3? DE ZEEUW 6 If. L. Kippen, MIDDENSTANDSBELANGEN TWEEDE BLAD Het standpunt van den heer Schouten c.$. Middenstanders JRG il-Kiembakken verkrijgbaar HET KIND VAN TREFUSA Binnenland. Korte Kerkstraat 5, GOES. interlock onder. boederen, ie pyramide ster. n Spekkuipen en schtobben, in ruil: Nog eenige >r. 1- en 2-p. wendpl., teploeg, 1 aardappel- meelmolen, 2 kort- HILLEBRAND, Brig- koop: koop: pruikte wend- n kortmolens. koop: aarzen, koop: hg vosmerrie- aard, koop: 3 dienstbode is je, 16 jaar, Ger. hulp in de huish., gez.; liefst in gez. 'aar dienstb. aanw. FEUILLETON Een kijkje bij het kruideniers.examen - Een vakbelang en een algemeen belang. - Strijd tegen de warenhuizen. - Schijn en werkelijkheid. ZUID-BEVELAND. WALCHEREN. Denkt aan Uw Handelskennis. Billijke vlugge opleiding voor het Middenstandsdiploma. I. 0. M. en een mooie sorteerinc ima kwaliteit, lETEEDEI J, Heeren- gaardstraat 23, Goes. Vrouwepolder, achtig gewas, oen soort ilanten wegens vrucht- iet zomer 1938, Komt ÏRSDIJK ZN, Boom- iezelinge, Tel. 37. iwe melotte WIEL. Schhouwer Peenmolens lig aan te bieden; ver- de Huard Keerploegen. Schroeweg 13, Telef.' irg- gedekte tafel zonder 3ta. Groote sorteering «lepels, gebak vorkjes >werk. Prima messen, tie. „DE MAAN", L. 551, Middelburg. EDBLOED ZONEN, Veersche Singel 28^ iddelburg, heek, tegen lage rente, rs a. b., Boekhandel lelburg. irreerenden prijs. Nieuwstraat 4, Goes. opruimingsprijs: twee pl. bak, 8 c.M. beslag; Benthal voor kracht; i f 30,p. st.; een endploeg, 1 rolsleper. ier Arendskerke. volbloed Vaars, idem ch gekalfde Koe en >p de rekening. St.-Laurens. OORDSE, Seroos- e rekening. MICUS, Wemeldinge. in het veulenboek, 'and, bij Middelburg. mikte marktschoone chine en een rf stroopers. OORDSE, Seroos- ig biedt zich aan jishoudster, renties, bij man of jd, voor kleine ver- No. 30, Bureau „De of later ein gezin te Goes, cht. Brieven onder ,De Zeeuw" te Goes. 171, Bureau „De 3urg 40, M'burg. K, 27 Oct. Offi- Marktcommissie rgerst 7.257.40, Paardenboonen ie Erwten 9.50, Bruine Boonen ligenheimers 1.40, 2.10, id. Blauwen .25. Iruine Uien 2.40, geperst. enveiling van 27 ine uien f4.18 ngen f2.26; pic'k- ekpeen f 2.01 per le aanvoer 99.300 iets hoogere prij- VAN VRIJDAG 28 OCTOBER 1938, Nr 24. De heer Schouten, de leider van de A.R. Kamerfractie, die zoowel tegen het amendement-de Geer als tegen de voor gestelde wijziging van de Tariefmachti gingswet stemde, wordt evenals de leden der fractie die hem volgden, van ver schillende kanten hoogelijk geprezen. Hij is geroemd als kampioen voor het recht van de Volksvertegenwoordiging en als verdediger van het A.-R. beginsel zooals dit in Art. XIX van het A.R. Pro gram uitdrukking vond. Wij hebben daartegen geen bezwaar. Mits althans niet de voorstelling ge suggereerd wordt, alsof er hier een te genstelling zou zijn met dat deel der A.-R. fractie hetwelk de Regeering steunde. Want zoo is bet niet. Dte heer Schouten had voor zijn houding deugdelijke argumenten. Hij verklaarde van oordeel te zijn dat verre de voorkeur moet worden gegeven aan de behandeling van een tariefsher ziening in beschermenden zin, in een zoo v r y m o g' e 1 iji k e positie. „Van die positie, zoo betoogde bij, wordt afstand gedaan als de voor te stellen ta rieven reeds in werking zijn getreden, al vorens daarover bier de beraadslaging plaats beeft. Ik geef natuurlijk gaarne toe, dat ook in dat geval formeel de vrijheid van de Kamer om ten aanzien van die voorstel len te beslissen naar haar inzicht, wordt gehandhaafd, maar materieel en prac- tiscb geeft het toch wel een belangrijk verschil, of bij- de beslissing over de ar tikelen van het ontwerp en over bet ont werp in zijn geheel de daarin voorge stelde tarieven reeds geruimen tijd in werking zijn of dat zulks nog niet bet ge val is. Voor praejudice is de Kamer bang en is op baar beurt en op haar tijd ook de Regeering bevreesd. Ik zou niet