Voorkoming van te zwaren belastingdruk. Dagblad voor de Provincie Zeeland .utfJJUO VADIS Het Regeeringsbeleid. Het Buitenlandsch beleid. Buitenland. REDE VAN CHAMBERLAIN. ENGELANDS BEWAPENING. De strijd in China. I De strijd in Spanje. WOENSDAG 2 NOV. 1938 53e JAARGANG - No. 28 Afschaffing en verlaging van accijnzen. Vrijstelling van personeele belasting. voor tusschen den Rijn en dé Moezel ge- 5 I legen, ergens das in het Saargebied en/o/| Uitgave: N. V, Uitgevers - Maatschappij ,Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 4445S Telefoon II Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting De algemeene richting. Aan de kenschetsing van de algemeene richting van het regeeringsbeleid op genomen in de Memorie van Antwoord in zake de Algemeene Beschouwingen betreffende de Rijksbegrooting, ontlee- nen wij: Het kabinet staat zoo na als voor, een politiek voor in Christel ij k-natio- n a 1 en zin. Christel ij k in dien positieven zin, dat het Gods wet tot richtsnoer voor zijn beleid wenscht te nemen; nationaal, doordat het met eerbiediging van een inderdaad groote verscheidenheid van schakeeringen op geestelijk terrein en van de rechtmatige vrijheden des volks op dien christelijken grondslag samenbinding en samenwerking wil brengen en zóó het algemeen welzijn bevorderen. Economisch wordt gestreefd naar bevordering der volkswelvaart, waarbij, nu zoowel als vroeger, geen enkel mid del, dat aan dat doel dienstbaar wordt geacht, van te voren uitgesloten mag worden. De sociale werkzaamheid blijft, ten deele in nauwe samenwerking met de economische politiek, allereerst ge richt op een doelmatige bestrijding van de werkloosheid. De internationale toestand noopt nog altijd tot uitvoering van de plannen voor versterking van de lands verdediging. De voornemens tot verbete ring van de uitrusting van de landmacht en de voltooiing van de marineplannen behooren, zoo eenigszins mogelijk, in ver sneld tempo te worden uitgevoerd. Inzake hetfinanciëelbeleid mag het herstel van het budgetair evenwicht geen oogenblik uit het oog worden ver loren, omdat alle andere voorzieningen van staatswege op den duur anders ge vaar loopen niet te kunnen worden in stand gehouden. Niet neutraliteits- maar zelfstandigheids- politiek. Ons koloniaal gebied. Wat het buitenlandsch beleid aangaat, is onjuist de gedachte alsof de regeering het zou willen doen voorkomen, dat Ne derland nog steeds voert en moet voeren de oude neutraliteitspolitiek. Daartegen over merkt zij op, dat in haar uitlatingen niet sprake is van terugkeer tot een neu traliteitspolitiek, maar tot de zelfstandig- heidspolitiek. De Nederlandsche politiek, zooals vóór den wereldoorlog gemeenlijk geschiedde, met neutraliteitspolitiek aan te duiden, was niet bijzonder gelukkig, kon in elk geval tot misvatting leiden. Dit was dan ook de reden waarom indertijd reeds de minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr Mr H. A. van Karnebeek, aan de juistere omschrijving „zelfstandigheidspo li t i e k" de voorkeur heeft gegeven. De deelneming aan den Volkenbond gaf, in verband met de sanctiebepalingen, aan de Nederlandsche politiek een nieuwe oriëntatie, zonder nochtans haar wezen meer te beïnvloeden dan ten gevolge van die deelneming onvermijdelijk was. Thans echter, nu niet langer kan worden erkend, dat uit de betreffende bepalingen voor Nederland verplichtingen tot deelneming aan de sancties voortvloeien, keert Neder land weder tot de zelfstandigheidspolitiek terug. Overleg met andere landen, wan neer een onrechtmatige aanval plaats vindt, is met die politiek niet in strijd. De bewering van enkele leden, als zou de_ vernietiging van de collectieve veilig heid van Nederland zijn uitgegaan, mist natuurlijk eiken grondslag, terwijl al evenmin nadrukkelijk gezegd behoeft te worden, dat zoowel de opvatting, als zou de Nederlandsche buitenlandsche politiek gericht zijn op bijzondere vriendschaps betrekkingen met de totalitaire staten, als die welke het tegendeel