- IS?/ t per p„De Zeeuw" wartaal f 2.50 f 0.20 js DE P. T. T.-BEGR00TING. Gemengd Nieuws. Jodenvervolging ook in ons land. Briefwisseling. Rechtszaken De iuchtbeschermings- oefenfng op Donderdag Telegrammen. Laatste Berichten. moogt üzelf later oiets te verwijten bebfeenl Finantiëele Berichten. IN VEILIGHEID |ouw steken. De aspanning, wat het ook bezit- 5.m niet. Had zelftucht. En vele jongeren jtoch thuis hoo- [raag u in allen schoone erfe- bn? tiet? Omdat het eten wat opof- ^n, zich inspan- iaal niet. Nota ach veel blasé later (indien [het A.R. gareel |mbus zullen zij 1. Maar zij bei- iet den plichts- nemen zwakke een slechten iat de „zwakke [Nu spelevaren, die de erfenis oeite doen om en. iren. i e n, Voorzitter. lenigingsleven te loten bijval ge- is reeds d'e be- 30 glas-in-lood- vereenigingen, buiten de ge- aken toegezegd, met de geheele en. is speelden Za- "ijid tegen Vol- foliharding won Bond. lor 29 October. I; Swift II— joe HI; E.D.O. .S. II; Blauw WS erk. orde, J. Streef- erkwerd, J. H. Naar Austerlitz ?man, cand. te l, A. H. Helle- kantsplaats len aigemeenen v. Gemeente t9 d'at de geld- nde predifcants- Daarom zal tot >gaan. Wanneer koimen, zal de wijzer te Tiel de a. aan de Ghr. >er a.s. te Roer- i ter verkrijging loma, is als exa- ïeer A. Beeftink Voorloopig verslag der Tweede Kamer. Aandrang tot verlaging der telefoon tarieven. De postbestelling op het platteland. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de P.T.T.-begrooting wordt het volgende ontleend: Sommige leden verklaarden onder de huidige omstandigheden met het oog op de financiëele positie des Rijks met een winstraming van f8.500.000 ook voor 1939 accoord te kunnen gaan. Zij spraken ech ter de hoop uit, dat het binnen afzien- baren tijd mogelijk zal worden de winst deels ten goede te doen komen aan het publiek en deels aan het personeel. Een zoo hooge winst behoort huns inziens in ieder geval geen regel te blijven. Van verschillende zij den werd opnieuw geklaagd, dat de postbestelling op het platte land nog steeds gebrekkig en op vele plaatsen bepaald on voldoende is. Van verschillende zijden werd er bij den minister op aangedrongen de tele foontarieven verder te verlagen. In vergelijking met vele andere landen heeft het telefoonverkeer hier te lande nog lang niet dien omvang aangenomen, welke mogelijk ware. Verlaging van de tarieven zal het verkeer ongetwijfeld snel doen stijgen, zoodat de inkomstenderving, wel ke daarvan in het eerst het gevolg zou zijn, reeds spoedig zal worden goed gemaakt. Verscheidene leden constateerden met instemming, dat op radiogebied ge leidelijk een goede samenwerking is tot stand gekomen en een betere verstandhou ding is gegroeid, terwijl ook ten aanzien van de vraag, welke uitzendingen kunnen worden toegelaten, in het algemeen een bevredigende gedragslijn wordt gevolgd. Een meten met twee maten zagen som mige leden in de beslissing van 's minis ters voorganger om aan de Vrijdenkers- omroepvereeniging allen zendtijd te ont nemen. Ofschoon zij met de doelstelling van deze vereeniging geenszins sympa thiseerden, achtten zij het niet juist, dat beschouwingen van vrijdenkers niet meer mogen worden uitgezonden, terwijl een serie spreekbeurten ten behoeve van de Katholieke actie „Voor God" wel worden toegelaten. Verscheidene leden vestigden de aan dacht op een verklaring van 's ministers ambtsvoorganger waaruit mocht worden afgeleid, dat) het particuliere initiatief bij de radiodistributie primair zou blij ven en dat de N.O.Z.E.M.A. slechts dan tot exploitatie zou