Werkloosheidsbestrijding door werkverschaffing ZEEUWSCH-VLAANDEREN. SCHOUWEN-DUIVELAND Bruinisse. Het stoffelijk overschot van den 7en October j.l. bij Dintelsas ver dronken schippersknecht J. Schoenma ker, wiens lijk Maandag j.l. te Stad a. h. Haringvliet is aangespoeld, werd gisfer- nuddag onder zeer groote belangstelling alhier op de algemeens begraafplaats ter De gemeentelijke financiën Kerknieuws Onderwijs Telegrammen. De begrafenis van den vader van oud-Bondskanselier Schusshnlpg. STRIJD TUSSCHEN KERK EN STAAT IN DUITSCHLAND. Finantiëele Berichten. Laatste Berichten. Rapport van Ir J, Th, Westhoff over de directe mogelijkheden. In opdracht van den Minister voor So ciale Zaken, Prof. Romme, heeft de rijks inspecteur voor de Werkverschaffing te Zwolle, Ir J. Th. Westhoff, een rapport uitgebracht over: de directe mogelijkhe den der werkverschaffing bij de werk loosheidsbestrijding. Uit den titel blijkt reeds de bedoeling: hier is niet de werkverschaffing 'bedoeld, die hoofdzakelijk de „gevolgen" van de werkloosheid bestrijden wil, maar men wil verder gaan en de werkloosheid zelf door middel van de werkverschaffing aantas ten. Ir Westhoff wil, volgens het in dit rap port ontwikkelde stelsel, het grootste deel van de werkloozen aan het werk zetten bij de uitvoering van werken, gesubsidieerd door een daartoe te stichten rijksbedrijf. Hij noemt als voorbeeld een tewerkstelling door dit bedrijf van 75000 arbeiders, maar uit zijn voorafgaande berekeningen valt te concludeeren, dat hij eigenlijk uit is op een totale eliminatie van alle valide werk loozen. Allereerst onderzocht Ir Westhoff hoe veel werkloozen voor tewerkstelling in aanmerking komen. Daartoe was natuur lijk noodig, dat hij de soort van het werk, dat voor de werkloozen ter beschikking zou dienen te komen, omschreef. Hij wil in de eerste plaats arbeids-intensieve wer ken, dat zijn werken, waarin een groote loonsom zit, teneinde zooveel mogelijk ar beiders aan den gang te krijgen. Als voor beelden noemt hij cultuurtechnische wer ken, drooglegging, ontginning, bebos- sching, eenvoudige betonconstructies, ka nalen-aanleg en het delven van grint. Hij stelde bij de gemeenten een onderzoek in naar het aantal werkloozen, dat voor der gelijke werken in aanmerking kwam en lichamelijk geschikt bevonden werd en vond een totaal van 220721 op het einde van Februari 1938, waarvan er 52054 te werkgesteld waren. Het percentage, dat voor tewerkstelling geschikt bevonden werd, was 88.07. Voor cultuurtechnische werken stelt de heer Westhoff het per centage op 80. Wat de werkohjecten betreft, die bij. de werkverschaffing kunnen worden betrok ken, stelt hij de volgende voorwaarden: zij moeten zich meerendeels leenen voor uitvoering met ongeschoolde arbeids krachten; van de totaalkosten, welke met de uitvoering der objecten zijn gemoeid, moet de post arbeidsloonen een zoo groot mogelijk gedeelte uitmaken en de aard der werken moet zoodanig zijn, dat de tot standkoming daarvan tegemoet komt aan een naar omstandigheden te stellen eisch van nuttigheid. Natuurlijk stelt Ir West hoff vast, dat de objecten z.i. niet aan alle drie voorwaarden tegelijk behoeven te voldoen. Ir Westhoff heeft vervolgens een inven tarisatie doorgevoerd - hij heeft aan de betrokken autoriteiten opgaven gevraagd van de werkohjecten, waarvan de plan nen zijn goedgekeurd, ten tweede, waar van de plannen in voorbereiding zijn en in de derde plaats, waarvan de uitvoering in de toekomst mogelijk is. Uit deze in ventarisatie bleek, dat op het oogenblik voor ruim f 63 millioen werk gereed staat om uitgevoerd te worden, hetgeen betee- kent, dat er bij het huidige aantal tewerk- gestelden voor ruim één jaar werk is. Het aantal werken dat in voorbereiding is, komt met het aantal, dat gereed staat om uitgevoerd te worden, ongeveer over een. Het bedrag is ongeveer f 64 millioen alweer een jaar werk