DROSTE Boterproductie en boteruitvoer. Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw Rechtszaken 'n Cacao voor "ijnbroevers I Telegrammen. EN OE WILDE LISTEN. n hoogste instantie icht. t Tweede Kamerlid srband met hei aan- ïemen van autobus- indernemiugen, wcd- ar Friesland willen minister van Ju- vilde autobusbedrijf de laatste maanden in ons land niet on- Ook is het juist, dat leze wetsontduiking cantons een zekere e merken, al is dt scherp, als in de ereerd. Ook tegen lere wilde diensten riesland is herhaal- itaanden ongelijken idigen, heeft de on- oor eenigen tijd ge en, zoo snel moge- hoogste instantie Deze uitspraak kan n tegemoet gezien. :ht mag worden, de behandeling ten ijnen. jksche afre- c h o 1 e n. De re- :hool voor Gewoon >r Ghr. School voor srwijs zijn over de 1934 gecontroleerd, gewoon L.O.: Ont- telijke vergoeding iximum geldt) over men f 8839,68. Uit- f 182,98, blijft leeft dus recht op goedgekeurde uit- [Jitgebr. L. O.: Ont- telijke vergoeding cimum geldt) over n f9059,45, Uitga- 80, blijft f9047,13. leeft dus recht op goedgekeurde uit- voor auto- •esluit van 18 April een verordening op aangeld van auto- ng bevat een twee erband houdt met dernemers uitslui- ze gemeente aan- 3t meer autobussen ■e dagen der week. uitsluitend stand- lomen bij de voor- nu het tarief zoo- >r het gebruik ma- ;andplaats op de die aan de Koe- sche diensten) ge- van f 1 per dag egens het gebruik intje aan de Koe- f 20 per jaar. ug werd van de nemers de wensch >m verlaging van gezien de vele las- i het bedrijf. Aan stijds automatisch svolge van de door lie getroffen rege- let pleintje aan de Mei 1938, uitslui- van standplaats angewezen; het ta per autobus f 0,50 r. 1 October j.l. de regel standplaats Markt, zou het ge- weder in werking s volgens B. en W. aan den wensch ïoet te komen. 50 per week per jaar. ting. De plaat- en van den Ned. els1-, Kantoor- en hanciscus v. As- in. van Chr. Kan den verzoeken om stip voor winkel- ond wordt aange- gevoelen ingewon- er beide midden- „Handelsbelan- Uit de ingekomen ide tegenover het op te moeten wij bepaling van art. et slechts dan af- 2 der wet aange- staat, wanneer er igheden voordoen :ewenscht maken, ien zijn B. en W. izend op het ver- ement van irgadering van 30 stemming ter be- r commissie voor bleek er verschil met betrekking bij tweede vrije emmen gelijkelijk sonen waren ver- het lot diende te Achteraf bleek, dat degenen, die de eer ste opvatting voorstonden, gelijk hadden, zulks op grond van de bepaling, vervat in artikel 24, tweede lid, laatste volzin van het reglement van orde, maar tevens, dat deze bepaling geacht moet worden in strijd te zijn met art. 58, laatste lid der Gemeentewet. Herziening van het reglement van orde is dus gewenscht. Dit reglement dateert evenwel reeds van 1887. Daarom leek het B. en W. beter een geheel nieuw reglement te ontwerpen. B. en W. merken op, dat in verschil lende reglementen van orde voor raads vergaderingen gedurende de latere jaren bepalingen zijn opgenomen, welke het mo gelijk maken om raadsleden, die zich in de vergadering misdragen, te doen ver wijderen of gedurende een of meer verga deringen den toegang tot de raadzaal te ontzeggen. Zij hebben gemeend, dat zoo danige bepalingen voor den Raad van Goes onnoodig zijn en hopen, dat er ook nimmer een tijd zal aanbreken, die de noodzakelijkheid daarvan zal doen gevoe len. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Austerlitz (2e pr.pl.), F. M. Kooyman, cand. te Den Dolder. Te Oostzaan, Joh. P. van Mullem te Aker sloot. Bedankt voor Suawoude en Tietjerk, J. W. van der Linden te Kootwijk. De heer I. Sinke te Middelburg is benoemd tot lid der commissie belast met het afnemen van het examen Mid denstandsdiploma algemeene handels kennis voor Middelburg en Terneuzen. Geslaagd te Delft voor Propaedeu- tisch werktuigkundig ingenieur de heer J. ivan Blerkom, Vlissingen. lerseke. Benoemd tot tijdelijk onderwij zer aan de school voor Geref. lager on derwijs (Kerkhoek) de heer L. Hartoog te lerseke. Christelijk Volksonderwijs. Tot secretaris van de Vereen, voor Ghr. Volksonderwijs is benoemd in de vac. wij- lgn K. Brants: de heer J. G. Ligtvoet. Tot directeur van het bureau is met ingang van 