Been politieke weerloosheid. De Kleine Bazar. Dagblad voor de Provincie Zeeland «tf.OUD VAD IS"] EERSTE BLAD. Buitenland. De strijd in China. Denk er om! DINSDAG LAATSTE DAG INWISSELEN REISPUNTEN. Binnenland. I ZATERDAG 29 OCT. 1938 53e JAARGANG - No. 25 Prinses Juliana en Prinses Beatrix te Soestdijk teruggekeerd. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f 2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllsslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een van de argumenten waarmee de eenzijdige nationale ontwapening eenige jaren geleden veelal werd aangeprezen was, dat het toch niet geeft of een klein land als het onze zich al wapent. Denkt men nu heusch, zoo heette het dan, dat de groote mogendheden in ge val van oorlog, zich van een weermacht als de onze ook maar iets zullen aan trekken? Ons leger zou toch immers zon der meer onder den voet worden geloo- pen? Klanken als deze worden steeds min der gehoord. Aan den eenen kant omdat de feiten het tegendeel hebben bewezen en bewijs zen. En voorts omdat meer ingang heeft gevonden de gedachte, dat niet de eerste vraag behoort te zijn wat wij1 al of niet zouden kunnen bereiken, maar wel, dat wij door aan zulk defaitisme toe te geven op schandelijke wijze onzen plicht zou den verzuimen, zoowel ten opzichte van ons land en volk als tegenover de ons omringende landen. Er is wat dit betieft een merkbare verandering gekomen. De weerloosheidsgedachte vindt ten opzichte van de landsverdediging nog slechts betrekkelijk weinig aanhangers. E!r is ook wat wij1 zouden kunnen noe men een politiek defaitisme. Velen weigeren in den politieken strijd hunne medewerking, „omdat het toch niets geeft". Het is slechts verspilling van tijd en geld en krachten. De groote meerder heid van ons volk is van de Protes- tantsc'h Christelijke beginselen afkeerig en in vergelijking met de andere partijen vormt de Antirevolutionaire groep slechts een verdwijnend kleine minderheid. En wanneer dan ook de oproep uitgaat om de organisatie te versterken en een syste matische actie te voeren, dan doen de zulken niet mee. Het zijn de aanhangers van de politieke weerloosheid, die zelf geen vinger uitste ken en geen cent beschikbaar stellen voor de politieke actie en die door hun houding op anderen een verlammenden en verslap penden invloed uitoefenen. Hoe deze houding te verklaren? Wie zoo spreken, kennen niets van de historie. Zij weten niet, van hoe onbere kenbaar groote beteekenis de Antirevolu tionaire groep geweest is voor ons volks leven. Zij kennen niet den schoolstrijd. Zij zijn niet bekend met wat op sociaal ge bied is tot stand gebracht. Zij weten niet wat door die betrekkelijk kleine partij' ge daan kon worden voor het behoud van ons zelfstandig volksbestaan. Het is hun niet bekend,' hoeveel door Gods gunst be reikt kon worden met betrekking tot het behoud en de versterking van de Christ telijke grondslagen van ons volksleven. Ziji hebben zich nooit gerealiseerd, hoe het er in ons land zou hebben uitgezien, wanneer sinds het optreden van 'Groen van Prinsterer in het midden van de vo rige eeuw de leer had gegolden „dat het toch niets geeft"; indien de predikers van de politieke weerloosheid gehoor hadden gevonden. Het optreden van dergelijke politieke defaitisten is door de geschiedenis, door de feiten geoordeeld. Maar hier is ook nog iets anders en hoogers. Er is ook het gebod Gods. Maandag is het Hervormings dag. Wij herdenken hoe Luther, blind voor eigen kleinheid, maar ziende op het ge bod den stoot gaf tot de Kerkhervorming. Hoe 'Gods Woord weer geplaatst werd op den kandelaar en aanvaard als richtsnoer voor geloof' en leven. Hoe weer op den voorgrond werd geplaatst de volstrekte souvereiniteit Gods en de eisch van afoso- lute onderwerping aan Gods Woord en Wet. De strijd was voor Lut'her en de andere hervormers ver van gemakkelijk. En als hij gezien had op eigen kracht en op de sterkte van zijn tegenstanders dan had hij zeker den moed opgegeven. Maar hij bleef staan: „Ik kan niet an ders!" Zoo moet het ook nu nog zijn. Vast houden, volhouden, ondanks allen tegen stand en teleurstelling. Geen weerloosheid. „Ik kan niet an ders". Omdat God van ons vraagt Zijn Naam te belijden ook in het maatschap pelijke en het staatkundige