L [mÏ7,,0 ÏID VAD IS H Rede van den Enoelschen Minister Halifax. Kans op een regeling in Palestina. De strijd in China. PRINSESBEATR1X. EERSTE BLAD. Buitenland. Lijnvliegtuig verongelukt. I DINSDAG 25 OCT. 1938 53e JAARGANG - No. 21 Belangrijkste Nieuws. WAARUIT MEN OP 30 SEPTEMBER MOEST KIEZEN. In een te Edinburg gehouden rede heeft de minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, de jongste Tsjechoslowaak- sche crisis de revue laten passeeren. Ik moet hun, die op de keuze, welke wij hebben gedaan om een algemeenen oorlog te voorkomen, critiek oefenen, in oprechtheid vragen: wat was nu eigenlijk het alternatief? Het was duidelijk en is nooit door iemand ontkend, dat geen oorlog, geen eensge zinde krachtsinspanning Frankrijk, Rus land en Engeland en wie zich verder bij ons zou hebben aangesloten, Tsjechoslo- wakije zou hebben behoed voor een ver nietiging, die veel omvangrijker en vol lediger zou zijn geweest dan de offers, hoe groot ook, welke van dit land zijn geëischt. Wij hadden ons in een algemee nen oorlog kunnen storten, waarin Tsje- choslowakije gruwelijke verliezen aan menschenlevens en rijkdommen zou heb ben geleden en ten slotte zouden zijn grenzen door geen land zijn hersteld in den vorm, ter bescherming waarvan zij zich toch in een oorlog zouden heb ben gestort. Na hulde te hebben gebracht aan mi nister-president Chamberlain vervolgde Halifax: „ik heb de meening hooren ver kondigen, dat er in Engeland menschen zijn, die oorlog willen. Indien iemand in andere landen dit werkelijk denkt, laat mij hem dan de verzekering geven, dat ik nooit een verantwoordelijk per soon heb ontmoet, die zoo krankzinnig was. De menschen in Engeland willen evenmin oorlog als de menschen in Duitschland of eenig ander land. Ik aarzel niet te verklaren, dat, indien de Duitsche en de Britsche natie er wer kelijk in zouden slagen het met elkaar eens te worden, dit de krachtigst denk bare waarborg zou zijn tegen de gevaren, waar de wereld zoo dichtbij is geweest. Wil Engeland bij het verzekeren van den vrede met de anderen volledig zijn taak vervullen, dan moet het aan zijn stem gelijke kracht kunnen bijzetten. Eenzijdige bewapening en eenzijdige ontwapening zijn beide onmogelijk en helpen den vrede niet, en daarom moe ten wij alle maatregelen ne men die reeds maanden ge leden door continentale lan den zijn genomenl welke voor onze kracht en veiligheid n o o d i g z ij n. Indien men weigert te streven naar de totstandkoming van den vrede, komt dit feitelijk neer op aanvaarding van de stelling, dat een oorlog onvermijdelijk is, en dat het daarom vruchteloos is en ver spilling van tijd en energie aan iets, wat tot mislukking is gedoemd. Er zijn volgens het „Vad." eenige hoop gevende teekenen, dat de leiders van de Arabische rebellen in Palestina bereid zijn hun gewelddadige methoden op te geven ten gunste van vriendschappelijk overleg met de Britsche autoriteiten. Den vorigen Donderdag heeft n.l. een afgezant van den Groot-Moefti, die in Londen vertoeft, een onofficieels bespreking met den Engel- schen minister Malcolm MaoDonald ge had. Dit eerste contact zal door verdere ontmoetingen worden gevolgd. Het zou er op kunnen wijzen, dat de Arabieren het nuttelooze van geweld hebben ingezien en bereid zijn aan de ronde tafel plaats te nemen. Vanzelfsprekend zal de Engelsche regeering echter geen officieele onderhan delingen kunnen aanknoopen voor de op stand geheel is. onderdrukt. Na de bezetting van Jeruzalem. Havas meldt uit Jeruzalem, dat het oude stadsdeel thans bezet is. Er moet echter op worden gewezen, dat de over heid de voor de Mohammedanen heilige plaatsen buiten de operatiezone heeft ge houden. Na de bezetting van de oude stadswij ken van Jeruzalem hebben de Britsc'he autoriteiten de organisatie van het bur gerlijk bestuur ter hand genomen, door het uitreiken van identiteitskaarten. Ook andere steden zullen een garnizoen krijgen om mogelijk te maken, dat de mi litaire autoriteiten toezicht uitoefenen op het landsbestuur. De bezetting van de oude stad