16 December 1938 voor den tijd van een jaar benoemd de heer Mr A. Evenhuis, die reeds op 1 October 1938 ter assistentie van den tegenwoordigen directeur in dienst treedt. In de Comm. van Beroep komen vier vacatures door het periodiek aftreden van Dr Ph. J. Idenburg en Dr W. Lodder (voor de besturen), van den heer J. J. Geitz en in de vac. wijlen K. Brants (voor de scholen). Deviezensmokkelarij aan de Duitsch-Nederlandsche grens. Naar de B. Z. am Mittag uit Keulen meldt, hebben de douane-autoriteiten al daar een echtpaar uit Nederland en een smokkelaarscomplot, uit meer dan 12 per sonen bestaande, gearresteerd. De aange houdenen, aldus het blad, hebben gemunt geld, goud en brillanten tot een waarde van meer dan een millioen mark over de grens gebracht. Een waarde van ongeveer een half millioen mark kon na de arres tatie nog in beslag worden genomen. Bij de smokkelarij werd gebruik gemaakt van een auto van het Nederlandsch echtpaar, dat bekend heeft ver over de honderd smokkeltochten over de grenzen te heb ben ondernomen. Bij de arrestatie werden in het bezit van de vrouw een bontmantel, buitenge woon kostbare brillantringen en andere sieraden gevonden, die niet haar eigen dom waren en ook gesmokkeld moesten worden. Het complot, dat met het echt paar samenwerkte, heeft op deze wijze de vermogens der leden over de grens ge bracht. Bij dezelfde gelegenheid, aldus vervolgt het blad, is een Nederlandsch postbeamb te gearresteerd, die op zijn diensttochten groote geldbedragen naar Nederland heeft gebracht Het gearresteerde echtpaar heeft vroe ger te Amsterdam een autoverhuuronder neming gehad, waar door lasthebbers van het in Duitschland gevestigde smokkel- complot auto's voor de smokkelarijen ver huurd werden. Op deze wijze is het echt paar met de smokkelaars in kennis ge komen. Olie uit druivenpitten. In het kader van het vier-jarenplan is er in Duitschland een nieuwe industrie ontstaan, waarvan de uitkomsten zeer bevredigend genoemd worden. Het be treft hier de winning van olie uit de pit ten van wijndruiven, waartoe Duitsch land overging in navolging van Italië. Het is gebleken, dat de druivenpitten een oliegehalte van 10 tot 13 pet. bevat ten. Laat men de druiven tot grootere rijpheid komen, dan neemt het oliegehal te nog belangrijk toe. Stelt men den ge middelden Duitschen wijnoogst op 2 H millioen hectoliter, most, dan levert deze jaarlijks ca. 50.000 ton druivenpulp. Slaagt men er in daarvan twee derde aan de industrie te doen toekomen, dan krijgt deze de beschikking over 5000 ton pitten, waaruit zij ruim 5000 H.L. olie kan per sen. Daar ook Oostenrijk en het Sudeten- duitsche gebied, uitgestrekte wijnbergen bezitten, blijkt het mogelijk in de toe komst deze cijfers nog belangrijk op te voeren. Yoor de totale Duitsche behoefte aan olie is 5000 H.L. natuurlijk slechts een gering percentage. Evenals bijl de olie winning uit koffiedik stelt men zich ech ter op het standpunt, dat alle beetjes helpen. De druivenpittenolie is kleurloos en heeft een neutralen smaak. (N. R. Gt.) UITVOER VAN EIEREN. In de week van 11 tot en met 17 Octo ber zijn in ons land ten uitvoer toegela ten 21.085.660 eieren en wel 18.872.380 kippen- en 2.213.280 eendeneieren. Hiervan gingen naar Duitschland 5.729.760 versche kippen-, 989.280 ver- sche eenden- en 432.000 koelhuis-eieren; naar Engeland 10.421.020 versche kip pen-, 1.224.000 versche eenden-, 1.891.680 Hollandsche koelhuis- en 169.920 H'ol- landsche geconserveerde eieren; naar an dere landen 228.000 versche kippen eieren. Het Hdfol. merkt hierbij op Sinds de vorige weeik zijn de markten aanmerkelijk gestegen, zulks onder in vloed van den sterk verminderden aan voer van groote eieren als gevolg van de ruiperiode en het ingetreden herfstweer. De stemming voor deze eieren is zoowel in Engeland als in het binnenland be paald goed te noemen. D'e productie der kleine eieren is aanzienlijk toegenomen; dit dank zij het tegenwoordige vroegbroed en het hoe langer hoe meer in zwang komen van verlichting der kippenhokken, waardoor een betere dagverdeeling wordt verkregen. Tegelijk beteekent het echter ook, dat door groote aanvoeren dezer kleine eieren de stemming daarvoor in Engeland stug en in den