SCHUDT UW LEVER WAKKER De dubbele moord te Vlissingen. Werkverruiming in de typografie. Uit de Provincie MIDDELBURG. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND, Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. elkaar in botsing gekomen en brandend neergestort. Zes menschen zijn daarbij om bet leven gekomen. NIEUWE ANTI-JOODSCHE EXCESSEN TE WEENEN. Bij het invallen van de duistenis heb ben zich gisteren in het tweede district van Weenen, Leopoldstad, opnieuw anti- Joodsche demonstraties voorgedaan. Jongemannen verschaften zich toegang tot de woningen van Joden en verbrij zelden daar niet alleen vensters en gla zen, doch vernielden het beddegoed en wierpen dit de vensters uit. Het is daar blijkbaar een ordelooze bende onder een regime, dat van zijn tucht en discipline zoo hoog opgeeft. Korte Berichten. Te Parijs heeft een groote brand plaats gehad in een tabaksfabriek te Chateauroux. Het gebouw van drie ver diepingen en 600 ton tabak werden een prooi der vlammen. De schade wordt op 30 millioen francs geraamd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Italiaansche regeering heeft doen weten, dat met ingang van heden het slachten volgens Joodsch ritueel ver boden is. Z.H.H. Prins Bernhard doet den Hon- gaarschen Aartshertog dr Josef Frans die Dinsdag op het paleis Huis ten Bosch te Den Haag het noenmaal ge bruikte, uitgeleide. EEN PLAN VAN DEN BEDRIJFSRAAD. Op initiatief van den Bedrijfsraad voor de Typografie hebben de bij het collectief contract in het 'boekdrukkersbedrijf be trokken vakorganisaties een regeling ont worpen om, vernemen wij, 3400 werk- looze typografen weer in het bedrijf in te schakelen. Er is reeds overleg met de Regeering geopend teneinde voor dit doel de noodige subsidies te verkrijgen en deze onderhandelingen hebben veel kans van slagen. De bedoeling is, dat de vak-organisa ties vóór 1 November a.s. opgaaf krijgen van de 60-jarige typografen, die vrij willig met vervroegd pensioen willen gaan en dan door werklooze collega's vervan gen kunnen worden. Die het bedrijf verla ten, krijgen tusschen hun 60e en 65e jaar 65 pet. van hun loon als wachtgeld en daarna hun gewone pensioen. In die vijf jaren behoeven zij natuurlijk geen pensi oenstortingen en dergelijke betalingen meer te verrichten, want de in bun plaats tewerkgestelden betalen van hun gewone loon f 3 per week voor het pensioen en de noodige zegels ten behoeve van den man, dien zij vervangen. Komt deze regeling tot stand waar over tenslotte de typografen per referen dum uitspraak moeten doen dan zal zij voor het geheele land gelden. Van deze week af wordt de gelegenheid opengesteld tot aanmelding van degenen, die op wachtgeld worden gesteld; de van Regee- ringswege te verleenen subsidies bedragen minder dan hetgeen thans uit de over heidskas in de steunuitkeeringen aan de werklooze typografen wordt bijgedragen. Burgemeesters herbenoemd. Bij Kon. Besluit van 18 Oct. zijn op nieuw benoemd: met ingang van 1 Nov. a.s. tot burgemeester van Retranchement A. I. Leenhouts, van 6 Nov. tot burge meester van Nisse A. v. d. Poest Clement en van 15 Nov. tot burgemeester van Filippine F. J. L. M. d'Hooge. VERDACHTEN WORDEN IN VRIJHEID GESTELD. Op 4 Maart 1937 werd te Vlissingen ontdekt, dat het echtpaar Lauwereins dea nachts in café Keersluis te Vlissin gen op gruwelijke wijze om het leven waa gebracht en dat roof vermoedelijk hiertoe aanleiding was geweest. Hierop zijn drie arrestaties gevolgd, nadat de politie eerst maandenlang ver geefs gezocht had. De gearresteerden waren allen afkomstig uit Maassluis en bevinden zich resp. sinds Augustus en December 1937 in voorarrest. Een hun ner heeft een gedeeltelijke bekentenis af gelegd. Ook tegen de beide anderen was het materiaal zeer bezwarend. De justitie is er echter niet