Godsdienst en leven. r^JUÖVADÏS'1 EERSTE BLAD. De Tweede Kamer. Buitenland. De strijd in China. In oud-Jeruzalem blijft het onrustig. ZATERDAG 22 OCT. 1938 53e JAARGANG - No. 19 Niet los van den wortel. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. FANOY, Lange Burg 40. Telefoon 28 Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vllssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen Met blijdschap kan worden geconsta teerd, dat den laatsten tijd van een op leving van het religieuze leven kan «wor den gesproken. Niet alleen in het vrijzinnige, maar ook in het sociaal-democratische kamp worden stemmen beluisterd, die daar vroeger niet of veel zwakker werden ge hoord. Men heeft het Dr Colijn zelfs kwalijk genomen dat hij zijn Kabinet niet op breeder© basis heeft geplaatst omdat er toch ook bij de linkerzijde bereidneid was tot handhaving van de Christelijke grondslagen van ons volksleven. Wij1 kunnen ons hierover verblijden. Maar tegelijkertijd is het noodig er steeds weer .aan te herinneren, dat gods dienst en religie nooit losgemaakt mo gen worden van den wortel. Bij het begrootingsdebat in 1928 was het Dr de Visser, die er bij de bespreking van het huwelijksvraagstuk op woes, dat principieel verzet tegen de gevaren die er op dit gebied dreigen, alleen geboden kan worden door hen, die het huwelijks recht, gegrond in het Christendom, als meester erkennen over 's menschen wil, „En zoo voegde hij1 er aan toe wat van het huwelijksrecht geldt, is even zeer van toepassing op denkbeelden over gezag, gezin en vrijheid. Ja, in hoofd zaak zijn onze nationale instellingen in het algemeen gegrond op het Christen dom. Ongetwijfeld zijn er nog velen, die dat oude betrekkelijk bleven eeren, maar het tevens losmaakten van den wortel waaruit het opkwam en nu steeds meer onder den invloed komen van oen strea ming des tijds, die hen onwillekeurig medezuigt, of die zij zelfbewust volgen" Het gevaar waarop Dr de Visser bier wees, zien wij in onze dagen in ver sterkte mate. Er zijn verschijnselen die op een ople ving van het religieuze bewustzijn dui den. Maar het is ook duidelijk, dal er een pogen is, de religie los te maken van den wortel. Men spreekt dan van een Christendom boven geloofsverdeeldheid en bedoelt een Christendom los van den Christus in Gods Woord gepredikt, Men wil religie, maar een religie los van Gods Woord. Los van den wortel en daarom on houdbaar en krachteloos. God dienen, wil zeggen zich voor God buigen. Hem als den Oppersten Sou- verein erkennen, omdat Zijn Naam alleen is hoog verheven, en Zijn majesteit is over de aarde en den hemel. God de Heere, die Zich in Zijn Woord aan ons openbaarde, is de Schepper van het heelal. En daarom bestaat er niets, ten aanzien waarvan niet zouden gelden de ordeningen door Hem gesteld. Die belijdenis echter gaat velen te ver. Zij willen wel erkennen de waarde van den godsdienst, zij zijn niet afkeerig van religieuse aandoeningen, maar van een onvoorwaardelijk buigen voor, en een met heel hun hart en ziel en zinnen dienen van God, willen zij niet weten. Dat komt hunne menschelijke eer te na. En daarom scheppen zij zich een God naar hunne gedachten. Groot is het aantal goden, dat in onze dagen wordt gediend en gesteld in de plaats van den eenigen waren God. De een buigt voor het kapitaal. De ander voor de organisatie. De derde voor het getal en de massa en de vierde voor den dictator. Neen zegt weer een ander, zulk een godsdienst kan toch niet bevredigen. En hij stemt in met den dichter: God is een louter Niets, hem raakt geen Hier noch Na, Hoe meer gij naar hem grijpt, zoo meer ontvliedt hij u. En men eindigt, om toch het hoofd hoog te kunnen houden in zelfaanbidding en verklaart: Ik heb alleen mij