Onderwijs GEVAARLIJK GESTOOK. Gemengd Nieuws. HET KIND VAN TREFUSA Een middel tegen meningitis Rechtszaken Telegrammen. Laatste Berichten. Gemeenteraad van Goes. |en raad van 26 [ten was op de belasting voor |ten en 75 opcen- gemeentefonds- beneden 150 op- belasting ver- |emd college niet ven 55 opcenten lasting. Ingetrok- In van 26 Sept. |opcenten op Gemeente- irachtop 65 Ie belasting ■behandeling der van den klerk- loging van sala- le van onderzoek pn meening was, br het algemeen Itenaren enz. af- |voor hun benoe- 4 jaarlijksche Jen van f 50, met f 700, plus vrij zouden van de Ingen tweejaar- yer deze kwestie voorgesteld de Jenaar ter secre- :100 en vast te |aarlijksche ver- imens de C.-H. br de jaarwedde iet dezelfde ver- Irdt aangenomen [verder B. en W. ■en raad te doen In presentiegeld Ireaux. B. en W. ten. De commis- fag vast te stel- |Haak stelt voor bet voorstel der temmen. Verder foor om aan de bn den B.V.L. nnen en dit be ft af te nemen. en stellen voor Jrleenen en aan pt alg. stemmen van i 50 voor btbeschermings- f 100. Itige sloten der bmmissie B. en lekken voor het de keibestra- 't aanbrengen met een trot- en W. deelen werken zouden onder verbete en geven in Ite hebben, daar In tijd met voor- ppen te komen, I de wenschelijk- Inschaffing van pet ophalen van I B. en W. kun- en. B. en W. van itie van goed- |at op de secre- evenwel van regeling voor- [n gehandhaafd van zeer gerin- |schakeling van menstelsel zou hetgeen aan- ve werkzaam- )e Volharding" erhooging van gd. Deze wordt grooting vast- men over in reken over de ir had meege- 5 met 140 hand en aansluiting crijgen en een ingen om niet lan. /VS ark. en Den Horn, e Kolijnsplaat, Biezelinge. .amperveen, G. T. G. A. van Sprang, J. J. 1. enen, W. J. aldaar. Te Oisterwij'k verleden ds G. nt aldaar. Dö de Evangelie- e r k, en stond erenveen, Oos- en te Oister- ot heden. Hij November we- diensttijd eer- Bevestiging en intre de. Zondag j.l. werd cand. A. A. Oosten brink van Dedemsvaart bij de Geref. berk te W issenkerke in het ambt bevestigd. Als bevestiger trad op Ds H. Veenstra van Golijnsplaat, die tot tekst bad gekozen Hand. 20 28. In den namiddagdienst verbond Ds Oostenbrink zich aan zijn gemeente met een predikatie over 2 Gor. 4 7. Hij werd toegesproken door br. Kete laar namens kenkeraad en gemeente. Hem werd toegezongen Ps. 84 3. Daar na voerde het woord Ds H. Veenstra na mens de classis Zieriksee en de gena- buurde kerken en vervolgens de burge meester van Wissenkerke dhr Geuze. Geslaagd voor examen apothekers assistent de beer W. A. Sturm te Vlis- singen; voor radio-amateur (ter verkrij ging van een amateur-radio-zendmacbti- ging) de beer A. Visser te Vlissingen. Vacantie-regeling Rijks Hoogere Burgerscholen. Te beginnen met dit jaar wordt aan de Rijks Hoogere Burgerscholen herfst- vacantie gegeven. Daarvoor worden in bet algemeen aangewezen de eerste drie werkdagen der week, waarin de 1ste No vember valt, dus dit jaar 31 October en 1 en 2 November. Dat de beer Mussert elke gelegenheid aangrijpt om duidelijk te maken dat bet nationaal-socialistisch regime in Duitsch- land geheel aan zijn idealen beantwoordt is zijn zaak. Er is in ons land nu eenmaal vrijheid om zijn meening te uiten en voor zijn ide alen propaganda te maken. Er zijn echter grenzen. Zoo beeft b.v. de beer Mussert in een Zaterdag gehouden vergadering, spreken de over 'het weren van onbetrouwbare ele menten uit onze weermacht, blijkens de verslagen in de bladen o.m. gezegd: „Het was alsof de beeren in Den Haag aan Berlijn en Rome wilden melden: onze weermacht bedoelt niet 's lands onafhankelijk- beid te verdedigen, maar is een onderdeel van de democratische unie tegen bet fascism e". Dit is niet alleen een infame verdacht making, bet is ook een landsgevaarlijk ge stook. De Regeering zal o. i. dan ook goed doen te overwegen of bet niet tijd wordt althans één punt van bet N. S. B.