in geslaagd voldoende bewijsmateriaal bijeen te brengen, terwijl geen veroordeeling mo gelijk is uitsluitend op de bekentenis van een verdachte. Het laatste lid van artikel 341 W. v. S. luidt: „Het bewijs dat de ver dachte het te laste gelegde feit heeft be gaan, kan door den rechter niet uitslui tend worden aangenomen op de opgaven van verdachte." De instructie is daarom j.l. Dinsdag gesloten en de aangehoudenen zullen de zer dagen in vrijheid worden gesteld. G. J. Born 60 jaar. Heden viert dhr G. J. Born, adjunct directeur der Nederlandsche Heide-Mij. zijn 60sten verjaardag. Hij heeft te Goes de H. B. S. doorloopen. Dr J. G. Remijnse. Dr J. G. Remijnse, de chirurg van het groote ziekenhuis te Rotterdam, heeft te gen 1 April 1939 ontslag uit den gemeen tedienst gevraagd. Dr Remijnse, een geboren Zeeuw, heeft de bedoeling te Breukelen te gaan wonen. De StationsbruQi. Reeds enkele weken is men bezig met het gereed maken aan beide oevers van bet kanaal van de plaatsen waar de schipbrug zal worden gelegd tijdens bet herstel en de electrificatie van de Stati ons- of wil men Kanaalbrug. Als wiji goed beluisterd hebben, ligt het in de be doeling de schipbrug be gin volgende week van Vlissingen naar hier over te brengen en de vaste deel en te bevestigen aan de t iji del ij k daarvoor ge maakte hoofden. Als de schipbrug gereed is, kan de andere brug worden weggenomen, om te worden behandeld en na eenige maanden gemoderniseerd op haar oude plaats te rug te keeren. De tijdelijke toestand zal met zioh brengen, dat de laatkomers voor den trein moeten oppassen niet t e laat te ko men. Natuurlijk zal het openen en slui ten van de schipbrug meer tijd vorderen, dan de wachtenden lief is, maar men heeft nu de overtuiging dat binnen af- zienbaren tijd de „brug der zuchten" wel zal zijn vergeten en het oponthoud aan het kanaal belangrijk zal worden ver kort. De afdeeling Wegen en Verkeer van den B. B. N. deelt mede, dat met ingang van 31 October 1938 tot na dere aankondiging de draaibrug over het kanaal door Walcheren te Mid delburg, in verband met te verrichten werkzaam heden aan, de brug, buiten gebruik zal worden ge steld. In het belang van vrachtautohouders vestigt de B.B.N. er de aandacht op, dat het verboden zal zijn, de schipbrug te berijden met motorrijtuigen of andere rij- of voertuigen met een totaal geladen gewicht van meer dan 4000 kg. Voetballen op verboden plaats. Een inspecteur van politie heeft pro cesverbaal opgemaakt tegen een jongen die op het Veersche Bolwerk aan bet voetballen was. Dp eigen beenen staan. De politie heeft vijf jongens bekeurd, die in de Langedelft tegen een winkelpui leunden, wat bij art. 14 der politiever ordening is verboden. Oude man aangereden. Gisteren is op de Haringplaats de 73- jarige K., toen bij een paar passen naar links ging door een achter hem rijden den fietser aangereden. Beide kwamen te vallen. K. is eerst bij een der omwo nenden binnen gebracht, waar een dok ter een hoofdwonde, die K. bij' zijn val thad opgeloopen, verbond. Na wat op zijn verhaal te zijn gekomen is K. naar huis gebracht. Memorie van Antwoord op de gemeente- begrooting. In de memorie van antwoord op het rapport betreffende het onderzoek dor geimeentebegrooting voot 1939, zegt de voorzitter van het ooilege van B. en W., dat ook door B. en W. is gedacht aan den bouw van een nieuw stad huis in het meer westelijk gedeelte der gemeente. Zoodra de groote werken wel ke thans in voorbereiding of uitvoering zijn, hun voltooiing naderen, ligt het in het voornemen van B. en W., de raad een voorstel te doen voor het toekennen van. eon ore-diet, benoodigd voor het ont werpen van plannen voor dat doel. De uitvoering van het plan tot h»t oprichten van een vischmijnge- b o u w is nog opgeschort, in verband met het