gaarne de stelling onderschrijven, dat in elke om standigheid het niet ten volle handhaven van de vrijheid van het Parlement met betrekking tot de beslissing over de za^ ken genoemd moet worden: een deuk ge ven aan 'het parlementaire stelsel, schade berokkenen aan het parlementaire stel sel, afbraak van het parlementaire stel sel en wat dies meer zij. Wat dat betreft neem ik een gematigd standpunt in. Ik overdrijf zulke dingen niet gaarne. Voor mij' is echter een herziening van het tarief van invoerrechten een belang rijke zaak. Ik heb nimmer op het stand punt gestaan van den vrijhandel in den dogmatischen zin van het woord. Ik ben nooit van oordeel geweest, dat men in elk geval een misdaad begaat, wanneer men aan het tarief van invoerrechten, hetzij in zijn geheel, betzij op bepaalde punten, een beschermend karakter geeft. Daar om te meer kan ik zeggen, dat een her ziening van het tarief van invoerrechten, zooals de Regeering meent, dat tot stand moet worden gebracht, een belangrijke zaak is, en dat het in hooge mate wen- schelijk is, dat over deze zaak, zonder dat er is eenige praejudice, kan worden beslist." Op deze gronden stemde de heer Schouten tegen. Wij kunnen dit standpunt ten volle re specteeren. Zooals wij' ook ten volle respecteeren het standpunt van dat deel der A.-R. fractie dat hierin met haar president verschilde. DE HEFFING OP BOTER. Het bediag van de heffing en de steun- uitkeering op boter, is, behoudens tus- «chentijdsc'he wijziging, voor de week van 27 October tot 3 November vastge steld op 70 cent per kg. door S. K. HOCKING. 80) _o_ Zijn tesament was heel eenvoudig, hoewel t een heel werk zou zfijin al zijn besc'hi'kikin- gen ten uitvoer te brengen. Mr Carve wijd de zich met veel ijver aan die taak en zij hield hem tot in het nieuwe jaar bezig. Toen begon bij de oude documenten op te ruimen. Hij vond laden vol papier van allerlei soort, de meeste netjes bijeen ge pakt, en met roode bandjes vastgebonden. Zij waren meerendeels waardeloos; copie- en van testamenten, die al lang waren af- geloopen; uittreksels uit pachtcontracten van een vorig geslacht; brieven over thans onbelangrijke zaken, geschreven door per sonen, die reeds lang overleden waren. Maar toch gaf het lezen van al die oude stukken hem wel eenig genoegen, en nam onwillekeurig heel wat tijd in beslag. Mr Carve hield echter niet van haast. Hij' was een nauwgezet man, die werkte naar vas te regels, en die zijn gewonen gang niet versnelde om een ander plezier te doen. Hij zag dus la voor la op zijn gemak na. HOOFDINSPECTIE VOLKSGEZOND HEID1. Dr R. N. M. Eijkel eervol ontslag verleend. Bij K.B. is aan R. N. M. E ij k e 1- te Den Haag, geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, tevtens hoofdin specteur van den dienst, welke in het bij1- zonder is belast met de handhaving van de wettelijke bepalingen op de uitoefening van de artsenijbereidkunst, van de Wa renwet en van de Opiumwet en met de zaken, rakende de hygiëne van bodem, water en lucht, met ingang van 1 Jan. 1939 op zijn verzoek, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, eervol ontslag als zoodanig verleend, met dankbetuiging voor de belangrijke diens ten door hem aan den lande bewezen. Met ingang van I Januari 1939 is be noemd tot geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, D r J. J. Th. Dover, thans geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid, en tot hoofdin specteur van de volksgezondheid van den dienst, welke in het bijzonder is belast met de handhaving van de wettelijke be palingen op de uitoefening van de artse nijbereidkunst, van de warenwet en van de opiumwet en met de zaken, rakende de hygiëne van bodem, water en lucht A. H. van de Velde, thans inspecteur van de volksgezondheid in algemeenen dienst. AMERIKA'S HEFFINGEN OP ONZE ZUIVEL. Nielt vóór 26 Nov. In werking. Omtrent de voorgenomen heffing van compenseerende