Expeditie en Verhuizingen MIDDENSTANDSBELANGEN tal FRUITKISTEN W. VAN DER ENDT - GOES BOEKHANDEL BAURDOUX Middenstanders Korte Kerkstraat 5, GOES. AAR D APPE L~K i EM BAKJ ES. Prachtbeits Fa. GEBRc MULDER, Goes Rechtszaken Het Vrouwenhoekje Radioprogramma. In Binnen- en Buitenland Ruime keuze in Wlnteravondspelen, Prettige boodschap voor den Middenstand. - Ontlasting van het bedrijfsleven. - Daarnaast nieuwe lasten. Bedenkingen tegen het Rijksinkoopbureau. Denkt aan Uw Handelskennis. Billijke vlugge opleiding voor het Middenstandsdiploma. I. 0. M. gebruikt KOENA'S PAPSOORTEN, Fabriek v. Melkproducten „KOENA" L. J. VAN 'T WESTENDE A. DE JAGER-TOLHOEK GOES. TEL. 0. CETA BEVER in alle kleuren vanaf 26 cent, bij Korte Kerkstraat 17. Tel. 415. WALCHEREN'S MELKPRODUCTEN De zwerftochten van Kees. riep, E&OU, rijn. helpen hierbi) Voor NIEUWSTRAAT 25 Lange Burg 43 Middelburg. ONTVANGSTEN DER NEDERLANDSCHE SPOOR WEGEN. als: Slabberjan, Dammen, Domino, Schaken, Kwartet, enz, Magazijn van Huisvlijt- en Fröbelartikelen. Handenarbeid. Het was voor den handeldrijvenden middenstand een prettige boodschap die de Minister van Financiën deze week heeft gebracht. Verschillende maatregelen werden aan gekondigd, imet betrekking tot verlaging of vermindering van diverse, inzonder heid voor den middenstand drukkende belastingen. Daar is allereerst de personeele belasting die voor het winkelbedrijf zal worden afgeschaft. Mocht dit plan doorgaan, dan zou daarmede een lang gekoesterde wensoh worden vervuld. Reeds sinds jaren heeft de georganiseer de middenstand een actie in deze rich ting ontwikkeld en het zal een blijde dag zijn als kan worden geconstateerd dat deze actie met succes is bekroond. De afschaffing van de zakelijke be drijfsbelasting is voor de gewone mid denstanders, die niet met een groot per soneel werken, van geen beteekenis. Wel echter zal een deel van den mid denstand het slagersbedrijf profi- teeren van de voorgenomen afschaffing van den geslactsaccijns. Deze belasting bedraagt thans tien procent, doch varkensvleesch is uitge zonderd. Hier staat echter tegenover, dat de omzetbelasting op dat vleesch, waar op de geslachtsaccijns van tien procent thans drukt,wordt verhoogd van 4 procent, die nu geheven wordt, tot zes procent. Om echter varkens- en paardenvleesoh ook een steun te geven, zal dit worden vrijgesteld van de omzetbelasting. De gè- slachtsaccijns wordt over 1938 geraamd op f 7,2 millioen, terwijl de verhoogde omzetbelasting op ruim f 2 millioen wordt geraamd. Er blijft alzoo een ver schil van plm. f 5 millioen, met welk be drag de consument dezer artikelen dus ongeveer ontlast zal kunnen worden. Het slagersbedrijf zal bovendien nog gesteund worden door afschaffing van den zoutaccijns, waarmee een bedrag van ongeveer f 2 milloen gemoeid is. Voorts zullen het bedrijfsleven nog ge steund, de werkgelegenheid vermeerderd en de kosten van levensonderhoud ver laagd worden door verlaging van omzet belasting op thee en benzine, herziening van den grondslag dienstboden in de personeele belasting, verlaging van ge distilleerd- en bieraccijns. Met belangstelling wachten wij de ver dere uitwerking van deze plannen af. HUISMOEDERS, de beste. 