Dagblad voor de Provincie Zeeland De schandeiyke terreur tegen de Joden in Duitschland. EERSTE BLAD. Buitenland. Be strijd in China. Binnenland. Uit de Provincie ZATERDAG 12 NOV. 1938 53e JAARGANG - No. 37 Bij het licht van Gods Woord; Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon XI Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZU1DEMA leeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllsslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. In het Kamer-overzicht van een dei vrijzinnige Waden, kon men deze week le zen, dat de rede van den heer Schouten, die bij de algemeene beschouwingen ovei de Staatshegrooting voor de A.-R. fractie het woord voerde, een hoogtepunt was van het debat. Wij meenen goed te doen het slot van deze rede hier te laten volgen. Na verschillende punten van economi- schen, socialen en financieelen aard te hebben behandeld, kwam de heei Schouten tot de algemeene poli tiek. Hij verklaarde aan een nieuw debai over den grondslag en de samenstelling van het Kabinet geen behoefte te heb ben. De gedachte, dat de Christelijke begin selen slechts beteekenis hebben voor eeni- ge bepaalde aangelegenheden van Staats bestuur moeten wij' met beslistheid bestrij den. Het Christelijk geloof heeft uni verseels beteekenis, De Heilige Schrift bevat de ordinan tiën Gods voor alle leven en ie de ren levenskring. Gehoorzaamheid aan die Schrift leidt tot een eigen vaste visie van principieel karakter op het geheele Staatsleven. D'ie visie wordt niet gedicteerd door de fei ten, maar zij vordert beoordeeling van de feiten; zij brengt deze in verband met de geestesstromingen, en zij noopt tot een hervorming van het feitelijke leven in de richting van gehoorzaamheid aan Gods Wet. Het is God, die ook te midden van de grootste verwarring, vervloeiing en af glijding de wereld draagt. Daarom moeten alle verhoudingen en feitelijke toestan- don in het licht van Zijn Woord worden bezien en beoordeeld. Ziji, die in de ontwikkeling van dezen tijd de noodzaak zien om oude, op prin cipes gegronde partijgroepeerimgen te veroordeelen en los te laten, vergissen zich in de ontwikkeling,welke zich openbaart. Deze ontwikkeling is zeer la biel. Zij wordt, helaas, veel meer be- heerscht door practische situaties en fei telijke omstandigheden dan door waar lijk principieele, de kernen van het leven rakende, veranderingen in overtuigingen en opvattingen. Het leven is in een sterke vloeiing en vervloeiing gekomen; het 'draagt thans een buitengewoon dyna misch karakter, maar daarin is, naast wat verblijdt, veel, dat de labiliteit doet toenemen. Plotselinge verschuivingen zijn niet zeldzaam. Krachtige partijlen en organi saties storten in dezen tijd dikwijls in een korte periode geheel ineen. Optre dende veranderingen op staatkundig en economisch gebied oefenen grooten in vloed uit op de richting, waarin men gaat. Het dynamisch karakter van de sociaal-democratie ten onzent is dan ook niet enkel winst. Het openbaart tevens onzekerheid omtrent de principi eele richting, waarin moet worden ge stuurd. Hoe de staatkundige ontwikkeling ten onzent ook moge zijn en welke conse quenties deze ook met zich moge bren gen, wij handhaven ons inzicht met be trekking tot de vorming van partijen en partijigroepeeringen op de basis van de grondbeginselen. Wij hopen aan de door ons beleden beginselen trouw te blijven, in trouw ons werk te doen; moge het zijn tot zegen van ons volk. De geachte afgevaardigde de heer Al- barda heeft in zijn redevoering van gis teren de democratie opgeroepen tot ver weer tegen de machten van vernieling en dwingelandij. Het is mijn vaste over tuiging, dat hij dit alleen zal kunnen blijven doen, wanneer onze oonstitutio- nëele instellingen, vrucht van het Calvi nisme welke andere invloeden daarop ook mogen hebben gewerkt kunnen worden gehandhaafd. Van de handhaving van die grondsla gen van ons Staatsbestel