-pro- gram, beknotting van bet recht van ver gadering, in toepassing te brengen. Tusschen trein en per ron gedood. Gistermiddag te vier uur is op bet station te Leiden een onge luk gebeurd, waarbij een 73-jarige Hage naar om bet leven is gekomen. Met zijn echtgenoote was deze op fami liebezoek te Leiden geweest en wilde naar de residentie terug koeren. Hij stapte ech ter in den trein naar Amsterdam en be merkte op het laatste oogenblik zijn ver- gissing..Zijn echtegenote zag nog kans op het perron te stappen, voordat de trein zich in beweging zette; den man gelukte dit niet meer. Hij sprong mis en geraakte bekneld tussohen den trein en het perron waardoor zijn hoofd verbrijzeld werd en de ongelukkige op slag werd gedood. Schip aangevaren. Gister avond is bet Grieksche s.s. „Ghryssi" op den Nieuwen "Waterweg in aanvaring ge komen met een nog onbekend schip. De „Ghryssi" bevindt zich in zinkenden toe stand. Men zou trachten het schip aan den grond te zetten. De „Ghryssi" beeft een bruto inhoud van 5367 ton. De dichte nevel beeft deze aanvaring veroorzaakt. De „Ghryssi" is aan stuurboordzijde aangevaren en ligt tot aan bet sloepen- dek geheel onder water. D'e kapitein en de bemanning, ongeveer FÜ U I L L ETON door S. K. HOOKING. 78) o— Peter wist niet hoeveel Edward voor hem was, voor bij hem verlaten had. Toen hij den volgenden ochtend hoorde dat Ed ward werkelijk was heengegaan, voelde hij dat hij nu bijna alles bad verloren, waar van hij bet bezit op prijs stelde. Hij wist niet of hij boos dan wel be droefd was. Hij was ongetwijfeld beide en hoe scherper hij zijn smart voelde hoe meer zijn toorn aanwakkerde. Dat hij zich het vertrek van een Fowey aantrok, was toch eigenlijk wat al te dwaas. Op die manier treurde en toornde bij om beurten. Hij voelde ook sterker dan ooit te voren de ironie van het leven. Hij had alles verkregen waarnaar hij gestreefd had, rijkdom en een lang leven waren hem toebedeeld. Slechts weinige van zijn plan nen waren verijdeld. Zijn streken en zijn oneerlijkheid waren niet bloot gelegd, en joch had hem niets voldoening geschon- ken. Wanneer zijn leven mislukt was, zou er reden geweest zijn, zich ongeluk- ki a te gevoelen. AVanneer hij door slech- Het instituut Pasteur te Parijs heeft, zoo meldt de „United Press" het middel om meningitis te genezen, bijna ge vonden. Zonder publiciteit er aan te geven heeft men jarenlang proeven gedaan; met het resultaat, dat men organismen door fil tratie heeft kunnen isoleeren, waarop men sedert 3 jaar heeft gewerkt teneinde een antitoxin te verkrijgen en men ver wacht, dat deze proeven binnen enkele maanden succes zullen opleveren. Men neemt aan, dat het meningitis- organisme gelijkvormig is aan rabica virus, dat Pasteur in 1886 ontdekte en wat tot gevolg heeft gehad, dat er over de geheele wereld een inschrijving werd geopend teneinde het instituut Pasteur, een van de beroemdste bacteriologische instituten der wereld, te bouwen. Harry Plotz, de eenige Amerikaan, die aan het instituut Pasteur is verbonden en die afdeelingschef is van het physio- chemisch-biologische laboratorium van het instituut, heeft de voornaamste proe ven teneinde het meningitis-virus te iso leeren, voltooid. Bericht wordt, dat in dien het antitoxin thans in het instituut Pasteur kan worden ontwikkeld, men hoopt, dat men zeer dicht bij het punt is gekomen, waarop een aantal hersen ziekten, w.o. de kinderverlamming o.a. valt, alsmede de slaapziekte, genezen zullen kunnen worden. 