AKKERTJE Als Joden uit Duitschland willen emigreeren. 's Nachts hoesten De partij met twee aan gezichten. Uit de Schaakwereld. Telegrammen. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand. Marktberichten en die migraine trekt weg! Finantiëele Berichten. Over de partij, die het Janus-gezicht vertoont van de tegenstelling tusschen haar buitenlandsche oorlogspolitiek en haar binnenlandsche politiek van verzet tegen versterking der defensie, schrijft De (rad. R.-K.) Volkskrant: Moeilijk kunnen wij aannemen, dat alle leden der S. D. A. P. de internationale politiek volgen, welke door haar lei ding, met name door de heeren Vorrink en Albarda, en niet minder in „Het Volk" wordt voorgestaan. De politiek dat, als da groote „democratische" mogend heden in gebrelke blijven tegenover de „totalitaire" staten, de kleine hun plaats moeten innemen. Zoo had men daar al lang gewild diat ten aanzien van Spanje tegenover Fran co en vóór de regeering met vastbera denheid zou zijn opgetreden. Zoo heeft men bet Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk als bet ware tot een Nederlandsche kwes tie gemaakt en bet den Oslostaten waartoe, behalve Scandinavië ook ons land en België worden gerekend kwa lijk genomen dat zij voor de schepping van bet Versailles-tractaat niet tot een oorlog bereid waren. Is uit de bestrijding van professor Bon- ger door den beer Winkler reeds gebleken dat niet alle sociaal-democraten achter de leiding staan, de leden der sociaal democratische Tweede-Kamerfractie schijf nen eenparig den beer Albarda te vol gen. Zij zijn de „verscheidene' leden, die in bet voorloopig verslag over de begrooting van buitenlandsche zaken ver klaren, de houding van de regeering ten opzichte van den Volkenhond niet te kunnen „bewonderen". Intusscben willen ze wel erkennen, dat Nederland bij de internationale crisis geen andere houding had kunnen aannemen dan België en de Scandinavische landen, maar tegen bet geheel der Oslo-staten richten zij hun critiek. Het feit, dat in België en de Scandinavische landen par- tijgenooten de buitenlandsche politiek be- heeren, is hun geen waarschuwing tot voorzichtigheidonverantwoordelijk, mee- nem zij bet klaarblijkelijk beter te weten dan hun geestverwanten die op een ver antwoordelijken post staan. De sociaal-democratische Kamerfractie opmerkend, dat tengevolge van den vrede van Munchen de oorlog thans niet is uitgebroken, acht de vraag gewettigd, „of dit resiiltaat ook niet verkregen zou zijn als de democratische landen van welk» staten de Oslo-groep een onderdeel uitmaakt van meet af een kloeke hou ding hadden aangenomen". „Het ware dan zoo vervolgen de sociaal-democra tische Kamerleden waarschijnlijk mo gelijk geweest den vrede te bewaren zon der dat daarvoor die prijs werd betaald, die nu voldaan moest worden. ten uit het stoomschip Thorpehall, waarop in Juli 1937 te Vlissingen beslag is gelegd. Bij dit kort geding bleken niet minder dan twaalf procureurs betrok ken te zijn. Mr F. M. Westerouen van Meeteren uit Den Haag, optredend namens de Spaansobe republiek, verzocht mede na mens den Spaanscben zaakgelastigde 4 weken uitstel van behandeling aangezien het hem niet mogelijk was van de Spaan- sohe regeering tijdig de noodige inlich tingen te verkrijgen. Mr G. R. G. Wijckerheld