Kent zijn eigen program niet. In het belang van Kerk en Staat Binnenland. Uit de Provincie Kolendampvergiftiging te Zoutelande. GOES. ZUID-BEVELAND WALCHEREN. NOORD-BEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Indien Engeland een onduldbare hou ding jegens Japan aanneemt, moet het Japansche volk vastbesloten zijn het te kastijden. DRIE MILLIARD VOOR ENGELANDS DEFENSIE? Volgens de „Daily Express" zou het kabinet hebben besloten tot het publicee- ren van een witboek over de defensie. Het iou voorstellen de som van ander half milliard, die is toegestaan voor het herbewapeningsprogramma, te verhoogen tot drie milliard pond sterling. Het pro gramma zou dan in drie, in plaats van in vijf jaar voltooid moeten zijn. Korte Berichten. Het gerucht doet de ronde, dat Beek, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, binnenkort een bezoek zal bren gen aan Berlijn. In gezaghebbende Pool sche kringen wordt dit bericht niet be vestigd. NEDERLANDSCH-DUITSCH GOEDERENVERDRAG. Teleurstelling over de ongunstigere voor waarden inzake invoer van onze zuivel producten in Duitschland. Aan het verslag van de vaste commis sie uit de Tweede Kamer voor overleg met de Regeering in zake handelspoli tieke aangelegenheden, in wier 'handen is gesteld het wetsontwerp tot goedkeuring van het Nederlandsch-Duitsch verdrag nopens de regeling van het goederenver keer, ontleenen wij: De commissie is van oordeel, dat het verdrag behoort te worden goedgekeurd. Zij kan echter niet nalaten uiting te ge ven aan haar teleurstelling over het feit, dat de voorwaarden, waarop invoer van onze zuivelproducten in Duitschland kan plaats vinden, onder de werking van het nieuwe verdrag zooveel ongunstiger zijn dan te voren. In het bijzonder betreurt zij, dat de Regeering er in heeft moeten toe stemmen de administratie van de verdee ling van den invoer voortaan over te la ten aan de Duitsche autoriteiten. Zij ver zoekt de Regeering dringend er op te willen toezien, dat de bestaande han delsrelaties gehandhaafd blijven. BRANDSTOFFENBIJSLAG. Aan ondersteunde en bij een werk verschaffing geplaatste werkloozen. Van den minister van Sociale Zaken is een circulaire aan den gemeentebesturen uitgereikt, waarin wordt meegedeeld, dat in het tijdvak van 30 October tot en met 15 April 1939, evenals den vorigen win ter, aan ondersteunde en bij een werk verschaffing geplaatste werkloozen een brandstoffenbijslag mag worden ver strekt. Deze zal gedurende bet tijdvak van 30 October tot en met 26 November 1938 ten hoogste fl per week mo gen bedragen, van 27 November 1938 tot en met 11 Maart 1939 maximaal f 1.30 per week, terwijl nadien wederom geen hooger bedrag dan wekelijks f 1 aan brandstoffenbijslag mag worden toe gekend. Voor dezen bijslag komen in aanmer king gehuwde en ongehuwde kostwinners alsmede zij, die den steun van alleenwo- nenden ontvangen. Voorts kan gedurende het vermelde tijdvak aan degenen, die bij anderen een kamer hebben gehuurd zon der huiselijk verkeer, daarbij zelf de zorg voor hun voedsel dragen en voor het ver krijgen van brandstoffen op zichzelf aan gewezen zijn mits hiervoor termen aanwezig worden geacht een brand stoffenbijslag worden verstrekt tot een maximum van resp. f 0.50, f 0.65 en f 0.50 per week. Omtrent den brandstoffenbijslag, toe te kennen aan kleine