1-avonden I DE ZEEUW S"-Fi!mdienst KLDD5TERBALSEM STRAM HE ID.f.0 dag) MB ALL E N .TE TH1EME TWEEDE BLAD Minister De Wilde over den financiëelen toestand. HET KIND VAN TREFUSA Wat er deze week voorviel. Slaap Uw verkoudheid weg met Dampo Uit de Provincie T EENS PRIJS EN 'INGEN BIJ: r. 9 - GOES - Tel. 473 volledigen iwersinspan rigde Drop FEUILLETON AKKER'S /orden door ons ver orgd op elk gebied, roote Filmkeus in ormaal- en Smalfilm angdurlge ervaring raarborgt U een ge- aagden avond. Verkoudheid, Hoest en Heesheid: met zuivere Arab, per ons 40 cent. Huis met de Roode en Filiaal „Hatwee", Middelburg. issen J. L. VAN DER Middelburg en M. OELE ravenpolder, zijn voor- S 16 NOVEMBER 1938, l uur, in het café Cle- ezelinge, gemeente Ka- 'erzoeke van de Erven dhr M. VERMUE Pz., isedijkje te Blezellnge, [apelle, bestaande uit; :'kt E 16, met schuur, bakkeet, steenen var verderen timmer, op en A. 57 e.A. of 41 ge voelen erf, boomgaard, X welland. Selen en diverse samen- ng gebouwen 15 De- 8; aanvaarding lande- >mber 1938. het kaart en verdere verkrijgbaar ten kan- loemde Notarissen. ssen J. L. VAN DER [lddelburg en M. OELE avenpolder, zijn voor- 18 NOVEMBER 1938, lur, ten verz. van de !RMUE Pz., op de door nd geweest zijnde hof- enhof", aan het Esse- jzelinge, gem. Kapelle, 6, in het openbaar te DEN: Vosmerrie, 10 j.; 4 j.; Bruinschimmel, ie, jaarl.; Vosbles ruin, 5S Merrieveulen. HOORNVEE: 7 baat- ckoeien, 4 Kalfvaarzen, arzen, 3 jaarl. Vaarzen, irzen, 2 Melkkalveren, ieren, twee %-jar. Stie- )s, jaarl. Os, y2-jar. Os. 3 Varkens (w.o. 1 ig), 85 Hanen en Kip- in, 1 Woerd, ns, Driewielskar, Rol- r, Brik, Kruiwagen, Sleepbord, Peemolen, ioort, Eggen in soort, eeschblok, Fiets, Lad- Tonnen, Hout, 250 >ppen, Rieken, Zeisen, Harnassement, Mel- loldergereedschap, de lestput, partij Beesten- looi en Stroo en het- te voorschijn zal wor- ged. in zelfbinder; Va appelrooier, Hooihark, de helft in: Maai- ultivator, Kettingeg, Vardappelploeg, Zaai- Rolblok, Zakken-op- beestiaal te 1 uur. in den morgen van rkoudheid, Hoest Heesheid: iliteit, p. ons 20 et gst fijne melange, ons 30 ct uls met de Roode Filiaal „Hatwee", lddelburg. VAN ZATERDAG 12 NOV. 1938, Nr 37. BENAUWENDE PROBLEMEN. DE TOESTAND NIET HOPELOOS. HET ADRES DER „NEGEN MANNEN". Bij de voortzetting der algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting, heeft gisteren Minister de Wilde de finan- cieele moot behandeld. De Minister stelt vocrop, dat de reser ves zijn uitgeput, dat de begrooting een ernstig tekort vertoont, dat de staasschuld tot recordhoogte is gestegen, dat' dé rijks fondsen in zorgwekkende» oestand ver- keereir en dat de internaticnade toestand grootte offers van de schatkist vraagt. Men behoeft echter den toestand van ons land niet hopelos in te zien. Inder daad heeft ons maatschappelijk leven nog wel reserves. Drie problemen benauwen de regeering: de werkloosheid, de defensie en de sanee ring der rijksfinanciën. Het laatste is noodig voor een gezond volksleven. Voor saneering is 't eerst noodig de waarheid onder de oogen te zien. Pessimist is spr. allerminst, maar er bestaat bij eiken mensch neiging de waarheid te omzeilen.' Noodgedwongen hebben vorige kabinetten reeds te veel de hand moeten lichten met de eisohen van secuur financieel beheer. Zoo kon het echter niet doorgaan. Nieuwe tijden stellen nieuwe eischen en wij moeten er voor waken, voor het nageslacht niet een leege kas na te laten. Met de sociale fondsen is het benauwend verloo- p e n. Jarenlang hebben wij de stortingen na gelaten, welke thans reeds f 85 millioen per jaar zouden moeten bedragen nu het berekende kapitaal van f 2.25 milliard er niet is. De toekomst is nog onzeker, de soo.