullen komen. De drastische decreten, die Goering en Goebbels hebben iuitcevaardigd, hebben door hun hardheid zelfs neutrale waar nemers verrast. Onder het Duitsche volk is, hoewel ze weinig wordt geuit, een groote veront waardiging waar te nemen over deze buitengewoon harde maatregelen. De maatregelen van heden en de re cente wetten, die de Joodsche doctoren en rechters verbieden, hun ambt uit te oefenen, hebben de Joden practisch uit het actieve leven in Duitschland verdre ven. Van particuliere zijde wordt vernomen, dat Zondag joodsche personen op het hoofdbureau van politie te Berlijn zijd ontboden oom kennis te nemen van de wijlze, waarop de collectieve boete van een milliard mark, waartoe de Joden zijn veroordeeld wegens den moord op von Rath, moest worden betaald. Het schijnt, dat de betaling op ernstige moeilijkheden stuit, aangezien het niet gemakkelijk is een zoo groote som vrij te maken. De gebroeders dr A. Goldsohmidt en dr E. Goldsohmidt, sedert tientallen jaren geziene leden van de vereeniging „Ne derland en Oranje" te Berlijn, hebben zich in den afgeloopen nacht van het leven beroofd. Hier kan, zoo merkt de N. R. Ct. op, nauwelijks meer van maatregelen tegen de Joden worden gesproken. Een andere benaming is hierop beter van toepassing: Jodenverdelging. Duitschland houdt onder de Joden huis als waren het de ratten in een pak huis. In menig opzicht was in Duitschland den Jood het oeconomisoh bestaan reeds onmogelijk gemaakt. De maatregelen worden nu voltooid. Het Duitsche be drijfsleven wordt van de Joden „gerei nigd". Tegen het Oude Testament. Naar „United Press" uit Neurenberg meldt, heeft Streicher in een rede o.a. gezegd, dat hij al twin'ig jaar geleden had voorspeld, dat de Joden in barak ken en de Duitschers in de huizen der Joden zouden wonen. Het Oude Testa ment zai niet imeer worden onderwezen. Naar Reuter verneemt, hebben de on derwijzers te Neurenberg reeds besloten alleen het Nieuwe Testament te onderwij1- zen en niet meer te spreken van het „uitverkoren volk". De indruk in het buitenland. De anti-Joodsche decreten hebben groote onrust in het Britsche kabinet veroorzaakt. Sommige leden vreezen, dat deze maatregelen van de nazi's ernstige moeilijkheden voor de Britsche regeering zullen opleveren in verband met haar buitenlandsche politiek, die op hartelijke relaties met Duitschland gebaseerd is. Naar gemeld wordt, zou Chamberlain zelf zeer geschokt zijn over de excessen en hij zou bevreesd zijn, dat het ge beurde in Duitschland de publieke opinie in de ge- heele wereld zóódanig zal beïnvloeden, dat z ij n p 1 a n- nen tot verzoening met de dictaturen daardoor schip breuk zal lijden. De golf van verontwaar diging in Engelan d breidt zich uit over alle kringen, arbeiders en leiders, die overal uiting geven aan hun afschuw. Ook in Amerika heerscht groote ont stemming. De democratische senator uit den staat Utah, King, heeft de verbreking der di plomatieke betrekkingen tusschen de Ver- eenigde Staten en Duitschland bepleit. De New York Times kwalificeert de aan de Duitsche Joden opgelegde boete als „een duidelijiken diefsta 1". Deze maatregel, zoo schrijft het blad, ge tuigt van een geest van zorgeloosheid, krankzinnigheid en waanzin, die een slecht teeken vormt voor de toekomst. i,,De demon van den waanzin heeft zich meester gemaakt van een groot volk." Chineezen thans in het offensief. Volgens Chineesche berichten hebben de Chineezen Nan Hai, op 20 kilometer ten Zuid-Westen van Kanton gelegen, veroverd. Een andere Chineesche colonne na dert Tsjoeng Hoea, ten Noord—Westen van Kanton, waar zij op weinig tegen stand van de Japanners stuiten. Een derde Chineesche colonne rukt op tegen de stad Ping op 12 kilometer van Kanton verwijderd. In de Hoepei-provincie hebben de Chi neesche troepen de Japanners naar Soei Hsien teruggedrongen. Daarbij werden 500 Japansche soldaten gedood. Het Chineesche persbureau meldt, dat verschillende berichten bevestigen, dat de Chineezen geleidelijk vorderingen ma ken met hun tegenaanvallen in Kwan- toeng en dat hun troepen thans uit ver schillende richtingen op Kanton aan rukken. FINAi'NCIEELE MAATREGELEN IN FRANKRIJK. In den Zaterdag gehouden minister raad heeft de president van de Fransche republiek enkele decreten onderteekend. Omtrent den inhoud der