Wepverheteringen in Zeeland. Dagblad voor de Provincie Zeeland OmMging van bet tarief. \uU.XIUQ VADIS i EERSTE BLAD. Het amendement-De Geer. Buitenland. De strijd in China. Binnenland. DONDERDAG 27 OCT. 1938 53e JAARGANG - No. 23 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 WJ vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen De behandeling van de voorgestelde wijziging van de Tariefmachtigingswet de vorige week in de Tweede Kamer, heeft nogal eenige politieke deining ver oorzaakt, Er zijn in verband hiermede soms groote woorden gesproken. De voorstel ling is gewekt alsof hier bij de Regeering een pogen was om de rechten der Volks vertegenwoordiging te beknotten, en als of zoo ongeveer het leven van het Kabi net op het spel stond. Wat er dan wel aan de hand was? Volgens de bestaande wet had de Re geering de bevoegdheid een bepaald in voerrecht in te stellen, te wijzigen of af te schaffen, als Nederlandsche be drijven verloren dreigden te gaan door maatregelen van het buitenland. Bij de behandeling der wet deed de Regeering in 1934 de toezegging, dat hier van alleen gebruik zou worden gemaakt bij fiscale tariefsherzieningen. M.a.w., de wet mocht niet worden gebruikt om van handelspolitieke richting te veran deren. Op 27 September 1937 stelde zij echter voor, dat de Kroon gedurende vijf jaar zulke tariefmaatregelen zou kunnen ne men, „indien het economisch landsbelang zulks naar ons oordeel vereischt of ten einde met het buitenland gemaakte tariefsafspraken onmiddel lijk van kracht te doen zijn". Bij de schriftelijke voorbereiding ver zachtte de Regeering haar ontwerp. Zij vroeg nu: „Indien in dringende geval len de levensbelangen van Ne derlandsche bedrijven zulks noodzakelijk maken en het al gemeen belang dit vereischt, of ten einde met het buitenland gemaak te tariefafspraken onmiddellijk van kracht te doen zijn, kunnen wij bepalen, dat door Ons aan te wijzen goederen gedu rende een daarbij vastgesteld tijdvak van ten hoogste drie jaren a. een nieuw invoerrecht zal worden geheven; b. een bestaand invoerrecht zal worden afge schaft, verhoogd of verlaagd." Tegenover deze tegemoetkoming werd echter bij Nota van 13 October 1938 ge steld, „dat de Regeering zal mo gen aannemen, dat de Staten- Generaal in beginsel tegen een ombuiging van het tarief van invoerrechten in matig beschermenden zin en tegen gebruikmaking hierbij van ar tikel 1 der Tariefmachtigings wet 1934 geen bezwaar hebben, als het onderwerpelijk wets voorstel door hen wordt aan vaard". M.a.w, de Regeering wil de Machti gingswet, die slechts alleen een fiscaal herzieningsrecht kent, gebruiken om in bepaalde gevallen een beschermend tarief (van ten hoogste 20 pCt) in te voeren. Daartegen rees bezwaar. Er ligt nu een maal op de Machtigingswet het „ser vituut" van „fiscaal" karakter. En dus moet de wet niet worden ge hanteerd in protectionistische richting. Acht de Regeering het noodig het tarief in beschermenden zin om te buigen, goed, maar dan moet de Kamer in de gelegen heid zijn, daarover volgens een indertijd door Minister Colijn gedane toezegging in den breede van gedachten te wisselen. Ging de Regeering nu dus feitelijk bui ten haar boekje? O.i. niet. Zij had aan de Kamer een belofte ge geven en nu vroeg zij aan de Kamer haar van die belofte te ontslaan. De w ij z e waarop zij dit deed, is on elegant genoemd. Daarover valt te pra ten, maar dat blijft dan toch altijd iets bijkomstigs. Dit heeft met een aan tasting van de