stelde, onjuist geacht moeten worden. Nederland streeft naar goede betrekkingen met alle andere staten. De regeering heeft geen enkele reden om aan te nemen, dat geruchten nopens een internationale conferentie tot her verdeeling van koloniaal gebied, waarbij ook Nederland zou worden betrcJflkenL eenigen grond van waarheid hebben. Het standpunt der regeering ten aan zien van zoodanige conferentie zou zijn, dat Nederland, niet belast zijnde met het beheer van eenige voormalige Duit- sche kolonie, geen reden zou hebben aan een conferentie als hier bedoeld deel te nemen. „MüNCHEN WAS DE EENIGE OPLOSSING". In de gisteren begonnen zitting van het Lagerhuis heeft minister-president Chamberlain een rede over de buiten landsche politiek gehouden. In den aanvang van de zitting had Chamberlain aangekondigd, dat hij 's avonds een motie van den volgenden inhoud zou indienen: „Het Lagerhuis juicht het voornemen der regeering toe om het B r i t s ch -11 al i aan s c h e aecoord van kracht te doen worden." Chamberlain zeide, dat hij het met een aantal opmerkingen van den leider der oppositie Attlee, over de gevolgen van de overeenkomst van München niet oneens was, doch hij moest voor één bewering een uitzondering maken, n.l. voor de be wering, dat München een groote neder laag voor Engeland, Frankrijk en de zaak van recht en orde was. Ik heb de strengste afkeuring voor alle verklaringen, afge legd door menschen op verantwoordelijke of zelfs op niet-verantwoordelijke posten, die van de gelegenheid gebruik maken om de wereld te verkondigen, dat hun eigen land in staat van verval is. Ik beschouw de overeenkomst van Mün chen, aldus vervolgde Chamberlain, niet als een nederlaag voor de democratie of voor de zaak van recht en orde. Integen deel: de overeenkomst was een poging om door bespreking tusschen twee ver tegenwoordigers der autocratische en twee der democratische staten een oplossing te vinden voor een probleem, dat anders, naar het ons toescheen, slechts door geL weid zou zijn opgelost. Het is waar, dat er vele dingen gebeurd zijn, die niemand van ons goedkeurt. Ik verzoek u echter in aanmerking te nemen, dat wij voor een moeilijk alternatief ston den en als ge het niet eens zijt met de oplossing, die tot uitvoering is gebracht, moogt ge niet vergeten, wat het alterna tief was en welke gevolgen de andere oplossing voor Tsj echo Slowakije zelf ge had zou hebben. De overeenkomst van München is tot stand gekomen in een betrekkelijk kor ten tijd, die met uren werd afgemeten, zoodat men niet kon verwachten, dat de overeenkomst zich bezig hield met details. Aan het slot van zijn rede sprak Cham berlain over de conferentie van München. Naar het hem voorkwam had Attlee, ge wagend van München en de resultaten daarvan het laatste bedrijf van München vergeten, dat ten slotte niet het minst belangrijke was. Deze verklaring, aldus de premier, geteekend door Hitier en mijzelf, schijnt men in den laatsten tijd uit het oog te hebben verloren. Toch ge loof ik, dat indien aan die verklaring op behoorlijke en gepaste wijze gevolg wordt gegeven, zij de kans biedt op een nieuw tijdperk van vrede in Europa. Toen ik dat stuk teekende, meende ik wat er in stond en ik ben overtuigd, dat Hitier het ook meende toen hij het teekende. Ik ben eveneens overtuigd, dat deze mee ning ook de meening weergaf van de meerderheid van het volk zoowel in Duitschland als in Engeland. Wij zijn vastbesloten niet stil te zitten en te wachten tot de vrede komt. Wij moeten actieve positieve stappen doen met dat doel. HEEFT ENGELAND ZIJN EILAND^ KARAKTER VERLOREN? Krachtig luchtafweergeschut. De „Daily Express" brengt in sensa- tioneelen vorm de verzekering, dat de publicatie van het rapport van de parle mentaire begrotingscommissie voor het eerst het bestaan heeft onthuld van een luchtdoelkanon van 4Vs duim (114 mMl), dat het 'krachtigste luchtafweerkanon ter wereld zou zijn. Er kunnen twaalf scho ten per ininuut mede worden gelost, tot een maximum-hoogte van 9000 meter. In