Wijziging van de Tariefmachtigingswet. Ivorol geeft een zeer effectief zacht en geurig schuim Uit de Provincie HET KIND VAN TREFUSA DE ZEEUW van Donderdag 27 October - Tweede blad. ZUID-BEVELAND. TOLEN EN ST. FILIPSLAND. WALCHEREN. Gemeenteraad van Goes. MIDDELBURG. FEUILLETON Hansweert. De heer M. Bartels, rijks klerk ten kantore van den ontvanger der Directe Belastingen enz. alhier wordt met ingang van 16 November a.s. overge plaatst naar Roosendaal, Hoedekenskerke. In de Maandag ge houden vergadering van den Raad werd tot gemeentebode benoemd J, H. Vlake, gem.-veldwachter alhier. 'Voor 't vernieu wen van een gedeelte van de havenbe- schoeLng zal een geldleening worden aangegaan ad f 2000 tegen ten hoogste 8% pet., af te lossen in 20 jaren, Het contraet met de wijkverpleegster van het Wit-Gele Kruis werd, ingaand© 1 Juli 1089, voor 6 jaren verlengd, De gemeente betaalt hiervoor een jaarlijksche subsi die van f 550. De gemeentebegrooting 1939 werd vast gesteld in ontvangst en uitgaaf ad f 49.767, wat den gewonen dienst betreft en wat den kapitaaldienst betreft in ontvang en uitgaaf op f 12627. Krabbendijke. Bij' den heer J. Traas Mz. zijn heden nog rijpe aardbeien ge plukt. Wolfaartsdijk. Woensdagavond hield de a.r. kiesvereeniging alhier haar eer ste wintervergadering onder leiding van dhr J. v. Wuijckhuijse. De heer G. Heijnsdijk bracht verslag uit van de ver gadering van het Provinciaal Comité. Daarna leverde de heer A. van Keulen een inleiding over God, Nederland en Oranje, waarop een drukke bespreking volgde. Tolen. Dinsdagavond kwam de vereeni- ging voor luchtbescherming in algemeene vergadering bijeen. De vergadering werd geopend door den loco-burgemeester weth. v. d. Berg. Het hoofd van den besc'her- mingsdienst Ir Wagtho gaf een uiteenzet ting van hetgeen Donderdagavond van de burgerij1 en het personeel van den dienst zal worden geëischt. Staande de vergadering gaven zich verschillende personen op als lid. D'oor den dichten mist reed Woens dagmorgen een zware mosselauto van den heer Bernaards uit Bergen op Zoom, aan de overzijde der brug, in een diepe sloot. Toen de wagen op het droge was gesleept, bleek, dat geen noemenswaar dige schade was aangericht. Ook de chauffeur bekwam geen letsel. Westkapelle. Gisteren overleed alhier de oudste ingezetene dezer gemeente, de 'heer W. Lievense. 20 Augustus j.l. heeft hij nog opgewekt in den 'kring van zijn fa milie zijn 98sten jaardag gevierd. Dagelijks kon men den krassen, vrien delij] en baas zijn w andeling zden maken door het dorp en naar den dijk. Enkele vvel-Jen ge'eden is hij ziek geworden. (fclot.) Aan den heer W. Hengeveld wordt eer vol ontslag verleend als onderwijzer aan de O.L. school B. D'hr C r u c q vindt het jammer, dat dit voorstel noodig is. De voorzitter dankt den heer Hen- geveld voor wat hij1 voor het onderwijs deed en voor zijn bereidverklaring om voor ontslag in aanmerking te willen komen. Wijziging begrooting 1938. D'e fin. commissie gaat accoord met de op zichzelf onwettige overschrijding met f 1200 voor den post luchtbescher ming. Er was geen andere uitweg. D'e voorzitter deelt mede, dat 'het aangekochte zand inmiddels is overge dragen aan Gemeentewerken. De finan- cieele verhouding tusschen den gemeen telijken luchtbeschermingsdienst en de vereen, voor luchtbescherming is zóó, dat de laatste een geheel afzonderlijke kas heeft. Van den dienst is Spr. hoofd. Niet voor de vereeniging, maar voor den dienst is geld ingezameld. D'e vereeni ging organiseert lezingen, tentoonstellin gen, enz. en zorgt voor voorlichting. Dienst en vereeniging staan geheel af zonderlijk. Het spijt Spr., dat enkele werkgevers zoo weinig burgerzin too-nen, als hun personeel voor een oefening wordt opge roepen. Zoo juibt vernam Spr. met groote ergernis, dat een werkgever