30 koppen, zijn van boord gehaald en te Maassluis voorloopig ondergebracht. Zij heeft al haar bezittingen mee kun nen nemen. Nader wordt gemeld, dat van het schip alleen de masttoppen nog boven water uitsteken. Het wrak ligt zeer hinderlijk voor de scheepvaart, die dan ook gedeeltelijk is gestremd. Niet minder dan negen sche pen waren gedwongen voor anker te gaan. Londen in dichten mist. Londen en het zuidoosten van Engeland ontwaakten gistermorgen in duisternis. De treinen uit de voorsteden reden met een beperkten dienst en aanzienlijke ver tragingen. Op sommige punten in de Londensche binnenstad verschenen de flambouwen, die het verkeer althans eenige aanwijzing gaven. Zoo erg was gisteren de imist, dat deze ook de woonhuizen en kantoren binnen drong. Tegen den avond werd in het zuidoos ten van Engeland en in het bijzonder op de oevers van de Theems het verkeer bijna stopgezet. Ditmaal was ook het luchtverkeer stopgezet. Het avond-spits uur in Londen, wanneer tienduizenden zich van hun kantoren naar de voorste den begeven, liep in vele districten op een chaos uit. In sommige voorsteden was niet meer dan tien meter zicht. Op alle verkeerswegen van Londen naar het noordoosten was het verkeer langen tij'd gestremd. Slechts één vliegtuig slaagde er giste ren in, op Croydon te landen. Alle an dere landden te Lympne, Kenley of Red Hill. Oude man verdronken. Gis termorgen is te Gouda een oude man te water geraakt en verdronken. De 82-jarige heer S., inwonend in het rusthuis „Huize Juliana", was tusschen 7 en 8 uur 's ochtends zijn gebruikelijke wandelingetje gaan maken. Op onver klaarbare wijze is hij daarbij in de sloot gevallen, welke om het rusthuis heen loopt. Eerst aan het ontbijt werd de oude man gemist en onmiddellijk is men toen gaan zoeken. Men vond hem in het water aan den kant van de sloot. De levensgeesten waren reeds geweken. Het gevaarlijke over steken. Onder Vierlingsbeek is het 7- jarig zoontje van den landbouwer R. bij het oversteken van den rijweg door een vrachtauto gegrepen. Het ventje werd in bedenkelijken toestand opgenomen en naar het ziekenhuis te Boxmeer ver voerd. Den chauffeur treft geen schuld. Gisteravond is de dertigjarige on gehuwde heer M. uit Sappemeer bij het te gezondheid was gekweld en door armoe was vernederd en wanneer hij was ver trapt geworden door zijn vijanden, dan zou het een ander geval zijn. Maar zijn gezondheid was uitstekend, zijn rijkdom was steeds toegenomen, terwijl zijn vij anden allen ondergegaan waren. Het was waar, Abram Fowey had een klein voor deel behaald, maar dat was nu voor het vervolg voorkomen. Neen, wanneer hij zijn leven overzag, was het een groot succes geweest. En toch voelde hij in zijn hart, dat het een groote mislukking was. Zijn overwinnin gen brachten hem geen voldoening. Zijn veroveringen brachten hem geen kroon. Hij maakte zich zelf wijs, dat hij blij moest zijn nu Edward was heengegaan zonder hem eenige moeite te veroorzaken; in plaats daarvan voelde hij lust om in een hoekje te gaan zitten uithuilen. Hij vroeg zich af of zijn krachten af namen, of zijn hersens verzwakten, of hij ziek werd. De manier waarop hij han delde, was niet aan de Trefusa's eigen. Hij was bijna