HITLER OVER DEN INTERHATIDNALEMVREDE. Een verklaring van Churchill. Dagblad voor de Provincie Zeeland Qi.OUO VADISj MAANSVERDUISTERING Binnenland. EERSTE BLAD, Belangrijkste Nieuws. De kampen voor jonge werkloozen. MAANDAG 7 NOV. 1938 53e JAARGANG - No. 32 Ontwapening als eerst een ontwapening der oorlogs ophitsers plaats vindt. Churohill schijnt volgens Hitler op de maan te leven. Hevige aardbeving in Oost-Japan. Hedenavond één minuut over negen. I Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij ,Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" ;;ureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 DlreeteurHoofdredacteurR, ZUIDBMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Hitler hoeft gisteren ln het stadium te Weimar gesproken en daarbij o.m. verklaard: Wat thans, bij een terugblik, dikwijls bijna een wonder toeschijnt, Is niets anders dan het loon voor een onmete- lijken en onvermoeiden arbeid.. Wij heb ben thans van de voorzienigheid het loon gekregen, juist zooals eens het Duitsch- land van 1918 zijn loon heeft gekregen. Wanneer thans parlementsleden of po litici in vreemde landen het zouden wa gen te beweren, dat Duitschland zijn verdragen niet is nagekomen, dan kan men hun slechts antwoorden, dat de grootste verdragsschennis van alle tijden jegens Duitschland is gepleegd en dat alles, wat men Duitschland in de veer tien punten had toegezegd, geschon den is. De Führer schetste vervolgens den op- voedenden arbeid der nationaal-socialis- tische beweging. De nationaal-socialisten wilden niet beweren, dat hetgeen thans bereikt is het ideaal is. Voor hen be staat een ideaal en overeenkomstig dit ideaal zullen de Duitsche menschen ge neratie na generatie worden opgevoed. De verdere taak, aldus vervolgde Hitier, welke deze beweging zich heeft gesteld is de vorming van een nieuw keurcorps van leiders. De partij is de garant van deze leiding van het Duitsche volk. Het derde, dat wij ons schiepen, was de nieuwe weermacht Als vredelievend man heb ik er naar gestreefd, aldus Hitier, het Duitsche volk die weermacht en wapens te scheppen, welke geschikt zijn ook anderen van den vrede te overtuigen. Er zijn zeer zeker lieden, die den egel beschimpen, omdat hij stekels heeft. Zij moeten echter niet in de buurt van dit dier komen en het met rust laten. Nog geen enkele egel heeft een ander dier aangevallen, behalve wanneer hij werd bedreigd. Men moet ons niet te na komen. Wij wenschen niets anders dan onze rust en onze arbeidsmogelijkheid en het levens recht voor ons volk en wel hetzelfde recht als ook anderen voor zich opeischen. Dat moesten juist de democratische staten op grond van hun wereldbeschouwing be grijpen. ^Zij hebben voortdurend gespro ken over de rechtsgelijkheid en de rech ten der kleine volken. Dan kunnen zij toch niet verstoord zijn, wanneer ook een groot volk ditzelfde recht voor zich opeischt De verzekering en de garantie van deze rechtsaanspraak worden gediend door de nationaal-socialistische weer macht. Ik ben bereid, aldus verder Hitier, te onderhandelen, maar ik laat er geen twijfel over, dat ik het Duitsche recht noch langs den weg van onderhan delingen, noch langs een an deren weg laat te kort doen. Het is heel mooi van internationalen vrede en internationale ontwapening te spreken. Alleen ben ik wantrouwend over de ontwapening (van wapens), zoolang men niet eerst in den geest ontwapent. De heer Churchill heeft zeer openlijk verklaard van meening te zijn, dat men het huidige regiem in Duitschland moet terzijde stellen met gebruikmaking van Duitsche binnenlandsche krachten. Wanneer Churchill minder zou verkee- ren met emigrantenkringen, d.w.z. met door het buitenland betaalde landver raders, dan met Duitschers, zou hij den geheelen onzin van zijn gepraat inzien. „Ik kan dezen 'heer, die op de maan schijnt te leven, echter