hangt het in zeer belangrijke mate af, in welken om vang en in welken zin de sociaal-demo cratie beteekenis zal hebben voor wat aan die zijde wordt genoemd: de hand having van de democratie. Het geloof in de souvereiniteit Gods moet onze houding bepalen, moet in het beweeglijke leven van eiken dag de onbe weeglijkheid, de vastheid en de rust bren gen, welke noodig zijn om in continuïteit verder te werken aan de ontwikkeling van het leven. Het is juist dit, wat mij op dit oógen- blik doet vragen aan hen, die spreken over het dynamische karakter van ons leven, over de hevige beweeglijkheid, welke de samenleving van de wereld en de samenleving in Europa kenmerkt, vergeet gij niet aandacht te schenken ook hieraan, dat in die dynamiek zich open baart het resultaat van beginselen, welke in den diepsten grond slechts steunen op menschelijke wetenschap en op mensche- lijke wijsheid, en welke niet opgebouwd zijn uit het geloof in den Almachtige en in de waarheid van het Woord, dat Hij ons in de Heilige Schrift heeft geopen baard? Nu denke niemand, dat ik dit zeg om den gang van zaken hier te bemoeilijken, om staketsels te brengen op den weg, waarop wij ons met elkander hebben te bewegen. Niets zal mij liever zijn dan mede te werken aan de versterking van onze volkseenheid en aan de uitbreiding en de verbetering van de samenwerking. Wij kunnen dit echter alleen doen op den grondslag van de gehoorzaamheid aan eigen principieele levensovertuiging, omdat die overtuiging naar ons beste we ten, naar ons diepste inzicht niet is een vrucht van onze eigen overleggingen, maar is geboden door Hem, die het leven regeert," In den loop van gisternacht zijn de straten in de verschillende Duitsche ste den, waar vernielingen van Joodsche be zittingen hebben plaats gevonden, schoon gemaakt en zoo herinnerde gistermorgen m vel© straten weinig den voorbijganger meer aan de gebeurtenissen dan de leege vensterkozijnen en de gesloten Joodsche winkels. De Duitsche bladen bevatten over het algemeen slechts korte berichten over de incidenten. De Duit-che pers vindt aanleiding om de gebeurtenissen te beschouwen als een bewijs van de discipline van het Duit sche volk, omdat geen enkelen Jood een haar gekrenkt is en verder wijst zij er op, dat, indien „nieuwe provocaties van de zijde van het internationale Joden dom zouden voorvallen, het Duitsche volk de rekening met deze misdadigers niet met zooveel zachtheid zal vereffenen". Men moet maar durven. Beestachtig heid wordt zachtheid genoemd. „Een zwarte dag voor Duitschland". De meeste Emgelsche bladen uiten hun verontwaardiging over de anti-semietische uitspattingen in Duitschland. De „Times" is van oordeel, „dat mil- lioenen Duitschers afschuw moeten heb ben voor de oneer, die hun naam is aan gedaan". „Duitschland gaf zich gisteren over aan een orgie van woestheid, welke door de geheele beschaafde wereld een rilling van afgrijzen zal doen gaan," schrijft de „Daily Telegraph". Zeer scherp zijn ook de Amerikaan- sche bladen in hun oordeel. Zoo schrijft de „New York Times": „Zoo neemt dus de regeering van een groot land wraak over de daad van een krankzinnigen jongen, een regeering, die de hoogste en onaangevochten macht uitoefent over 80 millioen menschen, die zich beroemt op de orde, welke zij handhaaft en wil ver spreiden over geheel Midden-Europa. Geen mensch 'kan over de gebeurtenis sen van gisteren oordeelen zonder een gevoel van schaamte over de degrada tie van zijn soort." GOEBBELS PROTESTEERT EN ONTKENT NATUURLIJK. Minister Goebbels heeft gisteren onge veer 150 vertegenwoordigers van de bui tenlandsche pers ontvangen. Hij keerde zioh, zooals te begrijpen was, met kracht tegen de „matelooze verdraaiingen en overdrijvingen in een zeker gedeelte der kwaadwillige buitenlandsche pers". We zijn dat zoo gewend geraakt, om dat de buitenlandsche pers niet, zooals de Duitsche, op commando de