■i DE ZEEUW N AT IO N A L E Militaire maatregelen in de dagen van spanning. De Abdijkwestie te Middelburg. I TWEEDE BLAD HET KIND VAN TREFUSA ff LEVENSVERZEKE RIN,p-BANK rotterdam Voor 186,— 's-jaars FEUILLETON Van alle zijden groote medewerking, toen versterking der grensbeveiliging noodig werd. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Uit de Provincie. eester van Goes; |e, dat de op 27 Octo- ouden oefening in da ling het vobrschrijven Se gedragsregels nood- |oor den Minister van pe Zaken verleende |tikel 12 der Wet be- lerming tegen lucht- ■de volgende gedrags Ike zullen gelden op 1938, des namiddags 10 uur. aren, bewoners of ge- jan woningen en an- uwen alsmede van |jn verplicht zorg te het daarbinnen aan- it op geenerlei wijze straalt, alsmede, dat welke aan den bui gebouwen zijn be- lich bevinden op de bij Ten behoorende open neen licht uitstralen, fs aan eigonaars of verlichte motorrij. andere rij- en voer- |oden zich daarmede of deze te laten bn gebouwen, tenzij Itwendlge verlichting i afgedekt, dat niet de hoogst noodzake- le omgeving wordt 1 terwijl berijders of hn rijwielen bak- fgrepen verplicht op aangebrachte ver- peel te dooven. ninderd het bepaal- Is het verboden zich lucht te bevinden in Tan een brandende Ikkel of ander licht- Irwerp, alsmede al- |vuur te ontsteken. verboden op den veg met motorrij tui- Ire rij- en voertuigen ptsen te rijden met Jige snelheid, dat Iband met de sub 2e ^oorschriften gevaar ren of schippers van bn woonschepen zijn frg te dragen, dat de pezige verlichting is verboden onnoodig |taken, waaronder is langer dan hoogst is, geven van waar- gnalen met motor rijwielen. voetgangers verbo- ïoodzaak, ter beoor de politie, op voor stemde gedeelten |e loopen of te ver verplicht onmid- [g te geven aan de ian wij zin g en, welke lelang van de oefe- vanwege de politie iven. overtreding of ig van deze voor at gestraft met ge- van ten hoogste geldboete van ten ind gulden, liens schuld te wij deze voorschriften reden of niet na- jordt gestraft met "af van ten hoogste geldboete van ten •nderd gulden. [aren van rijks- en :ie, naar wier oor een feit pleegt, welslagen van de rdt in gevaar ge- levoegd na aanma len van den over- odige maatregelen te doen treffen. Zij geval bevoegd zoo n tijde een woning van den bewoner algemeen bekend: tijdvak van 8 tot e straatverlichting in zullen bruggen, niet zijn verlicht bediend. lei aansprakelijk- mvaard voor scha de onder I ver driften kan voort- ch gedurende voor op straat bevindt, eheel voor eigen dient aanbeveling van motorrijtui- ligen te bedekken blauw papier of ondoorschijnende n een spleet van c.M. breed en ten hoogte onder het n de lamp kan slaten en voorts .n. stadslichten te 1938. sester voornoemd, ELDORP. VAN MAANDAG 17 OCTOBER 1938, Nr 14. De memorie van antwoord, welke de Tweede Kamerleden ontvingen over- de bekende Abdij-kwestie, is aldus het „Dagbl. v. Zeel." een heel merkwaar die stuk. D'e minister, die zich vastgepraat had in de memorie van toelichting, pro beert zich in het-jongste stuk er uit te redden, doch hoewel dit met veel energie gebeurt, lijkt het ons of de bewindsman er zich nog dieper in werkt. Het niet vinden van een oplossing is geen tekort van de Kamerleden, maar is wel de schuld van den minister. In de toelichting is gesproken over het dienstbaar maken van het hotel aan het archief. Toen is er terecht op gewezen, dat tusschen het bestaande archief en het ho tel g o e n verbinding bestaat, om dat zich daartusschen de gebouwen van dan polder Walcheren bevinden l In de memorie van Antwoord wordt over deze zaak niet meer gerept, evenmin als over die polderverhuizing wordt gesproken, hoewel het toch interessant zou zijn te vernemen, waarom dat complex wordt ontzien. Een gedeelte van het Rijksarchief wil de minister nu onderbrengen in de tegenwoordige griffie, welke „nog ver der van huis" is, om dan het hotelgebouw in te richten voor griffie. Een absoluut stilzwijgen wordt ook in achtgenomen over het V e n d u h u i s, dat sa mengetrokken met de dépendance van bet hotel, ook een geschikte gelegenheid zou geven. Wèl wordt gerept over de dépen dance alleen, die niet voldoende licht heet te hebben. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft de Rijksgebouwendienst, hangende deze kwestie, opeens voor dit jaren leegstaan de gebouw een plan tot restauratie in de maak, dat duizenden moet kosten en dat wel niet zal gaan in de richting van de oplossing, die de Kamerleden zich voor stelden! Ook het groote gebouw aan de Groenmarkt dat historie en de sport ten spot i gebruikt wordt voor gymna stieklokaal, heet ongeschikt voor kantoor ruimte, terwijl eveneens de ambtswoning van den commissaris der koningin wordt afgekeurd. Het hotel, en het hotel alléén, is precies de ideale plaats voor de grif- f i e. Hoe is het mogelijk? Wat de minister tenslotte als de aan vaardbare oplossing ten beste geeft, is eigenlijk niets anders dan een stuivertje wisselen met gebouwen, diensten en hotel. Het archief zal ten deele moeten wor den ondergebracht naar de tegenwoordige griffie en weer voor een ander deel naar het gebouw van den Prov. Waterstaat op de Balans. Die dienst zal op zijn beurt weer moeten verbuizen naar het te ver laten gebouw der griffie. Wat er dan nog overblijft van die griffie, zal, om de le vendige sfeer op het Abdijplein te behou den het staat er werkelijk zóó! voor het publiek opengesteld worden. Terwille van diezelfde sfeer zal ook in het nieuwe griffiegebouw een gelegenheid worden opengelaten ter verpoozing van vreemde ling en burger. Den eigenaar van het hotel kan desge- wenscht in de onmiddellijke nabijheid van de Abdij hotelruimte verschaft worden, zegt de memorie van Antwoord. Dit wordt niet verduidelijkt. V e r - moedelijk heeft de minis ter het gebouw van het kan tongerecht op het oog, doch waar dat dan weer terecht moet komen is een nieuw raadsel. Ten aanzien van het geuite verwijt, dat achter den rug van het Prov, bestuur om gehandeld is, zegt de minister, dat met Ged, Staten geen rechtstreekscb overleg heeft plaats gehad, maar wel met den Commissaris der Koningin. Daardoor wordt de indruk gewekt, dat Ged. Staten er zijdelings in gekend zijn, maar dit is absoluut on juist. Ged. Staten wisten van de geheele zaak niets a f. Ontkend wordt nog, dat met den eige naar geen voldoende overleg plaats bad. Wij', die echter de stukken gezien hebben, kunnen niet anders zeggen, dan dat deze eigenaar zeer onredelijken on heus c h is behandeld. D'e geheele kwestie komt hierop neer, dat het Rijk, om redenen die zich slechts radon laten, het hotel in bezit wil hebben. Dat de Kamerleden met deze memorie tevreden zijn, wil er echter bij ons niet in, Openbare we® en voorrangiswe®. De minister van waterstaat heeft met ingang van 15 October: I. de bestemming van openbaren weg gegeven aan: a. het nieuwe gedeelte van den weg Ber gen op Zoom, Kortleven, Kruiningen, Goes, 's-Heer Arendsker'ke, Nieuwland, Vlissingen, Breskens, Draaibrug, Sluis, grens (Rijkswegenplan 1938, no. 58), tus schen den bestaanden Rijksweg no. 58 en den oostelijken weg langs het kanaal door Zuid-Beveland; b. de aan de noord- en zuidzijde van het onder a omschreven wegvak, aanslui tende westelijke verbindingswegen met den Nisseweg; o. de aan de noord- en zuidzijde van het onder a omschreven wegvak aanslui tende oostelijke verbindingswegen met den Nisseweg; II. Aangewezen als voorrangsweg het gedeelte van den onder a genoemden rijksweg, tusschen den bestaanden rijks weg no. 58 en den Vlaaksche Zoute weg. NIEUW REDDINGSSTATION OP TERSCHELLING. Prins Bernhard woont Woensda® de in dienst stelling bij. Woensdagochtend 19 October zal in te genwoordigheid van Z.K.H. Prins Bern hard het nieuwe station der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij bij paal 8 op de Noordkust van Ter schelling, in dienst worden gesteld. In het nieuwe boothuis zijn gestation- neerd de nieuwe motorstrandreddingboot „St. Nicolaas Marius" en de waterdichte motortractor „Het Zeepaard". Het nieuwe station komt in de plaats van het station bij paal 7, waar tot nu toe een roeireddingboot was gestation- neerd. 