PROVENDINE Gecandeerde Jujubes den, De wilde autobusdiensten. Gemengd Nieuws. Rechtszaken Land- en Tuinbouw Burgerlijke Stand. Marktberichten PROVENDINE is een afdoend middel tegen pootziekte en bevordert den snellen groei bij biggen en varkens. Fa. Wed. I. G. HEIJKAM-UASSEE Crisisbekendmakingen. PIJPDROP 46 ATTESTEN van dieren artsen in Nederland en 2780 tevredenheids ver klaringen van gebrui kers bewijzen de ge neeskracht van Pro- vendine bij poot- ziekte. KUYPERS CO. Maastricht Wegens sterfgeval Is de zaak gesloten Maandag a. s. van 12 tot 4 uur. SCHULTE THIEME Bij Inschrijving te Pachten 1.64.50 HA. Bouwland Openbare Verkooping SCHULTE THIEME opgemerkt. enwalde. eckenwalde ia met Prinses 16 uur 14 te rinses reisde >p het perron sher Garten" heden aanwe- Aschwin be den trein en uquet bloemen fewekt uit en n reiscostuum ilkomen onop- let korfje met ezet en enkele om door het rstelijke Baby vuistjes en met de Prin- ito op de ach- Juliana nam ;uster ging op en. 'enige beamto- itie aanwezig, Ide Vorstelijke was overigens den, dat geen Istad wonende ist. acte Schooi en Wiskunde te Arnemui- uen Staatsin- v. d. Boom- liden te We- ensiands- mdelskennis". >er Drs W. F. faris van het Is ontwikkeling rdag op een laatste hand van de Af- 3evelan<l van .standisoatwi'k- t"as reeds sar J. de Jonge, sland van den "udsdlijk, S. A. Lammers, te hurgemeesr Blok, voorz. A. A. Schuit, H. C. Baa- van der van Nis'se; emeester van voorz. afd. Bakkershond, stuurslid van Wolf aartsdijk, elangen" Ier- Bestuur ge- eeren A. A. vioe-voor- arisC. van A. W. Nieu- ir, belast met en, benoemd d. Voorde og slechts in d- en Zuid- opend, hoopt tot het ge- en ze alle f *e tl ;en. Ingrijpen van den Minister. Naar wijl uit niet-officieele bron ver nemen, heeft de minister van Justitie een telegram gezonden aan de 'betrokken ambtenaren, waarbijl dezen bevel wordt gegeven, om ook die wilde autobusdien sten stop te zetten, welke op Den Haag rijldeh op een traject, waaromtrent in kort geding tegen een andere onderne ming de stopzetting is gelast door den president der rechtbank te Amsterdam. Volgens dit telegram, dat een explica tie 'behelst van een voorafgaande circu laire, zouden naar wij vernemen ook die autobusdiensten moeten worden stopgezet, waaromtrent door den presi dent der rechtbank te Den Haag in kort geding de eisch tot stopzetting, ingediend door de Ned. 'Spoorwegen, is afgewezen. HET ULO-EXAMEN. Organisatie door overheid of particulieren? Het Tweede Kamerlid Thijsen heeft hij het Voorloopig Verslag der Tweede Ka mer over de onderwijsbegrooting een af zonderlijke nota ingediend inzake het ulo-examen. Hieraan ia het volgende ontleend. Hij wijst op het eigenaardige feit, dat dat eenige particuliere organisaties het diplomeeringsreoht in handen hebben van een overheidsschool. Een bij de wet omschreven onderwijsinstituut, door school- of gemeentebestuur op overheids kosten georganiseerd, door rijks- en ge meenteautoriteiten gecontroleerd, doch waarvan het einddiploma door een par ticuliere organisatie wordt beschikbaar gesteld tegen betaling en op voorwaar den, door die organisatie zelfstandig vastgesteld, bet is een onverdedigbare toestand. Hij meent dat ook voor dit onderwijls een schoolexamen op zijln plaats is. Om een zekeren norm voor het ulo over het geheele land te 'behouden, is de steller van de nota niet gekant tegen ze kere eischen van uniformiteit ten op zichte van de practische vakken. Maar dit ikan bij een goed ingericht schoolexa men voldoende tot zajh recht komen. Hlet voornaamste voordeel is, dat de onderwijzers bij him werk juist in de al gemeen