overgaan, wanneer dat initiatief in gebreke mocht blijven. Hoe is hiermee nu te rijmen, dat de Nozema de exploitatie van de radiodistributie ter hand is gaan nemen in steden als Delft en Enschedé, terwijl aan particulieren belet werd ondernemingen van dezen aard daar op te richten? Tracht de Regeering thans door middel van de Nozema tot overheids- exploitatie te geraken? Dit zouden de hier aan het woord zijnds leden ten sterkste afkeuren. Kinderverlamming. Bij het driejarig zoontje van de fa milie B., te Amersfoort, is kinderverlam ming geconstateerd. Het betreft hier het eerste geval van deze ziekte in de ge meente Amersfoort. i In verband met de te Harlingen voorgekomen gevallen van kinderver lamming heeft de burgemeester aldaar sluiting van de bewaarscholen gelast. Amsterdam was niet verduisterd. Uit de lucht gezien heeft de verduis teringsproef van Amsterdam vorige week een mislukking opgeleverd. Het is niet prettig dit te zeggen, maar het heeft geen zin het effect mooier voor te stellen dan het is geweest. De hoofdstad was uit de lucht zeer duidelijk zichtbaar door tallooze, zoo niet duizenden lichten uit de huizen, aan de binnenkanten der huizenblokken, maar ook door de op lagere voltage brandende straatlampen in sommige wijken en de „glimlapen" in een ander stadsdeel, ge zwegen nog van de „afgeschermde" auto lichten en de schelle vonken van de elec- trische geleidingen voor tram en trein. Het Amsterdamsche publiek heeft door zorgeloosheid deze proef doen mislukken en haar tot een fiasco gedoemd. (Hbld.) Poging tot berooving. Zater dagavond keerde d'e besteller S., werk zaam bij een der groot-winkelbedrijven te Tiel, huiswaarts, nadat hij bij ver schillende klanten kruidenierswaren per bakfiets had bezorgd. Ter hoogte van de Julianabrug, welke Geldermalsen met Bu ren verbindt, werd eensklaps op hem een schot gelost. Naar schatting werd de kogel op een tiental meters afstand afge vuurd \Vonde.r boven wonder werd S. niet getroffen. Op een afstand van 40 meter in de richting Buren werd een on beheerd rijwiel langs den weg aangetrof fen. Vermoedelijk heeft men S. pogen te berooven. De politie werd van het geval in kennis gesteld, die terstond een on derzoek instelde. Mislukte overval te Beet- sterzwaag. Vrijdagavond zijn twee met revolvers gewapende en gemaskerde man nen de woning binnengedrongen van een bejaard, niet onbemiddeld' echtpaar aan den vrij eenzamen Postweg tusschen Beet- sterzwaag en Hemrik. De kerels eisohten het geld van de oude menschen. De be woner greep echter een mestvork, waar op de mannen het hazenpad kozen. Na eenigen tijd waarschuwden de menschen den in de nabijheid wonend'en boschwach ter, die daarop het politie-apparaat der gemeente Opsterland in werking stelde. Een politiehond werd gerequireerd 'en het spoor leidde naar een woonwagen in Sparjebert. Twee jongemannen zijn hier door de politie aangehouden en overge bracht naar het gemeentehuis te Beet- sterzwaag. Hoewel zij ontkennen, wor den zij toch vastgehouden. Niet-opgeloste moordza ken te Den Haag. Reeds in 1925 kon men in de dagbladen scherpe critiek le zen over het ondeskundig optreden van de Haagsche politie bij geruchtmakende moordzaken. De laatste jaren zijn er weer enkele groote misdrijven bijgekomen en met het drama-Greta Groen zijn er zes groote moordzaken, waarin de dad'er zijn gerechte straf tot heden heeft weten te ontloopen, behalve nog een paar „klei nere zaken. De zes onopgeloste „groote" zaken zijn de volgende: 1. De moord op mr. J. Wijsman, 31 December 1921. 2. De moord in de Engelenbursstraat, m 1925. 