Zelfstandig Gemeentewezen. uHjJUQ VAIÏÏS"] Dagblad voor de Provincie Zeeland Chamberlain en Halifax naar Parijs. EERSTE BLAD. I^BIdz. 60 (24) W. C. Steken^ ramma. ZATERDAG 5 NOV. 1938 53e JAARGANG - No. 31 Buitenland. Het Prinselijk Gezin naar Reckenwalde. Binnenland. Uit den Mlddelburgschen Raad. EERBERICHT. rond van 5 Nov.: 0 W. tot Z. wind, betrokken, waar weinig verande- liddag 3 u.: was een groot stuk net Basiphos en de ;kenmeel, de zelfde ienmaat, usschen het Basl- ïmeel-gedeelte kon- nstateeren, dat de gras opBa- g e t was. >len welke gedeelte- en Basiphos ho op den stand van rdeel gunstiger gedeelten dan over ember 1938. 75 en 415,5 M. .00 HIRO. 8.00— her.) 10.00 Gram. 12.00 Ber. 12.15 1.00 Gram. 1.20 r de rijpere jeugd. Kinderuurtje. 4.00 iserie vanwege de 1 Gram. 4.25 Gau- 4.40 Gram. 4.45 ectie gemist wor- t. 5.45 KRO-Nach- 6.20 Journalist, am. 7.00 Ber. 7.15 etherfl. 8.00 Ber. ditatie met muzik. irkest. 9.00 Gram. 5 KRO-Melod. en piano. 10.15 Ver- NP. 10.40 Filmpr, ,5 M. VARA-Uitz. 7.30—8.00 VPRO. 8.15 Gram. (Om rngenw. 10.20 Voor 12.00 Gram. (Om A-orkst 2.00 Cau- erduistering op 7 2.453.00 Gram. asidentie-orkest en Ouders en Onder- 5.30 Filmland. Roode Jeugdbew. idiojourn. 7.30 Bij- erh. SOS-her. 8.03 ia. 8.15 VARA- celtjes". 9.15 „Eta 0 Ber. ANP. 10.35 pn.) 11.00 De Gram. imber 1938. en 415.5 M. 8.30 12.15 KRO. 5.00 O. s. 9.30 Gew. muz. •v. Kerkd. Hierna: t.15 Causerie over KRO-orkest. 1.00 RO-Melod. en so- v. 2.45—3.00 Ge- Antiqua". 3.05 £RO-Kamerorkest. srv. van 2.45. 4.00 erkd. Hierna: het mgkoor en gram. 7.50 Gram. 8.00 8.15 KRO-orkest, in. 9.15 Causerie „Sons of the Pio- neel 10.10 Gram. Epiloog. 11.00—- .5 M. 8.55 VARA. 7RO. 5.00 VPRO. AVRO. 9.05 Tuinb.pr ie „Van Staat en deren. 10.30 Luth. rd van de week. 30 AVRO-orkest e „Wat er in In- 2.00 Boekbespr. t. 3.30 Causerie 1 „Jacatra". 3.45 45 Gram. en Ber. met luisteraars. 6.00 De Ramblers. 7.30 Noviteiten- lirls en solisten, jjournaal. Meded. liste. 9.00 Hersen- -Musette-ensemble diotooneel. 10.10 10.55 Verv. van 11.10—12.00 So- Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZU1DEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bi] contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen- dag 3 u.: 765. ietsers: Meer dan gewone belangstelling ver dient het door de Ministers de Wilde en Van Boeyen bij de Staten-Generaal aan hangig gemaakte wetsontwerp betreffen de het verstrekken van steun aan nood lijdende Gemeenten. 00 financieele toestand van tal van ge meenten laat de laatste jaren zeer veel te wensohen over. Bij het intreden van de economische depressie konden zooals in de toelich ting tot bovengenoemd wetsontwerp op gemerkt wordt 1 de financieele omstan digheden van de gemeenten in het alge meen normaal worden genoemd. Omtrent dien tijd was de financieele verhouding tusschen het Rijk en de ge meenten onderling op een nieuwen grond slag opgetrokken en het belastinggebied van de gemeenten herzien, bij welke ge legenheid belangrijke belastingbronnen met een stabiele opbrengst, van het Rijk aan de gemeenten waren overgedragen. Schier zonder uitzondering waren in die periode de gemeenten in staat het bud get in evenwicht te houden, in vele geval len zelfs bij een bescheiden gebruik van de gemeentelijke belastingbevoegdheid. Maar toen kwamen de moeilijkheden. De crisis-omstandigheden plaatsten niet alleen -het Rijk, maar ook de gemeenten voor de moeilijkheid, dat bij sterk dalen de inkomsten, de uitgaven in verband met werkloozenzorg enz. aan de schatkist voortdurend 'hoogere eischen stelden. Het financieele evenwicht werd verbro ken. Het bleek in vele gevallen niet