8 j. - v <- f - verzekert 26-jarlga de volgende uitkeringen/' *•>"- t" 1 j» xi"g door S. K. HOCKING. o 70.) „Eh zou je mij niet verachten omdat ik eenvoudig Edward Eowey, de zoon van een arm man ben?" „Jou verachten, Ted?" en zij nam zijn gelaat tusschen haar handen en kuste hem. De tranen kwamen hem in de oogen. „God zegen je, Mona!" zei hij. „Ik zal altijd de vrouwen vereeren, sedert ik jou heb Ieeren kennen." Mona legde baar blond hoofd op zijn schouder en begon te schreien. „Die slechte, gemeene man met zijn hatelijke oogjes heeft alles bedorven, en ik geloof geen woord van betgeen hij ge zegd heeft!" snikte zij1. „Zeg dat niet Mona." „Ik kan niet gelooven dat die man ooit de waarheid zou kunnen zeggen, zelfs al wou hij het ook." „0', hij is zoo slecht niet. Ik heb als jongen heel veel van hem gehouden." „Jongens houden soms wel van slan gen", antwoordde zij. „Daar moet je niet op afgaan. En die man is een slang, daar Bij overlijden binnen 39 jaar: 1) ƒ1000,— terstond betaalbaar, 2) 1000,— gezinsrente per jaar, 3) 5000,— op einddatum. Bij leven na 39 jaarr 5000,— benevens 1000,— bij later overlijden. ben ik zeker van." „Ik geloof het niet", antwoordde hij rustig. „Bovendien berust zijn verklaring niet alleen op zijn eigen woorden." Mona begon te schreien. „Schrei niet", zei hij na een poos. „Het leven moet nu eenmaal zorgen hebben, het zou anders geen leven zijn. Misschien zien wij elkander op zekeren dag beiden gelukkiger terug." „Weer terug zien? Je gaat toch niet dadelijk weg?" „Jawel, ik ga zoo spoedig ik kan." „Maar waar ga je heen?" „Ik weet het niet. Ik weet alleen dat ik hier niet kan blijven. Je grootvader haat den naam Eowey. Ik zal vrijer adem ha len en misschien helderder denken wan neer ik weg ben van Pendormic." „Vind je het niet net een droom? Ik kan het mij niet voorstellen. Kom ga mee naar binnen het aan mama vertellen." „Ik zal even meegaan afscheid van haar nemen", antwoordde hij. „Dan moet jij haar maar het overige vertellen". Mevrouw Trefusa was echter niet te spreken. Zij had zware hoofdpijn en stuurde een boodschap, dat zij niemand kon ontvangen. Eenigen tijd later zag Mona voor de ge opende deur Edward na, terwijl deze door het park naar huis ging zij zag hem na met bevende lippen en door tranen ver duisterde oogen. Hij bad haar nog nooit Van den minister van Defensie ont vangen wij het volgende overzicht van de militaire maatregelen, getroffen in de afgeloopen periode van internationale politieke spanning. .Na de verlenging van den eersten oefentijd van 5!/a maand tot 11 maanden in Maart van dit jaar, gaan tweemaal per jaar de manschappen, die gedurende 5 maanden geoefend zijn bij de Ie batal jons der regimenten infanterie over naar de lie bataljons, om bij deze bataljons gedurende de overige 6 maanden van dezen oefentijd hun opleiding te vol tooien. Deze lie bataljons zijn meeren- deels gelegerd in grensgarnizoenen. Hier door beschikt de regeering gedurende het geheele jaar over infanterie, welke zij in geval van internationale politieke spanning onmiddellijk kan aanwenden tot het beveiligen van onze landsgrenzen en van de kust. Bij deze grens- en kustbevei'liging zijn tevens ingeschakeld de politietroepen, de kustartillerie en de luchtstrijdkrachten, terwijl in vredestijd is voorbereid om van het oogenblik af, waarop de hier boven genoemde strijdkrachten hun ge- vechtsopstel'ling hebben ingenomen de toegangswegen tot het hart des lands door het aanbrengen van hindernissen en 'het uitvoeren van vernielingen af te slui ten. Uiteraard wordt bij de bewaking der kust en voor controle van de voornaam ste watertoegangen en havens gebruik gemaakt van personeel der Koninklijke Marine ea van het in vredestijd in dienst zijnde materieel der vloot. Voor het geval de internati'onajle poli