OKIE N1HDELSFILITIEK. 1* Dagblad voor de Provincie Zeeland Prinses Juliana op Het Loo. jëoiOUD VADIS EERSTE BLAD, De strijd in Spanje. De strijd in China. laboomen, ïanada 1", jing. i DONDERDAG 20 OCT. 1938 53e JAARGANG - No. 17 Openbaar en Bijzonder H.O. Buitenland. De Britsche militaire actie in Jeruzalem. I I Belangrijkste Nieuws ihrijving |r C. TRAAS >t 2.20 M. ihout. |eeelen, was- „de Lange te Kapello. leveren en Jekomen ten JONKERS gember 1038. Kopmels an Oranje", es. pN zal ver- GROOTE 3REN- EN |NG, en, Regen- passen, Jek- lons, Werk- furen, Stof- verkocht dat is dus Ier, die dus }d wil gaan, [itengewone Jts Woens- Vrijdag 21 Zaterdag ïur. FARI 1939. opgeld. 'e- ir- ht ri ns te ia 3t- :>r Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen De verdiende eere-promotie van Minis ter Van Dijk aan de Vrije Universiteit aldus Dr van Gils in „De Tijd" geeft aanleiding tot het wijzen op een zonder linge bepaling der Hooger Onderwijswet. „Immers- art. 196 bepaalt: „De senaat van een-e bijzondere Uni versiteit, vermeldt in eene aanwij-z-ing als bedoeld in art. 184, behoeft om, op voor dracht eener faculteit, wegens zeer uit stekende verdiensten, aan Nederlandsche onderdanen of vreemdelingen een der doctoraten, in -de aanwijzing vermeld, honoris causa te kunnen verleenen, voor elk bijzonder geval Onze Machtiging". Deze bepaling geldt alleen voor bijzon dere Universiteiten, niet voor openbare. De senaten der Rijiks-universiteiten en der gemeentelijke te Amsterdam kunnen dus zonder machtiging dit eere-doctoraat verleenen. De bijzondere niet. D'it is te zonderlinger, waar het hier geldt -een bijzondere instelling, die „doc torale graden en getuigschriften van met goed gevolg afgelegde examens" (art. 184) kan verleenen, waaraan gelijke rechten verbonden zijn als aan die der Rijks-uni versiteiten. Getuigschriften -dus met effectus civilis kunnen, zonder Koninklijke machtiging, uitgereikt worden, eeredoctoraten zonder effectus civilis niet. Daar een wijziging van de Hooger On derwijswet hij de Tweede Kamer aanhan gig is, hopen wij-, dat op deze zonderlinge zaak gewezen zal worden". In verhand hiermee zou nog op een andere zonderlinge bepaling de aandacht gevestigd kunnen worden. Deze, -dat de Bijzondere Universiteiten het nog steeds zonder Rijkssubsidie moe ten stellen. Voor de Rijksuniversiteit te Leiden is op de Rijksbegro-oting 1939 uitgetrokken f2.733.811. Voor de Rijksuniversiteit te Utrecht f 2.864.646. Voor de Rijksuniversiteit te Groningen f 1.730.032. Voor de Technische Hoogescho-o-l te Delft f2.231.803. "Waarbij dan nog komt voor „overige uitgaven" voor de Rijksuniversiteiten f 32.450. v In totaal dus ruim f9.5 millioen. Voor de Vrije Universiteit is echter uit getrokken als 'bijdrage voor gehouwen f4000. Wanneer zal een minister opstaan, die aan dézen zonderlingen en op den duur onhoudbaren toestand een einde maakt? De Tariefmachtigingswet in de Tweede Kamer. In de Tweede Kamer kwam gisteren aan de orde de wijziging van de Tarief- machtigingswet 1934. Volgens de bestaande wet, -had de Re geering de bevoegdheid een bepaald in voerrecht in te stellen, te wijzigen of af te schaffen, als Nederlandsche bedrijven verloren dreig den te gaan door maatre gelen van het buitenland- Op 27 September 1937 st-elde zij- echter voor, dat de Kroon gedurende vijf jaar zulke tariefmaatregelen zou kunnen ne men, „indien het economisch landsbelang zulks naar ons oord e' el vereischt of ten einde met het buitenland gemaakte tarief-af spraken onmiddellijk van kracht te doen zijn". Reeds op 22 October bracht