SCHUDT UW LEVER WAKKER Maclitelooze Regenten-wijsheid „Mijnhardtje Uit de Provincie Kerknieuws. Onderwijs Land- en Tuinbouw Gemengd Nieuws. Een bij Griep en Gevatte koude In Econ. Stat. Berichten van 2 dezer schrijft de liberale hoogleeraar M r G. W. de Vries over den open brief der „ne gen mannen": Technisch is het een knap stuk werk, waarmede negen Nederlanders ons in zicht in den stand der publieke financiën hebben verrijkt. Duidelijk wordt bijeen- gecijferd dat alle „reëele tekorten duide lijk en volledig tot uitdrukking (moeten) worden gebracht," met vermijding van „lastenverschuiving naar de toekomst". "Wie dat zegt, kiest partij in een groot geding: al of niet lastenverschuiving naar de toekomst. In dit geding heeft slechts hij recht van medespreken, die de kracht om zijn land te besturen in zich voelt en dus de hand naar de teugels uitstrekt '(Thorbecke). De fout der „negen-mannen-1938" schijnt, dat zij geen poging doen omtrent dit bestieren van den staat in de toe komst eenige aanwijzing te geven. De mo derne negen-mannen hebben zich beperkt tot de critiek, tot 'het aanwijzen van fou ten waarover discussie open blijft. Zij hebben zich beperkt tot achttiende eeuw- sche regenten-kennis. De conservatieve, staatsgezinde regen ten der achttiende eeuw, de leiders van het economisch leven en dus beschikken de over een geheel ander prestige dan dat van het stadhouderschap, kenden den Staat en de financiën, zooals die feite lijk waren. Maar de staatsgezinde regenten faal den, omdat zij slechts beschikten over re genten-kennis. Zij hadden kennis omtrent de financiën, maar zij misten het staats mansinzicht in de nooden van de toe komst. De negen-mannen, die nu zijn opge staan, bekennen zelf, dat zij slechts over kennis beschikken. Hun aanwijzingen over de noodzakelijkheid om productie kosten te verlagen en de bestaansvoor waarden van het particuliere bedrijfsleven te versterken, staan thans te boek naast de erkenning van de meest verschrikke lijke onmacht om de maatregelen aan te geven, welke thans van Overheidswege moeten worden genomen om een ramp voor ons volk af te wenden. De negen mannen 1844 handelden anders, zij heb ben de toekomst beheerscht. Met deze regenten-kennis, die wel fou ten constateerde, maar die den uitweg niet aangaf, is de achttiende eeuwsohe regenten-staat roemloos gevallen. Onze regeering heeft méér gedaan dan haar critici. Wellicht zullen enkele becij feringen moeten worden herzien, maar niet voor herziening is vatbaar het posi tieve oordeel der Nederlandsche Regee ring, dat het nu, op dit fatale moment, gaat om het durven aanvaarden van ri sico's en om het afwegen van onderschei den risico's tegenover elkaar. De concrete maatregelen, waarover de negen-mannen niet willen adviseeren, zijn essentieel. Wie ons volk toeroept, dat onze Regeering een begrooting foutief heeft op gezet, moet de maatregelen aangeven, welke verbetering zullen brengen. Machtelooze regenten-kennis bepaalde zich tot een critiek, welke reeds sinds vele jaren ons budget begeleidt. Telken jare, sedert 1931, duikt deze critiek op. Thans heeft men er een treffenden vorm aan weten te geven. Maar nu spreekt ook zoo veel duidelijker, dat die machteloosheid om den weg te wijzen naar het kleine lichtje, waarop wij moeten aansturen, niet dateert van vandaag. Zijn de nieuwe negen-mannen niet bij de regenten-„ken- nis" alleen blijven staan? ging van de Pensioenwet voor de spoor wegambtenaren 1925 is ingetrokken. Zooals men zich zal kunnen herinne ren zijn de beraadslagingen over dit ont werp vorige maand in de Tweede Ka mer, na aanneming van een amende ment-van Braambeek, op verzoek van den minister van waterstaat geschorst; een dergelijke schorsing beteekent in den regel intrekking van het ontwerp. GASDICHTE KLEEDING. Van Nederlandsch fabrikaat. Op de stand van het Staatsbedrijf