te Goes dreigde een arbeider te zullen ontslaan, die was opgeroepen, en te zullen vervan gen door een ander. Spr. heeft dien per soon krachtig op zijn nummer gezet. Wanneer zulk een voornemen zou wor den uitgevoetd, zal Spr. niet aarzelen den naam van den betrokkene te noe men. Het 'Griekscne ®.s. „Ohryssï" is tijdens dichten mist op den Nieuwen Waterweg in aanvaring gekomen met het Portu- geesohe s.s. „Maria Christina" en gezonken. Het schip ligt grootendeels onder water. waardoor elke poetsing met Ivorol tevens eten ware mondwassching wordt. Ivorol (volgens nieuws recept) Tube 60,40, 25 ct. Er is in sommige kringen nogal ont stemming over de door de Regeering ge vraagde en door de Tweede Kamer reeds toegestane voorloopige machtiging inza ke de wijziging van het Tarief van In voerrechten. De „N, R, C r t." die wel het meest van streek is spreekt van de overrompe lingstactiek der Regeering daarin ge steund door de meerderheid der Tweede Kamer, De N ed er 1. Vereen, voor Vr ij- handel ziet in het aanhangige ont werp een groot gevaar. Zij wijst er op, dat de Regeering een vrijwel blanco mandaat vraagt om dan te vervolgen: De lasten van ons tarief van invoer rechten zijn in de laatste jaren aanzien lijk gestegen. Nog niet zoo heel lang gele den was de opbrengst 20 millioen gulden per jaar. Thans is het reeds bijna 100 mil lioen gulden. Hoe hoog de opbrengst na de nieuwe in uitzicht gestelde verhoogin gen zal zijn valt met deze vage- toe* lichting van de Regeering niet te gissen En dat zal gebeuren zonder openbare discussie en zonder behandeling in de beide Kamers der Staten-Generaal. D'e positie van de Staten-Generaal wordt teruggebracht tot die van de aan deelhouders van een n. v., die theoretisch weliswaar alle macht hebben, maar die in den regel slechts van hun belangstel ling doen blijken, wanneer het te laat is Het is nog niet zoo lang geleden, dat ons tarief van invoerrechten 5 pet. be- Middelburgsche ijsclub. Gisteren hield de Middelburgsche IJs club onder voorzitterschap van dhr A. de Jonge baar 9de jaarvergadering. De voorzitter vond bet jammer, dat ge durende drie winters te Middelburg geen ijs is geweest. Spr hoopte, dat er nu een periode zal komen, waarin gelegenheid is om schaatsen te rijden. Er is een klein fonds voor een vaste baan. Spr. hoopte, dat het nog eens zal komen tot een sproei- baan, zoodat men na een paar nachten van enkele graden vorst kan rijden, al zijn de geruchten over het zouter worden van het water in Walcheren hiervoor niet hoopgevend. Het ligt in de bedoeling de Seisvest aan te vragen, waarvan het riet aanvankelijk voor rekening der Clüb, maar het laatste jaar voor die van de gemeente, namelijk door de werkloozen, is verwijderd. Mede naar aanleiding van een opmer king uit de vergadering zeide de voorzit ter, dat op de plaats bij het Seisplein, al waar steeds de hoofdingang was, zich een groote verzameling riet bevindt en dat het niet mogelijk zal zijn om vooral bij. lagen waterstand daar de ingang te houden Zoo noodig zal dan ook naar een andere toegangsplaats worden- uitgezien. De secretaris, dhr P. Blaauw, bracht zijn jaarverslag uit. D'e rekening van de penningmeesteres, Mevr. Dr G. M. Kooi man-van Middendorp, wijst een goed slot aan van de gewone rekening van f 1201 en van het vaste baan fonds f 2794. Mevr. Kooiman en dhr C. Doets wer den als bestuursleden herkozen. De voorzitter herinnerde er aan, dat nu drie jaar geen contributie geheven is, maar dat het bestuur nu unaniem voor stelt het dit jaar wèl te doen en wel om dat er toch steeds uitgaven zijn en men weer op peil wil komen, tegen dat er wer kelijk ijs is. Men heeft op papier 700 leden en hel bestuur weet heel goed, dat er zeer velen zullen afvallen, maar dan blijft er een door S. K. HOCKING. 