Palestina onder militair bewind K. LM. NIET NAAR AUSTRALIË. ^aUDYADFs11 Dagblad voor de Provincie Zeeland De Tweede Kamer. Buitenland. Japansche successen in Zuid-China. Binnenland. WOENSDAG 19 OCT. 1938 53e JAARGANG - No. 16 Rheumatlsche pijnen ORDENING VAN MARKT EN STRAATHANDEL. Uit de Provincie. Uitgave: N. V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange V orststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon II Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra BIJ contract belangrijke korting Diverse ontwerpen. Wijziging van de Tabakswet. Verlaging belasting sigarettenpapier. De Tweede Kamer was gisteren bijeen gekomen ter afdoening van verschillende wetsontwerpen, als Suppletoire begrooting van Defensie, Opsporing van olie op Java, Verlaging invoerrecht couranten-drukpa pier in Indië, Wijziging Ongevallenwet en verkoop van de marine-inrichting op het eiland Tiengemeten. Al deze ontwerpen passeerden zondeï veel debat den voorzitterlijken hamer. Iets langer werd stilgestaan bij de voor gestelde wijziging van de Ta bakswet. Deze wijziging bedoelt het verbod van verkoop van tabaksfabrikaten beneden den kleinhandelsprijs beter tot zijn recht te doen komen. Tevens waren technische verbeteringen aangebracht. De heer IJ z e r m a n (S. D.) dringi aan op verbetering van de wet met hel oog op de gevolgen van den tabaksaccijns voor de kleine en middenstandsbedrijven. Spr. betoogde, dat de marktkooplieden voor zoover het hun vak is, sigaren bene den den kleinhandelsprijs verkoopen, en eigenlijk buiten de wet leven. Deze men- schen verkoopen afwijkende exemplaren, welke branche thans niet wettig kan uit geoefend worden. Deze branche heeft re den van bestaan, daar de winkeliers zelf de minder goede sigaren niet kunnen ver koopen. Het verdient aanbeveling een al- gemeene regeling te maken voor den var koop van voorraden van afwijkende kwa liteit. De heer De Marchantetd' A n- sembourg (N. S.) vroeg waarom de regeering bij de wijziging der Tabakswet niet verder is gegaan, n.l. door de wet te verbeteren ten opzichte van het kleine be drijf. Er ontbreekt een voldoende controle op de tabaksvergunningen. Waarom komt er geen afkondiging van een tijdelijk ves tigingsverbod voor de sigarenwinkeliers? Aan de fabrikanten zal de verplichting moeten worden opgelegd, slechts aan de winkeliers te verkoopen, die, naar hun ge bleken is, een tabaksvergunning hebben. De afschaffing van het invoerrecht kan niet gefundeerd worden op het feit, dat er zoo veel gesmokkeld wordt. De staat moet zijn wetten weten te handhaven. In- tusschen lijkt de afschaffing spr. om an dere redenen gewenscht. De heer S c h i 11 h u i s (V. D.) merk te op, dat de kleine bedrijven door de wer king der wet ernstiger worden getroffen dan de groote. De marktkooplieden verkeeren in een impasse, omdat zij niet beneden bande- rolleprijs mogen verkoopen. Spr. zou voor deze kleine groep voor dit geval een uit zondering willen zien gemaakt. De heer Van der P u t t (R. K.) betoogde, dat de winkeliers, die tevens grossier zijn, in het voordeel zijn, omdat zij, als ziji maar in eiken kooper een we derverkoper zien, beneden banderolle- prija kunnen verkoopen. Spr vroeg intrek king der vergunningen, wanneer daarvan ongewenscht gebruik wordt gemaakt. Een regeling van bet invoerrecht op sigarettenpapier behoort in de Tabakswet thuis en het is daarom onjuist, dat deze materie thans blijft rusten. De minister kan zich van den moeilij ken toestand in de kleine bedrijven niet afmaken door deze materie naar Econo mische Zaken te verwijzen. Want juist de accijns was» mede oorzaak van den moeilijken toestand. De heer W ij n k o o p (Comm.) merkte op, dat de rompslomp van den accijns ook nadeelig is voor den werknemer. In het bijzonder pleitte spr. voor de marktkoop lieden, wier vak het is afwijkende sigaren beneden banderolleprijs te verkoopen. Aan hen zou een speciale vergunning moeten worden verleend. De Minister van Financi- e