binnenland- schen handel matig genoemd moet wor den. DE IN BESLAGNEMING VAN HET SPAANSCHE STOOMSCHIP „GARBI". Voor den president van de Middelburg- sche rechtbank is Woensdag in kort ge ding gepleit over het beslag op het Spaansche stoomschip „Garbi", dat op 24 Augustus j.l. op verzoek van den Spaanschen reeder De Pinillos uit Ga- dix, die pretendeert op onrechtmatige wijze door de regeering van het republi keins che Spanje van het bezit van zijn schip te zijn beroofd, 'op de reede van Vlissingen in revindicatoir beslag is ge nomen. Voor de Spaansche republiek en den tegenwoordigen kapitein van het schip vroeg Mr E. F. B o n j e r uit Rot terdam opheffing van het beslag. PI. deel de uitvoerig mede, hoe eerst te Antwer pen op alle mogelijke manier was gepro beerd het schip vast te houden en be toogde allereerst hoe een arrest, dat door het beroepshof te Brussel in Januari j.l. tusschen de Pinillos c.s. en den vroege- ren kapitein alsmede de Spaansche be manning van het schip is gewezen, de eigendomskwestie definitief en voor den Nederlandschen rechter op grond van het N ederlandsch-Belgisch executietractaat van 1925, bindende wijze zou zijn uit gemaakt. Vervolgens beriep pleiter zich op het, volgens hem en de internationale rechtswereld algemeen erkende beginsel van immuniteit van buitenlandsche souve- reine mogendheden ten opzichte van de rechtmacht van den binnenlandschen rechter. PI. citeerde vele rechterlijke beslissin gen in dien zin, ook in Spaansche kwes ties in verschillende landen genomen en beriep zich mede op de recente vonnis sen van verschillende presidenten voor Nederlandsche rechtb'anken in de beken de kwestie van onteigening voor den Mexicaanschen staat van de in Mexico gelegen petroleumvelden. PI. beweerde, dat het beslag dus ken nelijk zonder houdbaren rechtsgrond was gelegd en vroeg opheffing van het be slag in kort geding. Mr F. W. A d r i a a n s e, adv. te Mid delburg, optredende voor de Spaansche reederij, wees op het groote belang, dat voor zijn cliënt op het spel staat. Wan neer de Garbi wordt los gelaten, is de reeder zijn schip definitief kwijt. PI. be toogt, dat Mr Bonjes in gebreke is gebleven de noodzaak van een voorziening in kort geding aan te toonen. De rechts macht van den president in kort geding is een uitzonderlijke die slechts dan mag worden aangewend, wanneer er dringen de noodzaak bestaat van dadelijke voor ziening bij voorraad te treffen. Het feit, dat de tegenpar tij 7 weken heeft gewacht voor dat in kort geding werd gedagvaard, is een duide- lijke demonstratie, dat men aan die zijde geen haast heeft. De president behoort de zaak dus te verwijzen naar de recht bank voor welke zij bereids be gin September met den meest m'ogelijken spoed door den reeder is aangebracht. Ten aanzien van Belgische procedures merkt pleiter op, dat het alleszins begrij pelijk is, dat de reeder wiens schip door de destijds daarop aanwezige bemanning ten behoeve van de republikeinsche regee ring is „ingepikt", terwijl het zich te Cardiff, dus buiten de werkingssfeer van de linksch-Spaansche souvereiniteit 'be vond, alle mogelijke moeite heeft gedaan om het onrecht, dat hem als inwoner van Cadix en dus sedert het allereerste be gin van den burgeroorlog onder souve reiniteit van Franco staande, door de links-Spaansche autoriteiten is aange daan, ongedaan te maken. PI. betwist uitvoerig, dat de Neder landsche rechter aan het door Mr Bonj er aangehaalde arrest van het Brusselsche appèlhof ook voor Nederland bindende kracht zal mogen toekennen. De Belgische rechter heeft ten slotte de eigendomskwestie op zichzelf niet beslist, doch alleen uitgemaakt, dat de vraag of de Spaansche republiek den reeder al dan niet onrechtvaardig uit zijn eigendom heeft gestoten, op grond van de opvattin gen van het Belgische hof omtrent de in ternationale immuniteits-regels niet aan de Belgische openbare orde-regels kan worden getoetst. Het staat den Nederlandschen rechter dus volgens pleiter volkomen vrij om op nieuw de eigendomskwestie te onderzoe ken, Wat door de tegenpartij opgeworpen immuniteit betreft beroept pleiter zich op het te Brussel in 1926 gesloten verdrag Droste Verpleegster Cacao, met die be kende beeltenis van de