leven DUIZENDEN ONGEWENSCHTE POLEN OVER DUITSCHE GRENS GEZET. Gistermorgen tusschen vijf en zes uur zijn in Berlijn en andere Duitsche steden eenige duizenden Poolsche staatsburgers door de politie uit hun bed gehaald om over de Duitsch-Poolsche grens te wor den gezet. De verblijfsontzeggingen betreffen al leen mannen. Weenende vrouwen stonden buiten het Schlesische Bahnhoff om te trachten een glimp op te vangen van haar man, vader of zoons, doch de politie maakte dit onmogelijk. Hetis niet be kend, wanneer de vrouwen haar mannen zullen volgen. Deze plotselinge en op zeer groote schaal uitgevoerde maatregel tegen Pool sche burgers in Duitschland (meerendeels Joden) heeft veel opzien gebaard en min of meer een paniek onder de Polen in Duitschland veroorzaakt. De maatregel beperkt zich niet tot Ber lijn. Ook in Weenen, Breslau, Keulen en Rostock zijn dergelijke tooneelen voorge vallen. Van de twee duizend Joden, die te Weenen werden gearresteerd, is de helft vrijgelaten. De anderen, n.l. 800 Poolsche Joden en 200 uit Tsjedho-Slowakije, zijn tijdelijk in een concentratiekamp onder gebracht. Het ministerie van buitenlandsche za ken te Warschau heeft aan de „United Press" de verzekering gegeven, dat ten gevolge van besprekingen, die den gehee- len dag gevoerd zijn tusschen beide re geeringen, Duitschland de deportatie van Poolsche onderdanen heeft gestaakt. Nog op Duitsch grondgebied zijn de treinen met transporten arrestanten tot staan ge bracht en de arestanten weer naar hun woonplaatsen vervoerd. In gezaghebbende Poolsche kringen wordt verklaard, dat „het optreden van Duitschland tegen de Poolsche Joden te wijten is aan een misverstand. PRAAG WIL BERLIJN EN ROME OM ARBITRAGE VRAGEN. Minister Ghwalkowski heeft den Hon- gaarschen gezant het antwoord van de Tsjecho Slowaaksche regeering op de Hongaarsche nota van 27 October over handigd, hetwelk is opgesteld in overleg met de leden van de Slowaaksche en de Karpatha-Russische regeering. Teneinde de oplossing van het vraag stuk te bespoedigen, wordt in het Tsjecho Slowaaksche antwoord voorgesteld, dat de Tsjecho Slowaaksche en de Hongaarsche regeering binnen 24 uur tot Berlijn en Rome het verzoek richten als arbiters op te treden inzake de grenskwestie. „DE AMERIKAANSCHE VLOOT IS NIET STERK GENOEG". De Amerikaansche onder-minister van marine, Edison, heeft verklaard, dat de Amerikaansche vloot op het oogenblik niet berekend is voor een volkomen bescher ming der Vereenigde Staten en hun bezittingen. Zij' moet worden uitgebreid tot een vloot, die eiken vijand of een combinatie van vijanden kan verslaan. Het is zeer twijfelachtig of men langer kan vertrou wen op internationale overeenkomsten Indien ons land, hetgeen God verhoede, opnieuw in een oorlog betrokken zou worden, bestaat niet de zekerheid, dat onze bondgenooten den vijand in bedwang zullen houden, tot wij de Amerikaansche nijverheid gemobiliseerd hebben in zot groote mate, dat aan de oorlogsbehoeften voldaan kan worden. Als w jji een vloot no o dig hebben, moet het er een zijn, die in staat is iedere waarschijnlijke com binatie van vijanden te ver slaan. "Volgens de New-York Times draagt deze verklaring van Edison de volledige goedkeuring van Roosevelt weg. Grootsche vreugdebetoogingen te Tokio. Geheel Japan vierde gister de inne ming van de drie steden Hankau, Woe- Tsjang en Han-Jang met enthousiaste feestelijkheden. De geheele stad was ge- pavoiseerd en versierd met wit en 'kar mozijnrood dundoek. 's Morgens vroeg begonnen al de vlag- genoptochten. Deze duurden den geheelen dag voort. Naar schatting namen een half millioen menschen hieraan deel. De lampionoptochten, welke gisteravond gehouden werden, waren de grootste wél ke Tokio ooit heeft aanschouwd. Japansche proclamatie aangekondigd. Officieel wordt medegedeeld, dat de Ja pansche regeering op 3 November een proclamatie over de politiek in China zal publiceeren. Men meent te weten, dat in deze proclamatie verklaard zal worden, dat Tsjang Kai Sjek nog slechts de rol speelt van een rebellenleider, met wien de Japansche regeering geen enkele be trekking meer zal onderhouden. Verder zal waarschijnlijk bekend gemaakt wor den, dat Japan in China een muur tegen de Komintern wil oprichten. Tsjang Kai Sjek nog vol