invoerrechten in Ameri ka op een aantal Nederlandsche melk- en zuivelproducten, meldt Hr Ms gezant te Washington nader, dat de heffing in wer king treedt dertig dagen na de publicatie in de „Treasury Decisions", welke heden 27 Oct. verwacht werd, zoodat de in wer king treding in geen geval vóór 26 November zal geschieden. GROOT WINKELBEDRIJF EN MIDDENSTAND. Resolutie aangenomen^ waarin beperkende maatregelen worden gevraagd In de te Deventer gehouden Centrale Raadsvergadering van den R. K. Midden standsbond „Be Hanze", ia de volgende resolutie aangenomen: „De Centrale Raad, gehoord de ernstige en algemeene klachten uit de vergadering over de be dreiging die voor den zelfstandigen mid denstand ligt in het steeds verder opdrin gen van het groot winkelbedrijf in zijn verschillende vormen stelt vast, dat de middenstand in Nederland in de afgeloo- pen crisisjaren op ontzaglijke wijze is ge slagen en verarmd; dat daartegenover juist in die jaren het groot winkelbedrijf zich met sprongen heeft uitgebreid; ter wijl iedere vestiging van een filiaal der grootwinkelbedrijven den onderdgang van ettelijke middenstandsgezinnen beteekent; doet een klemmend beroep op de regee ring en in het bijzonder op den minister van Economische Zaken, om thans onver wijld te bevorderen, dat t. a. v. het groot winkelbedrijf beperkende maatregelen ge nomen worden; wijst er op, dat de politiek t. a. v. den middenstand, evengoed als van de andere standen, niet alleen de economische, maar ook de sociale belangen behoort veilig te stellen: en dat de vaststelling en uitvoering van de Vestigingswet-kleinbedrijf, thans elke aarzeling op dit punt dient te doen over winnen". ECONOMISCHE SAMENWERKING IND1E—NEDERLAND. Voorstellen bij de regeering ingediend. Volgens Indische persberichten hebben de besprekingen van de commissie-Hart, die werd ingesteld met het doel de eco nomische samenwerking tusschen Neder land en Indië te bestudeeren, over de ge- heeie linie tot unanieme conclusies geleid. Een basis voor de besprekingen vorm de het einde Juli j.l. gepubliceerde uit voerige rapport der commissie-'Rutgers over de uitbreiding der economische sa- Eindelijk, bij een van de laatsten, kreeg hij een pak brieven in handen, en toen bij, van den eersten nog slechts enkele woor den gelezen had, liet hij' een uitroep van verbazing hoeren en keek naar de onder- teekening: „Peter Trefusa". Hij floot even, ging toen achterover in zijn stoel zitten en begon weer met groote zorg te lezen. Nog eens las hij den brief door, legde hem neer en nam den tweeden. Op die wijze las hij het geheele bundeltje door, maar liet geen verbazing meer blij ken, en zijn gezicht bleef kalm en onbe wogen. Hij bad zichzelf goed in bedwang, iets, waarop hij' innerlijk nog al trotsch was. Eenigen tijd later legde hij de papieren weer op hun plaats, en bleef daarna on beweeglijk zitten, met zijn ellebogen op de leuningen van den stoel, de toppen van de vingers tegen elkaar en doelloos voor zich uitstarend. Buiten stroomde de schitterende zon neschijn van den vroegen Aprilmiddag over bet landschap en op geen steenworp afstand zat een lijster te zingen, kf&ar Mr Carve zag niet naar den zonneschijn en luisterde niet naar den vogel. Hij' had een vraagstuk voor zich, dat hij trachtte op te lossen en opnieuw trachtte hij het raadsel te ontcijferen in de stervende oogen van Mr Whittle. Hij herinerde zich ook het menwerking tusschen Nederland en In dië. Wat de industrialisatie betreft, kwam dit rapport o.m. tot de conclusie dat het wenschelijk was over te gaan, eenerzijds tot de vorming van een Industrie-Studie- Syndicaat in Nederlandsch-Inddë ter be vordering van de Indische groot-industrie en eventueel ook van de midden-industrie en andere daarvoor geëigende objecten, alsmede anderzijds van een Industrie- I inanciering-Syndiicaat als parallel-orga nisme in Nederland ter bevordering van de deelname in die