eerste blad. ~d vlcks Va-tro-nol Dagblad voor de Provincie Zeeland ma. Dr Colijn verdedigt het regeeringsbeleid. Buitenland. DE WOESTE NAZIWRAAK OP DUITSCHE JODEN. Verpachtingen fto. VRIJDAG 11 NOV. 1938 53e JAARGANG - No. 36 Schandelijke vernieling van joodsch bezit. )n steen los anirig bloot, m doosje te es met zijn maakte bet i in. Er was idelijke let uur 8-7-99. rechts, vijf rbluft. Wat en gedachte lisschien op Ld, Jonkers, d. Harst en f, Bouwl., v. ►an en bees- ele. Lw- en Wei- ijnck. ip. i, Blaupot. Klompenfa- Vbonhuis, v. |38. 15.5 M. Alg. 8.15 Ber. userie 12.00 Gram. 1.20 -3.00 Gram. i. 4.15 KRO- Gram. 6.00 Verv. con- lartcauserie. ANP. 8.15 rkest en so- aan Neerl. 10.40 Lajos ►rkest. 11.00 8.00 VARA. I.00 AVRO. '.00 VARA. ARA. Gram. Om L0.20 Gram II.30 Orgel 5 Ber. 12.45 mentsorkest LSt (gr.opn.) ig van clen O-orkest en 10 Voor de O De Ram- б.50 Orgel. >t democi.a- 7.35 Gau- wij'?" 8.00 „Film als 9.00 Voor met muz. 10.30 Ber. ioolduoiten. 1.55—12.00 IRICHT. n 11 Nov.: it Z. rich- of betrok- r, kans op en morgen nig veran- 3 u.: 13 is TO Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goei Postrekening 444SR Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 DirecteurHoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. L.: 769. Echtscheiding, lijkverbranding, Zondags wet. De tariefsherziening. Het plan-West hof. De grondslag van het Kabinet. Het algemeen debat over de Staats- begrooting heeft dit jaar een buiten gewoon snel verloop. Nadat gisteren, de derde dag van het debat, nog de heeren Bierema, Drees, Vos en Van Houten het woord hadden gevoerd, konden reeds de Ministers be ginnen met de sprekers te beantwoorden. De minister-president D r H. C o 1 ij n, begon als gewoonlijk met enkele losse punten te behandelen. Over T s j e c h o - S1 o w a k ij e zal hij niet spreken, en ook niet over de poli tiek van één onzer naburen. De regeering behoort niet in beoor deeling te treden over de gedragingen van een andere regeering. Over de vruchten der devaluatie zal spr. ook niet spreken. Wat de slech te boeken in de openbare leesza- 1 e n betreft, moet de heer Kersten de feiten, die hem bekend zijn, mededeelen aan den minister van Onderwijs. Wat de toepassing van C.A.O. op bouwwerken van Defensie betreft, merkt spr. op, dat Defensie heeft gehandeld, zooals Financiën en Water staat al jaren deden; het kabinet heeft geen aanleiding gevonden ten aanzien van Defensie van de gevolgde gedragslijn af te wijken. Spr. ontkent, dat hij bij de verkiezin gen in 1937 de opleving van dat jaar toegeschreven heeft aan het beleid van het kabinet. Dergelijke beweringen heeft spr. nooit gedaan. Als wordt aangetoond, dat er meer arbeidscontractanten zijn dan de aard van het werk meebrengt, dan zal de regeering de zaak gaarne bezien. Maar dan moet men met concrete voor beelden komen. Wat het ambtenarenverbod betreft, de overheid moet op haar ambte naren kunnen rekenen onder alle omstandigheden. Het is thans zoo, dat bijna iedere ambtenaar met de defensie in aanraking kan komen. Moet 'n telegraaf- beambte, die 'n militair telegram weigert door te geven, de waterstaatsambtenaar, die aan de inundatie niet meewerkt, de ambtenaar, die niet aan de economische voorbereiding wil meewerken, gehand haafd worden? De overheid moet er zeker van zijn, dat haar bevelen in alle om standigheden naar behooren worden ver vuld. Wat „Kerk en Vrede" betreft, voor aanstaande personen uit die vereeniging hebben zelf geconstateerd, dat^ nu de geheele overheidsdienst met defensie in aanraking kan komen, het lidmaatschap van die vereeniging onvereenigbaar is met den overheidsdienst. De vereeniging heeft zich bovendien zonder voorbehoud aangesloten bij een internationale anti-militaristische organi satie, welke onder anarchistische leiding staat. Spr. laat zich geen ooren aannaaien, dat de Nationale Jeugdstorm, waarvan de heer Van Geelkerken leider is, met de N.S.B. niets zou hebben uit te staan. De regeering onderschrijft hetgeen te gen het anti-semitisme