tieke toestand zich dermate mocht ver scherpen, dat de hierboven geschetste veiligheidsmaatregelen als onvoldoende zouden moeten worden aangemerkt, va ren maatregelen voorbereid om door het oproepen van groot-verlofgangers de grenstroepen aanzienlijk te versterken en de luchtafweermiddelen in werking te brengen. Begin September waren de internatio nale verhoudingen van dien aard, dat be sloten werd de politietroepen in 't grens gebied samen te trekken. Op 2 September waren de dienstplich tigen van le bataljons overgegaan naar de 33e bataljons. Na aankomst in hun nieuwe (grens-)garnizoenen hadden ter stond eenige kleine oefeningen in de grensbeveiliging plaats en werd voor 15 tot 16 September een groote oefening be volen. Door de Koninklijke Marine wer den tegelijkertijd oefeningen gehouden in verband met de bewaking der voornaam ste zeehavens. Inmiddels waren de politieke omstan digheden van dien aard geworden, dat het wenschelijk werd geoordeeld ook na 16 September de troepen in de onmiddel lijke nabijheid van hun opstellingen te houden. Zij werden derhalve voor zoo veel noodig ingekwartierd nabij de ge vechtsopstellingen, welke zij in geval van nood zouden moeten bezetten. Het behoeft nauwelijks te worden vermeld, dat de voertuigen volledig werden bepakt, dat de scherpe munitie werd uitgegeven en dat het verleen en van verlof en van bewe gingsvrijheid aanzienlijk moest worden ingeperkt en tenslotte zelfs geheel moest worden ingetrokken. Voorts was aan de troepencommandanten en com mandanten der maritieme middelen me degedeeld dat zij maatregelen moesten ne men, die waarborgden dat binnen zeer korten tijd na ontvangst van het desbe treffend bevel, de 'opstellingen konden worden ingenomen. Zóó brak de 27e September aan. In den namiddag van dien dag waren de binnen komende berichten voor do regeering aanleiding niet alleen om de gevechtsop- stellingen te doen innemen, doch ook om terstond de groot-verlofgangers, die be stemd waren om de grensbeveiligingstrop- pen te versterken, door de burgemeesters te doen waarschuwen, dat zij zich gereed moesten houden voor opkomst onder de wapenen. Gedurende den nacht van 27 op 28 September werden o.a. door de He ba taljons de gevechtsopstellingen verder in gericht, de versperringen verbeterd en het aantal hiervan nog uitgebreid. Zoodoende waren in zeer korten tijd alle toegangen tot ons land langs de Zuid- en Oostgrens door een geheel stel sel van hindernissen bewaakt door personeel, voorzien van mitrailleurs en pantserafweergeschut afgesloten, ter wijl aan de kust door de Kon. Marine in nauwe samenwerking met de Kon. Land macht de noodige maatregelen waren ge nomen om onze havens tegen een over- valling over zee te verdedigen. Door de zoowel aan de land- als aan de zeezijde genomen maatregelen, gaf de regeering blijk, dat zij vastbesloten was, onze neutraliteit tegen elke aanranding te verdedigen. In den vroegen morgen van 28 Septem ber werden inderdaad de hiervoren be doelde groot-verlofgangers opgeroepen. De 'opkomst van dit personeel is naar wensch verloopen. Dank zij de zorgvuldige voorbereiding door de P. T. T. en de groote medewer king van de gemeentelijke overheidsorga nen had de oproeping zeer snel na ver zending van het desbetreffende telegram plaats. Door de dienstplichtigen werd met den grootsten spoed aan die oproe ping gevolg gegeven, waarbij van alle be schikbare middelen voor snel vervoer werd gebruik gemaakt. 