De terreur in Palestina. OSmvSniP Al te zwartgallig Dagblad voor de Provincie Zeeland Groote ontwikkeling van het luchtverkeer over den Oceaan te verwachten? EERSTE BLAD. De strijd in China. MAANDAG 17 OCT. 1938 53c JAARGANG - No. 14 Buitenland. Tienduizend Italianen verlaten Spanje. Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR, ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 blader» In sommige R.K. kringen is men niet geheel content met den inhoud van de Miliioenennota. De heer T e u 1 i n g s, lid van de Twee de Kamer, oordeelt dat Minister de Wilde zich dermate aan „somberheid en neer slachtigheid" overgegeven heeft, dat men van een „droef en doodbidderend geraas" mag spreken. Dat was reeds het vorig jaar zoo, maar thans is het nog erger. Voor de Rijks- begrooting van 1939 „is de gedachten- gang van den Minister van Financiën, zooals hü dien aanving in 1937, even straf, ja straffer doorgezet. Het is de hartekreet van een door groote zorgen geprangd ministerieel gemoed, dat alle factoren van budgetaire somberheid op elkaar stapelt, ze telkens in anderen vorm herhaalt, recapituleert, opnieuw belicht, en het Nederlandsche volk in- hamert, dat we zoo ongeveer aan den rand van een financieele débaole zijn aangeland". De Minister, aldus geeft de heer Teu- lings het standpunt van dezen bewinds man weer, is met een nadeelig saldo van f 25,6 millioen niet tevreden. „Wij .m o e- t e n aan de saneering beginnen, of we vergaan". Daarvoor moet het tekort van f 25,6 millioen worden „opgevoerd" tot f 61,2 millioen. Na dit te hebben gedaan, heft de Minister „opnieuw een klaaglied aan": „Voor het jaar 1939 wordt een be grooting aangeboden, welke geen enkele reserve bevat, en evenmin eenig herstel brengt van de enorme schade, welke het Rijk ten aanzien van zijn financieele po sitie in een reeks van oorlogs- en crisis jaren heeft geleden". Deze opvatting acht de heer Teulings veel te somher. De heer Kortenhorst, eveneens lid der Tweede Kamer, heeft zich in denzelfden geest uitgelaten. In een kaderbijeenkomst van de R.K. Staatspartij betoogde hij, dat de toon van den Minister van Financiën in de Mil iioenennota veel te somber is. De Neder landsche financiën zijn over het alge meen gezond en al is voorzichtigheid dan ook geboden, toch behoeft minister de Wilde niet zoo zwartgallig te zijn. Wij hopen van harte dat de zienswijze van deze heeren zal blijken juist te zijn. Met belangstelling zien wij dan ook tegemoet de b e w ij z e n waarmede zij bij het begrootingsdebat hun meening zul len staven. Want daarop komt het toch aan. Het vorig jaar heeft de heer Teulings eveneens doen weten dat de visie van den minister veel te somber was. Maar bij! het begrootingsdebat is het hem niet gelukt op goede gronden aan nemelijk te maken dat zijn opvatting de juiste was. En wat meer zegt, achteraf hebben de feiten den minister in het gelijk gesteld. Wij wachten dus af. JERUZALEM VOLKOMEN GEÏSOLEERD. De stad Jeruzalem is ge durende dennacht van V r ij- dag op Zaterdag volkomen van de buitenwereld afge sneden geweest, doordat alle telefoon - en telegraaf lijnen door de opstandelin gen waren vernield. Onder bescherming van soldaten zijn de noodige herstellingswerkzaamheden ver richt. De eerste verjaardag van den Arabi- schen opstand en de vlucht van den Moef ti naar Beiroet is Zaterdag „gevierd" met het sluiten van alle Arabische winkels en kantoren. Een Arabische inspecteur van politie is nabij het hoofdbureau van politie te Jaffa door een onbekende doodgeschoten. Tusschen 1 October en 15 October j.l. zijn 461 dooden en gewonden gevallen volgens een niet-officieele schatting. Van deze 461 slachtoffers werden 358 gedood, van wie 270 bandieten waren. Verder