boeren en tuinders, zal nog nader worden bericht, HET AANTAL RADIO-LUISTERAARS IN NEDERLAND. Op 30 September j.l. bedroeg 'het aan tal aangegeven radio-ontvanginrichtin- gen in Nederland 708.681. Het aantal aan geslotenen op radio-distributie-inrichtin- gen bedroeg op dien datum 363.579. COMMANDANT VAN DE LUCHT VERDEDIGING. Bij Kon. besluit van 19 October is met ingang van 1 November benoemd tot commandant van de luchtverdediging, generaal-majoor P. W. Best, van het wapen der artillerie. BURGEMEESTERS. Bij Kon. besluit is aan W. B. Kro nenburg, op zijn verzoek, met ingang van 1 Nov. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Didam. De Kerk krijgt het in Duitschland steeds banger te verantwoorden. Den 19den October van dit jaar werd het decreet uitgevaardigd, dat aan Prui sen, Silezië en het Saargebied onttrekt de staatssubsidies voor salarissen en pensi oenen van priesters en predikanten, die niet politiek betrouwbaar worden geacht. Het doel van het decreet is te treffen de geestelijken die „hun bedrijvigheid niet beperken tot het terrein van de Kerk, maar die constitutioneele principes schen den en die de wetten van den Staat over treden". Tegen Protestanten en Roomsch-ICatho- lieken beiden is het decreet gericht. Al heeft de Roomsch-Katholieke Kerk nog eenige beveiliging door de bepaiing van het Concordaat met het Vaticaan, volgens hetwelk de Staat per jaar 63 mil- lioen mark moet bijdragen voor betaling van salarissen van kerkelijke dienaren, toch geeft ook dit tractaat onvoldoende beschutting tegenover den nationaal-so- cialistischen geest, die vrijheid en zelf standigheid der Kerk bedreigt. De waarsohuwing aan de Duitsche Ker ken gegeven door de Meiwetten en andere tyrannieke Bismarckiaansche maatrege len uit de zeventiger jaren der vorige eeuw wordt door het optreden der natio- naal-socialistische machthebbers op pijn lijke wijze herhaald. Het wreede spel, thans met de Kerk in Duitschland gespeeld, stelt al te hard in 'het gelijk, zegt „De Standaard", de juist heid van het antirevolutionair program, dat langs den weg der rechten, den finan- tieelen band tusschen Kerk en Staat los wil maken. In het belang van Kerk en Staat beide! Te Zoutelande heeft zich vanmor gen een 'ongeval van kolendampvergifti ging voorgedaan, dat den landbouwer P. de Visser het leven heeft gekost. Zijn vrouw verkeert in levensgevaar. Het echt paar de V. had de gewoonte om vroeg op te staan. Toen buren, die dit wisten, in den loop van den ochtend alles geslo ten zagen, waarschuwden zij de politie. De burgemeester en de veldwachter heb ben zich 'daarop toegang tot de woning verschaft. In de slaapkamer ontdekte men op den grond het leven'looze lichaam van den man. De vrouw lag bewusteloos in bed. Er bestaat hoop, dat de vrouw in het leven blijft. In vrijheid gesteld. Zekere S., schipper te Zieriksee, die eenige dagen geleden werd aangehouden als verdacht van diefstal van paling, is thans wederom in vrijheid gesteld. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 Januari 1939 aan M. A. Jong, op eigen verzoek, eervol ont slag verleend als bezoldigd veldwachter der gemeente Schoondijke. DE ONTEIGENING VAN HOTEL DE ABDIJ TE MIDDELBURG. Hierover merkt het „Dagbl. v. Zeel." nog op: Het is jammer, dat de minister in de Memorie van Antwoord hoewel wij gaarne aannemen, dat zijn ambtenaren het hem zoo verteld hebben op enkele punten onjuiste voorlichting geeft aan de Kamerleden. Zoo wordt door hem gezegd, dat de besprekingen in begin 1938 met den eige naar zijn herhaald. Hier is echter geen woord van waar. Begin Januari van dit jaar ontving de heer Schlüter een kort briefje met de mededee- ling, dat het onteigenings-wetsontwerp klaar lag en dat hij indiening er van al leen kon voorkomen door het hotel af te staan. Van „besprekingen" gesproken! De heer Schlüter heeft toen via zijn rechtskundig raadsman den Rijksgebou wendienst van wien het schriftelijk De onlusten in Palestina. Een slachtoffer d«r botsingen in Jeruzalem wordt naar het hospitaal ©vesgetatski. ultimatum afkomstig was een brief gezonden en daarin zijn dépendence aan geboden, hoe bezwaarlijk hij dit gebouw ook kan missen, mits binnen een maand geantwoord werd. De Rijksgebouwendienst miste de beleefdheid een regeltje terug te schrijven. Zijn eenige antwoord was: de inzetting van de onteigeningsprocedure. Toen de door den heer Schlüter gestel de termijn was verstreken heeft de rechts kundige den Gebouwendienst nog eens herinnerd aan het aanbod en toen kwam eindelijk de tijding, dat men er niet op wilde ingaan. Naar wij vernamen zijn de Kamerleden er niet erg over gesticht dat de minister zich van de kwestie der kosten met een Jantje van Leiden afmaakt. Dit kunnen wij begrijpen, want deze zaak zal, indien ze doorgezet wordt naar den opzet der regeering, tonnen verslinden. Het moge dan letterlijk genomen waar zijn, dat het hotel zonder afbraak en herbouw voor de griffie is in te richten: in de practijk zal het op een verbouwing neerkomen van zoo'n ingrijpenden aard, dat zij bijna even duur zal worden als algeheele vernieu wing. Ook de regeling met den hotel-eige naar zal, hoe men 'took plooit, kostbaar zijn en de restauratie van het Venduhuis, dat ook uit deze geschiedenis voortvloeit, vergt nu reeds f 35.000. In dit verband is het te betreuren, dat de minister, toen hij voor deze kwestie naar Middelburg kwam, zich er toe be paalde om het hotel „De Abdij" alleen van grooten afstand te bezichtigen. Had ihiji het hotel zelf eens bekeken, dan zou hem veel duidelijk zijn geworden, waarover hij nu in het onzekere tast en zeker zou hij bijv. niet verklaard hebben, dat de dépendance van het hotel „veel te klein en door ge brek aan licht volkomen ongeschikt is voor bureau-ruimte I" DOOR EEN TREIN GEGREPEN. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Vanmorgen te ruim 9 uur is de 37-ja- rige overwegwaohteres van Wachtpost 28 aan den O o s t d ij k onder de gemeente Krabben dijke, Mej. Minnaard, door een suikerbietentrein aangereden. De vrouw had even te voren een pakje overhandigd aan den machinist van een passeerenden trein. Toen zij weer over de lijn terug wilde gaan, merkte zij, vermoo- delijk door den mist, een bietentrein niet. Zij werd gegrepen en 80 m meegesleurd Dr Nieuwenhuijzen uit Krabbendijke was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. De vtouw werd in ernstigen toestand naar huis gebracht, waar zij een half uur later is overleden. Zij was gehuwd en moeder van vier kinderen. VLISSINGEN. Herdenking Prins Hendrik. In den gevel van de zeevaartschool de „De Ruyterschool" alhier, is boven het gedenkteeken