79) o— „Ik zou niet graag willen verdedigen, dat u niet geschikt bent voor een gekken huis", zei hij rustig. „U handelt in deze kwestie zonder eenig begrip van zaken. U neemt maar aan, dat alles wat in de papieren staat, die u gekregen hebt, ook waar is, dat iedere onderteekening echt is. Heel goed! U zult op zekeren dag be speuren, dat het niet uw advocaat is geweest, die werd bedrogen, maar dat u het zelf was. Met het oog op de toekomst kan ik u verzekeren, dat uw wenschen geheel met de mijne overeenkomen. Ik ben dankbaar, dat ik in ieder opzicht van u af ben." Hij was langzaam onder het spreken naar de deur gegaan, en voor Peter kon antwoorden, had hij die geopend en was hij verdwenen. Peter zonk kreunend op een stoel neer. Hij had een gevoel of hij het onder spit had gedolven. Hij had Mr Carve een domkop genoemd en hem zijn congé ge geven, maar hij had daar niets mee ge wonnen. Hij had alleen zijn leven nog droeg. Reeds toen moest men erkennen, dat dit niet zuiver fiscaal was. Zuiver fis caal is alleen een tarief, dat wordt gehe ven van goederen, die in het binnenland niet worden geproduceerd. Dat lage tarief was matig beschermend. Sindsdien is dat rief verhoogd van 5, op 8 en op 12 pet. en eerlang zou het dus voor een aantal arti kelen moeten worden gebracht op 20 pet. Als dat „matig" beschermend is, hoe hoog moet dan een tarief zijn, dat inderdaad beschermend is? En voor die duurzame verhooging moe ten de Staten-Generaal een blanco mach tiging geven, al zullen zij achteraf, wan neer het practisch gesproken te laat is, hun wenschen nog kunnen doen kennen. "Wfj hebben verleden jaar voor het ont werp tot wijziging van de Tariefmachti gingswet gewaarschuwd, dat wij ons daar door op een gevaarlijke helling zouden be geven, waar terugkeeren zeer moeilijk en verder afglijden maar al te gemakkelijk is. Het is alsof de Regeering met deze me morie van antwoord de juistheid van on ze bewering van verleden jaar heeft wil len staven. Zij' stelt thans voor, dat wij' ons op een nog gevaarlijker helling zullen begeven en ter geruststelling voegt zij' daaraan toe, ■dat wij;, vóór wij ons op weg begeven, de remmen bestaande in de openbare be handeling nog zullen verwijderen". Deze laatste opmerking is niet juist. D'e openbare behandeling moet na de in werking treding op zeer korten termijn plaats hebben. kern over en als er ijs komt, komen velen weer terug, die dan echter f 2 entree bui ten de contributie moeten betalen. Mocht er onverhoopt dit jaar geen ijs komen, dan zal volgend jaar weder geen contributie worden geheven. Na een zakelijke bespreking werd hel voorstel z. h. st. aangenomen. De tweede verduistering savend. De verduisteringsavond van gisteren had ten eerste tot doel eens te zien hoe de winkeliers zich zouden houden. Daarom was om half acht begonnen. Bijna zonder uitzondering sloten de za ken zoo spoedig mogelijk. Dit was nu juist niet de bedoeling. Men had gaarne velen het voorbeeld zien volgen van enkelen, die door het afschermen hunner lampen of het gebruiken van Protectorlampen of dergelijke hun zaken konden voorzetten. Mocht het onverhoopt eens ernst zijn, dan zou dit toch voor hen de weg zijn. Na het officieele sluitingsuur der win kels, moest nog gedurende twee uur alles verduisterd blijven. Over het algemeen kon een flinke vooruitgang bij Dinsdag avond worden waargenomen. Ook nu bleven er natuurlijk nog fouten aan te wijzen en met name aan de achter zijde der woningen hadden velen nog te weinig zorg besteed. Maar alles bijeen ge nomen, is er alle reden om aan te nemen, dat Middelburg heden een goed figuur zal maken. "Wij hebben enkele ernstige fouten waar genomen. Waarom moest men bij het ver laten van een der café's de deur onnoodig lang openhouden? Waarom liet een be woonster van de Heerenstraat haar fami- lieledenom 10 minuten