der Artillerie Inrichtingen Hembrug, op de Luchtbeschermingstentoonstelling (Lube- ta) te Amsterdam, is een pak tentoon gesteld, dat gemaakt wordt om bescher ming te bieden tegen strijdgassen, in het bijzonder tegen het zoo gevaarlijke mosterdgas. Deze pakken, die binnenkort op groo- te schaal zullen worden aangemaakt, zijn van Nederlandsch fabrikaat. De stof kan tenminste vijf maal wor den gebruikt. Het ontsmetten geschiedt door uitkoken in water. LANDARBEIDERS NAAR FRANKRIJK Tusschen de Nederlandsche en de Fransche regeering worden, naar „De Tijd" verneemt, op het oogenblik bespre kingen gevoerd nopens de toelating van een aantal Nederlandsche landarbei ders in Frankrijk. HET UITPONDEN VAN VLEESCH EN DE VESTIGINGSWET-KLEINBEDRIJF. Toen de Vestigingswet-Kleinbedrijf voor het eerst werd toegepast dit betrof het slagersbedrijf rezen onmiddellijk tal van vragen in verband met het feit dat in de practijk toestanden bleken te be staan, waarmee in de wet en haar uit voeringsbepalingen niet uitdrukkelijk re kening was gehouden. Een van die gevallen betrof het z.g. uitponden van vleesch. Van uitponden wordt gesproken, wanneer een landbou wer een slachtdier uit zijn eigen bedrijf slacht en het vleesch in hoeveelheden van enkele ponden aan particulieren ver koopt. Op het platteland is het gewoon te, dat dit één of meer malen per jaar gebeurt. De vraag was nu, of dit uitpon den viel onder het begrip slagersbedrijf in den zin van de uitvoeringsbepalingen van de Vestigingswet-Kleinbedrijf. Demi- nister van Economische Zaken heeft in dertijd desgevraagd medegedeeld, dat het uitponden geacht moet worden onder dat begrip te vallen. Dat de rechterlijke macht soms een andere meening was toegedaan, blijkt uit het verslag van de Kamer van Koop handel voor Z.-Vlaanderen over 1937. Wij lezen daarin n.l. het volgende: „Naar aanleiding van bij de Kamer inkomende verzoeken om inlichtingen en uit slagerskringen ingebrachte bezwaren, moesten aan het departement van eco nomische zaken verschillende gevallen van z.g. uitponderij worden gesignaleerd, welk bedrijf ondanks het afgekondigde sperverbod voor slagerijen en in strijd met de bedoeling van den minister, zon der diens toestemming werd uitgeoefend. Opgemaakte processen-verbaal hadden geen resultaat, aangezien deze door den ambtenaar van het openbaar ministerie niet werden vervolgd, op grond dat hij die gevallen, voor zoover de betrokke nen vroeger dat bedrijf uitoefenden, niet als vestiging van een nieuwe zaak be schouwde. In één geval waarvan bekend is, dat het tot een vervolging en een behandeling voor den kantonrechter kwam, werd de zaak bij verstek behan deld en volgde overeenkomstig d'en eisch van het 0. M. vrijspraak. Een poging tof het verkrijgen van een afschrift van het vonnis stuitte af op' een weigering van den kantonrechter. Alleen werd me degedeeld, dat mondeling vonnis was ge wezen en de kantonrechter de hiermede verbonden uitponderij niet als een sla gersbedrijf had beschouwd, zoodat het ook niet betrof het vestigen van een slagersbedrijf." DE SLUITING VAN EEN WEG OP ST. FILIPSLAND VOOR PAARDEN- TRACTIE. Het Tweede Kamerlid Mes heeft den minister van waterstaat de volgende vra/- gen gesteld: 1. Is het juist, dat het gedeelte op St. Filipsland van den rijksweg no. 18 van Qudenbosch naar Zijpe voor paarden- tractie is gesloten? 2. Is het juist, dat door den aanleg van dezen weg verschillende bedrijven op St. Filipsland in tweeën zijn gedeeld en dat verschillende perceelen bouwland in stuk ken zijn verdeeld, hetgeen een rationeele exploitatie zeer moeilijk maakt? 