de Kamer haar Voorloopig Verslag over -het ontwerp uit, waarbij vooral het criterium voor wetstoepassing „indien het economisch landsbelang zulks (tarief-besluiten) ver eischt", critiek ondervond. Bijna een jaar lang heeft de regeering gewacht met haar antwoord. De vertraging was hierin gelegen, dat de regeering pas spreken wilde, als haar tariefmaatregelen een meer concreten in houd hadden aangenomen. Dien concre ten inhoud gaf de Millioenennota aan mei de m-ededeeling van een tariefverhooging tot een 20 pet. Dit wetsontwerp is komende, maar vooraf wil de regeering deze machtigingswet bin nen hebben. Vooreerst, omdat zij dan uiteraard sterker gewapend staat te gen hen, die aan komende tariefverhoo ging willen ontspringen. Vervolgens om dat zij aanneemt, dat de Staten-Generaal in beginsel tegen een ombuiging van het tarief van invoerrechten in matig be schermenden zin en tegen gebruikmaking hierbij van de Tariefmachtigingswet geen bezwaar -hebben, als zij de Tariefmachti gingswet in nieuwen vorm aannemen. Intusschen heeft de regeering dien nieu wen vorm in haar gewijzigd ontwerp iet wat verzacht. Zij vraagt nu machtiging op het terrein van het tarief in dezen vorm: „Indien in dringende gevallen de le vensbelangen van Nederlandsche bedrij ven zulks noodzakelijk maken en het al gemeen belang dit vereischt, of ten einde met het buitenland gemaakte tariefaf spraken onmiddellijk van kracht te doen zijn, kunnen wij- bepalen, dat door Ons aan te wijzen gedurende een daarbij vast gesteld tijdvak van ten hoogste drie jaren a. een nieuw invoerrecht zal worden ge heven; b. een bestaand invoerrecht zal worden afgeschaft, verhoogd of verlaagd". In geval van noodtoestand kan de Kroon dus dadelijk optreden; in min der spoedeischende gevallen zal de gehee- le wetgevende macht beslissen. De termijn van machtiging is terug gebracht van vijf tot drie jaar; maar het fiscale karakter van ons tarief is gebroken en er behoe ven niet alleen buitenlandsche oorzaken te zijn, als -de regeering met behulp- van het tarief in nood verkeerende industrie- en wil helpen. De heer D e G e e r (C. H.) meende, dat de Regeering in dit opzicht prijzenswaar- digen arbeid heeft verricht. Hij was er evenwel weinig over te spreken, dat de regeering deze machtiging vraagt bij- een wetsontwerp, -dat in formeelen zin slechts strekt tot wijziging van artikel 2 der Ta riefmachtigingswet, welk artikel alleen be trekking heeft op vo-orloopige 'heffing van nog niet bij de wet goedgekeurde zeer spe ciale invoerrechten voor zeer bijzondere noodgevallen. Dit noemt spr. onelegant en ondoeltref fend. Spr. vroeg wat er gebeuren zou indien de Kamer hieraan niet mee zou doen. D'e heer S c h i 11 h u i s (V. D.) noem de de manier, waarop de regeering haar doel bereiken wil, onjuist. De grondslag van onze handelspolitiek behoeft, in het licht van de tegenwoordige omstandigheden, een wijziging. De vrij handel heeft afgedaan; verschillende tak ken van ons bedrijfsleven behoeven be scherming. Het is alleen de vraag: op welke wijze? Uitbreiding van afzet in eigen land, of bevordering van export? Hoogere invoerrechten -zijn niet te ont gaan, al zal voorzichtigheid betracht moe ten worden- Met Dn Colijn wil spr. de stelling in dachtig blijven, dat economische isolatie verkeerd is. De Regeering diende te laten uitkomen, dat ook zij haar plannen daar op bouwt. Spr. vreest echter prjjsverhooging als gevolg van verhoogde invoerrechten. Men houde rekening met de- uitwerking van de maatregelen voor het geheele volk en niet in de eerste plaats met de belangen der te beschermen bedrijfstakken. 