Gemengd Nieuws. Kerknieuws. Rechtszaken Radioprogramma. De zwerftochten van Kees. oommissie. Hiertoe zal ai het mogelijke worden gedaan. Dhr V issoher wil de ringen op de Kade, nu de schepen daar niet meer ko men, wegnemen. Ook de bestrating mag daar wel eens nagezien worden. Overweging wordt toegezegd. Hierna sluiting. De kinderverlamming,. Ofschoon het gerucht rond de kinder verlamming begint te verstommen zijn er toch de vorige week in ons land nog 33 gevallen voorgekomen. Slechts in Harlingen, Hoogeveen, 's Gravenhage, Groot Ammers en Oegstgeest kwamen twee gevallen voor, de overige 23 waren over afzonderlijke gemeenten verdeeld, In de provincies Noord-Brabant en Z e e- 1 a n d werd geen enkel geval van deze ziekte geconstateerd; in Zuid-Holland daarentegen 13. Goed afgeloopen. Gister avond is te Rotterdam een autobus van den Hijschedijk gereden en omgeslagen. Van de twaalf passagiers werd slechts één jongen licht gewond. De autobus werd zwaar beschadigd. Dat het ongeval zoo goed is afgeloopen, moet worden ge weten aan de omstandigheid, dat de autobus in haar val werd gestuit door een boom. Wielrijdster door auto gegrepen. Op den weg te Vortum Mullem bij, Boxmeer is een 8-jarig meisje van een landbouwer aldaar, toen het per rijwiel plotseling den weg overstak door een vrachtauto gegrepen. Het kind ge raakte onder de wielen en werd deerlijk gewond. Bewusteloos werd het naar het zieken huis te Boxmeer vervoerd, waar het kor ten tijd later is overleden. Van een wagen geval- 1 e n. Gistermorgen is de 70-jarige F. S. wonende te Uitkuizermeeden, bij het ver voeren van suikerbieten, van een met een paard bespannen wagen gevallen, doordat de wagen in een kuil reed. De ongelukkige werd daarbij zoodanig gekwetst, dat hij kort na het ongeluk overleed. Bij het oversteken door een vrachtauto gedood. Gistermiddag is de 72-jarige ongehuwde mej. H. Z. uit Nunspeet bij Oldebroek, toen zij, uit een winkel komende, langs een ter plaatse geparkeerd staande vrachtauto plotseling den weg overstak, door een passeerende vrachtauto gegre pen en op slag gedood. Zeven spoorwagons uit de rails geloopen. Gisteravond omstreeks half negen zijn ter hoogte van den spoorwegovergang bij de Linnaeus- straat te Amsterdam zes zandwagens en een z.g. stootwagon, welke behoorden tot een rangeeTenden zandtrein, door een verkeqidpn wisselstand uit de rails ge loopen en voor een gedeelte in elkaar ge schoven. De uit do rails geloopen en op elkaar geschoven wagens versperden een der twee hoofdsporen, welke de zoo drukke verbinding vormen tusschen het Wees- perpoortstation en Centraal Station. In verband hiermede werden onmiddellijk maatregelen genomen om het gewone treinverkeer zoo weinig mogelijk te stag- neeren. Loodgieter van dak ge vallen. Dinsdagmiddag was de 56- jarige loodgieter H. te Bussum bezig met reparaties op een dak van een wo ning aan de Mecklenburglaan. De man stapte mis en viel van ongeveer 7 meter hoogte op den grond. De gemeentege neesheer liet den man naar het zieken huis overbrengen waar bleek dat hij een hersenschudding had opgeloopen, eenige ribben gebroken en andere verwondingen had bekomen. Eenige welken geleden was dezelfde loodgieter ook reeds van een dak geval len. Toen heeft hij slechts eenige lichtere verwondingen opgeloopen. LUCHTVAART OP INDIfi. DE STRIJD VOOR KERKHERSTEL. Onder presidium van prof. dr Th. L. H a i t j e m a uit Groningen heeft het Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel te Utrecht vergaderd. In zijn openingswoord noemde prof. Haitjema het verloop van de kerkelijke behandeling van het reorganisatie-ont werp een bittere teleurstelling. Hij' wees er echter op, dat als men in de synode van den afgeloopen zomer had mogen en willen doorzetten, en een meerderheid vóór het reorganisatievoor stel ook ten tweeden male had kunnen bereiken, daardoor practisch alleen be reikt zou zijn, dat het ontwerp in No vember van dit jaar onherroepelijk van de baan zou zijn geraakt ten gevolge van het „veto" van de leden der provinciale kerkbesturen. Nu is althans verkregen dat de reorganisatie aan de orde blijft, en zelfs zoo, dat het ontwerp-1938 uit gangspunt blijft van alle verdere