Hel algemeen begrootingsdebat .Gevaarlijke Mist! VICKS HOESTBONBONS Dagblad voor de Provincie Zeeland Buitenland. De strijd in China. Binnenland. Nederland en de Mexfcaansehe petroleumkwestie. BEGROOTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Uit de Provincie WOENSDAG 9 NOV. 1938 53e JAARGANG No. 34 Reorganisatie bij de Spoorwegen. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij ,,Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon II Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vilsslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.7S bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Gisteren heeft de Tweede Kamer een aanvang gemaakt met de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting. De eerste dag was tamelijk mat. Span nende momenten kwamen niet voor. In hoofdzaak werd ook nu weer herhaald wat reeds tal van malen in allerlei va riaties herhaald werd. Eerste spreker was de heer A1 b a r d a (S.D.) die natuurlijk in hoofdzaak cri- tiek had. De as ColijnGoseling, zoo betoogde hij, staat aan zeer sterke bui ging en drukking bloot. Een roomsch- rood kabinet zou heel wat meer kunnen bereiken. Van de aangekondigde bezuinigings plannen verwacht hij alleen schade voor de volkswelvaart en het bedrijfsleven, evenals van de aangekondigde nieuwe belastingen. Het plan-Westhoff bevat veel goeds; alleen, het gaat niet ver genoeg en het kwam te laat. Spr. bepleitte verdere bestrijding van de werkloosheid, en krachtige hulp voor kleine boeren en middenstanders. Voorts keerde hij zich met klem tegen het pogen om ook in ons land de Jodenhaat aan te kweeken. De tweede spreker, de heer De Mar- chant et d'Ansembourg (N.S.B.) wist al mede niets goeds van dit Ka binet te vertellen. Hij drong er op aan te breken met den Volkenbond en toonde zich verheugd over den terugkeer naar de zelfstandigheidspolitiek. Verder betoogde deze spreker, dat het meerendeel derpolitieke problemen niets met godsdienst te maken heeft. Daarna keerde hij zich in scherpe be woordingen tegen de R.-K. Staatspartij1, waartegenover de N.S.B. verheerlijkt werd. Er is, aldus Spr., slechts één weg uit de ellende: de weg naar Utrechtl Ook de heer Kersten (S.G.P.) keerde zich tegen „het Roomsche ge vaar" en tegen den Volkenbond, waarin voor een Christen staatsman geen plaats is. Verder drong hij aan op krachtige bezuiniging, terwijl hij tegen het opleg gen van nieuwe lasten waarschuwde. Spr. ontkende, dat bij dit Kabinet van een positief Christelijke politiek kan worden gesproken. D!e gevoerde politiek verloochent Gods Woord en wet en levert ons volk over aan Rome. In de gesubsidieerde open bare leeszalen liggen tal van godslas terlijke werken. Wat komt er terecht van de heiliging van den dag des 'Heeren? Spr. zou dankbaar zijn als het K. B. van 1853 betreffende de kerk zou worden opgeheven en de oude rechten der kerk zouden worden hersteld. De staat heeft de roeping het volk terug te voeren tot Gods Woord en heeft ook een roeping je gens de kerk. De heer Deckers (R.K.) wees er op, dat sommige regeeringsplannen overeen komen met de wenschen der fractie. Om trent andere plannen moet een afwach tende houding worden aangenomen. Gaarne zou spr. zich positiever hebben uitgelaten, doch de gegevens der regee ring stellen hem daartoe niet in staat. Het is voor spr. de vraag, of de rijks financiën zich in zoo somberen toestand bevinden als de Millioenennota doet schijnen. De heer Teulings zal daarop nader ingaan. De werkloosheid moet in het brandpunt der belangstelling staan. De plannen der regeering staan natuurlijk onder den invloed van de visie op de conjunctuur. Er is grond voor de ver wachting dat de conjunctuur zich zal verbeteren. De omstandigheden geven aanleiding tot een gematigd optimisme. Spr. juicht het toe, dat de werkver schaffing wordt getrokken uit de sfeer der werkloozenzorg en dat ze het karak ter krjjigt van normalen loondienst. Van het rapport-Westhoff heeft spr. den indruk, dat hier