- dem. profetie, dat de crisis in 1932 afge- loopen zou zijn, is niet bepaald uitgeko men. Wij moeten en kunnen gelukkig nog op ons crediet leven. Laten wij zorgen het niet te verspelen. Het is nu de tijd voot ingrijpende maatregelen, ten einde den evenaar weer in het huisje te kunnen krijgen. Het batig saldo-1937 van Mr Teulings is in werkelijkheid een tekort. Sedert 1929 zijn wij rond f 700 millioen ingeteerd. De heer Teulings heeft voorts wel wat erg gedaan of er geen defensie-uitgaven zijn. Het adres der negen mannen heeft over het algemeen geen gunstig onthaal ge vonden en dat is verdiend. De critiek op het beleid der regeering is onrechtvaar dig, onverdiend. Wij lossen f20 millioen meer af dan vorige jaren en 't percentage is nog nimmer zoo hoog geweest. Moest daar nu nog eens f 26 millioen bij'? De heeren hebben het zich wel èrg gemak kelijk gemaakt. Het zijn negen knappe menschen in hun soort, maar alle over drijving schaadt. Ze behoeven mij niette vertellen, dat de toestand m o e i 1 ij k is (vreugde). Maar 'tgaat er om, hoe komen w ij er uit. Alsde heeren dat nu óók nog willen zeggen, laten ze dan nóg maar een adres sturen (vroolijkheid). De beurs heeft er ook niet op gereageerd en hier in de Kamer is het adres alleen verdedigd door de heeren Kersten en d' Ahsembourg (groote vreugde). Maar die zullen hun „Werkelijke Schuld" ook wel niet verkocht hebben (daverend ge lach). door S. K. HOCKING. o 91.) „Dat huis daar tusschen de hoornen?" vroeg Ned. „Ja, ik hen Mona Trefusa. Ik hoop dat u mij! eens zult opzoeken. Ik weet dat moeder u graag zal willen bedanken." „Mijn naam is Ned Fowey, en ik be loof u spoedig aan te komen." „Dan zijn wij' in 't geheel geen vreem delingen," zei Mlona, een diepere betee- kenis in haar woorden leggend dan hij begreep. Hij stond naast haar, den teugel over zijn arm. Hij had graag naar Edie ge vraagd, maar bedacht toen ineens dat zijn vader zich Smith had genoemd. „Tot ziens," zei hij," haar hand aan zijn lippen brengend, en sprong daarna op zijn paard. Zoo begon de liefde haar loop. Hoe zou die eindigen? HOOFDSTUK IX. Te groot geluk. Toen Edward Trefusa van Dorothee had afscheid genomen en langzaam en terneer- Spr. waarschuwde vervolgens, dat, als voor het overige alles gelijk blijft, voor 1940 het tekort nog f23 millioen grooter zal zijn. De defensie zal reeds f 8 millioen vragen. De minister kon zich voorstellen, dat men, als de heer Schouten zegt: Gij gaat te ver, maar niet, gelijk b.v. de soo.-dem. Gij gaat niet ver genoeg. Wij kunnen wer kelijk niet meer doen, dan voor 1940 het natuurlijk accres volledig opvangen, dat is weer f 10 millioen. Verder kunnen wij niet gaan. De saneering moet in etappes geschie den en de regeering meent hierbij recht te hebben op de medewerking der Ka mer. De „millioenennöta" van België, waar een soc.