zelf aanbeden, Mijn afgod was mijn eigen hart. Tegenover deze soorten „religie" neemt Gods Woord vierkant positie. Voor geen tweeërlei uitlegging vatbaar weerklinkt de eisch: Gij zult geen andere goden voor mijn aangezicht hebben. Met één slag wordt al het eigenwijs menschelijk gekonkel vernietigd. Geen and ere goden. Dat wil zeggen, dat wij in de plaats van den eenigen waren God, die Zich in Zijn Woord geopenbaard heeft, niets DUITSCHLANDS BEVOLKING. Door de inlijving van 'het Sudeten-ge- bied is de bevolking van het „gxoot-Duit- sche rijk" toegenomen met 3.595.000 tot een totaal van 78.700.000. Het Sudeten-gebied is practisch even dicht bevolkt als het overige Duitschland, maar is meer geïndustrialiseerd. Ruim de helft der bevolking leeft van de industrie, een vierde deel van den land- en hosch- bouw, en een achtste deel van handel en verkeer. DE SPIONNAGE IN AMERIKA. anders zullen stellen om daarop ons ver trouwen te zetten. Maar dan ook, dat wij den eenigen waren God recht zullen kennen, Hem alleen vertrouwen en Hem van ganscher harte liefhebben, vreezen en eeren. In heel ons leven niets anders zoeken en bedoelen dan de verheerlijking van Zijn Naam. In het gezin, en de school, en de kerk, maar ook in het bedrijfsleven, ook in de politiek. Dat is een geweldige eisch. Het kost vaak zooveel moeite ons hoofd te buigen. Er is zooveel een zoeken van eigen eer en eigen belang. En toch: geen andere goden, Want: Ik ben de Heere uw God! WIJZIGING VAN DE TARIEFMACHTIGINGSWET. MATIGE PROTECTIE GOEDGEKEURD. De Tweede Kamer aanvaardt het amendement-De Geer met 44 tegen 41 st. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer, waarin ook Dï H. Colijn aanwezig was, werd voortgezet de behandeling van het ontwerp tot wijziging van de Tariefmachtigingswet. De heer D e G e e r (C. H.) meent, dat de regeering niet den juisten weg heeft gekozen ter verkrijging der noodig geach te bevoegdheden. Spr. stelt een amendement voor, vol gens hetwelk in art. 1 van de Tariefmach tigingswet wordt ingevoegd: „strekkende hetzij tot vermindering van de inkomsten van het Rijk, hetzij tot matige bescherming van bepaal de INederlandsche 'bedrij1- v e n". De termijn zou dan op zes maan den moeten worden gesteld. Aldus zal er een zelfstandige beslissing, ook voor de Eerste Kamer, mogelijk zijn over de toe passelijkheid van art. 1 en zal art. 2 op eigen mérites kunnen worden beoordeeld. De Minister van Financiën, de heer De Wilde zegt, dat de be kende voorwaarde-constructie alleen ten doel had de verwijdering van het servi tuut. Indien andere middelen tot hetzelf de resultaat leiden, heeft de regeering te gen die middelen geen bezwaar. Het spreekt vanzelf, dat dit ook geldt nopens het amendement-De Geer, dat ook aan het verlangen der Regeering tegemoet komt. Spr. betoogt de noodzakelijkheid van een ruime toepassing van art. 1 C o n- tingenteeringen en navor deringen zijn zeer bezwaarlijk. De na vorderingen brengen een geweldige romp slomp mee aan controle, terwijl zij hun doel missen ten aanzien van producten die ook in het binnenland geproduceerd worden. Bovendien zal men concurrentie krijgen tusschen de importeurs: de een zal het in voerrecht wel, de ander niet op den prijs leggen. Spr. hoopt, dat men zijn bezwaren te gen een ruime toepassing van art. 1 zal laten varen. De heer Van den Tempel (S. D.) acht de argumentatie van den heer De Geer inzake de noodzakelijkheid van een ruime toepassing van art. 1 buitengewoon zwak. De oplossing, welke de heer De Geer voorstelt, doet geen recht aan de opvattin gen van spr. over de taak van het parle ment. De heer B i e r e m a (Lib.) heeft op zichzelf tegen de oplossing van den heer De Geer geen bezwaar, mits het juist wa re, dat de Kamer