meer mogelijk zonder steun van het Rijk de ge meentelijke huishouding in orde te hou den. Met het natuurlijk gevolg, dat de ge meenten onder extra-toezicht werden ge plaatst en dat de gemeentelijke zelfstan digheid goeddeels verloren ging. Niet de verantwoordelijke gemeentebe sturen, maar de provinciale- en Rijksamb tenaren beslisten welke uitgaven gedaan konden worden. Aan dien abnormalen toestand nu wil de Regeering een einde trachten te maken. Zij is n.l. voornemens, indien de voor stellen tot versterking van 's Rijks mid delen worden aangenomen, een fonds van ruim f 37 millioen te vormen, waaruit naar objectieve normen aan de gemeenten uitkeeringen zullen worden gedaan. Op deze wijze hoopt de Regeering een gedeelte van de thans, financieel afhan kelijke gemeenten, de zoozeer begeerde fi nancieele zelfstandigheid terug te geven i en de eigen verantwoorde lijkheid der gemeenten voor het doen van uitgaven weder in te schakelen. Een loffelijk pogen. Maar waarbij zich weer nieuwe moei lijkheden voordoen. Het staat toch wel vast, dat ook na de totstandkoming van de voorgenomen re geling, verschillende gemeenten nog met een budgetair tekort zullen hebben te worstelen. Welnu, om ook aan zulke gemeenten gelegenheid te bieden en ze zoo noodig zelfs den plicht op te leggen zich zooveel mogelijk zelf te redden, ligt het in het voornemen, gelegenheid te geven tot het invoeren van een gemeentelijke inkomstenbelasting, een be lasting die alleen geheven zal mogen wor den met speciale toestemming van de Kroon. Dat wordt dus weer een nieuwe belas ting en wel speciaal voor de ingezetenen van die gemeenten, waar de belastingen reeds tot de uiterste grens zijn opgevoerd. En dat ondanks het feit, dat ook voor het Rijk weer nieuwe heffingen in uitzicht zijn gesteld. Het wekt geen verwondering, dat hier tegen bezwaren worden gemaakt. Bezwa ren, die zeker niet ongegrond zijn. De druk kan tenslotte ondragelijk worden. Aan den anderen kant moet echter niet uit het oog werden verloren, dat aan den thans bestaanden toestand, hoe eer hoe liever, een einde behoort te komen. Het is een onhoudbare toestand, dat de verantwoordelijke gemeentebesturen zich eenvoudig hebben te schikken, naar wat bepaalde ambtenaren voorschrijven. Deze heeren mogen nóg zoo knap zijn en nóg zoo deskundig, zij staan toch voor een taak die hun krachten te boven gaat. Daarbij komt ook dit, dat gemeentebe sturen, „die het best den weg op het de partement en op de griffie kennen" en bij wie een zekere vrijmoedigheid niet ont breekt, het meest weten te bereiken, ter wijl meer bescheiden gemeentebestuurders met een hoog besef van verantwoordelijk heid in den hoek geplaatst worden. Van veel meer beteekenis is echter, dat bij den huidigen gang van zaken het ver antwoordelijkheidsgevoel op bedenkelijke wijze wordt verzwakt. Het is ook zoo gemakkelijk om als er moeilijkheden zijn anderen te laten beslis sen. En wat kunnen overheidspersonen met een slappe ruggegraat niet heerlijk welwillend zijn, als ze weten, dat er er gens ambtenaren zijn, die zoo noodig wel de remmen zullen aanzetten. Wij onderschrijven dan ook ten volle wat in de memorie van toelichting bij de bovengenoemde maatregelen wordt opge merkt: „Het komt den ondergeteekenden voor, billijk te zijn, dat het gevoerde beleid uit drukking vindt in den belastingdruk, ook wanneer de normale grenzen, die de wet tot dusver kent, bereikt zijn. Een heil zame aansporing tot versobe ring kan voorts veeleer liggen in het be sef, dat der burgerij zwaardere lasten worden opgelegd, dan in 'het aanvaarden van eischen en opvolgen van wenken, ge steld en gegeven door