Het Regeeringsbeleid getoetst. r^JUDVADTs^ Dagblad voor de Provincie Zeeland Oe strijd in China. EERSTE BLAD. MAANDAG 24 OCT. 1938 53c JAARGANG - No. 20 Atgemeene beschouwingen van de Tweede Kamer over de Rijksbegrooting Buitenland. De toestand in Palestina. De Koninklijke Familie UitgaveN. V. Uitgevers - Maatschappij .Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 4445S Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.00 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllsslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Verschenen is het voorloopig verslag van de Tweede Kamer betreffende de algemeene beschouwingen over de Rijks begrooting 1939. Wij ontleenen daaraan het volgende: Sommige leden waren van oordeel, dat van het p o s i t i e f - C h r i s t e 1 ij k ka rakter van het Kabinet tot nu toe weinig is gebleken. De lijn der regeeringspolitiek is de zelfde als onder het vorige Kabinet en ook de zakelijke politiek is weinig ver anderd. Verscheidene andere leden spraken hun waardeering uit voor de vastheid van hand, waarmede de regeering in deze moeilijke tijden het schip van staat voert. Zonder twijfel is mede daardoor het saam- hoorigheidsgevoel van ons volk bevorderd. De grief, tegen het karakter van de Troonrede ingebracht, konden deze leden tot op zekere hoogte onderschrijven. Gaarne zouden zij daarin een meer principiëel-christelijken toon hebben aangetroffen. Het beleid van het Kabinet aldus deze leden moet vooral beoordeeld wor den naar zijn houding ten opzichte van het probleem der werkloosheid. En als men de miilioenennota nauw keurig bestudeert, treft men daarin tal van gegevens aan, welke er op wijzen, dat hier inderdaad van een zeer belangrijk samenstel van maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid sprake is. Allereerst valt, naar werd opgemerkt, te wijzen op een aantal maatregelen van oeconomische politiek. Bij deze maatregelen is het juiste uitgangs punt een versterking van het particuliere bedrijfsleven. Voorts gaat het thans niet meer om het lenigen van de gevolgen der werkloos heid, maar om de bestrijding van de werkloosheid zelf. Dit is een logisch ge volg van de wijze, waarop de toestand zich allengs ontwikkeld heeft. De men- schen worden thans niet meer bezig gehouden met min of meer gezocht werk, maar zij zijn werkzaam bij ontginningen, ontwateringen en werken van soortge lijken aard, welke elk voor zich bijdra gen tot verhooging van de welvaart en blijvende werkverruiming medebrengen. Het is toe te juichen, dat de regeering thans de mogelijkheid ziet om de positie der arbeiders aan dezen gewijzigden toe stand te doen beantwoorden. Noode verklaarden deze leden in de Troonrede elke overweging te hebben ge mist met betrekking tot het zoo belang rijke en van hun zijde herhaaldelijk op den voorgrond gestelde vraagstuk van de oeconomische samenwerking tusschen Nederland en Neder- landsch-Indië tot verhooging van de welvaart in het geheele rijk. De uiteenzettingen, in de miilioenen nota omtrent 's rijks financiën ge geven, achtten de leden, hier aan het woord, in pessimistischer toon gesteld dan noodig ware geweest. Deze leden waren van oordeel, dat de financiëele positie des lands minder ongunstig is dan de regeering zich voorstelt. Het ligt voor de hand, dat die positie niet roos kleurig is, maar zij is toch ook niet zoo slecht, dat niet zou kunnen worden over wogen, in afwachting van gunstiger jaren een deel der uitgaven, b.v. van die, verband houdende met de werkloos heid, ongedekt te laten. Op grond van deze zienswijze meenden zij zich nog hun oordeel te moeten voor behouden over de vraag of het gewenscht is, in vollen omvang over te gaan tot de verwezenlijking van de aangekon digde belastingplannen. Dat de noodzakelijkheid van de defen sievoorzieningen thans in bree- den kring wordt gevoeld, stemt, naar verscheidene leden opmerkten, tot erken telijkheid. Onverdiend achtten