n, de 'heer De Wilde, noemde de strekking van het wetsontwerp beperkt. Verschillende sprekers zijn gekomen met wenschen, die daarbuiten vallen. Spr wil deze wenschen wel in overweging ne men. De accijns heeft op de bedrijfsuitkom- sten der ondernemingen invloed gehad. De wet is echter een belastingwet, welke niet gebruikt mag worden om een saneering der bedrijven tot stand te brengen. Spr. zou wel voelen voor het denkbeeld den kleinen afnemers reductie op den accijns toe te kennen, al vreest hij klachten over ongelijke behandeling. Hij wil dit punt overwegen. Overleg met zijn ambtge noot van Economische Za ken leidde spr. tot de er kenning, dat de belasting van sigarettenpapier ver laging behoeft. Deze zal zeer spoedig haar beslag,1 k r ij g e n. Wat de marktkooplieden betreft haalt spr, een brief aan van de Vereeniging van marktkooplieden, die van andere meening blijken te zijn dan de Kamerleden, die over dit punt gesproken hebben. Het ontwerp werd aangenomen met 60 tegen 3 st., die van de N.S.B. Hiet Japansche leger-commando deelt mede, dat de Nippontroepen de ten N.- Oosten van Kanton gelegen sleutelstad Jang-Sing na herhaalde aanvallen heb ben bezet alsmede het op zestig kilometer van Kanton gelegen Sjek-Loeng. Het commando deelt voorts mede, dat de Chineesche provinciale troepen vooral in Kwantoeng enorme verliezen hebben geleden. Twee honderd en vijftig Japansche vliegtuigen hebben gisteren den gehee- len dag de Chineesche troepen, die zich langs de lijn KauloenKanton hadden samengetrokken, met machinegeweer vuur bestookt. Het Chineesche Persbureau deelt me de, dat gisteren 150 Janpansche bom bardementsvliegtuigen de steden en dor pen langs den spoorweg Kanton-Hankau hebben gebombardeerd. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Gedurende de maanden Augustus en September heeft de Japansche lucht macht negentien steden in de provincie Honan 52 keer gebombardeerd, waarbij 427 personen werden gedood en 869 ge wond. Uit Hankau wordt gemeld, dat het Chineesche Roode Kruis order heeft ge kregen, zich gereed te houden voor de ontruiming van Hankau. De autoriteiten dringen bij de burgerbevolking op een spoedig vertrek aan. De Chineesche bladen bevatten versla gen over een hevig gevecht bij Tsang- sjing, 70 K.M. ten oosten van Kanton. Zijl zeggen, dat de Chineezen de Japan sche troepen daar reeds 36 uur lang heb ben tegengehouden, doch Reuter ver neemt uit betrouwbare bron, dat de Ja panners hun opmarsch naar Kanton snel voortzetten zonder op veel tegen stand te stuiten. Te Hongkong gelooft men dat Kanton eerder dan Hankau zal vallen en in Japansche kringen wordt de verovering der stad binnen veertien dagen verwacht. TOESTAND TE JERUZALEM BLIJFT GESPANNEN. Het ministerie van Koloniën te Lon den heeft bericht ontvangen van den hoogen commissaris voor Palestina, dat de spanning te Jeruzalem voortduurt. De Britsche troepen hebben strategische pun ten rond de oude stad bezet en wisselen schoten met de Arabische opstandelingen, die zich in de oude stad bevinden. Het bevel binnenshuis te blijven blijft gehandhaafd en is uitgebreid tot buiten de muren der oude stad. Voor het eerst sinds 1187 wordt het oude Jeruzalem wederom belegerd, dit maal door 2000 man Britsche troepen en sterke politie-afdeelingen. Vanaf een hoog gebouw, waar de re- geeringsbureaux zijn ondergebracht slaan de Engelschen de gebeurtenissen in de oude stad gade. Men beeft namelijk van daar een 'bijzonder goed uitzicht op de wijk rond de moskee, die bet brandpunt is van het verzet. Blijkbaar is de situatie voor de opstan delingen kritiek geworden. Telkens weer pogen zij de muren, welke het belegerde gebied omgeven, te forceeren, doch de openingen worden direct door Engelsche soldaten dicht gemaakt. De Britsche politie is onder het com mando van het Britsche hoofdkwartier geplaatst. De Britsche hooge commissaris Mao Michael heeft zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van militaire bevelheb bers, die