rechten der Volksvertegen woordiging niets te maken. Een andere vraag is natuurlijk of de Kamer verstandig deed en dat was hier de hoofdzaak aan de Regeering de gevraagde volmacht te verleenen. Sommige Kamerleden achtten zulk een volmacht overbodig. Tegenover de opmerking van de Regee ring, dat bij een tariefwijziging op de gewone manier, waarbij vele maanden gemoeid zijn groote invoeren zouden voorafgaan, stelden anderen, o.a. de heer Schouten, dat de hieruit ontstane nadee- len, door navordering ongedaan konden worden gemaakt. Iets, wat naar het oor deel der Regeering groote moeilijkheden met zich brengt. Er moest hier dus gekozen worden tusschen wat wij zouden kunnen noemen, twee kwaden. Aan de eene methode zoo wel als aan de andere, zijn bezwaren verbonden. De bedenking, dat de Regeering zich niet houdt aan de toezegging indertijd door Minister Colijn gedaan, dat aan een verandering van koers op handelsgebied een debat in grooten stijl vooraf zou gaan, schijnt ons niet geheel steekhoudend. Niets belette toch de Kamer, om, voor zij een beslissing nam, deze zaak in den breede met de Regeering te behandelen. En dan mag ook niet worden vergeten, dat de gevraagde machtiging ten nauwste samenhangt met de algemeene politiek van de Regeering, met het voornemen tot een krachtig optreden tegen de werkloosheid, een activee ring, stimuleering en schra ging van het bedrijfsleven. Of het gewenschte middel tot het beoogde d.o e 1 zal kunnen leiden, is een andere vraag. Wij zijn wat dat betreft niet al te optimistisch gestemd. Het bui tenland is er óók nog. Maar hoe dit zij, bij het beoordeelen van de plannen der Regeering mag hier bij rekening worden gehouden. En daarom handelde o.i. de Kamer verstandig, door de Regeering de machti ging te geven, die zij oordeelde noodig te hebben. Het amendement-de Geer, bij de behan deling van de Tariefmachtigingswet in gediend, zagen wij1 ergens betiteld als een parlementair handigheidje om den schijn van een middenweg, een compro mis, aan te bieden. Zoo is het echter niet. De Regeering vroeg haar van een ge dane belofte te ontslaan. Dit kon, door aan te nemen, dat bij goedkeuring van het ontwerp, de aange nomen beperking was vervallen. Het kon ook door een uitspraak per motie uit te lokken, zooals1 aanvankelijk in de bedoeling lag. Het bezwaar hiertegen was echter, dat dan de Eerste Kamer zich weer af zonderlijk daarover uit had moeten spre- E'envoudiger was daarom wat de heer de Geer deed, toen hij een amendement voorstelde om in de wet zelve van een matige bescherming te spreken. Door de aanneming van dit amende ment is de zaak zuiverder gesteld en de verdere behandeling vergemakkelijkt. BEZETTING VAN HANKAU DOOR DE JAPANNERS VOLTOOID. Bijna een botsing met de Engelsche en Amerikaansche troepen. De Japanners hebben de bezetting van Hankau, Han Jang en Woe Tsjang thans voltooid. Sterke afdeelingen Japansche troepen en 26 oorlogsschepen zijn te Hankau aangekomen. Het meest ordelijk ging wel de „be zetting" der stad door twaalf torpedo jagers. In volmaakte orde voeren de schepen langs de buitenlandsche con cessies, de vuurmonden afgedekt met zeilen en van het land af gericht. Daar op gingen de troepen en de mariniers van boord en bezetten Hankau. D'e actie der landtroepen is minder geregeld verloopen en verscheidene af deelingen hebben het gebied der buiten landsche zones betreden. Aldus is een afdeeling de vroegere Dditsche thans geneutraliseerde zóne binnengedrongen. De