zij echter het verwijt, dat in dit opzicht stelselloos te werk zou worden gegaan. Evenmin konden zij de juistheid erkennen van de getrokken parallel tusschen de onlangs in dringende omstandigheden gevoteerde f100 millioen voor de weermacht en de gelden, welke noodig zouden zijn voor kapitaalsinvesteering ter verruiming van de werkgelegenheid. Immers het eerste bedrag had een onmiddellijke bestem ming. De dikwijls en ook thans weder gepo neerde tegenstelling tusschen defensieuitgaven en uitgaven voor sociale doeleinden kon den deze leden niet aanvaarden. Zij wezen er in dit verband trouwens op, dat sinds 1914 de sociale uitgaven veel meer zijn gestegen dan de uitgaven voor defensie. Een deel van deze leden meende nog een bijzonder woord te moeten wijden aan het vraagstuk van de Zon dagsrust, Naar hun meening spreidt de regeering in dit opzicht niet de ge- wenschte activiteit ten toon. Met name oefent zij met betrekking tot deze aan gelegenheid onvoldoenden invloed uit op de gemeenten. Hier en daar Is zelfs het regeeringsjubileum op Zondag gevierd. Voetbalwedstrijden en goedkoope treinen blijft men op dien dag in onverminderde mate aantreffen. Tegen het verleenen van ex portpremies zouden verscheidene leden geen bezwaar maken, Indien slechts vaststaat, dat de tegenwoordige uitvoer er geen nadeel van ondervindt. In verband met een van de andere zijde in die richting gedane suggestie meenden deze leden reeds thans te ken nen moeten geven, dat zij tegen het op- j leggen van een arbeidsplicht in welken vorm ook, onoverkomelijk be zwaar hebben. Eenige leden gaven als hun oordeel te kennen, dat de regeering onvoldoende optreedt tegen de zedenverwilde ring, dit begrip in den ruimsten zin genomen. De openbare eerbaarheid wordt onvoldoende beschermd. De bepalingen tegen godslastering zijn niet dwin gend genoeg. Toegelaten wordt, dat in openbare vergaderingen dingen worden gezegd, welke voor ons land uitermate gevaarlijk kunnen zijn. Andere leden kwamen tegen deze be schouwing op. Eenige leden meenden de aandacht der regeering te moeten vragen voor de oeco nomische gevaren, welke aan de vor ming van trusts en kartels in ons land zijn verbonden. De concentratie van bedrijven, zooals die b.v. bij de Uni lever plaats grijpt, achtten zij niet zon der groote bezwaren voor de handhaving van een krachtigenmiddenstand zoowel als het behoud van afzetgebied voor de landbouwproducten van onzen eigen bodem. Verscheidene leden 'verklaarden, dat zij gaarne meer vastheid van beleid bij de regeering hadden gezien ten aanzien van de kwestie van het centrale vliegveld. Geklaagd werd, dat de grond in Zeeuwsch-Vlaan der en meer en meer in handen komt van vreemdelin gen. Men achtte dit allerminst gewenscht en zag daartegen gaarne maatregelen genomen. DE OUDE STAD JERUZALEM THANS VRIJWEL GEHEEL BEZET. De ongeregeldheden in het land duren voort. De oude stad van Jeruzalem is thans volledig bezet, met uitzondering van de moskeewijk en eenige verdachte buurten, die nog doorzocht moeten worden. Of schoon van tijd tot tijd nog schoten wor den gehoord, is het duidelijk, dat de toe stand algemeen verbeterd is. In de oude stad mag men zich overdag weer op straat begeven tusschen des morgens 7 en des middags 5 uur en in de nieuwe stad tus schen 5 uur des morgens en 11 uur des avonds. Twee landmijnen zijn tot ontploffing gekomen, toen een militaire trolley voor bijreed op de spoorlijn HaifaLydda, nabij Toelkarem. Een Britsohe soldaat werd licht gewond. Er is een poging gedaan om het spoor wegstation te Jaffa te vernielen door brandstichting. Dó vlammen werden ech ter gedoofd voordat schade van belang aangericht was. Te Hebron is een Palestijnsch agent van politie doodgeschoten. De synagoge en de Joodsche school werden in brand gestoken en liepen schade op. In antwoord op het kortgeleden uitge vaardigde bevel der regeering, dat alle mannelijke inwoners boven de 16 jaar zich moeten