-democraat kabinetsleider is, is in deze hoogst leerzaam. De regeering wil daar machtiging om, ter bezuiniging, af te wijken naar beneden, van zelfs wettelijk vastgestelde bedragen. Vervolgens behandelde de minister zijn belastingplannen. Er komt twee procent op alle loonen, doch met soulaas voor den kleinen man, voor de groote gezinnen. Spr. is altijd tot overleg bereid; als hij zijn f 50 millioen meer maar krijgt. (Hila riteit.) De f 11 millioen verlichting voor de groote gezinnen kon echter niet besteed worden voor de ouden van dagen. Het gaat hier om een complex van maatrege len, de compensaties moeten tegenover de hoogere lasten blijven bestaan. De plannen der regeering t. a. van de gemeenten zijn inderdaad ingrijpend, doch er is nauwe samenhang tusschen de rijks- en gemeente-financiën. Daarom moeten deze laatste ook noodig gesaneerd wor den, anders komt er een lek in de sa neering. De gemeenten moeten dus bezuinigen en hun inkomsten uitbreiden, D'e regee ring beraadt zich ten deze nog over de te volgen procedure. Voor de mindere opbrengst der per- soneele belasting zal voor de gemeenten een compensatie moeten worden gezocht, liefst een afloopende regeling. Ten slotte betoogde de minister nog eens, dat het onverantwoord zou zijn, niet-strikt noodzakelijke uitgaven te doen, dat wij! niet langer lasten naar de toekomst mogen verschuiven en dat wij bereid moeten zijn offers te brengen voor de defensie, voor de werkloozen en ten behoeve van noodzakelijke versoberin gen. Op het verdere debat hopen wij Maan dag terug te komen. MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Voor vele menschen is het toch maar eien bof, dat ze in Middelburg wonen en niet in Weenen. Vooral de zakenlui heb ben in eerstgenoemde stad een geweldi gen voorsprong boven die in de tweede. Alhoewel onze neringdoenden vorige week den dans van een spiksplinter nieuwe beffing ontsprongen zijn. Het bestuur van de groep Nederland van bet Algemeen Nederlandsoh Verbond ijvert sterk voor bet gebruik van het zuiver Nederlandsoh en beeft den oor- Log verklaard aan de in vreemde talen gestelde opschriften op winkels, enz. Dit' bestuur bad aan ons gemeentebestuur gevraagdsteun die oorlogsverklaring van ons, door een nieuwe belasting in te voeren op het gebruik van vreemde woorden en opschriften op winkelramen en deuren. De eerste vreemde-talen belasting 1938. Ondanks de vriendschap, d'ie deze Ver eeniging, of dit Verbond, bij ons ge meentebestuur geniet, werd deze uitnoo- digmg toch met een forsch gebaar van de hand gewezen. Neen, daar doen we niet aan mee. En dit is het verschil met Weenen, dat daar de zakenlieden door den Hoofd commissaris zijn aangezocht of aange maand, dat weet ik nu zoo preoies niet, om met spoed alle vreemde en buiten- landsche opschriften op hun ramen en deuren door echt Duitsche te vervangen. Daar was het zoo erg, dat je in sommige straten den indruk kreeg, dat je zeker in geslagen naar het station liep, bekommer de hij er zich weinig om, wat er van hem zou worden. De ontdekking dat Dorothee voor hem verloren was, ontnam hem zijn laatsten stroohalm. En toch wist hij, dat hij ook dat leed gelaten dragen moest. Hij' wou vechten en worstelen tot God het an ker voor hem zou uitgooien, en hij bad innig dat dit spoedig zou gebeuren. Hij herinnerde zich later niets meer van zijn wandeling naar het station Penzugla. Of hij iemand ontmoet of voorbij geloopen was, daar wist hij niets meer van. Het eenige dat nog in zijn berinnering over bleef, was dat een vaag denkbeeld tot een beslist besluit rijpte en dat bij' bij bet sta tion gekomen dadelijk naar het loket ging en een kaartje naar Paddington vroeg. Eenigen tijd later stoomde de trein voor het station en plaats nemend in een leege ooupé derde klasse, snelde bij den nacht tegemoet. Of hij goed gedaan bad met zijn besluit naar Londen te gaan wist bij niet en bij bekommerde er zich ook niet om. Wan neer bij meer geld had gehad, zou hij mis schien naar Australië zijn gegaan om