'Ook hierbij werd van alle zijden groote medewerking on dervonden, getuige het feit, dat vele par ticulieren hun auto's ter beschikking stel den, teneinde de dienstplichtigen snel naar hun opkomstplaats te vervoeren. De oplegging van wapenen en uitrusting bleek over het algemeen doelmatig te zijn geschied; het op oorlogsvoet brengen der onderdeelen had onder leiding hunner commandanten een vlot en ordelijk ver loop. De vervoeren van de gemobiliseerde onderdeelen van hun opkomstplaatsen naar hunne 'oorlogsopstellingen te 'voet, per auto dan wel per spoor, afhan kelijk van den af te leggen afstand en de plaats der opstellingen waren tevoren voorbereid. Zoodoende was het mogelijk, dat een groot aantal detachementen reeds in den avond van den dag van oproeping, het gros van de onderdeelen bij het aan breken van den dag volgende op dien der oproeping, hunne oorlogsopstellingen hadden ingenomen. Na aankomst in deze opstellingen werd onmiddellijk begonnen met de verdere versterking van het ter rein, het maken van loopgraven, hinder nissen enz. Daarmede waren de maatregelen tot het veiligstellen van een eventueel volgen de algemeene mobilisatie afgesloten. Donkere wolken bleven zich ook den 28 September aan den politieken hemel sa menpakken. De regeering vond hierin aanleiding nog op dienzelfden dag de waarschuwingen te doen verzenden aan het personeel, dat bij vóórmobilisatie 'on der de wapenen moet komen. 'Op 29 Sep tember was de internationale toestand echter reeds zoodanig verbeterd, dat de voorgenomen oproeping van dit personeel achterwege kon blijven, terwijl deze ver betering mede aanleiding was, dat op 30 Sept. de n'oodige bevelen konden uitgaan om den arbeid aan de gi ens versterkingen te doen eindigen en de aangebrachte hin dernissen weder te doen opruimen. Het behoeft zeker geen betoog, dat ook de niet bij de grensbeveiling betrokken on derdeelen van de weermacht op 27, 28 en 29 Sept. niet stil hebben gezeten, doch dat ook daar met groote voortvarendheid is gewerkt aan alle voorbereidende maat regelen, die aan de mobilisatie moeten voorafgaan. Na deze spannende dagen werden ge leidelijk de genomen maatregelen inge trokken. Op Woensdag 5 October konden de opgeroepen groot-verlofgangers weder naar hun haardsteden terugkeeren, ter wijl op Donderdag 6 October de lie batal jons hun vredesgarnizoenen weder bin- ner rukten. Het stuk eindigt, zooals wij' Zaterdag reeds meedeelden, met de betuiging, dat hetgeen in de afgeloopen dagen is ge schied reden geeft tot groote vol doening en erkentelijkheid. MIDDELBURG. Een afscheid. Op hartelijke wij'ze hebben Zaterdag vele ouders en anderen afscheid geno men van mej. M. E'. S. Rosenuaal, die meer dan een kwart eeuw haar beste krachten aan de aanvangsklasse van school J heeft gegeven en thans door ziekte haar taak moest neerleggen. De voorzitter der oudercommissie, de heer mr Th. Portheine, schetste in een gevoelvolle rede de verdiensten der scheidende onderwijzeres en hood na mens de ouders van leerlingen en oud leerlingen als stoffelijk blijk van dank baarheid en waardeering een fraai i er- zisch tapijt aan, terwijl de kinderen uit de verschillende klassen hun onderwij zeres kleinere geschenken en bloemen overhandigden zoo knap toegeschenen zoo dapper, zoo sterk en zoo goed. Edward keek niet om. Hij voelde zich dankbaar dat het afscheid voorbij' was. Eerst toen hij' op den heuvelrug was, stond hij stil en keek hij om zich heen. Het was een prachtig landschap dat zich aan zijn Mikken vertoonde heuvel en dal, bd'sschen. en beken en in de inzinking van de heuvels bet glinsteren van de zee. „Misschien zie ik dat nooit weer", zei hij. „Vaarwel dan, vaarwel." Thuis gekomen, sloot hij zich in zijn ka mer op, druk bezig de dingen in te pak ken, die bij wilde meenemen. Peter ontweek Edward den geheelen dag. Wat den ouden man kon bewegen hem zoo alleen te laten, begreep hij niet. E'r heerschte in het groote huis een pijn lijke stilte, al de dienstboden schenen op hun qui-vive te zijn. Zij wisten dat er iets gebeurd was, of dat er iets zou gebeuren. E'r zou anders niet zoo laat om mr Carve zijn gezonden, en mr Whittle zou niet in den vroegen morgen reeds een bezoek heb ben gebracht, wanneer er niet iets be langrijks op banden was. Het was ook duidelijk, dat de jonker iets had. Na zijn terugkomst van het paviljoen was hij da delijk naar zijn kamer gegaan, terwijl de oude heer Trefusa zich in zijn hok had opgesloten en iedereen weigerde te ont vangen. De stilte was beklemmend. Al de