Provinciale Begrooting 1939. £ul„QUDVADIS Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD. Wat Mussert wil. De strijd in Spanje. VRIJDAG 4 NOV. 193 8 53e JAARGANG - No. 30 Buitenland. DE GEWESTELIJKE LUCHTBESCHERMINGS-OEFENING. Binnenland. Prinses Juliana met Prins Bernhard en Prinses Beatrix naar Duitschland. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon II Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J, J. F A N O V, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZU1DEMA Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden ntededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Vanwege de „Nationaal Socialistische Beweging, Leider Mussert", wordt een ge- cyclostyleerd blaadje uitgegeven „Aanval en Verweer" dat wekelijks verschijnt en waarop de leden der Beweging zich mo gen abonneeren voor den civielen prijs van f 6 per jaar. In No. 42 lezen wij o.m.: „De Zeeuw" (A.-R.) citeert een stukje uit „Het Arbeidsfront". Blijkbaar ge schrokken van de klare taal lastert bet blad: „Wat Mussert wil is niet zoo precies aan te geven, omdat bij, zoodra pertinent gedane uitspraken en toezeggingen voor 't succes bij de kiezers wat lastig blijken te zijn, ze intrekt." Voorbeelden blijven natuurlijk uit. Hoe succesvoller ware bet geweest (en hoe eer lijker) om bovenstaande boute uitspra ken door bewijzen te staven. Maar bet A.-R, blad vertrouwt er op dat zijn Chris telijke lezerskring het onvoorwaardelijk gelooft en daarom liegt bet er maar op los. Zooals men ziet aan dikke woorden geen gebrek. Nu is 't een bekend feit dat dikke woorden menigmaal moeten die nen om argumenten te vervangen. Zoo is 'took bier. „Aaifval en Verweer" is er precies naast. Het A.-R. blad vertrouwt er op dat zijn lezers een beter geheugen hebben dan de leiding van de N.S.B. Dat ze zic'h o.a. berinneren de bekende historie met „Brochure III" die in „B r o- chure IV" nog werd verheerlijkt, maar die, toen ze bleek de oogen van de kie zers wat al te veel te openen voor het ware karakter van de N.S.B. haastig werd vervangen en als bet pas gaf ver loochend. Merkwaardig overigens, dat de ver dere inhoud van ons artikeltje waarin wij op grond van zijn eigen uitspraken duidelijk maakten „Wat Mussert wil" met geen woord wordt aangevallen. Blijkbaar was er geen wapen tot af weer bij de band. Wij constateeren het met veruegde. De opstandelingen' naderen: de Ebro. De opstandelingen nikken snel op in de richting van de Ebro, waarvan zij op sommige plaatsen nog slechts 2 km ver wijderd zijn. Hun vliegtuigen hebben gis teravond Alcira en Carcagente gebombar deerd. In laatstgenoemde stad zijn twaalf personen gedood en veertig gewond. Thans is bekend, dat 15 personen ge dood en 34 gewond zijn tijdens bet bom bardement van Madrid van Woensdag avond. Twee granaten hebben ernstige schade toegebracht aan de ambassade der Vereenigde Staten. Voorts heeft een granaat de N e d e r- landsche legatie getroffen. Een zware granaat kwam neer in de eetzaal van bet gebouw der internationale roode hulp, waar zeven personen gedood en ver scheidene anderen gewond werden, ter wijl zij aan den maaltijd waren. Vijf vliegtuigen hebben de haven van Valencia gebombardeerd. Een bom trof bet Britsche schip Stamburn, dat lek werd. Het schip zonk langzaam. De eer ste machinist is liobt gewond. TJECHOSLOWAKIJE VERLIEST EEN DERDE VAN ZIJN GRONDGEBIED. Tsjechoslowakije zal, nu in bet geschil met Hongarije is beslist, ongeveer een derde van zijn grondgebied en van zijn bevolking verliezen. Van de 15 millioen inwoners gaan er 5 millioen naar an dere landen over, 240.000 naar Polen en meer dan een millioen naar Hongarije. Lr zullen 1% millioen Tsjechen, Slowaken en Roethenen als minderheden in bet buitenland komen, namelijk 720.000 Tsje chen in Duitschland, 130.000 in Polen en 400.000 Slowaken en Roethenen in Hon garije. Van de 140.500 km2, van het oude Tsjecboslowaakscbe grondgebied zijn 42.700 km2, afgestaan, namelijk 28.000 Duitschland, 