eerstI I I De uitbreiding der Amerikaansche bewapening. Versterking van de Engelsche Luchtvloot. Publiek bidden. Gemengd Nieuws. Radioprogramma. Het polil Buite De strijd SCHOUWEN-DUIVELAND. DINSDAi 53e JAARj 1 I Aan een artikel in de Maasbode over bet publieke gebed is bet volgende ontleend: Het niet bidden in de openbare licha men beeft ook gevolgen daarbuiten. Zoo organiseerde in het begin van deze maand het departement van So- siale Zaken een excursie voor werken in Overijssel en Drenthe. Er waren autori teiten, hoofdambtenaren uit binnen- en buitenland en journalisten. Te Assen za ten allen aan tafel onder leiding van den heer Draayer. Noch vóór noch na het eten achtte deze ambtenaar het noodig, even stilte te verzoeken. Verschillende r.- katholieken en geloovige protestanten hebben zich daar terecht aan ge- erger d. Minister Romme zelf vroeg op een la tere excursie wel degelijk stilte om „een goed woord te spreken". Minister Geseling liet wel degelijk bid den op het diner, dat gegeven werd bij de herdenking van het eeuwfeest van hot Burgerlijk Wetboek. En menigeen herinnert zich wellicht, dat mr Kooien tijdens zijn kortstondig ministerschap op een toen nog sterk opvallende wijze aan een feestelijken maaltijd gelegenheid tot bidden gaf. Maar kortgeleden was er een maaltijd in de kazerne van de Koloniale Reserve te Nijmegen. Daar nam een hoofdambte naar van Koloniën het tafelpresidium waar. En er werd weer niet gebeden. Deze heeren schijnen niet te begrijpen, dat hun houding geloovigen geen Christenen alleen ergert. Is het hun echter euvel te duiden, nu ook in open bare lichamen niet gebeden wordt? Wij gelooven, dat het hier geen kwade wil is. De meeste Nederlanders eerbiedigen andermans overtuiging. Wat zouden zij er bezwaar tegen hebben, anderen te la ten bidden, ook al hebben zij zelf er geen behoefte aan? Maar in elk geval wie bidden wil, moet daarin niet belet worden door on achtzaamheid van anderen. Jan Boon, landb.kn. B 7, uit St. Laurens. Vertrokken: Leintje de Groot, dienstb. A 52 naar Oostkapelle; Kornelis van Sluys, landb.kn. B 88, naar Biggekerke; Johannis Adriaansei, landb.lkn. B 105, naar Biggekerke; Cornells Wattel, land- bouwerskn. B 106, naar Oostkapelle. Meliskerke. Loop der bevolking over October 1938. Ingekomen: Willem Wil- lemse, landb.kn. B 39, uit Zoutelande; Abraham Koene, molenaarskn., B 60, uit Oostkapelle; Gatharina Pouwer, dienstb., B 47, uit Zoutelande; Pieter Koppejan, landb. kn., A 25, uit Domburg. Vertroken: Adriaan Verhage, landb. kn., A 72, naar Domburg; Kornelia Da- vidse, dienstb., A 44, naar Zoutelande. Westkapelie. Gemeenteraad. Vrij dag vergaderde de Raad alhier voltallig. Ingekomen is een verzoekschrift van P. Westerbeke en A. Brasser, met adhae- siebetuigingen van 531 meerderjarige in gezetenen dezer gemeente, waarin de Raad verzocht wordt geen besluit te wil len nemen tot aanleg van een waterlei ding. In een breedvoerige memorie van toelichting geven requestranten de motie ven aan, waarom zij1 h.i. meenen, dat een waterleiding voor deze gemeente niet noodig is. Uit de gevoerde (besprekingen (bleek wel duidelijk, dat bij den Raad nog geen plan daartoe overwogen is. Alleen, wan neer een groot percentage van gezins hoofden den wensch daartoe bij den raad te kennen gaf, zou deze daartoe een besluit willen nemen. Als zijnde voorbarig werd het verzoek daarom voor kennisgeving aangenomen. De voorz. deelde mede, dat het noodig zal zijn den post voor het uitbreidings plan met ca. f 100 te verhoogen. Na toe