'De vergadering werd daarop verdaagd tot Donderdag 1 uur. DE BEZETTING VAN DE OUDE STAD. Britsche troepenafdeelingen zijn giste ren de oude stad in Jeruzalem binnen gerukt, om baar van opstandelingen te zuiveren. De toestand in de oude stad was on houdbaar. De rebellen oefenden een ware terreur uit. Voortdurend kwam het, dan hier dan daar, tot woeste schietpartij-en. Alleen de heilige -plaatsen van de Ara bieren werden niet bezet. Tijdens 'het op rukken der troepen werden alle huizen aan een nauwkeurig 'onderzoek onderwor pen, waarbij, ongeveer veertig arrestaties wei-den verricht. Eenige opstandelingen zouden er evenwel in geslaagd zijn, te ontvluchten do-or onderaardsc-he gangen, welke nog dateeren uit -den tijd van Sa lomo. Tal van vliegtuigen cirkelden boven het oude stadsdeel, terwijl de troepen hun op- marsch vo-ortzetten. Met het oog fop het gevaar, dat hier en daar landmijnen ver borgen lagen, konden de Britsche afdee- lingen slechts stap voor stap voorwaarts gaan. Na zonsondergang is het schieten in -de -oude stad weer begonnen. 'Buiten Jeruzalem zijn gisteren talrijke overvallen gepleegd. In het gebied van Beisan is getracht, -de petroleumpijplei- ding in brand te steken. Hierbij werden twee Arabieren gedood. Bij een aanval op een auto werden drie aanvallers door het escorte gedood. Uit -protest tegen de buiten gewone militaire maatrege len hebben -de Arabische Co rn i t é"B besloten tot een a 1 g e - meene transportstaking in geheel Palestina. Op den straatweg JeruzalemTel Aviv werden twee Joodsche ingezetenen ver moord, o-p dien van Jaffa naar Tel Aviv een andere Joodsche burger. Et is een cordon van troepen gelegd om de stad Akko, naar aanleiding van den aanval, die op bet postkantoor is ge pleegd. D'e geheele stad wordt doorzo-cht, daar m-en berichten heeft ontvangen dat zich in de -stad een gewapende bende be vindt. De Arabieren boycotten de electriciteit. Het Arabische „opperbevel" heeft aan alle Arabieren 'het gebruik van electrici teit verboden en gelast weer kaarsen en olielampen te gaan gebruiken. De boycot wordt gemotiveerd met het feit, dat het geld, dat voor de electriciteit wordt uitgegeven, in de zakken van -de Joden komt. In hetzelfde communiqué worden de Arabische winkeliers, die andere dan Arabische opschriften op hun uithang borden hebben, met -den -dood bedreigd. De houding van de Engielsche regeering. In de vergadering van Woensdag van het Britsche kabinet is de toestand in Palestina in den breede besproken. Thans kan met zekerheid worden gezegd, dat verdee ling van Palestina niet lan ger tot de -politiek der re geering behoort. De regeering heeft bes-loten eerst de terreur in Palestina d'oor militaire maat regelen geheel te bedwingen -en daarna met d-e twee partijen in 'het conflict ver der te onderhandelen over een oplossing. Malcolm Macdonald zou aan den ministerraad de volgende plannen hebben voorgelegd le. Goedkeuring van de reeds getroffen maatregelen. 2e. Een energieke actie tot herstel -van de orde in geheel Palestina. 3o. Draconische maatregelen, om een einde te maken aan de anti-Britsche pro paganda, welke van buitenaf in Palestina wordt gevoerd. 