vormende vakken de noodige vrij heid zullen krijgen. En tenslotte zou met een dergelijk exa men het financieels probleem voor vele ouders eindelijk tot het verleden behoo- ren. Resumeerende komt de heer Thij'ssen tot de volgende conclusies: 1. het eindexamen van een school, die door de overheid wordt gefinancierd, waarvan het leerplan door de overheid wordt goedgekeurd en die onder toezicht staat van de rijksinspectie, behoort zoo spoedig mogelijk uit particuliere handen te worden genomen en door de overheid georganiseerd; 2. -daarbij is het gewenscht het te be perken tot de practische vakken; 3. dit examen behoort, zooals dat van al onze andere onderwijsinstellingen, een schoolexamen te zijta. Treinbotsing te Terhorg. Vier licht gewonden. Gisteravond om half negen zijn op het station te Terborg de treinen uit Winterswijk en Arnhem, welke ongeveer gelijktijdig binnenloopen, vermoedelijk ten gevolge van een foutieven wisselstand, met elkaar ia botsing gekomen. Van de reizigers liepen twee dames, alsmede de machinist van een der trei nen, kwetsuren op, voornamelijk aan het hoofd. Zij konden ter plaatse worden behandeld. De materiëele schade, vooral aan de locomotieven, is zeer aanzienlijk. De bum pers van de machine van den trein uit Arnhem drongen in de locomotief van den anderen trein en braken af. De goe derenwagen van den trein uit Winters wijk liep bij de botsing uit de rails. Het treinverkeer heeft als gevolg hiervan aanzienlijke vertraging. Beide treinen waren samengesteld uit drie personen-rijtuigen, een goederenwa gon en een postwagon. Uiteraard was hun snelheid gering, daar beide moesten stoppen. Nader wordt gemeld, d'at vier personen gewond zijn, n.l. de dames Mied'ema uit Silvolde en W. A. Willink uit Winters wijk, de heer Tjeenk Willink uit Winters wijk, die allen in den Arnhemschen trein zaten, en de leerling-machinist De Koe, die op de machine van den trein uit Winterswijk stond. Allen kregen zij snijt- en schaafwonden aan het hoofd, doch de blessures waren niet van ernstigen aard. Eenige andere reizigers liepen builen en schrammen op. Het staat thans vast, dat een verkeerde wisselstand de oorzaak van de botsing is. De trein uit Winterswijk stond voor het perron reeds stil, toen de trein uit de richting Arnhem binnenkwam. Met zulk een vaart botste deze op den Win- terswijfcschen trein, dat de bagagewagen hiervan in het derde klasse rijtuig schoof. Men mag van geluk spreken, dat zich op dat oogenblifc niemand in de ver nielde compartimenten bevond. Auto botsing onder Oogst- geest. Drie gewonden. Gisteravond heeft zich onder de gemeente Oegstgeest een botsing tusschen twee personenauto's voorgedaan. In de eene auto, die in de richting Amsterdam reed, bevonden zich de 19-jar. Deltsche studenten, de heeren ten Have, die aan het stuur zat, en Plas. Bij het passeeren van een vrachtauto hield de wagen te veel links aan, met het gevolg, dat een botsing met een ten gemoetkomende auto, bestuurd door d'en 45-jarigen heer van Heiten uit Scheve- ningen, niet vermeden kon worden. De heide wagens werden geheel vernield en de inzittenden rolden over d'en weg. De beer van H. had inwendige 'kneu zingen en bloedingen opgeloopen en is in zorgwekkenden toestand naar het Zie kenhuis te Leiden vervoerd. De studenten, die eveneens zwaar ge wond werden en een hersenschudding hadden gekregen, zijn eveneens in ge noemd ziekenhuis ter verpleging opge nomen. Rijwielplaatjes en gros ge stolen. Gistermiddag kwam een 30- tal leerlingen van de H. B. S. te Zutphen tot minder prettige ontdekking, dat van hun rijwielen, die in een fietsenbewaar- plaats achter