Abram en Ned op te zoeken. Maar nu dat onmogelijk was, scheen Londen hem het geschiktste toe, geschikter dan menige andere plaats. Hij zou daar spoediger on der de menigte verloren gaan dan ergens anders, en juist dat was thans het eenige wat bij verlangde. Hij was hongerig, koud en stijf toen hij I een niet-Duitscbe stad vertoefde. En dat moest nu maar eens uit zijn. De valsche eerzucht van vele winkeliers om bun waren met vreemde opschriften aan te prijzen was uit den booze. Een en ander was oorzaak, dat ik eens een speciale wandeling ondernam om te zien of er voor bet verzoek van het Alg. Ned. Verbond zoo'n aanleiding bestond. Ik ben tot de conclusie gekomen, dat als er bier en daar van misbruik sprake kan zijn, dit ten onzent toch niet zoo is. Wat mij nog nooit opgevallen was, viel mij nu op. Heel veel zaken hebben in bet geheel geen naam of opschrift op de winkelramen staan. Wel flinke groote spiegelramen, een op flinken afstand in het oog loopende sprekende etalage, die niet den minsten twijfel laat aan wat er binnen te koop is, maar geen vreem de namen of opschriften. Pallington bij bet aanbreken van den dag bereikte. D'e groote stad was nauwelijks ontwaakt. Dunne blauwe rookkolommen stegen uit mpriaden scboorsteenen en ver rieden dat de kachels juist waren aange stoken. D'e straten waren nog stil en bijna verlaten. Hier en daar haastten eenige personen zich om den eersten trein te ba len en nu en dan reed een couranten-wa gen voorbij. Edward bad er niet het minste denk beeld van wat bij zou doen. Gedurende zijn lange slapelooze reis van Cornwalis bad bij' getracht een plan te ontwerpen, maar zoodra bij' een plan bad gevormd, verwierp hij het weer als onuitvoerbaar. Hij wist inderdaad niet wat bij zou doen. Hij was niet gewend om te werken. Vóór deze gebeurtenissen had hij nooit ge dacht dat hij zijn eigen brood zou moeten verdienen. Wat het praktische leven be treft was hij hulpeloozer dan de armste straatjongen. „Ik denk dat ik wel zoolang zal rond- ztoeken als mijn geld duurt, en dan? Ja wat dan? Hij kende Londen vrij' goed, want in de dagen dat hij te Oxford studeerde was hij er verscheidene malen geweest. He laas! wat een verschil tusschen die dagen en deze! Het had hem vier en twintig uur geleden een heldhaftig besluit geschenen Pendormic vaarwel te zeggen en met leege handen en een leegen zak den strijd met de wereld aan te binden, maar in de Wordt Ge gekweld door stramheid ln de lede maten? Hebt Gy last van pijnlijke spieren? Gy zijt toch nog veel te jong, om nu reeds als een oude gebroken man een pijnlijken en sty ven rug en stroeve gewrichten te hebben. Laat U toch wrijven met den beproefden Akker's Kloosterbalsem, welke de bij zondere eigenschap heeft diep in de weefsels door te dringen. Kloosterbalsem bevat aromatische, geneeskrachtige stof fen, die verwarmend, afleidend en oplos send werken tegen de stoffen, die zich ln Uw spieren en gewrichten vastzetten. Kloosterbalsem tast dus die stijfheid in Uw spieren en gewrichten in haar oor zaak aan, dat voelt Ge na elke wrijving. Ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek, spierverrekkingen, stram heid, kneuzingen, ischias, pijnlijke spieren. Per pot van 25 Gram f 0.621/], pot van 50 Gram f 1.04 Hoogstens een eenvoudig naamplaatje van den eigenaar of bewoner. En ifc geloof, dat bet laatste voor 'da betrokkenen en voor de afnemers van meer belang is dan bet eerste. Niet de praat, niet de uitheemsche naam, niet de bluf, maar de daad van degelijk en flink zakendoen moet bet doen. En de hier en daar voorkomende vreemde na men en opschriften, door bet vele ge bruik heel dikwijls niet meer als zoo danig aangezien, doen onze stad, die gaarne vele vreemdelingen van hetr en der -ontvangt, geen kwaad. Integendeel, zal dit vele vreemdelingen prettig stem men. Niemand, maar dan ook niemand, beeft bet verzoek om belastingheffing met een goed woord gesteund en onze winkeliers met vreemde opschriften behoeven zich vooralsnog het hoofd niet te breken, met welke passende woorden zij deze zouden moeten vervangen, om aan de nieuwe belasting te ontkomen. De eerste Christelijke school voor zwakzinnige kinderen in Zeeland opge richt, zal op 1 December baar school deuren -openen. Niet echter zooals aan vankelijk de bedoeling was op de Nieu we Haven, waar nog eenige gemeente-lo kalen na grondige verbetering beschik baar zouden zijn, maar in een pand, daartoe netjes ingericht en gelegen in de Singelstraat. Zooals ik uit de lijst van benoemingen heb opgemaakt, zal de school met 3 leefkrachten beginnen. Met de opening van deze school is Zeeland als de laatste uit de rij der pro vincies verdwenen, waar een dergelijke inrichting of inrichtingen ontbraken. Voor een bééle provincie nog maar Men kan nu niet bepaald zeggen, dat de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting, waarmee de Tweede Kamer deze week begonnen, en, dank zij de spreektijdrantsoeneering zóóver opge schoten is, dat reeds de Ministers Colijn en de Wilde aan het woord zijn geweest, in het centrum der algemeene belang stelling stonden. De tijd schijnt wel voor bij, dat men algemeen met een zekere spanning uitzag naar het politiek steek spel in de Staten-Generaal. Toch zijn er wel enkele zeer belang rijke opmerkingen gemaakt en mededee- lingen gedaan. Zoo schijnt het dan einde lijk te zullen komen tot herziening van de begrafenis- en echtscheidingswet en tot invoering van een nieuwe Zondags wet Principiëele kwesties, waarover de debatten zeker levendig en leerzaam zullen zijn. De A.-R. fractie heeft bij monde van haar voorzitter de regeering duidelijk en onomwonden te kennen gegeven, dat zij alleen dan zal stemmen voor de verzwa ring der belastingen, als op den staats dienst nu eens werkelijk en belangrijk zal worden bezuinigd en versoberd. Ook over het schandelijk anti-semie tisme heeft Minister Colijn zich duidelijk uitgesproken en natuurlijk in strikt af- wij zenden zin. Men kan van een Chris ten-staatsman niet anders verwachten. Het is met dien Jodenhaat in de dic tatoriaal geregeerde landen wel ontzag lijk ver gekomen. Italië heeft dezer dagen allerlei wette lijke bepalingen tegen de Joden getrof fen, die hen ook daar tot een soort min derwaardige wezens stempelen. Maar onbeschrijfelijk is, wat er in Duitschland en Oostenrijk is gebeurd. Zoogenaamd om wraak te nemen over den moord op den Duitschen legatie secretaris door een jongen Poolschen Jood, is in geheel Duitschland en Oos tenrijk een ware hetze tegen de Joden losgebroken. Terwijl de politie werkeloos toezag vernielden horden opgeschoten jongens de bezittingen der Joden en sta ken ze de synagogen in brand. Niets werd ontzien. Zoowel de huizen en win kels der Joden in de voorname straten als in de arme buurten en stegen wer den verwoest. Ontstellende tooneelen speelden zich af. Duizenden Joden wer den als misdadigers gegrepen en naar de concentratiekampen vervoerd of met knuppels en staven afgeranseld. Vrouwen noch jongelieden noch grijsaards werden ontzien. Zoowel uit