De Tweede Kamer over het Defensiebeleid. SoÜDVAÖÏs] De strijd in China gaat voort. DRO.GE KEEL VICKS HOESTBONBONS Dagblad voor de Provincie Zeeland Hulde aan de weermacht. WOENSDAG 26 OCT. 1938 53e JAARGANG - No. 22 Critiek op voorstel inzake tweeden vervangenden kruiser. Buitenland. Koningin en Prinses maken een autotocht. I I Stop daarmede, dat ts'mtsdadtg. Vernietig V L..—..-.„—.«.iJ Binnenland. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, öoes Postrekening 44455 Telefoon IX Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZU1DEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Aan het voorloopig verslag der Twee de Kamer inzake de begrooting van De fensie voor 1939 ontleenen wij het vol gende: Zeer vele leden, die zich verheugden over het behoud van den Europeeschen vrede, brachten hulde aan de w e e r m a c h t, die in de ure des ge- vaars zich op zoo uitnemende wijze van haar taak heeft gekweten. Deze leden waren voorts van oordeel, dat de gedeeltelijke mobilisatie van Leger en Vloot een uitstekende proef is geweest om na te gaan, of onze weermacht inderdaad paraat is. Voor zoover daarbij! fouten in de organi satie zijn gebleken, kunnen de oorzaken daarvan thans worden onderzocht, ten einde ze in de toekomst te vermijden. Vele leden verklaarden, de consequen ties te aanvaarden van de beslissingen, het vorige jaar gevallen, al hadden zij zich toen tegen een deel van die beslis singen verzet. Zij erkenden dus, dat vergeleken met de begrooting voor 1938 de kosten, voortvloeiende uit de ver grooting van het contingent en de verlenging van den eersten oefentijd, endie voor de exploitatie van de weermacht op den duur zullen leiden tot een verhooging van de defensie-uitgaven onderscheidenlijk met 17,5 en 15,8 millioen gulden. Maar daarmede erkenden zij nog niet, dat het noodzakelijk is, dat de gewone dienst der begrooting voor 1939 met f24,5 millioen zal worden verhoogd. Ernstig bezwaar hadden deze leden te gen het voorstel, den kapitaaldienst te verhoogen van 41,6 tot 98,6 millioen gul den. In het bijzonder maakten zij be zwaar tegen het voorstel, reeds thans een tweeden vervangenden kruiser op stapel te zetten. Eenige leden merkten op, dat in dezen bijzonder ernstigen tijd financieele over wegingen niet den doorsiag mogen geven, maar dat 's lands onafhankelijkheid den voorrang moet hebben. Vele leden hadden met voldoening ge zien, dat de minister met voortvarend heid er naar streeft den achterstand in de materieelvoorzie- n i n g in te halen. Ook zij betreurden, dat de aangeboden begrooting aanzienlijk hooger is dan haaj voorgangster, doch zij! achtten, zeker voor wat den gewonen dienst betreft, een sterke verhooging van de uitgaven onvermijdelijk. Het bezit van een goede weermacht is voor ons land volstrekt noodzakelijk. Van verschillende zijden werd opge merkt, dat deze begrooting allerminst doet blijken van een krachtig streven naar zuinigheid, overal waar dit mogelijk is. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de bescherming tegen plotselinge overschrijding van de grens door gemotoriseer de troepen niet voldoende is verzekerd. De onderdeelen, welke met de grensbe waking zijn belast, zijn te ver van de grenzen gelegerd. Verscheidene leden, die van oordeel waren, dat onze weermacht moet steun- nen op de gansche bevolking, betreurden, dat de minister niet krachtiger optreedt tegen pogingen tot fascistische beïnvloeding van onze ma rine. Vele leden maakten bezwaar dat aan het Nationaal Jongeren- verbond bijl gelegenheid van vlootre- vue's herhaaldelijk de regeling van de ontvangst der gasten wordt overgelaten, waarbij1 het de gelegenheid te baat neemt om nadrukkelijk voor eigen zaak propa ganda te maken. Naar aanleiding van 's Ministers ver klaring dat hij bereid was aan de Kamer een schema over te leggen van de orga nisatie van de economische en industrieele voorberei ding van de defensie, wan