8. De moord op den rentenier van der Stijl, 1927. io<Se moor^ °P k®' Bezuidenhout, ia 1927. ö'.£.e moor<ï op den garagehouder Hes in 1937. 6. De moordz&ai-Greta Groen, in 1938. Neen zoover is het nog niet. Maar daar gaat 'het heen als Mussert zijn ideaal om het Nederlandsche volk onder zijn dictatuur te brengen kan vol voeren. Zaterdag werd te Amsterdam door de N.S.B. weer eens een kleine vooroefe ning gehouden. Het „H d b 1." vertelt van een in het R.A.I.-gebouw gehouden vergadering: Het gebouw was inwendig versierd met oranjekleurige, oranjeblanje-bleu en rood-zwarte vlaggen; het rood-wit-blauw ontbrak. Wel waren er de „Dietsche" vlaggen van Vlaanderen en Zuid-Afrika, die bij het binnendragen tegelijk met de „Dietsche" vlag van Nederland (oranje blanje-bleu) plechtiglijk was begroet. Het begin van de bijeenkomst was een vertooning in den stijl, die in deze krin gen gebruikelijk is. Trompetgeschal kon digde den dreunenden opmarsch aan van gelaarsde mannen met tientallen standaarden en vaandels, die door stam pende muziek werd begeleid. Op dezelfde wijze kwamen de partijfunctionarissen en de Kamerleden binnen van achter uit de zaal door het middenpad. D'e heer Mussert liep ook in dezen marcheeren- den stoet mee, op den voet gevolgd door zijn privé-standaarddrager." In een door hem gehouden rede ver klaarde de heer Mussert, dat het tot de eerste daden van het nationaal-socialis- tisch bewind zal behooren al de Joden, die na 1 Augustus 1914 ons land zijn binnengekomen te latenvertrekken bin nen een redelijken termijn voor verbui- zing. Verder deelde de heer Mussert mede, dat thans gen Joden meer tot de N.SB. worden toegelaten, die eenmaal lid zijn kunnen het blijven. DE LUCHTBESCHERMINGS OEFENING. Onze correspondenten behoeven ons van de luchfbeschermingsoefenlng van Donderdag a.s. in hun woonplaats geen bericht te zenden, tenzij zich daarbij iets bijzonders mocht voordoen, zooals ongeluk, sabotage, e.d. Mag men zich voor makelaar uitgeven zonder als zoodanig beëedigd te zijn? In de laatste tij'den gaan steeds meer niet-beëedigde personen zich voor make laar uitgeven. De regeering heeft aan dacht aan dit punt gewijd en zoo is eeni gen tijd geleden een niet-geëedigd'e „ma kelaar" vervolgd op grond van art. 436 W. van S. De kantonrechter te Haarlem, die deze zaak moest berichten, kwam tot een veroordeelend vonnis, evenals in hooger beroep de rechtbank. De Hooge Raad besliste echter, dat op grond van art. 436 W. van S. geen veroordeeling kon volgen. Te Assen waren bij de rechtbank klach ten ingekomen omtrent een soortgelijk geval. Derhalve h ad de officier tegen den betreffenden „makelaar" een vervolging 'ingesteld, nu op grond van art. 328 W. S. (oneerlijke mededinging). Het betrof hier den „makelaar" B. uit De Wijk, die zich al geruimen tijd als zoodanig uitgeeft zonder beëedigd' te zijn. Andere beëedigde makelaar zouden door zijn handelwijze schade hebben ge leden. De officier van justitie wees er op, dat z.i. verdachte het publiek heeft mis leid. Hij verzocht de rechtbank, het von nis zoodanig te redigeeren, dat cassatie mogelijk zal zijn. Aangezien het hier in hoofdzaak om een principe gaat, eischt9 de officier tenslotte wegens oneerlijke mededinging f25 of 25 dagen hechtenis. DE VERDUISTERING. Zooals bekend, zal Donderdagavond over de geheele provincie van 8 tot 10 uur een verduisteringsoefening worden gehouden. Bovendien te Middelburg ook Dins dagavond van 910 en Woensdagavond van 7.3010 uur. Overal zal worden gecontroleerd of de burgerij heeft voldaan