waarheid ver kracht. Tevens protesteerde hij tegen insinua ties, volgens welke Joodsche winkels zou den zijn geplunderd, zonder echter te ver- heelen, dat „individueele gevallen van plundering zich kunnen hebben voor gedaan". Ook ontkende hij', dat de brandweerlie den niet getracht zouden hebben, de bran den in de synagoges te blusschen en dat de politie niet tusschenbeide zou zijn ge komen. Dus weer het oude liedje: „Es ist nicht wahr!" In de Grenadierstrasse te Berlijn is het vernielingswerk der Nazi's al bijzonder fel geweest. Be inrichting der winkels is volkomen vernield en de meest verschil lende voorwerpen zijn op straat gewor pen. De overblijfselen zijn in boopen bij- eengeworpen en in brand gestoken. In Berlijn en omgeving zijn talrijke Joodsche bankiers en advocaten in hun woningen gearresteerd. In over het alge meen welingelichte kringen raamt men het aantal der arrestaties in Berlijn op ongeveer 700. Volgens den „Angriff" zullen de Jood sche handelshuizen te Berlijn zeer binnen kort „geariseerd" worden in verband met de gebeurtenissen der laatste dagen. Het aantal te München gearresteerde personen bedraagt 1400. Meer dan de helft is overgebracht naar het concentra tiekamp van Dachau. Ook te Emmerick werden „meer dan schandalige anti-semietisohe uitspattin gen" waargenomen. Tegen 8 uur Donderdagmorgen ver schenen eenige overvalauto's uit Wezel met S. A., gewapend met bijlen. Deze S. A,-mannen trokken door Em merick en sloegen overal met hun bijlen de deuren en ramen in van de Joodsche woningen, terwijl zij den gebeelen inboe del volkomen vernielden. Bij een armen Jood, die ondersteuning geniet, maar nog een mooi antiek eetka merameublement bezit, uit betere tijden en waarvoor hem dezer dagen 800 rijksmark geboden is, werd dit ameublement volko men verbrijzeld. Het hoogtepunt bereikten de anti-Jood- sche nazi-uitspattingen in het groote confectiemagazijn van de firma Leff- mann. Hier werden de groote venster ruiten met bijlslagen vernield en de in ventaris op straat gegooid. Mantels en jassen met prijzen van 75 en 100 rijks mark lagen ais vuil in de goot. Daarna werden eenige bussen benzine naar bin nen gebraeht en het magazijn in brand gestoken. Het brandde totaal uit. Dh heer Leffmann zelf heeft tijdens den wereldoorlog zijn leven voor zijn land ge geven. Edelmoedig is het „dankbare va derland" nietl Tenslotte werden alle Joodsche bewo ners van de stad als vee naar het politie bureau gedreven. De bewoners van Etnmerick zagen dit alles gelaten en stilzwijgend aan, al hoorde men nu en dan zachtjes mompe len: „Schande, schande, Wir müssen uns schamen D'eutschen zu sein", en meer dergelijke uitdrukkingen. Niemand bleek echter den moed te heb ben, luid aan zijn verontwaardiging lucht te geven, of de vervolgde Joden in be scherming: te nemen. De Borlijnsche correspondent van het „Alg. Hbld." meldt: In vier gevallen hebben Joodsche Ne derlanders in Berlijn de hulp van het ge zantschap ingeroepen, en in een dier ge vallen is gebleken, dat de inboedel vol komen is vernield. Een verzoek van ons gezantschap aan de Berlijnsche politie, hulp aan de Ne derlanders te verleenen, had in de meeste gevallen succes. Men heeft de wel zeer interessante ervaring moeten opdoen, dat de politie niet bereid bleek zich om schade te be kommeren, omdat naar zij zelf verklaar de: „De actie van hoogerhand was be volen". (De schade bedraagt te Berlijn alleen reeds 13 miljoen mark.) Brandbommen-regen op Chineesche stad. Meer dan duizend dooden en gewonden. Het Chineesche persbureau meldt, dat achttien Japansche vliegtuigen gisteren een aanval hebben gedaan op de stad Lioe Jang, 65 kilometer ten Noord-Oos ten van Tsjang Tsja. De Japanners lieten meer dan hon derd brand- en andere bommen vallen. Groote gedeelten van de stad zijn in puinhoopen herschapen. Meer dan duizend menschen zijn ge dood of gewond. Onder de leuze „Binnen een week