ingesteld onderzoek naar een eventueele restauratie van de visschers- haven, waaraan belangrijke kosten zul len verbonden zijn. Deze uitgaven recht vaardigen de vraag, of het geen aanbe veling zou verdienen de visschers- haven te dempen, waardoor het stichten 'van een vischmijngebouw achterwege zou kunnen worden gelaten. Wat de -kermis aangaat, kon de bur gemeester geen aanleiding vinden om het sluitingsuur der café's: Zaterdag in- plaats van op één uur op twee uur te stellen. De bezwaren van het tapverbod, in verband met het vreemdelingenver keer onderschrijven B. en W. ten volle. Het wil B. en W. voorkomen, dat er thans geen behoefte meer is aan een tapverbod, waarom zij voor stellen het tapverbod in te trekken, of indien dit niet de goed keuring van den raad zou verkrijgen, het tapverbod te beperken tot een deel der gemeente, met uitsluiting van den Boulevard Evertsen en 't daaraan gren zende gedeelte van den Boulevard Ban- kert tot aan het haventje van Meijer, hoewel B. en W. zich niet ontveinzen, dat ■daardoor een onbillijke verhouding wordt geschapen tusschen de verschil lende hotels en café's hier ter plaatse, waar evenzeer vreemdelingen vertoeven. Kloetinge. Brand. Woensdagmorgen brak alhier, aan de Oude Singel, in een fruitloods van den heer G. Boogert te Goes brand uit. De brandweer was niet meer nood;g. Het schuurtje met inhoud, bestaande uit ladders, bascule en eenige werktuigen en machinerie was reeds een prooi der vlam men geworden. De oorzaak is onbekend. Des morgens was de eigenaar nog in de loods geweest en had van den brand niets bespeurd. Vermoedelijk dekt verzekering de schade. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber ln. De meeste laxeermiddelen zün slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel tit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bü apothekers en drogisten, f. U.7f). LUCHTBESCHERMINGSDIENST. Een krachtig schrijven aan den Minister. De Burgemeester schrijft aan de Raadsleden: Op de begrooting 1938 is een post ge plaatst groot f 375 voor den dienst van de Luchtbescherming, welke post voor 1937 was geraamd op f 500, doch tot eerstgenoemd bedrag moest worden te ruggebracht. Reeds toen was ik mij; ervan bewust., dat het voor mij', als hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, onmoge lijk was om op eenigerlei voldoende wijze te voorzien in de eischen, welke aan een behoorlijken dienst moeten worden ge steld. Gedurende de zeer spannende dagen, waarin mobilisatie en oorlogsgevaren zeer nabij schenen te zijn, zag ik mij ge steld voor de vraag, in hoeverre ik mij moest houden aan het voor den lucht beschermingsdienst gevoteerd bedrag. Gelegenheid om mij' met den Raad te be raden was er niet, door de snelle ontwik keling der omstandigheden. Ik heb toen gemeend, -dat die omstan digheden mij geen andere mogelijkheid lieten, dan, met overschrijding van den begrootingspost, mij, zooveel het nog in mijn vermogen lag, de burgerij en ge meente-eigendommen te doen bescher men tegen eventualiteiten en dat ik moest trachten, in een korte spanne tijds, zoo veel mogelijk in te halen een achterstand in de outillage van den dienst. De aanschaffing van een sirene, een niet op het electrisch net aangesloten, doch op accu werkend radiotoestel, zand, zakken, chloorkalk, enz., de inrichting en versterking van een voor het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst be stemde lokaliteit, de voorziening daar van met telefonische aansluiting, ver- bandtrommels, enz., dit alles heeft een uitgave gevraagd van een bedrag waar door de begrootingspost met f 1200 wordt overschre den. Hiervan heeft de burgemeester mede- deeling gedaan in een schrijven aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Ik vlei mij met de hoop, aldus de bur gemeester, dat