aan de verplich tingen, gesteld in de bekendmaking van de Burgemeesters. Zij, die nalatig zijn gebleven, zullen daarvan de gevolgen on dervinden. Het is dan ook zaak zorg te dragen, dat tijdig met het treffen van de noodige maatregelen ter voorkoming van licht- uitstraling wordt begonnen. Men denke er vooral aan, ook de ach terkanten eventueel de zijkanten van ge bouwen behoorlek af te schermen. Dakvensters e.d. mogen niet worden vergeten. Het is verder ge- wenscht te zorgen, dat niet ondoordacht een electrisch lampje wordt aangedraaid als men zich b.v. naar de gang of een ander vertrek, waarvan de ramen niet af geschermd zijn, begeeft, omdat zelfs een klein licht voor den waarnemer in een vliegtuig een .voldoende aanwijzing kan zijn en de geheele verdonkering daardoor geen effect zal sorteeren. Het verdient aanbeveling koplampen, evenals stop- en achterlichten van auto's af te schermen met blauw papier. Rijwielen mogen in het geheel geen licht voeren. Tijdens de verdonkering blijve men zoo veel mogeljjk thuis. FAMILIEDRAMA. EENRMU. (Gr.) Vanochtend is de 70- jarige H. D. in zijn woning te Eenrum tijdens een familietwist met een scheer mes ernstig gewond. De familie-verhou ding in het gezin was al eenigen tijd ge spannen. Vanmorgen ontstond wederom ruzie. Een 30-jarige dochter greep een scheer mes en bracht den vader 6 verwondingen toe. Buren waarschuwden direct den veldL wachter en een geneesheer. De toestand van den ouden man is ernstig. De doch ter is aangehouden en naar Groningen overgebracht. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. PRINSENHAGE. DE 69-jarige heer J. Niemeijer, oud-rector van het Gymnasium te Breda, is Dinsdag j.l. te Prinsenhage door een auto aangereden. In het ziekenhuis aldaar is hij van nacht aan de gevolgen daarvan over leden. JONGEN ONDER ZAND GESTIKT. WAGENINGEN. Hier hebben Zaterdag eenige kinderen op den Wageningschen berg een kuil gegraven van een paar Meter diepte. Terwijl zij daarin speelden stortte plotseling het zand in, waarna de kinderen de kuil verlieten. De 13-jarige H. van Kooten wilde nog eens naar de instorting gaan kijken en begaf zich opnieuw in de kuil, daarbij deed zich een nieuwe inStorting voor, waardoor de jongen door het zand werd bedolven. Toen hij werd uitgegraven bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. VECHTPARTIJEN IN ROETHENIë. LONDEN. Uit Praag wordt gemeld, dat bij geheime vechtpartij in Roethenië tus schen 700 en 800 Hongaarsche terroristen zijn gedood. Te Praag moeten deze cijfers zijn toegegeven. Bovendien werden 400 personen gevangen genomen. Een groot aantal is officier van het Hongaarsche leger. DYNAMIET ONDER JAPANSCHE GEBOUWEN. HANKAU. Onder alle Japansche ge bouwen wordt dynamiet gelegd. De auto riteiten hebben toegezegd de vreemde lingen te zullen waarschuwen 24 uur vóór de lonten worden aangestoken. HET VERTREK VAN BENESJ. LONDEN. De correspondent van de Daily Telegraph te Praag verklaart te hebben vernomen, dat vrienden van Be- nesj inlichtingen hebben ontvangen over Duitsche voornemens, welke hen aanlei ding gaven er bij Benesj op aan te dringen zoo snel mogelijk doch kalm het land te verlaten. NIEUWE LUCHTAANVALLEN TE HANKAU. SJANGHAI. Luchtaanvallen hebben gis teren te Hankau aanzienlijke schade aan gericht. Daar het grootste deel van het politiecorps de staid had verlaten, werd het verkeer tijdens het alarm niet ge staakt. Er ontstond geen paniek. De mees te inwoners hebben de stad verlaten en de tegenwoordige bevolking bestaat voor een deel uit vluchtelingen van de fron ten die in de straten bivakkeeren en honger en koude ljjden. Het sterftecijfer is zeer hoog. De Iqten worden niet weg gebracht. BOMBARDEMENT OP BRITSCHE KANONNEERBOOT. SJANGHAI. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat 6 zware bombarde mentsvliegtuigen een aanval hebben ge daan op een Britsche kanonneerboot te Tsjangsja. Op de boot werd aanzienlijke schade aangericht, doch er zijn geen slachtoffers te betreuren. De Britsche marine-autoriteiten hebben bij de Japansche vlootautoriteiten krach tig geprotesteerd tegen dezen aanval. ONTPLOFFINGEN EN BRANDEN TE KANTON. Uit Sjanghai wordt gemeld: In Kanton was het gisteren een dag van ontploffingen en branden. In een winkelwijk woedde gisteren den gehee- len dag het vuur. Gemeld wordt, dat de Japansche troe pen een punt hebben bereikt, dat van groot belang is voor de verdediging van Kanton. DE CHINEESCHE DOLLAR GESTEGEN? SJANGHAI. Gemeld wordt, dat de Chi- neesche dollar plotseling is gestegen daar volgens nog niet bevestigde geruchten Tsjang Kai Sjek zou zijn afgetreden en de vrede worden gesloten. Emeritaat, Ds S. Spaans, Doops gezind predikant te Assen en Stadskanaal, is voornemens tegen 8 Janari 1939 eme ritaat aan te vragen. Ds Spaans, geboren 1873, werd in 1898 proponent en deed 9 Januari 1899 zjjn intrede te Goes. Later stond hij te Enkbuizen (1907 1917} en op 28 October 1917 deed hij zjjn intrede te Assen. Den 9den Januari herdenkt ds Spaans zijn veertig-jarig ambtsjubileum. Noodlanding met bran denden vleugel. Bij Montgomery, in Alabama (Ver. Staten), heeft een lijn- vliegtuig, dat dionst deed tusschen New Orleans en Atlanta, een noodlanding moeten maken, doordat een vleugel in brand was geraakt, en een motor dreigde los te raken. De bestuurder en zijn metgezel slaag den er in, den buitengewoon moeilijken omstandigheden ten spijt, het toestel veilig op den grond te brengen, waarna zij zelf konden ontsnappen door het noodluik in het plafond van de stuur hut. Zij hadden slechts lichte verwon dingen opgeloopen. De elf passagiers konden ongedeerd het vliegtuig verlaten. Toestel en post zijn geheel in vlammen opgegaan. HET RIJWIELTOUR ISME. Vergadering der internationale commissie. Te Amsterdam is Zaterdag een ver gadering gehouden van de commissie voor rijwieltoerisme van de Alliance in ternationale du tourisme, het internatio nale lichaam op toeristisch gebied. Op deze vergadering, die geleid werd door den heer W. A. M. Westerouwen van Meeteren, directeur van de afdeeling toe risme van den A.N.W.B., kwamen eenige belangrijke onderwerpen ter sprake. Zoo werd een tekst opgesteld voor een internationale conventie voor wielrijders, waarin de uniforme minimumeischen, aan welke een rijwiel in de verschillende landen zal moeten voldoen, werden neer gelegd. Vanzelfsprekend Is deze conven tie van groot nut voor de bevordering van het internationaal toerisme per fiets. Besloten werd tot invoering van een carnet, welk document dan alle bestaan de grensdocumenten zal kunnen vervan gen, eveneens dus een maatregel ter ver eenvoudiging van het reizen per rijwiel in het buitenland. Verder zal binnenkort een klein boek je in het Nederlandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch verschijnen, waarin alles zal staan omtrent hetgeen van rijwiel en berijder in de verschillende landen ver- eischt wordt. HET BIJZONDERE INVOERRECHT OP BENZINE. Het oordeel van de Tweede Kamer. Aan het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp houdende nadere voorzieningen ten aan zien van de heffing van het bijzondere invoerrecht op