een ernstige poging is gedaan tot verruiming der werkgele genheid op het land. Inhoeverre de ver wachtingen van den heer Westhoff in vervulling zullen gaan, kan spr. niet be- oordeelen. Ook inzake de jeugdwerkloos heid zullen de definitieve plannen moe ten worden afgewacht. Spr. hoopt dat de rijkscommissie van advies spoed zal ma ken. De Mem. van Antw. klinkt niet hoop gevend voor de werklooze jonge onderwijzers. Nog meer teleurstel lend is het standpunt der regeering ten aanzien van de leerlingenschaa'l. De kweekelingen met acte ontvangen geen rechtvaardig loon. Zij kunnen aan spraak maken op een evenredige zorg der regeering. Een oplossing zou gevon den kunnen worden door een beperkte bezoldiging voor de jonge onderwijzers van 1823 jaar. Door verlaging der aanvangssalarissen komt geld vrij! voor verlaging der leerlingensehaal. Spr. vroeg aandacht voor de rechts positie der arbeidscontractanten. Ook de lagere ambtenaarssalarissen dienen te worden bezien. Hoe stelt de regeering zich verlaging van de productiekosten van het land bouwbedrijf voor? Spr. zou het on juist vinden, als de loonen der landar beiders of de inkomens der boeren zouden worden verminderd. 'Spr. zou gaarne zien, dat de regeering een oplossing voorstelde ten aanzien van de niet-nageleefde Zondagswet en Begrafeniswet. Hij keerde zich tenslotte tegen het verfoeilijke anti-Semi- tisme. Het mag in Nederland niet voor komen, dat vaderlandslievende burgers beschimpt worden, omdat zij Jood zijn. De vergadering werd verdaagd tot he denmiddag één uur. SUCCESSEN DER CHINEEZEN. Van Chineesche zijde wordt gemeld, dat de Chineesche troepen in het ge bied rond Kanton nieuwe successen heb ben behaald. Nadat Zaterdag reeds San Tsjoei, veer tig kilometer ten Westen van Kanton, aan de Japanners werd ontnomen, heb ben de Chineesche strijdkrachten gis- 'teren Fa Tsjan, dat slechts twintig kilo meter van Kanton verwijderd is, her overd. Ook de stad Pok Lo ten Noorden van de Biasbaai op 120 kilometer ten Oosten van Kanton gelegen, bevindt zich weer in Chineesche handen. In Hongkong wordt uit Noord-Weste lijke richting het gedreun der kanonnen, waarschijnlijk van de gevecüten bij lok Lo afkomstig, gehoord. Deze Chineesche successen zouden voor de Japanners onaangename gevol gen kunnen hebben, daar de Chineesche troepen, die zich hier geconcenreerd hebben, blijkbaar in aantal de Japanners verre overtreffen. Het Chineesche persbureau „Central News" meldt, blijkens een Havas-tele- gram, uit Tsjoeng King, dat in het arse naal van Tai Joean, de hoofdstad van de door de Japanners bezette provincie Sjansi, in den nacht van 5 op 6 Nov. muiterij is uitgebroken. Ontevreden soldaten zouden het muni tie-depot in de lucht hebben laten vlie- gen, waarbij voor een waarde van buna 40 millioen francs aan oorlogsmateriaal verloren zou zijn. gegaan. Bij de ontzettende explosie zouden drie honderd Japanners om het leven zijn gekomen. TROONREDE-DEBATTEN IN ENGELAND. Nadat koning George gistermiddag ter opening van de parlementaire zit ting, de troonrede had uitgesproken, werd een aanvang gemaakt met het debat over het adres van antwoord op de ko ninklijke rede. Het debat werd geopend door den labour-leider Attlee. Na er op gewezen te hebben, dat Ha lifax in het hoogerhuis kort geleden verklaard heeft, dat de inmenging in Spanje te wijten is aan het besluit van Mussolini, dat Franco moet winnen welke verwijzing door de oppositie met toejuichingen begroet werd merkte Attlee op, dat dit een opmerkelijk com mentaar was op het vertrouwen der re geering in de niet-inmenging. Chamberlain nam na Attlee het woord: „Gezien het feit", aldus de pre mier, dat wij kort geleden de overeen komst van München en het van kracht worden van het Britsch-Italiaansche ac- coord hier hebben besproken, ben ik niet voornemens, telkens opnieuw over die onderwerpen uit te weiden. Ik ben er zeker van, dat het huis met genoegen de uitnoodiging vernomen heeft, welke gericht is tot den koning