vertrouwen. D'e politieke raad van China is bijeen gekomen. Deze raad telt 111 leden. De zitting zal elf dagen duren en men ver wacht, dat belangrijke besluiten geno men zullen worden. Maarschalk Tsjang Kai Sjek woont de vergadering van den raad niet bij, aangezien zijn militaire plichten hem noodzaken, elders te vertoeven. Hij heeft evenwel een boodschap gezonden, waar in hij zijn strategische plannen uiteen zet. Hij wijst hierin er op, dat de moeilijkheden voor China grooter schij nen te zijn geworden door den Japan- schen inval in het Zuiden, doc'h in wer kelijkheid zal dit den val van Japan verhaasten. Verder verklaarde Tsjang Kai Sjek, dat de Japanners in den strijd aan de Jang Tse meer dan driehonderdduizend man hebben verloren. BRAND VAN GROOTEN OMVANG TEISTERT MARSEILLE. Gistermiddag is brand uitgebroken in het groote warenhuis, de „Nouvelles Gal leries" te Marseille. De vlammen sloegen over naar percee- len aan de overzijde, het groote hotel No- ailles en een bankgebouw. Voortdurend hoorde men ontploffingen. Tot dusver zijn vier personen omgeko men en werd een 20-tal gewond. Er zou den zich nog meer slachtoffers onder de puinhoopen bevinden. In de magazijnen van de „Nouvelles Galeries" waren belangrijke herstelwerk zaamheden aan den gang. De werklieden konden slechts vluchten door zich met behulp van een takel uit een der vensters te laten zakken. Het personeel van het warenhuis zelf, dat om twee uur 's mid dags den arbeid had hervat, kon in vei- digheid worden gebracht. Helaas vond een jeugdige verkoopster die' zich in haar angst uit een raam wierp, ■den dood; een afdeelingschef kwam in de vlammen om, terwijl twee vrouwen, die met brandwonden naar het hospitaal wer den overgebracht, daar overleden. Te half vijf woedde de brand in het ge heele huizenblok, waarin twee hotels staan, Noailles en Astoria, een bank en de kantoren van de „Air France". Het warenhuis „Nouvelles Galeries" is in zijn geheel een prooi der vlammen ge worden; het telde vijf verdiepingen. Verscheidene deelnemers aan het radi caal-socialistisch congres, onder wie mi nister president Daladier en minister Bonnet, logeerden in hotel Noailles. Men wist hun dossiers in veiligheid te brengen. Winterweer in Bulgarije. In geheel Bulgarije heeft het fraaie we der plaats gemaakt voor regenbuien en sneeuwval. De temperatuur is in 48 uur tijds gedaald tot 22 gr. onder nul. De ber gen zijn met een dikke laag sneeuw be dekt. In verscheidene districten is het H. K. H. Prinses Juliana en Prinses Beatrix zijn gistermiddag te kwart over twaalf, in gezel-ohap van freule Feith, per auto ten Paleize Soestdijk terugge keerd. Het kleine Prinsesje zat in een reiswiegje. {Die thuiskomst geschiedde onopgemerkt. wegverkeer onmogelijk. Uitgehongerde wolven naderen de bewoonde gebieden en stelen het vee uit de stallen. Zoo'n plot- selingen omslag van het weer zoo vroeg in het najaar heeft men in jaren niet mee gemaakt en men beschouwt het als een voorteeken van een langdurigen, harden winter. Korte Berichten. Italië heeft alle staten ter wereld uitgenoodigd, deel te nemen aan de in 1942 ni Italië te houden wereldtentoon stelling. TERUGZENDING NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS UIT SPANJE. Geen bezwaar tegen toelating in ons land. Op de vragen van den heer Van der Goes van Naters betreffende toe lating in Nederland van door de Spaan- sche regeering terug te zenden vrijwilli gers van Nederlandsche herkomst heb ben de ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken als volgt geant woord: De Nederlandsche regeering heeft haar instemming betuigd met de door de noninterventie-commissie ontwórpen re geling van een aantal kwesties, welke het gewapend conflict in Spanje tusschen een aantal der in die commissie verte genwoordigde Europeesche staten had doen rijzen. Een der onderdeelen dezer ontwerp-regeling betrof het vraagstuk van de wijze van terugtrekken der z.g. vrijwilligers uit Spanje. De instemming der Nederlandsche regeering met deze ontwerp-regeling brengt niet mede, dat met betrekking tot de toelating van vrij willigers van Nederlandsche herkomst met name van degenen die de Spaan- sche nationaliteit hebben verworven die thans zullen terugkeeren op grond van het eenzijdig besluit van een