Bisdom uit D'en Haag, optredende namens de eischers, verzette zich tegen uitstel van de behandeling. De president verleende uitstel tot 2 Dec. DE MEESTER-ACHTKAMP. De resultaten van de partijen, ge speeld in de eerste ronde van de mees- ter-achtkamp, die in de zalen van Kras- napolsky is aangevangen, luiden: Dr M. Eu weP. Keres S. FlobrR. Gapablanca, afgebro ken na 40 zetten. Dt A. AljechinS. Reshevski afge broken na 40 zetten. R. FineM. Botwinnik 10. De beide afgebroken partijen worden hedenavond voortgezet. NIEUWE BRITSCHE RECORDPOGING Non-stop-vl ucht Egyp teA ustral ië. Zaterdagochtend om 3.55 uur (Green- wichijd) zijn drie Vickers-Wellesley- boimbardementsvliegtuigen van de Brit- sche luchtmacht uit Ismailia, aam het Suez-kanaal naar Australië, een afstand van 7162 Eugelsche mijlen, vertrokken, om een poging te doen het record voor een vlucht zonder tusschenlanding te verbeteren. Om een nieuw wereldrecord op den langen afstand te vestigen, is het slechts noodig, dat éen van de drie toestellen de Zuidpunt van Gelebes bereikt. Vandaar tot Ismailia is een afstand van 6368 mij len, terwijl bet tegenwoordige record op naam staat van de Russen met 6306 mhu len. De vlucht van de drie bommenwerpers zal waarschijnlijk iets meer dan vijftien uren duren en daarbij zullen drie groote zeeën moeten worden overgestoken, na melijk de Arabische Zee, de Golf van Bengalen en de Timor Zee. Drie oorlogs schepen, welke in die wateren zijn gesta- tionneerd zullen des nachts hun zoek lichten in werking stellen, om aldus den piloten een kans temeer te geven, bun positie te bepalen. li vlug te verhelpen door keel, borst en rug flink met deze aangename zalf in te wrijven. Behan deling voor het naar bed gaan voorkomt bijna Men lette op het woord waarschijn lijk: men had het er dus op moeten wagen. De S.D.A.P. is daartoe bereid: „Maar al zon bet anders geloopen zijn zoo besluit de fractie dan nog zou men hebben te bedenken, dat wie voor bet recht wil pal staan, zoo noodig be reid moet zijn tot den strijd". De S. D. A. P. had dus voor hetgeen zij „het recht" noemt een oorlog over gehad, natuurlijk ook voor ons land, want het zou laf zijn er de overige wereld aan te wagen mits wij er buiten bleven. Maar nu heeft de S. D. A. P., die verderop erkent dat het verdrag van Versailles van „nood- lottigen invloed" is geweest, nog niet uit gemaakt, dat Tsjecho-Slowakije bet recht aan zijn zijde had, dat ter wille van deze heterogene schepping Europa de kans van een oorlog mocht loopen. De S.D.A.P. zit verstrikt in deze ideo logie, dat de totalitaire staten boe eer hoe beter met wapengeweld tot de orde moeten worden geroepen en dat elke min of meer redelijke aanleiding daartoe moet worden aangegrepen. Voor een par tij vooral, die nog maar kort geleden met het gebroken geweertje paradeerde en die bad het aan haar gelegen zou hebben bewerkt dat ons land over geen weermacht beschikte welke dien naam mocht dragen, ©en hachelijk bedrijf. Een zonderlinge vraag beeft de sociaal democratische fractie ten slotte gesteld. De vraag of het niet op den weg van Nederland ligt, Tsjecho-Slowakije op eeni- gerlei wijze, bij voorkeur in den vorm eener schenking, tegemoet te komen. Indien Tsjecho-Slowakije tegemoet ge komen moet worden, dan zijn er anderen