SCHUDT UW LEVER WAKKER Terugvordering van crisis- gelden. Binnenland. MAGGI5 JUS Uit de Provincie Kerknieuws Onderwijs Rechtszaken Uw kinderen gaan weer naar school en missen urenlang de zon! Finantiëele Berichten. Telegrammen. duur, juist genoeg tijd latend voor de onthulling van het standbeeld en een be zoek aan het graf van den onbekenden soldaat. Niettemin heeft Parijs deze gelegen heid willen aangrijpen voor een manifes tatie van de Frausch-Belgischo vriend- sohap, ook door de Parijscho volksmassa. De koningin-moeder, koningin Elisa beth, was reeds den vorigen avond aan gekomen. Gistermorgen is prinses Marie José uit Rome te Parijs aangekomen. Op haar viel vooral de aandacht, daar Parijs haar niet slechts als de dochter van koning Albert wilde ontvangen maar tevens als de gemalin van den Italiaanschen kroonprins. De Italiaansche kroonprins is niet ge komen. Een geestdriftige menigte juichte ko ning Leopold toe. Langs den weg, dien de stoet nam, was het zwart van de menschen. Overal waren de vlaggen uit gestoken. Tegen drie uur werd uitgereden voor de onthulling van het standbeeld. De onthulling werd gevolgd door een groot troependefilé, waaraan ook Belgische troepen deelnamen. Na afloop van dit défilé begaf de ko- ning zich naar de Are de Triomph voor de kranslegging op het graf van den onbekenden soldaat. Na de onthulling van het standbeeld nam de president der republiek, Lebrun, het woord tot het houden van een toe spraak. Hij schetste de beteekenis van koning Albert en betrok koningin Elisa beth in deze hulde en dankte koning Le opold, koningin Elisabeth, de prinses van Piemont en den graaf van Vlaanderen voor hun aanwezigheid. Tenslotte sprak hij zijn beste wenschen uit voor de Belgische regeering en het Belgische volk. Vervolgens besteeg koning Leopold het spreekgestoelte. Hij verklaarde in zijn toe spraak o.a., dat Frankrijk door een monu ment op té richten voor koning Albert, een gebaar heeft gemaakt, dat recht naar het hart van België gaat. „België zal dit nooit vergeten", aldus spreker. Vervolgens dankte de Koning Frank rijk namens zijn familie en dankte hij pre sident Lebrun voor het beeld, dat hij van zijn vader heeft gegeven. Koning Leopold zeide verder, dat de taak van België in West-Europa is vrede en bemiddeling. Opdat het Belgische volk deze taak kan vervullen,- moet het zijn vol ledige onafhankelijkheid bewaren. Dit is evenwel geen politiek van isolement. „België vergeet het ver leden niet, evenmin de be proevingen, welke dapper gemeenschappelijk zijn ge dragen. België zal trouw blijven aan het gegeven woor d". De rede van koning Leopold werd her haaldelijk onderbroken door toejuichin gen. T VERGADERING EERSTE KAMER UITGESTELD. De vergadering van de Eerste Kamer welke bepaald was op Dinsdag en Woensdag a.s., is een dag uitgesteld en zal dus worden gehouden op Woensdag 19 October des avonds om half negen en Donderdag 20 October elf uur. STICHTING MORGENLAND ZENDING Jaarvergadering te Utrecht. Onder voorzitterschap van den heer G L. Baron v. Boetzelaer werd te Utrecht de jaarlijksche vergadering ge houden van de Stichting Morgenland- Zending, de Nederlandscbe afdeeling van de „Action Cbrétienne en O r i e n t". Na lezing van Psalm 146 en gebed herdacht de voorzitter in zijn openings woord de in het afgeloopen jaar overle den medewerkster uit het district Zee land mej. M. G. v. d. B o s c h. Voorts richtte spr. zich tot dr P. Berron, uit Straatsburg-Meinau, die in deze verga dering zou spreken over zijn reis naar Syrië en Mesopotamië. Mej. Gato de Witte uit Utrecht bracht vervolgens het jaarverslag uit, dat een beeld gaf van den gestadigen groei van Aleppo -als geestelijk centrum. Er zijn in Aleppo vijf protestantsche kerken en een vereenigingsgebouw, dat ook voor kerk woTdt gebruikt wanneer het noo- dig is. Het gebrek aan kleeding en dekking is echter nog zeer groot. 