Dagblad voor de Provincie Zeeland De verkiezingen in Amerika. Wederverkoopers vrapen leveranciers om conrantenreclame. EERSTE BLAD. Het algemeen debat over de Rijksbegrooting. Buitenland. De strijd in China. Belangrijkste Nieuws. DONDERDAG 10 NOV. 1938 53e JAARGANG - No. 35 Verdeelingsplan Palestina opgegeven. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij .Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J, F A N O V, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZU1DËMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen BELANGRIJKE REDEVOERINGEN VAN DE HEEREN SCHOUTEN EN DE GEER. 'De algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting zijn gisteren voortgezet met een rede van den heer De Visser (Comm.), die de regeering o.a. verweet de colfectieve veiligheid te hebben aangetast door de sanctieverpliohtingen te ontken nen. De heer Joekes (V. D. vroeg zioh af waarin nu het positief-Christelijk karak ter van dit Kabinet uitkomt. Tegelijkertijd echter keerde hij1 zich tegen de handha ving van de Zondagswet en het stand punt der Regeering inzake den beroeps arbeid der gehuwde vrouw. Spr. vestig de de aandacht op de noodzakelijkheid van de bestrijding der jeugdwerk- loos h e i d. Aangedrongen werd op verlaging van de leerlingenschaal. De begrooting voor 1939 achtte Spr. naar de eischen van een verantwoord be leid opgezet. Het manifest der negen mannen is z. i. onjuist. Tot zijn verbazing vond spr. onder dit manifest den naam van den Presi dent der Nederlandsche Bank. D'eze naaste adviseur der regee ring heeft een andere taak dan zich in dergelijke verontrustende manifesten tot het publiek te wenden. D'e meening der negen mannen, dat ons volk in al zijn ge ledingen op te grooten voet leeft, is een miskenning van de moeilijkheden van zeer veel werkers. Het moment van den dag was de rede van den heer SchO'uten (A. R.), die zich vooral op financieel terrein bewoog. Spr. wees er op, dat de maatregelen tot werkverruiming een heel wat reëeler karakter dragen, dan vroegere plannen. Toch rijzen er vragen. Is de waarde de zer plannen wel zoo groot, als sommigen meenen? De heteekenis, welke sommigen eraan toekennen, is te mooi om waar te zijn. Men zal bij' de uitvoering moeten on derscheiden in productieve en andere ob jecten. De uitbreiding van bouwland is te verdedigen, doch niet de uitbreiding van de oppervlakte weiland, welke al te groot is. Er is juist productiebeperking van vee en zuivel. Als de regeering haar crisis maatregelen op dit gebied niet wil intrek ken, heeft dan de uitbreiding der produc tie van het weiland wel zin? De overschatting van het plan-Westhoff wordt in de hand gewerkt door de regeering, die spreekt van de tewerkstelling van 90.000100.000 mensehen. De ervaring met de uitbrei ding der werkverschaffing met 50 pet. leert wel anders. Het zou beter zijn ge weest niet zulke groote getallen te noemen Wie zich daarop mocht beroepen, moet spr. waarschuwen: de uitgestelde hoop krenkt het hart". De mededeelingen der regeering over de bestrijding van de jeugdwerkloosheid zul len later nog in behandeling komen. Spr. vraagt de regeering of de plannen aan gaande de jeugdwerkloosheid niet eerder zullen worden uitgevoerd, dan wanneer de Kamers er hun oordeel over zullen ge geven hebben. De Kamers dienen haar budgetrecht volledig te behouden. De financieele toestand is in de Millioenennota goed uiteen gezet en is niet somberder geteekend dan hij is. Wij hebben de grootst moge- 1 ij k e soberheid te betrachten bij het aanbevelen van nieuwe uitgaven. Er leven in Spr.'s groep wenschen, welke echter met het oog op den financieelen toestand niet naar voren worden gebracht. Eerst het gat dichten, moest eigenlijk ons aller leuszijn Een sluitend budget is niet de hoogste wijsheid, maar maakt wel deel uit van de norm, waarnaar regeering en Staten-Ge- neraal zullen moeten handelen. Er is op ditpuntverschil