Verpleegster, is een cacao van zeer bijzon dere kwaliteit. Een versterkende cacao, voedzaam, lekker en voordeelig. VERPLEEGSTER CACAO ALTIJD WELKOMI Spaart bons voor kop, ketel, beker, blad o[ bordje. tot regeling der immuniteit voor staats schepen, dat volgens pleiter niet rechts scheppend is geweest. In het geval, dat de president der rechtbank in principe tot opheffing zou besluiten, verzoekt pleiter zoodanige ga rantie te willen opnemen, dat de rechten van zijn cliënt door de opheffing van het beslag niet onherstelbaar worden ge schaad. Na repliek van Mr B'onjer bepaalde de president de uitspraak op Zaterdag a.s. te 11 uur. OFFICIEELE GEGEVENS OVER HET TWEEDE KWARTAAL VAN 1938. Prijsverloop gunstig. De omvang van de boterproductie was, aldus het driemaandelijks verslag over April, Mei en Juni 1938, bijna vijf pet. grooter dan in het overeenkomstige tijd vak van het vorige jaar. Uit dit verslag blijkt verder, dat het prijsverloop van de boter eveneens gunstiger was. Het prijs peil lag in genoemde maanden van dit jaar 1314 cent per kg hooger dan in '37. De commissienoteering was aan iets meer schommelingen onderhevig dan in het eerste kwartaal van 1938. De gemid delde Nederlandsche noteering was 85 cent tegen de Deensche 89 cent. De ver houding tusschen deze beide noteeringen bleef vrijwel onveranderd. De maximale 'boterproductie viel in dit seizoen in de week van 22 tot 29 Mei, juist 14 dagen later dan het vorige jaar. In genoemde week werd 2.692.545 kg bo ter door de fabrieken gemaakt. De groot ste productie over 1937 (dit ter vergelij king) viel in de week van 9 tot en met 15 Mei en bedroeg 2.628.795 kg. De heffing en uitkeering van 50 cent per kg, ingegaan 18 Maart j.l., ten bedra ge van 50 cent per kg, bleef tot 22 April onveranderd. Nadien wijzigde zich dit bedrag en schommelde tusschen de 45 en 55 cent. De groothandelsprijs (d.i. de Leeuwarder commissienoteering met toe slag) schommelde tusschen f 1,30 en f 1,36 Berekend naar de geschatte productie in het tweede kwartaal van 1938 zal het bedrag aan uitkeering op melkvet, ver werkt tot boter, ongeveer f 16.065.000 be dragen. De voorraad boter, eind Juni, be droeg 320.696 kg. Met ingang van 1 April j.l. trad het nieuwe handelsverdrag met Duitschland in werking. De invoervergunningen wer den toen niet meer door de Nederlandsche Zuivelcentrale afgegeven, maar door de Reischsstelle für Milcherzeuchnisse, te Berlijn. Dit beteekent dat de verdeeling der con tingenten sindsdien aan Duitsche zijde ge schiedt. Er moet echter rekening gehou den worden met de oude relaties. Een ge volg van deze wijziging was ook, dat de door Duitschland opgelegde heffing niet meer via de Nederlandsche Zuivelcentrale doch rechtstreeks van den afnemer wordt geïnd. In het afgeloopen kwartaal is 3.871.547 kg boter uitgevoerd, hetgeen 89 pet. is van de hoeveelheid volgens het handels verdrag, tegenover 71 pet in het tweede kwartaal van 1937. Op grond van een ruiltransactie met bevroren vleesch, is aan 5 exporteurs de levering van 350.000 kg boter toegezegd, waarvan de levering in Juli zou geschieden. Verdronken. LEERBROEK. Toen gisteren de landbouwer G., die in het veld zijln koeien was gaan melken, wat lang wegbleef, ging zijn zoon op onder zoek uit. Hij vond zijn vader in een sloot. Een dokter kon slechts den dood consta- teeren. Ernstig gewond. HALSTEREN. Vanmorgen wilde een 7-jarig jongetje bij Vogelenzang op een vrachtauto met suikerbieten springen. Hij kwam echter met het hoofd terecht tegen een koplamp van een uit de tegenoverge stelde richting komende auto. De jongen is in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom overge bracht en daar overleden. Nederlandsche Spoorwegen. UTRECHT. Naar wij vernemen zal de heer J. D. Evers, chef van den dienst voor de exploitatie voor 1 Mei a.s. den dienst verlaten. Gekleed in. „zeewaardig" costuum inspecteerde Z.K.H. Prins Bernhard na de opening van het reddingsatation der N. Z. H. R. M. op de Noordkust van Terschelling de nieuwe „reddingboot. Z. K. H. Prins Bernhard bij aankomst op Terschelling, waar Hij Woensdag de officieele opening van het nieuwe reddingstation op de Noordkust verricht heeft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 3