12 cent per Literflesch. RIJSTPAP, H. O.-PAP, BLOEMPAP GORTPAP, GORTMOUTPAP (geplette gort). Depót GOES, Tel. 271. Het spijt ons hieraan toe te moeten voegen, dat de blijdschap niet onver mengd is. In de eerste plaats, omdat zooals be keend is verschillende nieuwe belastingen in uitzicht zijn gesteld,, n.l. de natio nale inkomsten- en winst belasting, waarin ook de midden standers hun deel zullen hebben bij' te dragen. Direct, doordat hunne aan slagen worden verhoogd, en indirect omdat het koopend publiek een grooter deel van zij'n inkomsten aan den fiscus zal hebben af te dragen, met het gevolg dat de koopkracht wordt verminderd, want men kan een gulden maar één maal uitgeven. Wat men naar den fiscus brengt, kan nu eenmaal niet voor inkoo- pen worden gebruikt. Middelburg Vlissingen Offlciëel Telefunken Service Hoofdagent N. S. F. Radio Erkend P h 111 p s Service Hiertegenover staat echter weer, dat de Regeering groote plannen heeft om de werkgelegenheid te bevorderen, m.a.w. de koopkracht van een deel van het publiek te versterken en het geld ie laten rollen in de richting van den mid denstand. Zoo wisselen licht en schaduw el kaar af. Op de vraag wanneer de aange kondigde verlaging van heffingen een feit zal worden, moeten wij het antwoord schuldig blijven. Wel kan d i t worden gezegd, dat ge zien de financieele situatie, de verlagin gen wel niet, zullen worden ingevoerd vóór de nieuwe heffingen in werking tre- .den, daar de Regeering anders, inplaats van de inkomsten te vermeerderen, zoo als de uiteindelijke bedoeling met de belastingplannen is, een verlies voor de schatkist zou hebben te boeken. Vóór 1940 zal dan ook wel niet op de gewenschte verlagingen te rekenen zijn. ETERNIT - NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Fabrieken te GOOR. V ertegenwoordiger GOES, Tel. 376, MIDDELBURG, Tel. 626. Eiernit-gootsteen, prachtig in de keuken. Eternit-buizen, een uitkomst voor slecht trekkende schoorsteenen. Er is bij de dezer dagen gewisselde begrootingsstukken nog een ander punt dat voor de middenstanders niet zonder belang is. Bij bet afdeelingsonderzoek van de be grooting gaven verscheidene leden uiting aan bij ben bestaande bedenkingen tegen den opzet van het rijksinkoopbu- r e a u. Die opzet aldus deze leden brengt mede, dat als regel de plaat- selijke detailhandel voor de levering aan rijiksin- stellingen wordt uitge schakeld. Dit nu schijnt geenszins noodig. Uiteraard is de regeering ver plicht er op toe te zien, dat door de ver schillende takken van 's rijks dienst re kening wordt gehouden met de eischen van prijs en qualiteit, welke bij het in- koopen van benoodigde goederen redelij kerwijs bebooren te worden gesteld. Dit behoeft echter niet te leiden tot bet ont nemen van de zelfstandige inkoopbe voegdheid aan de leiders van de onder- deelen van dien dienst met als gevolg centralisatie van orders en uitschakeling van den plaatselijken detailhandel. Naar de meening der hier aan het woord zijnde leden zouden de doelstelling en de functie van het rijksinkoopbureau aldus behooren te worden gewijzigd, dat •het uitsluitend tot taak krijgt het oefenen van toezicht op prijs en qualiteit van