boos op zich zelf over zijn smart en kon allen en iedereen ver vloeken. Peter Trefusa was in een van die booze buien, toen hij Mr Carve bij zich liet roe pen. Hij verbeeldde zich, dat hij al zijn zorgen te wijten had aan den advocaat. Wanneer die niet zoo dwaas gehandeld oversteken van den rijweg aldaar door een taxi aangereden. De man sloeg tegen den grond en was op slag dood. üoodelijke val van een v ij f e n-z estig-jarige dame. Gistermiddag heeft zich in een woning aan de Wattstraat te Den Haag een tra gisch geval voorgedaan. Een dame, de 65-jarige mevr. W. R., die daar op be zoek was, wilde zich naar het toilet bege ven en opende daartoe bij vergissing de deur, welke tot den kelder toegang gaf. Zij stortte met een hevigen smak in den kelder neer, waar zij' met een schedel breuk en in bewusteloozen toestand bleef liggen. De G.G.D. werd onmiddellijk te hulp geroepen en bracht het slachtoffer naar het ziekenhuis. Bij aankomst aldaar bleek mevr. W. R. reeds te zijn overleden. Motor in botsing met voetganger. Te Bladel is de ruim 60-jarige L. aangereden door een motor, bestuurd door den heer H. de W. Eerst genoemde, die zich te voet naar zijn dichtbij gelegen woning had willen bege ven, werd zoo ernstig gewond, dat hij spoedig overleed. De motorrijder, die eveneens zwaar letsel had bekomen (men constateerde o.a. een ernstige hersenschudding), is naar het ziekenhuis te Eindhoven ver voerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Verduistering door notaris. De rechtbank te Alkmaar heeft den ex- notaris van H. uit Hoorn, tegen wien de officier van justitie vorige week wegens verduistering van f22.000 een jaar ge vangenisstraf had geëischt, overeenkom stig den eisch tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. Aardappelhandelaar veroordeeld. DEN HELDER. Voor den Kantonrech ter te Den Helder stond gister terecht de aardappelhandelaar M. B. te Breezand, die een oppervlakte van 23 ha. met vroe ge aardappelen had geteeld zonder de ivereischte teeltvergunning. De Kanton rechter veroordeelde verdachte tot f 1200 boete of drie maanden hechtenis. Brand in graanmaalderij. BERGAMBACHT. Vanochtend is brand ontstaan in de electrische graanmaalderij van de fa. S. en zoon te Bergstoep ge meente Bergambacht. De brandweer had de handen vol om het vuur, dat in de groote voorraad graan krachtig woedde te bestrijden. De maal derij1 is geheel uitgebrand en voor een groot gedeelte ingestort. AUTO IN HET NOORD-HOLLANDSCH KANAAL GEREDEN. De bestuurder wist op de auto te klimmen. DEN HELDER. Gisteravond reed nabij het vliegkamp De K'ooy een auto, be stuurd door den 66-jarigen Ds H. J. Wit kop, Ned. Herv. predikant te Schager- brug, tengevolge van den mist in het Noord-Hollandschkanaal. De bestuurder bad de tegenwoordig heid van geest de auto vol te laten loo- pen en daarna het portier te openen. Doordat zijn jas echter ergens aan bleef haken kon hij den wal niet bereiken. Staande op de auto kwam hij met zijn hoofd juist boven bet water uit. De leerling officier-vlieger A. Otten slaagde er in den drenkeling op het droge te brengen. Na in het vliegkamp van droge kleeren te zijn voorzien is hij' naar zijn woning gebracht. Zijn toestand is goed. „HANKAU GELIJKT EEN HEL". TOKIO. Naar uit Hankau wordt ge meld staat het grootste deel van de stad reeds onder controle van de Japansche troepen. De correspondent ivan Domei zegt, dat de stad een hel gelijkt. Er woeden zware branden zonder dat iemand pogingen in het wedk stelt deze te blusschen. Het hoofdkwartier van