tusschen roomsch-katho- j i eken spr. zegt niet d e roomsch- katholieken 'en de anti-revo lutionairen. Het heeft geen zin. dit verschil te verdoezelen. I n h e t ondenkbare geval, dat de regeering op dit punt het standpunt van bedoelde roomsch-katholieken zou Kaan innemen, zou Spr.'s fractie de regeering niet meer kunnen steunen. Spr. meent, dat krachtiger gestreefd moet worden naar beperking van de uit gaven. De taak der bezuiniging heeft moeilijke kanten. Ziji is niet populair. Men bestrijdt haar met een beroep op de koopkracht van het volk. Dit beroep doet vreemd aan, om dat het alleen wordt gedaan ten opzichte van bepaalde bezuinigingen. De conver sies der staatsschuld hebben de koop kracht ernstig geschaad. Maar er is nooit een beroep op dit gevolg gedaan door de tegenstanders der bezuiniging. Bovendien snijdt het mes steeds aan twee kanten: als er niet bezuinigd wordt, moet er meer belasting worden geheven, dusde koopkracht van andere groepen worden verminderd. Een beroep op koopkracht gaat alleen op, als men de tekorten, ont staan door het nalaten van bezuiniging, ongedekt laat. Doch daarvoor is spr. niet te vinden. De bezuiniging moet krachtig warden aangepakt. De beantwoording door de re geering van spr.'s vragen zal van zeer groote beteekenis zijn voor de houding van de A. R. fractie jegens de belastingplan nen der regeering. Voor deze plannen zal die fractie eerst te vinden zijn als naast de verhanging der inkomsten een daling der uitgaven komt te staan. In z ij. n algemeene politiek 'blijft sprekers fractie het Kabinet steu nen. Over hetgeen voor de Zondagsrust wordt gedaan, is zij niet tevreden. Daar over zal bij de begrooting van Binnen- landsohe Zaken worden gesproken. Over de kabinetsformatie zal spreker niet meer twisten. D'e positief-christelijke grondslag geeft aan de politici een be paalde visie op de staatkundige verschijn selen. Het is God, Die ook in de grootste moeilijkheden de wereld schraagt. Het geloof in Zijn leiding moet richtsnoer zijn Daarom moeten alle feiten in dit, licht worden beschouwd. Het geloof in de souvereiniteit van God moet in het bewegelijke leven van eiken dag de noodige vastheid brengen. D'e heer De Geer (C. H.) merkt op, dat in dit tijdsgewricht over tal van vraagstukken in het geheele volk eender wordt gedacht, terwijl ook de geestelijke achtergrond aan velen duidelijk wordt. Dit kan het Kabinet sterken bij- de ver vulling van zijn taak. Spr. uit den wensch, dat de regeering de kwesties van de echtscheiding en van deZondags- en Begraaf- w e t spoedig zal oplossen. De Zon dagswet wordt al te fragmentarisch toegepast. Het kabinet kome spoedig tot het inzicht, dat het de waarheid in de wetgeving kan dienen en tegelijk het zede lijke en geestelijke volksbelang. De B e_- graafwet leidt tot allerlei vreemde toestanden. Er is in deze materie veel schijn, veel struisvogelpolitiek en niet al te veel oprechtheid. Het wordt meer dan tijd dat er een regeling komt. "Wat de crematie betreft, de wei nig bewonderenswaardige actie van vrij denkers heeft dit instituut hier in een licht geplaatst, dat het elders niet heeft. Spr. gevoelt niets voor lijkverbranding, doch deelt het voorgaande mede om een juiste beoordeeling mogelijk te maken. Wat de werkloosheid sp o li- t i e k betreft, het sympathieke plan-West hoff is wel wat sober aangekondigd. Het schijnt, dat dit plan wel niet zoo gauw zal worden ingevoerd. Spr. deelt niet de critiek van den heer Schouten over de productie-uitbreiding tegelijk met de productiebeperking. Het eene betreft het heden, het andere de toe komst. Er bestaat bij sommigen een misver stand over de strekking van de aangeno men wijziging van de Tariefmachtigings wet. Wij krijgen hierdoor een mogelijk heid, die in andere landen reeds lang bestaat. Over de delegatie zelf was al in 1934 beslist. Spr. meent niet, dat de minister van financiën den toestand te zwart heeft