decreten heeft de minister van Financiën, Paul Reynaud, het volgende medegedeeld: Het totale tekort der Fransche staats financiën zal in 1939 met oirca fr. 20 milliard verlaagd worden, als gevolg van een aantal inkomstenverhoogingen en uitgavenverminderingen. De goudvoorraad van de Banque de France zal een herwaardeering onder gaan op de basis van fr. 170 per pond sterling. De vrijkomende boekwinst wordt aangewend tot aflossing der ongedekte voorschotten der Banque de France aan den Staat. De tewerkstelling van nieuwe ambte naren wordt aan strenge bepalingen on derworpen; 40.000 spoorwegbeambten worden volgend jaar naar het bedrijfsle ven overgeheveld. Het belangrijkste decreet op sociaal gebied bepaalt, dat met behoud in be ginsel van de 40 uren week, gedurende drie jaar de week van vijf dagen van acht uren wordt afgeschaft en vervangen door een werkweek van vijf en een hal ven dag. Als buitengewone maatregel zal een nationale heffing van twee procent zon der aftrek worden geheven op alle in komsten voortvloeiende uit het beroep. De belastingen op de inkomsten, op fond sen, op zegelrechten en op loonen wor den verhoogd. Op de lijst der heden geteekende wets- decreten komen voorts decreten voor be treffende wijziging der procedure voor arbitrage, bestrijding der werkloosheid, een nieuw stelsel van gezinsinkomen ter verhooging van het geboortecijfer, prijs regeling, financieels aanmoediging voor den landbouw etc. STRENG OPTREDEN TEGEN NAT ION AAL-SOCIALISTEN IN ZWITSERLAND. In den nationalen raad van Zwitser land is de actie van de politie tegen hei nationaal-socialisme besproken. Dte pre sident Baumann heeft als hoofd van hel departement van politie en justitie een uiteenzetting gegeven, waarin hij zeide, dat tot nu toe nog niets is gebleken van inmenging in de Zwitsersche zaken door Duitsche nationaal-socialistische groepen Wel heeft de politie geconstateerd, dat Zwitsersche nationaal-socialistische groe pen uit het buitenland afkomstige denk beelden aanhangen en dat in sommige gevallen persoonlijke relaties met Duitschland worden onderhouden. De president verklaarde niets te wil len zeggen over het nationaal-socialisme in Duitschland. Ieder volk is vrij! zijn Van verschillende zijden is meerma len gewaarschuwd tegen de Nationale Jeugdstorm, als een verkapte jongeren organisatie van de N.S.B. Ook in de Tweede Kamer, bij de alge- meene beschouwingen over de Staatsbe- grooting zijn hierover opmerkingen ge maakt. Naar aanleiding daarvan verklaarde Minister Golijn in zijn Donderdag ge houden rede: „Deze Nationale Jeugdstorm is in zijn oorsprong een kind van de Nationaal- Socialistische Beweging, en op dit oogen- blik is iemand als de heer van Geelker ken nog altijd in het hoofdbestuur van deze vereeniging. En nu kan men mij misschien in goedmoedigheid veel wijs maken, maar ik laat mij toch geen ooren aannaaien, dat er geen verband zou zijn tusschen de Nationaal-Socialistische Beweging en den Nationalen Jeugd storm." Wij vestigen hierop de aandacht om dat er naar wij vernemen ouders zijn, die in goed vertrouwen hunne kinderen aan de Jeugdstorm toevertrouwen en die er geen besef van schijnen te hebben welke gevaren hier dreigen. eigen regiem te kiezen. Hij is evenwel van meening, dat het nationaal-socialisme in Zwitserland ongewenscht is en hij merkt met voldoening op, dat het alge meen door volk en autoriteiten wordt verworpen. De president verklaarde de anti-democratische beweging gevaarlijker te achten, daar in de pers de fundamen teels instellingen van de democratie be lachelijk worden gemaakt en hij deelde mede, dat de extremistische bladen „Schweizer Volk" en de „Angriff" te Zïirich in beslag zijn genomen. Verder kondigde hij aan, dat de fede rale raad andere maatregelen zal tref fen tegen staatsgevaarlijke actie. In totaal is een honderdtal personen gearresteerd. Een deel van deze arres tanten is inmiddels weer vrijgelaten. DE REIS VAN KONING KAREL VAN ROEMENIë. Koning Karei van Roemenië vertrok gisteren van Boekarest naar Londen. Na ook een bezoek aan Brussel te hebben gebracht, zal de Koning op 20 en 21 No vember een particulier bezoek aan Parijs brengen. Vervolgens zal koning Karei zich naar Sigmaringen in Duitschland begeven om Prins Frederik, het hoofd der familie Hohenzollern te bezoeken. Korte