de Japansche lan dingstroepen aldaar is opgeblazen, even als verschillende andere gebouwen. had, zou hij nu niet in zulke moeilijke omstandigheden zijn geraakt. Het was de avond na de begrafenis van juffrouw Treleven, en hij had van zijn dienstboden geboord, dat geheel St. Aubyn in opschudding was, dat iedereen sprak over het fiasco van de feesten ter eere van Edward's verjaardag en na veel uit- vorschen vernam hij ook, dat verschei den menschen openlijk den spot met hem dreven. Dat prikkelde hem nog meer. Uitge lachen te worden maakte hem boozer dan iets anders ter wereld. Hij sprong over eind. „Met mij den spot te drijven?" mom pelde hij. „Mij uitlachen? Zend onmid dellijk Job naar Mr Carve. Ik moet hem dadelijk spreken. Sta daar nu niet te treuzelen! Heb je me niet verstaan?" Een paar uur later trad Mr Carve het hok van den ouden Peter binnen. Deze staakte zijn ongeduldige wandeling door het vertrek, en staarde den advocaat aan zonder een woord te zeggen. „U wenschte mij te spreken?" vroeg Mr Carve nederig. „Ja, ga zitten." Mr Carve nam plaats en wachtte. Peter liep nog eenige malen de kamer rond. Zijn lippen beefden zenuwachtig, en hij balde zijn vuisten. Uiterlijk was Mr Carve heel kalm, maar Benoeming. DEN HAAG. Bij Kon. Besluit van 17 October is met ingang van 1 Nov. 1938 benoemd tot controleur van den arbeid W. Hillenius te Amsterdam en werk zaam gesteld in het 2e district der ar beidsinspectie te Goes. OPZIENBARE SMOKKELAFFAIRE. Zware straffen geëischt. KLEEF. Voor de rechtbank te Kleef is een opzienbarende smokkelzaak behan deld. Het betrof het smokkelen van de viezen, verboden invoer van eieren enz., waardoor aan het Duitsche Rijk voor honderdduizenden schade werd berok kend. Tegen drie commiezen die een en ander oogluikend zouden hebben toegela ten, werd tuchthuisstraf geëischt van 5, 5 en 3V2 jaar. Tegen twee der hoofd schuldigen in de stmokkelzaak werd resp. 5 en 4% jaar gevangenisstraf geëischt. Hedenmiddag vergaderde de Raad van Goes. Afwezig met kennisgeving de hee- ren Hollestelle, Kloosterman en Reedijk. Ingekomen stukken Mededeeling van den burgemeester van hetgeen door hem in de dagen van oor logsgevaar is verricht tot bescherming der bevolking tegen luchtaanvallen. Goedkeuring van de gemeente-rekening met bijbehoorende bedrijfsrekeningen over het dienstjaar 1936. Goedkeuring van Raadsbesluiten. Alle voor kennisgeving aangenomen. "Wijziging verordening keuringsdienst van vee en vleesch. (overeenkomst met de Gekro). Z.h.st. aangenomen. Vaststelling der drie-jaarlijksche afre kening met enkele bijzondere scholen. Z. h. st. aangenomen. Vaststelling der vergoeding be doeld in art. 101 der L.O.-wet (f 10.10 per l.l. voor L.O. en f 10.68 voor U.L.O.) Dhr Laport merkt op, dat B. en W. het onderwijs in deze gemeente niet stief moederlijk behandelen, al zijn er nog on vervulde wenschen. Met deze uitspraak lijkt in strijd het lage bovengenoemde be drag van f 10.10 en f 10.68. Vooral voor U.L.O.-scholen is dat heel laag. Er zullen maar weinig U.L.O.-scholen in het land zijn, die daarmee kunnen rond komen. B. en W. maken blijkbaar weer gebruik van de 'bevoegdheid krachtens art. 72. Dat is o.a. gebeurd in 1936, toen voor de openbare U.L.O.