Italiaansche troepen namen daar den politiedienst waar. Het is hier echter niet tot inci denten gekomen. Ook de Engelsche en Amerikaansche concessie is geschonden. De Amerikaan sche zóne lag veilig achter gesloten poorten en de Amerikaansche militairen weigerden, die te openen. De Japan ners beklommen daarop de muren met ladders en bevalen den Amerikanen, zich terug te trekken. De situatie was al leszins hachelijk. Op de kade werden reeds mitrailleurs in stelling gebracht. Een der verslaggevers van „United Press" trad toen op als tolk tusschen de Japansche officieren en de officieren der Amerikaansche afdeelingen en ten slotte konden de Japanners bewogen worden, van een verovering der Ameri kaansche en Britsche zóne af te zien. Nabij T'eian aan den Kioe-Kiang- spoorweg wordt op het oogenblik hevig gestreden. De Ghineezen bieden krach tig tegenstand. Verder wordt bericht, dat de Japan sche troepen, welke ten Zuiden van het merengebied van Hankau opereeren, de spoorlijn HankauKanton hebben be reikt. Volgens Japansche schatting bedraagt 'het aantal Ghineesche troepen in dit ge bied 25 divisies, dus ongeveer honderd duizend man. LLOYD GEORGE UIT ZICH SCHERP OVER HET ACCOORD VAN MüNCHEN. De verademing begint te wijken vooreen gevoel van schaamte. Lloyd George heeft op een noenmaal te Londen een rede gehouden, welke ook via de radio naar de Ver. Staten is uitge zonden. Hij verklaarde, „dat de ver ademing na de overeenkomst van München thans begint t e w ij k en v oor een gevoel van schaamte, dat wij1 den vrede ten koste van ons ge weten en onze eer hebben gekoch t." Met betrekking tot Tsjecho-Slowakije verklaarde Lloyd George, dat deze kleine democratische staat in Midden-Europa, gehuld in de Engelsche en Fransch vlag, overhandigd is aan een meedoogenlooZen dictator, die zoowel Tsjechen als Duit- schers hun vrijheid zal ontnemen. „Wij' waren zelf niet klaar", aldus L1 oy d George, „om ons zelf te verdedigen, laat staan anderen te redden. Dat was ons eenige excuus voor ons toegeven aan dic tators" voegde Lloyd George er aan toe. In verband met China, Abessynië, Spanje en Tsjecho-Slowakije zeide Lloyd George, dat Engeland deze jaren de lad der van vernedering sport voor sport was afgedaald en wij vroegen ons zelf af, of wij nog lager zouden gaan. Zwakkere naties gaan niet naar Pa rijs of Londen om hulp, maar stroomen in Berchtesgaden te samten, ten einde den Duitschen dictator hulp en bescherming te vragen. Lloyd George eindigde met te herhalen, dat zal blijken, dat „wij onze eer hebben verbeurd en het respect van de wereld hebben verloren; en wat erger is ons zelf respect. En ten slotte zal er geen vrede zijn, maar oorlog en oorlog zonder vrien den". VON RIBBENTROP'S BEZOEK AAN ROME. De vertegenwoordiger van het „Ber liner Tageblatt" te Rome meldt, dat de besprekingen van von Ribbentrop aldaar waarschijnlijk slechts korten tijd zullen De Belgische gezant, baron Herry, bracht Woensdag een bezoek aan Breda, waar 'hij de stormtroepen van de Vrijwillige Burgerwacht inspecteerde. De K.N.A.G. meldt: Ten behoeve van wegwerken in de provincie Zeeland is op de Verkeersfondsbegrooting 1939 een bedrag van ruim 1,5 millioen gulden aan gevraagd o.a.: f 9.000 voor verbetering van de veer- verbinding Anna-Jacoba-Zijpe. De totaal- kosten zijn geraamd op f 110.000. f 168.000 als bijdrage van de provincie in het verlies op de Stoombootdiensten op de Westerschelde. f 100.000 voor onderhoud van de rijks- planwegen. f 4500 voor onderhoud overige rijks wegen. Voor verbetering en aanleg van rijks- planwegen zijn de volgende posten uitge trokken: 1. f 31.000 voor voltooiing van het te verbeteren wegvak op den Slaakdam van den weg Oud-GastelSt. Filipsland Zieriksee, 2. f 152.000 voor voltooiing van het te verbeteren wegvak op den Scheldedam. 