Dagblad voor de Provincie Zeeland tóLMVADÏS'1 EERSTE BLAD. STEMMEN BIJ VOLMACHT. Werk aan den winkel. Buitenland. De nieuwe grenzen van Tsjecho-Slowakije, Japanners vallen Zuid-China binnen. Het nationaal inkomen over 1936 geschat op 4 milliard. I DONDERDAG 13 OCT. 1938 53e JAARGANG - No. 11 Wil Hitier beperking der bewapening? Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgeven-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Pa. Boekhandel J. J. F A N O Y, L ange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Viisslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.7! bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het Bureau van het Centraal Comité van A. R. Kiesvereenigingen verzoekt ons het volgende mede te deelen: Nu de voorbereidingen der Staten- en Raadsverkiezingen-1939 een aanvang ne men, vestigen wij de aandacht der Bestu ren van de K. Vn op een bepaling in de Kieswet, die 'het mogelijk maakt, dat kie zers, wier beroep of werkzaamheden me debrengen, dat zij herhaaldelijk of althans gedurende een gedeelte van 't jaar, waar in de stemming gewoonlijk valt, werkzaam plegen te zijn buiten de gemeente op wel ker kiezerslijst zij' voorkomen, mits hun afwezigheid als regel langer dan drie da gen duurt (art. 4a der Kieswet), bij vol macht kunnen stemmen. Hoofdzakelijk geldt deze regeling voor schippers, en visschers. Het is dus ge- wenscht, dat het bestuur der K. V. zich overtuigt, of in de gemeente A. R. kiezers gedomicilieerd zijn, die gebruik kunnen maken van deze bepaling, opdat straks geen enkele A. R. stem ontbreke. Behalve voor schippers en visschers geldt de regeling ook voor handelsreizi gers etc., die langer dan drie dagen per week hun domicilieplaats verlaten (bijv. tewerkgestelden bij de werkverschaffin gen). Welke zijn nu de bepalingen, waaraan bovenbedoelde kiezers moeten voldoen? D'e kiezer moet een met redenen omkleed verzoekschrift bij het ge meentebestuur indienen zulks kan schriftelijk geschieden welke indiening moet geschieden tusschen 1 October en 31 December a.s. De formulieren daarvoor zijn kosteloos ter gemeentesecretarie verkrijgbaar. Men zorge dus, dat de betrokkenen de formu lieren zoo spoedig mogelijk in bezit krij gen. Het bureau C.C. stelt na aanvraag deze gratis ter 'beschikking van de K. V.n. Het beste is, dat de K.V. zelf de on- derteekende verzoekschriften verzendt.. Dan houdt zij controle op de zaak. Bij de jongste wijziging der Kieswet is het aanwijzen van een gemaohtigde aan merkelijk vereenvoudigd. Moest vroeger de kiezer persoonlijk ter secretarie van de plaats, waar hiji gedomicilieerd is, ver schijnen, om zijn gemachtigde aan te wij zen, thans kan de kiezer op elke willekeu rige secretarie in Nederland zijn gemach tigde aanwijzen. De gemachtigde moet persoonlijk ter secretarie komen om de volmacht aan te nemen. Indien de aanneming der volmacht niet gelijktijdig met de aanwijzing plaats had, geeft de burgemeester onverwijld van de aanwijzing kennis aan den gemachtigde met oproeping van binnen vijf dagen ter secretarie de volmacht te komen aanne men. Wanneer binnen dien tijd de volmacht niet is aangenomen, vervalt zij en kan geen nieuwe worden gesteld. Alleen bij overlijden van den gemach tigde kan een nieuwe gemachtigde wor den aangewezen. Als gemachtigden kunnen slechts wor den aangewezen kiezers, die bevoegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkie zing. Het komende winterseizoen is voor onze kiesvereenigingen van meer dan gewoon belang. Immers in het volgend voorjaar moeten zoowel de 'Provinciale Staten als de Ge meenteraden weer worden vernieuwd. Eerst komen de Staten-verkiezingen, waarvoor de candidaatstelling zal plaats hebben op Dinsdag 14 Maart 1939. En dan volgen de Raadsverkiezingen waarvan de candidaatstelling op Dinsdag 9 Mei 1939 moet plaats hebben. Het spreekt