ge schilderd. Niet het tekort van een enkel jaar, maar de cumuleerende tekorten over twee con junctuurperioden heen maken den toe stand zoo ernstig. Het recept, te teren op de opbrengsten van morgen, is ons nood lottig geworden. Men doet verkeerd, door een tegenstelling te scheppen tusschen de eischen van een gezond financieel beheer en het belang van de volkshuishouding. Omtrent de belastingplannen houdt spr. zich het oordeel voor. Op een punt is spr. het niet eens met de regee ring: waar deze namelijk zegt, dat de to tale opbrengst der belastingen en dus de belastingdruk niet is gestegen. Maar de zelfde druk op een lager volksinkomen beteekent een veel hongeren druk. Wat het onderwijs betreft, als er iets te verwezenlijken valt met het denk beeld van den heer Deckers inzake verla ging van de aanvangssalarissen, dan zal spr. daar gaarne aan medewerken. Het anti-semietisme is een ontstellend verwordingsverschijnsel, dat ook hier doordringt. In een rede van den heeT Mussert zeide spr., dat het Nederlandsche volk voor ging voor het internationale Jodendom. Dit is het anti-semietisme in optima for ma. De Nederlandsche Joden behooren tot ons volk. Zij zijn steeds goede Neder landers geweest. Op 't eind der 18de eeuw waren zij Oranjeklanten. De klassen- s t r ij d is overwonnen door de kracht van het Christendom. Moge ook deras- s e n s t r ij d door de kracht van het Christendom worden overwonnen, ook in de gelederen der N. S. B. D'e heer Teulings (R. K.) juicht toe dat het kabinet ook de saneering van het budget heeft ter hand genomen. Hij' staat na lezing van de Memorie van Antwoord dichter bij de Regeering, dan hij aanvankelijk meende. De gegevens over de bezittingen van den staat zijn blijkbaar niet te geven. Maar zou het niet mogelijk zijn productieve en onproductieve uitgaven te splitsen? Dit zou reeds veel inzicht geven in de actieve zijde van de balans. Een manifest als dat der negen mannen (dat intusschen niet eens aan de Kamer is gezonden) zou het orediet van den staat kunnen ondermijnen. Spr. acht het een merkwaardige figuur, dat Mr Trip, die de aangewezen adviseur der regeering is in tal van aangelegenheden, het adres mede heeft onderteekend. Heeft hij bij zijn herbenoeming voor eenige maanden dit inzicht aan de regeering me- degedeeld? Onze financieele positie is nooit werke lijk in gevaar geweest. D'e stijging van de staatsschuld is uit de omstandigheden verklaarbaar. D'at zij zorgen baart, be grijpt spr. Hij deelt die zorgen. Wijze bezuinigingen moeten worden aanvaard. Het is echter eenzijdig daarbij alleen de budgetaire positie in bet oog te houden. Indien bet fo.v. ter bevordering van onzen export nuttig zou zijn twintig beroepsconsuls aan te stellen, dan zou het verkeerde bezuiniging zijn dit na te laten. De tegemoetkomingen op belastingge bied maken het spr gemakkelijker met de belastingplannen der regeering mee te gaan. Sprekers bedoeling is niet de teugels van bet budget los te laten, doch op bet primaire karakter van de volks'huis- houding den nadruk te leggen. Volgens de laatste gegevens was de stand gisteravond: Huis van Afgevaardigden: Gekozen Vorige samenstelling 258 330 165 90 2 8 5 2 10 Democraten Republikeinen PrO'gressieven Labour On'afh. rep. Twijfelachtigen Senaat: Gekozen Vorige samenstelling Democraten 67 76 Republikeinen 23 16 Progressieven 1 1 Farmer Labour 2 2 Onafh. resp. 1 1 Twijfelachtigen 2 Deze uitslagen laten een achteruitgang van de Democratische partijl zien verge leken bij de vorige verkiezingen. De Re publikeinen hebben zoowel in het Huis van Afgevaardigden en de Senaat als bij de gouverneursverkiezingen gewonnen. De Democratische meerderheid is ech ter gehandhaafd. Voor den post van gouverneur zijh 17 Republikeinen en 15 Democraten ge kozen. De Democraten hebben 11 posten verloren, de Republikeinen twaalf ge wonnen. Er zijn thans in totaal 30 Demo cratische en 18 Republikeinsche