geheel Engeland is gisteren een proef genomen met het systeem van tele fonische waarschuwingen in geval van luchtaanvallen. Verscheidene duizenden telefonisten, gedetacheerd bij de 3475 centrales van Engeland, Schotland, Wales en Noord- Ierland, alsmede de Normandische eilanden hebben na het ontvangen van het wachtwoord korte bevelen en bijzon dere opdrachten van de centrale burger lijke en militaire autoriteiten doorgege ven aan de plaatselijke autoriteiten. Een der verrassingen, welke de hoo- ger- en lagerhuisleden gisteren bijl de hervatting hunner parlementaire werk zaamheden aantroffen, waren schuilkel ders tegen bom- en gasaanvallen. De In de Memorie van Antwoord op de algemeene beschouwingen van de Twee de Kamer betreffende de Rijksbegrooting 1939 noemt de regeering onder de maat regelen, welke genomen zullen worden om te zwaren belastingdruk te voorko men, behalve de reeds aangekondigde: Afschaffing van den geslachtaccijns gepaard gaande met verhooging van omzetbelasting van van 4 op 6 pet.; Vrijstelling van omzet belasting van varkensvleesch, paar- denvleesch e.d.; Afschaffing van den zout-accijlns; Verlaging van de omzet belasting op thee en ben zine; Herziening van den grondslag dienstboden in de personeele belas ting in dien zin, dat één dienstbode steeds vriji zal zij® en verlaging van de tarieven en ten slotte: Verlaging van den druk van de perso neele belasting op motorrijtuigen. Verschillende van de maatregelen, welke dienen moeten om te zwaren druk te voorkomen, hebben tevens de strek king om de werkgelegenheid te versmeer- deren. De regeering stelt zich voor daarnaast nog enkele maatregelen van fiscalen aard te nemen ter stimuleering van het bedrijfsleven. Zoo zal worden voorgesteld geen personeele belasting meer te heffen van winkels, hotels, café's en restaurants, van biljarten en van pleiziervaartuigen, terwijl ook in overweging is de personeele belasting voor motorrijtuigen aanzienlijk te ver minderen of deze heffing af te schaffen met gelijktijdige invoering van een ge ringe verbooging van de andere belas tingen, welke op het imotorrjjtuigenver- keer drukken. Daarnaast ligt het in de bedoeling den gedistilleerd- en bierac- o ij n s te verlagen. De afschaffing van de z a k e 1 ijl k e bedrijfsbelasting is door de regeering buiten het verband van de on derhavige voorstellen in overweging ge nomen. Met betrekking tot bet systeem van de aan de gemeenten te verleenen compen satie voor hetgeen zij als gevolg van de herziening der personeele belasting ver liezen, kunnen thans, waar deze zaak nog in een stadium van voorbereiding verkeert, nog geen mededeelingen wor den gedaan. Tenslotte wordt medegedeeld, dat de uitwerking van de verschillende belas- tingontwerpen zich in een zoodanig sta dium bevindt, dat de regeering goede hoop koestert, voor het einde van dit jaar deze ontwerpen, bijl den Raad van State aanhangig te kunnen imaken. werkzaamheden zijn verricht tijdens het jongste reces. Talrijke personen, welke de marine, het leger, de luchtmacht, de kerk, de zaken wereld en de politieke wereld vertegen woordigen, hebben in een open brief uit een gezet, dat Engeland zijn eiland-ka rakter heeft verloren. Zij verlangen der halve een reeks nieuwe maatregelen tot het beschermen van de vrijheid des lands. De onderteekenaars verlangen op de eerste plaats de instelling van een mini sterie van nationalen dienst, dat verant woordelijk is voor de coördinatie, organi satie en controle van de geheele lands verdediging. Zijl verlangen veTder systematische li chamelijke opvoeding van de jeugd en een rationeele opleiding, waardoor de jeugd wordt voorbereid voor een even- I tueelen dienst in de actieve of passieve verdediging van het land. De onderteeke naars verwerpen evenwel de conscriptie. DE PANIEK IN AMERIKA. De Columbia zender belooft beterschap. De ernst van de incidenten, welke in de Vereen. Staten veroorzaakt zijn door de radio-uitzending van het boek „War of the Worlds", heeft onmiddellijke reac