3. f 8.000 voor verbetering van het wegvak GoesKloetinge. 4. 30.000 voor vervanging van aan liggende rijwielpaden langs het wegvak GoesSloedam door vrijliggende. Het totaalbedrag is geraaimd op f 85.000, waarvan voor f 1938 f 27.000 is uitge trokken. 5. f 73.000 voor aanleg van een nieuw wegvak beoosten den Scheldedam. 6. f 30.000 voot voltooiing van den te verbeteren weg NieuwlandMiddel burg, 7. f 595.000 voor aanleg van de veer havens nabiji Kruiningen en in den Perk- polder. 8. f 33.000 voor aanleg van een toe gangsweg van Kruiningen naar den veerhaven. 9. f 73.000 voor aanleg van een nieu wen weg van de veerhaven in den Perk- polder naar den weg Walsoorden Hulst. 10. f 185.000 voor verbetering van het wegvak KruiswegTivoli van den weg WalsoordenHulst, waarvan de voltooi ing vermoedelijk in 1940 zal plaats heb ben. duren en misschien reeds Zaterdag kun nen worden afgesloten. Het bezoek', dat von Ribbentrop van daag aan Rome zal brengen wordt in de Italiaansche pers druk besproken. In 'het algemeen echter zijn de bladen van oor deel, dat „men van deze visite geen sen sationeels dingen verwachten moet. Overigens bestaat er een Tsjechisch- Hongaarsche kwestie. Een gedachtenwis- seling tusschlen 'Rome en Berlijn kan thans van nut zijn voor een compromis tusschen Tsjechen en Hongaren. Er zijn echter nog andere problemen: bijvoorbeeld de geweldige bewapening van Frankrijk en Engeland. „De mogelijkheid is immers niet uitge sloten, dat de drijvers naar oorlog mor gen heer en meester zijn in Downing- street". PRAAG ANTWOORDT AAN BOEDAPEST. Verschillende Hongaarsche eischen ingewilligd. Het Tsjechisch antwoord op de jong ste nota van Boedapest is gisteren aan den Hongaarschen gezant te Praag over handigd. In bedoelde nota van Boedapest was de afstand en bezetting door Hongaar sche troepen geëischt van die gebieden, omtrent welker cessie aan Hongarije men bet reeds eens was geworden. De Tsjechische nota stemt met dezen Hon gaarschen eisch in, doch vraagt eenig uitstel, althans iets meer tijd dan de week, welke Hongarije voorstelde, voor het afvoeren der daar liggende Tsjechi sche troepen. Praag aanvaardt óók het principe van arbitrage voor die gebieden, waar van het geen afstand wenscbt te doen. Waar echter Hongarije voorstelt, dat Po len een der arbiters zal zijn, wenscht Tsjecho-Slowakije, dat dan ook Roeme nië aan het scheidsgerecht zal deelne men. In de eischen der Hongaren is, naar het oordeel der Duitschers, thans een dusdanige wijziging gekomen, dat zoowel Rome als Berlijn er hun volledige steun aan kunnen geven. Dientengevolge ge looft men, dat uiterlijk de volgende week een oplossing gevonden zal worden. Volgens de te Berlijn heerschende meening is het mogelijk, dat de Hon garen de stad Karschau krijgen, doch uitgesloten, dat Bratislava wordt afge staan. Ook de eisch van een gemeenschappe lijke Poolsch-Hongaarsche grens zal niet verwezenlijkt worden. Desalniettemin zal de heele kwestie ■MinMuiHaiiBBiiBamaiiHBiiai Plan A. Wil ook het menschelijk vernuft 5 I" zich blijven ontplooien (en dat zat Immers nooit te remmen zijn), dan zal de eene uitvinding de andere blijven volgen, dan - Izal de rationalisatie