Berichten. Zaterdagnacht zijn negen ruiten van het paleis van kardinaal Faulhaber te München ingegooid. De daders hebben echter niét getracht het gebouw binnen te dringen. Arrestaties zijn niet verricht. De „Times" is te Berlijn door de politie in beslag genomen. Aangenomen wordt, dat deze maatregel in verband staat met de in dit blad gepubliceerde be richten omtrent de anti-semietische inci denten der laatste dagen. DE DIAMANTHANDEL VERONT WAARDIGD OVER DE JODEN- TERREUR IN DUITSCHLAND. De gebeurtenissen in Duitschland heb ben niet nagelaten diepen indruk te ma ken op alle lagen der bevolking, wat o.a. sterk tot uiting kwam op de Amsterdam- sche diamantbeurs, welke een groot aan tal Joden onder haar leden telt. De verontwaardiging richtte zich voor al tegen degenen, die ondanks de ge beurtenissen in Duitschland toch nog diamant in dat land laten bewerken. Er circuleerde een petitie aan het bestuur van de beurs voor den diamanthandel, waarin verzocht wordt een buitengewone algemeene ledenvergadering bijeen te roepen, ten einde in overleg met de Bel gische federatie van diamantbeurzen te komen tot maatregelen tegen diegenen, die in Duitschland diamant laten be werken. Overeenkomstig de statuten van de vereeniging beurs voor den diamanthan del moet het bestuur een dergelijke ver gadering bijeen "roepen, wanneer vijftig leden zulks verzoeken. Aangezien de pe titie binnen zeer korten tijd door enkele honderden leden was geteekend, zal de buitengewone algemeene vergadering ter behandeling van genoemd punt dezer dagen door het bestuur worden uitge schreven. Er werd een collecte gehouden ten be hoeve van de slachtoffers van de terreur in Duitschland, waarvoor spontaan een groot bedrag werd bijeengebracht. BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA Binnenland. Minister Patijln verdedigt zijn beleid. Onze verhouding met België. Duitsche spionnage in Nederland. Buitenland. Ongehoord zware maatregelen tegen de Joden in Duitsohland. A.R.J.A. ZUID-BEVELAND. Het streekverband „Zuid-Beveland" der A.R.J.A. stelt zich voor de propaganda voor deze actie met kracht ter hand te nemen. Het heeft besloten een propar ganda-brochure uit te geven, waarin wordt gehandeld over: De AR JA en de kerken, door Ds A. M. Fr.; De ARJA en de kies verenigingen, door C. H.; De ARJA ;en de jeugdverenigingen, door K. V.; De ARJA en de jonggehuwden, door W. B. Voorzitter van dit streekverband ia Da A. M. Franssen te Biezelinge, en se cretaris W. Bogaards te Kapelle-Bieze- linge. NEDERLANDSCHE GEZANT TE BERN. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr E. N. van Kloffens, thans chef van de afdeeling diplomatieke zaken van het ministerie van buiten landsche zaken, tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bern, als opvolger van dr A. Loudon, dio kortge leden tot gezant te Washington be noemd is. NIEUWE BURGEMEESTER VAN GOUDA!. Bij Koninklijk Besluit is, met ingang van 1 December a.s. benoemd tot burge meester der gemeente Gouda: mr dr K. F. O. James te Rotterdam. De nieuwe burgemeester van Gouda, is 17 Juni 1899' te Dordrecht geboren. In 1923 slaagde mr James voor zijn docto raal examen en in 1925 promoveerde hij. Mr James kwam in 1925 in dienst bij de gemeente Rotterdam en klom op tot chef van de afdeeling 'Havenbeheer. De nieuwe burgemeester van Gouda is aangesloten bij de Ghr.-Hist. Unie. MEER GEBRUIK VAN AUTHENTIEKE AKTEN. Nieuwe regeling van notarieele tarieven op komst. Wat de zaakwaarnemerij betreft is de minister tot de conclusie gekomen, aldus de memorie van antwoord aan de Twee de Kamer over de begrooting van justi tie, dat in bet belaag van de rechtsze kerheid /in meer gevallen het gebruik van een authentieke akte dient te worden voorgeschreven. Voordat aan deze plannen vasten vorm kan worden gegeven, dient evenwel naar het gevoelen der regeering een nieuwe wettelijke regeling van de notarieele ta rieven te worden voorbereid, waarbijl te vens de noodige waarborgen voor een stipte naleving moeten worden gescha pen. Het ligt in het voornemen, een klei ne commissie met 'het ontwerpen van een dergelijke regeling te belasten. i Geslaagd voor het 3de deel nota rieel examen de heer P. D. Sanderse te 'sGravenhage en mr W. E, M. Seydlitz te Hulst.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1