industrieën van Ne- derlandsch 'kapitaal en Nederlandschen ondernemingsgeest. De commi'Ssie-Rutgers geeft de regee ring in overweging een spoedige totstand koming van beide bovenbedoelde syndica ten te willen bevorderen, Blijkens het bo venstaande telegram heeft men de plan nen tot oprichting van dergelijke syndi caten thans evenwel laten varen. WESTLANDSCHE DRUIVEN NAAR INDIë. Proefzending om exportmogelijkheid te controleeren. Door het Centraal Bureau voor Veilin gen in Nederland zijn dezer dagen op de groenten- en fruitveiling te Naaldwijk 250 kisten druiven van de soort Alicante aangekocht ter verzending naar Ned. Oost-Indië. De druiven zijn na aankoop opgesla gen in een koelhuis te Rotterdam, van waar ze op 11 November a.s. per s.s. „Indrapoera" naar Batavia zullen wor den verzonden. De druiven zullen vermoedelijk tegen Kerstmis in Ned,-Indië aankomen. Deze zending is bedoeld als een proef, teneinde na te gaan in hoeverre voor dit product afzet kan worden gevonden in onze eigen koloniën. HET C. N. V. EN DE SOCIALE VERZEKERING. Het Algemeen Bestuur van het Chris telijk Nationaal Vakverbond behandelde in zijn vergadering van 21 October j.l. een voorstel van het Dagelijksche Be stuur om een vergadering te beleggen ter oriënteerng in de vragen, die voor de Invaliditeits- en Ouderdomsvoorziening van belang zijn. Besloten werd op Maandag 12 Decem ber a.s. voor dit doel een vergadering van het Algemeen Bestuur met ruime in troductie voor de hoofdbesturen te hou den, waarin Mr Dr J. van Bruggen, lid van de Verzekeringskamer, dit onder werp zal in leiden. Besmettelijke ziekten. In de week van 16'Hot en met 22 Oc tober kwamen in onze provincie vijf ge vallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. één geval van diphtherie te Middelburg, twee gevallen van roodvonk te Krabben- dijke en één in ieder der gemeenten Driewegen en Graauw en Langendam. Kapelle. 'Gevonden: een schroevendraaier, een ceintuur van een damesmantel, een partemonnaie met inhoud, een gummi laars, twee belastingmerken. Inlichtingen bij den gemeenteveldwach ter. Kruininflien. Ongeluk bij de luchtbescherming' soefe- ning. Bij de gisteravond gehouden oefening der luchtbescherming reed dhr M. le C. met zijn auto waarop een sirene was geplaatst om acht uur door de ge meente en botste op de Markt tegen een trailer welke daar geparkeerd stond op. De zware betonnen heipaal welke een heel eind buiten de trailer stak drong door de voorruit heen, waardoor dhr le G. bloedende wonden aan het hoofd op liep. De andere inzittende dhr v. d. H. kwam er met een buil aan het hoofd af. D'e eerste hulp bij ongelukken bewees daadwerkelijk haar diensten. Het onge luk liep nog goed af. De schade aan den auto is nog al groot. Vere. Tot ambtenaar ter gemeente secretarie alhier ia benoemd de heer Ph. Wessels te Goes. laatste gesprek dat hij met zijn compag non had gehad en de bezorgdheid waar mede deze over eenige papieren had ge sproken, die vernietigd moesten worden. Waren dat deze papieren? En wanneer dat zoo was, was dan God met den dood tusschenbeide gekomen om die vernieti ging te verhinderen? Mr Carve overhaastte zich niet met het maken van gevolgtrekkingen in deze kwes tie. Hij had als regel zich nooit te haas ten. Toen hij naar Penzugla ging (waar hij ook een kantoor had voor het gemak van de cliënten, die in deze huurt woon den) kwam hij1 langs de laan die naar ITeide-Hoek leidde. Een paar minuten bleef hij, met zijn ellebogen op het hek ge leund, naar de boerderij staan kijken, als of hij zich vertrouwd wilde maken met al haar onderdeelen. Zij' was niet veel ver anderd sinds Abram Fowey haar verliet. „Het verwondert mij niet, dat die slag het hart van den ouden Fowey gebroken heeft", mompelde Mr Carve in zichzelf, toen hij zich omkeerde en langzaam voort- wandelde. „En nu de teruggave? Kan Pe ter daartoe gedwongen worden?" 