is gesproken. Alle Nederlandsche burgers hebben dezelfde rechten. Elk legaal Nederlandsch kabinet zal er voor zorgen, dat die rechten wor den gehandhaafd.. Het is niet zoo eenvoudig de anti-semi- tische persuitingen te bestrijden. Er is geklaagd over den inhoud van de Troonrede. Die klacht is onbegrijpelijk. De Echtscheidingswet heeft het departement van Justitie verlaten. Aan herziening van de Be graaf w e t wordt de laatste hand ge legd. 6 De regeering meent, dat er waarschijn lijk niet aan een nieuwe Zondagswet te ontkomen is, maar zij wil nog eens aanzien, wat er in de verschillende dee len des lands van de oude Zondagswet Is te maken. Een wetsvoorstel is dit jaar dan ook niet te verwachten. Het leidend beginsel der Nederlandsche uitenlandsche politiek zij het onderhouden van goede betrekkingen met alle mogendheden. Ten opzichte van den olkenbond blijft de regeering van oordeel, dat een internationale rechts organisatie in het belang van goede vol- enrechtelijke betrekkingen wenschelijk blijft. Voor de naties blijft de collectieve veiligheid een begeerenswaardig doel, natuurlijk alleen als zij metterdaad te verwezenlijken is. Tot zoolang echter moet aan de de fensie aandacht worden besteed, waar bij intusschen de grenzen van het nor male niet overschreden moeten worden. Het economisch-sociaal be leid van de regeering heeft in de Kamer instemming gevonden, Spr. erkent, dat een gezonde volkshuishouding een voor waarde is voor een gezonde staatshuis houding. Men moet echter voor oogen houden, dat een verkeerd geleide staats huishouding de volkshuishouding kan ontwrichten. De heer Teulings zegt, dat de aanpas singspolitiek niet tot een sluitend budget heeft geleid. Maar de pomp-politiek der Vereenigde Staten evenmin. De opvolging der raad gevingen der s.d.a.p. zou ons nog verder van huis hebben gebracht. De heer Alberda heeft gezegd, dat spr. den weg van de protectie is op gedrongen. Spr. heeft er niets tegen: de macht der feiten heeft hem, ofschoon overtuigd vrijhandelaar, dien weg opge drongen. Als de trap van mijn huis in brand staat, aldus spr., dan aarzel ik niet mij langs de gootpijp naar beneden te laten zakken. D'aar liggen gevaren, de Regeering weet het. Zij zal dan ook selectief te werk gaan. Verlaging van productie kosten in den land bouw zal niet door loonsverlaging wor den nagestreefd. Deskundige voorlich ting zal dit doel moeten dienen. Het plan-Westhoff is door sommigen aangezien als een doktersre cept, dat geslikt wordt, zooals het is voorgeschreven. De Regeering echter be schouwt het als een basis. Ofschoon spr. ieder een oogenblik van plezier gunt, moet hij toch tegenspreken, dat de Regeering de koopkrachttheorie en de aanzwengelingspolitiek heeft aan vaard. Daarin heeft spr. nog even wei nig geloof als vroeger. Het plan-Westhoff zal zonder dralen onderzocht moeten worden, met name wat betreft zijn invloed op de agrarische productie. Men zal natuurlijk allereerst het oog moeten richten op de uitbreiding van de productie der artikelen, die wij te weinig produceren. Verdere details kan spr. nog niet mededeelen, daar de plan nen nog niet ver genoeg zijn uitgewerkt. De vraag van den heer Schouten om het budget-recht van de Staten-Generaal ten op zichte van het Werkfonds volledig in te schakelen, moet spr. ontkennend beant woorden. Het is onmogelijk de Ka mers de begrooting van een 700-tal wer ken voor te leggen. Het zo<u dan ook con sequent zijn de werkverschaffingsobjec ten, waarvan er 7291 in de afgeloopen jaren zijn goedgekeurd, bij de Kamer aanhangig te maken. Dan zou er weinig van terecht komen. Wel is de regeering bereid het regee- ringspian, dat uit het plan-Westhoff zal voortkomen, en het plan tot bestrijding van de jeugdwerkloosheid aan de Ka mer mede te deelen, alvorens die olan- nen in werking zullen treden. Wat de leerlingen schaal be treft, deze is in het kabinet lang en breed besproken. De conclusie was, dat voor verlaging van die schaal geen geld beschikbaar is. Er zijn zoo veel