gouver neurs. De Republikeinen verklaren, dat hun stoutste verwachtingen zijin overtroffen. De Beurs in New York juicht eveneens. Vele aandeelen gingen snel de hoogte in, toen de uitslagen bekend werden. De grootste belangstelling ging ditmaal uit naar de landbouwdistricten, waar de strijd vooral be'heerscht werd door de kwestie van de prijzen der landbouw producten, ontevreden als de landbou wers waren over de lage prijzen, die hun voortbrengselen behaalden, welke onte vredenheid zich keerde tegen de politiek der democraten en van Roosevelt. Thans is gebleken dat de democraten hun voornaamste verliezen te boeken hebben juist in de landbouwdistricten. De New Deal heeft meer terrein verlo ren dan men verwachtte. Een groote Amerikaansclie bier brouwerij beeft dit jaar baar cou rantenreclame met 50 uitgebreid, terwijl zij minder van andere re clamemiddelen gebruik maakte^ Het verzoek van de wederverkoo- pers der William Simon Brewery om meer courantenreclame voor het merk, heeft o.a. tot dit besluit bij gedragen. Van grooten Invloed moet ook hot voorbeeld zijn geweest, dat enkele groote adverteerders de laatste jaren hebben gegeven. Deze hadden n.L de prominente plaats, die zij ln hun branche Innamen, verloren tengevolge van allerlei experimenten met nieuwe reclame middelen. Zoo gauw mogelijk zijn deze bedrijven echter teruggekeerd tot het beproefde en primaire re clamemiddel: courantenreclame. (j Het resultaat is een persoonlijke slag voor Roosevelt. De candidaten, die hij aanbevolen heeft, zijd in een zestal staten verslagen. De conservatieve Democraten, 'die Roosevelt heeft weg trachten te wer ken, zijn met slechts een enkele uitzonde ring herkozen. De democraten zullen in het congres wel een meerderheid behouden. (In den senaat b.v. een meerderheid van meer dan 2/3 der zetels.), zoodat de regeering en buitenlaindsohe zaken d.oor hen be heerd zullen blijven. Ofschoon de Democraten de meerder heid in het Huis van Afgevaardigden behouden, beschikken zij toch niet meer over een duidelijke 2/3 meerderheid, die zeer belangrijk voor hen is met het oog op de New Deal, wijl zij! daardoor instaat waren, om belangrijke wetten onder bui ten werking stellen van het reglement tot stand te brengen. Reeds thans voorspellen de republikei nen en andere elementen een krachtige oppositie in het congres tegen de New Deal-maatregelen. Ook laten zdjj zich op timistisch uit o-ver de presidentieele ver kiezingen in 1940. JAPANSCHE LUCHTMACHT BESTOOKT TWEE CHINEESCHE PROVINCIES. De Japansche luchtmacht heeft in de piovincie Hoenan en Setsjoean een groote activiteit ontplooid. Een Japansch escadrille heeft het vliegveld van T'sjihkiang in het Westen van Hoenan met bommen bestookt. Kort daarop ontstond een hevig gevecht met 16 Ghineesche jachtvliegtuigen, waar van er verscheidene werden neergescho ten. D'e Japanners verloren twee vlieg tuigen. Ook Hengjang werd gebombar deerd met het resultaat, dat twaalf Ghi neesche vliegtuigen, die op het vliegveld van Henjang gereedstonden, verwoest werden. Te Tsjengtoe, de hoofdstad van Setsjoean, werden acht Chineesche leger vliegtuigen bij een bombardement ver nield, terwijl nog twee Chineesche jacht vliegtuigen, die de Japansche toestellen aanvielen, werden neergeschoten. Op het vliegveld van Tsjoenking werden twee vliegtuigen bij een bombardement ver woest. Het A.N.P. verneemt hieromtrent van Chineesche zijde, dat negen Japansche escadrilles, met in totaal 109 vliegtuigen, aan de bombardementen in Hoenan heb ben deelgenomen. Hengjang en Hangsjan werden door 72 bommenwerpers be stookt, die ruim 200 bommen lieten val len, met het gevolg, dat in beide steden circa 200 burgers gedood en 60 gewond werden. Te Hangsjan werden juist de dicht bevolkte wijken onder vuur genomen; verscheiden huizen geraakten in brand, omdat de Japansche vliegers ook brand bommen hebben uitgeworpen. De Japan ners hebben behalve