2.000 aan Polen en 12.700 aan Hongarije. ■rc,"'"'e uitslag van de conferentie van Weenen beeft te Praag de grootste bit terheid veroorzaakt, meldt bet „Hbld.". CHAMBERLAIN LICHT ONGESTELD. D'e E'ngelsche minister-president Cham berlain is licht ongesteld en kon der halve gisteren niet het debat in het La- Dankbetuiging van den Commissaris der Koningin. De Commisoaris der Koningin zond aan de burgemeesters in Zeeland bet volgend schrijven: Het is mij' aangenaam, U mijnen dank te betuigen voor de medewerking, door U verleend bij de op 27 October j.l. ge houden gewestelijke oefening in de lucht bescherming. Ik verzoek U tevens, dezen dank over te brengen aan het hoofd van den lucht beschermingsdienst in Uwe gemeente en aan het met dezen dienst verbonden per soneel, alsmede aan het politiepersoneel, waaronder ook begrepen zij, die voor dien dag een aanstelling hadden als on bezoldigd gemeenteveldwachter. Van de aanwezige deskundige autoritei ten mocht ik tot mijne voldoening ver nemen, dat deze oefening zeer geslaagd kan heeten. D'e Commissaris der Koningin in Zeeland, QUARLES VAN UFFORD. gerhuis bijwonen, tijdens hetwelk de ar beidersoppositie een motie van afkeu ring inzake de tekortkomingen in de luchtbeschermingsmaatregelen zou in dienen. DE INTERNATIONALE CRISIS KOSTTE ENGELAND 5X MILLIOEN In bet Lagerhuis heeft minister Si mon verklaard dat de jongste crisis aan de Britsche schatkist een totaal bedrag van £5/4 mill, heeft gekost, ongerekend natuurlijk het crediet van de 10 mil lioen voor Tsjeeho-Slowakije. E'r zal zeer waarschijnlijk een onder zoek worden ingesteld naar het plotse ling verhoogen van de prijzen van zand zakken en andere luchtbe&chermings- benoodigdheden, alsmede naar de over winst, op deze wijze gemaakt. WEENEN NA ZEVEN MAANDEN NAZI-BEZIT. Een bijzondere correspondent van het Belgische blad „Libre Belgique" publi ceerde een beschouwing over Weenen na zeven maanden nationaal-socialisme, waaraan het volgende is ontleend: Weenen is nu, wat haar oppervlakte betreft, de eerste stad van Duitschland geworden, maar het heeft meer het ka rakter van een provinciestadje. Zelfs de komst van Hitier, enkele dagen geleden, heeft de stad niet uit haar slaap gewekt. Alle ministeries zijn naar Berlijn ver huisd en Seyss Inquart leeft in de scha duw van Buerckel, die naar het Saarge- bied is terug gekeerd, en van tijd tot tijd de hoofdstad van de Oostmark met een bezoek komt vereeren. Wie enkele maanden niet meer in Wee nen is geweest en nu terugkeert in de hoofdstad van de Oostmark, merkt vrij spoedig op, dat de Joden uit het straatbeeld verdwenen z ij n. Men ziet ze niet meer. Toch waren er 300.000 zonen van Israël in deze stad. Wat er van hen geworden is? Het ant woord is heel eenvoudig. Zij zijn nog steeds in Weenen, maar zij durven zich niet meer op straat vertoonen. Waar zou den zij ook heengaan? Bioscopen, thea ters, openbare parken enz. zijn voor hen verboden terrein. Alle café's dragen het opschrift: „Nicht Ariër unerwünscht". De Joden durven zelfs niet meer op de tram stappen. Zij blijven thuis en des avonds komen zij naar buiten, maar enkel in de Leopoldstadt, waar zij de meerderheid der bewoners vormen. Zijn de Oostenrijkers te vreden onder het nieuwe regime? Het is een vraag, die vele malen wordt gesteld. Het antwoordt luidt: „Ja", als men de vraag aan de Oostenrijk kers stelt; „neen", als men hen gadeslaat. „Iedereen heeft werk", zeide mij een van de leden van de nationaal-socialisti- sche partij'. „E'r wordt nog wel niet ge noeg geld verdiend, maar dat komt wel" Over het algemeen heerscht er veel ja- louzie onder de nazi's. Wat de Oostenrijksche geest betreft, is er in Weenen niet veel veranderd, en alle nationaal -socialisten zijn het daarover roerend eens. De Weeners laten zich niet commandeeren. Zij verklaren onomwon den, niets van de Pruisische methodes te willen weten. Van een districts-partijlei- der vernam ik: „Als wij een mededeeling publiceeren