die daarvoor hebben te zorgen. Dat be grijpt de S. D. A. P. ook wel, doch bet is baar om een demonstratie t^gen de totalitaire staten te doen, een gebaar waarvan wij niets dan nadeel kunnen hebben. Men mag zelfs vragen of de S. D. A. P. bereid is baar vraag gestand te doen nu meer en meer blijtt, dat Tsje cho-Slowakije bereid is zich naar de as BerlijnRome te oriënteeren en binnen kort Praag een knooppunt in die as zal worden. In den gedachtengang van de voorstel lers zou het toch wel een beetje mal zijn, ettelijke millioenen met minder zou men toch niet uit den hoek kunnen ko men cadeau te doen aan een land, dat zich onder de hoede van Berlijn en Rome had gesteld. De langste, tot nog toe ondernomen Britsche vlucht is 5998 mijlen van Dun dee naar Alexanderbay in Zuid-Afrika, welke door de vliegboot „Mercury" in October werd gemaakt. Twee van de 3 toestellen zijn onder scheidenlijk om 4.02 uur en 4.05 uur te Port Darwin geland, bet derde is er om 17.10 uur pl. t. aangekomen. DE STRIJD VAN DE WILDE AUTO^ BUSDIENSTEN. AMSTERDAM. De Gooi-expres had aangekondigd, dat zij vandaag en vol gende dagen passagiers voor Bussum en Hilversum gratis zou vervoeren. De directeur was van meening, dat dan geen wetsartikel werd overtreden. Het liep tegen 8 uur, vele belangstel lenden hadden zich voor het kantoor ver zameld, toen de verkeerspolitie ter plaatse verscheen. Er zou van deze eerste gratis- reis niets komen. De politie deelde den ondernemer mee, dat de commissaris bad besloten ook bet gratis vervoer te verbieden. GEHEIME ZENDER IN BESLAG GENOMEN. HOLTEN. Zondagnamiddag werd door ambtenaren der P.T.T. en de politie te Holten een huiszoeking verricht in de woning van de weduwe Schoepers, van waaruit, naar men vermoedde, de uit zendingen geschiedden van den gehei men zender „de groote adelaar". Een uitzendapparaat, waarvan echter de lampen ontbraken, werd in beslag genomen. Twee personen, W. Sch. en A. Sch., bekenden zich schuldig te hebben ge maakt aan voor hen verboden uitzendin gen. Proces-verbaal werd opgemaakt. UITGIFTE VAN PLAATSJES IN DE WIERINGERMEER. ALKMAAR. Naar wij vernemen zal door de Wieringermeerdirectie te Alk maar in de komende 5 jaren in totaal een vijftigtal kleine landbouwbedrijven van pl.m. 8 H.A. in den Wieringermeer verpacht worden, uitsluitend aan land arbeiders, die aan het in cultuur bren gen van den Wieringermeer hebben mee gewerkt en aan de te stellen eischen voldoen. De gegadigden zullen met akkerbouw en veehouderij goed bekend moeten zijn, terwijl eenig weerstands kapitaal niet mag ontbreken. ERNSTIG ZEDENMISDRIJF. WINSCHOTEN. Hier is Zaterdag aan gehouden verdacht van een ernstig zeden misdrijf de 40-jarige N. J. L. N. Hij is heden naar Groningen overgebracht en zal ter beschikking van den Officier van Justitie worden ges.eld. BELANGRIJKE ORDER VAN DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. UTRECHT. Naar wij vernemen zijn door de Nederl. Spoorwegen bij de fa. Werkspoor 38 rijtuigen, bij Beynes 36 rijtuigen en bij Allen 18 rijtuigen besteld. Het gaat hier om een bedrag van ruim 4% millioen gulden. Onlangs reeds is de opdracht voor de dieselmotor-uitrustingen voor twee trei nen aan de Nederlandsche industrie ge geven voor een bedrag van ruim 2 mil lioen gulden. Door deze bestellingen