in Kanton" is het georganiseerde Chi neesche leger gisteren zijn reeds aangekondigde t e g e n-o ffensief in Zuid- China begonnen. Van Chineesche zijde wordt verklaard, dat drie legercorpsen de Japansche strijdkrachten voor zich uitdrijven. Zij rukken op in de richting van Kanton Verder wordt gemeld, dat de Chinee sche guerillatroepen zeer actief zijn. DE NIEUWE PRESIDENT VAN TURKIJE. De Tuhksche Nationale Vergadering heeft den voormaligeri minister-president, generaal Ismet Ieunu, tot opvolger van den overleden president Kemal Ataturk gekozen. Ismet Ineunu oftewel Moestafa Ismet Pasja zooals hij aanvankelijk heette, werd in September 1884 te Smyrna in Klein- Azië geboren. Gewone en Homoeopa- thische Geneesmiddelen, Verband- en Verplegings-artikelen, Bandages, Tolletbenoodigdheden, Parfums, Eau de Colognes Geschenken I Lange Kerkstraat 42 GOES Telel. 168 Hg koos de militaire loopbaan en reeds op 22-jarigen leef tg d bracht hij het tot kapitein van den generalen staf. Hg speelde een vrij belangrijke rol in de Jong-Turfcsche revolutie van 1908, welk© tot d© onttroning van sultan Ab- doel Hamid leidde, en nam voorts deel aan alle daarop volgende oorlogen, waar in Turkije verwikkeld werd. Na den oorlog werd hij naast Kemal Pasja ©en van d© voornaamste leiders van de nationalistisch© Turksch© bewe ging ba Klein-Azië. QR00TE AARDBEVING WAAR GENOMEN. Verschillend© seismologische laborato ria hebben Donderdag twee aardschok ken geregistreerd, welke heviger zgn ge weest dan sedert verscheidene jaren zgn gevoeld. Deze aardbeving had haar epicentrum in den Stillen Oceaan ten Zuiden van Alaska. Uit Homoloeloe wordt gemeld, dat een hevig© zeebeving aan de kust van de Hawaiï eilanden een springvloed heeft veroorzaakt, welke eerst zes uur na het einde van de zeebeving terugtrok. Korte Berichten. Op 16 November zal het Britsch- Italiaansch acooord in werking treden. In politieke kringen wordt verwacht, dat koning Carol van Roemenië en zijn zoon Miohaël, na hun bezoek aan Enge land, hun terugreis over Duitschland zul len maken, teneinde Hitier te bezoeken. Dit bezoek aan Duitschland wordt als zeer belangrijk beschouwd. Met algemeene stemmen heeft de ministerraad te Praag Chvalfcovsky, den minister van buitenlandsche zaken, can- didaat gesteld voor het presidentschap. REORGANISATIE VAN DE POLITIE. Door Minister Goseling noodzakelijk geacht In zijn Memorie van Antwoord op de Justitiebegrooting deelt Minister Goseling mede, dat hij van oordeel is, dat ter ver betering van de organisatie van de politie waarbij gestreefd moet worden naar een coördinatie, die tot sterkere eenheid zal leiden, geboden is. Dë behandeling van de zaak-Oss ter openbare terechtzitting van het ambtena rengerecht te 's-Gravenhage heeft ernsti ge symptomen doen zien van niet te dul den toestanden en verhoudingen, welke mede kunnen worden toegeschreven aan bestaande gebreken in de organisatie van de politie hier te lande. Verbetering van de politie-organisatie zal echter niet kunnen bestaan in het op lossen der problemen, welke voortsprui ten uit bet naast elkaar aanwezig zijn van twee rijkspolitieoorpsen. Zij omvat een breedere taak, waaraan sinds enkele ja ren gestadig wordt gearbeid. TOMATENSOEP IN BLIK. Conserven-industrie bij den verkoop ingeschakeld. Prijs voor consument vastgesteld op 18 cent per blik. Inzake het. binnenkort van regeerings- wege in den vrijen handel brengen van tomatensoep in blik, vernemen wij', dat daarbij niet alleen de diverse distributie vormen, maar ook de conserven-industrie zal worden ingeschakeld. De Nederlandlsche Groenten- en Fruit- centrale levert de Mikken aan de conser- venfaibrieken voor 12V* cent. De inkoop voor de grossiers bedraagt 13V* cent, voor de detaillist 15 cent, terwijl de prijs voor den consument is vastgesteld op 18 cent per blik. VERLAGING BIJZONDER INVOER RECHT THEE. Verlaging accijns op het sigarettenpapier