der voortbrenging voortdurend verder gaan, dientengevolge I Z de productiemogelijkheid van dag tot dag I I toenemen en de producten zich meer en I meer opstapelen. Doch dan zal het ook noodig zijn, wil niet Iheei de economische wereldorganisatie in I het honderd loopen, dat bf de productie-1 mogelijkheid belangrijk ingekort wordt en jj I dat is reeds practisch onmogelijk jjebieken, want dat tóch veroorzaakt dén bekenden beruchtenmalaise-toestand, bf de levens- J Iduur der producten zal, gelijk gezegd, a belangrijk moeten worden verkort jj Bidt. 35—36 (16) w. C. Sicken i tmm van Sub-Karpathisch Rusland, naar men verwacht,snel haar beslag kiijgen. AMERIKA BOUWT EEN LUCHT VLOOT VAN 7000 TOESTELLEN. De „New York Herald-Tribune" meldt, dat de Amerikaansche regeering het vaste voornemen heeft een lucht macht te bouwen, die even sterk is of sterker dan die van het Duitsche rijk of welk ander land ook zal zijn. Het is volgens het blad de bedoeling, dat de luchtvloot ten minste 7000 toestellen zal tellen. Het getal 7000 is uit officieele bron bevestigd. In overeenstemming met de politiek, voor dezen door Roosevelt en Huil ver kondigd, welke een vredespolitiek is, ge baseerd op eerbied voor bet internatio nale recht, zullen de Ver. Staten zich huiten oorlogen houden, maar zij willen de fouten vermijden, aan andere demo cratieën verweten, zij willen n.l. niet de kans loopen zich te moeten onderwerpen aan eischen van andere naties, als deze hun het pistool op de borst zetten. Roosevelt deelde mede, dat men de mo gelijkheid bestudeert om een nieuw be stuurbaar luchtschip op stapel te zetten. Het congres heeft voor dit doel 3 mil lioen dollar uitgetrokken. HET KINDERRIJKSTE LAND TER WERELD. Op de vraag, welk land de meeste kin derrijke gezinen telt, krijgt men verschil lende antwoorden. Sommigen noemen Ita lië, anderen Polen, China of Japan. Toch staan deze landen niet bovenaan. Volgens de statistieken komt deze eer toe aan de Deensohe Faroër-eilanden. De families tellen bier gemiddeld zeven kinderen. Tien kinderen in een familie is geen zeldzaam heid, en families met zeventien kinderen worden 'hier nog niet als „eigenaardighe- den" beschouwd. HET BRITSCHE KONINGSPAAR NAAR DE VER. STATEN? De „New York Times" meldt uit Ottawa dat men er in officieele Canadeesche krin gen thans van overtuigd is, dat het Brit sche koninklijke paar tijdens zijn verblijf in Noord-Amerika ook een bezoek aan de Vereenigde Staten zal brengen. DE BELGISCHE BANK VERLAAGT HAAR DISCONTO. BRUSSEL. De Belgische Bank heeft haar disconto verlaagd van 3 tot 2V2 pet. Immigratie-quota voor Palestina bekend gemaakt In het Palesteinsche Staatsblad zal me degedeeld worden, dat in de zes maanden, welke op 31 Maart 1939' eindigen, ten hoogste 4870 buitenlanders in Palestina zullen worden toegelaten. Van de immi gratie-vergunningen worden er 2020 ge reserveerd voor kapitaalbezitters en 1150 voor arbeiders. Men meent te weten, dat de meeste vergunningen zullen wordon uitgereikt aan Joodsche immigranten. Korte Berichten. Volgens een officieele mededeeling bevinden zich thans in Palestina 18.500 Britsche officieren en manschappen. GROOTE GEZINNEN EN HET WONINGVRAAGSTUK. Wenschen van den Ned. R. K. Bond1 voor giroote gezinnen. Het hoofdbestuur van den Ned. R. K. bond voor groote gezinnen heeft een adres gericht tot den minister van 'binnenland- sche zaken, waarin het eenige wenschen als volgt samenvat:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1