bespre kingen. „Kerkherstel" heeft thans, nu de reor ganisatie in een nieuwe phase gekomen is, tot taak, zoo velen als mogelijk is, te betrekken in de geestdrift voor een Christus-belijdende Volkskerk, en waak zaam te zijn, opdat er ter onzaliger ure uit het verder overleg geen voorstel gebo ren worde, dat een krachteloos compro mis tusschen alle kerkelijke groepen is en voor echte vrienden voor een herbo ren, levende kerk de moeite van het aan nemen niet waard, omdat het in het ge heel geen nieuwen koers op een nieuw wijd vaarwater voor een Kerk, die haar roeping volgt, zou mogelijk maken. De velden van het nieuwe kerkelijke denken waren, aldus spr., nog niet rijp voor den oogst. God geve dat wij' kunnen blijven werken in het Woord, en waken, en wachtenl In de middagvergadering sprak d s H. D'e gestrande logger „Sch. 102" is, na gelicht te zijn, Dinsdag op de helling te Scheveningen gesleept, om 'hersteld te worden. Wij lezen in de Maand- schouw van de K. L. M.- Post": In de achter ons liggende 8 weken was het vervoer op de Indië-lijn zéér druk. Naast oudere passagiers van elke nationaliteit zagen wij ver schillende meisjes en jongens, na heerlijke vacantieweken bij ouders en familieleden te hebben doorgebracht, naar Nederland terugkeeren. De zomer-schoolkinderreizen zijn zoon'n succes gebleken, dat besloten is om van 15 Decem ber a.s. tot 15 Januari 1939 opnieuw aan de in Holland studeerende kinderen de ge legenheid te verleenen tegen enkele reis-tarief de Kerst- vacantie in Nederlandsch-In- dië door te brengen. 35. Kees had nu genoeg gezien en ge hoord en ze gingen weer naar de biblio theek waar vader en graaf Herbert nog druk zaten te praten. Tijdens het avond eten was Kees erg spraakzaam. Achter zijn stoel stond de deftige bediende. Menry, de zelfde die 's morgens gelijk met Kees in de gracht had gelegen. Zijn gezicht stond on bewogen. Kees wist niet of de man nu kwaad op hem was. 36. Den avond brachten ze door in de groote salon, waar gemusiceerd werd, Sir Herbert jeugdverhalen vertelde, en Sir Ralph aan Kees zijn postzegelverzameling liet zien. Tenslotte werden zij door een be diende naar hun kamers gebracht. C. J. van Deelen uit Vaassen over „Ons verzet tegen de verstarring der Belijdenis". Het levende getuigen in het heden en het mogelijk nieuw getuigen in de toe komst moeten beide uitgaan van wat in het verleden op klassieke wijze is ge zegd. De Hervormde Kerk heeft haar drie Formulieren van Eënigheid. Maar.... deze belijdenis is niet onfeilbaar, niet in gegeven door den Heiligen Geest in den zin van de inspiratie van den bijbel. Spr. concludeerde dat in de Herv. Kerk een wonderlijke toestand is ont staan, die de belijdenis maakt tot een hart op sterk water of een kostbaar be zit in de safe. Tegen deze voortdurende verstarring der belijdenis blijft Kerkher stel protesteeren, door den weg vrij' te houden voor een 'kerk, die haar belijdenis beleeft. Daarna sprak d s J. W. D i p p e 1 uit Middelburg over „Ons verzet tegen vervloeiing der belijdenis". Spr. waar schuwde, geen kerkvorm te aanvaarden, die de belijdenis verwaarloost. De confes- sioneele Kerk (in den breeden zin), die niet presbyteriaal is heeft waarde: een presbyteriale Kerk, die niet confessio neel is, is waardeloos. De Kerk is er niet om mooi te zijn, maar om nuttig te ar beiden in de verkondiging van den Christus der Schriften. De slotrede hield dr J. Koopmans uit Leiderdorp over het onderwerp: „Onze strijd voor een levende actualiteit der gansche belijdenis door reorganisa tie Deze strijd, aldus spr., is niet in de eerste plaats een strijd tegen, maar een strijd vóór iets: de actualiteit der belijdenis. "Wij achten ons gebonden in het geloof te luisteren naar de belijde nisschriften. Intusschen staat de kerk niet meer daar waar zij in de zestiende eeuw stond. De belijdenis van de vaderen roept de kerk in de nieuwe situatie van de twin tigste eeuw op tot een niepw verweer, tot een nieuwe onderwerping en tot nieu we beslissingen. Tenslotte werd een motie aangenomen, waarin aan de Alg. Syn. Commissie ver zocht wordt, „aan onze kerk den dienst te bewijzen om met inachtneming van de noodzakelijke bezinning spoedig tot