wer den acht Engelsohen gedood en 23 ge wond. In meer dan 12 steden in Palestina, waarvan het meerendeel een Arabische bevolking heeft, bestaat een verbod om des nachts op straat te komen. Zondagmiddag is een bom geworpen in de moskee in de Omarwijk. Vier arbeiders werden gewond. In de heuvels van Judea, ten westen van Jeruzalem is een vuurgevecht gele verd tusschen een Britsche. militaire pa trouille en bandieten. Drie Arabieren zijn gedood, een Britsch officier werd gewond. Op den spoorweg nabij Gaza beeft zich een ontploffing voorgedaan. Men zag toen een zestal mannen opspringen en weg vluchten. De troepen openden het vuur op hen, -waardor drie hunner gedood werden. Twee anderen konden gevangen genomen worden. De krijgsraad heeft vier Arabieren, die te T'iberias waren gearresteerd en in wier bezit wapens waren aangetroffen ter dood veroordeeld. DE JAPANNERS VORDEREN. De Japanners verklaren nieuwe succes sen te hebben bereikt bij hun „nijptang- beweging" naar Hankau. Voortdurend worden Japansche troe pen van Formosa in de Biasbaai aan land ge-zet. Van betrouwbare zij-de wordt ver nomen, dat de Japanners ook troepeD hebben -ontscheept in het Foandistriot, nabij Namtau, aan den Westkant van het schiereiland Kauloen, Zondagmiddag om 12 uur. Men gelooft, dat de Japanners thans oprukken naar den spoorweg Kan- ton-Kautoen, teneinde contact te- verkrij gen met -de Japansche eenheden, die op rukken van de Biasbaai. De telefoonver binding tusschen Hongkong en Kanton is volkomen verbroken. Volgens een van bet front in Zuid Chi na ontvangen bericht zou te Waitsjau een cho-1 era-epidemie heerschen. Meer dan 20.000 bewoners -der stad zouden lijdende zij-n, terwijl meer -dan 8000 personen over leden zouden zijn wegens de slechte medi sche verzorging. Direct na de bezetting der stad door de Japanners werden er maatregelen genomen om de -epidemie te bestrijden. In een officieel Chineesch communique wordt toegegeven, dat de Japansche co lonne-s, die in de richting Sienning naar den spoorweg Hankau-Kanton oprukken, haar opmarsch hebben voortgezet. De voorhoede bevindt zich volgens Chinee- zen op nog geen 70 km van den spoor weg. De Japanneezen staan thans tegen over bergachtig terrein, waarin de Chi- nee-zen zich blijkbaar verschansen willen. Bh beschikking van den Japanschen minister van oorlog, is de militaire diensttijd van alle offi cieren en soldaten zoowel in aotieven dienst als in de reserve, die thans on der de wapenen zij. n, doch dienst doen in Japan, ver lengd. Op het oo-genblik liggen -er in de Bias baai 120 Japansche oorlogsschepen, troe- pentransportschepen en andere vaartui gen. Ruim 100 Japansche bommenwer pers hebben vele aan spoor- en verkeers wegen gelegen steden aangevallen, doch lieten Kanton nog met rust. De bevolking aldaar is rustig, de winkels zijn open, maar de ouden van dagen en kinderen verlaten de stad. Dit geheele offensief der Japanners kenmerkt zich door een zeer ko-nsekwent systeem: groote afdeelingen van de lucht macht bombarde-eren -de concentraties der verdedigers en banen aldus den weg voo-r de oprukkende troepen. De Chineesche berichten geven toe, dat de Japanners vorderingen maken. Wel wordt gemeld, dat 200.000 man troepen uit Rwangsi op weg zijn naar het be dreigde gebied. Toegejuicht door de bevolking zijn 10.000 Italiaansche soldaten, die deel heb ben genomen aan den strijd tegen de re publikeinen, -door de straten van Cadiz naar de ha-ven gemarcheerd, waar zij aan boord gingen van de aldaar gereed liggen de oorlogsschepen, die hen naar Italië te rug brengen. Bijna alle afdeelingen der Italiaansche vrijwilligers waren vertegenwoordigd. Velen droegen -de modernste automati sche geweren, om te bewijzen, dat geen