nopens de Tariefwet vrij blijft. Maar dit is niet waar. De Ka mer wordt, zoo zij een ruime toepassing van art. 1 goedkeurt, met handen en voe ten gebonden aan de invoering van een matig beschermend tarief. Spr. kan met den gang van zaken niet accoord gaan. De heer J'oekes (V.D.) acht het denkbeeld van den heer De Geer niet aan nemelijk. Daar het amendement-De Geer eigen lijk een nieuw wetsontwerp is, vallende buiten het onderwerp der beraadslagin gen, zou spr, voorstellen dit amendement naar de afdeelingen te verzenden. De Minister van Financiën meant, dat het amendement volkomen in de lijn der beraadslagingen ligt. Spr. zou het betreuren als het naar de afdeelingen zou worden gezonden. Nogmaals betoogt spr. de moeilijkhe den aan de navorderingen verbonden. Een zee van ellende zit daar aan vast. Heel anders staat het bij onmiddellijke invoering van de verplichting. Aan de orde is het amendement-Dé Geer. De heer Joekes (V.D.) stelt voor het amendement naar de afdeelingen te ver zenden. De heer Schouten (A.R.) ziet voor verzending naar de afdeelingen geen rede, althans niet van doorslaggevend gewicht. Er is over dit amendement niet beraadslaagd, maar wel over den i n - houd van het amendement. Daar is gis teren en vandaag bijna uitsluitend over gepraat. Het voorstel tot verzending naar de af deelingen wordt met 47 tegen 36 stem men verworpen. Tegen stemden de C.H., de R.K. en de A.R., behalve de heer Van Dijken. Na breedvoerige discussies is daarna het amendement-De Geer aangeno men met 44 tegen 41 stemmen. Daardoor is er een principieele beslis sing gevallen over een wijziging van onze handelspolitiek. Vóór het amendement hebben gestemd de drie rechtscbe fracties, met uitzonde ring van de he eren Wagenaar, Smeenk, Diepenhorst, Baas en Schouten. Daarna is ook het wetsont werp tot wijziging van de Tariefmachtigingswet met 44 tegen 41 stemmen aangeno men. KANTON DOOR DE JAPANSCHE TROEPEN BEZET. In een officieel communiqué bevesti gen de Japanners, dat hun voorhoede, gevolgd door tanks en andere gemecha- Jacomet, die tot Fransch minister van bewapening benoemd zal worden volgens de plannen van het kabinet Daladier. niseerde eenheden, om 16 uur 40 den oostelijken sector van Kanton heeft be zet, Zij wachten thans op de aankomst van hun hoofdmacht om den de stad ver der te bezetten. De bezetting van Kanton door de Ja- pansche troepen geschiedde zonder dat van Chineesche zijde ernstig verzet werd geboden. De voorhoede der Japanners rukte om halfdrie binnen. Zij bezette de Oostelijke voorstad. Ook de nakomende colonnes stelden geen pogingen in het werk om naar het centrum en het Westen van de Zuid-Ghineesche metropolis door te dringen. Blijkbaar wil het Japansche bommando de Chineesche burgerbevol king in de gelegenheid stellen de wijk te nemen naar veiliger oorden. De evacua tie in het Westen der stad heeft een or delijk verloop. Duizenden en nog eens duizenden verlaten Kanton, deels over land en deels in booten. De groote Ghïneesche troepenconcen traties ten westen van de spoorlijn, voor al die bij de forten van Bocca Tigris, zijn thans geisoleerd, zoodat het mogelijk is, dat deze een toevlucht zullen zoeken in de Britsche kolonie, wanneer de Japanners een aanvang zullen maken met de zuive ring van het schiereiland. Het voornaamste resultaat van de be zetting van Kanton zal zijn, dat Hong kong over zee, land en lucht van China zal zijn afgesneden. Buitenlandsche kringen hebben steeds staande gehouden, dat Japan Kanton zou moeten innemen, wilde het hopen op een overwinning, daar Kanton niet al leen de voornaamste plaats van aan komst was van uit het buitenland afkom stige munitie, doch tevens de eenige be langrijke haven, welke China voor den uit- en invoer was