lichting werd daartoe z.h.st. besloten. Daarop kwam in behandeling de vaststelling van de gemeentebegrooting dienstjaar 1939. Deze werd vastgesteld met een totaal aan inkomsten en uitgaven voor den ge wonen dienst van f95.034,57; voor den ikapitaaldienst van f 30.399,24. Uit de behandeling van de vroonreke ning 1938 bleek, dat voor een paard ge durende den vollen weitijd f 21,43 zal moeten worden betaald, voor een paard den eersten weitijd f 12,86. Voor een koe gedurende den vollen weitijd f 16,43, voor den eersten weitijd f 9,86, en voor den tweeden weitijd f 6,57. Gedurende den vollen weitijd hebben het vroon beweid 3 paarden en den eer sten weitijd 23 paarden. Gedurende den geheelen weitijd 14 koeien, den eersten weitijd 4 en den tweeden weitijd 1 koe. Bruinisse. Vrijdagavond vergaderde de afdoe ling Bruinisse van den Bond van Mosselkweekers in Zeeland. Tot voorzitter werd gekozen de heer P. de Waal. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur voorstelt, om twee, ten hoogste drie personen af te vaardigen naar de Algemeene Vergadering van den Bond op 11 November a.s. De heer H. Schikker was hier tegen. Hij zou gaarne zien, dat al de leden in d'e gelegenheid gesteld zouden worden op kosten van de afdeeling er heen te gaan. De voorzitter zeide, dat het hoofdbe stuur dat niet toeliet, omdat de kosten te groot waren. Afgevaardigd werden d'e boeren Jan de Ronde en H. Schikker. Het bestuur stelde voor, om a.an het Hoofdbestuur te vragen, bij bet openstel len der Waddenzee en Zuiderzee voor bet visschen van mosselzaad, de sluizen in de Wieringermeer dag en nacht te la ten schutten, met het oog op het vele tijd verlies. De ontvangsten van de afdeeling be droegen op 1 Mei 1937 f 2920.09, de uit gaven f363.94, zoodat bet saldo bedroeg f 2556.15. De beer W. de Koning vroeg, boe of bet nu stond met de 'kwantum-regeling der te leveren mosselen voor ben, wiens kwantum te laag was. De voorzitter antwoordde hierop, dat bet hoofdbestuur bericht ontvangen had, van den Minister, dat daar afwijzend' op beschikt was, omdat z.i. daarvoor geen termen aanwezig waren. Alsnog zal het Hoofdbestuur trachten, om daarin verandering te krijgen. De beer St. Kik achtte het wensche- lijfc, dat er ook bij het Hoofdbestuur op aangedrongen zal worden, dat dege nen, die beneden de 3000 ton mosselen geleverd hebben, in de gelegenheid ge steld zullen worden geregeld te leveren, terwijl degenen, die meer geleverd heb ben, eenigen tijd zullen worden uitge sloten. De heer M. Padmos stelt voor om aan het Hoofdbestuur te vragen of de mos- selen weer geschat zullen worden vol gend jaar. Hierna werd. de eenigszins rumoerige vergadering gesloten. Een autodief geknipt. In den nacht van Zaterdag op Zondag zag een agent van politie van het bu reau Oostervantstraat in de binnenstad te Rotterdam een auto rijden, die nogal de aandacht trok. De wagen „kookte" geweldig, de damp sloeg er in groote wolken af, en de chauffeur scheen niet erg zeker van zijn zaak te zijn, want de wagen maakte af en toe rare capri olen. Op een gegeven moment reed do chauffeur het trottoir op en bleef daal rustig zijn weg vervolgen, hetgeen den agent aanleiding gaf in te grijpen. Aange zien de bestuurder, de 26-jarige Rotter dammer A. F. F., onder den invloed van sterken drank verkeerde, beeft do agent den man meegenomen naar het politiebureau aan de Oostervantstraat. Zaterdagmorgen vroeg vervoegde zich op bet hoofdbureau van politie een ze kere N. S., die kwam vertellen, dat zijn wagen was gestolen. De politie nam