nieuw oorlogsmateriaal werd achterge laten. In een onderhoud met de United Press heeft generaal Queipo- de Llano o.a. ge zegd: „Wij verliezen uitstekende kamera den, die hierheen zijn gekomen o-m tegen de roo-de horden te vechten, die Spanje verwoestten en plunderden. Zij behoefden hier niet te vechten, maar hebben het uil kameraadschappelijkheid en solidariteit gedaan. Zij keer en werkelijk naar Italië terug en gaan niet, zooals de ro-ode propagan da beweert, naar Lissa-bon en van daar naar Sala - m a n c a. Van Italiaansche zij-de werd verklaard: „Gij kunt zien, dat de gezondheidstoestand der mannen uitstekend is en dat het geen invalieden zijn, zooals de roode propa ganda beweert. Verleden week zijn de laatste gewonden en zieken, 842 in totaal, reeds vertrokken. Wij zijn bereid toe te staan, dat journalisten met de oorlogs schepen naar Italië gaan, om -vast te stel len, dat ziji inderdaad daarheen terug- keeren en dat het ons ernst is met het terugtrekken der vrijwilligers". Jhr Mr H. M. van Haersma de With, Nederlandsch gezant te Washington, die benoemd zal worden tot gezant te 'Berlijn. DE RAMP MET HET BELGISCHE VERKEERSVLIEGTUIG. Het onderzoek naar het vliegtuigonge luk 'bij Soest, waar, zooals gemeld, op 10 October j.l. een Belgisch verkeersvliegtuig is verongelukt en waarhij 20 personen onder wie drie kinderen -om het -leven zijn gekomen, heeft thans het volgen-de opgeleverd Het ongeluk is veroorzaakt door-dat ihet toestel te sterk heiast was, hetgeen tot tril lingen van -de vleugels leidde en tenslotte tot een breuk in een -der vleugels. Het onderzoek is, naar bekend, ver richt door Duitsche en Belgische deskun digen. Daarmede zijn tevens ook de ge ruchten weerlegd, als zouden twee met het vliegtuig reizende Duitsche scheikun digen chemische stoffen bij zich 'hebben gehad, welke tot ontploffing zouden zij-n gekomen. BOMMEN OP VALENCIA EN BROODEN OP MADRID. Twee escadrilles van tien Savoia-toe- stellen hebben de haven en de wijken Grao en Nazaret gebombardeerd. Het is nog niet bekend, of er slachtoffers zijn gevallen. Vliegtuigen der opstandelingen hebben óók de westelijke wijken van Madrid ge bombardeerd, evenals zij op 3 -October j.l. hebben gedaan. In totaal werden aldus 145.000 brood-en boven de Spaansche hoofdstad uitge strooid. Het meerendeel der bewoners raapte de brooden op en bracht ze naar de politie, om ze aan de nationalisten te -do-en retourneeren. Spanje wordt op het -o-ogenblik be dreigd -door een vijand, waartegen het zich met geen mogelijkheid verdedigen kan; den winter. Zoowel te Madrid als Barcelona heersclit groot gebrek aan kleeding, levensmiddelen en dekking. Volgens het verhaal van ooggetuigen worden thans alle mogelijke maatregelen genomen, om het volk -de uiterste beper kingen op te leggen. Het verbruik van electriciteit is zeer streng gerantsoeneerd. De burgerlijke gouverneur van Madrid heeft de burgerbevolking aangespoord, om de Meeding en dekking, die zij niet absoluut noodzakelijk noo-dig hebben, vrij willig af te staan voor de soldaten aan het front. De opperste legerleiding heeft beslag- gelegd o-p alle voorraden schoenen in -de maten 39 tot 42, zoo-dat vo-or de 'overige mannelijke bevolking slechts heel groote of kindermaten zijn overgebleven. NIEUW OVERLEG TUSSCHEN PRAAG EN BOEDAPEST. In diplomatieke kringen te Rome ver wacht men, dat de afgebroken recht- streeksc-he onderhandelingen tusschen Praag en Boedapest zeer binnenkort zul len worden hervat. In Hongaarsche kringen te Rome is men van meening, dat Italië nog steeds zijn moreelen steun geeft aan 'het ver- Op het groote Lilienthalco-ngres voor luchtvaartwetenschap te Berlijn heeft de RussischAmerikaansche constructeur van vliegbooten, Igor