'En met de duimen in de armsgaten van zijn vest en met voorovergebogen hoofd, liep hij peinzend verder. Hij wist reeds wat 'hij doen moest. Zoo- dra hij den brief van Peter Trefusa had 't Is nu voor vele jonge middenstan ders of a.s. middenstanders examentijd. Waarschijnlijk zal over niet te langen tijd voor het Kruideniersbedrijf de Ves tigingswet toepasselijk worden verklaard. Ieder die zich dan wil vestigen als krui denier zal moeten aantoonen dat hij aan deze drie eisohen voldoet: credietwaar- digheid, vakbekwaamheid en handels kennis. Van deze drie zijn de laatste twee door middel van een examen vast te stellen. Een vertegenwoordiger van het Hdbl. is bij zulk een examen te Amsterdam eens een kijkje wezen nemen. We zitten mee te luisteren hij een examen, waarbij de twee partijen aan weerszijden van een tafel zitten welke met allerlei heerlijkheden uit den krui denierswinkel is bezet. Want ook in dit vak komt heel wat meer kijken, dan de argelooze kooper vaak wel meent en ook hier wordt heel wat gedacht en overwo gen, waar de groote „men" nooit iets van merkt, maar waar het toch niet zonder gaan zou. „Ja, mijnheer, ruikt u daar nu maar eens heel flink aan. En vertel me dan, welke van die soorten thee Chineesche is. Die? En waaraan ruikt u dat dan wel „Als er een dame bij u in den winkel komt en ze vraagt naar de allerbeste pruimen, welke geeft u haar dan. Er moet op heel wat vragen antwoord gegeven worden. Aan den geur en het uiterlijk van on derscheidene monstertjes koffie en thee moeten ze de verschillende soorten uit elkaar kunnen houden, van vele zuid vruchten dienen ze het land van oor sprong en de wijze van bereiding te kennen, van pruimen uit allerlei lan den wordt hier het zoetgehalte gevraagd en ze behooren de cliënten, terwille van de goede service, op alles en nog wat ant woord te kunnen geven. En dan krijgen ze weer een bedorven vrucht op eenl schaaltje gepresenteerd met de vraag: wat mankeert er aan en hoe is het gekomen? Wat is het verschil tusschen tarwebloem en tarwemeel? In welke gort zit de hoogste voedingswaar de? Hoe moet ge d i e en hoe die soort rijst koken? Wat mankeert er aan dit vet en aan die azijn? En zoo is er nog een lange serie andere vragen op het breede terrein van de vakbekwaamheid. Terwijl de vragenserie naar administratieve vaardigheid en handelskennis op z'n minst al even lang is. Als ge zoo, aldus verder genoemde correspondent, af en toe even meeluistert aan een tafeltje, groeit meteen uw be langstelling en waardeering voor dit mopie werk, dat overheid en particulie ren gezamenlijk begonnen zijd in het be lang van het, voor ons dagelijksche on derhoud zoo belangrijke kruideniersbe drijf. Want hier worden geen volkomen overbodige, geheel buiten het practische leven staande dingen gevraagd, doch het gansche examen is juist ten volle o p die practijk en op het werk. van allen dag gericht." De examens krachtens de Vestigings wet staan niet los van het leven, maar ze zijn zoowel in het belang van de vak- genooten als in 't belang van het con- sumeerend publiek. Gevolg: verheffing van het peil van den winkelstand, betere bestaansvoorwaarden en meer algemeene waardee- r i n g. gelezen, had hij' dat al geweten. Maar het was een beginsel van hem, om nooit on der den druk van een oogenblik te hande len; het was een van zijn gewoonten, dat hij nooit iets zou doen, alvorens rijpelijk te hebben nagedacht. Hij beschouwde dus het onderwerp dien avond van alle kan ten en zelfs ook nog den volgenden avond, vóór hij een besluit nam. Mr Carve had meer tijd om over de kwestie na te denken dan hem lief was. Het verlies van Peter Trefusa als cliënt, benadeelde hem op allerlei wijzen. De menschen begonnen aan zijn talenten te twijfelen en gingen elders rechtskundig advies halen. Hij1 bemerkte maar al te zeer, dat zijn reputatie ernstig geleden had en dat zijn inkomen dientengevolge verminderde. Dat werkte niet mee om hem welwillender over