van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik, beschermheer van de school, de looden koker ingemetseld, bevattende de oorkonde, behoorende bij de onthulling en de lijsten met namen van de leden van het eere-comité, van het huldigings comité ter nagedachtenis van Prins Hen drik. De officiëele genoodigden, die bij de onthulling van het gedenkteeken door H. M. de Koningin op 2 Mei 1938 tegen woordig waren en van hen, die hun bij drage er toe hebben ingezonden. Bij de inmetseling waren tegenwoordig de directeur van de „De Ruyterschool" en de voorzitter van het werkcomité. Met verwijzing naar een adverten tie in dit nummer brengen wij in 'her innering, dat hedenavond voor de A.-R. Kiesvereeniging in „De Prins van Oranje" optreedt, de heer W. Wagenaar, lid van de Tweede Kamer. D'e heer Wa genaar hoopt te spreken over den toe stand van 's lands financiën in verband waarmede ook de nieuwe belastingplan nen der Regeering ter sprake komen. Het belooft dus een belangrijke vergade ring te worden. Gisteravond hield Dr J. F. 0. Huese alhier voor de „Vereen, voor algemene wetenschappelijke belangen" in het Schut tershof een lezing met lichtbeelden over: „Reizen en Jachtavonturen in Afrika". Nadat de voorzitter der vereen., dhr v. Ballego-ijen de Jong de vele aanwezigen welkom had geheeten, kreeg Dr Huese het woord. Deze vertelde op onderhouden de wijze van zijn reis, welke hij met zijn echtgenoote vorig jaar naar Afrika had gemaakt en van de vele moeilijkheden die er te overwinnen waren. Na deze causerie volgde een serie licht beelden betrekking hebbende op deze reis. In de pauze was een prachtige collec tie jachttropheën e.d. te bezichtigen. Na de pauze sprak Dr Huese over zijn jachtavonturen op groot wild. Spr. zeide, dat de vele verhalen welke er over jachtavonturen in omloop zijn, meestal overdreven zijn. Hij heeft geen oogenblik het gevoel gehad in levensge- voor te verkeeren, daar de wilde dier n direcht op de vlucht gaan als ze menschen zien. Ook bij deze lezing weiden verschil lende lichtbeelden vertoond. De voorzitter dankte aan het eind van deze zeer interessante en leerzame avond Dr Huese en bood hem als bewijs van er kentelijkheid een foto-album aan. Gisteravond hield de afd. van den Ned. Chr. Vrouwenbond een goed bezoch te vergadering. Na de gebruikelijke opening door de Presidente en behandeling der huishou delijke zaken, werd op voorstel van het Bestuur besloten aan het Gemeentebestuur te verzoeken; le. op de meest drukke punten der stad die verkeersmiddelen te treffen, waardoor men en in 't bijzonder de jeugd zonder ge vaar de straat kan oversteken, o.a. door witte strepen aan te brengen; 2e. op de Begraafplaats een gebouw te plaatsen voor diegenen, die bij ongunstig weer een begrafenis bijwonen. Daarna hield mej. Breel, hoofd der Kleuterschool, een leerzaam referaat, over: „Het verwende kind", waarna deze de vergadering met dankzegging sloot. Vervolgens werd door den Directeur der Conservenfabriek „De Betuwe", een interessante causerie over de Rijno To maten-producten gehouden, welke met groote belangstelling werd aangehoord. De aanwezigen werden verrast met een mooi pakket der Rijnoproducten, waar voor de Presidente namens de vergade ring hartelijk dank bracht. Wolfaartsdijk. Door den dikken mist is vanmorgen de boot Kortgene-Wolfaarts- dijksche