vanzelf dat hiermee 'bij' de vaststelling van het winterprogram voor onze Kiesvereenigingen rekening moet worden gehouden. Er zijn verschillende onderwerpen van algemeenen aard die de aandacht vraoen. Daar is om te beginnen het financieele vraagstuk; de nieuwe belastingplannen, die de Regeering noodgedwongen moet voorbereiden. Dan is er nog altijd bét werkloosheidsvraagstuk en voorts de de fensie en de internationale politiek. On derwerpen waaromtrent ook in de Kies vereenigingen voorlichting kan worden gegeven. Maar daarnaast zal ook de provinciale politiek aan de orde moeten komen. Voor een krachtige actie bij de komen de 'Statenverkiezingen is het noodig, dat we overtuigd zijn van het 'belang van de samenstelling dor Provinciale Staten, en van de beteekenis van den invloed der Anti-revolutionaire beginselen voor de gewestelijke politiek. En betzelfde geldt voor de Gemeente raadsverkiezingen, Aan werk behoeft het voor onze Kies vereenigingen dus niet te ontbreken in bet komende seizoen. Het schijnt, dat in beginsel overeen stemming is bereikt tusschen de delega ties van Tsjecho-Slowakije' en Honga rije aangaande de afbakening der gren zen van Slowakije. Men is het eens geworden over bet beginsel der bevolkingsgrenzen, waarin eenige noodzakelijke verbeteringen zul len worden aangebracht, om redenen van economischen aard of omdat zulks in bet belang van het verkeer is. Bij de aanbrenging van die verbeterin gen zal men er voor waken, dat het aan tal Slowaken, dat bij' Hongarije zal ko men, gecompenseerd wordt door of over eenkomt met het aantal Hongaren, dat in Tsjecho Slowakije zou blijven. Het volgende officieele communiqué is gisteren gepubliceerd: „De delegaties van Tsjecho Slowakije en Hongarije zijn vanmiddag in een ver gadering bijeengekomen, welke tot half drie heeft geduurd. Tijdens de zitting beeft de Tsjecho Slo- waaksche delegatie tegenvoorstellen in gediend op een deel der Hongaarsche territoriale eischen. Vanmiddag zullen de deskundigen van beide delegaties de kwesties nader bestudeeren. De volgende zitting is bepaald op 13 October des morgens om negen uur". D'e onderhandelingen worden in een zeer vriendschappelijken geest gevoerd en men is van meening, dat weldra een schikking zal worden getroffen. Te Londen is thans de officieele land kaart met de nieuwe langs de vijfde zone loopende grens van Tsjecho-Slowakije, zooals deze door de ambassadeurscom missie te Berlijn goedgekeurd is, ont vangen. D'e nieuwe grenslijn omvat een gebied, waarvan de grootte nagenoeg overeen komt met de eischen van Godesberg, doch slechts in een paar gevallen val len de nieuwe lijnen samen met die van Godesberg. Over het algemeen bedragen de variaties 8 tot 16 K.M. naar beide kanten. D'e grootste terreinwinst hebben de Dhitschers ten Noorden van Praag, waar de nieuwe lijn van 16 tot 24 K.M. Zui delijker ligt dan oorspronkelijk geëischt werd. De Duitsche grens ligt thans op nog geen 40 K.M. van Praag. Daarte genover staat, dat de toestand er voor de Tsjechen beter op is geworden rond Pilsen, waar de grenslijn niet tot de stad zelf doordringt. REEDS 50.000 MAN ONTSCHEEPT IN DE BIASBAAI. De Japanners hebben gisteren troepen in grooten getale aan land gezet te Ha- Tsjoeng in de Biasbaai. In een proclamatie zegt de bevelhebber der Japansc'he landingstroepen in Zuid- Ghina, dat de omstandigheden Japan ge noopt hebben, een sterke strijdmacht naar Kwantoeng te zenden, om spoediger de moralisatie in China te veroorzaken. De Japansche minister van buitenland- sohe zaken heeft vanochtend den ambas sadeurs van Engeland, Frankrijk, de Ver- eenigde Staten, Duitschland en Italië en den Portugeeschen gezant schriftelijk me degedeeld, dat het Japansche leger be sloten beeft tot militaire operaties langs de kust Kwangtoeng, om bet regime van Tsjang Kai Sjek een krachtiger