zal een groot aantal arbeiders geruimen tijd te werk worden gesteld. DE HERDENKING VAN DE GROOTE TREK IN ZUID-AFRIKA. DEN HAAG. De Regeeringsp eredienst meldt: Jhr mr F. Beelaerts van Blokland, Minister van Staat, vice-president van den Raad van State, heeft zich op ver zoek van de regeering bereid verklaard, om behoudens onvoorziene omstandig heden haar te vertegenwoordigen in Z. Afrika bij de herdenking van de Groote Trek in December a.s., teneinde aldus een blijk te geven van de warme belang stelling die in Nederland voor die ge beurtenis wordt gevoeld. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL. FRANEKER. Vanmorgen is op den rijksweg te Franekeradeel de 38-jarige arbeider J. K. uit Midlum, die daar fietste, door een autobus aangereden. De bestuurder had, doordat hij tegen een steenhoop was aangereden, de macht over het stuur verloren en reed tegen den wielrijder aam. De man was op slag dood. Het slachtoffer laat een vrouw met 5 kinderen achter. DE JAPANSCHE 0PMARSCH. TOKIO. De Japansche opmarsch naar Tsjangsja, de hoofdstad van de provin cie Hoenan, is bijna voltooid. Langs drie wegen trekken de land- en marine- strijdkrachten naar de stad op. De Japanneezen schatten de verliezen van de Chineezen als gevolg van de in neming van Hankau op 800.00 man. S. A. de Visser, f In het Ziekenhuis „St.-Joanna" te Goes is op 78-jarigen leeftijd overleden de heer S. A. de Visser te Krui- ningen. De overledene was voorzitter der slagerspatroonsvereen. „Zuid-Beveland", idem van de afd. N.- en Z.-Beveland der Vereeniging tot bevordering der bijen teelt in Nederland en Hoofdbestuurslid van laatstgenoemde vereeniging. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cenl bi] vooruitbetaling. Een medewerker van de „N. R. Crt." schetst de moeilijkheden waarmee Duit- sche Joden te kampen hebben, wanneer zij willen emigreeren. In Duitschland zelf wordt hun het le ven onmogelijk gemaakt. Vandaar dat zij trachten naar het bui tenland de wijk te nemen. Maar dat gaat ook niet gemakkelijk. Stel, dat zij zich ergens kunnen vestigen. Dan moeten zij beginnen met een pas aan te vragen, want de meeste Joden hebben hun pas het vorig jaar moeten inleveren. De pas wordt alleen dan aan de Joden gegeven, wanneer zij een „Unbedenk- lichkeitserklaring" van de bevoegde be lastinginstanties kunnen voorleggen. Arme Joden krijgen die verklaring na tuurlijk gemakkelijk. Maar de niet-onbe- middelden! Zij moeten een nauwkeurig overzicht van hun vermogen opgeven en daarvan wordt dan om te beginnen een bedrag van 25 pet. als „Reichsflucht- steuer" afgehouden. De rest van dit geld wordt daarna, nadat de bedragen zijn gereserveerd, welke de emigrant nog voor zijn vertrek noodig heeft en waar uit hij zijn reis moet bestrijden, op een „sperr-konto" gestort bij de Golddiskont bank. Deze gelden kan de emigrant ech ter aan de Golddiskontbank verkoopen. Op het oogenblik noteert de emigranten- Mark hier 8 Pfennig. Wanneer dus een man een fortuin van 100.000 Mark bezit moet hij daarvan eerst 25.000 Mark als „Reichsfluchtsteuer" aan den fiscus afdragen. Voor de resteerende 75.000 Mark krijgt hij daarna 75.000 X 0,08 of zoowat 6000 Mark. Hem blijft dus, wanneer hij goed en wel over de gren zen is, zoowat 6 pet. van zijn oorspron kelijk vermogen over. Hier