neer deze haar beslag zou hebben gekre gen, werd gevraagd, of de opbouw van deze organisatie reeds zoover gevorderd is, dat de Minister daaromtrent mede- deelingen kan doen. Sommige leden achtten het met het oog pp de voedselvoorziening i u tijden van buitengewo ne spanning of oorlog van het grootste belang, dat in ons land veel meer graan wordt verbouwd. Zij1 achtten ne onverwijlde indiening van een wets ontwerp betreffende de bodemproductie noodzakelijk. Van verschillende zijden werd er we derom op aangedrongen, het materieel zooveel mogelijk in eigen land aan te schaffen. Gewezen werd op het belang, hetwelk er in gelegen is, dat de marschvaar- digheid van de dienst plichtigen) huiten den tijd welken zij voor de eerste oefening en voor her halingsoefeningen onder de wapenen doorbrengen, wordt onderhouden. Verschillende leden vestigden nogmaals de aandacht op de moeilijke positie, waar in de oud-gepensionneerden, de militaire weduwen en oud-marine werklieden verkeeren. Hierboven werd reeds medegedeeld, dat vele leden ernstig bezwaar maakten tegen het voorstel, reeds thans een twee den vervangenden kruiser op stapel te zetten. Kan men er stellig op rekenen, dat deze kruiser werkelijk een vervangende zal zijn? Of zullen, als ook deze kruiser een maal in gebruik is gesteld, de „Java" en de „Sumatra" nog eenigen tijd in dienst blijven om slechts voor nieuwe vervan gende kruisers plaats te maken? Verscheidene leden achtten 's Ministers motiveering van de voorgestelde uitbrei ding en vernieuwing van het materiëel aannemelijk, vooral voor wat het kleine materiëel betreft. Met het voorstel tot versnelden aan bouw konden zij slechts instemmen onder het nadrukkelijk voorbehoud, dat dit voor stel geen aanloop mag worden om tot een grootere sterkte dan drie kruisers te geraken. Verscheidene leden verklaarden, zich met de voorgestelde aanbouwplannen ge heel te kunnen vereenigen. Een vloot van klein materiëel mist doorslagvermogen. Een aantal dezer leden achtte een v ij f- tal kruisers het minimum. Verscheidene leden merkten op, dat het bij de uitwerking en de toepassing van de gewijzigde Dienstplichtwet met den dag duidelijker blijkt, dat de aanvul ling van het officierskorps groote moeilijkheden oplevert. Wordt dit vraagstuk, dat voor de weermacht van primordiaal belang is, niet spoedig tot oplossing gebracht, dan zullen de oplei ding van de dienstplichtigen en de goede geest bij den troep niet weinig daaronder lijden. Sommige leden wezen er. op, dat er een nijpend tekort bestaat aan goed ge schoold kader voor de opleiding van de dienstplichtigen. Zij meenden, dat hieraan moet worden geweten, dat aan de opleiding van de manschappen nog veel ontbreekt. Vele leden zouden gaarne worden in gelicht omtrent de organisatie van de luchtverdediging in den rui meren zin, waaronder zij' dus begrepen niet alleen den eigenlijken luchtvaart dienst, maar ook den luchtwachtdienst, den zoeklichtendienst en de luchtdoel- artillerie. Wederom drong men er op aan, dat de Minister aandacht zal schenken aan de mogelijkheid van het bouwen van ondergrondsche vliegtuigbergplaatsen. De grondwaterstand is, zoo meende men, toch niet overal zoo hoog, dat deze moge lijkheid uitgesloten moet worden geacht? CHINEEZEN TREKKEN ZICH ORDELIJK TERUG. Japan bereidt zich voor op nieuwe offers. Volgens officiëele berichten, die van het Chineesche front ten Westen van Hankau, waar maarschalk Tsjang Kai Sjek met zijn echtgenoote verblijven, ont vangen zijn, zou de maarschalk gezegd hebben: „Er zal geen vrede zijn na den val van Hankau en Kanton". Het Chineesche persbureau bericht, dat de wijze waarop de Jang Tse verdedigd is, voor het Chineesche leger reeds een succes beteekent, niettegenstaande Han kau ten slotte toch gevallen is. De Chineezen hebben al hun materiaal in veiligheid kunnen brengen en de bur gerbevolking van de stad kunnen evacu- eeren. De terugtocht van de