laten inschrijven voor een gratis identiteitskaart, hebben de Arabi sche leiders van hun kant bevelen uitge vaardigd, waarin zij' een ieder, van wien bekend wordt, dat hij een identiteits kaart verworven heeft, dreigen onmid dellijk neer te schieten. Zondagmorgen hebben zich op acht punten in Palestina ongeregeldheden voorgedaan. Nabij' Tel Aviv hebben de rebellen met vruchten volgeladen sinaas- appelboomen uit den grond gerukt. Ver schillende gebouwen, eigendommen van Joden, werden te Jaffa en Hebron in brand gestoken. In Beersheba werden de belastingkantoren geplunderd. Uit ontvangen inlichtingen blijkt, dat de Arabische nationalisten hun tegen stand willen voortzetten, totdat in de Arabische zaak voldoende toezeggingen zijn gedaan. Zij verklaren terstond met de troebe len te zullen ophouden, zoodra zij ver krijgen: le. dat wordt afgezien van het ver- deelingsplan; 2e. dat de immigratie wordt stopge zet; 3e. dat transacties in grond worden verboden; 4e. dat een constitutioneele binnen- landsche regeering wordt gevormd; 5e. dat een alliantieverdrag met Ea- geland wordt gesloten. Van haar zijde heeft de Britsche re geering laten weten, dat zij de orde wil herstellen alvorens de kwestie grondig te regelen. DE BEZETTING VAN KANTON VOL TOOID. DE STAD BIEDT EEN VER- SCHRIKKELIJKEN AANBLIK. In een Zaterdagmiddag door het Ja- pansche keizerlijk hoofdkwartier uitge geven communiqué wordt medegedeeld, dat de Japansche strijdkrachten in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de bezet ting van Kanton hebben voltooid. Omtrent de opmarsch naar Kanton wordt nog bekend, dat de Japansche troepen in negen dagen tijds tweehon derd kilometer hebben afgelegd, dank zij het gebruik van motorvoertuigen en ra- vitailleeririg door vliegtuigen, terwijl de Chineezen weinig of geen weerstand bo den. De opmarsch van de Japanners in dit gebied is zoo snel in zijn werk gegaan, dat verscheidene Chineesche afdeelingen geen kans gezien hebben te ontkomen. Alleen een kleine gemechaniseerde eenheid van het Chineesche leger heeft eenige K.M. buiten Kanton tegenstand geboden. Zij wist de oprukkende Japan sche troepen drie uut lang tegen te hou den, totdat ziji volkomen in de pan werd gehakt. Men verwacht dat de Japansche troe pen weldra de geheele spoorlijn Kanton- Hankau, alsook de andere spoorlijnen in Zuid-China zullen bezetten. Eén speciale correspondent van Reu ter meldt uit Kanton, dat de straten een verschrikkelijken aanblik bieden. Duizen den mannen, vrouwen en kinderen, vol komen verbijsterd door den snellen loop der gebeurtenissen, bivakkeeren met hun armzalige have op straat, niet wetend, waarheen zij moeten vluchten, zieken en gewonden van vroegere luchtbombarde menten zijn voor de hospitalen op straat gelegd, daar het personeel der zieken huizen gevlucht is. Overal heerscht ge brek aan voedsel en drinkwater. De Chineesche legers trokken in wes telijke richting terug. Plotseling hoorde men hevige ontplof fingen. Chineesche genie-soldaten lieten aohtereenvolgens de betonnen vesting werken, een aantal papierfabrieken, de gevangenis en de regeeringsgebouwen in de lucht vliegen; minder belangrijke ge bouwen werden in brand gestoken. Geheele stadswijken staan in lichte laaie. Tokio viert feest. Tokio is geheel onder den indruk van de snelle inneming van Kanton. De pers slaat de beteekenis van de overwinning bij Kanton hooger aan dan de overwin- ning bij' Sjanghai een jaar geleden. De woordvoerder van de marine-af- deeling van het keizerlijk hoofdkwartier verklaarde, dat de val van Kanton in tien dagen een succes is, dat ongekend is in de annalen van de krijgsgeschiedenis van de wereld. Regeeringskringen te Tokio verzeke ren, dat de val van Kanton de eerste doodelijke slag is voor het regime van Tsjiang Kai-sjek. Zij verklaren, dat de Chineesche militairen nu van hun ravi- tailleeringsbasis zijn beroofd en dat de laatste uitweg voor den Chineeschen ex