163 gezinnen moeten den winter zonder dekking tege moet gaan. Te Aleppo worden in het verp-legings- huis nu 133 kinderen verpleegd. Van het door de Stichting uitgegeven tweemaan- delijksche blad „Morgenland" worden oplagen van 17.500 exemplaren uitge geven, terwijl het „Kleine Morgenland" ten getale van 5500 exemplaren ver spreid word. Do eerste penningmeester Mr M. P. Thomassen Thuessinkv. d. Hoop van Slochteren kon ook wat het financieele deel betreft moedgevende klanken laten hooTen. Mej. J. J. Donner uit Goes sprak over het werk van de afdeeling „Phila delphia" en vertelde van de samenstel ling der damescomité's. Spr. herdacht ook haar voorgangster mej. M, G. v. d. Bosch, die op het gebied van organisatie van oomité's veel goeds verricht heeft. Des middags hield dr P. Berron uit Straatsburg een toespraak en deed ver volgens mededeelingen over zijn recente reis sms- Syrië en, Mesopotamië. Spr. Overal in Nederland gebruikt men graag MAGGI' Justabletten Maggi's Jus ls smakelijk, krachtig, geu rig engemakkelijk klaar te maken, In vijf minuten tjjda hebt U van één justablet circa i/j L. bruine jus gereed. En U kunt er ao veel Boorten jus mee makenbief stukjus, pikante saus, spekjus, kortom Maggi's Justabletten zijn een uitkomst Let op de geel-rode etiketten en de fabrieks merken: de naam Maggi en de Kruisster-«►- Voor H.H. Winkeliers verkrijgbaar bij Firma GEBRs. DUVEKOT - GOES. schetste eerst het internationale karak ter van de Morgenland-zending. De Stichting kent Engelsche, Fransche, Zwitsersche, Nederlandsche en Syrische medewerkers. Veel en groot zijn de moei lijkheden welke worden ondervonden, maar al het werk wordt verricht onder het Christelijk motto: nochtansl De voorzitter bracht dr Berron dank voor zijn betoog en sloot hierna met ge bed de jaarvergadering. WEER WISSELING VAN GOLF LENGTEN. Naar oude regeling terug. Bij het hoofdbestuur der P.T.T. en ook bijl de omroepverenigingen zijn, naar het „Alg. Hbld." meldt tallooze klach ten binnengekomen over de ontvangst der programma's van AVRO en VARA, welke ke thans uitsluitend via Jaarsveld (415 M.) worden uitgezonden. Men mag thans, verneemt het blad verder, zeer binnenkort terugkeeren naar den ouden toestand verwachten, n.l. de periodieke wisseling van de combinatie 18754151 M. (Kootwijk en Jaarsveld) met 301,5 M. (Hilversum). AVRO en VARA zullen dan, om te be ginnen, overgaan van Jaarsveld op Hil versum 301,5 M.; KRO en NCRV naar 1875—415 M. De kans is niet uitgesloten, dat deze regeling reeds begin volgende week van kracht wordt. SOCIALISTEN BLIJVEN BUITEN DE B. V. L. Het „Landstormblad" meldt: „De voorzitter van den ministerraad heeft de S.D.A.P. en het N.V.V. ge schrapt van de lijst van vereenigingen die voor de ambtenaren van Defensie zijn verboden. Op de lijlst voor de andere Rijksdiensten kwamen zij niet voor. Deze wijziging brengt geen verande ring in de toelatingsmogelijkheid van le den dier organisaties