het gebeurde te Weenen tegen kardinaal Innitzer als nu tegen de Joden blijkt wel, dat de Duitsche nazi's in geenen deele zoo gedisciplineerd zijn als waarvoor ze zich graag uitgeven. En dan de politie! Men zou eens wat lezen in de Nazi-pers als in Parijs, Londen of Amsterdam een tiende tegen de nationaal- socialisten of fascisten werd bedreven als nu door de Duitsche politie tegen de Joden werd toegelaten! Neen, Duitschland en Oostenrijk leken Donderdagavond meer op een ordelooze troep dan op een gedisciplineerd, beschaafd land, Dit felt is van meer dan binnenlaad- sohe beteekenis. Hitier heeft deze week weer een rede naar het oude, bekende recept gehouden. Daarin was meer de felle Nazi dan de staatsman aan het woord. Een dergelij ke rede is nu juist niet geschikt om aan den ernstigen vredeswil van Duitschland te gelooven. Hitler heeft 't tegenwoordige Duitsch land biji een egel vergeleken en het als een onrechtvaardigheid voorgesteld, dat men op het diertje scheldt, alleen om dat het stekels heeft. De egel wordt ech ter zóó groot en de stekels staan bij voortduring zoo scherp uit dat men tel kens sterker twijfelt, of er werkelijk slechts een egel onder de stekels schuilt. Vandaar zeker, dat Engeland deze week een groot en grootsch plan tot ver sterking van zijn luchtmacht heeft be kend gemaakt. Te Parijs wordt groote ophef gemaakt van het aanstaande bezoek der twee Britsöhe ministers aan Frankrijk. Cham berlain zal op tal van wijzen gehuldigd worden, als redder van den vrede en waarschijnlijk ook als vriend van Frank rijk. Chamberlain moet groote pacificatie- plannen hebben. Zal men komen tot een viermogendhedenpact? Tot een conferen tie tot beperking der bewapening? De man meent het oprecht. Maar ach, de werkelijkheid is zoo boos en wreed. Dat ondervindt hij ook in Palestina. De Engelsoho regeering heeft haar oorspronkelijk plan, het Palestijnsche vraagstuk op te lossen door verdeeling van het grootste gedeelte van Palestina tusschen de Joden en de Arabieren, de finitief opgegeven. Mlóóten opgeven. Zij heeft verder het voornemen opge vat, te Londen een Ronde Tafel-confe rentie bijeen te roepen van vertegenwoor digers van de Palestijnsche Arabieren met uitzondering van hen, die aan het hoofd staan van den opstand en van naburige vrij© Arabische staten eener- 'zijds, van de Joden anderzijds, teneinde met haar te beraadslagen omtrent de toe komstige politiek, met inbegrip van de kwestie der immigratie. Intusschen verluidt, dat de Arabieren niet naar Londen zullen komen! 's Avonds aangewend. 's Morgens reeds opgeknapt. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. één school voor Buitengewoon lager on derwijs is no-g zeer bescheiden. Of lie ver, is nog volstrekt onvoldoende. Maar aan de andere zijde, in diezen tijd, nu het ,mat de openbare financiën gaande meer gaat nijpen, is het toch zeer verblijdend, dat deso-ndan'ks d'e Vereeniging, die dit jaar werd opgericht, al zoo spoedig tot een dergelijk resultaat kon geraken. Dat bet de vereeniging gegeven moge zijn om tot in lengte van dagen vele zwakzinnige kinderen tot zegen te zijn is de wensch van STENTOR Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. BOND VAN MOSSELKWEEKERS IN ZEELAND. Gistermiddag vergaderde in de „Prins van Oranje" te Goes bovengenoemde Bond, onder leiding van den voorzitter, den beer Mr Ai. J. v. d. Hoeven te Tolen. Wat het vorige seizoen betreft, aldus koude mist van den Octobermorgen zag hij alleen de prozaïsche zijde, en hij be gon zich af te