veer vastgeloopen. Na 20 minu ten kwam ze echter weer vlot, zoodat de stagnatie in het verkeer niet van langen duur was. 1i Bij het bietenladen op de haven „De Piet", alhier, had de werk man J. L. het ongeluk in het ruim van i het schip te vallen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, waarbij bleek, dat eenige ribben gebroken waren. Biggekerke. Maandagavond vergader de onder leiding van den heer P. Janse de ziekenkas „Draagt elkanders lasten". Herkozen werden de aftredende bestuurs leden, de heeren L. Harpe en A. de Witte. De bode, dhr C. Clarisse, werd herbe noemd. Door dhr J. Jobse werd verslag uitgebracht van de op 15 October gehou den vergadering van het Gewest. Naar aanleiding van dit verslag werd gespro ken over eventueel bedanken der afd. als lid van het N.V.Z., daar de gang van zaken aldaar niet de goedkeuring heeft van bestuur en leden. Besloten werd geen beslissing te nemen, dan na de te houden buitengewone vergadering van het Ge west. Tot afgevaardigde werd wederom benoemd dhr J. Jobse. Westkapelle. In den tuin van den heer J. Minderhoud alhier is een pompoen gekweekt met het zeldzame enorme ge wicht van 32% kg. De vrucht had een omvang van 1.45 M. Sercaskerke (W.). Zaterdag hield de Afd. van den B. V. L. haar jaarlijkschen wedstrijd op het terrein van wethouder Wondergem. Door contributies en vrijwil lige giften der burgerij was er voor iedere deelnemer een prijs beschikbaar, die als volgt behaald werden. Max. 100 punten. le prijs S. de Visser 98 punten, 2e. J Wattel Johz. 97, 3e. J. Wondergem Johz. 96, 4e. J. Sturm 95, 5e S. A. Versluis 94, 6e. W. Vogel 94, 7e H. L. Meijers 94, 8e. A. Clarisse 93, 9e. H. Geldof 93, 10e. Zwo- mer 93, lie. M. Janse 93, 12e. Jac. Meij ers 93, 13e. W. Melse 93, 14e. J. Wage- naar 93, 15e. P. Huibregtse 92, 16e. C. Meliefste 92, 17e. D. Kodde 92, 18e. P. Abrahamse 91, 19e. W. Joziasse 90, 20e. P. Jobse 90, 21e. Jan Meijers Az. 89, 22e. M. v. d. Slot 89, 23e. J. Wattel Szn 89, 24e K. Houterman 89, 25e. P. Joziasse 89, 26e G. van Keulen 88, 27e P. Riemens 87, 28e. D. A'driaanse 84, 29e prijs B. Goedbloed 79 punten. Door afwezigheid van den burgemeester werden door Ds Lindeboom.aan de schut ters de prijzen uitgereikt. Soeburg. De vlagjesverkoop voor den Chr. arbeid in de Weermacht bracht op f 28.33. (Belangeloos bericht.) Kcrtgi&n®. De afd. „Kortgene" van de Ned. Vereen, voor luchtbescherming hield Maandagavond een vergadering. Voorzitter dhr Klop. Dhr Bierman te Middelburg vertelde over de werking van brandbommen, bri sant- en gasbommen en de bescherming daartegen. Na de rede van dhr Bierman werden lantaarnplaatjes vertoond, welke de ver schrikking aantoonden van een luchtaan val. Er werden schuilloopgraven en -kel ders vertoond en allerlei dingen meer op luchtbeschermingsgebied. Tot slot heeft burgemeester Schuit een en ander medegedeeld over de luchtbe schermingsoefeningen van a.s. Donder dag. Sluis. Alhier is een vereeniging voor vreemdelingenverkeer opgericht, met aan vankelijk 125 leden. Tot voorzitter werd gekozen Mi' W. Lemair. De heer Mussert geeft blijk zijn eigen partij-program niet te kennen. In de Amsterdamsche vergadering heeft hij, sprekende over de kerken o.m. dit gezegd: „Wij hebben nimmer een kerk bestre den en zullen dit ook niet doen, omdat dit tegen onze