voor 10 uit en liet zij: daarbij geruimen tijd het licht uit de gang op straat schijnen? Waarom loopt men links van den weg in het donker, of kiest men zelfs op den Blauwendijk 't rijwielpad, terwijl er langs de huizen een breed trottoir ligt? De wielrijders moeten nog meer door drongen worden van hun plicht om zon der licht te rijden en bij' de enkele auto's -die zich lieten zien en hooren waren er ook nog wel twijfelachtige inzake de af scherming van hun lantaarns. eenzamer gemaakt. Op wien kon hij steu nen? Wien kon hij om raad vragen? Mr Whittle trok zich uit de zaken terug, en hij had op de geheele wereld geen enkelen vriend. t Zoo was het leven, en nog wel een leven, dat algemeen als goed geslaagd werd beschouwd. Hij was gezond, rijk, en hem was een lang leven toebedeeld. Mr Carve was regelrecht van Pendor- mic naar het huis van zijn compagnon geloopen. Mr Whittle hoorde hem zwij gend aan en er kwam een wolk over zijn gelaat. „Dat beteekent vermindering van in komen", zei hij eindelijk. „Maar ik ge loof niet, dat er diep om getreurd moet worden. Wanneer ik Pendormic nooit gezien had zou ik nu gelukkiger zijn. Morgen kom ik op het kantoor om verschillende papieren na te zien" en zijn hand streek moe over zijn voorhoofd. „Je weet, dat ik de gewoonte heb om alles te bewaren. Maar morgen zal ik ze gaan nazien." „Ben je niet goed in orde?" vroeg Mr Carve. „O, ja wel. Maar er zijn sommige din gen, die ik al lang moest hebben opge borgen. Morgenochtend ben ik er zonder mankeeren." Mr Carve ging naar huis, minder haas tig dan hij gekomen was. Mr Whittle scheen niet op zijn gemak te zijn na het vertrek van zijn compagnon en bleef in zijn stoel zitten peinzen. „Ik ben daas geweest, dat ik de papie ren zoo lang bewaard heb", mompelde hij bij zich zelf, „Ze gaven mij een over wicht op Trefusa, dat is waar, maar wanneer zij in handen van Carve vielen, zou hij ze, nu hij de bons heeft gekregen, wel eens tegen Trefusa kunnen gebrui ken. Ik zal ze verbranden." Het zou evenwel zoover niet komen. Dienzelfden nacht nog werd hij door een aanval van beroerte getroffen, die hem zijn spraak en zijn beweging ontnam. HOOFDSTUK IV. Een ontdekking. Twee dagen nadat Mr Carve van Peter Trefusa zoo onherroepelijk en op belee- digende wijze zijn ontslag had gekregen, was hij het eenige lid van de firma Whitt le en Carve. Hij voelde zich diep ontroerd, toen hij hoorde, dat zijn compagnon was getroffen door een beroerte, en zoo spoe dig mogelijk stond hij aan zijn bed. Het was een pijnlijke ontmoeting. De oogen van Mr Whittle zeiden zooveel, maar zijn lippen bleven stom. Het was duidelijk, dat hij iets op zijn gemoed had, dat hij wenschte te openbaren, een verzoek dat hij wilde doen; maar iedere pegging om te spreken, mislukte. Mr Carve was geen teergevoelig man, maar de smeekende blik in de stervende oogen van zijn compagnon vervolgde hem nog weken daarna. Hij had zich nog nooit zoo hulpeloos gevoeld zoo vol komen hulpeloos I Hij zat in de vreem de, droevige oogen te kijken, en deed hon derden vragen, in de hoop, op die wijze aan zijn wenschen tegemoet te komen: maar de oogleden sloten zich na iedere vraag. Hij kwam niet op het goede spoor. Mr Carve bleef bijna den geheelen dag bij zijn ouden vriend. Wanneer hij sprak van heengaan, kwamen er tranen in de oogen van den stervende, en Mr Carve bleef het eene uur voor, het andere na, en dacht ernstig na over het mysterie van leven en dood. Mr Whittle scheen lichamelijk niet veel te lijden, maar het was duidelijk voor allen, die bij hem kwamen, dat hij door gedachten -gekweld werd. Telkens deed hij wanhopige pogingen om te spreken, maar iedere poging eindigde met een droeve mislukking. Het was een treurig einde van een druk leven. Welk schrik beeld hem in die laatste uren vervolgde, wist