met als tekst: „Morgenavond vergadering!", dan komen er ongeveer 400 personen, maar als wij eraan toevoegen: „Men is verplicht aanwezig te zijn", dan komen er nog geen 20". De kudde-discipline heeft dus nog geen vat op de oude „Gemütlichkeit". De inwo ners van Weenen zijn in hun hart niet veranderd. GEHEIMZINNIGE ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN DUITSCH SCHIP. Ten gevolge van een ontploffing, waar van de oorzaak onbekend is, is een groot lek geslagen in de Vancouver, een schip van de Hamburg-Amerika Lijn, juist toen het van Oakland zou vertrekken. De ontploffing was mijlen ver te hoo- ren. Het schip verkeerde spoedig in zin kenden toestand en dreef af naar de kust. Uit San Francisco is bericht ontvangen, dat de ontploffing zich in de machineka mer heeft voorgedaan, die daarop vol stroomde met water. Later wordt gemeld: Dé Vancouver is gezonken in de mon ding van de San Franciscobaai. De vrees, dat er bij' het ongeluk dooden gevallen waren, is ongegrond gebleken. De kapitein beeft medegedeeld, dat vier man gewond zijn. Hij noemde de ontploffing zeer verdacht, en achtte het niet uitge sloten, dat zij veroorzaakt is door een bom. DE GEBOORTENDALING IN FRANKRIJK. Onrustbarende cijfers. Te Limoges heeft een congres zich met de schrikwekkende daling van het geboor- tental in Frankrijk 'bezig gehouden. Als dit in het tempo van de laatste 7 jaar doorgaat, zal het over 50 jaar 12 millioen inwoners verloren hebben. In 1876 be droeg het jaaxlijksohe cijfer nog 1.022.000, in 1930 zakte het tot 750.000 en in 1937 tot 616.000, een vermindering met 18 pot in 7 jaren. Sinds 3 jaar gaat de sterfte de geboorte met 14.000 per jaar te boven, als men rekening houdt met de in Frankrijk wonende vreemdelingen en met 30.000 voor de Fransche bevolking alleen. In '37 hadden Italië en Duitschland achtereen volgens 985.000 en 1.361.000 geboorten in te schrijven. Italië telt jaarlijks 350.000 geboorten meer dan sterfgevallen. Er zijn streken waar men uren kan loopen zonder een levende ziel te ontdekken. De oorzaken van de bevolkingsafneming zijn velerlei. Ze zijn o.a. te zoeken in on voldoende voordeelen voor met talrijk kroost gezegende gezinnen. Aanbevolen wordt fiscale hervorming voor de gezins- lasten, beroepsbijslagen voor gezinnen, voorschotten bij trouwen en geboorte-pre mies. Korte Berichten. Het Britsche hoogerhuis heeft met bijna algemeene stemmen de regeerings- motie inzake het accoord met Rome aan vaard. BESCHERMING VAN DE KISTEN INDUSTRIE. Beperking invoer naaldhouten kisten en kistgarnituren. Ingediend is een wetsontwerp tot be krachtiging van het Kon. Besluit, waarbij de beperking van den invoer van naald houten kisten en kistgarnituren met in gang van 1 October j.l. voor het tijdvak van 9 maanden is ingesteld. De positie van de Nederlandsohe kisten- industrie, welke aan een aanzienlijk aan tal personen werkgelegenheid biedt, wordt in toenemende mate bedreigd door den in voer van genoemde artikelen. Mede in 't be lang van de werkgelegenheid en de wen- sehelijkheid een meer economische be- drijfszetting mogelijk te maken, heeft de minister zich genoodzaakt gezien de be perking van den invoer van kisten en kistgarnituren te bevorderen. Uiteraard zal bij deze contingenteering van verpakkingsmateriaal bijzondere aan dacht aan de belangen der verbruikers worden geschonken. TOMATENSOEP IN BLIK. Groote hoeveelheden tomaten uit de markt genomen door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. Wegens den overvloedigen tomatenoogst heeft de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, teneinde de telers te behoe den voor de noodlottige gevolgen van overproductie, een groote hoeveelheid to maten uit de markt genomen en deze, onder bijvoeging van rijst, laten verwer ken tot tomatensoep in blik. Van deze blikken zullen eerlang 1.5 mil lioen stuks beschikbaar worden gesteld voor de distributie onder de werkloozen. Maar daarnaast is de Nederlandsohe Groenten- en