de door de onderscheidene hoofden van dienst ter plaatse bijl den detailhandel te koopen artikelen." De hier gemaakte opmerkingen willen wijl gaarne onderschrijven, temeer daar, naar ons meermalen ter oore kwam, d e middenstand vaak goedkoo- per kan leveren dan het Rijksinkoopbureau gewoon is te doen. EN OVERAL VERKRIJGBAAR ZIJN BETER De ontvangsten der Neder- landsche Spoorwegen over September bedroegen in to taal f 8.403.750.933, waarvan voor reizigers en bagage f4.627.210,83; voor brief- en pakketpost f205.000; voor goe deren en levende dieren f3.428.533,06 en voor diversen f 142.957,04. De totale ontvangsten van 1 Januari af hebben bedragen f74.182.317,62 (f 76.486.689,37 in dezelfde periode 1937). Gemid deld aantal kilometers in ex ploitatie van 1 Januari af 3361 (3398). De ontvangsten per dagkilometer bedroegen f 80,85 (f82,45). 43. 's Middags, toen Ralph weg was, klamp te Kees een der stalknechten aan en vroeg hem wat er achter het oude deurtje in den tuinmuur zat. Doch de man wist het niet. Er zat wel een slot op de deur, doch de sleu tel zou waarschijnlijk te vinden zijn tusschen de antiquiteiten in de wapenzaal. 44. Kees begaf zich onmiddellijk naar de opgegeven plaats en zocht zoolang tusschen de oude rommel, tot hij eindelijk een sleutel bos ontdekte, waaraan verschillende groote en kleinere sleutels zaten. Zou hier mis schien een sleutel bij zijn die op het tuin- deurtje paste? Zijn hart bonsde van opwin ding. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg beeft veroordeeld wegens: Overtreding van de Motor en Rijwiel- wet en (of) het Motor- en Rijwielregle ment, het Rij'kswegenre-glement enz. H. M. H. te Middelburg: f3 b. s. 3 d.b., met toewijzing der civiele vorde ring van P. W. v. d. D„ tot een bedrag van f31.50; J. C. K. te Kapelle: f8 b. of 3 d.h.; S. J. te Serooskerke: f3 b. of 3 d.h.; J. M. te Sint Laurens: f3 b. of 3 d.h.; M. I. te Sint Gillis: f7.50 b. of 5 d.h.; J. G. te Middelburg: f5 b. of 5 d.h.; A. Z. te Kloetinge: f 2 b. of 1 week tuchtschoolJ. L. te O. en W. Souburg: f0.50 b. s. 1 d.h.; J. K. te Kattendijke: fl b. s. ld.h.A. van R., te Oost- en West-Souburg: f0.50 b, of 1 d.h.; A. L. v. d. T. te Stad aan 'tHaringvliet: f3 b. of 3 d.h.; P. de J. te Nieuwdorp: f5 b. of 5 d.h.; P. C. van H. te Goes: f3 b. of 3 d.h.; J. J. v. V., te Middelburg: f3 b. of 3 d.h.; E. C. A. A. M. te Middelburg: berisping; P. C. R„ te Heinkenszand: f5 b. of 5 d.h.; P. Z. te Middelburg: fO.60 b. of 1 d.h.; A. G. te Vlissingen: f3 b. of 3 d.h.; J. M. te 's Heer Arendskerke: f3 b. of 3 d.h.; A. B. te Rilland-Bathf5 b. of 5 d.h.; H. W. J. A. T. te Den Haag: f3 b. of 3 d.b.; J. A. de W. te Bergen op Zoom: f3 b. of 3 d.b.; C. B. te N. en St. Joos- land: f5 b. of 5 d.h.; J. L. T. te Goes: f0.50 b. of 1 d.b.; J. P. de R., te Ar- nemuiden: fl b. of 1 d.b.; F. H. J., te Zandvliet: f 1 b. of 1 d.b.; M. v. d. L. te Goesf 3 en f 2 b. of 3 en 2 d.h. J. E. te Baarland: 2 maal f3 b. of 2 d.b. voor iedere boete; J. A. v. d. B„ te 'sHeerenboekf5 b. of 6 d.h.; J. C. te Biggekerke: fO.60 b. of 1 d.h.; H. C. J. te Amersfoort: f5 b. of 5 d.b. Strooperij: J. de B., te Nisse: f 10 b. of 10 d.b.; F. J. B. te Kats: fö b. of 5 dh.; A. B. te Kats: fö b. of 1 week tuchtschool; J. de F,, te Kats: fö b. of 5 d.h.; J. E. te Kats: fö b. of 5 d.h.; L. de F. te Kats: fö b. of 5 d.h. In dronkenschap in het openbaar de orde verstoren: J. C. L. te Ierseke: f10 b. of 10 d.b. Nachtrumoer verwekken: Pb. P. te Ier- seike: f 15 b. of 10 d.b. Dronkenschap op den openbaren weg: I. v. d. B. te Goesf 10 b. of 10 d.h. J. L. F. te Oostende: f 10 b. s. 10 d.h. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen op eenigen grond, die bepoot of beplant is: A. C. te Woensdrecbt: f3 b. of 3 d.h.; F. A. C. te Ossendrecht: f3 b. of 3 d.h.; A. M. te Schore: fö b. of 5 d.h.; W. V. zonder bekende woon- of verblijfplaats: f5 b. of 5 d.h.; Overtreding van een verordening vast gesteld ter bestrijding van de begunsti ging van misdrijven op watergebieden: W. C. P. te 's Gravenhage gedomiciliëerd, f3 b. of 3 d.h. Overtreding Arbeidswet: L. L. te Hans- weert: f10 b. of 5 d.h.; L. F. R., te Vlissingen: f2 b. of 2 d.b. Gedurende eèn onafgebroken rusttijd als bestuurder van een autobus, werk zaamheden in een onderneming verrich ten: C. W. II. te Hansweert: f0.50 b. of 1 d.h. Overtreding ventverbod: M. J. H. O. v. d. K. te Middelburg: f2 b. of 2 d.h.; K. L. te Middelburg: f2 b. of 2 d.h.; Pb. V., te Goes: f 2 b. of 2 d.h. Te Goes zonder vergunning van den bewoner in een portiek vertoeven: J. de W. te Goes, f 2 b. of 2 d.h.P. V. te Kloetinge: f2 b. of 2 d.b. Overtreding van art. 86 d van het Re glement op de Wegen en Voetpaden in Zeeland: J. C. v. L. te Nisse: fö b. of 5 d.b. Te Arnemuiden wateren buiten de daar toe bestemde bakken: J. van B., te Ar nemuiden f 1 b. of 1 d.b. C. I# ■>- Snel en goed altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders'per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd.Mijnhardtjes'2St. 1 Oct Doos50ct Wonden en hun genezing. Dr J. G. Menken bespreekt in „De dokter in buis" de methoden om in fectie van wonden te voorkomen. Deze bestaan in de eerste en voor naamste plaats in: Zorgen dat er geen bacteriën in de wond kun nen komen. Dus als de wond wat bloedt, rustig laten bloeden, dan spoelt alle vuil en tevens de bacteriën er uit. En zorg dan vooral, dat ze er niet meer in kunnen komen. Daarom, afblijven van de wond zelf, tenzij uw handen of instrumenten, of verhandmateriaal, of te gebruiken vloeistoffen of zalf steriel zijn. Alleen met gedesinfecteerde handen, die op deskundige wijze, zooals dokters dat doen, gewasschen zijn, mag men met een open wond in aanraking komen. Laat dat dus liever aan den arts over. Instru menten worden meestal door uitkoken steriel gemaakt, of door ,zo in alcohol, lysol of andere desinfectantia te leggen. Verhandmiddelen kunt ge steriel koopen. Ik raad iedere huismoeder aan een doosje gaasjes, zoogenaamde „z e s- tientje s" (de maat is 16 bij 16 c.m.) gesteriliseerd, in huis te hebben. Bij' iaderen apotheker -of 'drogist te krijgen. Zorg echter, dat er „gesteriliseerd" op het doosje staat, omdat er ook andere te koop zijn. En gebruik geen rolletjes gaas, dat ge zelf op lengte afknipt ©n een paar maal dubbelgevouwen hebt. Deze rolletjes zijn niet steriel en uw handen en uw schaar waren het ook niet. Zoo'n rolletje gaas