voor het huidige aantal tewerkgestelden. Dat is, betoogt Ir Westhoff, niet verwonderlijk, want de plannen worden gereed gemaakt, juist met het oog op de omvang van de huidige te werkstelling. Ren derde staat geeft een overzicht van de werken, die uitgevoerd zouden kunnen worden. Hij vermeldt een totaal bedragvan niet minder dan f 37.5 millioen, waarvan f 290 millioen loonkosten. Ir. Westhoff zegt erbij, dat deze opsomming met groo te voorzichtigheid en met vermijding van elke over drijving is tot stand geko men. Hij heeft den indruk, dat er zelfs te groote bescheidenheid is betracht en dat het werkelijke aantal werken, dat ge daan zou kunnen worden, aanmerkelijk grooter is. Hij acht het verantwoord aan te nemen, dat in werkelijkheid over lango ren tijd voor eenige veelvouden van het in dezen staat voorkomende bedrag soortge lijk werk aanwezig zal blijken te zijn. Dat wil dus zeggen dat Ir Westhoff aanneemt, in zijn rapport aan den minister, dat ge durende vele jaren voor bijna f 400 mil lioen aan werk voor de werkverschaffing aanwezig zal zijn. Volgens zijn berekening, die bi] bij de vorige bedragen toepast, beteekent dat per jaar werk voor bijna 250,000 man. Naar de Tijd verneemt, worden ten de- partemente voorbereidingen getroffen voor de uitvoering van dit plan. De steunverleening, tot dusver met de werkverschaffing tot. één geheel verbon den, k'omt onder 'het beheer van den heer Mr J. H. J. Schouten, hoofdcommies aan het departement van Sociale Zaken. De heer Meyer de Vries, tot dusver hoofd-inspecteur van de werkverschaf fing, zal zich in de toekomst uitsluitend wijden aan de uitvoering van de werkver schaffing zelf. Daarbij zal hij de uitvoe ring van het plan-Westhoff voorbereiden om, indien dit eenmaal is verwezenlijkt, de verbindende en controleerende schakel te vormen tusschen het departement van Sociale Zaken eenerzjjds en de Maat schappij tot Bevordering van de Uitvoe ring van Werken anderzijds, aan het hoofd van welke laatste de heer West hoff zelf zal staan. st. vastgesteld op f23.634 gewone dienst en f 1000 kapitaaldienst. Bij de rondvraag worden nog enkele za ken nader besproken, waarbij dhr Van Sluijs o.m. nog de aandacht van B. en W. vestigt op het tijdig treffen van voorzie ningen, teneinde den werkloozen in de naaste toekomst werk te kunnen verschaf fen en te ondersteunen. De voorzitter zegt zulks toe. Daarna sluiting. Grijpskerke. De A.R. propagandaclub vergaderde Woensdagavond voor de eerste maal in de wintercampagne. Het onderwerp „Kerk en Staat" (art. 22 pro gram v. beg.) werd ingeleid door dhr W Coppoolse. Het onderwerp werd eerst his torisch belicht, waarna eigen A.R. stand punt werd uiteengezet. Vooral werd er op gewezen, hoe noodzakelijk het is voor de kerk, dat de „zilveren koorde" wordt losgemaakt en gewezen werd op de droe ve gevolgen in Duitschland, waar de kerk gevangen zit in de greep van den Staat ten ze belemmerd wordt in haar arbeid. Er was een vruchtbare bespreking. Een werkprogram werd vastgesteld. Er zul len zes vergaderingen gehouden worden. Aksel. Onderaardse he gan gen? Reeds sedert jaren doen geruch ten de ronde, dat zich onder het Markt plein oude gangen of gbwelven bevinden Men had gehoopt, bij het sloopen van het oude stadhuis omtrent een en ander meer zekerheid te krijgen, doch dit lever de niet veel resultaat op. Wel wezen 'oude fundamenten er op, dat er ter plaatse inderdaad bouwwerken of gewelven moe ten zijn geweest, doch of deze zich ver der onder het Marktplein uitstrekken, kon niet worden vastgesteld. Thans heeft 'de heer Verkade, te Bla- ricum, met een wichelroede een onder zoek ingesteld en volgens hem zoudien er zich inderdaad een of meer gangen onder het oude Akselsche Marktplein bevinden. De diepte schatte 'hij op ongeveer 4 a 5 meter. Waar thans het nieuwe stadhuis is verrezen, moet zich vroeger een kerk gebouw hebben bevonden en de