Fruitcentrale voornemens een partij van niet minder dan 4.5 milli oen blikken in den vrijen handel te bren gen. Het ligt in de bedoeling dezen ver koop te doen geschieden via de grossiers, winkeliers, coöperaties en groot-winkel- Men meldt ons van officieel® zijde, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard met Prinses Beatrix heden naar Duitschland zijn vertrokken voor een bezoek van veer tien dagen aan Prinses Armgard te Reckeniwalde. bedrijven, onder het etiket „Centrale voor de veilingen". Om het nieuwe regeeringsartikel ingang te doen vinden, zal de Centrale een be drag van f 60.000 beschikbaar stellen voor reclame-doeleinden. VERVROEGDE PENSION NEERING IN DE TYPOGRAFIE. De Ned. Kath. Bond keurt het plan giosd1. De landelijke vakgroepsvexgadering van den Ned. Kath. Grafischen Bond heeft het plan besproken tot vervroegde pen- sionneering in de typografie. Naar bet Bondsorgaan meldt, werd het plan algemeen toegejuicht en aan den bondsvoorzitter werd dank gebracht voor het door hem genomen initiatief om een voorstel tot vervroegde pensionneering in den bedrijfsraad aan de orde te stellen, waaruit het voorgestelde plan is te voor schijn gekomen. Tenslotte werd met bijna algemeene stemmen het voorstel aanvaard, waardoor de Kath. organisatie thans een definitie ve beslissing heeft genomen, welke voor alle leden bindend is. C. A. O. STEENHOUWERSBEDRIJF. Verzoek tot verbindendverklaring. De minister van sociale zaken maakt bekend, dat door den bond van steenhou werspatroons in Nederland, den Neder- landsohen R. K. Bond van werkgevers in het natuursteenbedrijf, den algemeenep Ned. Bouwarbeidersbond, den Ned. R. K. bond van bouwvakarbeiders „St Joseph", den Ned. Christelijken bouwarbeidersbond en den Christelijken nationalen bouwvak arbeidersbond in Nederland is ingediend een verzoek tot bindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsover eenkomst voor het steenhouwersbedrijf in Nederland. GRANAAT TREFT NEDERLANDSCHE LEGATIE TE MADRID. Hulzen echter reeds lang verlatent Tijdens bet bombardement, dat gister avond Madrid heeft getroffen, is een gra naat in het gebouw der Nederlandsche le gatie ontploft. De Nederlandsche legatie te Madrid wordt gevormd door drie verschillende huizen in drie aparte straten. In geen de zer huurhuizen woont iemand. Reeds se dert langen tijd zijn de Nederlandsohe ar chieven overgebracht naar Valencia, waar consul Blitz voor de belangen der Neder landers zorgt en vice-consul Schlosser, eveneens in Valencia, hetzelfde doet. Materieele beteekenis heeft deze ge beurtenis voor Nederland dus niet. Door renteverlaging en conversie is de rente van alle geldleeningen, op één uitzondering na, teruggebracht tot 3Va pet. of lager. De uitzondering betreft de leening 1932'38, oorspronkelijk groot f 1.000.000, waarvan de rentestand 4 H pet. bedraagt. Deze leening is eerst ge heel aflosbaar per 1 Aug. 1939. Een po ging, om ongeacht het conversie-verbod tot een renteverlaging te geraken is mis lukt. De rente door de stoombootdiensten en de P'ZEM verschuldigd is voor 1939 ge stel op 4 pet. De hier bedoelde rente zal voor 1940 van 4 op 3/4 pet. moeten worden ver laagd. Het aandeel in de tegemoetkoming aan calamiteuze polders is evenals vorig jaar gesteld op f 85.000. In 1937 is ten be hoeve van den dijkval aan den Willem- Anna-polder f 90.000 onttrokken aan het Zeeweringsfonds. Dit fonds is thans nog groot f 110.000. Het is ge- wenscht dit bedrag weder geleidelijk op te voeren tot f 200.000. Behoudens onvoorziene omstandighe den laat het zich aanzien, dat over 1938 een bedrag aan het fonds kan worden toegevoegd. Met betrekking tot de begrootingen van de Provinciale stoombootdiensten behoefden, wat de gesubsidieerde lijnen aangaat, de tekorten met inbegrip van de extra-afschrijvingen, niet hooger te worden geraamd dan voor 1938, aange zien het vervoer is toegenomen. 