Sikorsky, voor 2000 toehoorders, o.w. verscheidene buitenlan- ders-, ge-sproken over de groote vliegboot van de toekomst. Spr, zeide, dat de groote vliegbooten van vele honderden tot duizenden tonnen ge wicht zich nog in het beginstadium hun ner ontwikkeling bevinden. Sedert zijn „Ilja Moerametz", het eerste groote vlieg tuig met vier motoren ter wereld, heeft Sikorsky zich met toewijding toegelegd op het bouwen van meermotorige groote vliegtuigen en vliegbooten en zich gespe cialiseerd op den bouw van zeewaardige vliegbooten. Zijn twee- en viermotorige vliegbooten doen dienst op de groote lij nen van de Pan Amirican Airways en de Pacificlijn naar Honoloeloe, terwijl zijn klippers verscheidene Transatlantische proefvluchten hebben volbracht. Sikorsky zeide- verder, dat een vliegboot in tegenstelling tot een landvliegtuig meer vooruitzichten biedt. Men moet bij' den bouw echter rekening houden met andere moeilijkheden dan bij den houw van even gro-o-te landvliegtuigen. S-pr. besloot met de voorspelling, -dat binnen tien jaar een regelmatig trans- ooe-anisch luchtverkeer tusschen Europa en Amerika ingesteld zal zijn. langen van Boedapest naar een gemeen schappelijke Ho-ngaarsch-Poolsche grens door aansluiting van de gebieden van sub- Karpatisch Rusland bij- Hongarije. Blijkens Havas-telegrammen %uit P'a- rijs en Londen heeft men ook daar den indruk, dat van de bijeenroeping eener nieuwe vieï-mogendheden-conferentie vooralsnog zal worden afgezien en dat de Hongaarsche regeering, na consulta tie van de vier mogendheden, bereid is, de directe onderhandelingen met Tsjecho Slowakije te hervatten. D'e Hongaarsche pers eischt, in felle taal ingrijpen in Roethenië. De berichten, die in het buitenland de ronde doen, dat Tsjecho-Slowakije zijn demobilisatie heeft stop gezet in verband met het oproepen van reservisten in Hongarije, noemt men in volkomen be voegde kringen te Praag een onware voorstelling der feiten. Tsjecho-Slowakije heeft nooit alge- meene demobilisatie gelast en is nog vol komen paraat. Slechts twee klassen zijn indertijd naar buis gezonden. De thans onder de wapenen zijnde troe pen blijven in dienst, tot de militaire toekomst van het land veilig is. De mobilisatie in Hongarije wordt kalm opgenomen. De sterkte van het leger acht men groot genoeg, om den huidigen toestand in Roethenië en Slowakije het hoofd te bieden. Het mobilisatie-bevel van Boedapest zal tot resultaat hebben, dat Hongarije binnenkort 450.000 man onder de wa penen 'heeft. Verzet tegen de Hongaarsche eischen. Het door Hongarije voorgestane denk beeld van een gemeenschappelijke Poolsch-Hongaarsche grens, dat waar schijnlijk de instemming niet heeft van Hitier, vindt geen genade in Zuid-Slavië en Roemenië. Daar is men tegen de Hon gaarsche eischen, die reeds door hun aard het kader van de in Miinchen aan vaarde beginselen te buiten gaan. EEN VOORSTEL VAN HITLER? Vrijheid van actie In Oost-Europa en teruggave van- koloniën. De diplomatieke correspondent van de Sunday Dispatch meldt, dat Hitier bin nenkort aan Engeland en Frankrijk een voorstel zal doen voor een nieuwe Euro- pee-sche en algemeene regeling. Het plan is reeds bekend gemaakt aan Sir Neville Henderson, den Britschen ambassadeur te Berlijn. De formeele bekendmaking zal in de naaste toekomst te Londen en Parijs geschieden. 'De voorstellen houden in: 1. Garantie vo-or alle Fransohe grenzen do-or Hitier. 2. Verklaring Van Hitier, dat het Brit sche rijk, zoo-als het nu is samengesteld en o-p zijn tegenwoordige territoriale basis in overeenstemming is met Duitschlands belangen. 3. Een verdrag tot beperking van de luchtmacht zal worden voorgesteld tus schen Duitschland en Frankrijk. 