onder- aardsche gangen zouden daar vandaan naar de zuidzijde van het Marktplein loopien, waar zich oude gebouwen bevin- den- <N. R. Crt.) aarde besteld. Aan de groeve werd eerst gesproken door Ds Marsman, Ned. Herv. predikant, die troostwoorden sprak tot de weduwe en kinderen van hun zoo tra gisch oin het leven gekomen man en va der. Vervolgens sprak dhr Hoogerheide bij wien Schoenmaker 38 jaar in dienst is geweest als schippersknecht, welke hem prees als een ijverig werkman. Burgemeester Hage getuigde daarna van het medeleven der geheele burgerij in dit voor de familie Schoenmaker zoo treurig ongeval en zwaar verlies. E'en neef van den overledene dankte namens de familie voor het betoonde medeleven in de laatste dagen en voor de laatste eer aan den overledene be wezen. Diep onder den indruk verliet de groote schare den doodenakker. Model-bommen van meer dan vier meter hoogte worden op verschillende plaatsen in Amsterdam aangebracht ter gelegen heid van de Luchtbeschermingstentoon stelling „Lubeto", welke 1 November in de hoofdstad geopend wordt. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. De nieuws gemeentelijke inkomsten- bs asting. Wij hebben dezer dagen een uittreksel gegeven uit de memorie van toelichting bij de wetsontwerpen inzake de gemeen telijke financiën, welke de regeering bij de Staten-'Generaal aanhangig heeft ge- méakt. Zooaïs werd medegedeeld, strekt het eerste dezer ontwerpen tot verruiming van het gemeentelijke belastinggebied en wel in dezen vorm, dat de Kroon aan gemeenten onder bepaalde voorwaarden kan toestaan, n a a s t de bestaande belas tingen, een nieuwe gemeentel ij k e inkomstenbelasting te heffen. Deze nieuwe heffing geschiedt volgens het stelsel van Bentham, d.w.z. met een zwakke progressie, welke aldus wordt be reikt, dat een aftrek geschiedt voor nood zakelijk levensonderhoud en vervolgens een g e lij k percentage van alle aansla gen wordt geheven. Werkforrensen bet nieuwe begrip be lastingplichtige in te voeren bij het twee de ingediende wetsontwerp zullen in ■de werkgemeente niet ten volle in de heffing meebetalen, daar de eerste aftrek voor hen hooger wordt dan voor inwo ners van dezelfde gemeente. Voorts zullen zij in hun woon- èn in hun werkgemeente niet dubbel in de gemeentelijke inkom stenbelasting behoeven mede te betalen. De belasting in de werkgemeente gehe ven, wordt in de woongemeente afgetrok ken, met dien verstande dat het percen tage van belastingheffing daarbij wordt geacht niet hooger te zijn dan dat in de woongemeente. Aan art. 3 bis van de wet ontleenen we de 'bepalingen, die den grondslag voor de nieuwe heffing vormen: Tot grondslag voor de heffing van de gemeentelijke inkomstenbelasting, strekt de voor de heffing van de gemeentefonds belasting vastgestelde belastbare som, uit gedrukt in een geheel veelvoud van f 50. Een gedeelte van f 50 wordt verwaar loosd. Voor de berekening van de belasting wordt deze som: a. verminderd met f 700, indien de be lastingplichtige wordt aangeslagen als inwoner van de gemeente; b. verminderd met f 1800, indien de be lastingplichtige wordt aangeslagen als werkforens in de gemeente, met dien verstande dat, indien de belastbare som, uitgedrukt volgiens het eerste lid, f2900 of meer bedraagt, deze wordt 'verminderd met f 700 en vervolgens gedeeld 'd'oor twee. De belasting over een vol jaar wordt bij verordening bepaald op een voor alle aanslagen gelijk percentage van het vol gens het vorige lid verkregen 'bedrag. Wordt de gemeentefondsbelasting geheven over een korter tijdvak dan een vol jaar, dan wordt de gemeentelijke inkomstenbe lasting dienovereenkomstig berekend. Wat de voorts voorgestelde f o r e n - senbelasting betreft, die alge meen zal zijn, deze zal hierin bestaan, dat de hoofdsom van de voor de ge meentefondsbelasting op een bepaalde wijze tusschen woon- en werk gemeente wordt verdeeld en dat deze ge