instanties van bui tenaf". Zoo is het. Nieuwe en zwaardere lasten, het is een uiterste remedie. Maar vóór alles is toch gewenscht, ook voor het behoud en de versterking van onze volkskracht, een zelfstandig gemeen tewezen. Be Fransohe regeering heeft den En- gelsohen minister-president en den minis ter van buitenlandsche zaken uitgenoo- digd een bezoek aan Parijs te brengen. Chamberlain en Halifax hebben deze uit- noodiging aanvaard. Zij zullen van 23 tot 25 November te Parijs vertoeven, verge zeld door bun echtgenooten. In het algemeen zal het bezoek de ge legenheid bieden voor verdere gedach- tenwisseling over den toestand in Europa en in de wereld, zooals deze zich sedert de overeenkomst van Miinchen heeft ont wikkeld. Het beteekent ten deele ook een beantwoording van het bezoek der Fran sohe ministers, die gedurende de crisis twee maal naar Londen zijn gekomen. Dat de reis niet alleen een politiek doel heeft, blijkt uit het feit, dat Chamberlain en Halifax door hun echtgenooten zullen worden vergezeld. De bedoeling er van is zeer zeker, de buitenwereld te toonen, dat de betrekkin gen tusschen Frankrijk en Groot-Brit- tannië nimmer beter zijn geweest dan thans. Aangaande bet bezoek van Halifax en Chamberlain aan Parijs verklaart men in welingelichte kringen in Londen, dat het doel hiervan wel wat verder gaat dan wat officieel wordt aangegeven en dat bij dit bezoek de grondslag gelegd zal worden voor een vier-mogendhe- d e n pact. 'Als vermoedelijk programma wordt ge noemd: Ten eerste de mogelijkheden van een Engelsch-Fransohe overeenstemming over onderwerpen als de koloniën, de bewape ningsbeperking, de luchtaanvallen op de burgerbevolking, het gebruik van gas. In de tweede plaats de mogelijkheid van een beter contact tusschen Frankrijk en Italië, waardoor 't Engelsch-Italiaansohe Middellandsche Zee-pact beter kan func- tioneeren. Ten derde de mogelijkheid van bemid deling in den Snaanschen burgeroorlog. Ten vierde de EngelschFransohe eco nomische politiek ten opzichte van Duitsohlands machtigen economischen opmarseh naar het Zuid-Oosten. Ten vijfde een poging van Engeland, Frankrijk er toe te bewegen, het pact met Rusland op te zeggen, als een gebaar van vriendschappelijkheid tegenover Hitier. ENGELSCHE LAGERHUIS VERWERPT MOTIE VAN AFKEURING. De door de labourpartij ingediende motie van afkeuring betreffende de be scherming der burgerbevolking in tijd van oorlog is door het Lagerhuis met 355 tegen 130 st. verworpen. De labour-afgevaardigde Dalton, die cri- tiek leverde op het Engelsche luchtdoel geschut,. werd van repliek gediend door Hore Belisha, die o.a. verklaarde, dat voortaan dezelfde aandacht zal worden besteed aan de verdediging tegen lucht aanvallen als aan de instandhouding van de vloot. „Wij zijn vastbesloten, aldus spreker, zoo volledig mogelijk te voorzien in de behoeften onzer verdediging. De regee ring heeft besloten, voor de verdediging tegen aanvallen uit de lucht vijf territo riale divisies te vormen, 100.000 man sterk, die over het geheele land worden verdeeld. Spreker achtte het veel beter, menschen te hebben, die tevoren geoefend waren, dan voldoende materiaal te heb ben en geen menschen, om het te be dienen. ERNSTIGE VLIEGRAMP IN ENGELAND. Zestien personen om het leven gekomen. Onmiddellijk na het vertrek naar Sout hampton is een vliegtuig van de „Jersey Airways" omlaag gestort in een veld, dat slechts tweehonderd yards van het vliegveld van Jersey afligt. De dertien passagiers die zich in het toestel bevonden, benevens de piloot, de marconist en een man, die op het veld werkte, zijn bij 'het ongeluk om het leven