3. Is het eveneens juist, dat bij de schatting van den grond ten behoeve van de onteigening voor den aanleg van de zen weg door een commissie van des kundigen, geen rekening is gehouden met schadesnijding en bedrijfsschade, omdat er bij de waardeering van den onteigen den grond van werd uitgegaan, dat de nieuwe weg van groot belang zou zijn voor de landbouwers voor het vervoer van hun producten met behulp van paardentractie, terwijl vanwege den rijks waterstaat niet werd medegedeeld, dat de weg voor paardentractie zou worden ge sloten? 4. Is het bovendien juist, dat deze weg slechts door zeer weinig auto's wordt bereden en derhalve sluiting voor paar dentractie overbodig is? 5. Is de minister niet van oordeel, in dien bovenstaande vragen bevestigend worden beantwoord, dat, gezien het feit, dat bij de waardeschatting geen rekening met deze sluiting voor paardentractie is gehouden, en mede vanwege het geringe autoverkeer en het groote belang voor den landbouw, de sluiting voor paarden tractie aldaar moet worden opgeheven? „Ik zal je moeten verkoopen, oude jongen". Een typisch snapshot op de Maan dag te Hods' gehouden jaarlijksche paardenmarkt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Waardenburg, A. Loots- ma, cand. te Midlum. Te Waverveen, A. Barendreoht, cand. te Delft. Aangenomen naar Goevorden (2e pr.- pl.), W. van der Veen te Frederiksoord. Vrije Evang. Gemeenten. Aangenomen naar Oude Pekela, T. H. Penninga, hulppr. te Breskens. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende ls, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam ls vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bjj apothekers en drogisten, f. 0.75. VALSCHE SCHETSEN IN OMLOOP. Verdachte landbouwer aangehouden. Uit T'erneuzen wordt aan het Dag blad van Zeeland gemeld, dat door een controleur van de Veehouderij Centrale vorige week op de markt te 's-Hertogen- bosch enkele valsche kalverschetsen wer den ontdekt uit de provincie Zeeland. Ze waren zeer nauwkeurig nagemaakt. Het watermerk was aanwezig, terwijl de schetsen de valsche handteelkeningen droegen 'van den voorzitter P. J. Dekker en den secretaris der Zeeuwsche Land bouw Crisis-organisatie, J. D. Dorst. Slechts viel het op, dat in de handteeke- ning van den secretaris de letter s ont brak en dat de valsche schetsen niet de eenigszins bruine schroeikleur hadden- van de echte, welke in de provincie Zee land langs lichtfotografischen weg ver vaardigd worden. De valsche schetsen waren blank. In verband met de ontdekking van de valsche kalversohetisen kon spoedig daar op aangehouden worden een landbouwer uit den Bonten Polder te Terneuzen. Op het oogenhlilk is nog niet bekend, waar de valsche kalverschetsen vervaardigd werden. Bij een huiszoekisg in de woning van den gearresteerden landbouwer werd een cahier gevonden, dat namen, adres sen en nummers van landbouworganisa ties bevatte. Ook moet reeds gebleken zijn, dat de verdachte handel wilde drijven in deze 'schetsen. Diamantsmokkel met valscherm. In de Leipziger Neueste Nachrichten van Zondag dezer komt het volgende be richt onder het kopje: „D'iamanten- schmuggel mit Fallschirmen" voor. „Een hoer uit V1 i s s i n g e n had op gemerkt dat zijn velden eens per week gepasseerd werden door een vliegmachine van waaruit telkens een heel klein val scherm werd neergeworpen. Direct daar op kwamen steeds twee mannen uit een wachtende automobiel, die het valscherm meenamen. De boer stelde de politie van een en ander in kennis. Beambten stelden zich verdekt op en toen het vliegtuig op nieuw een valscherm had afgeworpen, ar resteerden drie beambten de inzittenden van den auto, terwijl de vierde de para chute in veiligheid bracht. Aan het val scherm was een pakje met diamanten vastgemaakt, die in Amsterdam moesten worden verkocht. De arrestanten deelden mede reeds 20 maal met behulp van pa rachutes diamanten te hebben binnenge smokkeld. Tot dusver staat nog niet vast of het hier gaat om gesmokkelde, dan wel om gestolen goederen". Bij de betrokken autoriteiten te Vlis singen is van dit heele verhaal niets be kend, meldt de