ties teweeg gebracht in bevoegde kringen, die overwegen, contróle op de radio-pro gramma's in te stellen. Het station der Columbia Broadcasting heeft zijn leedwezen uitgesproken en den luisteraars verzekerd, dat het geen „ge simuleerde radio-reportages" meer zal geven, wanneer het programma onder het publiek ontsteltenis teweeg zou kunnen brengen. EEN NIEUWE MINISTER VAN FINANCIëN IN FRANKRIJK. Geen devaluatie. Het Fransche kahinet heeft gistermid dag vergaderd. Na afloop is bekend gemaakt, dat Mar- chandeau van portefeuille heeft gewisseld met den minister van justitie, Paul Rey1- naud, zoodat laatstgenoemde derhalve minister van financiën is geworden. Reynaud heeft gisteravond de vertegen woordigers van de pers ontvangen en de volgende verklaring afgelegd: Mijn eerste taak zal thans zijn den e c o n om ischen en financi- eelen toestand des lands in evenwicht te brengen. Ik vraag daarvoor een ter- mijn van vijf dagen; daarna zullen daden volgen. Op het oogen blik kan ik slechts één ding zeggen. Er is een tijd geweest, dat de kwestie van de devaluatie aan de orde was, omdat onze prijzen te hoog waren, vergeleken met die in het buitenland. Ik heb toen niet geaarzeld deze waarheid duidelijk te zeggen. Thans verklaar ik met dezelfde duidelijkheid, dat het niet meer dezelfde tijd is van toen. STAKING IN PALESTINA UITGEBROKEN. Te Haifa zijn alle winkels en fabrieken gesloten, terwijl, ook de publieke diensten door de staking getroffen zijn, doch nog met het Joodsche en Britsche personeel gaande worden gehouden. De straten van Haifa liggen reeds vol met rommel, doch de eerste regens van het seizoen verminderen dit ongerief. Overal in Jeruzalem houden thans mi litaire patrouilles de auto's aan om de rijvergunningen te controleeren. Een le gerorder verbiedt aan de houders van ben zinepompen benzine te verkoopen aan autorijders, die niet in het bezit van een vergunning zijn. Van heden af zal de controle op het verkeer en de reizigers in het geheele land geschieden. Over het algemeen is het gisternacht rustig in Jaffa geweest, afgezien van de activiteit van scherpschutters, die van uit de nabijgelegen sinaasappelplantages op de troepen schoten. Tot dusver zijn verscheidene honderden Arabieren aan gehouden. Havas meldt nader uit Jeruzalem, dat de algemeene staking der Arabieren kalm verloopt. Alle Arabische winkels te Je ruzalem, Haifa, Nazareth, Tiberias, Na bloes en Jenin zijn gesloten. Ook de spoorwegwerkplaatsen zijn gesloten. «Slechts enkele treinen rijden. Japansche opmarsch naar West-China wordt voorbereid. Volgens berichten van het front in Midden-China, heeft de Japansche troe pen-colonne, die reeds tot voorbij Hankau is opgerukt, zich met de troepen, die langs den straatweg HankauTej anfoe opereeren, vereenigd. Deze vereenigde troepenmacht bereidt thans den verderen opmarsch naar het Westen voor. Zij! zal oprukken langs de wegen, die door 'het gebergte tusschen de Han en de Jangtse- rivieren leiden. In deze streek zouden sterke Ghineesche troepenafdeelingen nieuwe stellingen hebben betrokken. In verband met de jongste Japansche krijgsverrichtingen zijn de steden aan den bovenloop van den Jangtse reeds door een groot deel der bevolking ontruimd. Een stroom van vluchtelingen beweegt zich naar het Westen. Dte Japansche marine-autoriteiten te Tokio deelen mede, dat aan het Zuid- Chineesche front een gevecht is geleverd tusschen twee Chineesehe kanonneerboo- ten en een Japansche batterij bij1 Sam- sjoei. Daarbij werd een der booten tot zinken gebracht. Naar 'het Chineesehe persbureau uit Tsjoenking meldt, heeft bet Chineesehe volk den oproep van maarschalk Tsjang Kai-sjek gunstig ontvangen. PLAN C. - Voor de dan nog: overblijvende - Iwerkloozen zal ia een streek ergens in I Europa (in 1930 stelde ik mij de streek I Elzas-Lotharingen - wellicht- 'échter zal f I" Spanje na den burgeroorlog daarvoor ook in aanmerking kunnen komen), daar waar in I den bodem steenkool, ijzer, koper en tal van I" andere delfstoffen gevonden