4. Geen verdragen met Sovjet Rusland van de zijde van Duitschland, Frankrijk, Italië of Enge land. 5. Volledige vrijheid van Zeer terecht wordt dan ook ingezien. Idat de beste wijze van werkloosheid- bestrijding is het weer op gang brengen van het normale productie-apparaat. I Doch ondanks dit zeer juiste inzicht. wordt niets gedaan of vrijwel niets. Iom dit productie-apparaat weer goed op gang te brengen, terwijl de maat- I" regelen tot werkverschaffing en de daaraan verbonden kosten met. den I - dag worden uitgebreid. LBldv 13-H (7) W.C, Slcktil 8 iiaBiiniiiaiHiaiimiiaiiiJi Binnenland, De bankzwendel te Amsterdam. Buitenland. De opmarsch -der Japanners. "Worden de HongaarschTsjecho-Slo- waaksche besprekingen hervat? De terreur in Palestina. Italiaansche vrij'willigers uit Spanje. actie vo-or Duitschland in Oost-Europa. 6. Teruggave aan Duitsch- land van de vroegere ko loniën, nu onder mandaat van den Volkenbond door Engeland en Frankrijk beheerd. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN BELG IE. Gisteren hadden in België in alle ge meenten van het rijk verkiezingen voo-r -de gemeenteraden plaats. In de nachte lijke uren was- het hier en daar tot bot singen tusschen met verfpotten en kwas ten gewapende propagandisten van de verschillende partijen gekomen. Omstreeks vijf uur 's ochtends werd in de Bruss-elsche voorstad Elsene het lijk gevonden van een 34-jarigen liberalen propagandist, die met een groepje partijs genooten tot laat in den nacht op ver schillende plaatsen in deze gemeente ma- nifesten had aangeplakt. Men vermoedt dat men hier met een po-litieken moord heeft te -doen. De voorloopige indruk is, dat de rexi-s- ten, vergeleken bij- 1936, achteruitgang boekten, terwijl de combinatie in Vlaan deren van Katholieken en Vlaamsche na tionalisten met of zonder r-existen niet aan de verwachtingen beantwoordde. In het Walenland boeken de socialisten op sommige plaatsen winst en elders ver liezen -zij' enkele zetels. De communisten -hadden maar weinig succes; de rexisten eveneens. DE ADVOCATUUR VOOR JODEN IN DUITSCHLAND GESLOTEN. Het Reichsgesetzblat publiceert een vijfde verordening volgens de wet op he-t rijksburgerschap, welke verordening be trekking heeft op het uitsluiten van Jo den uit de advocatuur. In het eerste artikel der verordening wordt gezegd: Het beroep van advocaat is voor Joden gesloten. Voor zoover Jo den nog advocaat zijh, treden zij volgens de volgende bepalingen uit de advoca tuur: a. in het oude rijksgebied moet de toe lating van Joodsche advocaten op 30 No vember 1938 geannuleerd zijh. b. In Oostenrijk moeten Joodsche ad vocaten op 31 December 1938 op bevel van den rijksminister van justitie van de lijst van advocaten geschrapt zijn. By Joden, die zijn ingeschreven hij' de kamer van advocaten te Weenen kan echter, indien hun familie sedert ten minste vijftig jaar in Oostenrijk gevestigd is en indien zij oudstrijder zijn, voorloopig van de schrapping worden afgezien. In dat ge val bepaalt de rijksminister van justitie het tijdstip der schrapping. Zoolang nog niet beslist is, of een schrapping op de lijst van advocaten zal geschieden, kan de minister van justitie den advocaat de uitoefening van zijn beroep voorloopig verbieden. In artikel 5 wordt gezegd: „Aan Jo den, die op grond van deze verordening uit de advocatuur geschrapt zijn, kan een uitkeering worden toegekend uit de in komsten van practiseerende Joodsche advocaten, indien zij- oud-strijders zijn, behoeftig en de uitkeering waardig. Deze uitkeering kan op ieder oogenblik her roepen worden. In artikel 8 wordt gezegd: „De justitie laat practicijns toe voor het geven van adviezen aan en het vertegenwoordigen van Joden."

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1