het bestuur van de districtscom missarissen zullen overnemen. De maatregelen die zijn genomen komen in feite neer op de afkondiging van den staat van beleg. Den gebeelen dag heeft de hooge commissaris besprekingen ge voerd met de militaire #n burgerlijke auto riteiten. Vanmorgen zijn de Britsche troepen- afdeelingen de stad binnengerukt om haar van de opstandelingen te zuiveren. KERKELIJKE GOEDEREN IN OOSTENRIJK GECONFISKEERD. De Osservatore Romano bericht, dat in Oostenrijk een aantal kerkelijke goederen door den staat zijn geconfiskeerd en dat andere maatregelen tegen geestelijke ge meenschappen zijn genomen, O.a. de Ad- mont-abdy is geconfiskeerd en het beheer is toevertrouwd aan een regeeringscom- missaris. De Sankt Lambrecht-abdy is door S. S. 'bezet, nadat de religieuzen wa ren verdreven. De goederen van de Duit sche Orde zijn eveneens onder staatsbe heer geplaatst en aartshertog Eugenius, de Grootmeester der Orde, is uitgenoodigd het land te verlaten. De Osservatore Romano wijst er verder op, dat Rijkscommissaris Büerckel zou ge zegd hebben, dat hij voornemens is Hitier met zijn verjaardag een „Oostenrijk zon der kloosters" als geschenk aan te bieden. BEGIN VAN DEMOBILISATIE IN DUITSCHLAND. Gisteren is een aanvang gemaakt met de demobilisatie van honderdduizenden reservisten, die tijdens de internationale crisis onder de wapenen waren geroepen en van de soldaten', die na hun diensttijd in dienst waren gehouden. De demobilisatie zal ongeveer veertien dagen duren: vele transportmiddelen van verschillenden aard moeten daarvoor ge bruikt worden. In de voorsteden van Berlijn is het autobusverkeer voorloo- pig gestaakt. DE HANDEL TUSSCHEN DUITSCHLAND EN POLEN Vertegenwoordigers van de Duitsche en Poolsche regeering hebben een goederen- crediet-overeenkomst onderteekend, vol gens welke Polen buiten het Duitsch- Poolsch handelsverdrag bij de Duitsche industrie bestellingen zal plaatsen. Men verwacht dat met deze orders een bedrag van 120 millioen zloty gemoeid zal zijn. De leveringen zullen voornamelijk betref fen installaties» voor fabrieken, macnine- rieën, apparaten en werktuigen. De dek king van het goederencrediet en de beta ling van rente geschiedt door levering van Poolsche goederen en wel van hout en landbouwproducten. Bovendien zal van Poolsche zijde een betaling worden verricht in den vorm van hout- en graanleveringen, welke met de latere Duitsche goederenleveranties ver- I rekend zal worden. DE POOLSCHE MINISTER BECK NAAR ROEMENIë. Beek, de Poolsche minister van buiten- landsche zaken, is naar Boekarest ver trokken. Tijdens zijn verblijf in Roemenië zal Beek een onderhoud hebben met koning Carol. Men veronderstelt, dat hij met den koning en de Roemeensche staatslieden zal spreken over het vraagstuk van een gemeenschappelijke grens tusschen Polen en Hongarije. Korte Berichten. Naar wordt vernomen heeft de vroe gere Oostenrijksche rechter Dr Johann Langer, die direct na den „Anschluss" gearresteerd werd, een einde aan zijn leven gemaakt in de cel van de gevan genis te Salzburg, waar hij op zijn vonnis wachtte. Hij was er van beschuldigd „17 bloed- vonnissen" tegen nazi's te hebben uitge sproken. Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. DE SPREEKTIJD BIJ DE BEGRGOTINGSBEH AN DELING IN DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft op voorstel van den voorzitter, bij de algemeene be schouwingen over de rijksbegrooting de spreektijden in eersten aanleg en repliek bepaald op: r.k. fractie: resp. 1.30 uur en 55 minuten; soc.-dem. 1.30 uur en 55 min.; a.r. 1.10 uur en 40 min.; c.-h. 1 uur en 35 min.; v-d. 50 en 35 min.; lib. 40 en 20 min.; n.s.b. 40 en 20 min.; comm. 35 en 20 min.; staatk. ger. 30 en 15 min.; chr.