in voorbereiding. Het ligt in het voornemen van den Mi nister van Financiën, aldus de M. v. A. aan de Tweede Kamer over de Begroo ting Financiën een verlaging te bevorde ren van het ingevolge de omzetbelasting- wet, van de thee geheven bijzonder in voerrecht, door in de waarde, waarover dit laatste recht beiekend wordt, niet meer bet in dit verband met een accijns gelijk te stellen gewone invoerrecht voor thee te doen begrijpen. Voorts ligt het in zijn voornemen bij de in voorbereiding zijnde herziening van de Tariefwet 1934 een voorstel tot verla ging van het invoerrecht van sigaretten papier op te nemen. In verband hiermede wordt tevens een wetsvoorstel in gereedheid gebracht tot regeling van een overeenkomstige verla ging van den accijns op sigarettenpa- pier BRANDSTOFFENBIJSLAG VOOR KLEINE BOEREN EN TUINDERS. De ministers van Economisch© Zaken em Social© Zaken hebben ter kennis van de gemeentebesturen gébracht, dat aan de klein© boeren en tuinders, die in die B-groep zijn gerangschikt, gedurende hel tijdvak 30 October 1988 tot on mot 15 April 1989, een brands tof fembg,slag mag worden toegekend. Deze bijslag mag ten hoogste bedragen: a. van 30 October 1988 t/m 26 November 1938 fl per wéék; b, van 27 November tot en met 11 Maart 1939 f 1.80 per week; c. van 12 Maart 1939 tot en met 15 April 1989 fl per wéék. De som van d© foitolijke stounvorgoe- ding, de berekende bedlrijfsinkomsten en eventueel loon van den ondersteunde zelf mag met inbegrip van den brandstoffen- b ij slag nimmer meer bedragen dan 95 pet. van het loon, hetwelk de betrokken grondverbruiker zon kunnen verdienen, indien hg als landarbeider c.q. tuinar- beider in het vrije bedrijf in loondienst zou zgn tewerkgesteld gedurende do we ken, waarin hg thans steun geniet. STEUN AAN DEN TUINBOUW. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit het landboutw-cri- sisfonds aan hen, die als teler van ge wassen van den tuinbouw zijn aangeslo ten bij de stichting Nederlandsche Groenten- en fruitcentrale, gevestigd te 'a Gravenhage, en op den dag der uit keer ing geacht kunnen worden hun be drijf alsnog uit te oefenen, steun ver leend zal worden overeenkomstig de be palingen van deze beschikking, tot een bedrag van ten hoogste f 3.850.000. Zonnevlek. Gisteren was zeer duidelijk een zonne vlek waar te nemen. Ook vandaag was ze nog vrij goed zichtbaar. Dammen. Goes IKrabbendijke I. M. Jeremiasse L. Zuidweg 20; M. de JongeW. Hoogesteger 20; F. de HertogJac. Lin- denberg 20; G. Hoogesteger—A. Holle- stelle 20; J. v. Calmthout—M. Meeuw- sen 0—2; J. CrucqA. v. d. Vreede 2—0; J. Sinke—J. Hoogerheide 2—0; L. Dek ker—J. v. Oosten 1—1; J. Mange—C. Wa genaar 20; P. Bliek—M. Nieuwenhuizen 11. Officiëele uitslag 164. MIDDELBURG. Ged. Staten hebben aan den heer J. J. van Weijnsbergen op diens verzoek met ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als technisch ambtenaar van den Provincialen Waterstaat, met dankbetuiging voor al hetgeen door hem in het belang van de Provincie op Wa terstaatsgebied is gedaan. De heeri van Weijnsbergen kwam 1 Mei 1893 in dienst bij den Waterstaat en is sedert 1 Jan. 1907 opzichter of tech nisch ambtenaar. Op 29 Dec. a.s. wordt hij 65 jaar. Het College heeft met ingang van ge noemden datum den technisch ambtenaar van den Provincialen Waterstaat, J. B. Dekker, overgeplaatst van Tolen naar Middelburg. In de heden gehouden aandeelhou dersvergadering van de N.V. Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthandel werd beslo ten evenals vorig jaar na afschrijving en reserveering 6 pet. dividend uit te kee- ren. Tot commissaris werd herkozen Mr Dr R. W. Graaf van Lynden. B. en W. stellen voor op de begroo ting 1939 een subsidie udt te trekken van f 720 voor 16 openbare concerten, (a f 45 per concert), waarvan 10 te geven door het Middelburgsch muziekkorps en 2

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1