één ding ver zekeren: zoo een kracht, die zich tegen het tegenwoordige regiem keert, bestaat in Duitschland niet. Er is in Duitschland slechts één kracht: de kracht der Duitsche natie, in leiding, in volgelingen en metalen wapenen. Duitschland heeft natuurlijk niet het recht te eischen, dat de andere landen hun grondwetten veranderen. Ik heb slechts den plicht als leider der Duit schers rekening te houden met deze grondwetten en de mogelijkheden, die zich daarbij voordoen. Wanneer eenige dagen geleden de plaatsvervanger van den leider der Engelsche oppositie in het Lagerhuis heeft verklaard, dat hij wenscht, dat Italië en Duitschland wor den vernietigd, kan natuurlijk niet wor den verhinderd, dat deze man op grond der democratische spelregels, met zijn partij misschien inderdaad over een of twee jaren aan de regeering komt. Dit echter kan ik hem verzekeren: ik zal verhinderen, dat hij Duitschland ver nietigt. Juist zooals ik er van overtuigd ben, dat het Duitsche volk zal zorgen, dat deze heeren in hun plannen niet sla gen, zoo dit weet ik zal het Ita- liaansche volk er voor zorgen, dat het hun niet gelukt. Ik geloof, dat voor ons allen dergelijke verwachtingen slechtB kunnen leeren: vast aaneen te staan en ons nauwer bij onzen vriend aan te sluiten. Hitier zeide vervolgens, dat de Duit schers slechts met diepen trots en groo- te vreugde vervuld kunnen zijn door 1938. Duitschland is grooter geworden langs den meest natuurlijken en moreel minst aanvechtbaren weg, die er is. Dit jaar is voor Duitschland echter ook een jaar van verplichting. Wij allen moeten het besluit nemen ons moreel en geeste lijk en daarmede ook materiëel te wa penen. Wanneer de andere wereld van ontwapening praat, zijn wij zeer gaarne daartoe bereid, doch onder één voorwaarde: dat eerst een ontwapening der oorlogsophitsetrs plaats vindt. Tenslotte zeide Hitier: ik ben trotsch en gelukkig, dat ik uw leider mag zijn. Wanneer wij steeds sterk en vol ver trouwen zijn, kan ons heilige Duitsch land niets gebeuren, thans en nooit in de eeuwigheid. Hij verlangt alleen dat Engeland krachtig wordt verdedigd: In een interview met een vertegen woordiger van Reuter naar aanleiding van hetgeen Hitier Zondag over hem heeft gezegd, heeft Winston Churchill verklaard, dat Hitier zich vergist wan neer hij veronderstelt, dat Eden, Duff Cooper en hijzelf, alsmede de leiders van de liberale partij en de labourpartij naar oorlog drijven. Niet een van hen denkt aan een aanval tegen Duitschland. Zi] verlangen alleen, dat Engeland krachtig wordt verdedigd. Laat deze groote man zijn eigen ge weten onderzoeken, alvorens hij een an der beschuldigt naar oorlog te drijven. Het geheele volk van het Britsche rijk en van de Fransche republiek verlangt niets anders dan in vrede te leven naast het Duitsche volk, doch ook zij zijn be sloten zich in staat te stellen hun rech ten en sedert lang verworven beschaving te verdedigen. De spoorwegverbindingen verbroken en tal van huizen verwoest. Zaterdagmiddag is in een groot deel van Oost-Japan, o.a. te Tokio, een krach tige aardbeving gevoeld. De schokken waren bijzonder hevig in de prefecturen Miyagi, Iwate, Foekoesjima en Ibaragi. Tö Tokio snelden velen de straat op, doch er schijnt geen schade aangericht te zijn. Dé laatste berichten melden, dat alle spoorwegverbindingen in Noord-Oost Ja pan verbroken zijn. De berichtgeving is echter uiterst karig en het is niet doen lijk, zich zelfs maar een oppervlakkig beeld van de verwoesting te vormen. In' de nabijheid van Mito zijn vijftig huizen vernield, de stroomvoorziening in dat district is geheel verbroken. Volgens een bericht uit Sendai heeft de ramp daar aan een der inwoners het leven gekost. VALSCHERMSPRINGEN PER COMPAGNIE. Voor den eerste keer is een compagnie van het bataljon valschermspringers-in fanteristen te Brunswijk gedaald voor de kazernes van het nieuwe garnizoen. Man voor man waren zij uit de vliegtuigen ge sprongen. Zij kwamen langzaam neer vlak bij een menigte, welke groote be langstelling toonde voor dit schouwspel. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN POLEN EN DUITSCHLAND Warschau wenscht waarborgen voor de oeconomische belangen der Polen in Duitschland. De Poolsche gedelegeerden, die met die Duitsche autoriteiten onderhandelen naar aanleiding van de verwijdering der Pool- sche Joden, zijn naar Warschau vertrok ken om hun regeering verslag uit te bren gen. De onderhandelingen worden van daag voortgezet. De Poolsche delegatie heeft er, naar verklaard wordt, den na druk op gelegd, dat waarborgen ver strekt moeten worden voor de oeconomi sche belangen der Poolsche burgers in Duitschland. GEHEIMZINNIGE AANSLAG TE LONDEN. Had de aanvaller het op koning George van Griekenland gemunt? Op den Londenschen ohirurg Sydney Maedonald ia in de buurt van het hotel, waar op het oogenblik de koning van Griekenland verblijf houdt, een geheim zinnige aanslag gepleegd. De ohirurg wilde op straat een taxi aanroepen, toen er een individu met een gebruinde gelaatskleur op hem afkwam, dat hem onder het mompelen van eeni ge onverstaanbare woorden met een dolk in den rechterschouder stak, tengevolge waarvan een diepe, doch niet ernstige wonde ontstond. De aanvaller verdween daarop in een dwarsstraat. Volgens sommige bladen zou de on bekend gebleven aanvaller zich in zijn slachtoffer vergist hebben en den koning van Griekenland hebben willen treffen, die in een nabij gelegen hotel logeert. Een officieele bevestiging van deze ver onderstelling was echter tot dusver niet te verkrijgen. De chirurg is reeds aan de beterende hand. PRESIDENT ROOSEVELT TOT DE KIEZERS. In verband met de verkiezingen van morgen, wanneer alle leden van het huis van afgevaardigden (435 zetels) nieuw gekozen moeten worden, benevens een derde van het aantal senatoren en een aantal gouverneurs, heeft president Roo sevelt zich Zaterdag in een radiorede tot de kiezers gewend. Hijt zeide o.a., dat de geest van mili- tadrisme, verovering, dwang en onver draagzaamheid in andere landen, den Amerikanen duidelijk maakt, hoe kost baar en buitengewoon het is, als v r ij e menschen zonder dwang vrije leiders te kulnnen kiezen. „Niemand zal ons bevelen, hoe we moeten stemmen en de eenige wachters, welke wij' bij de stembussen zullen vinden zijn de wachters, die er voor waken, dat onze stem geheim blijft." Tenslotte spoorde de president de kie zers aan, hun stem uit te brengen zonder acht te slaan op ras, kleur of geloof, zeg gende: „weet, dat wat wij in deze ern stige dagen in de wereldgeschiedenis noodig hebben is: nationale eenheid". HEEFT BULGARIJE OOK GRENS- VERLANGENS? Eten doet eten. De Turksche bladen protesteeren tegen de Bulgaarsche aanvechtingen van de vroegere Bulgaarsche gebieden, die na den grooten oorlog geannexeerd zijn door Griekenland, Roemenië en Zuid-Slavië. Het blad „De Republiek" geeft, zonder duidelijk de Bulgaarsche eischen van de hand te wijzen, de regeering te Sofia ern stig den raad eerst de slechte behande ling te staken van de Turksche minder heden in Bulgarije. Het blad geeft te verstaan dat het probleem dan onpar tijdig bestudeerd zou kunnen worden. DERTIG PERSONEN IN OSLO OMGEKOMEN BIJ EEN BRAND IN FOTOGRAFISCH ATELIER. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een felle brand uitgebroken op de vierde etage van een gebouw in Oslo, waarin een fotografisch atelier was ge vestigd. De brand brak uit tijdens een feestje, waarbij ongeveer dertig personen aanwezig waren. Van deze deelnemers aan het feest is slechts één dame, die kort voor het uitbreken van het vuur het atelier ver liet, gered. De overigen, dertig in totaal, zijn omgekomen. Vier personen, die uit de vierde étage sprongen, vielen te pletter. DE NIEUWE KOERS IN TSJECHO- SLOWAKIJE. Dezer dagen zullen 500 Slowaaksche aibeiders naar Duitschland vertrekken, waar zij te werk gesteld zullen worden. D'e Tsjecho-Slowaaksche gezant te Pa rijs, Osoesky, is te Praag aangekomen. Van welingelichte zijde wordt bevestigd, dat hij tot het ministerie van buiten- landsche zaken het verzoek gericht heeft, dat de personen, die verantwoor delijk zijn voor de buitenlandsche poli tiek der laatste jaren, of die gedurende de catastrofe bij den buitenlandschen dienst werkzaam waren, door een spe ciaal gerecht gehoord zullen worden. Ook hijzelf zou zich daaraan moeten onder werpen. In Tsjecho-Slowakije, waar het vgr- Vanavond zal een volledige maans verduistering te zien zijn in ons vader land, indien tenminste de hemel niet bewolkt is. Dit interessante natuurverschijnsel zal een aanvang nemen om een minuut over negen. Dan zal do eerste schaduw op de maan zichtbaar worden. Langzaam aan wordt deze schaduw grooter en om vjjf minuten over tien zal de heele maan in de schaduw gehuld zijn. Dat ia dus het begin van de totale verduistering, die zal voortduren tot twee minuten voor half twaalf. Dan begint zich weer een lichtere rand te vertoonen en ruim een uur later, om twee minuten over half één, is de maan weer normaal. De verduisterde maan is niet geheel onzichtbaar; zij vertoont een prachtigen koperkleurigen gloed. Deze wordt ver oorzaakt doordat de rood© bestanddeelen van het zonlicht door de aardatmosfeer de maan bereiken en deze een rossige •tint geven. keer tot dusver links hield, zal op grond van een gisteren door den minister ge nomen besluit alle verkeer van 1 Mei 1939 af rechts moeten houden. RADIOTELEFOONVERKEER MET NED.-INDIë IN OCTOBER. In October j.l. werden met Ned.-Indië in totaal 663 gewone gesprekken gevoerd, waarvan 264 in Nederland en 399 in In- dië werden aangevraagd. Bovendien wer den in totaal 208 jubileumgesprekken en 249 jaarbeursgesprekken (met Soerabaja) afgewikkeld. Het aantal verzamelgesprekken be droeg 17. Mei andere landen via Nederland kwa men van Indië uit 22 gesprekken tot stand, n.l. met Duitschland 8, Engeland 5, België en Zweden elk 4 en Frankrijk 1. In het radiotelefoonverkeer van Malaya met Nederland werden 2 en met Enge land via Nederland 6 gesprekken ge voeld. In het verkeer van Nederland met de Philippijnen werden 2 gesprekken afgewikkeld. BELGISCHE OFFICIEREN AAN DE KON. MIL. ACADEMIE. Om technisch Nederlandsch te leeren. Ten einde zich te bekwamen in de technische legeruitdrukkingen in de Ne- derlandsche taal zullen in het tijdvak van 7 tot 21 November a.s. aan de Ko ninklijke Militaire Academie te Breda eenige officieren van bet Belgische leger worden gedetacheerd. Het zijn de kapitein commandant met staf-brevet Heirman, Je kapitein met staf-brevet v, Bingen en de luitenant Godfriend. In deze periode zullen genoemde of ficieren de lessen volgen, welke bij af zonderlijk programma aan de betrokken leeraren zijn kenbaar gemaakt. Het is de eerste maal, dat Belgische officieren bij de Koninklijke Militaire Academie worden gedetacheerd. Deze detacheering is een gevolg van het feit, dat in het Belgische leger sinds de tot standkoming van de taalwet de bevelen door de officieren ook in het Vlaamsch dienen gegeven te worden. EXTRA K.L.M.-VLIEGTUIGEN NAAR BOMBAY. De Maharadja van Baroda ernstig ziek. Binnen vier- en twintig uur vertrok ken twee extra K.L.M. Douglas-vliegtui- gen van Londen naar Bombay. Beide vluchten houden verband met het feit, dat sinds eenige da gen de maharadja van Baroda zeer ernstig ziek is. De naaste familie van dezen Indischen vorst bevond zich juist in Londen. Met een speciaal daartoe gecharterde DC-3 zijn, onder commando van gezagvoerder Brinkhuis, Vrijdagochtend de Maharanee van Baroda, de Maharanee van Cooch Behar en eenige Indische prinsen en prinsessen met hun gevolg naar Bombay vertrokken. Eenige uren later bereikte de K.L.M. het verzoek een tweede extra vliegtuig ter beschikking te stellen van Dr Evans, een der bekendste specialisten van Lon den, die aan het ziekbed van den ma haradja was geroepen. Onder comman do van gezagvoerder Brugman vertrok daartoe Zaterdagochtend een DC-2 van Croydon met Dr Evans als eenigen pas- 1 sagier aan boord naar Bombay. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. I's Werelds bestuur Is geen werk voor poll-1 Itlcl. - Welvaart toch Is een kwestie van 3 I„op goede wijze voort te brengen". Dat te volbrengen Is uitgesloten voor diegenen, I idle slechts volleerd jtlln In de kunsten en knepen der hooge politiek. Voortbrengen op de juiste wijze, zóó, dat J |de wereld In welvaart zal leven, zóó, dat het spook der werkloosheid voorgoed iverdwünt, zóó, dat een einde komt aan del I moordende concurrentie in handel en in-1 dustrie en het mogelijk wordt weer behoor-1 ^Ifjke winsten te maken, zóó, dat er over-~ Ivloed en dientengevolge tevredenheid en* als hoogste goed. vrede - duurzamef ivrede op aarde komt, derf Is het werk van diengene, of van diegenen, die alle finesses, |a//e verborgenheden, doch bovenal a!le\ Imogelijkheden der producten-kostprl/sbe-'. rekening kent of kennen. Derf Is de taak\ J van den bedrijfsleider |Md«. 60-61 (25) Binnenland. Opening R.-K. lagere Landbouwschool te 's Heerenhoek. Hedenavond maansverduistering. Jaarvergadering Bond Harmonie- en Fanfarevereenigingen. De kampen voor jonge werkloozen. Buitenland. Een rede van Hitier en het antwoord van Churchill. Uitbreiding Amerikaansche bewapening. Geheimzinnige aanslag te Londen. Hevige aardbeving in Japan. De Regeering wenscht meer aandeel In de leiding. Arbeid voor de gemeenschap. Eten der voornaamste ver anderingen, welke over wogen worden bij de toe komstige inrichting der kampen voor jeugdige werkloozen, ie, naar ge meld wordt, dat de re geering een grooter aan deel dan tot dusverre krijgt in de benoeming van de leiders. Tot nu toe berustte dit kampwerk ge heel op vrijwilligheid wat de deelneming betreft en berustte de leiding geheel bij de z.g. vier zuilen, Roomsch-Katholiek, Protestant, S. D. A. P. en neutraal, wel ke groepen de kampen inrichtten en voor ontspanning zorgden. Deze richtingen organiseerden uiteraard deze ontwikke ling en ontspanning in den geest van haar eigen opvattingen; in de kampen der A.J.G. bijvoorbeeld werden de cursussen voor een deel door het N.V.V. verzorgd. Ofschoon men wil voortbouwen op deze vier „zuilen" en dus een groote mate van initiatief en vrijheid zal laten aan de voornaamste stroomingen in ons land, overweegt men anderzijds een grootere mate van zeggenschap der regeering, in de leiding der kampen, zoowel wat ont wikkeling en ontspanning betreft, als wat den arbeid der jongere werkloozen aan gaat. Aan de kampen voor jonge werkloozen zal waarschijnlijk eenigszins het karakter van werkverschaffing, juister gezegd van bezig houden worden ontnomen.Men wil de jonge menschen laten werken aan objecten, waarin zij zelf plezier hebben, omdat zij bet besef hebben of via de ontwikkelingscursussen krijgen dat zij arbeiden in het algemeen belang. Daar door zal ook de toestand verdwijnen, dat de zesweeksche kampen, zooals nu wel eens het geval was, hoofdzakelijk werkten voor eigen parochie. Zooals de armste gemeenten via het werkfonds vaak de mooiste gebouwen kregen, zoo hebben enkele bewegingen met behulp vau regee- ringssubsidie de best-ingerichte tehuizen verworven, hetgeen overigens met vol komen instemming der autoriteiten ge schiedde. De arbeid van de kamp-deelnemers moet dus, zoo overweegt meu, een meer nati onaal karakter krijgen, meer ten bate van de gemeenschap in haar geheel ko men.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1