dienst- De wethouder van onderwijs, do heer M. H. Boasson, bracht vervolgens den dank van het gemeentebestuur over vooj de wijze waarop mejuffrouw Rosendaai haar taak steeds had verricht, waarna de heeren Bakker en Van Roon haar huldigden namens het personeel. Diep bewogen dankte mej. Rosendaai voor al de bewijzen van liefde en waar deering. Luchtwachtdienst. Zaterdagmiddag kwamen een tweetal malen vliegmachines over, die speciaal vlogen voor de luchtwachtoefening van dien dag en wier komst dan ook van uit Scheveningen-radio werd aangekondigd evenals het waarnemen van andere eska ders, die op dezen dag aan de oefeningen boven geheel Nederland deelnamen. Turnen. Zaterdag hield de gymnastiekvereen. „Achilles" haar onderlinge gymnastiek- wedstrij'den voor meisjes en jongens dei boden praatten fluisterend met elkaar en iedereen vermoedde een of ander geheim. Tegen den avond kwam Job te weten dat zijn jonge meester met den laatsten trein zou weggaan, en dat zijn bagage naar het station te Penzugla moest worden ge bracht. D'at bracht de tongen opnieuw in bewe ging. De jonker maakte gewoonlijk geen groote reizen. Bovendien, waarom werd dat pas op het laatste oogenblik gezegd? Het was duidelijk dat er belangrijke din gen gebeurden, en honderden gissingen werden er gemaakt over hetgeen in de eerstvolgende uren te wachten was. Het werd al duister, toen Edward aan de deur van Peters hok kwam vragen of hij binnen mocht komen. Hij' had alles gereed gemaakt voor zijn vertrek en zou gaarne nog een paar laatste woorden spreken met den ouden man vóór hij voor goed weg ging._ Het is twijfelachtig of Peter ten volle de beteekenis van zijn bezoek begreep. In ieder geval weigerde hij de deur open *e maken. „Stoor me niet!" riep hij met booze stem. „Ik ben bezig en kan niemand spre ken." „Ik zou u heel graag nog even willen spreken." „Ga weg en verveel me niet." „Ik ga heen. „Dat is uitstekend, ga dan maar dade- 4e kl. in het gymnastieklokaal aan de Groenmarkt. De wedstrijden, die onder leiding ston den van den directeur, dhr J. Bal, had den een geanimeerd en vlot verloop. Over het algemeen werd er zeer goed ge werkt en uit de Oefenstof 5-kamp voor meisjes (vrije oefening, brug, ringen, paard en paardspringen) en 6-kamp voor jongens (vrije oefeningen, brug, rin- gen, rek, paard en paardspringen) was direct waar te nemen, dat de strijd zee- spannend zou zijn en de jury, bestaande uit de heeren K. de Vries en W. de Bruin te Middelburg, H. Verkooijén te Breda en J. de Dreu te Krabbendijke, geen gemak kelijke taak te vervullen zou hebben. De uitslag was: Meisjes 5-kamp: eerste prij's N. Roth met 150% punt; tweede pr. S. Petiet met 147% p.; derde pr. L. v. Loo met 1441/-' p., vierde pr. S. Blokpoel met 148Vs p. Jongens 6-kamp: eerste prijs C. Doek- heer met 190 p., tweede pr. J. C. Bal met lijk weg." „En wilt u mij niet zien voor. „Heb ik je niet gezegd, dat je weg zandt gaan?" „Heel goed, ik zal u niet meer storen." En Edward keerde zich om met bevende lippen en een doodsbleek gezicht. Tien minuten later was de deur achter hem gesloten en stond hij met een vreemd, verdoofd gevoel in zijn hart in de toenemende schemering. Hij had be sloten naar het station te loopen en koos den weg door St. Aubyn. Bij' het parkhek ston hij nog even stil en keek rond. Hij kon eigenlijk maar heel weinig zien, want het was reeds geheel donker. Maar in zijn verbeelding' zag lïij alles. D'e herinneringen van de negen jaar, die hij in Engeland had doorge bracht, kwamen als een stroom over hem heen. Het was hem, of hij den vorigen dag als jongen van twaalf regelrecht uit een vreemd land, met een hart, dat leed bij de gedachte aan degenen, die hij ach tergelaten had, door hetzelfde hek was ge komen, als de erkende erfgenaam van Pendormic. Nu sloop hij weg als een be drieger, zonder dat een vriendelijke hand zich naar hem uitstrekte, zonder dat een stem Gods zegen voor hem afsmeekte. ("Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 5