da zaak onmiddellijk in onderzoek en al spoedig 'kwam vast te staan, dat de ge stolen auto, een Studebaker, er ongeveer gelijk uitzag als de wagen, die in de Oostervantstraat stond. Inderdaad herkende de eigenaar zijn auto, die evenwel grondig was bedor ven. Omdat bot contactsleuteltje er niet was, en men tot eiken prijs den wagen bad willen starten, was bet dashboard vrijwel gesloopt. Verder was met den motor zoo onoordeelkundig omgegaan, dat deze een flinke tik aan heeft gekregen, deize ernstig beschadigd was. A. F. F. heeft bekend, dat hij den wagen even voor één uur had weggeno men om er met een paar vrienden een ritje mee te gaan maken. De vernielin gen waren zijn werk. F. zal zich hebben te verantwoorden wegens bet wegnemen van een auto, wegens vernieling en we- gens diefstal van olie en benzine. Stroopers schoten op rijksveldwachters. In den nacht van Vrijdag op Zater dag zijn de brigadier der rijksveldwacht Parlevliet uit Berchem en de rijksveld wachter Akkermans uit Schaik ternau wernood aan een doodelijk stroopersschot ontsnapt. Beiden waren, elk met een politiehond bij zich, op weg om stroopers te pakken. Onder Schaik gekomen, namen zij op het grondgebied van Reek een lichtbak waar. Terstond zetten zij met de grootste om zichtigheid daarheen koers en weldra waren zij de stroopers op een paar hon derd meter genaderd. Op dit punt be sloten zij hun komst af te wachten. De mannen met den lichtbak waren de veld wachters nagenoeg genaderd, toen een der politiehonden begon te grommen, waardoor hun aanwezigheid werd ver raden. De stroopers sloegen meteen op de vlucht. Rijksveldwachter Akkermans sprong onmiddellijk over een afrastering en zette de achtervolging in. Bijna tege lijkertijd vloog hem een kogel langs het hoofd, welke den hond doodelijk trof. Een der stroopers, die zich plotseling geplaatst zag tegenover den inmiddels toegesnelden brigadier ParlevlieJ, loste op dezen een schot, dat hem als een vuurstraal langs het hoofd ging. Parle vliet wist zijn tegenstander echter te overmeesteren, waarbij Akkermans hulp verleende. De strooper, de ruim veertig jarige W. B. uit Herpen, werd naar Schaik overgebracht en aldaar voorloo- pig opgesloten. Hij weigert den naam van zijn gevluchten maat te noemen. Landb O'uwer in vlammen gehuld. Zaterdagmiddag tegen half zes brak brand uit in dp boerderij van. den landbouwer J. van Veluw te Harskamp. Naar alle waarschijnlijkheid is de brand ontstaan bij het aansteken van een z.g. benzinelamp. Hoe het zij, de landbou wer snelde plotseling met zijn kleeren in lichte laaie naar buiten. Voorbijgan gers slaagden er spoedig in de vlam men te dooven, waarna bleek, dat de man niet ernstig was gewond. De boer derij1 brandde inmiddels als een fakkel. Aan blusschen viel niet te 'denken. Tusschen stoomketel en muur verpletterd. Zaterdagmorgen heeft op het terrein der N. V. de Wit's dolcenindustrie te Helmond een vreese- lijk ongeluk plaats gehad, dat den on geveer 40-jarigen monteur Z. uit Amers foort het leven heeft gekost. Eenige werk lieden uit Amersfoort waren bezig met p é- -v A l r f** Tijdens Haar bezoek aan Groningen inspecteerde 0. M. de Koningin de eerewaoht van bet 12e regiment infanterie, welke voor de ambtswoning van den Commissaris der Koningin, Mr J, Linthorst Homan, was opgesteld. Luchtvloot van 7000 10.000 toestellen. Men verneemt in regeeringskringen te Washington, dat president Roosevolt hel vaste voornemen heeft bet congres mach tiging te vragen voor een luchtvloot van tusschen de 7000 en 10.000 