-school f 500 is uitgetrok ken. Dat geschiedt ook in 1938, toen eveneens 'ook volgens art. 72 f 1600 is uit getrokken. Op 'die wijze krijgt het open baar onderwijs wat het noodig heeft. Spr. adviseert echter: maak zoo weinig moge lijk gebruik van art. 72. Immers het gevolg is, dat een bijz. school niet kan toe komen met de vergoe ding krachtens art. 101 en moet het ook den weg op van art. 72, waarbij B. en W. zeker ook medewerking zullen willen ver- leenen. Spr, noemt een frappant voorbeeld. Destijds is de speelplaats van de bijz. school Westwal vernieuwd langs dien weg van art. 101. Maar de speelplaats van een openbare school is volgens art. 72 vernieuwd. Nogmaals bepleit spr. zooveel mogelijk toepassing van art. 101. Dan voorkomt men onbillijkheden. Maken B. en W. ge bruik van art. 72 dan hoopt spr. dat zij' daarvan mededeeling zullen d'oten aan de schoolbesturen, die daarvan misschien onkundig zijn. De voorzitter antwoordt, 'dat B. en W. het onderwijs, ook het bijzonder on derwijs, zeer genegen zijn. Maar ze moe ten binnen de grenzen der wet blijven. Niet meer dan f3 per leerling mag aan materiaal worden uitgegeven. D'at is de rem, die gesteld is. Indien de bijz. scholen nadeel hebben ondervonden van het doen van uitgaven voor het 'openhaar onderwijs op den kapitaaldienst, laten de schoolbe sturen dan eens in voorkomende geval len komen overleggen. Het voorstel wordt z. b. st. aangeno men. Winkelsluiting. B. en W. stellen voor afwijzend te be- zijn gelaat was bleeker dan gewoonlijk. Hij wist dat er een storm broeide en bereidde zich daarop voor. „U zult zeker wel gehoord hebben wat er in St. Aubyn verteld wordt?" zei Peter eindelijk op een kalmen, onnatuurlijken toon, plotseling voor zijn bezoeker stil staande. „Neen, mijnheer. Ik ben vandaag niet in St.-Aubyn geweest." „Zeker met opzet er vandaan gebleven! U wilde zeker het gesprek van de boeren over uw onhandigheid liever niet hoo- ren, hé?" „Ik weet niet wat u bedoelt", zei Mr Carve rustig. „Neen? Och kom! dat is vreemd. Wan neer u alles wegneemt wat u niet weet, blijft er niets over." „Mijnheer!" „Ja, u moogt wel zeggen: mijnheer! Weet u dat u mij tot spot hebt gemaakt van den geheelen- omtrek; dat iedere dwaas, die mij maar even kent, glimlacht over mijn ongevallen; dat iedere pachter van Pendormic inwendig er plezier over heeft, dat ik er in geloopen ben?" „Dat is mijn schuld niet." „Uw schuld niet? Ik zeg u, dat het uw schuld wel is. Wanneer u niet zoo'n ge boren domkop was, zou u niet bedrogen zijn, op de wijze, waarop zij het u heb ben gedaan." schikken op het adres van organisaties van handels- en kantoorbedienden om de winkels des Zaterdagsavonds om 9 uur te doen sluiten. Dhr V i s s c h e r kan zich aansluiten bij het advies van B. en W., omdat voor dergelijke zaken eerst het publiek moet worden bewerkt. Spr. is persoonlijk voor stander van een vroegere sluiting op Za terdagavond. Maar de winkelsluiting is in de eerste plaats een r ij k s zaak, zoo dat de gemeente hier niet een eerste taak heeft. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Dhr G r u c q zou 'over dergelijke adres sen voortaan behalve van middenstands organisaties ook advies willen vragen van alle werknemersorganisaties. Wijziging verordening staangeld autobussen. Z. h. st. aangenomen. Verlenging erfpacht met het Gasthuis. Dhr G r u c q maakt enkele opmerkin gen over dien in erfpacht aan het Gast huis afgestanen tuin. Uit de besprekingen bleek, dat deze tuin door de gemeente wordt onderhouden. Het voorstel wordt z. h. st. aangenomen. Grenswijziging tinge en Goes. tusschen Kloe- Zonder discussie of hoofdelijke stem ming goedgekeurd. De zekerheidstelling van den gewezen gemeente-ontvangen, den 'heer H. Janse Bz. wordt opgeheven. De begrooting van het Burg. Armbe stuur voor 1939 wordt zonder bespreking goedgekeurd. Eveneens de begrooting van het Gast huis voor 1939, waarbij de fin. commis sie, na een opmerking over een post ge maakt te hebben, haar waardeering uit spreekt over het sluitend zijn dezer be grooting zonder een 'bijdrage van de ge meente. 