vragen of hij niet dwaas was geweest met het verhaal van Daan Spear voor waar aan te nemen, zonder een poging te wagen om de waarheid er van te onderzoeken. Het was een lange rit naar een klein hotel tusschen het Strand en de Embank ment. Hij' had daar vroeger wel gelogeerd met een kennis uit Oxford en hij herin nerde zich dat het zindelijk en niet duur was. Toen hij zich gewasschen had, en een ontbijt had gebruikt voelde hij zich veel beter. Honger stemt nooit optimistisch. Hij rustte uit, en las een courant, voor hij zich weer op straat begaf, en al lezende en rustende kwam 'hij in een opgewekter stemming. Het leven was- goed beschouwd nog zoo slecht niet. Er waren nog erger dingen dan uit te rusten in de leeszaal van een Londensch hotel. Eindelijk nam hij zijn jas en hoed en wandelde het strand op. D'e groote bijen korf van Londen was nu uitgezwermd. De trottoirs waren zwart van menschelijke bijen. D'e straat was een beweeglijke mas sa van voertuigen. Regelrecht van het platteland en de rustige velden komende, was hij door deze kaleidoskoop bijna overbluft. Het gezicht van al die menschen werkte ver warrend op zijn geest. Wanneer hij met al die menschen moest mededingen, wat de voorzitter in zijn openingswoord, de resultaten daarvan zijn, dank zij het Centraal Verkoopkantoor van Mosselen, zeker niet minder dan zonder de gedwon gen organisatie het geval zou zijn ge weest. De inmenging van de regeering heef! ernstige schaduwzijden. Zij brengt dwang en nivelleering mede, waar eensgezind heid tot loyale samenwerking moest brengen. Maar evenmin kan ontkend worden, dat geen enkele bevolkingsgroep zoo aan zijn vrijheid is gehecht als de visschers- bevolking en daarom ook zoo moeilijk tot samenwerking is te brengen. Daarbij komt nog, dat de belangen van hen, die te vereenigen zijn, dikwijls zoo aan elkander tegengesteld zijn. Dit maakt het'moeilijk om bij de hoogere instanties voor een of ander te pleiten. Vrije organisatie is te verkiezen boven gedwongen organisatie van bovenaf. Deze is op haar beurt te prefereeren boven absolute vrijheid, die gelijk staat met bandeloosheid. Hierna werden de aftredende bestuurs leden, de heeren W. v. d. Berg Dz., te Bruinisse, P. J. Praet te Klinge en C. Sinke te Ierseke bij acclamatie herkozen. voor kans bestond er dan voor hem? En wie zou op hem in dien grooten rusteloo- zen stroom van menschen letten? Hij drentelde lusteloos naar Trafalgar Square. Hij had niets te doen, - geen bepaald doel. Hij zou den dag ergens moeten doorbrengen, en in zijn omstan digheden was de eene plaats precies als de andere. Hij wachtte op het hoofdstuk van de toevalligheden: misschien zou er iets gebeuren. In zijn leven was tot nog toe steeds het onverwachte gebeurd. Mis schien zou dat weer zoo zijn. Een dag of twee wilde hij ten minste zijn oogen open houden en wachten. Hij liep de Square over de National Gallery, en stond toen stil en zag om zich heen. Hij merkte, dat hij niet de eenige was, die niets te doen had. Er zaten verschei den andere leden van het leegloopersgilde in de huurt van de fontein. Zij wachtten blijkbaar ook dat Fortuna hen kwam op zoeken, en de meesten van hen schenen al langen tijd gewacht te hebben. Zonder uitzondering bijna, waren zij haveloos. Sommigen zagen er uit of zij den gehee- len nacht waren uit geweest. De gedachte kwam bij- hem op, of hij ook in de afge legen wateren zou drijven, zoo-als deze menschen, of bij ooit zou blijven drij ven. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5