zulk een beslissing inzake de reorganisatie te komen, waarin onze kerk zich duidelijk openbare als kerk van Christus". DE OSSCHE MARECHAUSSEE. Op 17 November voor den Centralen Raad van Beroep. De overplaatsing van de brigade der marechaussee uit Oss, waartegen de man schappen reeds eerder bij 't Ambtenaren gerecht bezwaar aanvoerden, zal thans op 17 November behandeld worden voor den Centralen Raad van Beroep te Utrecht. Burgemeester verdacht van valschheid in geschrifte. De rechtbank te Rotterdam heeft be handeld een zaak tegen den 35-jarigen burgemeester van de gemeente Den Bom mel, die zich te verantwoorden had we gens valschheid in geschrifte, gepleegd in 1935. Verdachte zou de knoeierijen hebben gepleegd, toen hij nog de functie van gemeente-secretaris bekleedde. Eenige maanden geleden, juist op den dag dat hij' werd geïnstalleerd als burge meester en hij door de bevolking feeste lijk werd ingehaald, heeft hiji de dagvaar ding ontvangen, waarin hem ten laste woTdt gelegd, dat hij twee kamers van zijn woning, wel'ke het eigendom is van de gemeente, heeft laten verven voor res pectievelijk f 45 en f 35. Omdat hij' slechts toestemming had van B. en W. om één kamer te laten verven, zou hij' den schil der hebben voorgesteld een gefingeerde nota in te dienen, waarop het andere bedrag gedeclareerd moest worden voor werk aan andere gemeentewoningen ver richt. Het onderzoek van den accountant wéés uit, dat verdachte, nadat de schil der niet op het voorstel was ingegaan, een mandaat van B. en W. heeft ver scheurd fti door een ander heeft vervan gen, waarbij hij' bovendien nog gebruik zou hebben gemaakt van een valsche kwitantie. De schilder hield vol, dat verdachte hem verzocht heeft een gefingeerde nota in te dienen. De verdachte zelf ontkende dit ten stelligste. Hij zeide het mandaat door een ander te hebben vervangen, om dat hij den schilder f 10 voorschot had verstrekt. Het schilderwerk van de twee de kamer had hij1 uit eigen beurs be taald. Volgens de bewering van den bur gemeester heeft men hier met een wraak neming te doen van den schilder, omdat verdachte niet was ingegaan op knoeie rijen, die de schilder zelf had voorge steld. Verdachte gaf toe, dat hij: met het vernietigen van het mandaat wellicht iets gedaan heeft, dat administratief niet mocht, maar hij' deed dit niet met ver keerde bedoeling. Na een scherp requisitoir heeft het 0, M. vier maanden gevangenisstraf ge- ëischt. De officier achtte deze 'poging tot op lichting, evenals de valschheid in ge schrifte bewezen. Hij' kwam tot de con clusie, dat deze gezagdrager het gezag heeft ondermijnd en geschaad. Daarom mag hij zijn taak van burgemeester en hulpofficier niet langer uitoefenen. Mr Roos, verdachte's raadsman, con cludeerde tot vrijspraak. ONZE EIEREN-EXPORT. In de week van 18 t/m 24 October zijn er in ons land ten uitvoer toegelaten 20.910,912 eieren en wel 18.969.312 kip peneieren en 2.941.600 eendeneieren. Hiervan gingen er naar Duitschland 4.595.760 versche kippeneieren, 1.079.760 versche eendeneieren en 2.152.800 Hol- landsche koelhuiseieren. Naar Engeland 10.164.680 versche kippeneieren, 861.840 versche eendeneieren, 1.328.400 Holland- sche koelhuiseieren en 141.120 Holland- sche geconserveerde eieren. Naar andere landen 582.952 versche kippeneieren en 3600 geconserveerde eieren. Sinds de vorige week zijn de prijzen aanzienlijk gestegen. De oorzaak dezer stijging ligt in het schaarscher worden der zware eieren, welke hier en daar op de markten de 6-cents-grens hebben be reikt. Engeland, aldus het „Hbld", is thans vlug voor de zware en kalm voor de lich tere soorten. Duitschland vindt de prij zen van onze zware eieren te hoog, kan niettemin flinke voorraden versche eieren gebruiken en heeft daarom de prijspolitiek toegepast door voor de zware eieren een noteering vast te stellen, welke beduidend beneden die van Engeland ligt, waardoor er een stimulans voor de levering der lich tere soorten is ontstaan. D'e voor deze laat sten vastgestelde prijzen steken echter niet gunstig af bij die, welke thans in Enge land zijn te maken, zoodat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het een concurren tiestrijd tusschen