tot den Bijzonde ren Vrijwilligen Landstorm. Het behoeft geen betoog, dat toelating van leden van de S.D.A.P. en N.V.V. tot den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm gelijk zou staan met opheffing van dit instituut." DE ONDEROFFICIEREN CAPITULANT Sedert kort is het aantal bij de ver schillende korpsen ingedeelde dienst plichtige onderofficieren capitulant zoo danig, dat het incompleet aan onder officieren vrijwel is opgeheven. Nu de toevloed voortaan dus beperk ter zal kunnen zijn dan de laatste ja ren, zal nog meer selectie bij de aan neming van deze capitulanten kunnen en moeten worden toegepast, terwijl voortaan niet meer aan oudere dienst plichtige onderofficieren zal worden ver gund vrijwillig in werkelijken dienst te komen, teneinde te kunnen worden be oordeeld ter zake van hun geschiktheid voor aanneming als capitulant. Vraag van commissie van rapporteurs. In haar verslag betreffende het wets ontwerp tot voorziening ten aanzien van de terugvordering van gelden gestort of betaald in verband met artikel 8 der Cri- sis-Zuivelwet 1932, herinnert de commis sie van rapporteurs uit de Tweede Ka mer er aan, dat tegenover het betoog in de Memorie van toelichting, dat de „hef fing" op spijsvetten is verhaald op den consument, gesteld werd, dat in ieder ge val de biscuitfabrikanten deze heffing niet op hun afnemers, de consumenten, ver haald hebben, en dat in verband hiermee den minister verzocht werd gegevens over te leggen: a. omtrent het prijsverloop gedurende de jaren 1932 t/m 1935 van de voornaam ste grondstoffen voor de hiscuitfahricage ('bloem, suiker en vetten); omtrent de ver houding, waarin deze in de voornaamste soorten biscuits en wafels verwerkt ple gen te worden en omtrent den invloed van den vetaccijms op den kostprijs van deze producten; b. omtrent het verloop van de verkoop prijzen van de zooeven genoemde produo- ten gedurende dezelfde periode. In de Memorie van Antwoord werden deze gegevens niet verstrekt, wel werd betoogd, dat nimmer aan te toonen is of een industrie als deze een bepaalde hef fing op haar afnemers heeft verhaald, en •dat w e 1 vaststaat, dat de handelaren de betaalde heffing aan hun afnemers (d. w. z. de fabrikanten) hebben doorbere kend. Ten einde alle onzekerheid op dit punt weg te nemen, zal de commissie van rap porteurs het op prijs stellen, indien de regeering alsnog zou willen verklaren, of zij de stelling uit de Memorie van Toe lichting, dat in het algemeen „het door den handelaar betaalde door dezen op den consument (d.w.z. den uiteindelijken con sument, zooals hij in den volgenden zin van die memorie genoemd wordt) is ver haald", nog handhaaft, dan wel of deze stelling geacht mag worden te zijn terug genomen. EEN DANKBETUIGING VOOR DE CHAMBERLAIN-GIFT. De commissie van toezicht op het be heer van de gelden, bestemd voor het Zeeuwsch huldeblijk aan den heer Neville Chamberlain, heeft de volgende mededee- ling ontvangen: „Namens de Provinciale Zeeuwsche Vereeniging tot bestrijding der Tubercu lose betuig ik Uw commissie onzen op rechten dank voor Uw besluit om het net to-bedrag der inzameling in zijn geheel te schenken aan het aanvullingsverpleeg- fonds onzer vereeniging. Wij komen tel ken jare belangrijke bedragen tekort om talrijke Zeeuwsche patiënten de noodza kelijke verpleging te verstrekken. Uw commissie heeft ons daarom een blijde verrassing bereid door de gelden, die