Jeruza lem is volgens den gene- ralen staf een voorspel voor een algemeens zuive ring van het land. Nu en dan wordt nog een schot gehoord doch gisteren zijn geen berichten binnen gekomen over ernstige incidenten. On danks de verbetering in den toestand worden echter de leger- en machinege- weerposten op de meeste strategische punten op de muren gehandhaafd. Te Hebron mag de bevolking gedurende 24 uur niet de huizen verlaten, aangezien daar gisteren een Palestijnsche agent is gedood en de synagoge en een Joodsche school in brand zijn gestoken. Na de bezetting van Kanton. Voor het eerst is in Hankau duidelijk het gebulder der kanonnen te hooren. De burgerbevolking gaat intusschen voort, de stad te ontruimen, welike thans reeds half is verlaten. ACHTTIEN D00DEN. Uit Melbourne wordt geseind: Een lijn vliegtuig, een Douglas, dat te Aden was opgestegen, Is In het Dandenong-gebergte ruim 30 km. van Melbourne neergestort. Veertien passagiers en de uit 4 koppen bestaande bemanning zijn om het leven gekomen. Tot de slachtoffers behoort de oud-mlnlster van financiën Hawker. Men heeft de lijken van 7 slachtoffers bulten het toestel gevonden, terwijl 11 lichamen met brandwonden overdekt in de machine werden gevonden. Voor Hankau en de 'omliggende steden is thans de staat van beleg afgekondigd. Japansche vliegtuigen hebben zich niet ontzien, de Chineesche transportschepen, die de burgerbevolking van Hankau naar veiliger oorden moesten brengen, te bom bardeeren. Volgens Chineesche berichten zijn in totaal drie van deze schepen op de Jangtse en op een der meren tot zin ken gebracht. Niet minder dan achtduizend personen, mee- rendeels oude lieden, vrou wen en kinderen, kwamen om. Deze schepen hadden geen enkel wapen of middel tot verweer aan boord en wa ren overvol met vluchtelingen. Het mee- rendeel van deze menschen kon onmoge lijk van boord komen en verdronik jam merlijk. Volgens Japansche berichten zou de voorhoede van het Japansche leger reeds tot op 20 kilometer ten noorden van Han kau zijn genaderd. D'e Japansche 'oorlogs schepen zouden tot op achttien kilometer van Hankau zijn opgevaren, bij Janglo. Belangrijk Chineesch guerilla-succes. Het Chineesche persbureau bericht, dat de Chineesche vrijscharen in de provincie Sjansi er in zijn geslaagd twee steden aan den spoorweg TatoengPoetsjau te heroveren, n.l. Kautsoen en Tameng, 40 en 50 km. benoorden de hoofdstad der provincie Taijoean. Uit Taijoean wordt gemeld, dat, hoewel de Japansche troepen de stad een jaar geleden hebben bezet, zij geen meester zijn buiten de stadsmuren. Rond de stad houden zich sterke Chineesche benden op, welke telkens weer aanvallen doen. Tsjang Kai Sjek zal niet aftreden. De Chineesche ambassadeur te Londen, Kwo Tai-tsji, heeft in een interview met Reuter verklaard, dat er geen grond van waarheid is in de geruchten, dat maar schalk Tsjang Kai Sjek af zou treden. Ook is niet waar, dat Wang Tsjing-wei, de vroegere minister-president en Wan Tsjoeng Tsjoei, de vroegere minister van buitenlandsche zaken, naar Hongkong zouden zijn gegaan om met de buiten landsche ambassadeurs te spreken over een bemiddeling. Vredesberaad te Hongkong? Volgens berichten uit zekere bron, zou den er echter te Hongkong vredesonder handelingen worden gevoerd tusschen Japansche afgezanten, wier identiteit niet bekend is en vertegenwoordigers van Wang Tsjing Wei, die niet persoonlijk aan deze besprekingen deelneemt. HET HONGAARSCHE ANTWOORD AAN PRAAG. Het ministerie van buitenlandsche za^ ken te Praag heeft de Hongaarsche te genvoorstellen ontvangen en onmiddel lijk heeft de minister-president de Slo- waaksc'he gedelegeerden naar Praag ont boden. Dadelijk na hun aankomst is een aanvang gemaakt met de bestudeering dezer voorstellen en het ontwerpen van het antwoord. Volgens het oordeel van bevoegde krin gen zijn de nieuwe Hongaarsche eischen aanzienlijk minder ver reikend dan de aanvankelijk geformuleerde en men acht het dan ook waarschijnlijk, dat de on derhandelingen in de komende dagen, misschien reeds