der in Spanje strijdende partijen, een door ge noemde ontwerp-regeling voorgeschre ven gedragslijn zou moeten worden ge volgd. Intusschen zal de regeering voor zoo- Eén bloemenhulde voor H. K. H. Prinses Juliana biji haar aankomst aan het Jaarbeursgebouw te Utrecht voor de bijwoning van het derde kleutercongres. "De Vergoeding. - Van veel belang is na-- Ituurlijk de vergoeding, welke diegenen j ontvangen zuilen, die bezittingen hebben I van groote waarde, als huizen en schepen 3 |e/c„ welke bezittingen voordat zij geheet r opgebruikt zijn, aan den Staal ter ver-\ Inietiging moeten worden afgestaan. Dit alles vindt men beschreven op bldz.\ Z 38-49 van Quo Vadis |BMi. 59 Ifl8) w. C. SicüesJ ver de edschen van openbare orde en veiligheid van den staat zich daartegen niet verzetten, tegen de toelating van vrijwilligers van Nederlandsche her komst geen bezwaar maken. VOORTGEZETTE OPLEIDING ONDER- OFFICIEREN-CAPITULANT DER INFANTERIE. 'Op 2 November zal een derde oplei dingscursus aanvangen voor sergeants- capitulant van het wapen der infanterie (behalve de administrateurs) bij het ka derbataljon. D'eze cursus zal ongeveer 'vijf maanden duren en dus einde Maart 1939 een eind nemen. Het ligt in het voornemen een vierde opleidings-cursus te doen aansluiten, van April tot eind Augustus 1939, waarna men hoopt in zooverre bij te zijn geko men, dat dan voortaan de volgende cur sussen a/lleen kunnen bestaan uit die ser geants, die uit de laatst met groot ver lof vertrokken licbtingsploeg als capi- tulant zijn onder de wapenen gebleven. Aangezien deze aantallen geringer zul len zijn dan de abnormaal groote aantal len van thans, nu er zoovelen van oudere lichtingen bij zijn, kan te beginnen met September 1939 bet kaderbataljon wor den teruggebracht tot een kadercompag- nie. Hierbij' zullen dan elk jaar twee voortgezette opleidingen worden gegeven, elk van ongeveer zes maanden. WESTLANDSCHE TUINDERS ZEGGEN DE C. A. O. OP. Bezwaren legen het kinderbijslagfondsi Dé Westlandsche afdeelingen van den Nederlandschen Tuindersbond hebben on verwachts 'het collectieve arbeidscontract per 1 Nov. a.s. opgezegd. De oorzaak van deze opzegging is te zoeken in het groei end verzet van sommige Westlandsche af deelingen tegen het thans bestaande kin derbijslagfonds. Duizenden arbeiders en patroons zijn bij dit Westlandsche collectieve arbeids contract, dat gesloten was tusschen de drie werkgevers- en drie werknemers-or ganisaties in den tuinbouw, betrokken. Er worden thans pogingen in het werk gesteld door de afdeelingen van den Ne derlandschen Tuinderhond in het West- land, om met de drie arbeidersorganisa ties tot een nieuwe overeenkomst te gera ken. Mochten deze onderhandelingen mis lukken, dan zal arbitrale uitspraak na mens den minister moeten beslissen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR DE ZEEUWSCHE EILANDEN. Gisterenavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg onder voorzitterschap van dhr W. Berdenis van Berlekom. Aanwezig waren 17 leden. Afwezig de 'heeren: Van Raalte en Kakebeeke van de afdeeling groot-bedrijf; Macheels, Olthoff en v. d. Berg van de afdeeling klein-be- drijf. Tot adviseerend lid en tot plaatsver vangend adviseerend lid van het Curato rium van het Eoonomisch-Technologisch Instituut voor Zuid-Holland en Zeeland werden resp. benoemd dhrn Wesseling en Ghijsen. Tot leden in de Oommissie van Toezicht op het M. O. te Goes werden benoemd de heeren W. Kakebeeke en M. Veenis, en in die te Zieriksee de heeren J. Enzlin en P. A. A. Klok, allen leden van de Kamer. Bijdragen aan Vereenigingen e.d. Bij de behandeling van het nader voor stel van het bureau inzake het vaststellen van contributies en bijdragen aan vereeni gingen e.d., vereenigde de Kamer zich zonder discussie of 'hoofd. st. met de voor stellen om de bijdragen voor de Ver- eeniging voor Handelsonderwijs te Mid delburg en Goes, thans f 200 en f 100, na der te brengen op f 150 en f 75; en het door het bureau gehandhaafde voorstel om de bijdrage voor de exploitatie van het vliegveld te Haamstede te verlagen met 50 pet. tot f 100. Minder vlug ging de behandeling van het onderdeel inzake de bijdragen voor het Economisch Instituut voor den Midden-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1