met zooveel dankbaarheid en geest drift gegeven werden, om den Britschen eersten minister te eeren voor zijn belang rijken vredesarbeid, te bestemmen voor het werk onzer vereeniging. De weldaad, die u, door uw beslissing aan de Zeeuw- sohen Tuberculosepatiënten verrichtte, zal zeker de instemming hebben van den edel- moedigen heer Chamberlain; zij verplicht onze vereeniging tot groote dankbaar heid". Namens het bestüur der vereeniging is deze mededeeling geteekend door den heer G. A. van Woelderen, voorzitter. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende ls, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. U.76. Afdeeling Walcheren van de N. R. V. Woensdagavond had de op 28 Septem ber verdaagde vergadering van de afdee ling Walcheren der Nederlandsche Reis- vereeniging plaats onder voorzitterschap van dhr Leve, lid van het hoofdbestuur. De voorzitter zette het doel van zijn komst naar Walcheren uiteen. Het hoofd bestuur heeft een bijzonder doel met zijn zending, n.l. dat, wat in de afdeeling ge beurd is, tot historie te verklaren. Spr. wilde komen tot het samenstellen van een bestuur, waarin geen vroegere bestuurs leden zitting zouden hebben. Daartoe was door hem een vóórvergadering gehouden, waarop vooraanstaande leden der afdee ling waren uitgenoodigd. Dhr Leve stelde nu de bestuursver kiezing aan de orde en deelde mede, dat op de voorvergadering de volgende dames en heeren medewerking hadden toege zegd: Mej. A. Roose, Middelburg; Mej. Hopmans, Vlissingen; en de heeren J. Ph. Koene, M. J. Louws, H. J. Kruijder, G. W. Graafhuis en Ghr. J. Mazure, allen te Middelburg; D. L. Broeder te Veere en J. G. W. van Rheenen te Vlissingen, en dat vooral dhr Koene als voorzitter was genoemd. Dhr Koene werd gekozen, maar hield het aanvaarden even in beraad. Bij de volgende bestuursverkiezing voor vier leden behaalde Mej. Roose en dhrn Broeder en Louws de volstrekte meerder heid. Bij een tweede vrije stemming voor een vierde lid, verkregen Mej. Hopmans en dhr Mazure resp. 20 en 25 stemmen. Voor zoover aanwezig namen de gekoze nen de benoeming aan. Dhr Leve bracht namens het hoofd bestuur dank aan allen, die de laatste jaren aan de afdeeling Walcheren dien sten hebben bewezen. In het bijzonder aan dhr Mantz, die zeer veel voor de afdee ling heeft gedaan. Dhr Koene de leiding der vergadering nemende, zal zijn beste krachten geven en* hoopte op zijn mede-bestuursleden te mogen rekenen. Militaire voorzieningen op Walcheren. Op de begrooting van Defensie is uit getrokken voor het doen van voorzienin gen aan de schietbanen te Soeburg als kosten van de Landmacht f 21000, en voor het bouwen van een loods op het terrein bij het militair hospitaal te V 1 i s- s i n g e n f 3100. Marinewerker» op Walcheren. Op de begrooting van Defensie voor 1939 is uitgetrokken voor huur van ka den, terreinen en loodsen van de N.V. Ha ven van Vlissingen f 1800, voor het maken van een nieuwe bad- en wasch- inrichting met aangrenzende localiteit voor berging van mobilisatievoorraden te Vlissingen een eerste termijn van f 15000, voor het vernieuwen van den electriciteitskabel liggende in het Ma rineterrein aldaar f 5500, voor den aan koop van terrein hij vliegkamp te V e r e f 5000, voor het verbeteren van de schietbaan te Soeburg f21000. Hierbij wordt aangeteekend, dat het maken van de nieuwe bad- en wasch- inrichting te Vlissingen noodig is ge worden, omdat