Woensdag, weder zullen worden opgevat. Naar Reuter meent te weten, zullen de Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 69 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Wij publiceeren een tweetal door Prins Bernhard opgenomen foto's van H. K.H. Prinses Beatrix. Deze goedgeslaagde foto's bren gen de blijde mededeeling, dat ons Prinsesje voorspoedig opgroeit. onderhandelingen voorloopig nog langs diplomatieken weg worden voortgezet. ITALIë BESCHIKT OVER EENIGE GEHEIME, VERBAZINGWEKKENDE, UITERST MOORDDADIGE WAPENEN. Het feit, dat, na den „vrede van Mün- chen" de groot democratiën ijlings maat regelen troffen om hun bewapening op te voeren, heeft in de dictatuurstaten ont stemming gewekt. Aan die ontstemming gaf in Italië vooral de „Giornale d'Ita- lia" uiting: Italië kan er zich op beroemen, aldus het blad, reods goed gewapend te zijn en de snelle uitbreiding' van zijn bewape ning, waartoe het in staat is, mag alle groote mogendheden tot ernstig naden ken brengen." Het blad wijst dan op de kracht van Italië's luchtwapen, op zijn geweldige duikbootenvloot, zijin artillerie en „eeni ge geheime verbazingwek kende, uiterst moorddadi ge wapene n", zonder nog te spre ken van den grooten voorraad van ge wone wapenen, waarover het beschikt. Overigens kan Italië wijzen op machtig menschen-materiaal, een schitterende nationale discipline, zijn controle over de Mïddellandsche Zee en zijn uitgebreide posities in Afrika. En daarbij komt dan nog het feit, dat Italië in geval van oor log niet alléén zou staan, maar vrienden heeft, die ook in staat zijn, hun bewape ning op te voeren. ANTI-BRITSCHE PROPAGANDA IN JAPAN. In een manifest van de nationalistische propaganda-organisatie Sjioenso wordt o.a. gezegd: „Laat ons een krachtige houding jegens Engeland aannemen. Laten wij; nieuwe betrek kingen met de mogendheden voorberei den. Ter rechtvaardiging van deze houding wordt verklaard: 1. het land beschikt over een moreele kracht, welke eenig op de wereld is; 2. het leger is het sterkste ter wereld; 3. de marine staat er precies zoo voor als het leger; Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. J Niet ten derde male zou de wereld een I" economische inzinking kunnen weerstaan. 1 Thans zal het zijn: „erop of eronder". Iedere te nemen maatregel moet dus zijn 2 I volkomen economisch gerechtvaardigd. Geen gegoochel meer mei miUioenen of I S milliarden, die niet bestaan of langs den S Iweg der leening gecreëerd moeten worden. I O een omvangrijke leerlingen meer voor S onproductieve doeleinden of voor kwaad, Idat chronisch dreigt te worden. Geen jaar- I lijksche belastlngverhooging, terwijl de omzet steeds daalt en dus de productie I mogelijkheid afneemt. Geen blijvenden toestand scheppen van steunuitkeering of arbeid tegen een karig I" loon, naast een productiestelsel, dat het normale loon uitkeert. Geen welvaart dus of betrekkelijke welvaart I naast pauperisme. Geen langdurige con- ferenties over verlaging van toibarrières I S of monetaire vraagstukken. IDal alles is het paard achter den wagen spannen. j^nidi. 30 (14) W. C. sickerejj Binnenland. Verruiming belastinggebied voor noodlij dende gemeenten. De zorg voor de jeugdige werkloozen. Uitbreiding vestigingswet voor kappers- en bloemenverkoopbedrijf. Buitenland. Rede van don Engelschen Minister Hali fax. Italië beschikt over geheime, moord dadige wapenen. D'e toestand in Palestina. Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA 4. de economische situatie is hecht; 5. de mogelijkheden voor ravitailleering zijn onuitputtelijk. Daartegenover bezit Engeland wel is waar tamelijk sterke krachten om kleine landen te bevechten, maar deze zijn niet in staat een groote, vastberaden natie te bestrijden. Londen, aldus het mani fest, is absoluut niet in staat zijn rechten en belan gen in het Oosten, in het Zuid el ij k deel van den Stil len Oceaan en Australië te verdedigen met zijn tegen woordige krachten zonder een vriendschappelijk com promis met Japan.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1