deze extra uitgave door den Minister nog zal worden beschouwd als een verhooging van een post, welke als extra-belastingbijdrage aan de ge meente zal worden uitgekeerd. Tevens hoop ik dat Uw College en de hoogere autoriteiten later zullen goed keuren, dat gedurende de eerstvolgende jaren voor den luchtbeschermingsdienst f 1000 per jaar wordt gevoteerd. Slechts indien dit ge schiedt kan de volle ver antwoord 8 1 ij k h e i d voor den dienst door mij1 wor den gedragen. In het schrijven aan den Minister schrijft -de Burgemeester o.a.: Administratief is de luchtbescher mingsdienst te dezer plaatse behoorlijk georganiseerd, practisoh was tot heden deze dienst van geenerlei waarde door het ontbreken van het hoodzakelijik materiaal. Cursussen zijn gegeven, doch practische ervaring is niet kunnen worden verwor ven, juist door -de afwezigheid van het materiaal. Ik heb het vertrouwen, dat Uwe Excel lentie, noch het College van Gedep. Sta ten bezwaren zullen aanvoeren tegen het overschrijden van de posten. Het is mij niet duidelijk op welke wijze met het tot dusverre toegestane bedrag, ik heb te voldoen aan de voorschriften, welke mij worden gegeven. Wanneer goedkeuring aan de boven bedoelde begrootingswijziging 1938 en aan den begrootingspost ad f 1000 be grooting 1939, door Uwe Excellentie zou worden verleend, is het mij mogelijk den dienst zoodanig te OTganiseeren en uit te rusten, dat deze voldoet aen de eischen, welke worden gesteld. Mocht echter deze goed keuring niet worden ver leend, dan zou ik mij voor de noodzakelijkheid zien gesteld om Uwe Excellen tie ervan in kennis te stellen, -dat door anfcl niet behoorlijk voot de uit voering bedoeld in art. 3, lid 1, wordt zorg gedra gen en Uwe Excellentie verzoeken daarin te voor zien. Ontslag onderwijzer school B. Aan de Openbare Lagere School B zal in verband met de daling van het aantal leerlingen met ingang van .1 Jan. 1939 één leerkracht moeten wor den ontslagen. In verband met het feit, dat de heer W. Hengeveld, wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd, binnenkort als onderwijizer aan voormelde school ont slag zal moeten worden verleend, heeft deze zich bereid verklaard zich een even tueel te verleenen ontslag te laten welge vallen. Het motorvrachtschip „Straat Soenda", te Krimpen aan den IJssel in aanbouw voor de Kon. Paketvaart Mij., is Dinsdag met goed gevolg tewater gelaten. Het schip glijdt in zijn element. DE STRIJD TEGEN DE WILDE BUSDIENSTEN. Spoedig uitspraak in hoogste instantie verwacht. Op vragen van het Tweede Kamerlid Posthumain verband met het aan houden en in beslag nemen van autobus sen, hehoorende aan ondernemingen, wel ke diensten van en naar Friesland willen exploiteeren, heeft de minister van Ju stitie geantwoord: Het zoogenaamde wilde autobusbedrijf heeft zich inderdaad de laatste maanden in bepaalde streken van ons land niet on belangrijk uitgebreid. Ook is het juist, dat bij de repressie van deze wetsontduiking in de verschillende kantons een zekere ongelijkheid valt op te merken, al is dt tegenstelling niet zoo scherp, als in de vragen wordt gesuggereerd. Ook tegen ondernemers van andere wilde diensten dan die van en naar Friesland is herhaal delijk opgetreden. Ten einde den bestaanden ongelijken rechtstoestand te beëindigen, heeft de on- dergeteekende reeds voor eenigen tijd ge leden opdracht gegeven, zoo snel moge lijk een uitspraak in hoogste instantie ter zake uit te lokken. Deze uitspraak kan thans spoedig worden tegemoet gezien. Zij zal, naar verwacht mag worden, de plaatselijke ongelijke behandeling ten spoedigste doen verdwijnen. Driejaarlijksohe afre-H k e n i n g b ij z. scholen. De re- f keningen der Ghr. School voor Gewoon t] Lager Onderwijs en der Chr. School voor Uitgebreid Lager Onderwijs zijn over de j jaren 1932 tot en met 1934 gecontroleerd. 