gekomen. BRITSCH TANKSCHIP IN BRAND. Het Britsohe stoomschip „Stanburgh" met een lading petroleum van Sete naar Barcelona aan boord, heeft in ruim II een explosie gehad. Het söhip brandt hevig en is waarschijnlijk totaal verlo ren. Omtrent het lot van de bemanning ia niets bekend. Volgens een nader telegram heeft de ontploffing plaats gehad in de haven van Montpellier. Vijf havenarbeiders Werden gewond, één wordt vermist. Sleepbooten zijn er in geslaagd het brandende schip naar het midden van de haven te sleep en, waardoor het niet meer in de nabijheid van eenige benzinedepots ligt. Niettemin bevindt het schip zich nog vrij dicht bij vijf platforms met vaten benzine. OVERSTROOMINGEN COCHIN-CHINA. IN Overvloedige regens hebben de vorige week de provincie Nha Trang in China geteisterd en overstroomingen veroor zaakt. Het aantal slachtoffers wordt op hon derd geschat. MAATREGELEN TEGEN DE JODEN IN TSJECHÜSLOWAK1JE. De Slowaaksche autoriteiten hebben besloten den Duitsohen organisaties in Slowakije toe te staan het Swastica-em- bleem vrij als insigne te gebruiken. Mien beschouwt dit als een aanw ijl zing voor den toenemenden Duitsohen invloed in den nieuwen autonomen staat. Ook heeft de Slowaaksche regeering de eerste maatregelen tegen de Joden geno men. Te Bratislawa werden eenige Joden uit hun woningen gehaald en in hechte nis genomen. Voorts werden eenige dui zenden geïmmigreerde Joden gearres teerd, die over de Slowaaksche grens ■naar Hongarije zullen worden gediri geerd. In de straten van Bratislawa ziet men thans op sommige zaken aangeduid, dat het „arische" ondernemingen zijin. Of er dus van Duitsche zijde gewerkt wordt! „BARRIÈRE DES DOODS". Sensationeele uitvinding voor de Britsche bewapening? De „Matin" publiceert het volgende te legram uit Londen: Na de doodende straal, welke, naar men weet ,nog in het stadium der proef nemingen verkeert, zou door En gelsche ingenieurs een „Barrière des doods" zijn uitgevonden, welke geen enkel leger op het slagveld zou kunnen passeeren. Een volledige beschrijving van deze ontdekking, welke sentationeel genoemd wordt, en waaromtrent de grootste ge heimhouding hetraoht wordt, is reeds aan den minister voor de coördinatie van de defensie, sir Thomas Inskip, voorge legd. VERLAGING DER SPOORWEG- LOGNEN IN AMERIKA INGETROKKEN De leiders der voornaamste Ameri- kaansche spoorwegen kwamen te Chi cago bijeen. Besloten werd om de aange kondigde loonsverlaging van 15 pet., welke op 1 December zou ingaan, in te trekken. ONDERZOEK ONTPLOFFING OP „VANCOUVER'.' Het departement van Handel te Was hington heeft een commissie benoemd, welke belast is met het instellen van een onderzoek naar de ontploffing aan boord van het Duitsche vrachtschip „Vancou ver". Naar het D.N.B. verneemt, hebben nog Donderdagavond ambtenaren van het ministerie van Justitie aan boord van de Een polltie-agent mocht de Prinses naar den trein dragen. Gistermorgen zijn H. K. H. Prinses Juliana én Prinses Beatrix met den D- trein, die om 7 uur 40 Amsterdam ver laat, naar Duitschland vertrokken voor een veertiendaagsch bezoek aan Prinses Armgard te Reokenwalde. Z. K. H. Prins Bernhard maakt de reis per auto. Terwijl de regen neergutste op het Stationsplein en de storm de laatste bla dexen van de hoornen trachtte te ruk ken, kwam H. K. H. de Prinse3 met klein gevolg te ruim acht uur op het Stationsplein te Baarn aan. Slechts en kelen, die diep in de kraag van hun jas gedoken op dien tijd naar een trein moesten, waren, zoo meldt de Tel., ge tuige van een alleraardigst tafereeltje, Een agent van politie, die stram in de houding en salueerend H. K. H. wilde laten