groepen die om steun uit de staatskas roepen. We krijgen zoo langzamerhand een volk, waarvan er geen man meer is die niet op krukken loopt. Wat kan, zal worden gedaan. Er is echter een absolute grens, die spr. niet uit het oog zal verliezen. Dit naar aanleiding van de desiderata over de werklooze intellectueelen en de ouden van dagen. D'e minister van Onderwijs zal mede deelen of er iets te bereiken is door ver laging der salarissen van onderwijzers van 18 tot 22 jaar. Wel kan spr. thans zeggen, dat er van die leeftijdsgroep maar 67 onderwijzers zijn De beperking van de onder wijzers opleiding is reeds zoo ver doorgevoerd, dat in 1938 de productie de behoefte al niet meer dekte. Hierbij heeft men echter te rekenen met de ge vormde stock. Sommigen hebben nog steeds geen goed begrip van hetgeen Christelijke politiek in ons volk beteekent. De op merkingen van de verschillende sprekers wijzen daarop. Als men homogeniteit bedeelt als ho mogeniteit bij voorbaat, dan bestaat er geen homogeniteit. Een overeenstem ming van meening op alle punten moet, waar meer personen samenwerken, voortkomen uit rustige bespreking. Be slissend is de vraag, of men het na be- Wanneer Uw hoofd verstopt Is, doe slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol In de neusgaten. Direct als U het gebruikt, voelt U als het ware de tintelende geneeskracht die zich snel door de neuskanalen verspreidt. Het belemmerende slijm wordt verwijderd, de zwelling der slijmvliezen vermindert en het schoonhouden der neusholte wordt erdoor bevorderd. U haalt weer frisch en aange naam adem. Voorkom óók vela verkoudhedenl Maar dat is niet alles. U kunt vele ver koudheden geheel voorkomen, wanneer U Va-tro-nol bij het eerste waarschuwende niezen gebruikt 1 Het is speciaal gemaakt voor de "gevaarzóne" in den neus, waar de verkoudheden ontstaan. Tijdig gebruikt, helpt Va-tro-nol de natuur bij het afweren van infecties, zoodat daardoor menige dreigende verkoudheid in de kiem wordt DE BONDGENOOT VAN VICKS VAPOKUB Prijs per flacon 0.90. spreking eens wordt en af de wetsont werpen de instemming hebben van het kabinet. Weliswaar vordert het overleg meer tijd dan weleer, maar dit komt van de ingewikkeldheid der vraagstukken. Maar wat zou dat nu eigenlijk? Er zijn vier mogelijkheden voor een kabinet: een kabinet als dit, een kabinet als dit met leden uit de linkerzijde, een van den heer Albarda en de partij, die hij begeert, en een zakenkabinet. Wat die derde moge lijkheid betreft, dit is geen mogelijkheid van het heden. Zij was dat niet in 1933, niet in 1935, niet in 1937, waarom zou den we er dan nu over spreken? Het standpunt van den heer Kersten betreffende de godsdienstvrij- h e i d is niet dat van het kabinet. Als de heer Kersten de vrijheid van gods dienst niet wil, dan trekke hij onder die leus het land in om voor Grondwets wijziging op dit punt te ijveren. Zijner zijds wil spr. over de godsdienstvrijheid niet in debat treden. Daar denkt hij niet aan. Intrekking van de K. B. van 1816 en 1852 is overbodig, daar de Nederlandsch Hervorm de Kerk volkomen vrij is zich te organiseeren zooals zij wil, Over den grondslag van bet kabinet heeft het spr. verwonderd de heeren Albarda en D'e Marchant et d'Ansembourg samen te vinden. Hun bei der therapie gaat echter weer uiteen als Noord- en Zuidpool. Noch in de demo cratie, noch in den autorjtairen regee- ringsvorm zoekt de regeering het heil. De godsdienst oefent op het staatkun dige leven een heerschenden invloed. Het zou juist in dezen tijd tot vertwijfeling voeren het geloof in de genade Gods los te laten. Het is aller taak mede te werken aan de volbrenging van den Raad Gods op deze aarde. Vandaag is Minister de Wilde aan het woord. VOOR MILLIOENEN VERNIELD EN VERBRAND. De Joden-vervolging in Duitschland heeft gisteren zoo geweldigen omvang aangenomen, dat rijksminister Goebbels zich genoodzaakt zag een proclamatie uit te vaardigen, waarin aan de geheele be volking de eisch wordt gesteld, dat on middellijk van alle