de bestaande inrichting wordt omgebouwd tot bergruimte voor den mijnendienst. De electriciteitska bel vertoont ouderdomsverschijnselen en moet worden vernieuwd. De aankoop van terrein voor het vliegkamp te Vere is gewenscht om te voorkomen, dat dit door nieuw te bouwen woningen zal worden ingesloten. Verder is onder een post voor herstel ling van telefoonverbindingen een deel van de kosten begrepen van het aan schaffen en leggen van een nieuwen zee- kabel door de Wester-Schelde. GOES. Ook hier werd gisteravond in het Schuttershof vanwege den Raad van Ar beid de geluidsfilm over de Sociale Ver zekering, waarvan wij reeds een resumé gaven, vertoond. De voorzitter van den Ghr. Besturenbond, de heer A. de Lange, sprak een openingswoord, terwijl de heer A. Buys, voorzitter van den modernen Bestuurdersbond het slotwoord sprak. De heer Ghr. de Bruin lichtte de film, die met groote belangstelling werd gevolgd, toe en had na de pauze een groot aantal vragen uit de vergadering gesteld over de diverse verzekeringswetten, te beant woorden. ZUID-BEVELAND. Lewedorp. Ongeluk bij het ja gen. Woensdagnamiddag waren in één der Kraaiertp-o-lders nabij Lewedorp eenige jagers op de patrijzenjacht. Een der jagers, dhr J. de D'reu uit Goes (op zichter der gemeentereiniging) had het ongeluk inplaats van op patrijzen op eenige daar op het land werkzaam zijnde menschen te schieten, met het gevolg, dat mej. J. van de Guchte door den ha gel in het aangezicht en in een der boe nen getroffen werd. Zij werd onmiddellijk per auto van een der jagers naar Dr Gel- derblom. te Nieuw dorp vervoerd. Op- diens advies werd zij- naar het zieken huis te Goes overgebracht om den hagel te doen verwijderen. Geref. Kerken. Beroepen te Vlisvliet, J. P. RozenJal, cand. te Winschoten. 'Ghr. Geref. Kork. Ttoeetal te Steenwijk, I. de Bruyne te Sassenheim en P. van Marrum te Nieuw- Amsterdam. Bedankt voor Nieuw-Vennep, P. de Smit te Utrecht. Middelburg. In de vergadering van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier zijn tot ouderling herkozen dhrn L. Cor- stanje, L. Allewijn en G. Sanders en ge kozen dhrn J. M. Minnaar en B. G. S'lig- gers met resp. 82, 62. 62, 45 en 44 van de 89 stemmen. Tot diaken werden herkozen dhrn J. M. Huijbregtse, W. Maas en A. W. Strubbe en gekozen dhr W. G. Galliber met resp. 83, 82, 73 en 44 stemmen. De nieuwe func tionarissen waren candidaat gesteld door „De Naam des Heeren is een sterke to ren". Bevestiging en intrede. 'Na bevestiging door D's F. A. den Boeft, hoopt D1 s D. Br e m m e r te Middel burg, op 4 December a.s. zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk te Rijssen. Geslaagd te Leiden voor het candi- daats-examen geneeskunde L. G. Tol te Bïeskens. Geslaagd voor het examen politie- diploma: W. Versluijs te Aardenburg, K. Luitwieler te Filippine, M. Marinisse te Hansweert. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens Overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet en/of het Motor- en Rijwielreglement, enz.: H. M. v. K. te Schore, berisping; J. B. te Koudekerke f 1 b. of 1 -d. h.; I. K. te Kloetinge f2 b. of 2 d. !h.; M. P. te Goes f3 b. en f2 b. of 3 en 2 d. h.; C. V. te Middelburg f 2 b. of 2 d. h.; F. L. te Meliskerke f2 b. of 2 d. h.; M. de K. te Nieuwdorp f 3 b. of 3 d. h.; C. d. Het beste deel van den dag op de schoolbanken. Goed voor hun geest - schadelijk voor hun lichaam. Vervangt de