port is afgesloten en dat hiermede een bron van voorziening met vreemde devie zen voor China is afgesloten. Hoe het in Hankau gesteld is. Alle winkels in Hankau zijn gesloten en er is minder verkeer, daar een groot deel der burgerbevolking de stad heeft verlaten. Men verwacht dat de watervoorziening spoedig zal worden stopgezet. Het spoorwegverkeer van Hankau naar het Zuiden is gestaakt. Volgens een Japansch frontbericht zijto Vergezeld van een hofdame heeft H.M. de Koningin Zondagmiddag een autorit gemaakt. Enkele minuten voer half vier keerde Zij weer op het paleis Het Loo terug. De tocht, welke ruim een uur duurde, ging langs enkele der mooiste plekjes van de Veluwe, n.l. de Dassenberg en Hoog Soeren, waar de bosschen thans volop in herfsttooi preken. Prinses Juliana en Prins Bernhard maakten samen een autorit. De Koningin en Prinses Juliana woon den gisteravond te Apeldoorn in d'e kerk der Evangelisch Luthersche gemeente den jeugddienst bij, waarin ds H. J. Jaanus, van Rotterdam, voorging. de Japansche troepen geen zestig km. meer van Hankau verwijderd. De troepen van de Noordelijke groep hebben de grens der provincies Horan en Hoepeh overschreden en vechten aan de spoorlijn PekingHankau om Woefcsjengkwan, de sleutel van den Woetsjengpas. Japansche waarschuwing aan de Mogendheden. De Japansche vlootcommandant heeft in een nota den in aanmerking komen den mogendheden meegedeeld, dat van Zondag af, ook des nachts met vliegtuig- aanvallen op de Jangtse nabij Hankau gerekend moet worden, omdat daar ster ke Chineesche troepencomingenten de rivier overtrekken. Den mogendheden wordt derhalve verzocht, hun schepen vóór Zaterdag middernacht tot minstens tien mijl boven Hankau te verplaatsen en de nieuwe ligplaatsen, alsmede de be wegingen dezer schepen mede te deelen aan den Japanschen bevelhebber. De Engelsche marine-autoriteiten heb ben geweigerd te voldoen aan van Ja pansche zijde tot hen gerichte verzoeken, Britsche oorlogsschepen te verwijderen uit de omgeving van Hankau en Kan ton. De Engelsche oorlogsschepen blijven te Hankau bij' de Britsche concessie en te Kanton bij de internationale concessie op het eiland Sjamien liggen. Nadat Zaterdag de spoorwegstations buiten Hankau waren bestookt, zijn Ja pansche bommenwerpers Zondag tot vier keer toe boven de stad verschenen. Zij lieten veel brandbommen vallen, zoodat op verscheidene plaatsen branden zijn uitgebroken. Paniek is niet ontstaan. Omtrent het aantal dooden is niets be kend. Zesendertig bommenwerpers hebben deelgenomen aan den eersten grooten luchtaanval sinds verscheidene weken op de Chineesche steden in de provincie Woehan. Achttien toestellen bombar deerden het station tWoetsjang, waar door verscheidene branden ontstonden. Spoorrails en spoorrijtuigen zijn ver woest, de watertoren beschadigd. Smar telijke tooneelen speelden zich af van huilende vrouwen en kinderen. Het aan tal slachtoffers is betrekkelijk gering, doch de verminkte lichamen der dooden boden een naargeestigen aanblik. Oud-minister Tsjen tegen Tsjang- Kai-SJek. Een der meest vooraanstaande figuren uit het politieke leven in Zuid-China, Eugène Tsjeng, voormalig minister van buitenlandsche zaken, heeft in scherpe bewoordingen het beleid van Tsjang-Kai- Sjek aangevallen. Tsjeng eischte het aftreden van den maarschalk en een radicale wijziging in de leiding. „De val van Kanton is een nationale vernedering, welke door geen Kanton- nees zonder meer kan worden geaccep teerd, met uitzondering van de verraders. Deze nederlaag heeft de totale onbe kwaamheid van Tsjang-Kai-Sje'k bewe zen," aldus Tsjen. De berichten, dat Tsjang-Kai-Sjek en zijn vrouw Hankau verlaten hebben, zijn niet juist. TSJECHISCHE VOORSTELLEN DOOR HONGARIJE AFGEWEZEN. In welingelichte Hongaarsche kringen verklaart men, dat de „Tsjechoslo- waaksc'he voorstellen, die Zondag in den ministerraad te Boedapest besproken zijn, in hun huidigen vorm geen grond slag