van Roemenië en tot den president der Fransche republiek, om een bezoek te ko men brengen aan dit land in de nabije toekomst". Betreffende de koninklijke reis naar Canada betreffende Chamberlain: het zal een waarlijk historisch bezoek zijn, waar mede wij Canada hartelijk geluk mogen wenschen. Ook het besluit van den koning om een kort bezoek te brengen aan de Ver- eenigde Staten, is van duidelijk belang. Dit zal de eerste maal zijn, dat de ko ning en de koningin den voet zetten in het land der groote democratie. Voortgaande kondigde Chamberlain aan, dat vandaag het rapport van de Pa- lestijnsche deelingscommissie gepubliceerd zal worden. Chamberlain keurde het ten scherp ste af, dat sommigen uit de mededeeling, dat er zekere gebreken bestonden in de Britsche defensie, geconcludeerd had den, dat dit defensie-systeem en de ge- heele politiek ineengestort waren. „Weest er zeker van, aldus de premier, er be staan ook gebreken in het militaire sys teem van elk ander land, ofschoon we daar niet zoo veel over hooren, terwijl wij gewend zijn, levend in een demo cratisch land, het volk dienaangaande mededeelingen te doen. GEEN KABINETSCRISIS IN BELGIë. De socialistische, de katholieke en de liberale parlementsgroepen hebben af zonderlijke vergaderingen gehouden, om den toestand te bespreken, die voor de regeering is ontstaan naar aanleiding van de bekende beslissingen van het socialis tische congres, vooral in verband met 't accrediteeren van een Belgischen diplo- matieken vertegenwoordiger bij de Fran- co-regeering te Burgos. In deze vergaderingen is dui- delijk de wensch tot uiting ge komen, niet op een regeerings- crisis aan te sturen. Anderzijds echter hebben de katholieken en de libe rale groepen toch ook met klem te ken nen gegeven, dat zij zich niet aan de oekasen der socialistische partij willen onderwerpen en dat het niet aangaat over regeeringskwesties eerst door een partijgroep te laten beraadslagen. REPRESAILLES TEGEN DE JODEN IN DUITSCHLAND. Als represaillemaatregel voor den aan slag op den legatiesecretaris te Parijs zijn alle Joodsohe cultureels organisaties in Duitschland voor den duur van een jaar verboden. Tot de directe maatregelen, die verder tegen de Joden zouden kunnen worden getroffen, behoort het verbod van alle Joodsche publicaties. Verder is den Joodschen leerlingen in alle Duitsche lagere scholen medegedeeld dat zij! deze moeten verlaten en voortaan nog slechts Joodsche scholen mogen be zoeken. Het aantal leerlingen, dat door dit verbod getroffen wordt, is echter niet groot, want gedurende de laatste vijf ja ren zijin de Joodsche leerlingen langza merhand bijna alle van de niet-Joodscbe scholen verdwenen. Het bericht van den aanslag in de Duitsche ambassade te Parijs heeft te Kassei aanleiding gegeven tot betcogin- gen tegen Joodsche winkels, waar ven sterruiten werden ingeslagen. Vooral voor de synagoge waren de sa- menscholirngen groot. Verscheidene de monstranten drongen 't gebedshuis bin nen, waar vernielingen werden aange richt. De toestand van legatie-secretaris von Rath was gisteravond nog niet verbe terd. Er bestaat nog ernstige bezorgd heid. LICHTE AARDBEVING IN BOHEMEN. Gisternacht om 4 uur 12 min. 21 sec. is een aardschok gevoeld in Praag en Zuid- Oostelijk Bohemen. Ook te Weenen en omgeving werden krachtige uitloopers van een aardbeving waargenomen. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND Op 17 October heeft het aantal inge schreven werkloozen 1.781.227 bedragen, waarvan 1.408.932 geheel werkloos. 