'O Aan dat oorlogsnoodlot Is niet te ont- komen, tenzij er een nieuw Ideaal zou zijn, om gezamenlijk na te streven, een ideaal, 'zóó schoon, met zulke heerlijke, rijke perspectieven, dat ieder mensch, maar bovenal iedere leider der menschen er door getroffen en aangegrepen zou worden met de opwellende hoop in het hart o, als dat eens te bereiken zou zijn, als dat eens waarheid mocht wezen. Dat ideaal, dat voor verwezenlijking vat-1 bare ideaal, bestaat en zelfs voor alle stervelingen dezer aarde. Het heet „wel-» vaart"' en wel welvaart tot een omvang zooals: wij dien nog nooit gekend hebben. Bidt. 59-60 (23) W. C. Sickr,, Wat de gesubsidieerde lijnen aangaat behoefden de tekorten met inbegrip van de extra-afschrijvingen niet hooger te wor den geraamd dan voor 1938, aangezien bet vervoer is toegenomen. Voor de lijn Vlissingen Neu zen moet echter het tekort hooger wor den uitgetrokken. Over 1937 bedroeg het tekort f9.220,90. Dit bedrag is voor f 2.291,60 gunstig beïnvloed door het vervoer van werkloozen. Dit vervoer heeft zich tot dusver in 1938 niet voorgedaan en even min kan daarop voor 1939 worden ge rekend. Voor een juiste vergelijking dient dus met een tekort van rond f 11,500, te worden gerekend. Als gevolg van de stijging van de prijzen van brandstoffen en ondei'hou dsmaterialen moest voor 1938 worden gerekend op een tekort van f 16.400,—. Daar inmiddels de tarieven voor deze lijn zijn verlaagd en deze ver laging niet wordt gecompenseerd door een toeneming van het vervoer, dient het tekort voor 1939 te worden geraamd op f18.200,Zoo lang het stoom schip „Schouwen" nog in de vaart kan blijven wen- schen Gedep. S taten ge en voorstel te doen tot op heffing van deze lijn. Wan neer evenwel de lijn in de toe komst moet worden bezwaard met de kapitaalkosten van een nieuw schip, zal het tekort bij overigens gelijke omstandig heden zoodanig stijgen, dat het voortbestaan van deze lijn in nadere overweging moet worden genomen. Het tekort van den Ooster-Schelde- dienst kan als gevolg van het toenemen van het vervoer voor 1939 worden gesteld op f38.000,— tegen rond 147.400,— voor 1938. Met ingang van 2 October 1938 hebben Ged. Staten besloten geen steigerrrecht meer te verhalen op reizigers van en naar Borsele. De verbetering van secondaire wegen de gaat regelmatig voort. Op Schouwen-Dui- veland zijn alle wegen verbeterd, in uit voering of aanbesteed. Te verbeteren is nog: T o 1 e n a, eenige vakken van den Pro vincialen weg Tolen—Scherpenisse; b. het bij het waterschap St.-Maartensdijk in onderhoud zijnde deel van den weg St.- Maartensdijk—Stavenisse; c. de weg Sta- venisseSteiger; d. van den weg Oud- Vossemeer—St.-Annaland het vak in onderhoud bij het waterschap Oud-Vosse- meer, Noord-Beveland. a. de weg van Kamperland naar den veerdam; b. het wegvak van het begin van de verbeterde traverse van Kortgene af naar de te bou wen brug over de Zandkreek. Zuid-Beveland. a. het vak in de gemeente Wemeldinge van den weg Ka- pelle—Wemeldinge (dit vak is reeds „pas sende in" het plan verbeterd); b. het vak in de gemeente Yerseke van den weg YersekeKruiningen; c. de weg 's-Gra- venpolder—Kapelle (Rijkswegenplan); d. het Zuid-Noord gerichte vak van den weg 's Heerenhoek—Lewedorp; e. de weg 's-GravenpolderOvezand, voor zoover niet bij de Provincie in onderhoud; f. de weg DriewegenBorsele, voor zoover niet bij de Provincie in onderhoud; g. de weg Borsele's-Heerenhoek, voor zoover bij de gemeente Ovezand in onderhoud. Walcheren, a. de weg Oostkapelle- Dombung; b. de weg KoudekerkeVlis singen, voor zoover bij de gemeente Vlis singen in onderhoud. West-Zeeuwsch-Vlaanderen. a. de weg HoofdplaatBiervlietweg no. 19, voor zoover bij de gemeenten Hoofd plaat en Biervliet in onderhoud (grond en materiaal-aankoopen vonden reeds ge deeltelijk plaats); b. de weg Nieuwvliet— Zuidzande (Potjes)Oude tol; c. de weg IsabellasluisPhilippine. OostLZeeuwsch-Vlaanderen. a. de weg NeuzenAxel, van het begin bij de ontworpen Axelsche brug tot het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1