het schoolgebouw stonden, de rijwielplaatjes waren gestolen. De po litie stelt een onderzoek naar dit bru tale staaltje van diefstal in. Voortvluchtig procuratie houder gearresteerd. Naar het Handelsblad verneemt, is de procuratie houder van de Middenstandsbank te Maas tricht, die voortvluchtig was, Donder dagavond te Le Havre gearresteerd. Hoe groot het bedrag is, waarvoor de procu ratiehouder de baihk heeft benadeeld!, staat nog niet vast; het' is niet uitgesloten, dat het geheel of gedeeltelijk zal worden achterhaald. In elk geval is de bank te gen fraude verzekerd, zoodat zij van het gebeurde geen schade zal lijden. Met een mestvork in het oog gestoken. De 28-jarige landbouwer V., te Rijnsaterwoude, die begin dezer week hij zijn werkzaamheden met een mestvork in het oog werd gesto ken, is aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis te Leiden overleden. Twee kinderen op het trottoir door auto gegre pen. Vrijdagmorgen is onder de ge meente Lisse een auto uit Haarlem ge slipt en doordat de bestuurder de macht over het stuur verloor, over den weg geslingerd en via het trottoir door een heg en ijzeren hek in het bloembollenland terecht gekomen. Op het trottoir liepen vier kinderen, waarvan er twee door de auto werden geraakt en tegen den grond geworpen. Een der kinderen liep een lichte hersen schudding op, het andere kwam er met uitwendig leisel af. De bestuurder van de auto bekwam geen letsel. Arrondissemente-Rechthank te Middelburg Failliet verklaard: K, Flipse, bakker te Serooskerke (W.). Rechter-commissaris: Mr A. van der Hoop; curator: Mr F. W. Adriaanse, advocaat en procureur te Mid delburg. Het Amerikaansohe marine vaartuig „Sampson" arriveerde Donderdag voor een bezoek van eenige dagen in de haven van Amsterdam. De „Sampson" aan den steiger van, de HollandAmerika Lijn. ZENDING EN MISSIE IN INDIE. Maatregelen: besproken bij opheffing vaini art. 177 Indische Staatsregeling. Op het departement van Onderwijs en Eeredienst te Batavia, zijn besprekingen gehouden, waaraan werd deelgenomen door vertegenwoordigers van 't Zendings- consulaat, het 'Centraal Missiebureau, bet Protestantsch Kerkbestuur, zoomede door Ds v. Andel voor de Gereformeerde Ker ken. Het doel dezer besprekingen is om te zoeken naar een voor allen aanvaard bare oplossing bij eventueels afschaffing van art. 177 der Indische Staatsregeling, 't .Standpunt der Indische regeering blijft dat zij bepaalde gebieden als Bantam, Atjeh en Bali niet vrij kan geven voor on- beperkten arbeid van zending en missie. (Art. 177 van de Indische Staatsrege ling luidt als volgt: „De Christen-leeraars, priesters en zendelingen moeten voorzien zijn van een door of namens den gouver neur-generaal te verleenen bijzondere toe lating, om hun dienstwerk in eenig be paald gedeelte van Ned.-Indië te mogen verrichten. Wanneer die toelating scha delijk wordt bevonden, of de voorwaarden daarvan niet worden nageleefd, kan zij door den gouverneur-generaal worden in getrokken". Door deze bepaling heeft de Indische regeering tot nu toe de bevoegdheid ge had om: a. Zending en missie algeheel te weren uit bepaalde streken, waar haar arbeid met het oog op de volksopvattingen, on- gewenscht wordt geacht; to. Een verdeeling aan te torengen vam gebiecLsdeelen, waar uitsluitend de zen ding, dan wel uitsluitend de missie wordt toegelaten. Zulks ter voorkoming van ver warring bij de inheemsche bevolking, on der welke zendingsarbeid wordt verricht. (Als regel wordt in Indië met de zen ding de Protestantsche en met de missie de katholieke zending bedoeld.) DE RUNDVEEHOUDERIJ-CENTRALE ZAL RUNDVEE UIT