toestellen, Uit gezaghebbende bron verluidt ver der, dat de president in zijn verstrek kende plannen voor de versterking der wapening ook volledige en snelle uit rusting voor een kernleger van minstens 400.000 man vraagt. De credieten, die hot programma voor 1939 vraagt, overtreffen de totale mili taire begroóting (met inbegrip van de vlootbegrooting) van dit jaar naar schat ting met 300 millioen dollar. Men zegt, dat Roosevelt overweegt een afzonderlijke buitengewone begrooting voor het wape- ningsprogramma op te stellen. (Ofschoon de bijzonderheden van dit programma nog vertrouwelijk zijn, meent men in welingelichte kringen, dat de aanbevelingen, die de president bet Con gres in bet begin van 1939 zal doen toe komen, op de volgende vier punten be rusten: \JL. Ver drie dubbeling van bet te genwoordige luchtvlootmaximum van 2320 gevechtsvliegtuigen in eerste linie door middel van massaproductie gedu rende verscheidene jaren. 2. 'O n m i d d e 11 ij 'k e uitrusting van een legermacht met een aan- vangssteikte van ongeveer 400.000 man met half-automatische geweren, luchtdoel geschut, bommen, tanks en gasmaskers. 3. Versnelde aanwerving van reserves voor een legermacht van een millioen man, die in enkele maanden te velde zou staan, indien de Vereenig- do Staten in een nieuwen wereldoorlog betrokken zouden worden. 4. Voorbereidende maatregelen, die het mogelijk maken, dat de industrie in geval van nood snel bruikbaar wordt gemaakt voor de massaproductie van vliegtuigen en munitie. ,Eind Juni van dit jaar was het Ame rikaansche leger 178.000 man Sterk. De militaire installatie is op het ©ogenblik berekend op de mobilisatie van een leger van 474.000 man, waarin een veldleger van 351.000 man begrepen is. Do luchtvaartcorrespondent van do Sunday Times kondigt aan, dat waar schijnlijk de sterkte van de eerste linie van de Engelsche luchtmacht in Groot- Brittannië van 2750 toestellen op 4 a 5000 toestellen zal worden gebracht en de productie op volle oorlogssterkte kan worden gebracht tot 35 a 40.000 machines in 1940. Hij schrijft verder, dat de productie van machines aan het einde van de maand met ongeveer 50 pet. zal worden ver hoogd. Deze enorme toeneming is een gevolg van de toepassing van de plannen gemaakt in 1936 nopens de schaduwin- dustrie, en het besluit schema „F" uit te voeren. Verdere periodieke uitbreidingen van de industrie worden verwacht naarmate de nieuwe fabrieken in werking kunnen worden gesteld, totdat de volle oorlogs productie in 1940 bereikt wordt. De luchtvaartcorrespondent van de Sunday Times voegt hier aan toe, dat de machines, waarvan de prototypes ont worpen worden, verwacht worden een snelheid te bezitten van meer dan 4-50 mijl per uur. heit demonteer on van een circa 30.000 'kg. wegenden stoomketel in een gedeelte lijk reeds afgebroken ketelhuis. Bij het vervoer van den zwaren ketel naar bui ten is deze plotseling van de slede ge rold. De monteur Z. raakte tusschen het zwaro gevaarte en een muur bekneld, en werd als het ware verpletterd. IJlings 'is men begonnen met het op vijzelen van den ketel om den man te bevrijden. Ofschoon men daarin spoedig slaagde, mocht geneeskundige hulp niet meer baten. Dinsdag 8 November 1938. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. KR O-Uitzending. 8.009.15 Gram. Om ca. 8.15 Ber. 10.00 Gram. 11.30 Godsd. causerie 12.00 Ber. 12.15 KRO-Melod. en solist. 1.00 I.20 Gram. 2.003.00 Vrouwenuurtje. 3.05 Modecursus. 4.05 Ber., hierna: bet KRO-Kamerorkest. 4.45 Gram. 5.00 KRO-orkest. 