of cambric (dit is een steviger stof) dient om het ver band te bevestigen, en nergens anders voor. Neen, op de wond hoort een ste riel stukje gaas. Als ge dus een doosje van die gaasjes in huis hebt, dan neemt ge er een uit het papiertje, waar ze ingewikkeld zijn. En nu moet ge na tuurlijk zorgen, dat ge het stukje gaas zoo aanpakt, dat de. zijd© die op de wond moet komen te liggen, nu niet eerst eens met bacteriën, die altijd aan uw vingers zitten, besmet wordt. Met een beetje handigheid gaat dat wel. Een andere moeder denkt d!at wat ten zeer geschikt zijn om op de wond te leggen. Neen, dat zijn ze niet. Voor eerst zijn ze meestal niet gesteriliseerd, en in de tweede plaats blijven er al gauw wat pluisjes in de wond achter, die er ook weer door ettering uit ver wijderd moeten worden, en dus de ge nezing tegenhouden. Dus nooit watten rechtstreeks op de wondl Ze zijn zeer geschikt orn over het steriele gaas ge legd te worden, waar ze als drukverband! kunnen dienst doen, of als PrLesznitz- verband na ze vochtig gemaakt te heb ben. Maar, zegt een andere buismoeder, als ge nu geen steriele gaasjes bij da hand hebt! Ik heb altijd wat oud linnen in de kast, of ik gebruik gewoonlijk een ouden zakdoek. Op zichzelf is er niets op tegen, wanneer ge deze voorwarpen van goededmisvrouw-zuinigheid gebruikt, als ze maar steriel zijn. Als ze maar vóór gebruik gewasschen waren en ge- Streken, of langen tijd rustig in uw linnen kast gelegen hadden, dan zijn ze prac tise! wel bacterie-vrij. Maar is de prijs van zoo'n doosje steriele gaasjes zoo'n bezwaar, dat ge niet liever het wisse voor het onwisse zoudt nemen? Veel gebruikt worden ook pleisters. Deze zijn zeer handig om verhanden te bevestigen. Ook weer niet rechtstreeks op een wond! Tenzij men gebruik maakt van pleisters, die voorzien zijn van een kussentje gaas, met een desinfecteerende stof geïmpregneerd (b.v. de Hansaplast). Een eenvoudig lunchgerecht. Een smakelijk -gerecht is onderstaand rijstschoteltje, dat gemakkelijk te berei den is. Men moet daarvoor uitgaan van mooi droog gekookte rijst. Dit is overi gens niet zoo moeilijk als sommigen wel denken. In de eerste plaats moet rijst goed gewasschen worden (in ruim wa ter tusschen de banden) en gespoeld tot bet water, dat er afkomt, helder is. Dan wordt de rijst met 2 maal haar hoe veelheid water en wat zout aan den kook gebracht en verder zachtjes gaar gekookt. Een andere methode is, de gewasschen •rijst met li/a maal zooveel water en wat zout 5 minuten te laten koken en dan in een jiooikist of in kranten gepakt gaar te laten worden (duur plm. 1 uur). Op deze laatste manier kan de rijst nooit aanzetten en wordt ze toch goed gaar. Rijstschoteltje (4 personen). 2 ons rijst, li/a -ons geraspte kaas, 1/2 ons ham, 1 ei, wat zout, 40 gram (2 lepels) boter. Wasch de rijst en kook ze op een der bovengenoemde manieren gaar. Vermeng ze met de kaas en desgewenscht wat kerry. Doe dan de helft van dat meng sel in een vuurvast schoteltje, strooi er de fijngesneden ham over en leg hierop de andere helft. Giet er het géldopte ei over, daarna nog wat kaas en leg er klontjes boter op. Laat bet schoteltje in den oven door en door warm en gaar worden. Hoe kunnen wij overgebleven brood benutten? Een beproefd middel om oud' brood te verwerken is het bakken van wentel teefjes. Dit 'kost echter tamelijk veel tijd. Een voorgerechtje, dat in den oven gaar wordt, is 'dikwijls gemakkelijker. Hier volgt een recept van een derge lijk gerecht, dat met oud brood wordt bereid. Pikant broodschoteltje. 