1. Chr. school voor gewoon L.O.: Ont- vangen als gemeentelijke vergoeding j (welk bedrag als maximum geldt) over I 1932, 1933 en 1034 samen f 8839,68. Uit- i| gaven f 8849,89, af f 182,98, blijft f 8666,91. Het schoolbestuur heeft -dus recht op II het totaal bedrag der goedgekeurde uit- I gaven, t.w. f 8666,91. 2. Ghr. School voor Uitgebr. L. O.: Out- I vangen als gemeentelijke vergoeding J (welk bedrag als maximum geldt) over 1932, '33 en '34 samen f 9059,45. Uitga- 1 ven f 9661,93, af f 614,80, blijft f 9047,13. I Het schoolbestuur heeft dus recht op I het totaal bedrag der goedgekeurde uit- I gaven, t.w. f 9047,13. Staangeld voor auto bussen. Bij Raadsbesluit van 18 April I 1929 werd vastgesteld een verordening op I ■de heffing van een staangeld van auto- I bussen. Deze verordening bevat een twee- I ledig tarief, hetgeen verband houdt met het feit, dat enkele ondernemers uitslui- I tend des Dinsdags deze gemeente aan- J doen of op dien dag met meer autobussen II rijden dan op de overige dagen der week. I Aangezien op Dinsdag uitsluitend stand- I plaats mag worden genomen bij de voor- S malige Koepoort, werd nu het tarief zoo- 1 danig ingericht, dat voor het gebruik ma- I ken zoowel van de standplaats op de I Groote Markt als van die aan de Koe- j poo-rt (dus de dagelijksche diensten) ge- i vorderd een bedrag van f 1 per -dag l of f 40 per jaar en wegens het gebruik uitsluitend van het pleintje aan de Koe- j poort f0,50 per dag of f20 per jaar. Eenige maanden terug werd van de zijde der autobusondernemers de wensch naar voren gebracht om verlaging van tarieven te verkrijgen, gezien de vele las ten, welke drukken op het bedrijf. Aan dezen wensch werd destijds automatisch tegemoet gekomen tengevolge van de door de Rijksverkeersinspectie getroffen rege ling, krachtens welke het pleintje aan de Koepoort, ingaande 15 Mei 1938, uitslui tend voor het innemen van standplaats met autobussen werd aangewezen; het ta rief werd toen vanzelf per autobus f 0,50 per dag of f 20 per jaar. Nu evenwel sedert 1 October j.l. da j autobussen weder als regel standplaats innemen op de Groote Markt, zou bet ge- I differentieerde tarief weder in werking moeten treden. De tijd is volgens B. en W. thans aangebroken om aan den wensch I der ondernemers tegemoet te komen. Zij stellen voor: f 0,50 per week per standplaats, of f 20 per jaar. Winkelsluiting. De plaat- j selijke afdeelingsbesturen van den Ned R. K. Bond van Handels1-, Kantoor- en Winkelbedienden „<St Francisous v. As- sisie" en de Ned. Vereen, van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden verzoeken om te bepalen, dat als tijdstip voor winkel- sluiting op Zaterdagavond wordt aange wezen 9 (21) uur. B. en W. hebben het gevoelen ingewon- nen van de besturen der beide midden- standsvereenigingen „Handelsbelan gen" en „De Hanze" Uit de ingekomen adviezen blijkt, dat beide tegenover het verzoek afwijzend staan. B. en W. meenen erop te moeten wij zen, dat de aangehaalde bepaling van art 9 der Winkelsluitingswet slechts dan af wijking van de in art. 2 der wet aange geven sluitingstijden toestaat, wanneer er zich bijzondere omstandigheden voordoen welke die afwijking gewenscht maken. Zoodanige omstandigheden zijn B. en "W. niet bekend. Zij stellen voor, afwijzend op het ver zoek te beschikken. 'Nieuw reglement van orde. Biji de in de vergadering van 30 Maart 1938 gehouden stemming ter be noeming van een lid der commissie voor Jh de strafverordeningen bleek er verschil van gevoelen te bestaan met betrekking tot de vraag of, nadat bij tweede vrije stemming de meeste stemmen gelijkelijk over meer dan twee personen waren ver deeld, al of niet direct het lot diende te beslissen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2