niemand. Mr Carve zou zich gaarne bevrijd heb ben van den hypnotiseerenden blik van die oogen. Maar hij had den moed niet heen te gaan. Sedert twaalf jaar was hij de compagnon van Mr Whittle geweest en gedurende al dien tijd had hij met hem zonder oneenigheid gewerkt, en waren hem al de geheimen der zaak toevertrouwd Van hetgeen vóór die jaren lag, wist hij zeer weinig en daar had hij' ook niet naar gevraagd, wanneer hij het niet noodig had T Dhr L a p o r t dankt den voorzitter voor zijn activiteit om in dreigende da gen den dienst van luchtbescherming te organiseeren. De voorzitter herhaalt, dat het niet normaal is, dat voor den luchtbe- schermings dienst gelden moeten wor den ingezameld. Maar het kon niet an ders. D'hr E c k h a r d t huldigt ook het per soneel, dat in de kritieke dagen zelfs des nachts heeft gewerkt. Het voorstel wordt aangenomen. B, en W. ontvangen machtiging om ver weer te voeren togen den eisch der aan nemers De Bruyne en Van Riet, voor de oommissie van arbitrage. Het gaat bier om een bedrag van f 8800. 'Dhr G'hamuUau drukt er zijn spijt over uit, dat arbitrage noodig is. Kan het geschil niet in der minne worden ge schikt? De v o o r z i t t e r: B. en W. zijn zóó ten volle van het onrecht der aannemers overtuigd, dat een schikking onbillijk zou zijn. Het is met dit werk van het begin af mis geloopen. D'hr V i s s c h e r acht dit besluit niet noodig, gezien het bestek. De voorzitter antwoordt, dat de gemeentewet dit voorschrijft. In antwoord op een vraag van den heer Goeman zegt de voorzitter, dat B. en W. do vaste overtuiging hebben, dat den aan nemers geen cent van deze f 8800 toekomt. Dhrn Laport en Chamuleau hadden graag de stukken 'hierop betrek king hebbend, willen inzien. De voorzitter antwoordt, dat dit niet in de lijn ligt. Het is hier geen proces. Rondvraag. D'hr Laport in formeert nog eens naar de mogelijkheid om een eind te maken aan het verschil in gasprijs tusschen de openbare en bijzon dere scholen. De voorzitter antwoordt, dat dit verzoek is doorgezonden naar de gascom- mi-ssie om advies. Verder geeft dhr L a p o r t in overwe ging aan de 0. L. school B een kweeke- ling met akte aan te stellen. ■D'e voorzitter zegt overweging toe. D'hr V ermaire vraagt de pomp aan het eind van de 's-Heer Hendriksk. straat te sloopen. Devoorzitte r: die pomp staat op de monumentenlijst. Verder vraagt dhr Vermaire spoe diger toezending van de adviezen der fin. Nu en dan had hij wel iets gehoord van de transacties tusschen Mr Whittle en Peter Trefusa, die hij' niet goed begreep, en hij wist, dat er geruchten liepen over een transactie tusschen Trefusa, Whittle en een zekeren Blewitt, die nu overleden was, en vroeger de functie van rentmees ter vervulde bij Sir Henry Probus. Maar die verhalen interesseerden hem niet. Bo vendien ging het hem niet aan, wat zijn compagnon gedaan had vóór hij met hem samenwerkte. Zijn omgang met Mr Whittle was van do aangenaamste soort geweest. Boven dien was zijn oudere compagnon hem al tijd zoo pijnlijk eerlijk voorgekomen, dat hij niet kon gelooven, dat hij' ooit anders was geweest. „Er leeft niemand, van wien niet de een of ander kwaad zal spreken", peinsde I hij, „Hij mag zoo rein zijn als -sneeuw, er is altijd wel een of ander kwaadspreker, met een balk in zijn eigen oog, die- een klein splintertje ontdekt in het oog van een ander en daar dan op afgeeft", geeft". Hij beoordeelde dus Mr Whittle naar zijn eigen ervaringen en lette niet op de praatjes die nu en dan zijn oor bereikten. Mr Whitte stierf te middernacht, zon der zijn spraak terug te hebben gekregen, en den dag na zijn begrafenis begon Mr Carve zorgvuldig zijn papieren na te zoe ken. Alles wat op zijn eigen zaken betrek king had was uiteindelijk in orde. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5