slag toe te brengen. De Japansche troepen zijn in de Bias baai geland, nadat de kust en de naburige eilanden gebombardeerd waren. Het is de bedoeling van de Japanners, naar men ge looft den spoorweg Kauloen-Kanton af te snijden en de monding der Kantonrivier te beheerschen, teneinde den aanvoer uit Kanton te onderscheppen. In de Biasbaai zijn reeds 50.000 Ja pansche soldaten ontscheept. Zij zullen oprukken naar den spoorweg Kanton- Kauioen om de verbinding tusschen Hon- kong en Kanton af te snijden. Alhoewel de Biasbaai buiten het sou- vereiniteitsgebied van Engeland valt, ligt zij' toch zeer dicht bij Hongkong. De baai is sedert jaren een schuilplaats van Ghi- neesche piraten geweest en ligt ongeveer 'D'e Lord Mayor van Londen, s'ir Harry Twyford (rechts) bij zijn vertrek van Croydon naar Praag voor de uitoefe ning van zijn functie bij1 de hulpverlee ning in Tsjecho-Slowakije. 110 km ten Z.W. van Kanton. Van Hatsjoeng uit zal 't den Japanners mogelijk zijn, de verbinding tusschen Hongkong en Kanton, waarlangs groote hoeveelheden wapenen en munitie worden vervoerd, af te snijden. In Ghineesche kringen hoopt men in- tusschen, dat de Japansche actie in Zuid- China tot interventie van Frankrijk en Engeland zal voeren, aangezien beide lan den daar groote belangen hebben. De En- gelschen hebben reeds lang geleden bij' zondere maatregelen ter verdediging van Hongkong getroffen. Het Engel- sche G h i n a-es kader is thans voor Hongkong geconcen treerd en het garnizoen aldaar is met troepen uit Sjanghai en Singapore ver- sterkt. Voorts z dj n de ver loven biji de politie te Hon- kong ingetrokken. D'e Japanners zouden letterlijk zonder tegenstand te ondervinden in het hartje van het Ghineesche piratengebied zijn doorgedrongen, daar zij' van te voren de piraten hadden omgekocht. Duizenden soldaten en groote voorra den konden aan land worden gebracht zonder Chineeschen tegenstand. Twee Ja pansche torpedojagers kruisen voortdu rend voor de kust. De Japansche vloot- macht bestaat uit slagschepen, vliegtuig- schepen, torpedojagers en andere schepen. ENGELAND WAARSCHUWT JAPAN. Ten aanzien van deze ontscheping van Japansche troepen herinnert men er in Britsche kringen aan, dat reeds verschei dene malen de aandacht der regeering te T'okio gevestigd is op het belang, dat Groot-Brittannië hecht aan 'bet gebied van Hongkong en aan Zuid-China, dat er het achterland van vormt, alsmede op de gevaren voor de Engelsch-Japansche be trekkingen, welke uit eenig incident zou den kunnen voortvloeien. De Britsche ambassadeur te Tokio beeft, toen bekend werd, dat de Japan sche troepen in de Biasbaai aan land waren gegaan, opnieuw stappen gedaan bij de Japansche regeering. Naar vernomen wordt, is een van de voornaamste Britsche belangen in Zuid- China de spoorlijn Kau Loen-Kanton, in verband met den in- en uitvoer van Hongkong. Naar Havas verder uit Tokio verneemt, heeft de Japansche „expeditie" in Zuid- China volgens buitenlandsche en Japan sche waarnemers een dubbele beteekenis en wel een diplomatieke en een militaire. Diplomatiek brengt deze actie Japan in een positie, waardoor het moeilijk zal zijn, steeds een overeenstemming te vin den met Engeland en militair eischt deze actie snelle resultaten, aangezien anders het nut niet zal opwegen tegen de kosten. Het wordt steeds duidelijker, dat het aftreden van generaal 'Oegaki een teeken is geweest voor een beslissende wending in de politiek en de tactiek van Japan. De marine ziet thans een kans een eerste rol te spelen, na lange maanden van op treden zonder roem en de militairen gaan over tot het vormen van een front in het Zuiden, om bet front voor Han- kau te ontlasten. Men kan nog niet voorspellen, hoe de „expeditie" zal verloopen, doch te Tokio hoopt men, dat door een snelle actie Kan ton en Hankau zullen vallen. De eerste stap