verdere demonstraties en acties tegen de Joden wordt afge zien Ondanks dit verbod der rijksregeering werden de betoogingen, de woeste ver nieling van Joodsche warenhuizen, win kels en huizen, en de plunderingen in Joodsche koffiehuizen, zonder dat de po litie tusschenbeide kwam, om bet bevel van den minister te doen eerbiedigen, voortgezet. Men krijgt hieruit wel een veTh effen den indruk van de orde en discipline in Duitschland. Het lijkt meer op een orde- looze, tuchtelooze bende. De proclamatie van Goebbels luidde: „De gerechtvaardigde en begrijpelijke verontwaardiging van het Duitsohe volk oven den laffen Joodsohen sluipmoord op een Duitsch diplomaat te Parijs heeft zich in den afgeloopen nacht op groote schaal geuit. In talrijke steden en dorpen zijn daden van vergelding tegen Jood sche gebouwen en zaken gepleegd. Aan de geheele bevol king wordt thans de stren ge eisch gesteld, dat van alle verdere demonstra ties en acties tegen de Jo den onmiddellijk wordt af gezien. Het definitieve ant woord op den Joodsohen aanslag te Parijs zal den Joden gegeven worden langs den weg van wetge ving en verordenin g." Deze oekase heeft de woede der jaren lang met Jodenhaat opgezweepte nazis niet kunnen bedwingen. De plunderingen werden voortgezet. Langs den Kurfuer- stendamlm en de aangrenzende straten trokken groepen van vier tot vijf kwa jongens, gewapend met houten hamers en ijzeren staven. Zijl voltooiden de plun dering der Joodsche winkels onder het -geroep van „Jiuda verrecke" en „dood aan de joden". Ook de Joodsche koffiehuizen zijn ge plunderd. Synagoges zijn in brand ge stoken. Bijl het vallen van den avond namen de woeste betoogingen nog in hevigheid toe. Er speelden zich tooneelen af, zooals men ze te Berlijn nimmer gezien heeft. Heele troepen nazis drongen de huizen binnen en vernielden er alle ramen. In de Markgrafenstrasse, in het cen trum van Berlijn, hebben in burger ge- kleede nationaal-sooialisten de meest uit- eenloopende voorwerpen uit de vensters van Joodsche firma's op straat gewor pen. De aangerichte schade wordt op mil- lioenen R.M. geraamd. Men beschikt thans over bijzonderhe den omtrent de branden in de Berlijnsche synagogen. Troepen jongelieden hebben zich naar de verschillende Joodsche be dehuizen begeven, waar zij de banken en het houtwerk langs de muren met ben zine begoten, waarna zij den boel in Ibnand staken. Verder wordt nog gemeld, dat de sy nagogen te Potsdam, Leipzig, Keulen, Konstamz, Frankrort a. M„ Stettin, Kre- feld, Düsseldorf, Essen, Brandenburg, fiOottbus Ebersiwalde en Ladsberg in brand izijln gestoken. Uit tal van steden wordt gemeld, dat de inventaris van Joodsche winkels op straat is gesleept en daar in brand ge stoken. Om 4 uur vertoonde de Friedrich- strasse te Berlijln, waar vele eenvoudige Joodsche winkels zijn, een treurig beeld. Een vertegenwoordiger van de „Un. Press", die zich in die straat bevond, kon zich slechts met moeite een weg ba nen door de menigte, die voor de winkels stond, waar schreeuwers bezig waren het meubilair en de koopwaren aan splinters te slaan. De persman volgde eenige poli tieagenten op den voet en constateerde, dat deze niet interveni eerden. Dergelijk geboefte wordt in Duitschland niet naar gevangenis of concentratiekamp gezonden. Deze zijn blijkbaar bestemd voor ds Niemöller c.s. In de Berlijnsche Jodenwijk zag de U. P.-oorrespondent groepen nazis met bijl- len de ijzer eb. rolluiken vernielen en in de straten vuren ontsteken, die gevoed werden met de Hebreeuwscbe heilige boeken en ritueele tapijten, die uit de sy nagogen op straat werden geslingerd. De persman trad een kleine synagoge op een tweede verdieping gelegen binnen en zag, hoe daar letterlijk alles vernield was. In het deftige Westen van Berlijn zijn de ruiten van honderden Joodsche win kels volkomen vergruizeld. De Kurfur- istendamm ziet er uit, alsof ach een luchtaanval of een groote ontploffing had voorgedaan. Te Berlijln zijn negen van de elf synagogen aan de antisemietische actie ten