Duitschland en Enge land om het bezit onzer kleine eieren zal worden, waarbij onze pluimveehouders dan als de lachende derden zouden fun- geeren. ALLE DRUIVEN OVER DE VEILING. Ook restauratiehouders moeten zich daaraan onderwerpen. Onlangs is van de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale een circulaire uitgegaan aan de veilingsbesturen, waar bij is medegedeeld, dat voortaan geen steun meer mag worden gegeven op drui ven, die in de restaurants worden ver kocht. Deze mededeeling heeft eenige ont stemming verwekt onder de restauratie houders. In verhand hiermee wordt er thans op gewezen, dat deze maatregel slechts be doelt, om ongewenschte toestanden die thans bestaan, uit te roeien. Tot voor kort was het namelijk niet mogelijk precies na te gaan hoeveel druiven inderdaad in de restauratie waren verkocht. Men moest aan de veiling afgaan op de opgave, die de restauratiehouders verstrekten. Thans zal alleen steun worden uitge keerd wanneer de druiven, die in de res tauratie worden verkocht, de veiling heb ben gepasseerd. Met andere woorden, de kweeker die zijn druiven in de restauratie wenscht te verkoopen, zal ze eerst naar de veiling moeten brengen en ze daar tegen veilingprijs moeten terugkoopen, om ze vervolgens in de restauratie te kunnen afzetten. Zoo zal door de veilingen controle kun- nien worden uitgeoefend. Deze methode zal ook meewerken aan de bevordering van gezonde toestanden in de druivenkweekerijen, want hoe bevor derlijk de restauraties ook zijn geweest, voor de propaganda van het druivenver- bruik, het kan niet worden toegelaten, dat zij zich ontwikkelen tot een wild be drijf met hulp van regeeringswege door steunverleening. De druiven in de restauratie, waar hoofdzakelijk toeristen komen, dienen te gen hongeren prijs te worden aangebo den dan de veilingprijzen, maar, het mag, zoo vernamen wij uit welingelichte krin gen, niet zoo worden, dat de steunmaat regelen het instandhouden der restaura ties bevorderen of tot vermeerdering van dergelijke instellingen leiden. Wil een kweeker een restauratie hou den, zoo dient hij er van doordrongen te zijn, dat de druivenprijzen hooger moe ten zijn dan de veilingprijzen, opdat hij zijn onkosten op den toerist-consument kan verhalen. Vrijdag 28 October 1938. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. Alg. Progr., verzorgd door de KRO. 8.00—9.15 Gram, Om ca. 8.15 Ber. 10.00 Gram. 11.30 Bijb. causerie. 12.00 Ber. 12.15 KRO-Melod. en solist. 1.001.20 Gram 2.00 Orgel. 3.004.00 Gram. 4.05 Ber., Gram. 4.15 KRO-Kamerorkest. 5.00 Gram. 5.15 KRO-orkest. 6.00 Land- en tuinb. causerie 6.20 KRO-Kamerorkest. 7.00 Ber. 7.15 Causerie over Werkverr. 7.35 Musica Catholica. 8.00 Ber. ANP. 8.15 KRO-Melod. en solist. 8.40 Piano- duo Bormioli en Semprini. 9.00 Verv. van 8.15. 9.20 Verv. van 8.40. 9.35 José de Souza Pinto met zijn Portug. orkest. 9.50 Verv. van 9.00. 10.15 Verv. van 9.35. 10.30 Ber. ANP. 10.40—12.00 Gram. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.0012.00 VARA. 8.00 VARA-Kalender. 8.15 Gram. Om 8.16 Ber. 10.00 Morgenw. 10.20 Declam. 10.40 Gram. 11.00 Verv. declam, 11.15 VARA-orkest. 12.00 Gram. Om 12.15 Ber. 12.30 Het AVRO-Amusementsorkest. 1.30 Orgel. 1.50 Het Renova-kwintet, 2.40 Kniples. 3.00 Gev. progr., ber. 4.00 Gram. 4.30 Orgel. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Esmeralda. 6.10 Gram. 6.30 Liter, cau serie. 6.50 Gram. 7.00 Causerie „Opvoe ding tot democratie". 7.20 Ber. ANP. 7.30 Ber. 7.35 Causerie „Wat en hoe gelooven wij'?" 8.00 Uitz. VPRO'-Avond te Am sterdam. 9.00 Voor schakers. 9.03 Repor tage. 9.30 „Sylvia" m.m.v. solist. 10.00 Causerie over Tsjecho Slowakije. 10.30 Ber. ANP. 10.40 Avondw. 11.00 Piano. 11.30 Jazzmuziek (Gram.). 11.5512.00 Gram. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 28 October Matige, tijdelijk wellicht krachtige wind, aanvankelijk uiteenloopende later uit N. tot O. richtingen, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke 'opklaringen, waarschijnlijk enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 u.: Stand van gistermiddag 3 u.: 764. Licht op voor fietsers: Vrijdag 5 u, 22 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 6