tot de isolatie van Kan ton, is reeds gedaan: drie bruggen in den Over 1929 werd 't op 5.7 milliard geschat De inspectie der directe belastingen geeft zooals bekend alle bij baar in gekomen aangiften voor de Inkomsten- en Vermogensbelasting door aan het Cen traal Bureau voor de Statistiek, dat ze bewerkt en publiceert in het Maandschrift De onderstaande gegevens1 zijn dan ook ontleend aan de statistiek der inkomsten en vermogensbelasting opgenomen voor b,et belastingjaar 1937'38. Het bedrag der zuivere inkomsten, dus voor den kinderaftrek over 1937'38 be droeg 2.738 millioen. Dit is nog altijd 27 pet. lager dan het bedrag over 19241925 toen het laagste punt van de crisis, die in 1920 begon, was bereikt. 'Het gemiddeld inkomen per aangesla gene bedroeg over 19371938 f 2.099, het geen gelukkig iets hooger is dan in het voorgaande jaar, doch nog steeds niet het hoogste punt haalt, dat over 19171918 en 19201921 bereikt werd, n.l. f2.659. Het bedrag der in de vermogensbelas ting vallende vermogens is bij het vorig jaar vergeleken ongeveer met 3Va pet. ge stegen en bedraagt 12.701 millioen. Het gemiddelde vermogen per aangeslagene steeg ook en wel tot f 7000, doch haalde nog lang niet het hoogste punt van 87000 gld., dat over 19171918 werd bereikt. Sinds 1929 worden uit de gepubliceerde gegevens schattingen gemaakt door Dr O'. Bakker omtrent 't nationale inkomen. Be rekeningen zijn namelijk hieromtrent niet te maken, want buiten de statistiek vallen de inkomens beneden f 800, waarover zoo als men weet, geen belasting behoeft te worden betaald en hetgeen door de belas tingplichtigen verzwegen wordt. De resul taten hiervan zijn, dat bet nationale in komen, dat in 1929 op 5740 millioen ge raamd werd, daalde in 1935 tot 3980 mil lioen; in 1936 is het weer gestegen tot 4050 millioen. spoorweg KantonHongkong, den Kau- loen-spoorweg, zijn vernield en bet ge heels treinverkeer tusschen Hongkong en Kanton ligt stil. De Japanners zijn bij hun opmarscb reeds gestuit op de eerste contingenten van het millioenenleger der Ghineesche verdedigers. Buitenlandsche militaire waarnemers berichten, dat het treffen hevig geweest is. Volgens de jongste berichten worden nog steeds Japansche troepen in de Bias baai aan land gezet. In Duitsche politieke kringen wijst men er op, dat men antwoord wacht van Brit- tannië of Frankrijk op het denkbeeld, kort geleden door Hitier geopperd, in zake een beperking der bewapeningen. Het wordt technisch uitvoerbaar 'ge acht, omvang en aantal van vele moderne wapens te beperken, in het bijzonder van de zware artillerie, en oolk omvang en actieradius van zware bommenwerpers. Het Duitsche standpunt is dat Duitsch land veel te winnen heeft bij een uitge breide beperking der bewapening, mits Brittannië, Frankrijk en Italië een pact mede-onderteekenen. Het schijnt dat het risico van een Rus- sischen aanval afls minder ernstig wordt beschouwd, nu de positie van Tsjecho- Slowa'kije fundamenteel gewijzigd is. Men had hier tot dusver steeds aldus gerede neerd, dat dit land te beschouwen was als een „springplank" voor Russische luchtaanvallen op Duitsche steden, DE RELLETJES TE WEENEN. Ten Vaticane te Rome is thans bericht ontvangen van den nuntius te Berlijn, no pens de gebeurtenissen te Weenen. Er 'blijkt uit, dat de eerste berichten over de excessen en de aanvallen op het aartsbisschoppelijk paleis te Weenen in derdaad overeenstemmen met de feiten. Dacht men aanvankelijk nog, dat deze berichten wellicht overdreven waren, thans blijkt, dat ze eerder nog een te zwak relaas vormden van de gebeurte nissen, die hebben plaats gehad. Kardinaal Innitzer en zijn secretaris Weinbacber hebben den lageren function- narissen, alsook het paleispersoneel, toe stemming gegeven, éen verklaring te tee kenen, die door de politie van hen gevraagd werd en waarin zij zich