5.45 FelicitatieLezoek. 6.05 Gram. 6.10 Causerie „Zegen en vloek van het dilettantisme in de muziek". 6.30 KRO-orkest. 7.00 Ber. 7.15 Causerie „Verscheidenheid in beweging en stre vingen". 7.35 Sportpraatje. 8.00 Ber. ANP., Meded. 8.15 Sted. orkest van Maastricht en soliste. 9.009.20 Inter views. 10.05 Gram. 10.30 Ber. ANP. 10.40 KRO-Boys en solist. 11.0011.10 Gram. II.3012.00 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. AVRO-Uitz. 8.00 Gram. Om 8.15 Ber. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gram. 11.00 Wenken voor de huish. 11.30 Orgel. 12.10 Gram. Om 12.15 Ber. 12.30 Omroeporkest. 1.15 Gram. 1.30 Verv. oono. m.mv. solist. 2.15 Viool en piano. 2.45 Kniples. 3.45 Ber. Het Philharmonic Trio. 4.30 Kinderkoor- zang. 5.QO Voor de kinderen. 7.05 Piano. 7.30 Eng. les. 8.00 Ber. ANP Radiojour naal. Meded. 8.30 Bonte Dinsdagavond- trein. 10.00 Radiotooneel. 10.20 Het Ro- nova-kintet. 10.4-5 Schaakn. 11.00 Ber. ANP., vervolg kwintetconcert. 11.30 12.00 Gram. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 8 Nov.: Matige, aan de kust tijdelijk krachtige Z.W. tot Z. wind, nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, eenige motregeen, weinig verandering in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van Zaterdagmorgen 10 u.: 763. Licht op voor fietsers: D'insdag 4 u. 56 min. Uitgave: N. ,Luctor et En het Bureaux Lang: Postrekening 444 Bijkantoor M i ii| J, J, F A N 0 Y, Directeur - Hoofd Staande op het bordes der ambtswoning van den Commissaris der Koningin te Groningen, dankt H. M. de Koningin voor de toejuichingen der menigte. Dit nummer be Vandaag zal de vang maken met 1| tingsdebat, waarin zal worden getoetsj Uit de gewissela punten in het bijzi] len vragen. Evenals het vorifl gehandeld worden] van het Kabinet. Wat dit betreft duidelijk uitgesproj morie van Antwoo „Het Kabinet stl politiek voor in cbj C b r i s t e 1 ij dat bet Gods Wet beleid wensebt te doordat het met ee derdaad groote verl keeringen op geestl rechtmatige vrijhef christelijken grond samenwerking wil gemeen welzijn he'd Verder zullen vq en het W e r k 1 o I stuk in het mi| stelling staan. Het is mogelijk, betreft, het geluid in de Kamer weerj daartegenover zal getracht worden, overtuigen, dat Hij schouwingen te sol met 's Rijks finanl slecht voorstaat alq Met name de hei meer optimische bi fers en feiten moei kelijk zal hij het da Dan zijn er de nj en de financiëele te van de gemeentS bat zal hier wel nil dit alles nog te vel voorbereiding verkj Ditzelfde geldt tq van de werkverschd wel voorloopige pi diep ingrijpende plÊT lijke debat daarover hebben totdat meer] de Volksvertegenwq gelegd. De mogelijkheid over de algeraeenel denken daarbij spec] werklooshei] bat ontwikkelt, wa principieelen aard dienst, niet buiteij blijven. Voorts is er nogl handelspol berale bladen raken wat zij noemen de parlement. Het ligt I der zaak, dat getrad rieven-vraagstuk vo raam der algemeer gelijk is, grondig ti Uit den aard dei van andere proble fensie en de buiten welke behoorlijk aa schonken. Wij behoeven da gaan. Wel echter sprek uit, dat grondige b vraagstukken in on: is. Dat de vertegenv de gelegenheid hebl ring te spreken, laten hooren, om n men te werken volk. Wij hebben nit slechts mag applaui moet dienen om te des volks gehoord mogen God danken volksvertegenwoordi vrije mannen, hun hooren. De gevechten aan rassende aanval d Gisteren zijn de c nen met aanzienlijl weg van Camposin zetten. Deze operaties ber

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6