voor een accoord yormen". De minister van buitenlandsche zaken van Kanya heeft een tegenvoorstel doen opstellen, dat terstond aan Praag zal worden overhandigd. De nieuwe voorstellen van de Tsjechi sche regeering aan Hongarije zouden in houden het afstaan van een gebied van ongeveer 10.000 vierkante kilometer te gen 12.940 vierkante kilometer, welke door Hongarije werden geëischt. Nu Hongarije de nieuwe Tsjechische O eld toch kan men niet eten noch drinken, I" men kan er niet in wonen noch zich er in kteeden, men kan er alteen Iets voor koopen. Het is een hulpmiddel en anders niet, want I uiteindelijk gaat het niet om geldbezit, wdoch wel om het bezit van „producten". S» Zonder geld kan men leven, zonder pro ducten niet. Het „geld" Is thans nog de belemmering I'om tot welvaart te komen. W(j zullen nog moeten leeren met „geld" om te gaan* bh. 22-23 (13) W. C. Slckenj ■liaamiw 11 mmm i i «ai 11 Dit nummer bestaat uit 2 bladen tielanyiijkste Nieuws Binnenland, Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Rijksbegrooting, Die verlenging der doodehands-belasting. Voorloopig Verslag der Justitie- en Postbegrooting, Buitenland. Tsjechische voorstellen door Hongarije afgewezen.. De bezetting van Kanton. Dó toestand in Palestina. grensvoorstellen v$n de hand heeft ge wezen, is de hervatting der onderhande lingen voor onbepaalden tijd uitgesteld. Intusschen is de toestand in Roethe- nië zeer onzeker, tengevolge van een binnendringen van Hongaarsche agita toren, die een aantal incidenten hebben veroorzaakt. GEBREK AAN ARBEIDSKRACHTEN IN DUITSCHLAND. De Duitsche Rijksorganisatieleider dr Ley heeft tijdens een betooging te Leip zig gesproken over het gebrek aan ar beidskrachten in Duitschland. Hij zeide, dat de prestatiewedstrijd der bedrijven dit jaar tot taak heeft die ondernemin gen te onderscheiden, die met het ge ringste aantal arbeidskrachten de best mogelijke prestatie bereiken. Als laatste maatregel tot het verwer- werven van nieuwe arbeidskrachten noemde dr Ley een naar het vaderland terug laten komen van in het buitenland wonende Duitschers. Ook het bevriende Italië helpt het ge brek aan menscben in Duitschland op te heffen. BENESJ TE LONDEN. De Tsjecho-Slowaaksche gezant te Londen, Masaryk, heeft Zaterdag aan Reuter medegedeeld, dat oud-president Benesj te Londen is aangekomen voor een zuiver particulier (bezoek. lOnder geen voorwaarde kan hij geïnterviewd worden. De gezondheidstoestand van den oud president der Tsjecho-Slowaaksche re publiek is niet goed en hij' zou zeer dankbaar zijn, wanneer hij niet lastig zal worden gevallen. Benesj zal zich binnenkort naar de Ver. Staten begeven, waar hij, gelijk ge meld, door de universiteit te Chicago is uitgenoodigd, om een reeks conferenties te geven. GEEN JODEN NAAR ZUID-WEST- AFRIKA. Van betrouwbare zijde wordt verno men, dat de Duitsche regeering op het laatste oogenblik een groep Joden, welke Duitschland wenschte te verlaten om naar Zuid-West-Afrika te gaan, verbo den heeft het land te verlaten, hoewel blijkbaar alle voorbereidende maatrege len waren getroffen en zoowel de regee ring van Zuid-West-Afrika als de Duit sche regeering de noodige papieren had den verstrekt. Verklaard werd, dat zoo lang de kolo niale kwestie nog niet geregeld is, de Duitsche regeering zich ertegen zal ver zetten, dat Joden zich vestigen in de vroegere Duitsche koloniën. DUITSCHE SPIONNAGE IN ZWITSERLAND. „De politie te Bazel nam den bar-man van een restaurant in hechtenis, die aan Duitschland inlichtingen over de gedra gingen van in de Rijnstad levende Duit schers verstrekte." „Te Zürich werden drie buitenlandsche communisten gevangen genomen, die toezicht op peisonen hielden, die als te genstanders van Moscou bekend ston den." „Te Solothurn werd een Zwitser ge vangen genomen, die militaire spionnage ten gunste van Duitschland in den Elzas had bedreven."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1