DE MARKT NEMEN. Reeds geruimen tijd zijn de prijzen van het rundvee aan den lagen kant. De bin- nenlandsche vleeschmarkt is niet zoo danig, dat deze een eenigszins omvang rijk aanbod tégen redelijke prijzen kan opnemen. Herhaaldelijk heeft men kunnen con- stateeren, dat wanneer op een marktdag veel runderen van mindere kwaliteit, b.v. als gevolg van het mond- en klauwzeer worden aangeboden, de prijzen aanzien lijk inzakten. Met het oog hierop hebben de 3 C.L.O. eenigen tijd geleden bij de Regeering er op aangedrongen, wederom over te gaan tot het uit de markt nemen van rundvee. Naar het „Z. Landb. blad" vernam, is thans de Veehouderij centrale begonnen rundvee uit de markt te nemen. Aangekocht worden in hoofdzaak de mindere soorten vee, vooral die koeien, welke van het mond- en klauwzeer ge leden hebben en dientengevolge worden opgeruimd. De bedoeling is een zoodanig aantal uit de markt te nemen, als in verband met de grootte van den. aanvoer wenschelijk zal zijn. De afgenomen rum deren zullen worden ingeblikt, om daar na te worden gedistribueerd onder de werkloozen. Ook zal vermoedelijk op deze wijze de varkensmarkt worden gesteund. Hengstenkeuring. Op de na jaarskeuring voor dekhengsten te Bergen op Zoom werd goedgekeurd en in bet stamboek opgenomen: Adriaan van Tholen, eigenaar M. J. Stoutjesdijk. Goedgekeurd voor dekking Lodlewijk van Tholen en Primera van Firma, beiden van voorn. Stoutjesdijk. Goedgekeurd werd voor 5 jaar Pa triot van C. G. Polderman te Tholen. Voor de premiekeuring 2i/2-jarigo heng sten behaalde een 2e prijs Adriaan van Tholen van M. J. Stoutjesdijk alhier. In de categorie oudere hengsten Primei- ra van Firma, eig. als voren. MIDDELBURG. Overleden: N. Smaar- dijk, 56 j. echtgen. van J. C. Peeman; M. Matthijsse, 78 j., wed. van J. Gi- deonse. Ondertrouwd: A. W. J. Roeleven 25 j. en M. G. Perrels 24 j.; W. Dijke 28 j. en P. Lindenberg 22 j.; J. Pleijte 25 j. en D. T. Clement 25 j.; J. C. v. Est 26 jj en N. Henderikse 25 j.;'J. van der Ehdt 66 j en L. G. Kuzee 39 j.; M. G. de Hoo- ge 24 j. en M. Y. Peeters 23 j.; A. A. Jobse 25 j. en G. Wiilema 21 j. Getrouwd: B. F. Montenarie 32 j. en J. Boone 21 j.; H. J. M. Heeren 30 j. en E. H. Joziasse 27 j. (M. C.) Van 26 Oct1 Nov. SOEBURG. Bevallen: L. S. M. Roel- se geb. Mol z. Overleden: A. P. Schreurs 70 j., echt- gen. van G. Pantus; C. Willeboordse 78 j. echtgenoot van E. Boogaard. (Nbld.) Van 29 Oct.5 Nov. IERSEKE'. Gehuwd: Outjer Keerse- maker 24 j. jm. te Rotterdam en Wille- mijna Jozina Cornelisse 25 j. jd. (I. G.) MIDDELBURG, 4 Nov. Groentenvei- ling. Andijvie 27, Spinazie 5—13, Stoksnijboonen 4951, Stamsnijboonen 30, Spruiten 1023, Witlof 1425, Schorseneeren 6'14, Koolrapen 13, Uien 24.5, Savoyekool 36, Roodekool 2—4, Boerekool 36, Wittekool 1.5 2.5, Prei 58 ct., alles per kg.; Peen 1. 5, Rapen 14, Kroten 13.5, Selderie 0.5—3, Radijs 23 ct., alles per bos; Bloemkool 5'28, Andijvie 0.52, Krop sla 0.5—2.5, Komkommers 2 ct., alles per stuk. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Vrijdag 4 Nov. 1938. Andijvie 3, Breekpeen 2.504, Spina zie 6.508, Spruiten 916, Rapen 0.50 1, Uien 0.60<1, Roodekool 1.503, Groene Savoyekool 2.505, Boerekool 13, Prei 1.506, Aardappels I3, alles per 100 kg.; Wortelen 1.50—'5, Rammenas 1, Rapen 0.503.50, Kroten 14, Selderij 0.70—2.80, alles per 100 bos; Bloemkool 2.5011, Kropsla 0.80, Andijvie (breedblad) 0.301.40, Andij- Varkenshouders Verkrijgbaar bij Uw graanhandelaar a f. 1- per pak. IMPORTEURS Verkrijgbaar bij VAN SLUIS Co., „De Roode Toren", Middelburg; GEBR. MULDER, Goes. GOES. PUBLICATIE. STEUNVERGOEDING VELD- BOONEN. BENATURATIE