moet nog aan worden toegevoegd, dat ook deze rege ling op het oogenblik vastgeloopen is. Men wacht op hetgeen het buitenland zal doen. Een tijdlang heeft men den emigranten veroorloofd voor een deel van hun vermogen b.v. machines te koopen, waarmede zij in den vreemde een nieuw bestaan zouden kunnen opbouwen. He den is een dergelijke uitvoer niet meer mogelijk. Dit is niet alles. De Joodsche emigran ten moeten een lijst opstellen van hun gansche bezit tot in <le kleinste bij zonderheden en wanneer hier nu dingen bij zijn, welke in de laatste jaren zijn gekocht, dan moeten 40 100 pet. van het voor deze dingen uitgegeven bedrag nog eens aan den fiscus worden betaald. De som wordt trouwens afgetrokken van het bedrag, hetwelk per saldo bij de Golddiskontbank wordt gestort. Overigens heeft men in den laatsten tijd ook nog een vergunnig van het „Ar- beitsamt" noodig om Duitschland te mogen verlaten. Voor bepaalde catego rieën geschoolde arbeiders (vooral in de metaal- en in de electrotechnische indu strie) worden heden geen emigratie-ver gunningen meer verstrekt. Deze men- schen worden veeleer aan het werk ge zet, zelfs indien zij Joden zijn. GOE-9. Overleden: Salomon Adriaan de Visser, 78 j., echtg. van Johanna Blok te Kruiningen. Over de maand October. WAARDE. Geboren: Suzanna Wille- mina Geertruida, d. v. Hendrik Adriaan Houte en Geertruida Meeuwsen. Gehuwd: 20, Leendert Schipper, 31 j. te Kapelle en Pieternella Blok, 22 j. RILLAND-BATH. Overleden: 18, Iman Koster, 62 j., echtgenoot van Adriana Luteijn. (I. G.) VERE. Bevallen: E. de Nood geb. Lamport d.; C. J. Mesu geb. Abraham se z.; J. G. de Buck geb. Kasse d.; T. E. de Nood geb. Maas z. (M. G.) KOUDEKERKE. Bevallen: M. Janse geb. Pieterse z; A. de Visser geb. Dek ker d.; M. Poppe, geb. Boone d. Ondertrouwd: W. v. d. Broeke 36 j. en J. Geertse 28 j.; E. Janse 26 j. en L. Ver- hage 26 j. Getrouwd: J. Kluijfhout 28 j. en J. de Potter 23 j. Overleden: P. Lampert 47 j., vr. van J. Moens. (V. G.) STAVENISSE. Geboren: Kornelis Leendert, z.v. J. Fierens en W. Potap- pel; Anthonie Leendert z.v. N. M. Hage en M. F. Geluik; Cornelis z.v. A. Goede- gebuure en A. Hage; Johannis Pieter z.v. G. Paulusse en W. J. Geluk; Marinus Willem z.v. D. K. van Nieuwerkerk en M. Pipping; Pieternella, d.v. G. Dorst en J. H. Moerland. Gehuwd: Nicolaas L. Rijstenbil 22 j. te Scherpenisse en Neeltje J. van Eenen- naam 18 j. Overleden: Daniël D. de Rooij 18 j.; Abraham Koeman 62 j., man van J. I. Stoutjesdijk; Johannes Smits 77 j., man van E. Bazen; Geertje Boogert 71 j., wed. van A. Manneke. (T. C.) WISSEKERKE. Geboren: 30, Fran cois Adriaan z.v. Stepbanus Jan Dees en Jacoba Pieternella Janse. Overleden: 29, Pieter de Smit 91 j., wedn. van Martina Maria Frausoo. (N. B.) KORTGENE. Geboren: 27, Urbanus Izaak z.v. Cornelis van Bemden en Pie ternella Boot. Ondertrouwd. 27, Jacob Marinus de Vos 25 j. jm. en Jacoba de Smit 21 j. jd. (N B) KOLIJNSPLAAT. Overleden: 13, Jozi- na Merison, 80 j. wed. Liven Matthij'sse. (N. B.) ROTTERDAM. 