meenten elk op het hun toekomende deel van deze hoofdsom de opcenten heffen, welke voor de gem.fondsbelasting ivoor elk barer geldt. Dit zal belastingverhooging voor forensen tengevolge hebben, waarbij echter het totaal 'verschuldigde bedrag dichter zal liggen bij' bet thans in de woongemeente betaalde totaal dan hij het totaal hetwelk verschuldigd zou zijn, in dien de belastingplichtige naar de werk gemeente zou verhuizen. De begrafenis van Prins Arsene Karageorgevich, dien vader van Prins Regent Paul van Jugoslavië had te Oplenatz plaats. Achter de lijkbaar onderscheidt men Koning Peter (x). Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hengelo (Overijssel), J. W. van Kooten te Koudekerke. Aangenomen naar Oosterzee, G. J. van Andel, cand. te Utrecht. Bedankt voor Donkerbroek, G. Scheper cand. te Exloo. Goes. De beer H. M. Schippers alhier is benoemd tot examinator bij1 de exa mens voor het middenstandsdiploma te Nijmegen. Waterbouwkundig Opzichter. Voor bet examen Waterbouwkundig Opzichter, gehouden te Middelburg op 14, 15 en 16 September, 11, 12, 18, 19, 25 en 26 October 1938 slaagden de vol gende candidaten, in alphabetische 'Volg orde. J. O. van As te Scherpenisse; J. G. Bakker te Rotterdam; L. Becu te Kat zand; E. T. Boersma te 's-Gravenhage; H. J. B'onardt te Delft; H. J. Boterman te Apeldoorn; G. L. Bothof te Haarlem; J. A. Brakman te N. en St. Joosland; P. W. Brakman te Oostburg; L. van den Brooke te Veere; G. van den Buuse te Vlissingen; Iz. M. van Dal'en te Poort vliet; G. J. A. Derksen van Angeren te 's-Gravenhage; A. J. J. de Doelder te Terneuzen; A. van Duijn te Hoek van Holland; N. N. Dijkstra, te 's-Graven hage; J. Eelman te Haarlem; L. van Eenennaam te Arnemuiden; N. Goedblotd te 'Oost en West Soeburg; J. H'of te Maas tricht; P. St. Kramer te Kortgene; J. de Krijger te Rotterdam; G. Logtenberg te Zwolle; J. J. Lucieer te Middelburg; J. A. Maaten te 's-Gravenhage; A. Meijaard te 'Vreeswijk; D'. Negrijn te Woerden; J. A. de Nooijer te Vlissingen; J. J. Numan te Sassenheim; M. E. Padmos te Haar lem; A. Petermeijer te Middelburg; A. Poldervaart te 's-Gravenhage; O. Priem te St. Maartensdijk; A. J. de Regt te Me- demblik; 'G. Rinkel te Warmond; J. de Rijk te Baarland; J. J. van de Sande te Oostburg; O. van Splunder te Scharen- dijke; T. Stellema te 's-Gravenhage; H. J. T'heunissen te 's Gravenhage; Di. D'. Ver- burg te Wissekerke; J. G. Vos te Breda; P. van der Waal te Katwijk aan Zee; J. Waverijn te Kruiningen; J. Wiek te 's-'Gravenhage; B. J. van Wingerdlen te Gouda. Aan 31 candidaten kon geen diploma worden uitgereikt, terwijl 7 candidaten wegens verschillende omstandigheden niet aan het examen konden deelnemen. DE KWESTIE VAN „DE WILDE BUS DIENSTEN". DEN HAAG. De president van de Haagsche Rechtbank deed heden uit spraak in kort geding in de zaak van de Ned. Spoorwegen en de Haagsche Tram- wegmaatschappiji tegen de N.V. Reisbu reau Stoop te Den Haag, een van de eigenaars van de z.g. wilde busdienst ondernemingen. De President heeft de door de Ned. Spoorwegen en de Haagsche Tramweg- maatschappiji gevraagde voorzieningen om de autobusdiensten van Stoop onmid dellijk stop te zetten, met een dwangsom van f 250 voor eiken rit, geweigerd. Boiernoteering. DEN HAAG. De boternoteering Kopen hagen bedroeg heden f 0.90. AUTOBOTSING. EEN DOODE. Op den weg langs de Zuid-Willems vaart tusschen Vechel en Din ter is van ochtend een personenauto op een stil staande vrachtwagen ingereden, waar door de bestuurder van eerstgenoemde auto vrijwel onmiddellijk werd gedood. Op 'den weg stondlen 2 stoomwalsen aan den rechterkant. Aan de linkerzijde stond een vrachtauto, geladen met steenen, be stemd voor 'de wegverbreeding. Er na derde een personenauto bestuurd doer den 43-jarigen O. H. uit Vechel. De bestuurder, 'die alleen in den wa gen zat reeds met groote snelheid op de vrachtauto in. Hij werd uit