4 ons •oud brood, ongeveer s/4 liter melk, 4 eie ren, wat peper en zout, 2 ons geraspte, belegen kaas. Snijd het brood in stukjes en week het in de kokende melk. Wrijf of maal het daarna fijn. Vermeng het met de eier dooiers en de geraspte kaas, de peper, het zout en tenslotte bet stijfgeklopte eiwit. Doe het mengsel in een beboterd vuur vast schoteltje en zet bet ongeveer een half uur in een matig warmen oven, tot bet een bruin korstje beeft. Enkele wenken. Zeemleeren handschoenen blijven zacht indien men bij bet naspoelen een wei nig sla- of olijfolie aan bet lauwe water toevoegt. Men verlengt hiermede trou wens den levensduur, omdat bet leer dan niet afbreekt. Fijne poederstijfsel is uitstekend geschikt om behangselpapier schoon te maken. Men strooit hiervan op een schoone, vochtige doek en wrijft hier mede luchtig over het papier, laat het poeder eenige uren inwerken en verwij dert het daarna met een zachte borstel of plumeau. Zijn vachten door het lang© liggen vuil geworden, dan wrijve men deze in met beet zand of beet gemaakte bloem, klopt ze daarna flink op den verkeer den kant. De vacht zal er dan zeker veel frisscher uitzien. Indien men glazen wascht, zal een weinig borax aan bet waschwater toe gevoegd, de glans verhoogen. Maandag 7 Nov. 1938. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. N CR V-U itzending. 8.00 Schriftl., medit. 8.15 Ber., gram. 9.309.45 Gelukw. 10.30 Morgend. 11.00 Cbr. Lectuur. 11.30 Gram. 12.00—12.15 en 12.30 Ber., hierna de Gooilanders, en gram. 2.00 Voor de scholen. 2.352 55 Gram. 3.00 Causerie over kamerplanten 3.40 Gram. 3.45 Ber., Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.15 Kinderuurtje. 6.15 Gram. 6.30 Vragenuurtje. 7.00—7.15 Ber. 7.45 Gram. 8.00 Ber. ANP., herh. SOS-Ber. 8.15 Gram. 8.30 Causerie over de maans verduistering. 9.00 Accordeonensemble en gram. 10.00 Ber. ANP, en act. progr. 10.30 Gram. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Violen, viola en gram. 11.35 Gram. 11.50 —12.00 Schriftl. HILVERSUM H. 301.5 M. Algem. Pro gramma, verz. door de VARA. 10.00 10.20 v.m. VPRO. 8.00 VARA-Kalender. 8.15 Gram. Om 8.16 Ber. 10.00 Morgenw. 10.20 Orgel. 10.45 Declam. 11.00 Piano, en gram. 11.30 Verv. declam. 11.45 Gram. 12.00 „Esme ralda". Om 12.15 Ber. 12.30 Dé Ramblers. 1.00—1.45 Het VARA-Orkest. 2.00 Viool en piano. 2.30 Declam. 3.00 Gram. 3.30 Zang, piano en gram. 4.00 Gram. 4.30 Voor de kinderen 5.00 Gram. 6.00 Orgel. 6.30 Muzikale causerie en gram. 7.00 Debat over huiswerk voor de school jeugd. 7.30 Kwintetconcert. 8.00 Herh. SOS-Ber. 8.03 Ber. ANP., gram. 8.15 Het Utr. Sted. Oorkest, „D'e Stem des Volks", en solisten. 9.00 Declam. 9.20 VARA-Orkest. 10.00 Ber. ANP. 10.05 Chansons. 10.20 VARA-Orkest. 10.45 De Ramblers. 11.15 Gram. 11.30—12.00 „Fantasia".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6