verbinden, niets mede te deelen om trent de onlusten. Kardinaal Innitzer echter 'en zijn secretaris zelf hebben ge weigerd een dergelijke verklaring te tee kenen. De politie heeft alle filmopnamen en foto's van de verwoesting in beslag geno men. De politie patrouilleert en staat de 'ff Nederland heeft van eind 1929 tot 1937 toe onafgebroken in crisistoestand geleefd. Wanneer 1937 eenige ver betering bracht, dan mogen wij vooral niet vergeten, dat die verbetering niet van binnen uit kwam, niet dus een opleving was uit eigen kracht voort komend, doch een verbetering dank zij de hoogconjuctuur op dat oogen- blik in Amerika. Engeland en nog eenige andere landen. Bid». 9-10 Ml W.C. Slckel» Binnenland. De luchtbeschermingsoefening in Zee land op 27 Oct. Buitenland. De Japanners 'vallen Zuid-China bin nen. Engeland waarschuwt Japan. De terreur in Palestina. De relletjes te Weenen. Dg grenzen van Tsjecho-Slowakije. voorbijgangers niet toe, stil te staan. Zelfs groepen van enkele voetgangers, die naar bet paleis stonden te kijken, werden weggezonden. DE TERREUR IN PALESTINA. Hevig verzet te Nabloes. Een detachement van de royal engi neers (genietroepen), welke op weg was om bet huis van een bekenden Arabi- scben bommenwerper te Nabloes af te breken, werd door terroristen, die zich op de daken van huizen en in de heu vels hadden genesteld, met geweervuur en bommen ontvangen. Er ontstond een gevecht, dat 80 mi nuten duurde, en waarbij' de terroristen zes dooden en gewonden verloren, ter wijl geen der militairen getroffen werd. Ten slotte werd de omgeving gezui verd en kon het huis worden afgebro ken. Tot de verdere incidenten, welke zich gisteren hebben voorgedaan, behooreh, naar gemeld wordt, vijf gevallen van sabotage, zes gevallen van schietpar tijen uit hinderlagen en de ontploffing van een landmijn, welke bij- Akkro onder een auto van de luchtmacht plaats vond. Er zijn daarbij' geen dooden of gewonden gevallen. Bij de Jaffapoort te Jeruzalem werd een Jood ernstig gewond. Straatgevechten te Bethlehem.. Te Bethlehem wordt, aldus United Press, een hevige strijd geleverd tusschen opstandelingen en Etngelsehe troepen. Laatstgenoemden hebben het politiebu reau, het postkantoor en het rechtbank- gebouw moeten ontruimen. In bet gedeel te van de stad, dat nog in banden der Engelschen is, patrouilleeren pantser auto's, die ook met de bewaking van de Geboortekerk zijn belast. Alle naar Beth lehem leidende wegen zijn met steenen barricades versperd. Bij het invallen van de duisternis duurde de strijd, vooral op den weg naar Hebron, nog voort. Het verliescijfer kon nog niet worden opge geven. Vliegtuigen zijn naar Bethlehem gezonden, om de troepen bij te staan. 95 JOODSiCiHE HOOGLEERAREN IN ITALIë WORDEN ONTSLAGEN. Het officieele orgaan van de Roinein- sche universiteit „Vita Universitaria" beeft een lijst gepubliceerd van de Jood- sche professoren aan de Italiaanscbe universiteiten, welke 16 October zullen worden ontslagen. Deze lijst omvat 95 namen van professoren aan 21 univer siteiten. Het blad voegt hieraan toe, dat nog enkele namen zullen volgen, aange zien bet onderzoek naar de afstamming van sommige professoren nog niet is ge ëindigd. WIJLEN KONING ALBERT TE PARIJS GEëERD. Onthulling van zijn standbeeld. Parijs beeft gisteren de nagedachte nis van koning Albert geëerd door de onthulling van een ruiterstandbeeld op een van de mooiste plaatsen van Parijs, den ingang van de „Cours la Reine" aan de Seine op de Place de la Concorde Hoewel men gehoopt had, deze onthul ling te doen gepaard gaan met een groot- sche ontvangst van koning Leopold en met een bezoek, dat vele dagen zou du ren, zoo hebben de tijdsomstandigheden het anders gewild en het bezoek van den koning der Belgen is slechts van korten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1938 | | pagina 1