- dem. 30 en 15 min. TEGEN ONEERLIJKE CONCURRENTIE. De bestrijding van het cadeaustelsel. De Internationale Liga tegen Oneer lijke Concurrentie heeft haar algemeene vergadering gehouden, waarop een be langrijke gedachtenwisseling plaats vond over het vraagstuk der bestrijding van het cadeaustelsel door wettelijke regeling. De voorzitter van het „Nationaal Comi té tot beteugeling van het Cadeaustelsel", Kans op vergunning is geringi. Zooals men weet, heeft de heer Hans Martin, onderdirecteur der K. L. M. en chef van de Indië-iijn, een reis naar Au stralië gemaakt ten einde poolshoogte te nemen over de vergunningskansen der K. L. M., om de lijn op Indië door te trek ken tot Sydney. Tot dusver heeft alleen de K. N. I. L. M. de verbinding Batavia- Sydney verzorgd, doch het lag in de be doeling, dat later de K. N. I. L. M. en de K. L. M. om de beurt dezen dienst zou den onderhouden. Naar de Telegr. verneemt, heeft men den heer Martin echter te kennen gege ven, dat de kansen der K. L. M. op een vergunning om met haar machines door te vliegen naar Alustralië, uiterst ge ring geacht moeten worden. Bij den opzet van de lijn Amsterdam Seydney was de bedoeling, dat ook de K. L. M. haar aandeel in de nieuwe lucht- verbinding Batavia-Sydney zou krijgen. Maar in Indië was men op deze mede werking minder gesteld. Ook de Gouver neur-Generaal zag er een Indisch belang in, dat uitsluitend de K. N. I. L. M. con cessie zou krijgen. In April van dit jaar meldde men uit Batavia, dat de K. L. M. voorioopig wel niet zou deelnemen aan bet bevliegen van de lijm op Sydney, „daar de vliegvelden beoosten Soerabaja ongeschikt waren voor de landing van de Douglas DG 3-vliegtui- gen". De K. N. I. L. M. vliegt met de Lockheed op deze route. Maar de heeren Aler en Parmentier begaven zich naar Indië voor een inspectie der vliegvelden en achtten deze wél geschikt voor de DG 3. Voorioopig blijft de K. N. I. L. M. echter de eenige maatschappij, die deze route on derhoudt. ■de heer Jos. teu Berg, gaf een beeld van de ontwikkeling, welke dit verkoopsy steem in Nederland heeft gehad. De heer E. Oeterman, directeur van de Persilfabrieken, wees op de dringende noodzakelijkheid van handhaving van de grondbeginselen van eerlijken handel ten opzichte van alle tusschenpersonen, op dat het onderlinge vertrouwen niet alleen gehandhaafd, doch ook gewettigd blijft. Verdwijnt dit vertrouwen, dan ontstaat een toestand welke uiteindelijk zoo fnui kend op elk normaal handelsverkeer zal inwerken, dat deze schadelijk voor allen wordt. De fabrikant, die den tusschenhandel ondubbelzinnig ter zijde wenscht te staan, moet het cadeaustelsel niet alleen uit schakelen, maar het zoo krachtig moge lijk bestrijden. UIT DE MARKT NEMEN VAN GEZOUTEN HARING. Om inzinking van den prijs te voorkomen De minister van economische zaken heeft met de Reedersvereeniging van de Nederlandsche haringvisscherij een rege ling getroffen betreffende het tijdelijk uit de markt nemen van gezouten haring. De haring, welke niet een bepaalden minimumprijs aan den afslag opbrengt, wordt aangekocht door genoemde vereeni ging, die daartoe door een crediet uit het Landbouwcrisisfonds in staat is ge steld. Hiermede wordt beoogd, inzinking van den marktprijs te voorkomen. Deze regeling is inmiddels in werking ge treden. VASTE-LASTENCOMMISSIES VOOR DEN TUINBOUW. Het Tweede-Kamerlid Van der Weij- den heeft aan den minister van Econo mische Zaken de volgende vragen gesteld: Is de minister van oordeel, dat de in gestelde vaste-lasten-commissies voor den tuinbouw aan de doelstelling beant woorden? Indien deze vraag bevestigend beant woord wordt, is de minister bereid en in staat, aan de Kamer eenig inzicht te verschaffen omtrent de tot nu toe bereik te resultaten? Indien de minister van oordeel is, dat het met de instelling van de genoemde commissies beoogde doel niet bereikt zal worden, is Z.Exc. dan bereid verder gaan de maatregelen te nemen om te voorko men, dat in verband met de najaarsbeta lingen in vele gevallen weder de geheele geldelijke opbrengst benevens de steun door middel van cessie aan veilingen en banken moeten worden overgedragen en de tuinder dan in den winter weer op maatschappelijk hulpbetoon wordt aan