307.947 personen waren tijdelijk werk loos. Het betreft 1.318.423 mannen, 51.996 jongens, 358.269 vrouwen en 52.539 meisjes. In vergelijking tot verle den jaar is de werkloosheid toegenomen in de textielindustrie en de bouwvakken. Herfliroepeerinoi van de diensten van vervoer en handelszaken. Naar wij! vernemen, hebben de plan nen tot hergroepeering van de diensten van vervoer en handelszaken en van ex ploitatie bij de N.V. Nederlandsche Spoorwegen thans hun definitieven vorm gekregen. De zeven afdeelingen van eerstgenoem- den dienst en de vijf afdeelingen van den tweeden benevens eeru der afdeelingen van den algemeenen dienst, zullen wor den samengevoegd tot elf afdeelingen, waarvan zeven zullen behooren tot den dienst van het vervoer en vier tot de commercieele afdeeling. Aan deze elf wordt nog een nieuwe afdeeling toege voegd welke z-ich zal bezighouden met de ontwikkeling van het reizigersvervoer in denzelfden geest als reeds geschiedt voor dat van goederen. Het is de bedoeling dat de, met het bovenstaande samenhan- DE ONTVANGST VAN DE NEDER LANDSCHE NOTA DOOR DE MEXICAANSCHE REGEERING. Verbreking diplomatieke betrekkingen? De Nederlandsche zaakgelastigde te Mexico heeft gisteren de nota gepubli ceerd, welke 27 October ter kennis van het Mexicaansche departement van bui- tenlandsche zaken is gebracht. De nota vestigt er de aandacht op, dat het reeds zes maanden geleden is, sinds Nederlandsche eigendommen werden ont eigend. Zij herinnert voorts aan drie vroegere nota's aan de Mexicaansche regeering, welke niet zijn gepubliceerd, om dan te vervolgen: „De Nederlandsche Regeering is van meening, dat, zelfs in de gevallen dat de Mexicaansche regeering door de omstan digheden verplicht was particulier eigen dom te onteigenen, het een conditio sine qua non is, dat de onteigende goederen precies worden omschreven en een recht vaardige en snelle schadeloosstelling on middellijk en op behoorlijke wijze woYdt gegarandeerd. De Nederlandsche Regeering kan ln de houding, welke de Mexicaansche Re geering heeft aangenomen na het decreet voor onteigening, niet anders zien dan een weigering om deze fundamenteele regelen te erkennen. Een bevredigende regeling kan in niets minder bestaan dan in een snelle en behoorlijke schade loosstelling of teruggaaf van de eigen dommen aan de betrokken maatschap pijen." De Mexicaansche Regeering heeft in een kort antwoord de ontvangst van de nota bevestigd en verklaard, dat het on derwerp verder niet besproken zal worden. Men acht het daarom waarschijnlijk, dat de Nederlandsche regeering de di plomatieke betrekkingen met Mexico zal verbreken, zooals Engeland reeds heeft gedaan. Bij informatie ter bevoegder plaatse te 's-Gravenhage bleek van eenlg voor nemen in die richting niets bekend te zijn. gende verschuivingen, op 1 Jan. a.s. hun beslag zullen hebben gekregen. PROF. DR A. H. DE HARTOG. Prof. dr A. H. de Hlartog te Amster dam zal, naar „De Standaard" verneemt, voorshands zijn colleges aan de Gem. Universiteit nog niet kunnen hervatten. In den toestand van den hoogleeraar, die, gelijk men weet, al geruimen tijd ernstig ongesteld is, is wel eenige ver betering te bespeuren, maar nog niet in die mate als men wel gehoopt had. BOTER-INVOER IN BELGIë. De Belgische minister van Economi sche Zaken, Middenstand en Landbouw heeft voor de maand November een in voercontingent) voor boter van 100.000 kg vastgesteld, 't Aandeel van Neder land hierin is 27 pet. Dit is 't eerste invoercontingent, dat na de groote melk productieperiode tijdens den zomer wordt vastgesteld. Verleden jaar gebeurde het reeds in de maand September. De bij zondere inivoerrechten op boter blijVen onveranderd. DE CRISIS-HEFFING OP APPELEN. De Nieuwe Zuidvruchtenbond heeft in een adres den minister van oeconomi- sche zaken verzocht ten spoedigste over te gaan tot verlaging der crisisheffing op appelen, evenals reeds eerder met de hef fing op peren het geval is geweest. In verhouding tot den geringen oogst, zoo wordt betoogd, zijn de laatste weken groote kwantums appelen voor export naar het buitenland verkocht, waardoor de prijzen, die al hoog waren, nog weer aanmerkelijk zijn gestegen, zoodat de af zetmogelijkheden weer belangrijk ver minderd zijn. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Tien milde gevers-plan in zicht van de veilige haven. Het „tien milde gevers-plan" ter ver sterking van de kasmiddelen van het Nederlandsche Roode Kruis, is in het zicht van de veilige haven gekomen en staat op het punt behouden binnen te loopen. Wanneer er nog slechts twee milde gevers van ieder f1000 gevonden kunnen worden en wel binnen een week, dan is het plan van den Hagenaar, die f100 schonk, die hij tot f1000 wilde aan vullen, indien er nog 10 milde gevers van elk f 1000 gevonden werden, op schitte- k Bescherm Uw keel in dit venijnige r& weer door geregeld gebruik van^v- H4de medicinale Z rende wijze geslaagd. Dat beteekent dan, dat binnen luttele weken tijds een som van f 11.000 in de kas van het Roode Kruis zal zijn gevloeid, nog afgezien van kleinere giften (waaronder talrijke fraaie bijdragen van f100 enz.), die in de laat ste maanden ook eenige duizenden gul dens opleverden. BEZOEK VAN MINISTER PIRGW AAN ONS LAND? De „Times" verneemt, dat de Zuid- Afrikaansche Minister van Defensie Pi- row, die, zooals bekend, te Londen ver toeft, volgende week korte bezoeken aan Nederland, België en Duitschland zal brengen. Eind November komt hij in Engeland terug, en vertrekt begin Decem ber weer naar Zuid-Afrika. Minister Pirow zal Maandag a.s., voor hij naar Afrika vertrekt, te Londen een rede houden over de handelsbetrekkin gen tusschen Engeland en Zuid-Afrika; dit zal de eenige openbare verklaring zijn, welke hij tijdens zijn verblijf in En geland zal afleggen. EXPORTBELANGEN, INVOERRECH TEN, INDUSTRIALISATIE, ORDENINGSPOGINGEN. Blijkens het voorl. verslag der Tweede Kamer over de beigrooting van Economi sche Zaken, had men met groote belang stelling kennis genomen van de plannen der regeering op het gebied van de be vordering van den export. Zoowel de aangekondigde uitbreiding van bet instituut der exportcredietver- zekering als bet voornemen om tot het toekennen van exportpremies over te gaan werd door vele leden toegejuicht. Kon men vrijwel algemeen met de plannen der regeering tot bevordering van den export instemmen, verscheidene leden meenden, dat de voorgenomen verhooging van invoer rechten met dit streven naar verrui ming van den export onvereenigbaar is. Verhooging van invoerrechten moet leiden tot vermindering van den invoer en deze zal haar directen terugslag heb ben op den uitvoer: ook de uitvoer zal dalen. Bovendien zal een verhooging van in voerrechten leiden tot een stijlging van de kosten van het levensonderhoud en mede daardoor van de productiekosten hier te lande, waardoor de mededinging van Nederland op de internationale markt nog verder wordt belemmerd. Andere leden betuigden hun volle in stemming met de richting, waarin de plannen der regeering op dit gebied zich bewegen. Vele leden betuigden hun instemming met de opvatting der regeering, dat de industrialisatie krachtig moet worden bevorderd. Verscheidene andere leden achtten de ■grootste voorzichtigheid op dit terrein geboden, wil men niet door geforceerde industrialisatie den export belemmeren. Verscheidene leden verzochten de re geering bij de bevordering van den ex port in het bij'zonder te willen letten op de belangen van de agrarische be drijven, speciaal van den tuinbouw'. Gaarne zou men worden ingelicht om trent de plannen der regeering ten aan zien van de oeconomische samenwerking tusschen Nederland en Nederl. Indië. Verscheidene leden verwachtten van deze samenwerking belangrijke voordeelen voor beide gebiedsdeelen. Eenige leden uitten de klacht dat uit de tot heden gevolgde practijk blijkt, dat bij de ordeningepogingen de belangen van den handel onvoldoende tot hun recht komen. Mr. P. DIELEMAN 65 JAAR. Heden herdenkt de heer mr P. Diele- man, lid van Ged .Staten, zijn 65sten verjaardag. De jarige, die voor verder herstel van gezondheid hij is reeds eenige weken ziek tengevolge van een hem overko men ongeluk - buiten Zeeland vertoeft, werd op 9 November 1873 onder Afcsel geboren, doch vertrok reeds na 2 jaar naar Zaamslag. Na studie aan het gymnasium te Zetten en de- Vrije Universiteit te Amsterdam

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1