Peter Trefusa te doen denken. Was hij bitter gestemd jegens hem op den dag waarop hij' zijn congé kreeg, zes maanden later was dit in dubbele mate het geval. Het verlangen om zich te wre ken, groeide steeds aan, hoewel hij het niet zoo noemde. Wraak had zoo'n leelij- ken klank. Hij gaf de voorkeur aan het woord „vergoeding". Mr Carve broeide op zijn ontdekking met gemengde gevoelens. Terwijl hij er zich in verheugde, dat hij nu macht bad gekregen over Peter Trefusa, speet het Wie deze dingen nuchter beziet zal tot de overtuiging komen dat deze Ves tigingswet voor de innerlijke kracht van den Middenstand heel wat moer betee- kenis heeft dan het onvruchtbare schet teren tegen warenhuizen en filiaalbedrij ven. Erkend moet worden dat dit nog niet altijd wordt ingezien. En daarvan maken inzonderheid de propagandisten van ze kere Beweging gebruik om de midden standers in hun zwak te tasten, gewoon lijk met een verwijzing naar wat in Duitscbland tegen het groot-kapitaal ge daan werd. De vraag is echter: is er in het Derde Rijk op dit gebied inderdaad zooveel ver anderd? Iemand die ter zake kundig geacht kan worden, schreef er dit van: „Het scheen aanvankelijk, alsof er iets ging gebeuren: de warenhuizen werden aangepakt. Maar wat is er gebeurd? De Joden werden eruit gezet, maar de „Ariërs" kwamen het bewij's leveren, dat ook zij het vak verstonden. „Arische" po liepen hadden de joodsche verdrongen. Ja, het blijkt dat zij het vak nog veel be ter verstaan. De zuignappen werken met verdubbelde kracht, Wat wij' vroeger voor poliepjes hiel den, zij worden het slachtoffer van groo- tere, machtiger poliepen. Poliepen met politieke macht. Pakketten aandeelen verschuiven: van het buitenland naar binnen, en.van de kleinste binnenland- sche naar de grootste binnenlandsche. Een verbazende groeikracht vertoonen de „Hermann-Göring-Werke", De zuignap pen van deze poliep zetten zich vast op de „arische" familieleden. De grootste zal allen overleven. Dat is ook gemakke lijk: het centraal gezag in de economi sche wereld heeft dan alles in de hand. De plannen, het vierjarige nu, en straks weer nieuwe, kunnen zoo het gemakke lijkst worden uitgevoerd en gefinan cierd. De praktijk is precies het omgekeerde van het program. Ook economisch wordt het Rij'k één groote dieselmotor. Onze middenstanders, die prat gaan op hun vrijheid en zelfstandigheid, kun nen het zich voor gezegd houden. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cenl bij vooruitbetaling. Kinderverlamming. Te Delft is een derde geval van kin derverlamming geconstateerd. De pa tiënt, een 11-jarige knaap, is in het zie kenhuis ter verpleging opgenomen. hem zeer, dat de nagedachtenis van zijn overleden compagnon niet onbevlekt bleef. Het was een slimme samenzwering ge weest, maar even harteloos als slim; en toch waren er, trots de vernuftigheid, zoo veel zwakke punten in, dat men er zioh over verbaasde, dat alles niet vroeger aan het licht was gekomen. De omstandighe den en het toeval waren zeer gunstig ge weest voor Peter en zijn helpers. Het ge luk had de schurken gediend. Zoodra de koop van Pendomic zijn be slag had gekregen, was Sir Henry Probus een expeditie mee gaan maken in N. West Canada, en men hoorde verscheidene ja ren niet van hem. Blewitt, zijn rentmees ter, die de ergste was geweest in deze zaak, stierf spoedig daarna. John Fowey gaf den geest, toen de rechtbank beslist had, dat zijn zaak verloren was, terwijl Abram, onder het vernietigend gevoel, een nederlaag te hébben geleden, zijn matten oprolde en heenging. Wanneer John Fo wey was blijven leven en hij had den moed en de middelen gehad, om in hooger be roep te gaan, dan zou de bedriegerij on getwijfeld onthuld zijn, hoewel hij er in dit geval niet veel beter van zou zijn gewor den, omdat de kosten van zijn advocaat zijn beele eigendom zouden hebben ver teerd. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5