GROENE ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouw- centrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, welke voldoen aan de kwaliteitseischen en in het tijdvak van 31 October tot en met 5 November 1938 zijn gedenatureerd door telers of handelaren 2,25 per 100 kg zal bedragen. Voorts wordt ter kennis van be langhebbenden gebracht, dat met ingang van Maandag 7 November aan telers gelegenheid zal worden gegeven, door hen zelf geteelde erwten van den oogst 1938 (en wel voedererwten, welke aan de daar toe gestelde eischen voldoen) te denatureeren met recht op vergoe ding, een en ander overeenkomstig de Crisissteunbeschikking 1938 Erw ten (Oogst 1938) en het daarbij be- hoorende Reglement Steun Erw ten 1938. 's-Gravenhage, 4 November 1938. vie (krul) 2.10, Knolselderij 13.10, al les per 100 stuks. Diversen: Blauwe Druiven 25-37, To maten 2'10 per 100 kg.; Hazen 1.84, Fa zanten 0.660.95, Partijzen 0.23, Een den 0.12—0.32, alles per stuk. Bloemen: Chrysanten 1416 per 100 pot; Chrysanten 13.50 per 100 bos. KAPELLEi, 4 November. Kleine veiling: Sterappels 918, Goudreinetten 1120, Zure Bellefleur 10 20, Fransche Reinetten 1317, Gourt- pendu 9''15, Rembour Mortier 1214, Hondsmuil 1015, Groninger Kroon 10 '18, Bismarck 12, Zoete Ehmgaard 10 —18, Pomme d'Oranje 920, Campagne- zoet 1016 Roode Ribbeling 15'19, Geldersch zoet 512, Comtesse de Paris 1624, Wintersuikerij 1014, Saint Re- my 14—17, Blauwe Druiven 2032, Mis pels 710 Spruiten 48, Tomaten 5 11, alles per kg.; Roodekool 2.402.80, Boerenkool 1.50, Uien 1, alles per 100 kg.; Bospeen 23 Kroten 3, beide per bos. Stand van hedenmorgen 10 uur: Tegen Verkoudheid, Hoest en Heesheid: De Ouderwetse 10, 15 en 22 cent, gesneden per ons 35 ct DROGISTERIJ In het Huls met de Roode Pilaren en Filiaal „Hatwee", Middelburg. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Middelburg zijn voor nemens, ingaande 1 Januari 1939, in erfpacht uit te geven of te ver haren, onder voorbehoud van 's Raads goedkeuring: 1100 M2. GEMEENTEGROND, gelegen aan het gedempte gedeelte der dokhaven, achter het terrein der Firma Renguet Co., met vrijen toegang van de nieuwe Poort straat af. Gegadigden dienen zich vóór 25 November 1938 schriftelijk aan te melden bij genoemd College, onder mededeeling of zij erfpachtsrecht dan wel huur zouden wenschen, hoeveel canon of jaarlijkschen huur prijs zij zouden kunnen betalen, welken erfpachts- of huurtijd zij verkiezen en voor welk doel zij het terrein zouden willen bestemmen. van het BURG. ARMBESTUUR te Goes: in Westerguite gem. Heinkenszand, voor onbepaalden tijd, ingaande 25 November 1938; pacht te voldoen bij vooruitbetaling. Inlichtingen te bekomen en bilj. in te leveren vóór Donderdag: 17 November a.s., ten kantore van den Notaris W. HAMELYNCK te Goes. Stand van gistermiddag 3 u.: 765. Licht op voor fietsers: Zondag 5 u. 3 min. Maandag 5 u. op Donderdag 17 November 1938, des middags 2 uur, te Waarde, in het café van Mejuffrouw de Wed. P. Kloet, ten verzoeke van de erf genamen van wijlen den heer A. VERHURG en ten overstaan van den Notaris J. J. VAN DIJKE te Kruiningen, van: KOOP I. EEN HUIS en erf te Waar de, groot 1 A. 25 c.A. Verhuurd aan O. Schrier tot 1 Mei 1939. KOOP II. EEN PERCEEL BOUW LAND te Waarde, groot 1 H.A. 7 A. 60 c.A. (2 Gem. 223 R.) In pacht geweest bij de familie D. Verburg. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. Tegen Verkoudheid, Hoest en Heesheid: „Prima" per ons 20 ct. „Extra" per ons 30 ct. DROGISTERIJ In het Huis met de Roode Pilaren en Filiaal „Hatwee?", Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3