Chineezen was noodzakelijk, aldus wordt van Chineesche zijde opgemerkt, aangezien de Japanners een beslissenden slag willen leveren in Woehan. Door dezen terugtocht hebben de Chineezen hun kracht behouden. De woordvoerder van het Chineesche leger kon nog niet mededeelen, welke door overwarme treinen, bioscopen^°"9S? etc.? Verzacht de keel, alvorens het een verkoudheid wordt,met de medicinale de verdere plannen van de Chineesche legerleiding waren, daar dit een militair geheim was, doch wel kon hij zeggen, dat de legerleiding ook verder tegenstand zal blijven bieden. Reeds is een nieuwe verdedigingslinie gelegd buiten het Woehan-gebied ten einde een verder oprukken van den vij and te verhinderen. De vraag, die thans een ieder zich te Sjanghai stelt, is of de nieuwe toestand Tsjang Kai Sjek zal nopen af te treden. Verbitterde gevechten in Hankau verwacht. Over den strijd bij Hankau wordt nader gemeld, dat de Japansche troepen, die uit het noordwesten Hankau naderden, tijdelijk zijn opgehouden, doordat alle bruggen over de Han-rivier vernield wa ren. Zij konden echter den Tsjang-koeng- dijk aan de westzijde bereiken en vandaar vasten voet in de stad krijgen. De Japansche troepen nemen echter groote voorzichtigheid in acht bij het aan vallen van de achtergebleven Chineesche troepen in de stad zelf; men verwacht, dat deze zich tot het uiterste zullen ver dedigen. Volgens de laatste te Londen ontvan gen berichten schijnen de Chineesche legers zich op ordelijke wijze terug te trekken naar Sjasi, dat op 160 km ten westen van Hankau is gelegen. Niets wijst er op, dat zij in eenig op zicht gedemoraliseerd zijn. Zij hebben verscheidene gebouwen in de lucht laten vliegen. Gemeld wordt nog, dat zich te Haukau ongeveer 1200 buitenlanders van alle na tionaliteiten bevinden. De stad was gister avond geheel van drinkwater verstoken. De buitenlandsche electriciteitsmaat- schappij, welke verlof heeft gekregen de waterleiding-installaties over te nemen, doet haar uiterste best het normale werk te hervatten. Daar Tsjang Kai Sjek niet gecapituleerd heeft, is het noodig de veroverde gebie den te zuiveren, de door den oorlog ge slagen wonden te heelen en de steden in het binnenland van China weer op te bouwen. De waarschijnlijke moeilijkheden voor een politieke reorganisatie van China en de omvang van de voorgenomen economi sche taak leiden er toe de openbare mee ning in Japan op vastberaden wijze voor te bereiden op de gedachte, dat nieuwe opofferingen noodza kelijk zijn om de eindoverwim ning te behalen. Overwinningsvreugde in Japan. Zoodra de val van Hankau officiéél bekend werd gemaakt, loeiden in geheel Japan de waarschuwingssirenes geduren de één minuut. De bevolking van Tokio zal haar vreug de over den val van Hankau toonen door het organiseeren van een grooten lampion optocht, waaraan door een millioen per sonen zal worden deelgenomen. Acht honderdduizend schoolkinderen zullen voor het keizerlijk paleis samenstroomen om het leger te huldigen, terwijl zeven tigduizend leerlingen van de middelbare scholen gewapend in de straten zullen paradeeren. NA SUDETENLAND THANS MEMEL AAN DE BEURT? Memeiland a.s. zomer „vrij"? De jongste mededeeling van Hitier, dat Duitschland geen territoriale eischen meer heeft in Europa moet volgens een der autoriteiten te Berlijn door de Li- tausche regeering niet verkeerd worden uitgelegd. Hij verklaarde, dat de Fuehrer nooit gezegd heeft, .dat de Duitscbe regeering &een belangstelling meer beeft in het lot van aan de Duitsche grenzen buiten het rijk wonende Duitsohers. Integendeel zal alles worden gedaan om te zien, dat hun leven en bestaan worden gewaarborgd. De Londensche „Daily Herald" meldt uit Danzig, dat de nationaal-socialisten in het Memelgebied op aanraden van af gezanten van Berlijn besloten hebben, de Litausche regeering een aantal vergaande eischen voor te leggen. Dit besluit is genomen in een te Ko ningsbergen