beginselen is. Maar wij hebben in deze afgeloopen jaren onder vonden, dat de kerkelijke machten het nationaal-socialisme bestrijden." Een wonderlijke uitspraak. De nationaal-socialisten voeren hier en elders, den strijd tegen de kerken, die zich waarlijk als zoodanig laten gelden. En zij doen dat krachtens hun begin sel. Het is een van de essentialia van het nationaal-socialisme. Ook van de N.S.B. blijkens haar pro gram. Wij kunnen niet aannemen dat de heer Mussert zijn gehoor opzettelijk heeft I misleid. Maar dan moeten we concludeeren dat de leider in hoogst eigen persoon het door hem opgestelde program niet blijkt te kenden. WEDSTRIJDPROGRAMMA ZEEUWSCHE DAMBOND. Ie klasse. Afd. A. Aagtekerke IVlissingen I 7 Nov, '38 Soeburg IMiddelburg I 7 Nov. '38 Vlissingen ISoeburg I 28 Nov. '38 Middelburg IAagtekerke 28 Nov. '38 Middelburg IVlissingen I 12 Dec. '38 AagtekerkeSoeburg I 12 Dec. '38 Vlissingen IMiddelburg I 9 Jan. 1939 Soeburg IAagtekerke 9 Jan. '39 Middelburg ISoeburg I 30 Jan. '39 Vlissingen IAagtekerke 30 Jan. '39 Soeburg IVlissingen I 27 Febr. '39 AagtekerkeMiddelburg I 27 Febr. '39 Afd. B. Ierseke IKruiningen I 8 Nov. 1938 Goes IKrabbendijke 11 Nov. '38 Krabbendijke IIerseke I 28 Nov. '38 Kruiningen IGoes I 28 Nov. '38 Goes IIerseke I 16 Dec. '38 Kruiningen IKrabbend. I 19 Dec. '38 Krabbend. I—Kruiningen I 9 Jan. 1939 Ierseke IGoes I 10 Jan. '39 Ierseke IKrabbendijke I 31 Jan. '39 Goes IKruiningen I 3 Febr. '39 Krabbendijke IGoes I 27 Febr. '39 Kruiningen IIerseke I 27 Febr. '39 Afd. C. Wemeldinge IKapelle I 7 Nov. 1938 Goes D.I.D. IWemeldinge I 22 Febr. Kapelle I Goes D.I.D. I 1 Dec. '38 Nieuwdorp IWemeldinge I 7 Dec. '39 Kapelle INieuwdorp I 15 Dec. '38 Wemeldinge IGoes D.I.D. I 19 Dec.'38 Goes D.I.D. I—Kapelle I 11 Jan. 1939 Wemeldinge INieuwdorp I 9 Jan. '39 Kapelle IWemeldinge I 2 Febr. '39 Nieuwdorp' IGoes D.I.D. I 1 Febr. '39 Goes D.I.D. IWemeldinge I 22 Febr. Nieuwdorp IKapelle I 22 Febr. '39 2e klasse. Afd. A. Middelburg 2Vlissingen 2 14 Nov. '38 Kapelle 2Soeburg 2 17 Nov. '38 Soeburg 2Middelburg 2 12 Dec. '38 Vlissingen 2Kapelle 2 12 Dec. '38 Kapelle 2Middelburg 2 19 Jan. 1939 Vlissingen 2Soeburg 2 16 Jan. '39 Middelburg 2Soeburg 2 7 Febr. '39 Kapelle 2Vlissingen 2 10 Febr. '39 Soeburg 2Kapelle 2 21 Febr. '39 Vlissingen 2Middelburg 2 21 Febr. '39 Middelburg 2Kapelle 2 7 Maart '39 Soeburg 2Vlissingen 2 7 Maart '39 Afd. B. Goes D.I.D. 2Kruiningen 2 26 Oct. '38 Goes 2Kapelle 3 28 Oct. '38 Ierseke 2Goes D.I.D. 2 15 Nov. '38 Kruiningen 2Goes 2 14 Nov. '38 Kapelle 3Ierseke 2 24 Nov. '38 Goes D.I.D. 2Goes 2 7 Dec. '38 Ierseke 2Kruiningen 2 13 Dec. '38 Kapelle 3Goes D.I.D. 2 8 Dec. '38 Kruiningen 2Kapelle 3 16 Jan. 1939 Goes 2Ierseke 2 6 Jan. '39 Goes D.I.D. 2Ierseke 2 18 Jan. '39 Kapelle 3Goes 2 19 Jan. '39 Kruiningen 2Ierseke 2 23 Jan. '39 Goes 2Goes D.I.D. 2 27 Jan. '39 Kapelle 3Kruiningen 2 26 Jan. '39 Ierseke 2Goes 2 7 Febr. '39 Goes D.I.D. 2—Kapelle 3 8 Febr. '39 Goes 2Kruiningen 2 10 Febr. '39 Ierseke 2—Kapelle 3 14 Febr. '39 Kruiningen 2Goes D.I.D. 2 6 Maart '39 De zesde driejaarlijksc'he „Efficiency"-tentoonstelling is Maandag in de Apollohal te Amsterdam geopend. Tijdens de rondgang der autoriteiten. Tweede van rechts: dr ir M. H. Damme, directeur-generaal der P. T. T.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2