gewezen? UITBETALING VAN KOSTWINNERS VERGOEDING. De minister dringt op spoed aan. Gebleken is, dat de dienstplichtigen, die recht op kostwinnersvergoeding had den, over de dagen van buitengewoon i Ik zie de wereld, waarin wij leven, als een mooien, grooten boomgaard met de prachtigste vruchtboomen. Van den ochtend tot den avond kunnen wij vruch ten plukken en dan pas is de boomgaard leeg. En des anderen daags als wij in de vroegte, verkwikt door een rust naar lichaam en geest, den boomgaard be treden, dan zijn de bloesems van den vorigen dag weer heerlijke rijpe vruch ten en daarnaast dragen de takken weer de bloesems, die de vruchten van morgen zullen baren. En opnieuw kun nen wij volop plukken. Als de markt verzadigd raakt, als de consumenten, die het fruit betalen kunnen, niet meer consumeeren en dus niet meer koopen kunnen, staakt ook dan het plukken niet. doch plukt onversaagd doorl Plukt en schenkt het fruit weg daar, waar de armen wonen, daar, waar geen koopkracht is om het fruit te koopen. Gij zult daarmee toch immers de markt en de marktventers geen schade doen. Bldi. 15-17 (9) W.C. SlckcBt ■iiiaaiiaaiiiaBiiiBniinMigarfliEras verblijf in werkelijken dienst, nog niet allen in het bezit van de vergoeding zijn gekomen. Dit schijnt mede hierdoor ver oorzaakt te zijn, dat de burgemeesters, die voor een groot deel van deze geval len met bet uitbetalen van de vergoe ding belast zijn, zekere opgaven van de korpsen moeten afwachten, doch deze opgaven niet altijd op tijd hebben ont vangen, vermoedelijk in verband met de snelheid, waarmede de getroffen buiten gewone maatregelen weer zijn opgeheven en vele commandanten het eene com mando met het andere hebben moeten verwisselen. De minister van Defensie heeft thans telegrafisch aan de burgemeesters aan wijzingen verstrekt, opdat de vergoedin gen, voor zoover zij nog niet zijn uitbe taald, zoodra mogelijk in bet bezit van de rechthebbenden komen. Wetsontwerp weldra te wachten. De Vestigingswet-kleinbedrijf, die op grond van haar drie voornaamste begin selen (handelskennis, credietwaardigheid en vakbekwaamheid) orde in den „zelf standigen middenstand" brengt, heeft tegelijkertijd de mogelijkheid geopend, dat een deel van den middenstand zijn toe vlucht zoekt bij een andere groep han delaren, die er ten nauwste mee samen hangt. Wij doelen hier op de markt- en straatkooplieden, den „ambulanten mid denstand". Indien iemand niet aan de eischen van de Vestigingswet-kleinbedrijf kan vol doen, zal hij trachten een bestaan te vin den op soortgelijk terrein, dat niet door deze wet wordt bestreken. Daartoe is de straat- en markthandel het toevluchts oord bij uitnemendheid. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat uit deze kringen de drang naar ordening met den dag toeneemt. Aan „Het Volk" komt thans ter oore, dat een wetsontwerp voor den straat- en markthandel binnenkort kan worden tege- moetgozien. Het voor-ontwerp bevindt zich in een vergevorderd stadium van voorbereiding, zoodat indiening van het ontwerp bij het parlement niet lang meer zal uitblijven. Er bestaat redelijke verwachting, dat dit ontwerp grootendeels rekening zal houden met de wenschen, die uit den kring van markt- en straatkooplieden naar voren zijn gebracht. Er zijn eenige aanwijzingen, dat het behoefte-element in het nieuwe wetsontwerp een groote rol speelt, waar aan de eischen van handels kennis, credietwaardigheid en vak bekwaamheid niet die groote beteekenis worden toegekend als in de Vestigings wet-kleinbedrijf geschied is. VERGADERING PROV. STATEN. Gedep. Staten van Zeeland hebben de opening van d.e tweede gewone zitting der Staten van dit Gewest vastgesteld op Dinsdag 22 November a.s., des namid dags 2 uur, terwijl het in de bedoeling ligt om de verslagen der afdeelingen te behan delen in een vergadering op Dinsdag 20 December a.s., des voormiddags te 10 uur en, zoo noodig, op Woensdag 21 Decem- d.a.v.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1