worden, welke 2 de grondstoffen in hun primaireri staat t m vormen, noodig om er productenvan te I maken, een nieuwe stad verrijzenGeheel» I modern zal die stad worden ingericht, met I groote warenhuizen, groote broodfabrieken, »over de vier voornaamste wijken der stad ver- 3 Ideeld, in één woord een op en top econo-1 misch, doch daarnaast fraai gebouwde stad. \Aan de buitenzijde dier stad zullen groote tfabrieken verrijzen. In die fabrieken zal I van alles gefabriceerd1 worden, wat ge- S Zbruikt kan worden om het levenspeil'der S Igroote massa te verhoogen, producten •echter, die de koopkracht dier massa te~ I boven gaan.-Als eenvoudig voorbeeld noemen B wij hier bijv. een automobiel, die het voor-1 S|deel heeft, dat er voor haar'samenstelling Iveel arbeid noodig is. Hoe anders kannen I deze producten in handen dier weinig I Zkoopkrachtigen komen dan door schenking - Iof desnoods tegen betaling van een&zeer geringen prijs I (Lezer, herkent gQjntfn beeldspraak, van - Iden boomgaard ?)r Blek. 54—5S-S6pj Vg-TtrfcclCTx j Er zijn Japansche troepen aan land ge zet bij Foetsing, ten zuiden van Foetsjau, halverwege tusschen Sjanghai en Hong kong. Uit Foetsjau wordt gemeld, dat deze belangrijke haven geheel gedesorgani seerd is. Opleiding voor de guerilla. Een speciale correspondent van Reuter seint uit Tientsin: Ergens in het bergland van Noord-Chi- na is een school, waar leiders voor de Chineesehe guerilla-eenheden worden opgeleid voor den strijd tegen de Japan sche troepen. Binnen zes maanden denkt de school duizend geheel geoefende offi cieren af te leveren. De cadetten komen van de middelbare sc'hool, van de univer siteiten of hebben reeds eerder een mili taire opleiding gehad en zij moeten een bijzonder hard leven leiden, aangezien een van de voornaamste condities voor hun werk is, dat zij' tegen alle weer kun nen. Om hen te wennen aan het voedsel, dat zij', wanneer zij in actieven dienst zullen zijn, zullen krijgen, wordt hun slechts een soldij verstrekt van 17 Chi neesehe centen per dag. Dit is minder dan een dubbeltje. Hiervan moeten zij le ven. In alle mogelijke weersomstandig heden moeten ze twaalf tot vijftien uur per dag marcheeren en de tijd, die hun rest van de 24 uur, moeten zij ieder oogenblik gereed zijn op het geluid van een fluit aan te treden. Wanneer de oefentijd is afgeloopen, worden zój' naar de verschillende deelen van China, waar guerilla gevoerd wordt, gezonden. Het offensief aan de Ebro. Franco's troepen aan het Ebro-front ondernemen, gesteund door een sterke luchtmacht, voor de 7e maal een offen sief om de republikeinen daar uit hun stellingen te verdrijven. Gistermorgen zeer vroeg hebben drie colonnes der opstandelingen in den stroo menden regen en zonder steun der artil lerie, alleen voorafgegaan door eenige tanks, een verrassenden aanval op de regeeringsstellingen gedaan. Ze konden enkele republikeinsche stellingen bezet ten. Later kwam aan beide zijden ook de luchtmacht in actie, zoodat zich ook in de lucht hevige gevechten afspeelden. Gistermiddag waren 160 vliegtuigen in de lucht over een frontbreedte van 12 K.M. De artillerie van Franco bestrijkt de oevers van de Ebro en de hellingen, waar de regeeringstroepen omheen ge trokken zijn. Hoezeer de opstandelingen er alles op zettên om hier succes te heb ben, blijkt uit het bericht, dat Franco persoonlijk en ter plaatse dit nieuwe ofiensief heeft geleid. Gistermorgen hebben tien vliegtuigen een vijftigtal bommen op Barcelona laten vallen. De meeste projectielen vielen in zee. Tot dusver werd slechts een doode gemeld, doch men vreest, dat onder de puinhoopen nog verscheidene slachtoffers liggen. Bij het bombardement werden het Britsche s.s. Gothic en de twee Spaansche schepen ernstig beschadigd. Een jacht vliegtuig der regeering steeg op en bond den strijd aan met tien bommenwer pers, waarvan het er twee wist te tref fen. Het kwam daarop met het derde in botsing en stortte in zee.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1