gehouden bespreking. Het is te vreezen, aldus bet blad, dat dit de eerste stap zal zijn van een campagne voor de cessie van het Memeiland aan Duitschland. De nationaal-socialisten in Memel hebben van gedelegeerden van bet na- tionaal-socialistiscbe hoofdkwartier te Berlijn ter conferentie de belofte gekre- Hare Majesteit de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana hebben gistermiddag van bet Paleis Het Loo af een autorit door de omgeving gemaakt. Tegen vier uur keerden de Vorstelijke personen daarvan terug. De kap van de auto was opengeslagen, waaruit geconcludeerd kan worden, dat de Prinses volkomen hersteld is. Zooals steeds tijdens bet verblijf der Koninklijke Familie op Het Loo werden de Koningin en de Prinses bij Haacr ver trek en aankomst door talrijke belang stellenden begroet. gen, dat zij den volgenden zomer bun vrijheid zullen k r ij g e n. (Het Memelgebied heeft een opper vlakte van 244-7 vierkante K.M. Het her bergt een bevolking van 140.000 zielen. Op grond van het verdrag van Versailles werd dit gebied aan Duitschland ontno men. Terwijl de geallieerden nog over de toekomst van het gebied spraken, bezet ten de Litauers het in 1923. Later werd deze inbezitneming erkend, doch werd bepaald, dat bet Meunelland tot op zekere hoogte zelfbestuur zou krij'gen. Feitelijk beerscbt er in dat gebied se dert 1934, toen de nationaal-socialisten de regeering wilden omver werpen, de staa' van beleg.) Berlijnsch voorstel aan Litauen. De gezant van Duitschland te Kaunas zou de Litausche regeering een niet-aan- valspact voor 15 jaar en de waarborging der onschendbaarheid van de grenzen hebben voorgesteld op voorwaarde dat Litauen: 1. Het niet-aanvalspact, dat het met Sovjet-Rusland verbindt, opzegt; 2. Het meerendeel van zijn graanuit- voer naar Duitschland zendt; 3. Het Memelgebied maakt tot een vrij gebied; Vóór het einde van dit jaar zou de Litausche re geering op deze voorstel len moeten antwoorden. HITLER ONVERWACHT TE WEENEN GEARRIVEERD. Hitler is onverwacht te Weenen aan gekomen, zonder dat iets omtrent den duur en de reden van zijn bezoek bekend gemaakt is. Sommigen zijn van meening, dat bet bezoek verband houdt met de re cente anti-Katholieke ongeregeldheden. POLEN EN DUITSCHLAND. Het bezoek, door den Poolschen ambas sadeur te Berlijn Lipski te Berchtesgaden aan von Ribbentrop gebracht, geeft aan leiding tot verschillende interpretaties. In kringen, welke over het algemeen goed in gelicht zijn, legt men er den nadruk op dat het bezoek geschiedde op uitnoodiging van von Ribbentrop en dat bet onderhoud liep over alle thans hangende politieke kwesties, benevens over de reis onlangs van Beek naar Roe- me n i Het is voor niemand een geheim, dat deze reis door Duitscbe politieke kringen met groote aandacht werd gevolgd en dat zij' te Berlijn een vrij groote ontevreden heid wekte. De Poolsche bladen blijven melding maken van geruchten omtrent een aan staand onderhoud tusschen Beck en Hit- Ier. DUITSCHE TOERISTEN DOOR JODEN AANGERAND TE ANTWERPEN. E'en groepje Duitsche toeristen, die met het Duitsche s.s, „Cordillera" te Antwer pen aangekomen waren en er een wan deling maakten, werden in de Pelikaan straat, het centrum van den Joodschen diamanthandel, door een bende Joden overvallen en afgeranseld. Een der Düitschers werd zoo toegeta keld, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest laten stellen. De Duitsche consul heeft bij' de be voegde autoriteiten klachten ingediend. Dit handtastelijk optreden moet na tuurlijk ten strengste worden afgekeurd. Maar aan welke schandelijke behande lingen zijn niet de Joden in Duitschland en Oostenrijk bloot gesteld en waar zijn daar de bevoegde autoriteiten", waar ze hun klachten kunnen indienen? MINISTER VON RIBBENTROP NAAR ROME. Wordt weer iets klaar gemaakt? Officieel wordt medegedeeld, dat de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, Donderdag