den wagen geslingerd en was vrijwel onmiddellijk dood. I PARIJS. De Figaro deelt mede dat oud-Bondskanselier Schuschnigg de be grafenis van zijn vader niet heeft kun nen bijwonen. Aanvankelijk had hij vergunning ge kregen zich naar het sterfhuis te bege ven, doch op het laatste oogenblik werd deze ingetrokken daar de bewakers niet geheel tevreden waren over de gezond heid van hun gevangene. Mevr. Schuschnigg en de oudste zoon van den kanselier volgden de baar. De militaire eerbewijzen waren geweigerd. De regeering was niet vertegenwoordigd. Door rechercheurs werden de namen van de aanwezigen genoteerd. „Gebed voor den vrede is verraad". Uit Berlijn wordt door Havas ge meld.' Het „Schwarze korps" doet opnieuw buitengewoon heftige aanvallen op de R. Katholieke geestelijkheid. Het blad keert zich, zooals gewoonlijk, vooral tegen de z.g. „politieke" priesters, „die stelselma tig van de beslissende uren der natie ge bruik maken, om te trachten hun plan, dat tegen volk en rijk gericht is, ten uit voer te brengen". Het Vaticaan wordt er van beschul digd, te hebben gespeculeerd op de mo gelijke ineenstorting van het derde rijk en te hebben geprofiteerd van de inter nationale crisis, om den strijd tegen Duitschland en Hitier aan te binden. Het blad is er verontwaardigd over, dat tijdens de Tsjech o-Slowaaksche cri sis R.-Katholieke priesters getracht heb ben „het volk bang te maken en zijn hou ding tegenover Hitier te wij'zigen". „De politiek van het Vaticaan stond steeds aan de zij'de van Praag. De „Osservatore Romano" prees immers het democrati sche regime van Benesj." Het blad herinnert er tevens met ver ontwaardiging aan, dat in een oproep, geteekend „door het voorloopige bestuur der Duitsche Evangelische kerk", de ge- loovigen werden uitgenoodigd, op 30 September te bidden voor het behoud van den vrede. Deze gebeden zijn uitin gen van verraad en deze misdadigers moeten worden uitgeroeid, aldus het blad. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel G. N.V. te Goes vorige koers heden H. V. A. 469 470 Ned. Ind. Handelsbank 131 131 Philips 230 232 Unilever 144 143% A. K. U. 42 41%-2 Amsterdam Rubber 236% 236% Kon. Olie 330 332% Deli Mij: 286 285% Scheepvaart Unie 121 122% Kon. Boot 125 127 3 pet. Nederland 1938 1013/s 101% 3 pet. Nederland 1937 99% 99 U. S. Steel 48% 493/s Anaconda 30 '297/a Bethlehem Steel 497/s 507/io Cities Servies 7% 7 Intern. Nickel 423/a 42% Shell Union ll3/a ll7/i» Kennecott 363/s 36% Radio 6% 6% Car Foundry 22 22% Tidewater 10 10% Midcont. Oil 12% 125/a General Motors 38% 38s/a Am. Enka 29% 29% Am. Water Works 11% 11% Republic Steel 151. 15 Continental Oil 21% 215/e De beurs was beden in een betere stem ming. Wel waren de omzetten niet groot, maar er bestond wat meer vraag en vrij wel geen aanbod. Ook Londen was goed prijshoudend. De koersverschillen waren niet groot, maar de tend enz was opwaarts. De Scheepvaart-aandeelen lagen goed in de markt met tamelijk veel vraag voor Japanlijnen, die van 9lV2 tot 94 opliepen. De Amerikanen waren wat beter met vraag voor Steels en Bethl. Steels, N. Am. Aviation en Packard Motors. Heden zal de ontvangststaat der Beth. Steel gepubliceerd worden, men verwacht dat deze in verhouding beter zal zijn dan van U. S. Steel. De beleggingsafdeeling blijft nog stil. Ned. Staatsfondsen liggen nog wat zwaar in de markt. Wisselkoersen. Amsterdam, 27 Oct., 2.30 u. Berlijn 73.5073.70. Londen 8.768.78. Parijs 4.904.92. Brussel 31.07—31.12. New-York 1.83—1.84. MIDDELBURG. Benoeming leeraren Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. Voor de betrekking van leeraar in wis kunde aan de Avondschool voor N.O. al hier meldden zich vier sollicitanten aan, van wie twee de volle wettelijke bevoegd- heid bezitten, n.l. de heeren H. J. Wes- selink te Middelburg en Ir J. P. Oorver te West-S'oeburg-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3