benzine, wordt het vol gende ontleend: Soimmige leden stelden de vraag, of het wel verstandig beleid moet worden genoemd, de benzinebelasting op de te genwoordige hoogte te handhaven. Zij meenden, dat een verlaging van deze be lasting de totale opbrengst zou doen stij gen wegens de stimuleering van het ge bruik van motorrijtuigen, welke daarvan het gevolg zou zijn. Andere leden betwijfelden de juistheid van deze meening. Op het motorverkeer drukken heel wat meèr lasten dan de benzinebelasting alleen. Een verbetering van beteekenis van het benzineverbruik zou alleen kunnen worden bereikt, indien deze lasten over de geheele linie belang rijk zouden worden verlaagd. Onder de leden, die tegen het ontwerp bezwaren hadden, waren er die des noods bereid zouden zijn, daarover heen te stappen, indien de verlenging zou wor den gevraagd, voor een tij'd van ten hoog ste twee jaren. Een verlenging voor den tijd van vijf jaren kwam hun in elk geval onaannemelijk voor. Geelden kinderen nu levertraan. Maar neem de bette levertraan i JecovlfaL Die bevordert o.a. den groei en weert de Engeltche ziekte] BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes vorige koers heden H. V. A. 47354 47424 Ned. Ind. Handelsbank 130 13124 Philips 235 237 Unilever 14324 145 A. K. U. 43 4224 Amsterd. Rubber 23724 23824-9 Kon. Olie 33754 334 Deli Mij. 291 28624 Scheepvaart Unie 122 12024 Kon. Boot 124 125 3 pet. Nederland 1938 10124 1017/i. 3 pet. Nederland 1937 9954 9924 U. S. Steel 4754 491. Anaconda 296/b 301/1. Bethlehem Steel 477/s •49®/8 Cities Service 7 7 Intern. Nickel 42 43 Shell Union ll0/l6 ll0/l6 Kennecott 36Ve 37 Radio 7 654 Car Foundry 217/e 228/e Tidewater 103/e 10»/i. Midcont. Oil 1224 12'/s General Motors SS6/!. 39 Am. Enka 2954 29 Am. Water Works 1024 1024 Republic Steel 1424 löVs Continental Oil 22 2124 De beurs heeft de tamelijk vaste koer sen van hedenmorgen niet geheel kunnen behouden. Er bleek wat aanbod te be staan, waardoor de openingskoersen der locale fondsen niet veel hooger waren dan Zaterdag. Enkele zelfs lager zooals Kon. Olie, Scheepv. Unie en Deli Batavia Tabak. Overigens waren de groote fondsen 12 pCt. beter. Fokkers een 4 pCt. in herstel. In de Amerikanen was eenige neiging tot winstaeming melkbaar, vooral voor Staal, die moeilijk de openingskoersen konden behouden. Voor Radioshares die den laatsten tijd in Amerika zeer actief verhandeld wor den bestond ook hier goede vraag. De beleggingsafdeeling was sterk en onveranderd. Wisselkoersen. Amsterdam, 24 Oct., 2.30 u. Berlijn 73.50—73.65. Londen 8.768.77. Parijs 4.904.92. Brussel 30.0830.14. New-York 1.8334—1.8454. .A Die laatste twee woorden heeft de wijsgeer vergeten, maar voor de meeste men schen op straat kan het geen kwaad om ze er nog even bij te zetten! KONINKL. NEDERL. LANDBOUW- COMITé. Aanzienlijke verlaging van de graan prijzen. In de 28ste algemeene vergadering van het Kon. Ncderl. Landbouw-Comité heeft de voorzitter, de heer J. L. N y s i n g h, er op gewezen, dat de landbouw van de tijdelijke opleving weinig profijt heeft ge trokken, omdat de Regeering de toeslagen uit het Landbouwcrisisfonds proportioneel heeft verminderd. Deze gedragslijn is niet tegenover de industrie gevolgd. Sedert de vorige ver gadering zijn de graanprijzen op de in ternationale markt aanzienlijk gedaald, hetgeen voor ons land van zeer groote beteekenis is, omdat 2/3 van ons bouw land met granen is beplant. Voor de rogge bedraagt de daling 40 pet., voor de tarwe 33 en voor de gerst 36.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3