VI. Crt. VLISSINGEN. De assistent der directe belastingen enz., de heer J. Nieuw'scheper te Vlissingen, is met ingang van 1 Decem ber a.s. overgeplaatst naar Rotterdam. Door dit vertrek ontstaat een vacature in den gemeenteraad voor de A.R. partij, opvolger op de lijst is de heer J. L. de Wit. Kortgene. In het kiescollege van de Ned. Herv. Gemèente zijn herkozen de heeren H. A. Kramer, P. v. Schaik en Mar. Post. (Belangeloos bericht.) Prof. J. J. v. d. S c h u i t. Za terdagavond is prof. J. J. v. d. Schuit, hoogleeraar aan de Theol. School der Ghr. Geref. Kerk, plotseling onwel ge worden. Medische hulp werd ingeroepen, en er moest dadelijk operatief worden in gegrepen, zoodat prof. v. d. Schuit nog dienzelfden avond laat is geopereerd ge worden. Naar omstandigheden is de toe stand thans zeer bevredigend. Ook prof. Geels is nog ongesteld. Zijln toestand is langzaam vooruitgaande. Prof. de Bruin neemt tijdelijk de colle ges waar. Ds Merkelijn te Goes over den zcndings- arbeid te Magelangi Daartoe uitgenoodigd door de classis Goes der Geref. Kerken, heeft gisteravond Ds A. Merkelijn, em. miss. Dienaar des Woords, een rede gehouden over den zendingsarbeid te Magelang. Er was een verblijdende opkomst. De kerk was dicht bezet. Nadat Ds v. d. Vegt de bijeenkomst had geopend, werd het woord gegeven aan Ds Merkelijn, die verklaarde gekomen te zijn met de begeerte mee te werken aan de uitzending van een tweeden predi kant. Spr. die gedurende 28 jaren te Ma gelang arbeidde, mocht getuigen van den rijken zegen die God op zijn werk heeft gegeven. Het was een veel omvattende ar beid. Achtereenvolgens werd een en ander meegedeeld omtrent het werk voor de Geref. Holl. Kerk te Magelang, den ar beid onder de daar in garnizoen zijnde militairen, het werk onder de Ghineezen, den schoolarbeid die in den loop der ja ren groote uitbreiding verkreeg, den hos- pitaaldienst, het werk in Blondo waar omtrent ontroerende bijzonderheden wer den verteld, de colportage-arbeid, de op leiding en instrueering van helpers, de verbreiding van het Evangelie door het houden van lezingen en voorts van de vele beslommeringen van administratieven aard. Er mag van vele zegeningen worden gewaagd, maar het werk is voor één per soon teveel. Eén zendeling is te weinig. Wij mogen dat zoo niet langer handha ven De kansen en gelegenheden die God ons geeft moeten worden aangegrepen en daarom zal het moeten komen tot de uitzending van een tweeden miss.- predi kant. Spr. deed een beroep op de kerken in de classis Goes, om daartoe mee te werken. - Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. School voor Buitengewoon L.O. te Middelburg de heer A. Huigens te Sas- senheim. Vlissingen. Tot ouderling in de Geref, Kerk te Vlissingen zijn gekozen de hee ren J. van Beveren, C. Geljon, B. H. Ligteringen, L. van Vlaanderen en Ph. J. Woltering en tot diaken de heeren J. Aarnoutse, P. Brasser, G. A. de Rijke on Jac. Strco. DE KALVERTEELTBEPERKING. Een actie tot opheffing. In een op 5 November j.l. verzonden toelichting op een telegram door de sa menwerkende bonden ter bevordering van de opheffing der kalverteeltregeling aan den minister van Economische Zaken wordt er op gewezen, dat directe op heffing van de kalverteeltregeling drin gend noodzakelijk moet worden geacht. Men wijst o.a. op de omstandigheden, dat de gevolgen van de teeltregeling mo menteel het duidelijkst zijn te contro- leeren door een bezoek aan de veemark ten, waar men thans nagenoeg geen en kel gezond gebruiksdier meer kan aan- koopen om de aan te vullen plaatsen in de veestapels der gedupeerde veehou ders te kunnen innemen. Verder, dat een eventueel onderzoek naar de gevolgen der teeltregeling dient te worden ingesteld bij de nu reeds 5 jaren lang getroffen bedrijven en niet zooals vaak gebruikelijk is bij de be voorrechte bedrijven. Tenslotte, dat de