genoemde steden nog verscheiden plaatsen aan den spoorweg KantonHankau aangevallen. Sinds het uitbreken van de vijande lijkheden tusschen China en Japan, zoo meent men van Japansche zijde, hebben de Chineezen ruim 1400 vliegtuigen ver loren, terwijl de Japanners slechts 100 Binnenland. Algemeene beschouwingen in de Tweede Kamer over de Staatsbegrooting. Buitenland. D'uitsche ambassade-secretaris te Parijs overleden. Engelands politiek in Palestina. De verkiezingen in Amerika. vliegtuigen verloren. Volgens dit bericht zou de Chineesche luchtmacht nog slechts over ruim 100 toestellen beschikken. EEN RONDE TAFEL-CONFERENTIE TE LONDEN? De Britsohe regeering heeft bet plan tot verdee ling van Palestina in een Arabisohen en een Jood- sohen staat opgegeven. Zij wensoht een Ronde Tafel conferentie te Londen. De Britsche regeering is na grondige bestudeering van het rapport der com missie tot de conclusie gekomen, dat de politieke, administratieve en financieele moeilijkheden, welke rijzen bij' het uit voeren van bet voorstel, binnen Pales tina een onafhankelijken Arabischen en een onafhankelijken Joodschen staat te stichten, zoo groot zijin, dat deze oplos sing van het proheem onuitvoerbaar is. De Britsche regeering zal derhalve de verant- woordelijkheid voor het bestuur van geheel Pales tina blijven dragen. Het spreekt vanzelf, dat de zekerste grondslag van vrede en voorspoed in Pa lestina een go-ede verstandhouding tus schen Arabieren en Joden zou zij-n, en de Britsche regeering is allereerst voorne mens, alles in het werk te stellen om een dergelijke verstandhouding te bevorderen. Te dien einde stelt de regeering zich voor, onmiddellijk vertegenwoordigers van de Arabieren in Palestina en van de „Jewish Agency" anderzijds uit te noodi- gen, ten einde met hen zoo spoedig mo gelijk in Londen een bespreking te hou den over de toekomstige politiek, inclu sief over het vraagstuk van de immigrar tie in Palestina. Ten aanzien van de vertegenwoordi ging der Palestijinsohe Arabieren moet de Britsche regeering zioh het recht voor behouden te weigeren die leiders te ontvangen welke ziji als verantwoordelijk beschouwt voor de campagne van moord en geweld. De regeering hoopt, dat deze bespre kingen te Londen er toe zullen bijdragen overeenstemming te be-vorderen ten aan zien van de toekomstige politiek betref fende Palestina. Reuter meldt nader uit Jeruzalem, dat het witboek als eerste reactie groote te leurstelling in Arabische en Joodsche kringen alhier heeft gewekt, omdat Groot Brittannië, aldus wordt verklaard, blijk baar het bepalen van een welomschreven politiek, in het bijtoonder wat de immi gratie betreft, ontwijkt. Arabische kringen hebben tegenover een vertegenwoordiger van Reuter ver klaard, dat het niet waarschijnlijk is, dat zij een Ronde Tafel-conferentie zullen aanvaarden, aangezien dit zou gelijk staan met een erkenning van de Jood sche rechten in Palestina, die de Arabie ren nimmer hebben toegegeven. De Joden van hun kant keuren de deelneming van vertegenwoordigers uit naburige Arabische staten af. VON RATH OVERLEDEN. Hevige opwinding te Berlijn. De secretaris van de Düitsche ambas sade te Parijs, von Rath, op wien dezer dagen door den jongen Jood, 'Herschel, Grunszian, een aanslag werd gepleegd, is gistermiddag aan zijn verwondingen be zweken. Dit overlijdensbericht heeft te Berlijn en in Duitsche kringen te Parijs een zeer hevige opwinding teweeggebracht. De D'uitsche radio-stations hebben gis teravond ten teeken van rouw twee minu ten stilte in acht genomen. Ambassade-secretaris von Rath was 30 jaar oud. In politieke kringen toont men zich momenteel nog gereserveerd ten aanzien van de mogelijke gevolgen van dit over lijden; men verheelt echter niet, dat deze noodlottige aanslag zeker van invloed zal zijn op de houding der D'uitsche autori teiten in het jodenprobleem.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1