passeeren, werd verzocht, even het rieten reiswiegje met de kleine prinses Beatrix te willen vasthouden. Verrast en verheugd voldeed de agent aan het verzoek en voorzichtig nam hg het wieg je over. Jhr ir. W. G. Roëll, door wien de Prinses vergezeld werd, verzocht d'en agent vervolgens H. K. H. met het wieg je naar het perron te begeleiden en zoo kon men den agent behoedzaam met zijn kostbaren last de trappen van den tunnel, die naar het perron leidt, af zien gaan, naast de Prinses. De kleine Prin ses Beatrix was wakker en lag te trap pelen, maar de vorstelijke baby hield zich rustig en keek met groote oogen naar den agent, als deze af en toe een blik wierp door het mica ruitje, dat in het witte wiegje is aangebracht. Op het perron bedankte H. K. H. den agent vriendelijk voor den bewezen dienst den mooisten in zijn leven waar na een der leden van het gevolg weer de hoede over het kleine Prinsesje op zich nam. Enkele minuten moest het vorstelijk gezelschap op den trein wach ten. Hoewel geheel onbeschut voor den gierenden wind, gaf H. K. H. er de voor keur aan in de frissche lucht te blijven en geen gebruik te maken van de wacht kamer, welke voor Haar in gereedheid was gebracht. H. K. H. was gekleed in een eenvoudig bruin reisoostuum met bruinen hoed en vele reizigers bemerk ten niet, dat de Prinses zich onder hen bevond. Slechts eenige oogenhlikken duurde bet wachten. Toen kwam de D-trein het sta tion Baarn binnenrollen, waar ten ge rieve van de Koninklijke passagiers ge stopt werd. Het oponthoud nam slechts enkele seconden in beslag. H. K. H. Prin ses Juliana nam plaats in een gereser veerde eerste klas coupé. Na H. K. H. volgde jhr. Roëll, die nu het wiegje met Prinses Beatrix droeg. De enkele reizigers op het peiTon en in den trein zégen een klein handje, dat spelend den rand van het wiegje pakte. Onderwijl had Prins Bernhard reeds een flinfcen voorsprong, want Z. K. H. is gistermorgen reeds vroeg weggereden. „Vancouver" een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de bescha diging van den scheepsromp. Het onder zoek zou tot het resultaat hebben geleid, dat de schade niet door een ontploffing in het scheepsruim, maar door een oor zaak van buiten af, ontstaan is. De Duitsche consul-generaal te San Francisco heeft verklaard, dat een daad van misdadige sabo tage de oorzaak is geweest vam de ontploffing. Hij stel de een kleine kliek verantwoordelijk, die, naar hij zeidei, beoogde door een gehei men oorlog de grondslagen van de geor dende maatschappij te vernietigen. Korte Berichten. Een bericht uit Innsbruck meldt, dat rijkscommissaris Bürckel de sluiting heeft gelast van een klooster aldaar, waar „onbeschrijfelijke toestanden" heersch- ten. Er zijn negen kloosterlingen en een groot aantal inwoners van Innshrück ge arresteerd. Voor de zesde maal in twee weken is de „Times" bij aankomst in Duitsch land in beslag genomen. Men weet niet wat de reden hiervoor is. De Tsjecho-Slowaaksohe nationale vergadering komt na 10 November bijl een ter verkiezing van een staatspresi dent. De weg om tot zulk een welvaart teJtomen - I is hier (in „Quo Vadls") beschreven, doch I 'vermeent men, dat dit nog niet de Juiste weg I* is om tot duurzame welvaart te komen, zoekt I dan door; zoekt dag en nacht, zoekt zonder ophouden, tot die weg gevonden is, want 3 Idan alleen kunt gij het onheil afwenden, I dat in zijn afgrijselijkheid niet te begrijpen I j Is. - Weet gïj geen betelren weg of kunt \g(j dien niet vinden, grijpt dan wat hier I beschreven staat. Draalt niet. redekavelt j niet, doch doet voor het ie laat ls~ SYSTEEM VAN HEFFING VAN DE OMZETBELASTING. Sedert 