overgebleven. Buitenlandsche militaire kringen zijn verbaasd over de snelheid, waarmede de Japanners oprukken. Een economische crisis toch is het gevolg van twee belangrijke groepen Ivan oorzaken, n.l. 25% economische I men 75% psychologische. Alleen een zeer krachtig ingrijpen kan J I deze crisis tot welvaart doen keeren en ieder met de handen over elkaar I af wachten tot het getij weerkeert, is I uit den booze. I Bldü. 28-29 (12) W. C. Bleke» I Vrijdagmorgen is een Britsch soldaat gedood door een franctireur in de oude stad Jeruzalem. Het was de tweede doode, dien de Britsche troepen in de laatste 24 uur hebben verloren. Een lui tenant werd namelijk bij ongeluk gedood op een patrouiüetocht nahij Kamaiia. Gistermorgen werd met tusschenpoo- zen geweervuur gegeven door vrijschut ters in de oude stad. Deze 'houden nog stand in de omgeving van de mosk°e. De troepen der regeering beantwoordden het vuur. Bij tusschenpoozen cirkelde een vliegtuig boven de stad, dat het hoofd kwartier in kennis stelde van verdachte bewegingen. In een ooggetuigenverslag verhaalt de correspondent van Reuter, die op den Oiijfiierg is geweest, dat de moskee en andere heiligdommen er verlaten uitza gen. De rebellen en anderen hielden zich echter waarschijnlijk gedekt in de hei lige gebouwen en kloosters. PRAAG ZENDT NIEUWE VOOR STELLEN AAN BOEDAPEST. Naar Stefani uit Boedapest meldt, zijn gisteren nieuwe voorsteilen van de Tsjecho-Slowaaksche regeering aan de Hongaarsche overhandigd. In welingelichte kringen wordt ver klaard, dat de nieuwe Tsjecho-Slowaak sche voorstellen nog onbevredigend zijn voor Hongarije, hoewel zij een belang rijke vooruitgang in de onderhandelin gen genoemd worden. Over het algemeen goedingelichte kringen verklaren, dat begin volgende week de Hongaarsch-Tsjecho-Slowat k- sche besprekingen zullen worden her vat en wel op neutraal terrein, naar men zegt te Weenen. DE PAUS TEGEN DE GELOOFS VERVOLGING IN DUITSCHLAND. De Paus heeft bij de ontvangst van de leden van het congres voor kerkelijke ar cheologie een rede gehouden, waarin hij heftig de vervolgingen heeft, gegeeseld, waaraan de Kerk in Oostenrijk en Duitschland blootstaat. De Paus zeide, dat de vervolgingen in Duitschland en Oostenrijk met een waar lijk opmerkelijke stoutmoedigheid worden voortgezet en steeds duidelijker en ernsti ger worden, volgens de getuigenissen, die men te Rome heeft ontvangen. „Wat ons troost, is, dat wij, in ons leven van tachtig jaren, ons er rekenschap van hebben kunnen geven, dat wij gezien heb ben, dat er groote dingen in handen zijn van God en niet in die van menschen. De Paus heeft Napoleon III zien rijzen tot de hegemonie en zien vallen, eveneens Bismarck en Wilhelm li. Wij zullen deze nieuwe zaken nog verder verscherpt zien, deze hegemonie, die er min of meer naar streeft zich over de heele wereld uit te strekken, en wij vragen ons af, wat de Voorzienigheid voor ons nog verborgen houdt". De Paus verklaarde tenslotte met kracht, dat het een leugen is te zeggen, dat de Kerk aan politiek doet. „Onze po litiek is die van het algemeen welzijn". In de aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam vond Donderdag de eere promotie plaats van Z. Exc. J. J. C. van Dijk, minister van Defensie. Het moment, waarop minister Van Dijk den doctorsbul uit handen van Prof. Rutgers ontvangt. De Duitscbers, die kort geleden te Fort Randolph gearresteerd zijn en die ervan beschuldigd worden foto's van de versfer- kingswerken te hebben genomen, zijn gis teren voor den rechter verschenen. Hun zaak is in handen gesteld van 't districts gerechtshof. Intusschen zijn zij tegen een borgtocht in vrijheid gesteld. De openbare aanklager

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1