avond a.s. te Rome zal aankomen voor een kort bezoek. Van officieuze zijde wordt omtrent dit Plan A. Al die werkloozen, zij verhangen I" hun tijd, zij DOPPEN das hun tijd en hun dag en dooden (VERNIETIGEN) dus, terzelfder tijd de mogelijkheid om In die- - i zelfde uren „voort te brengen". m Dat is dus het dooden of vernietigen van I" voortbrengingsmogelijkhetd, hetgeen het- zelfde ts als het vernietigen van de mogelijk-1 held tot kapitaalvorming en terzelfder tijd wordt het levensgeluk en de moraliteit I van die levende wezens vernietigd, van die I millioenen, die tot werkloosheid gedoemd zUn' m dan Never het doode product, dat vroeger I is samengesteld; vernietig dan liever dien I geaccumuleerden, vroeger verrichten arbeid - (dat doode product) en laat den levenden, 3 I" recht op geluk hebbenden mensch, produ- ceeren en gelukkig zijn, Bid». 35 (IS) W. G Sicken bezoek meegedeeld: Et is geen pro gramma voor de besprekingen opgesteld; dit ia niet noodig, aangezien door de politiek van de as RomeBerlijn een nauwe Italiaanscli-Duitsche samenwer king bestaat, welke niet alleen tot uiting koimt in tijden, waarin bepaalde vraag stukken aan de orde zijn." DE HERTOG VAN KENT WORDT GOUVERNEUR-GENERAAL VAN AUSTRALIë. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de hertog van Kent, een broer van den Koning van Engeland is benoemd tot gouverneur-generaal van Australië. Reuter verneemt, dat de hertogin baar gemaal zal vergezellen en waarschijnlijk zullen zij ook hun kinderen meenemen naar Australië. TSJECHISCH VLIEGTUIG NEER GESCHOTEN DOOR HONGAARSCHE JACHTVLIEGTUIGEN. Te Praag verluidt, dat gistermiddag een Tsjechisch militair vliegtuig door twee Hongaarsche jachtvliegtuigen is aange vallen en brandend neergestort. De be stuurder werd gewond. Het toestel, dat vernield werd, is 12 km. binnen de Tsjechoslowaaksche grens neergekomen. Dit ernstige incident zou zich hebben voorgedaan te Vele Meder, een stad ten Z.O. van Bratislawa. BRAND AAN BOORD VAN HET S.S. „DEUTSCHLAND". S.O.S.-seinen uitgezonden. Makay-Radio heeft gisteravond om 23.22 uur Greenwiohtijd een S.O.S.-sig- naal opgevangen, dat uitgezonden werd door het s.s. „Deutschland". Het Duit sche stoomschip' was op weg van Ham burg naar New York. Het zou zich op ongeveer 320 km ten zuidwesten van Kaap Race (Newfoundland) bevinden. Er is brand uitgebroken in ruim 2. Drie stoomschepen zijn in de nabijheid. De kapitein van de „Deutschland" heeft per radio geseind: „Brand gevaarlijk. Hulp dringend noodig". Er bevinden zich 591 passagiers en een bemanning van 400 personen aan boord. NadeT wordt uit Hamburg gemeld: De gezagvoerder van de „Deutschland" beeft vanmorgen zijn reederijl medege deeld, dat de brand op zijn schip' niet eigen middelen is geblusoht. Het schip zet de reis naar New York voort. Pas sagiers en bemanning zijn ongedeerd. Verwacht woTdt dat bet schip nog Vrij dagavond te New York zal aankomen. Korte Berichten. Dezer dagen is overleden de vader van den Oostenrijksc'hen ex-bondskanse lier Schuschnigg. Bij de begrafenis was de gewezen staatsman echter niet tegen woordig. Schuschnigg wordt nog steeds in het hoofdkwartier van de Gestapo in het 'hotel Metropole vastgehouden. Men had hem geen verlof gegeven zijn dooden vader nog voor de begrafenis te gaan zien of de begrafenis bij te wonen en als argument aangevoerd dat hij te zwaik was II Sinds 1 Aug. zijn te Keulen ten ge volge van kinderverlamming 26 sterfge vallen voorgekomen. In het geheel waren er 346 patiënten. DE EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is in openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Woensdag 2 November des middags te 2 uur, in welke vergadering mededeeling zal wor den gedaan van het besluit der centrale afdeeling over het voorstel van den voor- zitter om onmiddellijk na deze vergade ring een aantal wetsontwerpen in de af-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1