4e. Het openen van preliminaire onder handelingen over de vorming van é-én Palestijnschen staat onder Britsche con trole, in welken staat Joden en Arabieren eendrachtig zo-uden samenleven. De terreur der rebellen. D'e geheime reg-eering van de Arabische opstandelingen heeft naar Un. Press meldt, geheel Palestina in vier groote op- standsgebieden verdeeld, die elk een af zonderlijken leider zullen hebben en een afzonderlijke administratie. Elk deel heeft zijn eigen sabotage-orga- nisatie, zijn spionnendienst, gerechtsho ven en ondersteuningsorganisaties voor de -gezinnen van die opstandelingen die in den strijd gevallen zijn of door het Engel- sche gerecht ter dood worden veroor deeld. De militaire leider van de rebellen ia momenteel de groot grondbezitter en fa natieke muzelman Abdul R a b i m. De Britsche mandaatsregeering heeft op het hoofd van Abdul Rahim een prijs van 500 pond sterling gezet. Eveneens van de vier leiders van de opstandsgebieden. De rebellen hebben bevolen, dat geen enkele Arabier voor een Engelsche recht bank mag verschijnen. Alhoewel Abdul Rahim opperbevelheb ber over -de -opstandelingen is, moet hij Met Prinses Beatrix. Gisterenmiddag één uur is H. K. H. Prinses Juliana met Prinses Beatrix per auto op -het Paleis Het Loo aangeko men voor een verblijf van eenige dagen. Naar wij vernemen zal H.K.H, Prin ses Juliana de openingsplechtigheid van het derde Kleutercongres op 28 October a.s. te Utrecht bijwonen. toch voor iedere belangrijke maatregel de toestemming van het Arabische hoofd kwartier te Damascus vragen. Buitenlanders, die grond of sinaasap pelplantages bezitten, betalen thans aan de „Arabische provisorische regeering" belastingen, teneinde van haar bescher ming verzekerd te zijn. E-en oude Engelsche dame, die reeds 45 jaar te Jericho woont, waar zij sinaas- appelbo-omgaarden bezit, ontving kort ge leden bevel om binnen de 24 uur „protec- tie-landbelasting" te betalen. De dame be gaf zich daarop naar Jeruzalem, om daar bij de autoriteiten en bij niet officieele persoonlijkheden raad te vragen, doch het algemeene advies luidde daar: „betalen". Toen zij- te Jericho terugkeerde, waren niet alleen de 24 uren verstreken, maar ook al eenige sinaasappel-hoornen ontwor teld. Zij betaalde daarop onmiddellijk, doch werd gedwongen, boete te betalen, daar zij. den termijn 'van 24 uur bad 'laten verstrijken. Daarna werden hare bezittin gen met rust gelaten. WEER BRITSCHE SCHEPEN GETROFFEN. De Britsche s.s. „Lake Hallwil" en „African Explorer", zijn bij een luchtaan val te Barcelona getroffen. Het eerste schip werd door bomscherven geraakt, terwijl een bom in het ruim van de „Afri can Explorer" terecht kwam. Sedert het afsluiten van de acco-orden van München werden elf aanvallen, voor het meerendeel met voorbedachten rade, op Britsche koopvaardijschepen uitge voerd. Voorts wordt uit Barcelona gemeld, dat er gistermorgen door twee escadrilles vliegtuigen der opstandelingen een lucht aanval op de stad werd ondernomen. Het eerste werd verdreven door afweergeschut het tweede door jagers. In de haven zijn twee menschen en een aantal paarden ge dood; 15 menschen werden gewond. Een der vliegtuigen is neergeschoten. Na een rustpoos van vele maanden is -dezer dagen de actie in Madrid wederom opgevlamd. In den sector van de Universiteitswjjk -deden de opstandelingen in de vroege morgenuren een plotselingen aanval o-p de republikeinsche stellingen. Er volgde een heftig gevecht, dat 40 minuten duurde, waarna de aanvallers verplicht waren om naar hun oorspronkelijke stellingen terug te keeren, niet zonder op het terrein een groot aantal dooden en gewonden te heb ben achtergelaten. SCHANDELIJKE DWANG OP DUIT- SCHE PREDIKANTEN. D'e Duitsche minister voor de kerke lijke aangelegenheden heeft bepaald, dat de middelen van het staatsfonds voor de bezoldiging van predikanten, die be schikbaar gesteld zijn voor de verzor ging van emeriti-predikanten en van