huidige mondL en fclauwzeer-epidemie een dergelijken om vang heeft aangenomen, en in haar ge volgen dermate noodlottig is, dat een algeheele ontwrichting der veehouderij gevolg zal zijn, indien niet op korten ter mijn tot opheffing van deze teeltbeperking zal kunnen worden besloten. De kouverdrijver bij uitnemendheid 1 «^Mijnhardtje" 5ct. 12 stuks 50 ct. Bij Apoth. en Drogisfea, LANDBOUWERS NAAR CANADA. De deur iets wijder opengezet. De Canadeesche Regeering zal in 1939 wederom de gelegenheid bieden tot ves tiging van Nederlandsche landbouwers in alle Canadeesche Provincies. Daarvoor komen de volgende groepen van perso nen in aanmerking: A. Landbouwers-gezinnen met een lan dingskapitaal van minstens 1000, onder de voorwaarden: 1. dat zij door en door bekend zijn met het boerenvak en geschikt zijn om met energie en volharding de eerste moeilijke tijden door te maken; 2. dat het landingsgeld ad 1000 wordt medegenomen in een chequé, welke bij aankomst in Canada tegen kwitantie wordt ingenomen. Dit bedrag wordt uit betaald zoodra de nederzetter een bedrijf heeft gevonden of uitgekozen; 3. dat zij het voornemen hebben zich op het land te vestigen; 4. dat zij aankomen tusschen 15 Maart en 15 October 1939. B. Landbouwersgezinnen met een lan dingskapitaal van minstens 500, onder de voorwaarden als bovenstaan en mits deze gezinnen familie of vrienden in de Provincie van nederzetting hebben, die eveneens daadwerkelijk landbouwer zijn en ook daadwerkelijk steun willen ver- leenen. Deze aanvragen worden eerst in Canada onderzocht en na ontvangst van telegrafische goedkeuring kunnen zulke gezinnen aangenomen worden. C. Landbouwersgezinnen, zoons of doch ters van ouders, welke in Canada het landbouwbedrijf uitoefenen. Een landingsgeled voor deze gezinnen wordt in ieder geval afzonderlijk vast gesteld na onderzoek in Canada. De ouders in Canada moeten er in toestem men, dat hun kinderen naar Canada ko men en genegen zijn hen te helpen. D. Een klein getal ongehuwde landbou wers met een landingsgeld van minstens 8 1000. Deze gevallen kunnen slechts overwo gen worden, indien de betreffende per soon zich gaat vestigen bij een landbou wersgezin in Canada of medegaat met een landbouwersgezin, dat zich eveneens op het land wil vestigen. E. Een beperkt aantal Joodsche gezin nen, indien zij daadwerkelijk landbou wer zijn, met een landingsgeld van min stens 1000. Deze gevallen worden slechts na onder zoek aangenomen en moeten, evenals de andere categorieën voldoen aan de voor waarden vermeld bij A. F. Landbouwersgezinnen van Neder landsche nationaliteit met een landings geld van minstens 1000. Voor Nederlandsche gezinnen, die ove rigens voldoen aan de eischen zonder (A) vermeld, stelt de Canadeesche Regeering de gelegenheid open om eerst gedurende een seizoen in loondienst te werken om ervaring op te doen in de Canadeesche werkmethoden. Deze gezinnen kunnen 'voor een seizoen of gedeelte van een sei zoen in loondienst worden geplaatst. 1 dollar is c.a. fl,85. Verdronken. Bij het spoelen van de wasch is gistermiddag de 23-ja- rige mej. C. van D. te Leimuiden in een diepe dijksloot geraakt en verdronken. Bl'oedig drama te Gent. Een kort doch bloedig drama heeft in den nacht van Zondag de Nijverheids laan te Gent in rep en roer gezet. Aldaar ligt in het verbindingskanaal het schip gemeerd van schipper E. Maes, uit Antwerpen. De schipper was met zijn vrouw uit gegaan en had talrijke herber gen bezocht. In den loop van den avond kwamen zij beiden dronken aan boord van 't vaartuig. De vrouw maakte voort durend ruzie en reeds herhaaldelijk had men in de herbergen welke 't tweetal be- Wat verdwijnen gaat. De Nenyto-hal te Rotterdam, die meer dan 10 jaar in ge bruik was als tentoonstellingsruimte en vergaderzaal bij meetings, wordt afgebroken

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2