offer gevallen. In een gesprek met een buitenland- schen journalist voorspelde een bruin- hemd voor vandaag nog ergere dingen. Hij zeide, dat deze actie tegen de Joden voorbereid is. „De autoriteiten weten het natuurlijk niet, en wij dragen, zooals vanzelf spreekt, niet de bruine uniform, wanneer wij op Joden-vernieling uit gaan." In sommige straten in het Westen zijn zelfs meubelen en piano's uit de etalages gehaald en op straat geworpen. „United Press" constateerde dat twee en een half uur nadat Goebbels zijn or ders had gegeven, om de anti-joodsche demonstraties te staken, de nazis nog onverdroten voortgingen winkels en der- zelver inhoud te vernielen. Aan niemand werd toegestaan, foto's te maken van de vernielingen. Vertegen woordigers van Londensche bladen, die dat toch deden, werden gearresteerd, doch later in vrijheid gesteld. Politieke kringen toonen zich zeer ge reserveerd. Men wacht thans op de wet ten en verordeningen, die Goebbels in zijn oproep heeft aangekondigd. Een ambtenaar van het ministerie van propaganda heeft de pers medegedeeld: „Het is juist, dat het ministerie van propaganda de verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen op zich genomen heeft. Het aantal joden, die voor hun eigen veiligheid in hechtenis genomen zijn, is niet bekend; het zal echter ge publiceerd worden. De politie is bij de spontane betoogingen tegen de Joodsche winkels niet tusschenbeide gekomen." De excessen elders. Uit alle deelen van Duitschland komen gelijkluidende berichten over anti-jood sche gewelddaden, brandende synagogen, stukgeslagen winkelruiten en winkelin richtingen, gewelddadigheden tegen per sonen, die ervan verdacht worden, met Joden te sympathiseeren. De geheele Joodsohe handel in Duitschland is lamgelegd. Het is nauwelijks te verwachten, dat de assurantiemaatschappijien de aange richte schade zullen vergoeden. In de juristen-kringen te Ber- 1 ijl ia wordt aangenomen, dat de assulrantiemaat- schappijen de sohade niet zullen behoeven te beta len, daar deze te w ij! ten is aan „force ma jeu r". De schade zelf wordt op vele millioenen mark ge schat. Naar Reuter uit Neurenberg meldt, is daar op groote schaal geplunderd. Bruin- hemlden drongen verschillende woningen van Joden binnen, waar zij' de ruiten en de meubelen kort en klein sloegen en de tapijten en gordijnen stuksneden. De be woners werden mishandeld. Te München zijn óók verwoestingen aangericht, in verscheidene „arische za ken", die voor Joodsche winkels werden aangezien. Te Frankfurt a. d. Maan zijn de ruiten van alle Joodsohe winkels ingeslagen, drie synagogen in brand gestoken, een Joodsch hotel verwoest. Ook in particu liere buizen en in een Joodsch restau rant werden groote verwoestingen aan gericht. Uit Aken en andere steden in het Rijn land komen berichten over soortgelijke excessen binnen. Joden moeten München verlaten. Alle Joden te München hebben zich vóór gisteravond zes uur bij de politie- bureaux moeten aanmelden en er de sleutels moeten afgeven van hun wonin gen en garages. Hun wordt 48 uur tijd gegeven ,om 'München te verlaten. Deze 48 uur zijln op 10 November des middags om vier uur ingegaan. Vele Joden hebben hun woningen en hotelkamers moeten verlaten. Er zijn tot nu toe 500 personen, allen Joden, zoowel mannen als vrouwen, ge arresteerd. Ook arrestaties te Weenen. Alle synagogen, één slechts uitgezon derd, zijn verwoest in het centrum van Weenen. Naar verluidt is in al ulo ver nielde Joodsche gebedshuizen met be hulp van brandbommen te werk gegaan. Tweel Joodsche gebedshuizen zijn een voudig opgeblazen. De arrestaties van Joden duren voort. Alle mannelijke Joden beneden zestig jaar die men ontmoet op straat, in trams en zelfs in de woningen, die door de politie, welke door S.S.-lieden wordt bij gestaan, doorzocht worden, worden in arrest gesteld. Er zijln geen officieele getaEen uitge geven omtrent het aantal arrestaties, bet wordt echter op minstens 10.000 ge raamd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1