nagelaten betrekkingen van predikanten, Het fruit, dat uitgeschoten wordt als ondeugdelijk of niet versch, wordt „vernietigd". Alleen zóó blijft de boomgaard frisch en rijkdragend, zóó voorkomt men. dat de bloesem afvalt - en vertrapt wordt, of dat de takken en twijgen breken. Doch wat het voor naamste is: zóó blijft de plukker sterk en gezond, zóó behoudt hij zijn levens- I vreugde en arbeidsdrangzóó blijft Z hij tevreden en zal het leven blijven I liefhebben. - - (101 Bldz. 17 W.C. Sickest Aan de overzijde van het IJ te Amsterdam werden Dinsdag luchtbeschermings- i oefeningen gehouden, waaraan dog? de politie werd medegewerkt. Binnenland. Prinses Juliana op Het Loo. Tweede Kamer verzet zich tegen korting op Spoorwegpensioenen. De Tweede Kamer over onze handels politiek. Buitenland. De strijd tegen de opstandelingen in Pa lestina. De PoolschRoemeensche besprekingen niet geslaagd? slechts mogen worden gebruikt voor per sonen, „die verzorging door den staat waardig zijn". De bevoegde staatsorganen 'hebben opdracht gekregen, na 'n uitvoerig onder zoek van elk geval vooral geen uitkeerin- gen te verstrekken aan predikanten, die zich verzetten tegen de wet en de veror deningen van den staat. De middelen, die daardoor vrijkomen, kunnen gebruikt worden voor uitkeeringen in andere ker kelijke gemeenten. Door deze beschikking van den rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden worden dus de oppositio neel e predikanten der Evan gelische kerk of hun we duwen en andere nagelaten betrekkingen beroofd van hun pensioenen of ande ren financieelen steun. Kantan zal krachtig worden verdedigd. De meening, -dat de C'hineezen voorne mens zijn alles te doen om stand te hou den in de verdedigingslinies, welke bin nen een straal van 25 km. van Kanton liggen wordt bevestigd door het feit, dat duizenden Chineesche soldaten uit de provincie Kwangsi voortdurend door Kanton trekken op weg naar het front in Zuid-'Ghina. Naar schatting liggen in het gebied langs -den spoorweg Kanton Kauloen reeds 100.000 Chineesche solda ten. N-a een (hevig gevecht zijn de Japansche troepen er in geslaagd Hwang-Sji-Kang aan de Jangtse te bezetten. Verder hebben de Japansche troepen hun omsingeling van Hankarn nauwer aangetrokken. In het Zuiden zijn d-e Japansche troe pen eveneens 'verder doorgedrongen. Zij staan thans twaalf kilometer ten Zuiden van Jang-S'jin. Terwijl de Japansche legers Kanton steeds dichter na-deren, worden -de ge ruchten, dat de Zuid-Chineesche leiders afzonderlijk vrede met Japan willen slui ten, sterker. POOLSCH-ROEMEENSCHE BESPRE KINGEN NIET GESLAAGD? De besprekingen te 'Galatz zijn geëin digd met het uitgeven van een buitenge woon laconiek communiqué, dat melding maakt van de besprekingen, maar niet aangeeft of zij tot een of andere overeen stemming hebben geleid. Zo-nder dat m-en beschikt over commen taren uit gezaghebbende kringen gelooft men te Boekarest dat de Poolsche voor stellen betreffende -Subkarpathisch Rus land niet zouden zijn aanvaard -door ko ning -Carol en zijn minister 'van buiten landsche zaken. DE KERKVERVOLGING IN OOSTENRIJK. Honderd Geestelijken gearresteerd. Naar men in welingelichte kringen meedeelt, bedraagt het aantal religieusen en priesters, die sedert den Anschluss in Oostenrijk zijn gearresteerd, ongeveer 100. Noch de kerk, noch -de staat hebben iets over deze arrestaties gepubliceerd. VLIEGTUIGBOTSING IN ENGELAND. Zes menschen omgekomen. Te Dunmowpark in Essex zijn twee bombardementsvliegtuigen in de lucht met

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1