7 Nov. 1938. Aanvoer veemarkt: 646 koeien en ossen, 184 vette kalveren, 1115 schapen en lammeren, 693 varkens, 4 nuchtere kalveren, 1 bok. Prijzen: koeien tot 68 tot 58, 38—48, ossen tot 66, tot 56, 3848, vette kal veren 1.20—1.10, 7585, schapen 45 36—30, lammeren 494742, varikens 535251, schapen per stuk 2320— 17, lammeren per stuk f 16—1412. Koeien en ossen aanvoer korter, han del stroef, prijzen als vorige week, be halve 1© kwaliteit ossen, die iets duurder waren, een prima koe tot 72, een prima os tot 68, vette kalveren aanvoer iets kleiner, handel vlot, prijzen iets hoogar, een prima kalf tot 1.30, schapen en lammeren aanvoer als vorige week, han del slecht, prijzen lager, vaikans aan voer als vorige wéék, handel tamelijk, en prijshoudend, ©enige partijen schapen werden voor export verkocht. Zaden. Lijnzaad voer 78, lijnzaad wit bloei zaai 8.509, karwijzaad 18 19, blauw maanzaad 2023, koolzaad 9—10. Vlas. 3000 Groningsch 6570, 3800 blauw 65—75, 9200 geel 66—75, 1000 dauw root 5862. De stemming blijft kalm. De prijs van de laatste weken is gedaald. Men hoopt dat het huidige prijspeil behouden kan blijven. Alles wordt verkocht. Aardappelen: Brielsche eigenheimers: 1.502, blauwe eigenheimers 1.601.70, Zeeuwsche eigenheimers 1.401.70, klei ne eigenheimers 1.201.40, Zeeuwsche bonte en blauwe 2.202.40, kleine bonte en blauwe 1.50-1.60, bintjes f 1.40 1.75, alles per H.L. Zandaardappelen 3.5 4, kleine zandaardappelen 2.53 cent beide der kg. Aanvoer redelijk, handel kalm. Graanmarkt. Rogge f7.15f7.40, haver 5.756.25, gerst chevallier 7.40 7.75, gerst winter 7.257.50, kleine groene erwten 910, schokkers 11 12.25, bruine boonen 2024 Binnen 'n kwartier voelt ge U als her boren. Ge hebt Uw dag gered! Wer ken verrassend snel. Onschadelijk! Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes vorige koers heden H. V. A. 473 472% Ned. Ind. Handelsbank 130 130% Philips 226% 227 Unilever 1443/a 145% A. K. U. 42 Vs 42% Amsterd. Rubber 237 238 Kon. Olie 331 330% Deli Mij. 282 283 Scheepvaart Unie 121 121 Kon. Boot 126 126 3 pet. Nederland 1938 100ls/i» 101 3 pet. Nederland 1937 98% 986/s U S. Steel 483/s 48% Anaconda 271/io 273/s Bethlehem Steel 51% 51% Cities Service 6% 6% Intern. Nickel 42 Vs 42% Shell Union llVs li1/" Kennecott 333/s 337/s Radio 65/s 6% Car Foundry 22% 22% Tidewater lO?/l0 103/s Midcont. Oil 12% 12% General Motors 377/s 385/s Am. Enka 29% 287/s Am. Water Works 10% 11 Republic Steel 14% 14% Continental Oil 21% 21% De beurs was weinig belangrijk; de orders waren zeer gering en daardoor dus ook de koersverschillen. Toch was zij prijshoudend over de beele linie en er kwam tijdens het beursverloop geen ver andering tot stand. In de Amerikanen bleef het ook stil; er waren aan den vooravond der verkie- 1 zingen ook geen orders te verwachten, daarom bleef de arbitrage ook werkeloos. De koersen waren fractioneel hooger. De obligatieafdeeling was eveneens prijshoudend. Onze Staatsfondsen hebben neiging nog iets aan te trekken. Wisselkoersen. Amsterdam, 7 Nov., 2.30 u. Berlijn 73.55—73.75. Londen 8.748.75%. Parijs 4.38%4.40%. Brussel 31.0731.13. New-York 1.83%—1.84%. van den weg staande auto 8 mogen wanneer licht op ver plicht is - géén andere ver lichting voeren dan n rechts geplaatst lampje, dat naar voren rood en naar achteren wit licht geeft. Rechts van den weg staande, moogt a In zoo'n geval kiezen tusschen de nor male autoverlichting óf één links- zittend lampje, dat naar voren wit en naar achteren rood licht geeft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3