1 'n(i*j| De begrooting der gemeente voor 1939 wordt aangeboden. Ook de rekening der gemeente over 1937 wordt aangeboden. De gewone dienst heeft de eindcijfers: inkomsten f885017,. uitgaven f886816, nadeelig saldo f1799. De kapitaalsdienst: inkomsten f2665892, uitgaven f 2591440, batig saldo f 74452. Rekening van het Gasthuis over 1937, Z. h. st. aangenomen. Het nieuwe reglement van orde voor de vergaderingen van den Raad wordt zon der bespreking ongewijzigd goedgekeurd. Alleen krijgt dhr 'Crucq de toezegging, dat de rondvraag intact blijft. Salarisherziening voer den di recteur-veearts van den keu ringsdienst van vee en vleesch en het openbaar slachthuis. D'e financieele commissie heeft geen be zwaar tegen de vergoeding van f 750 per jaar- voor gebruik van eigen auto, maar wél tegen de salarisverhooging van f 250. De half-ambtelijke dienst, die tot 'heden bestond, heeft altijd goed gewerkt. De voorzitter merkt op, dat er in deze gemeente twee ambtenaren zijn, die een half-ambtelijke positie hebben, n.l. de directeur van gemeente-werken en deze directeur. Aan verandering' van beide wordt gewerkt. Deze toestand al hebben we het met beide best getroffen vanwege hun hoogheid van karakter kan aan leiding geven tot ongewenschte toestan den en tot critiek van de zijde van het pu bliek. Spr. wil graag meewerken om aan het hoofd van beide bedoelde diensten een 100 pet. ambtenaar te zetten. Den heer Van Baak treft geen enkel verwijt. Hij heeft gedaan wat hij kon, maar de volle 100 pet. kon niet gegeven worden. Het is gewenscht, dat 'het toezicht wat scherper wordt. 'Dhr De Roo deelt nog mede, dat ook van de zijde der inspectie wordt aange drongen op opheffing van de combinatie: ambtenaar-particuliere practijk. Spreker hoopt, dat de Raad voor heide bedoelde diensten dezen weg op wil. Dhr Orucq vraagt, of in plaats van den heer Kalkman, die is afgekeurd, weer een volledig bevoegd keurmeester zal be noemd worden. De voorzitter antwoordt bevestigend. Dhr Visscheris niet overtuigd, dat de directie van den vleeschkeuringsdienst den geheelen mensch vraagt. Daarmede „Ik heb nooit erkend, dat ik bedrogen ben", zei Mr Carve. „Dat is weer een bewijs te meer voor uw domheid", zei Peter stampvoetend. „Alles is zoo klaar als de dag. Ik kan Abram Fowey niet kwalijk nemen wat hij gedaan heeft. Ik zou het zelf gedaan hebben. Maar hoe een advocaat hem niet doorzien heeft, gaat mijn verstand te boven." „Ik heb alle mogelijke inlichtingen ge vraagd", zei de advocaat kalm. „En u hebt geen bewijs, dat ik bedrogen ben." „Geen bewijs? lachte Peter spottend. „Ik wou, dat ik geen bewijs had. Whittle stemt zelfs toe, dat u dom gehandeld hebt." „Mr Whittle heeft nooit in dergelijke beweringen toegestemd", zei Mr Carve met waardigheid. „Maar wanneer u niet meer te zeggen hebt, wensch ik u goe den nacht." „Niet zoo haastig als 't u belieft. U hebt mij doen uitlachen in de buurt, welnu, ik heb uw diensten in het vervolg niet meer noodig. Ik weet dat Mr Whittle zich uit de zaken terugtrekt. Dat maakt met een een einde aan onze relaties. Mijn zaken nog eens in uw handen te geven, dat zou hetzelfde zijn als mij rijp voor een gekkenhuis te verklaren." Mr Carve stond glimlachend, met kal me waardigheid op. ("Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3