zon door de beste, zuivere levertraan, door Jecovitol. Die maakt ze dóór en dóór oezondl H. te Vere f2 b. of 2d. h.; J. D. te Vrou wenpolder f 2 b. of 2 d. h.; G. P. v. d. K. te Middelburg f3 b. of 3 d. h.; B. A. B. te Schore f 2 b. en f 1 b. of 2 en 1 d. h.; J. C. te Middelburg f 3 b. of 3 d. h.; J. G. te Middelburg f3 b. of 3 d. h.; W. J. H. te Middelburg f 3 b. en f 1 b. of 2 en 1 d. h.; J. J. V. te Middelburg f2 'b. of 1 week tuchtschool; K. B. te Koudekerke f3 b. of 3 d. h.; C. J. J. V. te Middel burg f2 b. of 1 week tuchtschool; G. B. te Breda f 5 b. of 5 d. h.; P. F. S. te 's-Heerenhoek f5 b. of 5 d. h.; A. B. A. te Gilze Rijen f 1 b. of 1 d. h.; C. J. K. te St. Filipsland f 2 b. of 2 d. h. Pluimgedierte laten loopen op eenigen grond, die beplant is: P. de B. te Oude- lande f 5 b. of 3 d. h. Een openbaren landweg versperren en bet verkeer daarop belemmeren: G. T. te Kapelle-Biezelinge, vrijspraak. In staat van dronkenschap in het open baar de orde verstoren: G. M. R. te Vlis singen f 10 b. of 10 d. h. Niet zorgen dat in zijn onderneming een arbeidslijst en een arbeidsregister aanwezig is: F. L. A. V. te Vlissingen 2 maal f0.50 b. of 1 d. h. voor iedere boete. Te Vere zonder vergunning van B. en W. vuurwerk afsteken: J. H. te Vere f 3 b. of 3 d. h. Te Arnemuiden in het openhaar wate ren buiten de -daartoe bestemde hakken: M. de -G. te Arnemuiden f 3 b. of 3 -d. h. Overtreding ventverbod: T. P. te Leiden f2 b. of 2 d. h.; H. J. J. D. te Middel burg f2 'b. of 2 >d. h. Te Middelburg den openbaren weg ver ontreinigen: G. V. te Middelburg f 2 'b. of 2 -d. h. MM— BEURSBERICHTEN. vorige koers heden H. V. A. 469 474 )4 Ned. Ind. Handelsbank 130 131 Philips 238)4 241 Unilever 142)4 144)4 A. K. U. 433/s 43)4 Amsterd. Rubber 237 239)4 Kon. Olie 330 333)4 Deli Mij. 289 291)4 Scheepvaart Unie 122 122 34 Kon. Boot 125)4 125 3 pet. Nederland 1938 101)4 101)4 3 pet. Nederland 1937 100 99"/" U. S. Steel 47Vs 483/s Anaconda 28 )4 29 )4 Bethlehem Steel 47 1. 477/s Cities Service 61/s 6)4 Intern. Nickel 40)4 41 Shell Union li-1/" 11 )4 Kennecott 35 )4 36 )4 Radio 6 6)4 Gar Foundry 21)4 223/s Tidewater 9 9"/" Midcont. Oil lls/8 ll8/e General Motors 37 377/s Am. Ehka 27)4 29 Am. Water Works 9 9 Republic Steel 143/s 14"/ia-15 Continental Oil 20 20)4 De beurs was stil, maar tamelijk gun stig gestemd en over vrijwel de geheele linie enkele procenten hooger. Van de zware hoofdfon-dsen trad H. V. A. op den voorgrond met een koersavans van onge veer 7 pet. De stemming op de Ameri- kaansche afdeeling was gunstig, vooral voor industrieele waarden in verband met goede conjunctuurs berichten en daar men voor bewapeningsdoeleinden uitbrei ding van -den afzet verwacht. Engelsche staatsfondsen waren ongeveer 1 pet. la ger tengevolge van het stijgende begro tingstekort en de vrees voor verhoo-ging van belasting. Van de Ned. Staatsfondsen lagen 2.5 pet. N. W. S. wat zwaar in de markt. Wisselkoersen. Amsterdam, 13 Oct., 2.30 u. Berlijn 73.40—73.60. Londen 8.698.72. Parijs 4.854.88. Brussel 31.0731.12. New-York 1.83)4—1.84)4, ERNSTIG ONGELUK OP EEN FLOTTIELJELEI DER. Twee ernstig gewonden. DEN HELDER. Naar wij vernemen is gistermiddag aan boord van H. M. flot- tieljeleider „Tromp", -die zich in de na bijheid van Dén Helder op de Noordzee bevond, een ernstig ongeval gebeurd Bij het schoonmaken van een mitrail-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 2