1 October JJ. gewijzigd. Het wordt van belang geacht de aan dacht van hen, die voor de heffing van de omzetbelasting als fabrikant worden aangemerkt, te vestigen op de met ingang van 1 October j.L in werking getreden wijziging in het systeem van heffing van die belasting. De bedoelde wijziging be staat hierin, dat in het algemeen in de gevallen, waarin voorheen door den in specteur der accijnzen een aanslag werd opgelegd, voortaan de fabrikant uit eigen beweging voor de voldoening van de door hem verschuldigde belasting moet zorg drageij. De fabrikant dient n.l. reeds op het aangifteformulier omzetbelasting zegels te hechten tot het bedrag van de verschuldigde belasting en het eerst daar na in te leveren bij den plaatselijken inspecteur of ontvanger der accijnzen. De fabrikant kan de volgens het aangifte formulier verschuldigde belasting ook vol doen door betaling in contanten bij den ontvanger der accijnzen of door het ver schuldigde bedrag op de postrekening van dien ontvanger te doen overschrijven. In beide gevallen ontvangt de fabrikant van den ontvanger een bewijs van betaling, hetwelk hij, in de plaats van omzet belastingzegels, aan het aangifteformulier moet hechten. Voor de fabrikanten, die per maand betalen, vindt de hierboven geschetste nieuwe wijze van betaling voor de eerste maal toepassing over de maand October, Fabrikanten, die niet een aangifteformu lier van den inspecteur hebben ontvan gen, kunnen kosteloos een exemplaar ter inspectie verkrijgen. Omtrent de wijze, waarop het moet worden gebruikt, bevat overigens het formulier de noodige aan wijzingen. FORENSENGEMEENTEN IN HET GEWEER. Op initiatief van burgemeester A. J. v. Gerrevink van Oegstgeest zullen de bur gemeesters van alle voornaamste foren sengemeenten Vrijdag 11 November op het gemeentehuis „Jachtlust" te Bilthoven bijeenkomen, ter bespreking van de plan nen der regeering ten opzichte van de belastingheffing van forensen. Oüs veldgeschrei is en blijft verdedi ging eener vrijheid, die haar steunpunt heeft in Gods "Woord. Groen van Prinsterer. D'e wethouder, de heer Onderdijk, die de Raadsvergaderingen moet presideeren als de burgemeester, zooals Woensdag het geval was, verhinderd is, is een welwil lend, gemoedelijk en vriendelijk man, die echter hij het leiden van een vergadering weinig van opschieten weet. Hij laat de leden niet alleen over alles en nog wat uit weiden, maar schijnt het deelnemen aan de besprekingen nu en dan zelfs te ani- meeren en doet er zelf ook gaarne aan mee. Daardoor ontstaat een praatmiddag (de sfeer was nu en dan heel gezellig) maar worden de debatten tot in den treure gerekt. Gevolg, een zitting van bijna drie en een half uur, terwijl toch slechts in hoofd zaak hij één punt, dat van de openstelling der winkels op Zondag, sprake was van werkelijk belangrijke debatten. Eén van de kleine fracties in den Raad, die van den Vrijheidsbond, welgeteld be staande uit twee leden, had het voorstel ingediend om de winkels, waarvoor dit onder de tegenwoordige verordening is toegestaan, des Zondags voortaan van 1 April tot 30 Sept., inplaats van 15 Juni tot 15 Sept., open te stellen. Dit spelletje had veel weg van dwin gende kinderen, die aan vader of moeder om een pak chocolade vroegen, maar niert meer dan een reepje kregen en nu blijven jengelen totdat ze reep voor reep tooh de plak in hun bezit hebben. Een der voorstellers, de heer Portheine, kwam met kracht op tegen een dergelijke beschuldiging. Maar hiertegenover werd terecht opgemerkt, dat de andere voor steller, de heer Jeronimus, die in zijn

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1